PNUEB

3نکته مهم برای موفقیت درامتحانات پایان ترم پیام نور

1395/9/17
7124
21
موفقیت در امتحانات پیام نور با رعایت چند نکته امکان پذیر است، از این نکات خبر دارید؟

آیا می دانید که موفقیت در امتحانات پایان ترم دانشگاه پیام نور با رعایت چند نکته تضمینی است؟

شما دانشجویان جدیدالورود، می دانید چگونه نمونه سوال دروس جدید خود را که هنوز امتحانی از آنها برگزار نشده و امسال برای اولین بار است که در دانشگاه با نام و کد جدید تدریس می شود تهیه کنید؟

 حتما مطلعید در پیام نور امتحانات پایان ترم براساس کتبی است که خود دانشگاه معرفی نموده و منبع اصلی سوالات کتب معرفی شده خود دانشگاست. (در ابتدای هر نیمسال دانشگاه پیام نور دروس هر رشته را به همراه منابع آن در لیستی به نام وضعیت منابع منتشر می کند)

 

3 نکته مهم که برای موفقیت در امتحانات پیام نور باید در نظر بگیرید

1- امتحانات میانترم را در دانشگاه پیام نور جدی بگیرید

در پیام نور امتحانات پایان ترم بصورت سراسری برگزار و نمره دهی می شود و تنها در امتحانات تشریحی ، سوالات تشریحی توسط اساتید خودتان تصحیح می شود.

اما نکته مهم در مورد امتحانات پایان ترم پیام نور این است که از 14 می باشد و 6 نمره دیگر آن از میانترم گرفته می شود (در صورت نداشتن میانترم ، نمره امتحان پایانی در عددی معین ضرب می شود.برای اطلاع بیشتر در این مورد خبر شیوه محاسبه نمرات در پیام نور را بخوانید)

تصحیح امتحانات میانترم بر عهده اساتید خود شماست و معمولا اساتید برای امتحان میانترم مقدار کمتری از کتاب را برای مطالعه قرار می دهند.بنابراین توصیه می شود امتحانات میانترم را در پیام نور جدی بگیرید.

2- برای امتحانات تشریحی مثالهای کتاب را حتما بررسی کنید

امتحانات پایان ترم پیام نور یا بصورت تستی و یا تشریحی و یا تلفیقی از آنهاست.

تجربه ثابت کرده که تعداد زیادی از سوالات تشریحی ، از بین مثالهای حل شده خود کتاب مطرح می شود. پس حتما مثالهای حل شده خود کتاب را بررسی کنید و بفهمید.

3- بررسی چندین دوره نمونه سوال کلید موفقیت شما در امتحانات پایان ترم است

اگر شما بتوانید نمونه سوالات چندین دوره گذشته یک درس را مطالعه کنید ، حتما متوجه خواهید شد که برخی از سوالات در دوره های مختلف عینا تکرار شده است و برخی دیگر بسیار شبیه هم هستند.

تهیه چندین دوره نمونه سوالات پیام نور همراه با جواب برای هر درس و بررسی آنها کمک می کند تا با نحوه طراحی سوالات آشنا و بدون استرس در جلسه امتحان حاضر شوید

نکته خیلی مهم برای دانشجویان جدیدالورود

امسال دانشگاه پیام نور فقط برای ورودی های جدید به دانشگاه ، گرایشهای مختلف رشته ها را حذف نمود. بطور مثال دانشجویان جدید در رشته مهندسی برق پذیرفته شده اند و دیگر گرایشی برای آن وجود نداشت.

با ایجاد رشته های جدید بالطبع دروس جدید با نام ها و کد های جدید هم ایجاد شد.

دانشجویان جدیدالورود چگونه باید نمونه سوالات سالهای گذشته دروس خود را بیایند، در صورتی که کد آنها جدید است و با این کد هنوز امتحانی برگزار نشده است؟

تیم آموزشی pnueb با بررسی های مختلف به این نتیجه رسید که برخی از دروس این رشته های جدید همان دروسی است که در گرایشهای دیگر همان رشته برای دانشجویان قدیمی تدریس می شود ، ولی تنها نام و کد آنها تغییر کرده است.

مثلا در رشته ای برای دانشجویان جدیدالورود درس مدیریت عمومی با کد 1211609 وجود دارد. در یکی از گرایشهای این رشته درس مدیریت آموزشی با کد 1211043 وجود دارد که با مدیریت عمومی منابع یکسان دارند و نمونه سوالات آن هم موجود است.

یا درس مبانی و اصول تعلیم و تربیت با کد 1211606 برای دانشجویان جدیدالورود رشته ای که منبع آن با درس اصول و مبانی آموزش و پرورش با کد 1211008 که مربوط به یکی از گرایشهای همان رشته است یکی می باشد. یا مثلا برای درس با کد 1211615 می توانید از نمونه سوالات درس با کد 1211040 بهره ببرید که منبع این دو درس یکسان است

کد دروس دانشجویان ورودی 96-95 کد دروسی که در سایت موجود است
1223027 1223226
1223030 1223232
1223225 1223021
1211606 1211008
1211615 1211040
1211609 1211043

در جدول بالا کدهای سمت راست کدهای جدیدی هستند که منابعشان با کدهای سمت چپ یکسان است و شما می توانید از نمونه سوالات کدهای آبی (بجای کدهای قرمز) در سایت بهره ببرید

پیشنهاد می شود دانشجویان جدیدالورود اگر نمونه سوال دروس مدنظرشان در سایت نبود ، ابتدا در سایر گرایشهای رشته خود ، که در سایت موجود است به جستجو بپردازند و دروسی را که از لحاظ نام ، شبیه به درس آنهاست باز کنند. (چنانچه موفق نشدید کد درس مورد نظرتان را از قسمت نظرات همین خبر ارسال کنید تا تیم آموزشی بررسی کند)

سپس کد آن درس را در لیست وضعیت منابع همان رشته (در هر رشته و در بالای صفحه قسمتی قرار دارد با نام منابع و برنامه درسی که می توانند لیست وضعیت منابع رشته را از آن صفحه دریافت کنند) پیدا کنند و اگر منابع آنها با درس خودشان یکی بود می توانند برای آشنایی بیشتر با درس آن نمونه سوال را دریافت و مطالعه کنند.

 روش دریافت لیست وضعیت منابع

ابتدا مقطع و رشته خود را از صفحه اول سایت انتخاب می کنید تا وارد صفحه نمونه سوالات شوید.سپس در صفحه لیست نمونه سوالات برروی منابع و برنامه درسی کیلک می کنیم

 

سپس وضعیت منابع رشته را دانلود می کنیم

 

حتما توجه داشته باشید که در گرایشهای رشته خود در همان مقطعی که شما هستید جستجو کنید. (مثلا دانشجویان جدیدالورود رشته علوم تربیتی مقطع کارشناسی در گرایشهای علوم تربیتی کارشناسی در سایت جستجو کنند)

در انتها یک نکته لازم به ذکر است و آن هم توکل به خداست که اگر شما تلاش خود را انجام دهید و توکل داشته باشید نه تنها در امتحانات پیام نور ، بلکه در تمامی مراحل زندگی موفق می شوید.


امتیاز دهید
4
23 رای

ارسال نظر

 1. سلام من در مقطع کارشناسی دانشجو حقوق پیام نور بودم حالا می خوام بدونم تاثیر نمونه سوالات در مقطع ارشد هم به همان اندازه تاثیرگذار و مهم است

  • 1396/7/21

   سلام.کاربر گرامی
   در مقطع ارشد نیز همانند مقطع کارشناسی امتحانات سراسری برگزار می شود. از این رو تمرین نمونه سوالات ادوار گذشته کمک بسیاری به آمادگی برای امتحان می کند.

 2. سلام و درود خسته نباشید. می خواستم بدونم آیا حقیقت داره که تمامی آزمون های پایان ترم پیام نور در تهران طراحی شده و به صورت نهایی برگزار میشن؟

  • 1396/7/16

   سلام.کاربر گرامی، در دانشگاه پیام نور تمامی امتحانات پایان ترم که آزمون کتبی دارند بصورت سراسری برگزار می شود. سوالات نیز معمولا توسط سازمان مرکزی پیام نورکه در تهران می باشد طراحی و منتشر می شود

 3. سلام من دانشجوی زبان هستم و در ترم جدیدم دروسی دارم که کاملا امتحاناتش تشریحی می باشند و من هم نوشتار انگلیسیم ضعیف است و اگر پاسخ ها و جملاتم را غلط بنویسم ولی مفهوم را برسانم نمره میگیرم یا خیر؟و سوال دومم که نمونه سوالی ازین درس ها دیدم که فقط ۳ سوال ۴ نمره ایی داشت درصورتیکه باید۳۰ نمره باشد پس بقیه نمره را از کجا میگیریم؟ میخواستم بدونم این درس ها چگونه بارم بندی می شوند؟

  • 1396/7/2

   سلام.کاربر گرامی، پاسخ سوال شما کاملا بستگی به استادی دارد که تصحیح می کند، گاها دیده شده استاد قبول کرده جواب دانشجو رو و بیشتر دیده شده که جواب رو قبول نکردن و یا بارم کمی به او داده اند. در مورد دروس در پیام نور در کل یک نکته را دقت کنید. بارم برگه هر چه که باشد در نهایت بر مبنای نمره 14 در نظر گرفته می شود که 6 نمره مابقی به میانترم و سایر فعالیت های کلاسی دانشجو دارد

 4. با سلام می خواستم بگم ایا منی که رشته حقوق خوندم اگه بخوام روانشناسی هم بخونم به نظر شما رشته خوبیه یا نه

  • 1396/6/4

   سلام.کاربر گرامی، به نظر بنده این حرکت بسیار هوشمندانه و مفید است. به دلیل اینکه اگر شما ان شا الله ادامه تحصیل داده و وکیل شوید، با دانشی که از طریق روانشناسی بدست می آورید بسیار بهتر عمل خواهید کرد و کمک بزرگی در بهبود فعالیت شما خواهد داشت.

 5. سلام.خوب است.به جزئیات پیروزی درهررشته اشاره کنید.

 6. سلام من یه امتحانم رو 19 و 65 شدم یعنی یدونه غلط داشتم اگه اعتراض کنم بهم اون ۰.۳۵ رو نمیدن؟

  • 1396/3/20

   سلام. کاربر گرامی، در صورتی که اشتباه شما در سوالات تستی باشد احتمال این قضیه کم است، زیرا برگه ها بصورت سیستمی تصحیح و نمره دهی می شود و امکان ارفاق در سوالات تستی نیست، مگر سوالی اشتباه باشد که در آن صورت اگر اعتراض کنید بررسی خواهند کرد

 7. درس مدیریت استراتژیک مدیریت دولتی گرایش توسعه منابع انسانی با کد 1218580 با کد مدیریت استراتژیک کد 1218191 یکسان است؟

  • 1396/3/16

   سلام.کاربر گرامی، منابع دروس اشاره شده یکسان می باشد

 8. سلام
  چرا رشته علوم اقتصادی ورودی ۹۵رو در لیست هاتون ندارین
  برای درس ریاضیات ۲ این رشته چه منبعی رو برای نمونه سوال دارید؟

  • 1395/10/16

   باسلام.کاربر گرامی، کد درس مورد نظرتان را در قسمت جستجوی سایت وارد کنید تا آن را بیابید.رشته های جدید دانشگاه پیام نور که در ابتدای نیمسال اول 96-95 به دانشگاه پیام نور اضافه شده اند ، در ابتدای ترم بعد به سایت اضافه خواهند شد

 9. ما که ترم اخرمونه،ولی انصافا میانترم خیلی خوبه،شما ترم پایینیا حتما شرکت کنین

 10. ما پیام نوری ها خیلی کارمون سخته انصافا،یک کتاب 500 صفحه ای و چجوری بخونیم برا امتحان

 11. درسته میانترم و راحت نمره میدن ، ولی اینقد استادا سخت میگیرن که بازم نمره خوب نمیشه اورد.کلا همیشه یجای کار میلنگه

 12. پیشنهادای خوبیه ، مخصوصا سوالای تشریحی

 13. منکه امتحانای میانترم و یا نمیرم یا نمیخونم.ولی دوستام میگن خیلی راحته ،باید از ترم بعد جدی تر بگیرم

  • 1395/9/20

   سلام.دوست عزیز، امتحانات میانترم کلا برای کمک به دانشجویان است.با داشتن نمره میانترم با خیال راحت تر در جلسه امتحان شرکت می کنید

 14. مرسیییییییییی از راهنماییاتون

 15. باسلامضمن تشکر اززحمات بى درىغ شما من سوالات حقوق تجارت (١) تاجر و اعمال تجارى با کد 1223223-01 و کلىات حقوق جزا باکد1223219-01 را پىدانکردم لطفا راهنماىى بفرماىىد

  • 1395/9/19

   سلام.دوست عزیز ، لطفا رشته خود را نیز ارسال کنید

 16. باسلام.من ارشد فراگیرپیام نور مهندسی صنایع گرایش مدیریت مهندسی ثبت نام کردم.نتونستم نمونه سوالات رشتمو پیدا کنم.میشه لطفا راهنمایی کنید

  • 1395/9/19

   سلام.کاربر گرامی ، لطفا نام و کد دروسی را که می خواهید ارسال کنید تا برررسی کنیم

 17. منم مثل سارا خانوم رشتم علوم تربیتیه،ورودی 95 هستم
  امتحانات میانترم که راحت بود ، استادا هم خوب نمره دادن ،خدا کنه پایان ترم هم همینجوری باشه

 18. tashrihia ro ostada nomre midan?
  pas testia chi?

  • 1395/9/18

   سلام.دوست عزیز،در امتحانات پایان ترم بخش تستی بصورت سیستمی تصحیح می شود و از طریق سیستم گلستان چند روز بعد امتحان نتیجه آن اعلام میشود.اما بخش تشریحی توسط خود اساتید درس در دانشگاه تصحیح می شود

 19. big like

 20. خیلی ممنون بابت راهنماییتون.من خودم علوم تربیتی ورودی جدیدم.مونده بودم نمونه سوال درسامو چجوری پیدا کنم.

 21. ممنون از مطلب مفیدتون
  واقعا همینطوره...