PNUEB

محاسبه معدل ترمی و کل در پیام نور+معدل قابل قبول برای فارغ التحصیلی

1396/5/7
40295
102
معدل کل و معدل ترمی در پیام نور چیست و چگونه محاسبه می شود؟

کلمات معدل کل و معدل ترمی حتما برای شما پیام نوری ها کلمات آشنایی است.

این دو معدل در پورتال شخصی هر دانشجو و در سیستم گلستان قابل مشاهده است. اما نحوه محاسبه این دو کمی با هم متفاوت است. در این مطلب قصد داریم شما را هرچه بیشتر با معدل کل و معدل ترمی و نحوه محاسبه آن آشنا کنیم.

اولین نکته اینکه لازم است شما برای محاسبه معدل خود ابتدا نمرات نهایی هر درس را محاسبه کنید. (محاسبه نمره نهایی هر درس)
 

معدل ترمی:

در پیام نور هر درسی دارای تعدادی واحد معین است.

معدل ترمی نمرات دروس همان نیمسال جاری شما را شامل می شود. برای محاسبه آن ابتدا نمرات نهایی هر درس را محاسبه و سپس در تعداد واحد آن ضرب می کنید. هنگامی که برای هر درس این کار را انجام دادید ، اعداد بدست آمده را  با هم جمع کنید و بر مجموع تعداد واحدهای همان ترم تقسیم کنید. این عدد می شود معدل ترمی شما.
دقت داشته باشید که نمرات دروسی که افتاده اید نیز در این معدل محاسبه می شود. اما دروسی که در امتحان آن شرکت نکرده اید را به همراه تعداد واحد آن از لیست دروس ترم خود حذف کنید.

برای مثال

 فکر کنید دانشجویی سه درس 3 واحدی و یک درس 2 واحدی دارد. نمرات دروس 3 واحدی به ترتیب 12،9،14 می باشد و نمره درس 2 واحدی 14.5

حال محاسبه می کنیم:

14*3=42
9*3=27
12*3=36
14.5*2=29
29+36+27+42=134
مجموع واحدها برابر است با 11
134/11=12.18

معدل کل:

در معدل کل شما تمامی دروسی که از ابتدا تا همان نیمسالی که در آن هستید را در واحدهای خودش ضرب کنید. سپس اعداد بدست آمده را جمع و بر تعداد مجموع واحدهای دروس تقسیم کنید. این می شود معدل کل.

ذکر یک نکته ضروری است و آن هم اینکه نمرات دروس ترم تابستان و دروس تک درس تنها در معدل کل محاسبه می شود. به عبارت دیگر نیمسال تابستان معدل ترمی ندارد.

حال سوالی که برای خیلی از دانشجویان پیش می آید بخشنامه حذف نمرات مردودی از معدل کل می باشد.

برای این مورد باید اشاره کنیم که نمرات مردودی در محاسبه معدل کل دانشجو در هنگام فارغ التحصیلی حساب نمی شود. ممکن است دانشجو در سیستم گلستان معدل خود را کمتر مشاهده کند و در هنگام انجام کارهای فارغ التحصیلی کمی افزایش در معدل ببیند. این قضیه برای حذف نمرات مردودی است. در معدل کل دانشجو نمرات مردودی دانشجو برای درس درنظر گرفته نمی شود و نمره قبولی دانشجو از همان درس حساب می شود. البته این بخشنامه برای دانشجویان ورودی 94-93 و کسانی که در این نیمسال مشغول به تحصیل بوده اند می باشد. برای کسانی که قبل از این نیمسال فارغ التحصیل شده اند اینچنین نیست.

معدل قابل قبول برای فارغ التحصیلی در کارشناسی و ارشد پیام نور:

در دانشگاه پیام نور دانشجویان کارشناسی باید حداقل معدل کل 12 و دانشجویان ارشد حداقل معدل کل 14 داشته باشند تا بتوانند فارغ التحصیل شوند.

چنانچه معدل دانشجویی کمتر ازا این میزان باشد باید از بین دروسی که نمره آنها بین 10 تا 11.5 می باشد به انتخاب خود چند درس را برداشته و دوباره امتحان دهد تا معدل او افزایش یابد.


امتیاز دهید
4.5
43 رای

ارسال نظر

 1. سلام سیستم گلستان درسی که ۱۱/۵۰ گرفته باشی به طور اتوماتیک به12 تبدیل می کنه ایا قانونی هست که دانشجو نخواد از این روش استفاده کنه و دوباره همون درس و برای کسب نمره بالاتر انتخاب کند.

  • 1397/9/19

   سلام.کاربرگرامی
   سیستم گلستان بصورت خودکار در مقطع کارشناسی نمره 9.5 تا ده را به 10 می رساند و در مقطع ارشد نمرات 11.5 تا 12 را به 12 می رساند. اگر می خواهید این اتفاق نیوفتد با کارشناس رشته خود صحبت کنید ببینید راهی دارد یا خیر

 2. سلام
  میخواستم بدونم معدل کل توی مدرک لیسانس درج میشه ؟

  • 1397/9/9

   سلام.بله کاربر گرامی
   معدل کل در مدرک شما درج میشود

 3. با سلام ایا بخش نامه حذف نمرات مردودی از معدل کل برای ورودی های ارشد 96 فعاله؟

  • 1397/9/7

   سلام.کاربر گرامی
   این بخشنامه وجود دارد و تا زمانی که لغو آن اعلام نشود ادامه دارد

 4. سلام میخواستم بدونم اگر معدل کل کارشناسیمون 17 باشه آیا برای ارشد شرایط خاصی خواهیم داشت یا خیر ؟؟

  • 1397/7/11

   سلام.کاربر گرامی
   معدل کارشناسی در کارشناسی ارشد موثر است. ضریب می خورد و حدود 20 درصد تاثیر دارد

 5. با سلام و خسته نباشید سوال من شاید یکم متفاوت باشه ولی کمکم کنید.من امسال میخوام ارشد بدم ولی امکانش هست که حتی با ترم تابستان حدود شش واحدم بمونه.حالا سوال من اینه که اگه من ارشد قبول بشم دانشگاه پیام نور این امکانو بهم میده که اون شیش واحدو یجوری مازاد بر سقف حداکثر واحد بردارم یا باید یه ترم بخاطر اونا بیام دانشگاه و اینکه اون موقه ارشدم چی میشه مرسی

  • 1397/7/10

   سلام.کاربر گرامی
   برای پذیرش در مقطع ارشد، شما تا هنگام ثبت نام در دانشگاه و تحویل مدارک ، باید فارغ التحصیل از کارشناسی باشید. تا زمانی که شما مقطع کارشناسی را تمام نکرده باشید نمی توانید کارشناسی ارشد در دانشگاه ثبت نام کنید. شما تا زمانی که بعد از قبولی در ازمون و انتخاب رشته و در هنگام تکمیل مدارک باید کارشناسی خود را تمام کرده باشید.

 6. سلام
  خسته نباشیدمن 80واحد پاس کردم معدلمم15/80هس ترم4م
  میخاستم معدلم رو ببرم بالا چکارکنم امکان مجدد امتحان بعضی از دروس هس پول بدیم مجدد امتحان بدیم ؟؟؟
  میشه؟
  راه حل بهتری دارید بگید مرسی...

  • 1397/6/27

   سلام.کاربر گرامی
   وقتی درسی را پاس می کنید آن درس دیگر در سامانه گلستان برای شما ارائه نمی شود. مگر کارشناس رشته اضافه کند. برای افزایش معدل بهتر است درس حفظ جز 30 را بردارید که تنها با تاثیر مثبت است.

 7. سلام .چه درسهایی رو توی تابستان بگیریم بهتره

  • 1397/6/6

   سلام.کاربر گرامی
   نمی توان بطور کلی و برای همه یک سری دروس را اعلام کرد. هر دانشجو براساس دروس باقیمانده خودتصمیم می گیرد که کدام را بردارد. اما با توجه به اینکه برای دروس تربیت بدنی و ورزش در تابستان کلاس برگزار می شود ، می توانید این دروس را در تابستان بردارید

 8. سلام معدل من حدود 13.60 صدم هست میتونم بعضی دروس رو امتحان بدم تا معدلم افزایش پیدا کنه؟من هنوز مدرکمو نگرفتم ترم گذشته ترم اخرم بودو همون هشت ترمه هم شدم

  • 1397/6/5

   سلام.کاربر گرامی
   دروس جبران معدل برای کسانی است که معدل آنها به حد نصاب 12 در کارشناسی و 14 در ارشد نرسیده است. بهتر است از کارشناس رشته خود سوال کنید که درسی امکان اخذ مجدد هست

 9. سلام.من الان معدل کل کارشناسیم ۱۶.۲۵ است ولی میخوام به ۱۷ برسونمش.
  ۱۰۳ واحد پاس کردم و ۳۳ واحد دیگه برام مونده
  میخوام برای افزایش معدلم دو درس کارآفرینی و ارزشهای دفاع مقدس رو هم بردارم که اختیارین
  من کلا نمرات این ۳۳ واحد باقیموندم و این دو درس اختیاری باید چند بشن که معدل کلم به ۱۷ برسه
  رشتمم حسابداریه
  ورودی ۹۵ هستم
  با تشکر فراوان

  • 1397/6/3

   سلام.کاربر گرامی
   نمی توان بطور دقیق راهنمایی کرد، اما سعی کنید نمرات شما بیشتر از 18 باشد. بخصوص دروس سه واحدی و بیشتر

 10. سلام، بنده ورودی ۹۵ هستم.
  آیا نمرات مردودی در معدل کل من محاسبه میشود؟
  با تشکر

  • 1397/6/2

   سلام.کاربر گرامی
   نمرات مردودی در معدل کل شما در هنگام فارغ التحصیلی محاسبه نمی شود

 11. باسلام.من دانشجوی ارشد ریاضی محض هستم.چون تودوره کارشناسی دبیری خوندم حالا باید دوتا درس ۳ واحدی بعنوان پیش نیاز بگذرانم.میخواستم بدانم که آیا این۶واحد توسقف واحدهایی که می گیرم حساب میشه؟و دیگه اینکه آیا نمره ای که تو این دوتا درس میگیرم تو معدلم حساب میشه؟

  • 1397/6/2

   سلام.کاربر گرامی
   آن دو درس به عنوان دروس جبرانی محسوب می شوند. باید لیست ارائه دروس رشته خود را دریافت کنید تا از تعداد واحد قابل اخذ خود و اینکه آیا آنها در واحدها محاسبه می شوند یا نه آگاه شوید

 12. باسلام معدل کلم شده ۱۲/۰۶اگه نمره های ردی حذف بشن چقدر افزایش معدل داره
  ممنون

  • 1397/6/1

   سلام.کاربر گرامی
   متاسفانه اصلا نمی توانم در این مورد راهنمایی کنم. چون از نمرات شما اطلاع ندارم. بهتر است از کارشناس رشته خود سوال کنید

 13. سلام خسته نباشید در مورد معدل کل از همکلاسیام این ترم ک ترم اخرش بود بعد تایید همه نمره هاش هم دستی هم ب کمک سیستم محاسبه معدل ،معدل کل گرفت شد 15.86 اما وقتی کارای فارغ التحصیلی رو انجام داد معدل 16.05 شد جز سیم هم بر نداشته بود سوالم اینه معدل کل با چیزی ک ما محاسبه میکنیم متفاوت ممکنه متفاوت بیاد یا خیر .

  • 1397/5/29

   سلام.کاربر گرامی
   در معدل کل نمرات ردی شما محصوب نمی شود. بدین ترتیب که اگر درسی را مردود شده باشید نمره آن در معدل شما محاسبه نمی شود و نمره قبولی همان درس در معدلتان محسوب می شود

 14. سلام.ببخشید معدل اصلی تو پیام نور کدام هست؟چون چندتانوشته شده معدل کل دانشکده و...منظور ازمتوالی چی هست؟

  • 1397/5/26

   سلام.کاربر گرامی
   معدل کل ، معدل اصلی شماست

 15. سلام. ببخشد من الان 95 تا واحد پاس کرد و معل کل من الان 15.59 هستش. من 2ترم دیگه با 1ترم تابستانی دارم. تعداد کل واحدام هم 137 تا هست. میخوام ببینم امیدی هست که معدل کلمو بالای 16.80 برسونم؟ حداقل هردرس باید چند بشم؟

  • 1397/5/25

   سلام.کاربر گرامی
   امکان پذیر است. سعی کنید دروس خود را با نمرات بالای 18 پاس کنید، مخصوصا دروس اصلی و سه واحدی خود را

 16. سلام ببخشید یه سوال دیگه داشتم الان من سه واحد دارم بخوام مهر بردارم نباید برم دانشگاه فرم پر کنم آخه یه نفر میگفت باید برم دانشگاه تا بهم اجازه بدن یه ترم اضافه بردارم در صورتی معدل کل من بیشتر از 12شده ؟؟

  • 1397/5/14

   سلام.کاربر گرامی
   شما اگر پسر و مشمول سربازی هستید و سنوات شما نیز به اتمام رسیده ، برای استفاده از سنوات ارفاقی می بایست با دانشگاه صحبت کنید تا آنها درخواست سنوات ارفاقی را برای پلیس +10 ارسال کنند. همچنین اگر شما ترم آخر هستید بهتر است به کارشناس رشته خود مراجعه کرده تا او نیز این موضوع را تائید و شما را راهنمایی کند

 17. سلام من یه درس سه واحدی از واحدام مونده معدلم نزدیک 14شده میخوام 14بشه میتونم مهر انتخاب واحد کنم بعد دروس کمک به معدل مثل جز سی بردارم؟؟

  • 1397/5/13

   سلام.کاربر گرامی
   همانطور که گفتید می توانید در ترم مهر درس باقیمانده را با حفظ جز 30 بردارید.

 18. با سلام
  دانشجوی کارشناسی پیام نور هستم تازه فارق التحصیل شدم وقتی کارنامه ترمی رو تو سایت نگاه کردم دیدم برام زده واحد موثر در معدل کل ۱۵۴ واحد!!! درحالی که ۱۴۲ واحد باید باشه مگه قرار نبود واحدهای مردودی در معدل کل حساب نشه !؟

  • 1397/5/13

   سلام.کاربر گرامی
   طبق بخشنامه ها نمرات مردودی محسابه نمی شود. شما ورودی چه سالی بودید؟
   احتمالا در معدل کلتان نمرات مردودی نیامده و تنها واحدهای آن در مجموع واحدها محاسبه شده است.
   می توانید در صورتی که مطمئن نیستید با کارشناس رشته یا مسئول فارغ التحصیلان دانشگاه مشورت کنید

 19. با سلام و روزبخیر
  بنده سال 91 فارغ التحصیل شدم. معدلم 14/24 هست. قصد تحصیل در خارج از کشور رو دارم و معدلم کافی نیست. امکان امتحان مجدد دروسی که نمره کمتر از 12 دارند رو دارم؟

  • 1397/5/9

   سلام.کاربر گرامی
   شما الان زمان زیادی از تحصیل شما گذشته، حتی مدرک اصلی شما نیز احتمال زیاد صادر شده است. امکان همچین امری وجود ندارد متاسفانه

 20. بابت پیام دوباره معذرت خواهی میکنم پشتیبان گرامی . در خصوص سوال پیشین ؛ در صورتیکه ۸ واحد تابستان قبول شوم . امکان درخواست برای افزایش سنوان به چه صورت هست ؟ در آن صورت تعداد واحدهاب قبولی ۱۰۴ خواهد شد و در ضمن برای بنده که شهریور سنوات به اتمام خواهد رسید چه زمان باید اقدام به افزایش سنوات ارفاقی کنم ؟

  • 1397/5/2

   کاربر گرامی
   بهتر است شما قبل از شروع ترم مهر نزد کارشناس رشته خود بروید و درخواستتان را ارائه دهید. اول صبر کنید تا نمرات تابستان شما ثبت شود بعد اقدام کنید.شما باید حداقل 100 واحد را با معدل بیشتر از 12 پارس کرده باشید.

 21. سلام من شهریور سنواتم تموم میشه و ۹۶ واحد پاس کردم اما معدلم ۱۱/۴ هست باتوجه به اینکه این تابستان ۸ واحد برداشتم و ۱۰۰٪ پاس میشم آیا معدل زیر ۱۲ با اینکه ۹۶ واحد پاس کردم . سنوات ارفاقی بهم تعلق میگیره ؟؟

  • 1397/5/1

   سلام.کاربر گرامی
   این موضوع توسط دانشگاه بررسی می شود، اما احتمال آن کم است. زیرا باید در هنگام ارائه درخواست حداقل 100 واحد را پاس کرده باشید و معدلتان 12 به بالا باشد. شما حتما به کارشناس رشته خود مراجعه کنید و از او بخواهید معدل کل شما را بررسی کند، شاید معدلتان بیشتر از چیزی باشد که انتظار دارید

 22. من کارشناسی ارشد پیام نور هستم ورود96 مشروط شدم چند واحد می توانم بردارم

  • 1397/4/31

   سلام.کاربر گرامی
   حداقل واحد که همان 8 است را می توانید اخذ کنید

 23. من ارشد پیام نورم. اما معدل کل ام13/81 شده از اونجا که فرمودید برای جبران معدل باید دروس زیر12 رومجددا بردارم اما بنده درسام بالای12 هستش تنها چند درس 12 دارم که چون اختصاصی ان نمیتونم ترم تابستان بردارم. میتونم دروس جبرانی رو بردارم که تابستان فارغ التحصیل شم؟

  • 1397/4/30

   سلام.کاربر گرامی
   برای اخذ دروس جهت جبران معدل ، با کارشناس رشته خود مشورت کنید. وی براساس لیست نمرات و پارامترهای دیگر به شما راهنمایی خواهد کرد چه دروسی را مجدد بردارید و امتحان دهید.

 24. سلام ببخشین من دانشجوی ارشد هستم و این ترم معدلم 17 شده برای ترم بعدی تخفیف شهریه صورت میگیره؟ چقدر میشه؟

  • 1397/4/28

   سلام.کاربر گرامی
   تشخیص اینکه شما معدل الف هستین یا خیر بر عهده کارشناس رشته شما می باشد. احتمالا تعلق نگیرد ولی بازهم حتما نزد کارشناس رشته خود بروید و از اونیز سوال کنید

 25. سلام خسته نباشید
  سوالی داشتم که هر سایتی جوابی جداگانه میده
  1.سقف مشروطی در دانشگاه پیام نور چقدره تا اخراجی
  2.اگر تا آخره 10 ترم سنواتمان نتونیم همه واحد هارو پاس بشیم امکانش هست که بهمون سنوات اضاف بدن
  مهمه لطفا سریع جواب بدین

  • 1397/4/27

   سلام.کاربر گرامی
   در دانشگاه پیام نور مشروطی باعث اخراج فرد نمی شود. فقط دانشجویان پسر اگر مشمول سربازی باشند برای سنوات مجاز به مشکل می خورند. در پیام نور هر مشمول سربازی تا 5 سال سنوات مجاز دارد. اگر در پایان 5 سال درسش تمام نشده باشد اما حداقل 100 واحد را با معدل عیار بالای 12 پاس کرده باشد، دانشگاه می تواند تا یکسال به وی سنوات ارفاقی بدهد. البته این موضوع در ترم ده باید توسط دانشجو به دانشگاه ارائه شود و دانشگاه پس از بررسی اگر امکان پذیر بود به پلیس +10 می فرستد برای بررسی و تائید

 26. سلام برای اینکه دروس تجدیدی در معدل محاسبه نشه باید نمره قبولی بالای 14باشه؟

  • 1397/4/24

   سلام.کاربر گرامی
   زمانی صحبتهایی مبنی بر این در دوره کارشناسی ارشد بود. اما بعد از مدتی اعلام شد نمرات ردی محاسبه نشده و نمرات قبولی دروس محاسبه می شود. البته تعدادی از دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی به این موضوع اشاره کرده اند، اما مورد تائید نیست

 27. سلام من دانشجوی پیام نور هستم و۱۰واحد دارم که فارغ التحصیل بشم میخاستم بدونم میتونم ترم تابستونه ۱۰واحد رو پاس کنم یا باید یه ترم دیگه هم بخونم؟هیچ راهی وجود نداره؟لطفا راهنمایی کنید.

  • 1397/4/23

   سلام.کاربر گرامی
   شما حداکثر می توانید 8 واحد اخذ کنید.

 28. سلام من برای اولین بار میخام ترم تابستانه بردارم ولی نمیدونم منظور از معدل معیار چی هست چون من معدلم ۱۸ هست ولی تو صفحه ثبت نام ترم تابستانه نوشته شده معدل معیار۱۸.۵ لطفا راهنمایی کنید.

  • 1397/4/23

   سلام.کاربر گرامی
   معدل معیار آیتمی هست که دانشگاه از نمرات شما اعلام کرده است. برای اخذ درس در ترم تابستان، معدل مهم نیست و شما می توانید تا 8 واحد درس بردارید

 29. سلام من معدل کل کارشناسی ارشدم شده 17.97 و همچنین از درس حفظ قرآن نمره 13.33 گرفتم حالا معدل کلم چند می شود ؟

  • 1397/4/22

   سلام.کاربر گرامی
   نمره درس حفظ قران تنها با تاثیر مثبت است و اگر باعث کاهش معدل شما بشود ، محاسبه نمی گردد

 30. سلام.آیا فقط درخواست مهمان موقت دادن در سیستم که هنوز تایید نشده ,برای دانشجو هزینه و شهریه ای دارد?
  من در طرح ولایت کشوری قبول شده ام و ۴۰ روز باید به مشهد بروم ولی باید ترم تابستان را حتما بردارم تا ترم دیگر بتوانم فارغ التحصیل شوم
  برای همین درخواست مهمان از اهواز به مشهد را طریق پورتال خودم دادم
  آیا ممکن است پذیرفته شود?
  معمولا چقدر طول میکشد تا جوابم را بدهند?
  آیا این درخواست برای من شهریه و هزینه ای دارد(صرفا فقط درخواستی که هنوز پذیرش نشده)?

  • 1397/4/21

   سلام.کاربر گرامی
   شهریه ثابت و متغیر در ترم تابستان کلا نصف است. احتمال دارد مقدار کمی شهریه تغییر کند، اما با توجه به اینکه کلاسی برگزار نمی شود بسیار کم است. تائید درخواستها به دانشگاه مبدا و مقصد مربوط می شود و نمی توان زمان تعیین کرد، اما خب در زمان انتخاب واحد معلوم میشود تا شخص بتواند اخذ واحد کند.

 31. سلام.من در لیسانس قبلیم از دانشگاه پیام نور درس آشنایی با دفاع مقدس رو پاس کردم.اما الان در این لیسانس جدیدم که میخواهم این درس را تطبیق بدهم ,دانشگاه میگوید که نمی شود
  من باید به کجا برای پیگیری این مشکلم مراجعه کنم ?
  چون نمره این درسم را بالا گرفتم و میخواهم به وسیله تطبیق آن ,معدل کل این رشته جدیدم را بالا ببرم
  لطفا راهنمایی کنید که چه کنم?

  • 1397/4/20

   سلام.کاربر گرامی
   درس آشنایی با دفاع مقدس از ترم یک تغییر نام داد و شد ارزشهای دفاع مقدس که بصورت اختیاری هم هست. با توجه به تغییرات اینگونه درس، احتمالا به همین دلیل تطبیق نخورده که طبیعی است

 32. سلام ببخشید خواستم بپرسم ک من معدل کل م ۱۱.۴۰ و این ترم معدلم ۱۳.۵۰
  معدلم ب ۱۲ میرسه؟

  • 1397/4/18

   سلام.کاربر گرامی
   نمرات دروس شما در معدل کلتان تاثیرگذار است. دروس در واحدها ضرب می شود و سپس برتعداد ولحدها تقسیم می شود

 33. سلام من معدل کلم14.24هستش و این ترم معدلم18.20شده میشه راهنمایی کنید چقد به معدل کلم اضافه میشه!!

  • 1397/4/18

   سلام.کاربر گرامی
   نمرات تک تک دروس شما در معدل کلتان تاثیر دارد. نمرات شما در واحدهایشان ضرب و سپس بر تعداد واحدها تقسیم می شود

 34. سلام خسته نباشید من دانشجوی ترم اخر کارشناسی هستم معدل کلم 14.18 هستش این ترم جز سی برداشتم و18 شدم نمرات این ترم همگی بالای 16بود الا دو درس دو واحدی ک 15 شدن الان بیشتر واحدا با جز سی نمراتشون تایید شدن و معدل من حدود 0.4 زیاد شده میخاستم بدونم این افزایش ماله نمراتمه یا جز سی یا هردو ؟

  • 1397/4/18

   سلام.کاربر گرامی
   تا نمرات شما در سیستم تائید نشود در معدل محاسبه نمی گردد. با تائید دو نمره باقیمانده شما، معدلتان تغییر خواهد نمود

 35. سلام من معدل ترم رو حساب کردم شده ۱۳ خورده بعد توسایت زده 12/67 این یکی دوم اینکه میخوای مثلا سوال حقوق ثبت را که امتحان دادم ببینم بعد دریافت زدم میبینم مال درس نهج البلاغه است لطفا پاسخ بدهید

  • 1397/4/17

   سلام.کاربر گرامی
   گاهی اوقات پیش می آید که سوال امتحانی از طرف دانشگاه اشتباه آپلود می شود. به همین دلیل سوال درس دیگری را دریافت می کنید. در مورد معدل این نکته را دقت کنید که تعداد دقیق واحدها را درنظر بگیرید.

 36. سلام خسته نباشید من دانشجوی ارشد پیام نورم ، میخاسم ببینم دروسی جبرانی تو معدل موثره یا خیر؟

  • 1397/4/13

   سلام.کاربر گرامی
   براساس اخرین دستورالعمل ها، تاثیری ندارد. مگر قانون تغییر کرده باشد

 37. سلام.خواهشا جواب بدید.برای تکمیل فرم معدل واحدهای گزرانده شده تا ترم 7 دانشجویان سال اخربرای کنکور ارشد باید معدلی رو که سایت گلستان زده وارد کنیم یا بدون احتساب نمرات ردی؟چون معدل من با احتساب نمرات ردی زیر 12 هست و بدون احتساب بالای 12.و شرط کنکور ارشد هم اینه که معدل زیر 12 نباید شرکت کنه و من معدلم رو بدون اختساب وارد کردم چون شنیده بودم نمرات ردی حذف مشه.چیکار باید بکنم؟کدوم معدل رو وارد کنم؟اخه بدون احتساب نمرات ردی معدلم 13 هست.و در نهایت هم که عدلم بالای 12 میشه ترم اخر.یعنی نباید ثبت نام میکردم یا معدل رو درست وارد کرد؟

  • 1397/4/12

   سلام.کاربر گرامی
   باید معدل خود را از کارشناس رشته دریافت می کردید. او به معدل شما در حالت اصلی دسترسی دارد

 38. سلام خسته نباشید من ورودی 93 کارشناسی هستم این ترم ترم آخرم است از اول ورود تا این ترم یعنی این ترم که امتحان دادم 4واحد افتادم کلا 10 واحد میشه بقیه درسها را قبول شدم این ترم که ترم آخرم است 14 واحد برداشتم 10 واحد قبول شدم 4 واحد افتادم بنظرتان معدلم کمتر از 12 میشه یا نه؟ دوتا درس این ترم 16.4و دوتا13 و یکی14 و 12 دارم و دو واحدم افتادم

  • 1397/4/12

   سلام.کاربر گرامی
   اصلا نمی توان اینطور حساب کرد. در کل نمرات دروس ردی در معدل کل حساب نمی شود و نمرات قبولی همان دروس ثبت می شود.

 39. سلام ارشد هستم کل معدلم تا ترم شیش۱۴.۳۴بوده واین ترم که ترم آخرم بوده معدلم شده ۱۵.۲ کل معدل مدرکم چند میشه؟

  • 1397/4/12

   سلام.کاربر گرامی
   معدل شما از ضرب نمره هر درس در واحد ان و سپس تقسیم بر تعداد واحدها بدست می آید

 40. سلام. من ورودی مهر 93 ام.و امسال فارغ التحصیل میشم یعنی کل واحدامو پاس کردم در انتظار تایید نمرات هستم . معدل کلم تا الان 14/1 است با نمرات این ترم ک هنوز ثبت نشده اند. محاله معدلم 14 بمونه . با توجه ب اینکه حفظ جز 30 قرآن رو برنداشتم. خواهشا یک راه حل ب من نشون بدید.

  • 1397/4/11

   سلام.کاربر گرامی
   تنها راه شما این است که با اساتید خود صحبت کنید تا نمرات میانترم بالاتری به شما بدهند. بحث اخذ دوباره دروس هم برای کسانی است که معدل زیر 12 برای کارشناسی دارند و زیر 14 برای ارشد. شما اگر مشکل سربازی و سنوات نداشته باشید شاید بتوانید یک ترم دیگر درس بردارید، اگر کارشناس رشته شما تائید کند

 41. سلام نحوه محاسبه معدل دانشگاه ازاد مقطع کارشناسی چطوریه

  • 1397/4/11

   سلام.کاربر گرامی
   در این زمینه و در دانشگاه آزاد اطلاعی ندارم

 42. با سلام لطفا بفرماییدکه نمره 20در درس سه واحدی تخصصی چند صدم به معدل کل اضافه میکنه؟؟لطفا راهنمایی کنید

  • 1397/4/9

   سلام.کاربر گرامی
   به تعداد کل واحدهای قابل اخذ و چند مورد دیگر بستگی دارد. نمی توان بطور قطع گفت

 43. منظورم اینه چون حداقل واحد که 12تاست رو رعایت نکردم ترم بعد چند واحد میتونم بردارم؟

  • 1397/4/9

   سلام.کاربر گرامی
   این موضوع را کارشناس رشته شما باید بررسی کند.معمولا همان 14 تا 16 واحد موافقت می شود.

 44. من این ترم 16واحد برداشته بودم سر دوتا از امتحانا شرکت نکردم و 10واحد پاس،کردم با معدل بالای12ترم بعد چند واحد میتونم انتخاب کنم؟

  • 1397/4/8

   سلام.کاربر گرامی
   منظور شما از معدل بالای 12 چند است؟ به هر حال شما مشروط نیستید و می توانید 14 واحد و بیشتر اخذ کنید

 45. سلام.
  من ترم اخر هستم و معدل کل من ۱۱.۳۴صدم هستش . چند صدم دگ میخوام ک معدلم برسه به ۱۲ ؟؟؟

  • 1397/4/8

   سلام.کاربر گرامی
   نمرات هر درس به همراه تعداد واحد آن ملاک است.

 46. باسلام .
  من ورودی سال۹۲ هستم . واین ترم ، ترم اخر هستم و معدلم ۱۱.۳۴ هستش .
  آیا در معدل کل نمرات مردودی جمع میشود یا خیر؟؟؟

  • 1397/4/7

   سلام.کاربر گرامی
   نمرات مردودی در معدل کل محاسبه نمی شود

 47. سلام.
  من ترم اخر هستم و معدل کل من ۱۱.۳۴صدم هستش . چند صدم دگ میخوام ک معدلم برسه به ۱۲ ؟؟؟ یا معدلم چند باید بیاد ک به ۱۲ برسه؟؟؟

  • 1397/4/6

   سلام.کاربر گرامی
   مهم نمرات دروس ترم اخر شماست. زیرا در معدل کل هر درس به همراه واحد ان در تعیین معدل موثر است

 48. سلام
  خسته نباشید
  دروسی که اخذمیکنیم واسه جبران معدل نمراتش جایگزین نمره ی قبلی میشه؟

  • 1397/3/31

   سلام.کاربر گرامی
   اگر نمره شما بالاتر باشد ، بله، جایگزین می شود

 49. سلام من معدلم 13/76شده ترم آخرم هستم میخوام معدلم 14بشه خواستم بدونم امکانش هست چند درس رو بعدأ بردارم یا باید قبلا موقع انتخاب واحد برمیداشتم

  • 1397/3/28

   سلام.کاربر گرامی
   اگر کارشناس رشته شما ترم اخر بودنتان را تائید کرده است، احتمالا نتوانید درس بردارید. بهتر است به کارشناس رشته خود مراجعه کنید، شاید راهی برای جبران معدل شما وجود داشته باشد

 50. با سلام. معدل کل زیر ۱۲ شود‌ مشروط میشیم یا معدل ترم؟

  • 1397/3/28

   سلام.کاربر گرامی
   معدل ترم شما کمتر از 12 شود در همان ترم مشروط می شوید

 51. سلام.خسته نباشید
  من معدل کلم۱۱٫۷۰هست وبرای جبران معدلم ۱۴واحدگرفتم.یکیشو نمیخوام امتحان بدم.میخوام بدونم تاثیری میذاره رومعدلم؟
  ومن بایدمعدل ترمم چند بشه که این ۳۰صدم جبران بشه؟

  • 1397/3/21

   باسلام.کاربر گرامی
   اگر در امتحان درسی شرکت نکنید غیبت در جلسه و حذف اضطراری برای شما ثبت می شود. اما چون شما جبران معدل برداشته اید بهتر است از کارشناس رشته خود در این مورد سوال کنید.

 52. سلام. اگه معدل مدرک بالای ۱۲ باشه میشه دروس جبرانی به صورت معرفی به استاد گرفت؟برای بالا بردن معدل

  • 1397/3/8

   سلام.کاربر گرامی
   دروس جبران معدل در صورت کم بودن معدل شما از نصاب لازم برای فارغ التحصیلی ارائه می شود. می توانید درس حفظ جز سی را برای افزایش معدل بردارید.در صورتی که معدل شما کم است با کارشناس رشته خود مشورت کنید

 53. سلام. خسته نباشید.
  من بهمن 96 فارغ التحصیل شدم، مدل کلم 14.60 شد، میخواستم بدونم قانون یا تبصره ای وجود نداره که بعد از فارغ التحصیلی اقدام کرد و چند درس رو امتحان داد تا معدل افزایش پیدا کنه؟

  • 1397/2/4

   سلام.کاربر گرامی
   متاسفانه امکان آن وجود ندارد. مگر در شرایط خاص که نمره اصلاح شود

 54. سلام خسته نباشید. من معدل کلم سیزده خورده ایه. هشت واحد دیگه دارم اگه مثلا 6 واحدشو بالای 16 بشم معدل کلم بالای 15 میشه؟ کلا باید چه نمره هایی بیارم تو این هشت واحد که معدل کلم بالای 15 بشه؟ با تشکر

  • 1397/1/31

   باسلام.کاربر گرامی
   نمیشه اینطوری تخمین زد . با اطمینان گفت که نمره شما چند می شود. چون موضوعات مهم دیگری مثل واحد درس نیز مهم است. شما اگر درس حفظ جز 30 را نیز برنداشته اید می توانید برای کمک به معدل خود، آن را نیز اخذ کنید. زیرا تنها با تاثیر مثبت در معدل است.بهتر است سعی کنید نمرات تمام دروس شما بالاتر از 18 باشد.

 55. من 81واحد پاس کردم ولی معدل کلم شد 11.46وترم آخر برای کاردانی شد14ولی نتونستم مدرک بگیرم

 56. مقطع ارشدم و٣٢واحد رو پاس كردم معدل كلم شد ١٣:٩٥

  • 1396/11/30

   باسلام.کاربر گرامی
   اگر معدل شما بعد از اتمام دروس به حد نصاب نرسد، با هماهنگی کارشناس رشته خود می توانید دروسی را که با نمره کم پاس کرده اید مجدد اخذ کنید تا معدلتان افزایش یابد

 57. با عرض سلام و خسته نباشید.من ۳۱واحدم مونده تا فارغ التحصیل شم .الان این ترم ۲۰واحد برداشتم .یازده واحدم میمونه که هشت واحدم تابستون برمیدارم.خواستم بپرسم راهی هست که بتونم تابستون فارغ التحصیل شم .واجبه ممنون میشم جواب بدین....

  • 1396/11/28

   سلام.کاربر گرامی
   شما در ترم تابستان بیشتر از 8 واحد نمی توانید اخذ کنید.

 58. سلام خسته نباشید میشه لطفا درباره سنوات ی توضیحی بدید...من ورودی کارشناسی 91اگه این ترم تموم نشه نمیذارن ترم سال بعد برم؟

  • 1396/11/22

   باسلام.کاربر گرامی
   اگر شما شرایط استفاده از سنوات ارفاقی را داشته باشید، می توانید از آن استفاده کنید. درخواست خود برای سنوات ارفاقی را به کارشناس رشته خود ارائه کنید

 59. سلام خسته نباشید میشه لطفا درباره سنوات ی توضیحی بدید...من ورودی کارشناسی 91اگه این ترم تموم نشه نمیذارن ترم سال بعد برم؟

  • 1396/11/22

   باسلام
   کاربر گرامی
   سنوات ارفاقی برای دانشجویان پسر است. اگر مشکل سربازی دارید درخواست خود برای سنوات ارفاقی را به کارشناس رشته خود ارائه دهید

 60. با سلام. تعداد کل واحد برای فارغ التحصیل شدن در رشته ام 141 واحد است .من 143 واحد پاس کردم. یعنی دو واحد بیشتر از کل واحدها پاس کردم . این دو واحد دو درس یک واحدی است که یکیش درس اختیاریه و یکیش اصلی هستش .این دو درس در چارت رشته ام نیست . سوال من اینه که : الان معدلی که من توی سامانه دارم با اعمال این دو درس اضافی ِ پاس شده هست ؟ و سوال بعدیم اینه که : موقع فارغ التحصیلیم ، تاثیر این دو تا درس رو از معدلم بر میدارن ؟

  • 1396/11/18

   باسلام.کاربر گرامی
   تنها دروسی که در لیست ارائه دروس رشته شماست برایتان محاسبه می شود. البته دروس حفظ جز سی و کارافرینی دروسی هستند که نمرات انها تاثیر مثبت بر معدل می گذارد، ولی واحد انها محاسبه نمی شود.

 61. سلام ببخشید که باز سوال میکنم
  بنده این ترم درحالی انتخاب واحد کردم که یک درس 3 واحدی ترم قبل هنوز تایید نشده بود و معدلم به 17 رسیده بود و 23 واحد برداشتم
  ولی الان که درسم تایید شده معدلم 16و90 شده
  حالا منکه 23 واحد برداشته بودم واسه پاس کردن 3 واحد اضافه مشکلی برام پیش نماید؟

  • 1396/11/17

   باسلام.کاربر گرامی
   در صورتی که نمرات شما تائید و معدلتان ثبت شده است، بهتر است در حذف و اضافه تعدادی از واحدهای خود را حذف نمایید و به حدنصاب معیار برسانید. زیرا ممکن است در پایان ترم برای شما مشکلی پیش بیاید.اگرهم که ترم آخر هستید نیازی به حذف نیست، فقط با کارشناس رشته خود هماهنگ کنید

 62. سلام من قبلم نظرمو گذاشته بودم شما گفتین اگه معدلم از 12 کمتر باشه برام امکان هست درسایی که قبلن پاس کردم دوباره ارائه بشه ولی معدلم اینقد هم کم نیست و میخوام با معدل کل 17 فارغ التحصیل بشم بازم امکانش هست دوباره درسارو بردارم؟

  • 1396/11/15

   باسلام.کاربر گرامی
   دروسی که پاس کرده اید دیگر برای شما در انتخاب واحد ارائه نمی شود تا مجدد اخذ کنید.مگر کارشناس رشته امکان آن را برای شما فراهم کند. با کارشناس رشته خود صحبت کنید ولی احتمال زیاد موافقت نکنند

 63. سلام بنده ورودی سال94 هستم ترم 6
  تا الان 12 واحد درس عمومی از 22 واحد رو پاس کردم که 10 واحدش مونده درحالی که دوترم فقط باقی مونده
  میخواستم بپرسم تو این دو ترم چجوری میتونم این 10 واحد رو پاس کنم ؟

  • 1396/11/15

   باسلام.کاربر گرامی
   ابتدا دقت کنید که اگر در بین واحدها، دروس معارفی دارین، طوری تنظیم کنین که در تر اخر بیشتر از 3 تا درس معارفی نمی توانید بردارید. بهترین راه حل این است که دروس که ساده تر هستند را برای ترم اخر بگذارید. چون اگر معدلتان کم شد بتوانید با کسب نمرات بهتر ، کمی معدل خود را افزایش دهید.

 64. سلام وقتتون بخیر.من نیمسال قبل درسم تموم شده ولی معدل کلم به 12 نرسیده ورودی 91 هم هستم میخواستم بدونم آیا نمرات مردودی برای من حذف میشوند؟

  • 1396/11/12

   باسلام.کاربر گرامی
   احتمال قوی حذف می شود. اگر به حد نصاب نرسد شما می توانید دروسی که با نمرات پایینی اخذ کرده اید را مجدد برداشته و پاس کنید

 65. سلام..من ورودی92هستم با معدل کل 13.15...سیزده واحدم مونده..درس جز30 هم گرفتم به نظر کارشناسی شما با معدل ترم17 میتونم به معدل کل14 برسم؟ و اینکه دروس ردی واسه منم حذف میشه؟؟؟خیلی مهمه واسم

  • 1396/11/11

   سلام.کاربر گرامی
   دروس ردی برای شما نیز حذف می شود. نمی توان به همین راحتی گفت که می رسید یا نه ، شما سعی کنید تمامی نمرات درسی شما بالای 17 یا 18 باشد. ان شاالله که به 14 می رسید. زیرا پارمترهای دیگری مثل واحد نیز در معدل موثر است.

 66. با سلام
  بنده از دانشجویان ورودی 93 هستم و متاسفانه به دلیل مشکلات نتوانسته ام خوب درس بخوانم و معدل کلم 13.7 بود به پبشنهاد دانشگاه چند واحد از دروسی که 12 شده بودم برداشتم.حال سوالی که برای بنده پیش آمده نمرات قبلی اون دروس که 12 شده بودم حذف می شود یا با نمرات فعلی ادغام می گردد؟ چرا که اگه نمرات قبلی لز سیستم حذف نگردد فارغ التحصیلی بنده محال خواهد بود.ممن.نم اگه دوستان راهنمایی فرمایند.

  • 1396/11/11

   سلام.کاربر گرامی
   وقتی درسی را با هماهنگی دانشگاه بصورت جبران معدل بر می دارید، نمرات قبلی آن درس حذف می شود و نمره جدید جایگزین می شود

 67. سلام...من ترمای قبلم زیاد درس نمیخوندم ولی این دو ترم اخر بهترشدم میخواستم بدونم میشه بعضی از درسای عمومی که قبل پاس کردم ولی نه با نمره خوب رو دوباره برشون دارم

  • 1396/11/10

   سلام.کاربر گرامی
   شما تا موقع فارغ التحصیلی صبر نمایید. چنانچه معدل شما کمتر از 12 باشد خود دانشگاه اجازه اخذ دروس را مجدد به شما خواهدداد. همچنین می توانید دروسی مثل حفظ جز سی یا اشنایی با ارزش های دفاع مقدس و کارافرینی را پاس کنید تا معدل شما بهتر شود. این دروس مازاد بر دروس اختیاری و با تاثیر مثبت هستند

 68. سلام ببخشید من ورودی91هستم و این ترم تموم میکنم،حذف نمرات مردودی شامل منم میشه؟

  • 1396/11/8

   سلام.کاربر گرامی
   حذف نمرات ردی شامل شما نیز می شود

 69. با سلام اینجانب 32 واحد مانده برای فارغ التحصیلی از ان جایی که معدل ترمم 16.62 شده ونمی توانم این ترم 24 واحد بردارم از انجا که کارشناس رشته هم گفت عمومی ها هم معرفی به استاد نمی شون در حالی که 8 واحد ان عمومی است احتمال فارغ التحصیلی است
  ایا درس کارافرینی از دروس اختیاری مگه نیست من 3 واحد اختیاری را همراه با 2 واحد کارافرینی را پاس کردم در حالی که کارشناس رشته گفته 3 واحد پاس شده درحالی که کل واحد های اختیاری 6 واحد است

  • 1396/11/4

   باسلام.کاربر گرامی
   درس کارافرینی مازاد بر دروس اختیاری و تنها با تاثیر مثبت است.طبق تفاسیر گفته شده، شما در ترم تابستان هم نمی توانید فارغ التحصیل شوید

 70. ممنون از لطفتون

 71. سلام ببخشید پنجاه صدم در معدل ترم چقد تاثیر داره من معدلم شده ١۶.٧٢...یکی از استادا پنجاه صدم به نمره میان ترم عملیم اضافه کرد به ١٧میرسم یا نه؟؟؟

  • 1396/11/4

   باسلام.کاربر گرامی
   تعداد واحد درس هم مهمه. خودتون بصورت دستی معدلتون رو حساب کنید.

 72. توی لیست رشته من چیزی تحت عنوان مجموع واحد ننوشته، اگر ممکنه لینک دانلود فایل لیست دروس که مجموع واحد های لازم و دروس اختیاری موردنیاز برای پاس کردن رو نوشته باشه، برام بذارید.باتشکر
  کارشناسی ارشد تکنولوژی آموزشی(ورودی96)

  • 1396/11/3

   سلام.کاربر گرامی
   شما حدود 32 واحد بدون دروس جبرانی باید پاس کنید. در صورت نیاز 10 واحد هم دروس جبرانی است

 73. باسلام،اینجانب باشماره دانشجویی 935262597 واحد لواسانات پس ازگذراندن 135 واحد درسی دررشته مدیریت دولتی دچارکمبود معدل شدم وبامراجعه به دانشگاه گفتند که باید ازبین دروسی که بین 10-12 میباشد ودراین مرکز گذارنده اید چندواحد انتخاب نمایید تامعدل به حدنساب برسد ومن هم انتخاب کردم وبانمراتی بیشتر ازدفعه قبلی قبول شدم ووقتی آنها را درفرمول محاسباتی معدل جاگذاری میکنم معدل من بیشتر از 12 می شود ولی در سیستم جامع گلستان همچنان کمتر از 12 را نشان میدهد خواستم بدانم نحوه محاسبه معدل دردروس جبرانی چگونه است مگر درسیستم قید نکردند که نمرات جدید جایگزین نمرات قبلی می شود خواهشمنداست هرکمکی میتوانید به اینجانب عطا فرمایید باتشکر

  • 1396/11/3

   سلام.کاربر گرامی
   حتما نزد کارشناس رشته خود بروید و از او بخواهید تا معدل کل شما را اعلام کند. زیرا گاها دیده شده معدل نهایی که توسط کارشناس اعلام می شود متفاوت است با انچه در سایت گلستان نمایش می دهد

 74. من لیست دروس رشته خودم رو دیدم ولی ننوشته چند واحد باید بگذرونیم، فقط جلوی اسم درس ها نوشته الزامی یا اختیاری یا پایه
  و سه درس برای من زده اختیاری،حالا هر سه تا رو باید بگذرونم؟

  • 1396/11/2

   سلام.کاربر گرامی
   انتهای لیست مجموع واحدهای لازم و واینکه چند واحد اختیاری باید پاس کنید نوشته شده است

 75. سلام مجدد من ورودی ۸۹ هستم با معدل ۱۰/۷۵ ایا امکان داره زمان معرفی به استاد یعنی بهمن ماه ۱۳۹۶ با توجه به اینکه معدل تغییراتی میکنه معدل من به حد نساب برسه یا اینکه باید دروس جبران معدل بردارم ؟ تقریبا دو نمره لازمه

  • 1396/11/2

   باسلام.کاربر گرامی
   تغییر دو نمره در معدل نیاز به نمرات بالا در چندین درس دارد. احتمالا شما دروس جبران معدل را باید بردارید

 76. سلام میخواستم یپرسم اینکه برای فارغ التحصیلی 34 واحد مانده میشه این ترم 24 واحد بردارم ترم تابستان 8 واحد بردارم تا تمام شود

  • 1396/11/1

   سلام.کاربر گرامی
   اگر معدل شما بالاتر از 17 است می توانید در ترم جاری 24 واحد بردارید. فقط دقت کنید که در ترم تابستان دروس معارفی ارائه نمی شود. سعی کنید از بین دروس تخصصی برای ترم تابستان تعدادی را نگه دارید. امکان فارغ التحصیل شدن شما در ترم تابستان هست

 77. سلام میخواستم بپرسم جمع واحد هایی که باید برای فارغ التحصیلی ارشد علوم تربیتی گرایش تکنولوژی آموزشی بگذرونیم چند واحد هست؟
  توی چارت دروس من سه درس اختیاری هست، آیا لازمه همه ی این دروس اختیاری رو بگذرونم یا یکیش کافیه؟

  • 1396/11/1

   سلام.کاربر گرامی
   لیست ارائه دروس رشته خود را دریافت نمایید. در لیست ارائه دروس تعداد کل واحدهای لازم برای فارغ التحصیلی و همچنین تعداد واحدهای اختیاری که باید پاس کنید نوشته شده است

 78. سلام.خواهش میکنم به سوالم جواب بدیدخیلی مهمه برام.من ورودی91هستم ونیمه دوم92مرخصی گرفتموتغیررشته دادم.واز93شروع به خواندن رشته جدیدکردم.تاکنون110واحدپاس نموده و30واحددیگم مونده.که تااول مهر97تموم میکنم.آیابهم مدرک کارشناسی تعلق میگیره؟واگه بهم بدن معتبرخواهدبود؟این توضیحاتی که دادیدآیا شامل حال منم میشه یا فقط برای ورودیهای93و94هستن؟توروخدا راهنمای کنید

  • 1396/10/25

   باسلام.کاربر گرامی
   مدرک به شما تعلق خواهد گرفت.منظور سوال شما را کامل متوجه نشدم.کدام توضیح شامل شما می شود؟
   لطفا جزئیات سوالتان را شرح دهید

 79. سلام
  دانشجوی کارشناسی ارشد ورودی نیمسال اول 95-94 هستم می خواستم بدونم اون واحدهایی رو که پاس نشدم و مجددا گرفتم و پاس کردم در معدل کل محاسبه میشه ؟

  • 1396/10/25

   سلام.کاربر گرامی
   بله، نمرات ردی شما محسوب نشده و نمرات قبولی همان دروس محاسبه خواهد شد

 80. سلام من این ترم ، ترم اخر بودم ولی به دلیل اینکه یک درس رو افتادم مجبورم ترم بعد معرفی به استاد بگیرم ، این در حالیه که معدلم هم پایینه
  حالا دو سوال دارم
  1. آیا اگه بخوام دروسی رو برای ارتقاع معدل بردارم میتونم در همین ترم بردارم یا باید ابتدا فارغ التحصیل بشم و معرفی به استاد رو طی کنم و ترم بعد تر این کار رو انجام بدم ؟
  2. ایا دروسی رو که برای ارتقاع معدل انتخاب میکنم باید دوباره طبق معمول سر کلاس برم یا خیر ؟ و ایا شرایط معرفی به استاد برای اون تک درس پاس نشده حذف میشه ؟؟؟

  • 1396/10/25

   سلام.کاربر گرامی، در صورتی که شما همه واحدهایتان را پاس کرده باشید، دروس قبلی از طریق سیستم گلستان برایتان ارائه نخواهد شد. برداشتن دروس برای جبران معدل نیاز به هماهنگی با کارشناس رشته دارد. زمانی که برای معرفی به استاد نزد کارشناس رشته خود رفتید، از او بخواهید امکان جبران معدل را برای شما فراهم کند

 81. سلام ینی اگه یه درس حذف شه واحدش هم باهاش حذف میشه و منی که 20 واحد برداشتم تو محاسبه معدلم 18 واحد حساب میشه؟

  • 1396/10/19

   باسلام.بله کاربر گرامی
   اگر درسی را امتحان ندهید بطور کلی حذف می شود. واحد آن هم در نظر گرفته نمی شود

 82. سلام ببخشید من متوجه نشدم یعنی اگه معدل فارغالتحصیل من کمتر از 12 باشه باید چند واحد اجباری پاس کنم؟؟؟؟

  • 1396/10/17

   باسلام.کاربر گرامی
   اگر معدل فارغ التحصیلی شما پایین باشد تعدادی درس را که با نمرات پایین پاس کرده اید میتوانید مجدد آنها را بردارید تا با نمرات بهتری پاس کرده و معدل خود را افزایش دهید

 83. ببخشید میشه بیشتر توضیح بدین.الان برای ترم بعدی معدلم چه جوری حساب میشه؟ممنونم.نگران شدم

  • 1396/10/13

   سلام.کاربر گرامی، دروسی را که در امتحانات پایان ترم آنها شرکت نکرده اید، نمره ای ندارند و در معدل شما لحاظ نمی شود. برای اطلاعات بیشتر از کارشناس رشته خود سوال نمایید

 84. باسلام وخسته نباشید.من این ترم به دلایلی فقط میتونم در امتحان ۲تا درس ۳ واحدیم شرکت کنم.یعنی ۶ واحد.الان معدل من برای ترم بعدی چه جوری حساب میشه؟ممنونم

  • 1396/10/13

   باسلام.کاربر گرامی
   دروسی که در امتحان پایان ترم آنها حضور پیدا نکنید، برای شما حذف خواهد شد. اما باید دقت داشته باشید که براساس مقطع خود باید حداقلی از واحدها را در هر ترم پاس کنید

 85. سلام .من درس کارآفرینی رشته حسابداری که اختیاری بود و همین ترم آمده در جلسه حضور یافته ودقیقا نمره11.80دراین درس کسب نمودم حال سوالم این هست که نمره این درس مثل درس حفظ جزء سی ام قرآن تاثیر مثبت در معدل کلم دارد یا تاثیر منفی .چون واقعا این درس معدل کل ام را به شدت پایین می آورد ..لطفا راهنمایی نمایید چون واقعا سرگردان شده ام ...

  • 1396/10/12

   باسلام.کاربر گرامی
   طبق مطلبی که دانشگاه پیام نور برای این درس منتشر کرده، این درس مازاد بر دروس اختیاری و با تاثیر مثبت است. حال باید صبر کرد و در این ترم تاثیر نمره را در معدل دید. زیرا اولین ترمی است که ارائه شده است

 86. سلام .شرمنده واسه این درس کارآفرینی که اختیاری هستش درصورت نمره افتاده باید درترم هایش بعد بردارم باخبر ؟؟؟

  • 1396/10/10

   باسلام.کاربر گرامی، این درس هنوز امسال برای ترم اول است که ارائه شده. همچنین طبق اعلام دانشگاه این درس مازاد بر دروس اختیاری و تنها با تاثیر مثبت می باشد و بر تعداد واحدهای قابل اخذ نقشی ندارد. بنابراین نمره آن تاثیر منفی در معدل ندارد. برای اطمینان بیشتر از کارشناس رشته خود نیز سوال نمایید

 87. سلام .ورودی نیمسال اول 93مقطع کارشناسی پیوسته هستم و این ترم جاری درس مبانی کارآفرینی که از به تازگی از همین ترم جاری برایرشته حسابداری اختیاری شده بنده برداشته ام .سوالم این هست که اگر درسه کارآفرینی که اختیاری نیز میباشد بیفتم ونمره ردی بگیریم آچایا لازم هست ترم هایش بعد بردارم وپاسش کنم یانه؟؟و در صورت افتادن درمعدل کل ام تاثیر گذار هستند یانه؟؟فوری فوری فوری

  • 1396/10/9

   سلام.کاربر گرامی
   بطور کل در پیام نور نمرات مردودی در معدل کل محاسبه نمی شود و نمرات قبولی آنها حساب می شود. درس فوق توسط دانشگاه مازاد بر دروس اختیاری و تنها با تاثیر مثبت در معدل می باشد.نکته مهم در این زمینه این است که با توجه به اینکه درس مذکور دارای واحد است، می تواند برمعدل ترم شما تاثیر گذار باشد

 88. سلام .اگرکسی ۳بار متوالی مشروط بشه ایا اخراج میشه از پیام نور؟

  • 1396/10/4

   سلام.کاربر گرامی، در دانشگاه پیام نور به دلیل مشروطی اخراج نمی کنند ، تنها در ترم بعد تعداد واحد کمتری می توانید بردارید و موضوع مهم دیگر سنوات تحصیلی شماست

 89. سلام
  من ورودی ۹۲هستم
  معدل کل من در فارغ تحصیلی چگونه محاسبه میشه

  • 1396/10/3

   سلام. کاربر گرامی
   نمرات ردی شما در معدل کل محاسبه نمی شود

 90. چقدر بد و مسخره. من ورودی 92 هستم و این ترم آخرمه. با حذف دروس افتاده معدلم نزدیک به 70 صدم افزایش پیدا میکنه. اما به ورودی های 94-93 تعلق میگیره. خب قانون کلی تصویب شه که نه سیخ بسوزه نه کباب

  • 1396/9/27

   سلام.کاربر گرامی، احتمال فراوان شامل حال شما هم بشود. از کارشناس رشته خود سوال نمایید

 91. سلام اگه معدل کل زیر 12باشد وسنوات هم تمام شده باشد مدرک داده نمیشود یامعادل کارشناسی داده میشود

  • 1396/9/20

   باسلام.کاربر گرامی، احتمالا در مهلت معرفی به سربازی به شما اجازه داده می شود تا دروسی را که با نمرات کمتری اخذ کرده اید مجدد پاس کنید تا معدل شما افزایش یابد.

 92. با سلام میخواستم بدونم اگه دانشجویی در مقطع ارشد در پنج ترم نتونه کل واحدهارو پاس کنه تکلیف چیه واینکه اگه نتونه به حداقل معدل برسه چه باید کرد؟؟؟؟

  • 1396/9/14

   سلام. کاربر گرامی، اگر دانشجو مشمول سربازی باشد که باید درخواست خدمت خود را ارسال کند و در مهلت معرفی درسش را نیز به اتمام برساند. اگر معدل وی پایین باشد دانشگاه اجازه خواهد داد تا از دروس که نمرات کمتری اخذ کرده مجدد برداشته و پاس نماید تا معدل وی به حد نصاب برسد

 93. سلام
  چند روز بعد از امتحانات معدل حساب میشه؟

  • 1396/8/14

   سلام.کاربر گرامی، معمولا بعد از ثبت نمرات امتحانات، معدل نیز درج می شود. نکته مهم این است که نمرات حتما باید قطعی شده باشند. زیرا بعد اعلام نمره هر امتحان مدتی را برای اعتراض تعیین می کنند و سپس نمرات را نهایی می کنند. گاها دیده شده ثبت یک نمره تا هفته ها طول کشیده است

 94. سلام حداقل واحدی که میتونم برای ترم اول رشته زبان انگلیسی انتخاب کنم چه قدر است؟

  • 1396/7/26

   سلام.کاربر گرامی
   معمولا بین رشته های مختلف ، تعداد واحدها فرق می کند. برای ترم اول که معمولا خود دانشگاه تعدادی درس محدود را برای انتخاب ارائه می کند(بین 15 تا 7 واحد)

 95. سلام منظور از واحدهای اختیاری چیه؟

  • 1396/7/25

   سلام.کاربر گرامی
   در پیام نور برای هر رشته تعدادی درس اختیاری ارائه می شود. دانشجو موظف است برای اینکه به حد نصاب لازم برای فارغ التحصیلی برسد از بین دروس اختیاری ، تعدادی درس را انتخاب کند تا با واحدهای آنها، حدنصاب واحدهای لازم برای فارغ التحصیلی تکمیل شود

 96. سلام آیا دروس جبرانی ارشد در معدل ترم و کل تاثیر دارد یا خیر با تشکر.

  • 1396/7/22

   باسلام.کاربر گرامی، طبق آخرین اطلاعیه ها، دروس جبرانی بر معدل کل بی تاثیر خواهند بود

 97. آیا دانشگاه پیام نور رشته روانشناسی بالینی در مقطع ارشد دارد. اگر هست واحد های عملی کلاس دارن .

  • 1396/7/18

   سلام.کاربر گرامی، دانشگاه پیام نور رشته فوق را در مقطع ارشد دارد. واحدهای عملی هم دارد، اما ممکن است به دلیل کمبود امکانات آموزشی برخی واحدهای شهرستان های کوچکتر واحدهای عملی را نتوانند برگزار کنند.

 98. سلام. لطفا توضیح بفرمایید که منظور از معدل دانشگاه، معدل دانشکده و معدل رشته که در پرتال هردانشجو قید میشود یعنی چی؟ و در مدرک نهایی فارغ التحصیلی کدام نمره درج میشود؟

  • 1396/7/16

   باسلام.کاربر گرامی
   همانطور که از اسامی قرار داده شده مشخص است معدل شما را در بازه های دانشگاه و دانشکده(مثلا علوم پایه، علوم فنی مهندسی و ...) و رشته (مثل کامپیوتر یا روانشناسی و ...) مشخص می کند. معدل معیارو ملاک، معدل کل شماست که به معدل دانشگاه نزدیک تر است.

 99. سلام عذر میخوام من وروردی 90 هستم حذف نمرات ردی شامل حال من هم میشه ؟ ممنونم

  • 1396/6/11

   سلام.کاربر گرامی، طوری که در بخشنامه ذکر شده برای کسانی که در هنگام صدور بخشنامه نیز دانشجو بوده اند ، نیز این قضیه شامل می شود.

 100. با سلام بنده ورودی نیمسال اول 93-94رشته حسابداری مقطع کارشناسی پیوسته پیام نور می‌باشم وتاکنون 92واحد پاس کرده ام و7واحد افتاده در دروس تخصصی رشته ام دارم که تاکنون موفق به پاس کردن آنها نشده ام ونمرات افتاده ام درمعدل کل ام در سیستم گلستان محاسبه گردیده درضمن من هنوز فارغ التحصیل نگردیده ام و هم اکنون دانشجو هستم و وارد ترم هفت میشوم سوالم از شما این هست که مگر شما نگفتیم که دروس افتاده در معدل کل محاسبه نمی‌شود پس چرا در معدل کل من در سیستم گلستان نمرات افتاده حذف نشده پدر معدل کلم تاثییر گذاشته شده؟؟ سوال دیگرم این هست که ممکن هست حذف نمره افتاده در معدل کلم در موقع فارغ التحصیل حساب شود وحذف نگردد؟؟

  • 1396/5/26

   سلام.کاربر گرامی، دو نکته لازم به ذکر است، اول اینکه زمانی که شما درس را قبول شوید، نمره آن جایگزین نمره افتاده شما می شود. دوم اینکه در هنگام فارغ التحصیلی این جایگزینی نمرات روی می دهد و نمرات افتاده در معدل کل محاسبه نمی شود

 101. برای بچه های ارشد نمره قبولی درس چنده؟

  • 1396/5/9

   سلام.کاربر گرامی، نمره قبولی درس برای مقطع ارشد پیام نور 12 می باشد

 102. خیلی مفید بود ممنون