PNUEB

دانشجویان مشمول در چه صورت می توانند به تحصیل ادامه دهند؟

1395/6/23
11664
153
دانشجویان مشمول حداکثر به مدت یکسال می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری کتابخانه الکترونیکی پیام نور (pnueb):در بخشنامه سازمان وظیفه عمومی ناجا آمده است:دانشجویانی که در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل بوده و در زمان تعیین شده یعنی در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه حداکثر به مدت یکسال دانشجویان کارشناسی و یک نیمسال دانشجویان کاردانی می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

زمان و مهلت ارائه درخواست سنوات ارفاقی:
جهت رفاه حال دانشجویان مصوب گردیده در صورت تائید کمیسیون موارد خاص دانشگاه،دانشجو می تواند حد اکثر تا 6 ماه پس از اتمام سنوات مجاز تحصیلی اولیه نسبت به درخواست سنوات ارفاقی یکساله از طریق پلیس +10 اقدام نماید.در صورت عدم ثبت درخواست سنوات ارفاقی در مدت فوق، سامانه مجاز به پذیرش درخواست ها نبوده و بنابراین به هیچ وجه سنوات ارفاقی به مشمول تعلق نخواهد گرفت.
 
شرایط استفاده از سنوات ارفاقی برای مقاطع مختلف:
دانشجویان مشمول در مقاطع مختلف، به شرطی می توانند از سنوات ارفاقی بهره مند شوند که در مدت یکسال دیگر بتوانند فارغ التحصیل شوند ، لذا در صورت دارا بودن شرایط زیر به صورت مرحله ای می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند:
 
کاردانی و کارشناسی ناپیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 50 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 12 باشد.
کارشناسی پیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 100 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 12 باشد.
کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری پیوسته (حرفه ای) : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 18 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 14 باشد.
دکتری تخصصی ناپیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 18 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 14 باشد.
 
حداقل تعداد واحد پاس شده در ترم اول یکسال ارفاقی:
چنانچه دانشجوی مشمول تا پایان ترم اول سنوات ارفاقی فارغ التحصیل نگردد، با ادامه تحصیل وی به شرطی در ترم دوم سنوات افراقی موافقت خواهد شد که حداقل تعداد واحدهای درسی معینی را در ترم اول با شرط معدل کل فوق گذرانده باشد، این واحدهای پاس شده در ترم اول ارفاقی برای مقاطع مختلف به شرح ذیل می باشد:
کاردانی،کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) 12 واحد
مقاطع دکتری (پیوسته یا ناپیوسته) و کارشناسی ارشد (پیوسته یا ناپیوسته) به شرط اتمام واحدهای نظری 
در صورت تحقق این شرط دانشگاه مجاز است مجددا با تکمیل فرم درخواست سنوات ارفاقی ، مشمول را جهت درخواست ترم دوم سنوات ارفاقی به دفتر پلیس + 10 ارجاع دهد.
 
شرط استفاده از معافیت تحصیلی در مقاطع بالاتر(درصورت استفاده از سنوات ارفاقی):
چنانچه دانشجویان مشمول حداکثر تا پایان سنوات ارفاقی فارغ التحصیل گردند، از یکسال فرجه مهلت معرفی برخوردار خواهند بود و در صورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 
چنانچه دانشجو نتواند در مدت یکسال ارفاقی فارغ التحصیل شود:
چنانچه دانشجو نتواند تا پایان یکسال سنوات ارفاقی فارغ التحصیل شود، صرفا در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی و امکان فراغت از تحصیل طی مهلت معرفی، با درخواست دانشگاه و ثبت درخواست در پلیس + 10، پس از احراز شرایط، صدور مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی بدون لحاظ غیبت فراهم خواهد شد. ضمنا این مجوز از طریق پلیس + 10 به صورت هوشمند صادر می گردد . در صورت عدم معرفی مشمول در مهلت قانونی (یکساله معرفی)، وی وارد غیبت خواهد شد.
 
طبق آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی، فارغ التحصیل شدن در مهلت یک ساله معرفی، مجوزی برای صدور معافیت تحصیلی در مقاطع بالاتر نخواهد بود. بنابراین چنانچه دانشجو در مهلت معرفی فارغ التحصیل شود ، به هیچ وجه حق ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را نداشته و تا پایان خدمت دوره ضرورت یا اخذ معافیت دائم شرایط برخورداری از معافیت تحصیلی را نخواهد داشت.
 
در صورتی که دانشجو در مهلت اضافه سنوات هم نتواند فارغ التحصیل شود وارد غیبت میگردد و به تناسب مدت تاخیر از 90 روز تا 180 روز اضافه خدمت در سوابق خدمتی وی به صورت سامانه ای و هوشمند درج خواهد شد. بدیهی است در این صورت مشمول تا پایان خدمت ضرورت و یا اخذ معافیت دائم شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه را نداشته و صرفا بایستی با غیبت به خدمت اعزام گردد.
این مقررات از اول مهرماه 95 لازم الاجرا می باشد

امتیاز دهید
3.5
5 رای

ارسال نظر

 1. باسلام
  بنده سال96 ترم 2 از دانشگاه انصراف دادم و امسال رشته اموزش الهیات دانشگاه فرهنگیان قبول شدم و الان میخوام بدونم اگه رشته نیمه‌متمرکز ‌آموزش تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان قبول بشم باتوجه به اینکه یه بار‌ انصراف دادم و دوباره معافیت گرفتم معافیت تحصیلی واسه رشته نیمه متمرکز برام صادر میشه؟

  • 1397/8/21

   سلام.کاربر گرامی
   براساس قوانین نظام وظیفه دانشجویان مشمول یکبار اجازه دارند انصراف دهند و مشکلی برایشان بوجود نمی آید.اگر پس از انصراف در مدت قانونی در رشته جدید قبول شده اید و وارد دوران غیبت نشده اید، می توانید درس خود را ادامه دهید. پیشنهاد می شود برای بررسی نظام وظیفه خود به کارشناسان پلیس +10 و یا مسئولین دانشگاه خود مراجعه نمایید

 2. با سلام و خسته نباشید
  بنده اواخر شهریور ۹۷ در کارشناسی ارشد از دانشگاه سراسری فارغ التحصیل شدم.
  میخواستم ببینم امکانش هست برای سال اینده یعنی ۹۸ ازمون دکتری بدم؟ یا حتما باید همین امسال دکتری قبول شم تا مشمول نشم؟
  ممنون میشم اگر راهی هست بفرمایید که سال اینده بتونم برای دکتری اقدام کنم نه امسال.
  با تشکر

  • 1397/8/20

   سلام.کاربر گرامی
   بعد از فارغ التحصیلی شما یکسال زمان دارید تا خود را برای سربازی معرفی کنید. البته اگر مقطع قبلی خود را در مهلت معرفی تمام نکرده باشید. در مورد اینکه چگونه می توانید بیشتر از یکسال خود را معرفی کنید اطلاعی ندارم، با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 3. سلام
  من تاریخ 1396/10/30 فارغ التحصیل کارشناسی شدم.2 تا سوال داشتم:1_ این درسته که من تا تاریخ 1397/10/30 وقت دارم برای اقدام برای خدمت بدون اینکه مشمول غیبت بشم؟؟
  2_با توجه به اینکه کنکور ارشد اردیبهشت 98 برگزار میشه و اینکه بنده یکسال بعد از فارغ التحصیلیم رو هم استفاده کردم(پلیس +10بهم گفت احتمال زیاد اسفند اعزام میشی اگرم درخواست تاخیر برنی چون تمام یکسالو استفاده کردی قبول نمیشه) چه راههایی وجود داره که بتونم تاریخ اعزام رو برای بعد کنکور بندازم؟؟

  • 1397/8/2

   سلام.کاربر گرامی
   از بندها و تبصره های نظام وظیفه اطلاعی ندارم. ولی شما می توانید در آزمون فراگیر ارشد شرکت کنید که بزودی برگزار می شود.

 4. سلام من دانشگاه سراسری قبول شدم .در صورتی که پشت کنکور بودم .اما حدودا یکساله وارد غیبت سربازی شدم ..به هر در ی زدم که بتونم اینم مشکلو حل کنم نشد که نشد ....میخاستم بدونم ایا میتوان با سردار در ملاقات حضوری دیدار کرد که با ادامه تحصیل من موافقت کنن یا نامه نگاری کنم به رهبر که مشکلمو حل کنن ؟ ایا نتیجه مثبت میده بنظر شما

  • 1397/7/28

   سلام.کاربر گرامی
   این مساله متاسفانه برای تعداد زیادی از مشمولین رخ می دهد. شما می توانید شانس خود را امتحان کنید ونامه نگاری کنید، ولی معمولا براساس قوانین برخورد می شود

 5. سلام .من پشت کنکور بودم دوسال الان امسال دانشگاه سراسری قبول شدم ولی گفتن که یکسال غیبت دارید و درستم هست سوالی که داشتم اینه که ایا میشه کاری کرد که من برم دانشگاه ...یا ببخشن من یسال دیگه کنکور بدم؟

  • 1397/7/28

   سلام.کاربر گرامی
   چنانچه مشکل سربازی داشته باشید اجازه تحصیل شمارا نمیدهند تا تکلیف سربازی شما مشخص شود. زیرا در هر حال مجوز نظام وظیفه احتیاج است.

 6. سلام من دانشجوی رشته زبانم ادیبهشت سال ۹۶ معافیت کاردانیم‌ تمام شده ارفاقی گرفتم تا برج ۶سال ۹۶ ولی برج ۴ یعنی تیر ۹۷ درسم تموم شده فارق التحصیل شدم ولی دانشگاه بهم مدرک نمیده که با فوق برم سربازی چیکار کنم ؟

  • 1397/7/26

   سلام.کاربر گرامی
   شما باید برای تحصیل در دوران معرفی از دانشگاه و نظام وظیفه مجوز می گرفتید تا بتوانید حداقل درس خود را تمام کنید. چنانچه مجوزی برای این به شما داده نشده باشد احتمالا مدرک را به شما نمی دهند

 7. سلام- من ورودی 95 پیام نور هستم تو الان هیچ واحدی پاس نکردم- من میخام در کنکور 98 شرکت کنم ایا میتونم این دو تا نیم سال رو هم خذف ترم کنم؟ یا مرخصی بگیرم؟؟ یا اخراج میشم؟؟ تو رو خدا جواب بدین خیلی استرس دارم

  • 1397/7/21

   سلام.کاربر گرامی
   چنانچه مشمول سربازی هستید حتما وضعیت خود را از طرف دانشگاه چک کنید. اگر تابحال مرخصی نگرفته اید می توانید با هماهنگی کارشناس رشته درخواست بدهید.

 8. با سلام دوباره
  من الان تا پایان شهریور ماه معافیت تحصیلی برای سنوات ارفاقیم داشتم الان که شهریور تموم شده وارد مهلت معرفی یک ساله شدم؟؟؟؟تا کی برای ارسال دفترچه وقت دارم؟؟؟تا کی فرصت دارم برای تعیین وضعیتم به دانشگاه برم؟؟؟

  • 1397/7/17

   سلام.کاربر گرامی
   برای استفاده از مهلت معرفی برای ادامه تحصیل باید با دانشگاه و پلیس +10 هماهنگی کنید. دانشگاه نامه درخواست به نظام وظیفه می زند

 9. سلام یه سوال داشتم من چهار ترم مشروط شدم از دانشگاه دولتی بعد اخراجم کردند همون سالی که دولتی شرکت کردم ازادم قبول شدم الان میتونم معافیت برای دانشگاه ازاد بگیرم در صورتی که دانشگاه ازاد با ثبت نام من موافقت کرده لطفا سریع جواب بدید

  • 1397/7/16

   سلام.کاربر گرامی
   قوانین نظام وظیفه برای دانشجویان اخراجی کمی متفاوت است. بهتر است با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 10. سلام
  من ورودی ۹۳ هستم که شیش ترم سنوات اولیه و دو ترم سنوات ارفاقیم آخر شهریور تموم شد..‌‌‌...حالا سی واحدم مونده و دانشگاه انتخاب واحدم رو بسته و من از ترس اینکه اخراج میشم هنوز به دانشگاه برای پیگیری مراجعه نکردم...می خواستم بدونم به نظر شما من چیکار کنم؟؟آیا اخراج میشم؟؟؟

  • 1397/7/15

   سلام.کاربر گرامی
   چنانچه سنوات شما به اتمام رسیده، احتمالا با ادامه تحصیل شما مخالفت کنند تا تکلیف سربازی شما مشخص شود. احتمالا مقطع شا کاردانی است. با دانشگاه خود صحبت کنید ببینید با ادامه تحصیل شما در دوره معرفی موافقت می کنند یا خیر

 11. با سلام.من در بهمن معافیتم تموم میشه اگر در همون ماه دفترچه پست کنم زمان اعزام من کی خواهد بود ؟مدرک دیپلم دارم و قصد شرکت در کنکور رو دارم ولی میترسم نتونم تا کنکور تاریخ اعزام رو تمدید کنم.راهی هست که بتونم این کار رو انجام بدم؟

  • 1397/7/10

   سلام.کاربر گرامی
   شما اگر مشکل غیبت ندارید می توانید در پذیرش بدون ازمون کارشناسی ثبت نام کنید که از چند روز دیگر آغاز خواهد شد.شما بعد از اتمام مهلت معافیت، یکسال مهلت معرفی دارید. البته این موضوع باید توسط پلیس +10 بررسی شود. در مورد تاریخ اعزام و ... اطلاع چندانی ندارم. با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 12. سلام
  من ۲۵شهریور از دانشگاه انصراف دادم،سه روز بعدش هم رفتم برای ثبت نام برای سربازی…..
  الان پایین برگه نوشته ۱۸۰روز اضافه خدمت داری ،درحالیکه من دانشجو بودم و حتی سنوات چهارساله تحصیلم هم پرنشده است.
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • 1397/6/30

   سلام.کاربر گرامی
   وقتی شما انصراف می دهید با زمانی که فارغ التحصیل می شوید متفاوت است. سنوات شما برای مدرک کارشناسی ارائه شده که نتوانسته اید مدرک را کسب کنید. به همین دلیل ممکن است سنوات شما کمتر محاسبه شود. بهتر است از کارشناس پلیس +10 علت را جویا شوید

 13. آقا من یک مهر باید دفترچه پست کنم
  ولی نمیخوام برم سربازی
  آیا میتونم تا بهمن ماه صبر کنم که از دانشگاه معلفیت تحصیلی بگیرم؟
  یا نمیشه کاریش کرد؟
  اخه امروزآخرین مهلت ثبت نام دانشگاه بدون کنکور بود
  ولی عاشوراست همه جا بستست
  یعنی اگه امروز ثبت نام نکنم تا بهمن ماه فرصت ندارم
  حالا بهم بگین آیا بهمن ماه با اینکه سه ماه از وقتی که سربازیم درومده گذشته؛بازم میتونم ثبت نام کنم یا نه؟

  • 1397/6/29

   سلام.کاربر گرامی
   اگر وارد دوره غیبت شوید نمی توانید ادامه تحصیل دهید تا تکلیف سربازی شما مشخص شود. زیرا در هنگام ثبت نام دانشگاه استعلام می گیرد

 14. سلام! من الان در سال ٩٧ پیش دانشگاهی رو اتمام کردم و قبول شدم و کنکور دادم و دانشگاه سراسری روزانه قبول شدم ولی معافیت تحصیلی ندارم و واسه ثبت نام غیر حضوری اسکن از برگه معافیت میخواد که من ندارم الان باید من چیکار کنم!!؟؟تو رو خدا جواب بدین؟؟

  • 1397/6/21

   سلام.کاربر گرامی
   شما وارد دوره معرفی سربازی شده بودید؟ برای بررسی موضوع باید به مرکز پلیس+10 بروید

 15. با سلام.من ورودی کارشناسی ارشد مهر 94 دانشگاه دولتی روزانه هستم و الان ترم 6 هستم و فقط هم پایان نامم مونده و رو به اتمام هست ولی فک نکنم در ترم 6 بتونم دفاع کنم. میخاستم بپرسم اگر در کمیسیون با ترم 7 من موافت نشه من برای سربازی غیبت میخورم؟ و راه اینکه هم بتونم فارغ التحصیل شم و اخراجم نکنن در این ترم و غیبت هم نخورم چیه؟ ممنون

  • 1397/6/19

   سلام.کاربر گرامی
   با دانشگاه خد صحبت کنید، ببینید با ادامه تحصیل شما در دوره معرفی موافقت می شود یا خیر.

 16. با سلام و عرض خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته دانشگاه ازاد هستم این تابستان ۹۸ واحد میشم و معدلم هم بالا ۱۲ هستش که با توجه به قانون زیر ۱۰۰ واحد هستم معافیت تحصیلیم هم ای تابستان تموم میشه
  امکان افزایش ترم برام هستش
  یعنی اجازه انتخاب واحد برای ترم ۱۱ و ۱۲ بهم داده میشه؟

  • 1397/6/13

   سلام.کاربر گرامی
   شاید با ادامه تحصیل شما در دوره معرفی یکساله موافقت شود. باید برای بررسی موضوع نزد کارشناس رشته خود بروید

 17. با سلام و خسته نباشد
  خیلی لازمم به اینکه جوابمو سریع بدین ممنون میشم
  من ۲۰ شهریور ۹۷ میشم ۲۰ ساله و تا الان یک درسم تو دبیرستان مونده بود والان بهم گفتن قبول شدی ولی تاریخشو طبق قانون میزنن پایان شهریور که من دقیقا ۱۰ روز وارد غیبت میشم
  بعد بیستم وارد دوره یکساله میشم
  خواستم بدونم میشه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم کارشناسی پیوسته و سال بعد کنکور ۹۸ شرکت کنم

  • 1397/6/8

   سلام.کاربر گرامی
   متاسفانه در این زمینه نمی توانم دقیق راهنمایی کنم. بهتر است با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 18. من چندین جا خوندم که واسه شرکت در کنکور سراسری حین تحصیل در مقطع کارشناسی در پیام نور نیازی به انصراف نیست و جای دیگه خوندم که دانشجو میتونه یکبار از رشته ای که در مقطع کارشناسی تحصیل میکنه انصراف بده و بره یه رشته و دانشگاه دیگه و دوباره معافیت تحصیلی شاملش میشه و سنوات تحصیل در رشته و دانشگاه قبلی دیگه حساب نمیشه جواب
  جواب یه سوالم رو هم که اصلا نگرفتم اینه که آیا من میتونم از تحصیلم در پیام نور به عنوان معافیت تحصیلی استفاده کنم و با وجود پرداخت شهریه ثابت و متغیر و انتخاب واحد امتحانات پایانی رو شرکت نکنم ؟
  میخوام بدونم مثلا اگه ترم هشت تموم شد و من کلا ۲۰ واحد پاس کرده باشم هنوز دو نیمسال معافیت تحصیلی رو دارم یا نه امکان اخراج وجود داره؟
  به نظر شما من اگه مثلا ترم ۹ انصراف بدم میتونم تیرماه ۱۴۰۰ تویه کنکور سراسری شرکت کنم؟؟
  خواهشمندم اگه اطلاع دارید جواب بدید جرقه ای از امید در من شکل گرفت وقتی چند روز پیش فهمیدم میتونم در کنکور های سال های آینده بدون انصراف از دانشگاه شرکت کنم ولی جوتب شما به کلی ناامیدم کرد

  • 1397/6/5

   سلام.کاربر گرامی
   نکته اول اینکه بهتر است برای اطمینان بیشتر از کارشناسان پلیس +10 سوال نمایید. زیرا آنها اطلاعات بروزتر و بیشتری دارند. براساس شنیده ها وقتی در ترم های بالایی درخواست انصراف می دهید برای سنوات شما مشکل ممکن است ایجاد شود.همانطور که گفتم بهتر است با پلیس +10 مشورت کنید

 19. سلام من دانشجو مقطع کارشناسی مهر ۹۵ دانشگاه پیام نور هستم الان ترم ۴ تموم شده و من کلا ۱۳ واحد پاس کردم میخوام دوباره کنکور شرکت کنم چند تا سوال داشتم:
  ۱- با توجه به اینکه مشروط شدن در پیام نور اخراجی ندارد من اگر چندین ترم آینده شهریه رو بپردازم و انتخاب واحد هم کنم ولی امتحانات رو ندم آیا واسم مشکلی پیش میاد؟
  ۲- با ادامه این روند من آیا در صورت قبولی در کنکور سال ۹۹ میتونم از دانشگاه انصراف بدم و رشته جدید و دانشگاه جدید رو انتخاب کنم؟
  ۳-ده نیمسال معافیت تحصیلی من در تیر ۱۴۰۰ تموم میشه آیا میتونم در کنکور سال ۱۴۰۰ شرکت کنم؟
  برنامه من اینه که حدود دو الی سه سال واسه کنکور سراسری وقت بزارم به نظرتون باتوجه به شرایطی که دارم مشکلی برای معافیت و .. وجود خواهد داشت؟
  اگه جواب بدید واقعا لطف بزرگی به من میکنید خوندم جایی که اگه در صورت انصراف از دانشگاه مدرک معادل کاردانی بگیری نمیتونی کنکور بدی من ۱۳ واحد پاس کردم و درصورت انصراف اصلا مدرک کاردانی نمیگیرم ولی خیلی استرس گرفتم به نظر شما با این شرایط من اگه بخوام کنکور سال ۱۴۰۰ رو به عنوان هدفم قرار بدم چکار کنم که مشکلی برام پیش نیاد با توجه به اینکه ده نیمسال معافیت من در تیرماه ۱۴۰۰ تموم میشه

  • 1397/6/5

   سلام.کاربر گرامی
   سنوات مجاز تحصیلی و معافیت تحصیلی برای هر مقطع یکبار در نظر گرفته می شود. به عبارتی شما می توانید در مقع کارشناسی یک بار از سنوات مجاز استفاده کنید. مگر در سالها و ترمهای ابتدایی انصراف داده و در رشته دیگری ثبت نام کنید که در این حالت یکبار دیگر سنوات برای شما بررسی خواهد شد. اما براساس مطالبی که شما فرمودین این امر امکان پذیر نیست . پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر به پلیس +10 مراجعه کرده و از انها نیز مشورت بگیرید

 20. سلام
  ۸۸ واحد پاس کردم و معدلم ۱۴ هست
  ۳ ترم نخوندم که یکیش مرخصی گرفتم و ۲ تا هم ثبت نام کردم ولی برای امتحان نرفتم
  ۸ واحد هم تابستان برداشتم که منتظر نتیجه هستم (در صورت قبولی میشه ۹۶ واحد)
  معافیت تحصیلیم هم پایان تابستان امسال تموم میشه
  امکان افزایش سنوات وجود داره ؟
  یا اینکه اجازه تحصیل در مهلت معرفی داده میشود ؟ (اینم اگه باشه راضی ام)

  • 1397/6/4

   سلام.کاربر گرامی
   با توجه به تعداد واحد باقیمانده و معدل شما، کارشناس رشته بررسی خواهد کرد که آیا می توانید در یکسال تمام کنید یا نه؟
   احتمال اینکه با دوره معرفی قبول کنند هست

 21. سلام من ورودی کارشناسی 92دانشگاه دولتی هستم، در تاریخ 23تیر97فارغ التحصیل شدم، خواستم ببینم ایا من الان یکسال معافیت تحصیلی دارم؟و اینکه قصد دادن کنکور تجربی رو دارم و میشه از این معافیت استفاده کنم و با خیال راحت کنکور بدم؟و با توجه به اینکه معافیت تحصیلیم تا تیر 98هست، اون دو ماه تا شروع دانشگاه ک مشمول میشم رو چیکار کنم؟لطفا جواب بدین ممنونم

  • 1397/5/28

   سلام.کاربر گرامی
   سنوات تحصیلی برای استفاده در هر مقطع برای یکبار است. شما در مقطع بالاتر می توانید شرکت کنید.

 22. سلام خسته نباشین.من دانشجوی ورودی مهر91 مقطع لیسانس بودم که در تاریخ 96/7/22 در دانشگاه فارغ اتحصیل شدم .الان نظام وظیفه شهرمون که میرم میگه شما 22 روز بیشتر از مهلت 5ساله لیسانس تحصیلت طول کشیده و باید درخواست سنوات میدادی الان من ارشد امتحان دادم و سرد رگمم که چیکار کنم میشه راهنماییم کنین چیکار کنم؟برم دانشگاه تارخ فرغ اتحصیلیمو عوض میکنن به 96/6/31؟خواهشا راهنماییم کنین ممنون

  • 1397/5/22

   سلام.کاربر گرامی
   شما تا پایان زمان مجاز 5 ساله مهلت دارید فارغ التحصیل شوید. چنانچه به هر دلیلی درس شما بیشتر از این مدت طول می کشد، حتی یک روز، باید درخواست سنوات ارفاقی بدهید. بهتر است با کارشناسان دانشگاه خود مشورت کنید و از آنها کمک بخواهید

 23. سلام من دانشجوی ارشد دانشگاه آزاد هستم همه واحد هام رو گذروندم فقط پایان نامه مونده که هر ترم تمدید کردم ولی انجامش ندادم. الان ترم 11 هستم میخواستم بدونم اگه ترم 12 رو تمدید نکنم برام مرخصی رد بشه میتونم ترم بعدش ثبت نام بکنم و پایان نامم رو دفاع بکنم یا چون از ترم 12 گذشته اخراج میشم؟ چون دیدم کسایی که بین تحصیلشون وقفه میفته میتونن دوباره برن و ثبت نام کنن میخواستم بدونم این شامل حال من که فقط یک ترم تا پایان زمان مجاز تحصیلم شده هم میشه؟

  • 1397/5/21

   سلام.کاربر گرامی
   من از قوانین داخلی دانشگاه آزاد اطلاعی ندارم. توضیحات و پاسخهای من برای دانشجویان پیام نور است. بهتر است در این زمینه با کارشناس رشته خود مشورت کنید. اما تا جایی که من در جریان هستم در اغلب دانشگاه ها، ترم مرخصی گرفته شده نیز جزوی از سنوات محاسبه می شود

 24. سلام
  من ترم 6 هستم با کارشناس رشته هم صحبت کردم گفت از نظر ما انصرافی مشکلی نداری ایا قانونی هست که بگه چون ترم 6 هستم نمیتونم رشتمو عوض کنم؟سربازی نرفتم و تا سال 99 معافیت تحصیلی دارم

  • 1397/5/12

   سلام.کاربر گرامی
   همچین قانونی وجود ندارد، اما مساله مهم سنوات تحصیلی شماست. شما باید ببینید در صورت انصراف و تحصیل مجدد سنوات به شما چگونه تعلق خواهد گرفت تا بتوانید درس خود را تمام کنید. شما باید راجب سنوات تحصیلی از کارشناس بپرسید . از مراکز پلیس +10 هم می توانید کمک بگیرید

 25. سلام جناب....
  من یادم افتاد که تاریخ معافیت تحصیلی رو تا 31 شهریور 98 زدن.
  کارنامه کنکور 98 و قبولیش از این تاریخ قبل تر میاد. منم میخوام قبل از اون موقع انصراف بزنم. با این حال مشکلی که پیش نمیاد؟
  یعنی من قبل از اعلام نتایج انصراف بدم و بعدش برم دانشگاه جدید ثبت نام کنم. ممنون از کمکتون

  • 1397/5/11

   سلام.کاربر گرامی
   با توجه به اینکه مدت زیادی از تحصیل شما گذشته و مقدار کمی از سنواتتان باقی مانده ، این موضوع باید توسط کارشناس رشته یا کارشناس پلیس +10 بررسی شود تا متوجه شوید می توانید یا نه

 26. عذر میخوام دوباره پیام میدم ،جناب راستش فکر کنم وقتی سال 95 پیام نور ثبت نام کردم رشته مدیریت جهانگردی ( کارشناسی پیوسته ) انگار تاریخ معافیت تحصیلی رو نوشته بودن 98 ! چیکار کنم ? مردم از استرس ،میتونم کنکور 98 شرکت کنم ? کنکور پنجمم میشه و ورودی 95 ام .

  • 1397/5/11

   سلام.کاربر گرامی
   اگر سنوات مجز تحصیلی شما رو به اتمام می باشد بهتر است حتما با کارشناس رشته خود مشورت کنید. احتمالا نتوانید

 27. سلام خسته نباشید ،من ورودی 95 مدیریت بازرگانی هستم دانشگاه پیام نور ،میخواستم بدونم میتونم کنکور 98 شرکت کنم ? مشکلی پیش نمیاد ? من من دو ترم اول رو مرخصی گرفتم و یک ترم مردودی داشتم و یک ترم دیگه رو نرفتم ،این کنکور پنجم من میشه ? میتونم کنکور بدم ? لطفا کمک کنید به شدت استرس دارم

  • 1397/5/11

   سلام.کاربر گرامی
   شما اگر مشکل سربازی ندارید می توانید. اگر دانشگاه روزانه پذیرفته شده اید و نرفتید باعث محرومیت شما نیز خواهد شد

 28. سلام
  من یک سال پشت کنکور موندم بعدش رفتم دانشگاه ازاد
  ترم 6 کنکور دادم رتبه خوبی هم اوردم ایا رشتمو عوض کنم معافیت تحصیلی میدن؟

  • 1397/5/10

   سلام.کاربر گرامی
   اگر مشمول سربازی هستید، شما در طول تحصیل می توانید یکبار انصراف داده و در رشته دیگر مشغول شوید. اما این قضیه به ترمی که درخواست انصرافی می دهید و شرایط دیگر بستگی دارد که کارشناس رشته بررسی می کند. نزد کارشناس رشته خود در دانشگاه رفته و از او کمک بخواهید.

 29. سلام من دانشجوی ترم 3 کاردانی بودم که کنکور کاردانی به کارشناسی دادم و فقط ورودی بهمن زدم . کنکور دادم و روزانه یزد ورودی بهمن قبول شدم چون 9 واحد اضافه داشتم باید ترم بهمن هم اضافه میموندم و بخاطر این که فارغ التحصیل نشدم دانشگاه یزد قبولم نکرد . سوالم اینه الان میتونم کنکورکاردانی به کارشناشی بدم و روزانه قبول بشم . خسته نباشید

  • 1397/5/9

   سلام.کاربر گرامی
   با توجه به اینکه نتوانسته اید درس خود را تمام کنید و به همین دلیل در مقطع بالاتر ثبت نام نکرده اید، احتمالا قبولی شما در نظرگرفته نخواهد شد و می توانید ادامه تحصیل دهید. اما بهتر است برای اطمینان بیشتر حتما با یک کارشناس دانشگاه نیز مشورت کنید

 30. باسلام وخسته نباشید.من دانشجوی کارشناسی بوده ام حدود 30 واحدم مانده ولی از تاریخ 96.6.31 به دلیل تمام شدن سنوات ارفاقی از دانشگاه اخراج شده ام اگر مدرک معادل کار انی بگیرممیتوانم بعد از خدمت به دانشگاه برگردم

  • 1397/5/7

   سلام.کاربر گرامی
   برای کسب اطلاع دقیق از این موضوع با کارشناس رشته خود صحبت کنید. اگر مهلت یکساله معرفی به نظام وظیفه باقی مانده باشد شاید بتوانید در دوره معرفی درس خود را تمام کنید.

 31. سلام من دانشجو ورودی ۹۲ کارشناسی ناپیوسته هستم و یکی از نمراتم دیر ثبت شد و سنوات اضافیم هم تموم شده ایا الان وارد غیبت شدم ؟ و سوال دیگه این که ایا میتونم ادامه تحصیل بدم؟

  • 1397/5/4

   سلام.کاربر گرامی
   کارشناس رشته شما پس از بررسی می تواند کاری کند که در دوره یکساله معرفی نمره درس ثبت شود و شما وارد غیبت نشوید. سیزده مرداد به بعد به دانشگاه رفته و با کارشناس رشته خود مشورت کنید

 32. سلام من 84 واحد پاس کردم دوره کارشناسی هستم اما دیگه توان خوندن ندارم اگر انصراف بدم مدرک معادل لیسانس بهم تعلق گیره؟میتونم برای خدمت اقدام کنم ؟مثل بقیه کسایی که لیسانس دارن حساب میشن تورخدا جوابمو بدین لطف میکنید

  • 1397/5/3

   سلام.کاربر گرامی
   شما با این میزان از واحد پاس شده می توانید درخواست مدرک کاردانی دهید. بعد از دریافت مدرک می توانید برای سربازی اقدام کنید و با شما مثل کسی که مدرک کاردانی دارد رفتار خواهد شد

 33. سپاس و تشکر فراوان
  پس امکان ادامه تحصیل وجود دارد و غیبت هم نمیخورم ولی نمیتوانم دوباره کنکور بدم برا مقطع دکترا... یه سوال: اگه من پنج ماه بعد فارغ التصیل بشم، آیا میتوانم کامل از این یکسال استفاده کنم؟ مثلا دفترچه را یازده ماه بعد ارسال کنم

  • 1397/5/1

   یک نکته را دقت کنید. ادامه تحصیل شما منوط به پذیرش دانشگاه و ارائه و تائید پلیس +10 است. شما پس از اتمام سنوات مجاز و ارفاقی یکسال مهلت معرفی دارید. در هنگام مراجعه به پلیس +10 از کارشناس مربوطه سوال کنید ببینید قانون بتازگی تغییری داشته یا نه، شاید بتوانید ادامه تحصیل هم بدهید.

 34. با تشکر از پاسخگویی تان
  منظورتان از دوره معرفی چیه؟ یکسال سنوات ارفاقی تموم و میخوام یه ترم دیگر هم تمدید کنم فرمودین که احتمالا با اتمام تحصیل شما در دوره معرفی موافقت شود.

  • 1397/5/1

   سلام.دوره معرفی همان یکسال است که شما فرصت دارید تا دفترچه اعزام خود را پر کرده و ارسال کنید. در این مهلت یکساله معرفی برای سربازی نیز امکان ادامه تحصیل و تمام کردن آن هست، اما بعد تمام کردن تحصیل اجازه شرکت در مقطع بالاتر را ندارید

 35. با سلام و وقت بخیر
  بنده دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی هستم ورودی 93
  یکسال سنوات ارفاقی ام آخر شهریور ماه تموم میشه... آیا امکان دارد یک ترم دیگر هم تمدید کنم؟ معدلم 17 هست و روی پایان نامه ام کار میکنم و تا آخر شهریور ماه هم نمیتونم به اتمام برسانم و نیاز به تمدید یه ترم دیگر هم دارم

  • 1397/4/31

   سلام.کاربر گرامی
   شما با مسئول یا کارشناس رشته خودتون مشورت کنین، احتمالا با اتمام تحصیل شما در دوره معرفی موافقت شود.

 36. سلام...ممنون که پاسخ دادید....من به دلیل مشکلاتی که داشتم در دو ترم سنوات ارفاقی 15واحد پاس کردم و مابقی رو حذف.....به نظر شما موافقت میشه؟؟؟

  • 1397/4/31

   سلام.
   نمی توان گفت.چون پارامترهای مختلفی باید بررسی شود. باید بررسی بشه و دید می توانید درس خود را تمام کنید

 37. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته برق ورودی نیمسال دوم سال 95
  تا تاریخ 98/11/30سنوات دارم یعنی حدودا 3 سال و 6 ترم ، الانم سوالم اینکه اگر بخوام از سنوات ارفاقی استفاده کنم باید حداقل 50 واحد توی 5 ترم پاس کرده باشم یا 6 ترم؟؟؟
  ممنونتون میشم اگه راهنمایی کنید

  • 1397/4/30

   سلام.کاربر گرامی
   زمانی که شما درخواست سنوات ارفاقی می دهید باید حدنصاب واحد و معدل را داشته باشید. اتمام سنوات اصلی منظور است

 38. سلام،من مقطع کارشناسی ناپیوسته هستم که سه سال سنوات اولیه و یک سال سنوات ارفاقیم تموم شده و سی واحدم مونده و معدلمم ۱۴س،می خواستم بدونم با اتمام تحصیلم تو مهلت معرفی موافقت میشه؟؟؟

  • 1397/4/30

   سلام.کاربر گرامی
   کارشناس رشته براساس پارامترهای مختلفی مانند تعداد واحد پاس شده در سنوات ارفاقی و اینکه می توانید درس را تمام کنید یا نه تصمیم می گیرد

 39. سلام خسته نباشید بنده دانشجوی رشته کامپیوتر هستم
  سنوات من از 94/7/1 تا 97/6/31 هست
  تا ترم ۶ خوندم رفتم دانشگاه برای گرفتن سنوات ارفاقی دانشگاه موافقت کرد نامه زد رفتم پلیس +۱۰ گفتن که برای ترم ۶ که خوندی سنوات رد نشده برو اونو درست کن امدم دانشگاه فهمیدیم نظام وظیفه تاریخ رو اشتباه زده برای من برای همین دانشگاه زنگ زد توضیح داد که اشتباه از اونا بوده قبول کردن گفتن بفرستین پرونده رو تا برسی بشه
  خواستم بدونم الان باید چیکار کنم تکلیف من چیه کسی جوابگو نیست ایا ممکنه قبول نکنن چون نه بنده مقصر هستم نه دانشگاه نظام وظیفه تاریخ اشتباه ثبت کرده

  • 1397/4/26

   سلام.کاربر گرامی
   براساس صحبتهای شما دو موضوع را می توان نتیجه گرفت. اینکه اشتباه رخ داده از طرف پلیس بوده و خود آنها موضوع را پذیرفته اند. یعنی دانشگاه درخواست را بموقع داده، همین موضوع برای درستی قضیه کافیست. دوم اینکه وقتی پلیس +10 قبول می کند که موضوع را مجدد بررسی کند یعنی اشتباه فاحشی رخ داده ودانشجو ممکن است متضرر شود. در این شرایط و با علم به اینکه پلیس +10 اشتباه را قبول کرده می توان امید داشت مشکل برطرف شود.

 40. من ورودی 93 هستم و بعد از 4 سال درس خواندن بدون هیچ مدرکی اخراج شدم.اگر برم سربازی و در حین سربازی کنکور امتحان بدم و دانشگاه قبول شوم آیا مرخصی سربازی برای رفتن به دانشگاه میدهند؟

  • 1397/4/16

   سلام.کاربر گرامی
   این موضوع را از مراکز پلیس +10 سوال نمایید

 41. سلام من 13 واحد مونده تا فارق التحصیل بشم میشه 8 واحد بردارم و 5 واحد معرفی به استاد بردارم تا تموم بشه؟؟؟

  • 1397/4/16

   سلام.کاربر گرامی
   کلا در تابستان 8 واحد می توانید بردارید. همچنین وقتی می توانید معرفی به استاد بگیرید که تنها دو درس نظری باقیمانده داشته باشید

 42. سلام من ورودی ۹۴ هستم مقطع کاردانی تا ترم ۶ تونستم ۷۰ واحد پاس کنم.
  سنواتمم تا تاریخ ۹۷/۰۶/۳۱ هست
  مونده ۱۴ واحد تا تموم بشه
  ۸ واحد تو این ترم تابستون برمیدارم ایا به من سنوات اضافه میدن تا اون ۶ واحد رو تو ترم بعد تابستون معرفی به استاد بگیرم؟؟؟

  • 1397/4/15

   سلام.کاربر گرامی
   کلا در ترم تابستان می توانید 8 واحد بردارید.

 43. سلام...منو ببخشید اینقدر سوال میپرسم چون واقعا گیج شدم....اگه تو دوره معرفی باشم با توجه به اینکه نیم سال اول سنوات ارفاقیم 96/11/30 تموم شده یعنی من تا 97/11/30 مهلت دارم دفترچه خدمت بفرستم؟؟؟؟الان یعنی من از دانشگاه به دلیل نداشتن سنوات اخراج میشم؟؟؟؟؟تکلیف واحدهای باقی موندم چی میشه؟؟؟؟

  • 1397/4/11

   کاربر گرامی
   ملاک ، نامه پلیس +10 به شماست. برای ورودی های سال 90 شاید موضوع سنوات متفاوت با چیزی باشد که برای ورودی های 93 به بعد منتشر شده است. بهتر است شما برای اطمینان خاطر با کارشناس رشته و یا مرکز پلیس +10 مشورت کنید.

 44. سلام،ببخشید اگه تو دوره معرفی باشم پس چرا تو نامه پلیس+10 چیزی از سنوات دوره معرفی نگفته و نوشته موافقت با سنوات ارفاقی تحصیلی و گفته که اگه تا97/6/31 درسم تموم نشه معافیت تحصیلی لغو میشه؟؟

  • 1397/4/11

   کاربر گرامی
   برای کسب اطلاعات بیشتر به مرکز پلیس +10 مراجعه کنید.

 45. بازم سلام....تو نامه ای که دانشگاه بهم داد برای گرفتن نیم سال دوم ارفاقی موضوع رو زده درخواست سنوات تحصیلی در مهلت معرفی.....اما تو نامه پلیس +10 نوشته موافقت با افزایش سنوات ارفاقی تحصیلی دانشجویان و گفته که اگه دانشجو تا 97/6/31 درسش تموم نشه معافیت تحصیلی وی لغو می گردد.....می خواستم بدونم این الان سنوات ارفاقی بهم داده شده یا سنوات تحصیلی در مهلت معرفی یک ساله؟؟؟؟

  • 1397/4/11

   بهتره این موضوع رو از خود کارشناسان دانشگاه یا پلیس+10 می پرسیدید. براساس تجربیات احتمالا در دوره معرفی بسر می برید

 46. با سلام
  من سه سال در کنکور شرکت کردم و شهریور ماه مشمول میشم آیا میشود با ثبت نام در دانشگاه پیام نور یا آزاد و انصراف از آن بار دیگر در کنکور 98 شرکت کنم ؟
  سپاس از پاسخ شما

  • 1397/4/11

   سلام.کاربر گرامی
   در دانشگاه پیام نور می توانید ثبت نام کنید و اگر وارد دوره معرفی نشده باشید از معافیت تحصیلی برخوردار و می توانید در کنکور سال بعد شرکت کنید

 47. با عرض سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  من دانشجوی ورودی 90 هستم. من به دلیل مشکلاتی که در 2 سال از دوران دانشجوییم داشتم در این 2 سال هیچ واحدی پاس نکردم ولی از بعد آن به خوبی پاس کردم سال 5 دانشگاه صنواتی 2 ساله گرفتم که تا آخر تابستان امسال هست ولی متسفانه واحد های درسیم مانده و نیاز به 1 ترم دیگر دارم برای اتمام آن میخواستم بدونم چگونه میتوانم 1ترم دیگر صنوات بگیرم؟ زیرا مسئولین دانشگاه ما جواب درست حسابی نمیدن یا نمیدانند لذا از شما خواهشمندم راهی پیش روم بزارید که بتوانم درسم را تمام کنم
  سوال دیگرم این بود که میتوانم دفترچه ام را پست کنم و بعد اتمام دوره ی آموزشی مرخصی بگیرم و درسم را به اتمام برسانم.
  مچکر میشم اگه راه هایی برای مشکل من پیش روم بزارید یا جایی را معرفی کنید که به طور دقیق راهنماییم کرده و جواب سوالات مرا بدهند. ممنون از شما دوست عزیز

  • 1397/4/10

   سلام.کاربر گرامی
   دانشگاه تا توانسته سنوات ارفاقی به شما داده است. شما در مهلت یکساله معرفی هم میتوانید درس خود را تمام کنید، اما اجازه ادامه تحصیل را ندارید تا تکلیف سربازی شما مشخص شود.به احتمال فراوان شما هم اکنون در دوره معرفی هستید.
   ابتدا با کارشناس رشته خود در دانشگاه مشورت کنید بعد با پلیس +10،شاید زمان و راهی وجود داشته باشد
   بهتر است در صورتی که تصمیم دارید سربازی بروید سریعتر اقدام کنید تا متضرر نشده و غیبت نخورید

 48. سلام خسته نباشید؛من دانشجوپیام نور ورودی 92هستم وتا۹۷/۷/۱ معافیتم تموم میشه ولی من فقط ۳۰واحدخوندم وتمام این مدت فقط شهریه پرداخت میکردم ولی واحدپاس نمیکردم؛حالاسوالم اینه که بعدازاتمام تاریخ معافیت تحصیلی من میتونم واسه کنکور۹۸ بمونم؟؟دوباره بهم معافیت تعلق میگیره؟

  • 1397/4/8

   سلام.کاربر گرامی
   برای هر مقطع تنها یکبار معافیت تحصیلی اعطا می شود

 49. سلام خسته نباشید من تا پایان شهریور ۹۷ سنوات دارم واسه دوره کارشناسی از دانشگاه پیام نور و کارشناسیم تموم میشه ...امسال ارشد شرکت کردم اما رشته مورد نظرم قبول نشدم آیا میتونم سال دیگه ام شرکت کنم یا نه؟

  • 1397/4/4

   سلام.کاربر گرامی
   از نزدیکترین مرکز پلیس +10 سوال بفرمایید

 50. سلام من پشت کنکوری هستم برای سال سوم میخوام کنکور بدم میتونم برای نرفتن به سربازی در پیام نور ثبت نام کنم و سال بعد یه کنکور دیگه بدم

  • 1397/4/2

   سلام.کاربر گرامی
   در صورت قبولی در دانشگاه پیام نور به شما معافیت تحصیلی داده می شود و می توانید در کنکور سال بعد شرکت و در رشته ای دیگر پذیرفته شوید. ولی دو نکته: اول اینکه تا همین الان هم ممکن است شما مشمول شده باشید، زیرا برای سه سال امکان شرکت در کنکور نیست. دوما بعد از قبولی در پیام نور سنوات شما شروع می شود و شما باید در همان سال اول قضیه قبولی در رشته ای دیگر را تعیین کنید تا بتوانید از پیام نور انصراف داده و به انجا بروید. در این صورت در سنوات تحصیلی شما مشکلی پیش نمی اید. ابتدا از وضعیت سربازی الان خود مطلع شوید و سپس برای قبولی اقدام کنید.

 51. سلام. من ورودی مهر 93 هستم کارشناسی.و با مشروطی هایی که داشتم کمیسیون موافقت کرده تا کاردانی درس بخونم یعنی از ترم 6 به بعد برام مهلت داده که کاردانی بگیرم من الان ترم 8 میباشم.اگه واحد هام به کاردانی نرسه میزارن ترم 9 هم درس بخونم تا کاردانی بگیرم ؟

  • 1397/4/2

   سلام.کاربرگرامی
   کارشناس رشته شما باید سنوات را بررسی کرده و جواب سوال شما را بدهد

 52. سلام.....می خواستم بدونم اگه با مدیر گروه صحبت کنم و شرایطم رو بهش بگم امکان داره بذاره تابستان از بیست واحد12 واحدشو بردارم که 8 واحدم بمونه برای معرفی به استاد؟؟؟؟امکان داره نظام وظیفه یا دانشگاه با اتمام تحصیلم تو مهلت معرفی مخالفت کنن؟؟؟؟

  • 1397/3/31

   سلام.کاربر گرامی
   در ترم تابستان بیشتر از 8 واحد نمی توانید بردارید. برای موافقت تحصیل شما در دوران معرفی، اگر شرایط لازم مانند تعداد واحد باقیمانده را داشته باشید، موافقت می کنند

 53. سلام من چهار ماه دیگه مشمول میشم و بیشتر از۱۰۰واحد گذروندم ولی معدلم کمتر از ۱۲هستش ایا ممکنه بتونم ادامه تحصیل بدم؟

  • 1397/3/30

   سلام.کاربر گرامی
   احتمالا با تحصیل شما در دوره معرفی یکساله موافقت کنند. اما بعد از ان اجازه ادامه تحصیل نخواهید داشت تا تکلیف سربازی شما مشخص شود

 54. سلام،من دانشجو مقطع کارشناسی ناپیوسته ورودی ۹۳هستم که آخر شهریور ۹۶ سنوات اولیه ام تمام شد و نظام وظیفه تا دو ترم بهم سنوات ارفاقی تا آخر شهریور ۹۷ داد،بعد از این ترم کلا بیست واحد برام باقی می مونه،می خواستم بدونم چجوری میتونم این بیست واحد رو تا آخر تابستان بردارم که درسم تموم بشه؟؟؟در صورتی که نتونم همه بیست واحد رو بردارم باید چطوری چند واحد باقی مانده رو بردارم که درسم تموم بشه؟؟؟

  • 1397/3/29

   سلام.کاربر گرامی
   در ترم تابستان کلا 8 واحد بیشتر نمی توانید اخذ کنید. اگر با سنوات ارفاقی یکساله شما موافقت شده، می توانید با هماهنگی دانشگاه و پلیس +10، در مهلت یکساله معرفی، درس خود را به پایان برسانید. البته بعد از تمام شدن درس دیگر اجازه شرکت در مقاطع بالاتر به شما داده نمی شود تا سربازی خود را تعیین تکلیف کنید. بعد از سربازی می توانید ادامه تحصیل بدهید

 55. سلام ، من دانشجوی مقطع کارشناسی هستم،
  سال شروع تحصیلم از سال 94 هست ، میخواستم ببینم چند سال دیگه سنوات مجاز دارم؟ یعنی تا 8 ترم حداقل باید 100 واحد پاس کرده باشم ، یا تا 10 فرصت مجاز دارم ؟

  • 1397/3/29

   سلام.کاربر گرامی
   سنوات مجاز کارشناسی پیوسته 10 نیمسال یا 5 سال می باشد. بعد از این مهلت در صورت داشتن شرایط ، یکسال سنوات ارفاقی نیز خواهید داشت

 56. سلام خسته نباشید تعداد واحد پاس شده م 119 ولی معدل کلم 11/65 هست سنوات ارفاقی میدن بهم؟؟؟ ممنون

  • 1397/3/27

   سلام.کاربر گرامی
   معدل شما به حد نصاب نرسیده است. احتمال پذیرش ان کم است اما دانشگاه می تواند با ادامه تحصیل شما در دوران معرفی موافقت کند. به کارشناس رشته خود مراجعه کنید

 57. سلام ببخشید از اینکه دوباره وقت شریف شما رو میگیرم و ممنون از صبر و شکیبایی شما
  من تا الان از انصراف تحصیلی استفاده نکردم.مگه نمیگن هر دانشجویی حق داره یکبار از انصراف تحصیلی استفاده کنه؟

  • 1397/3/21

   باسلام.کاربر گرامی
   برای انصراف و تحصیل مجدد در اکثر دانشگاه ها فرصت واحدی وجود دارد (دروس شما نباید به حدی باشد که مدرک کاردانی را اخذ کرده باشید). بهتر است شما برای این موضوع با مراکز پلیس +10 مشورت کنید. برای این موضوع پارامترهای متفاوتی بررسی می شود،مثلا دروس پاس شده، علت طولانی شدن تحصیل با توجه به دروس کم پاس شده، موجه بودن غیبتها در صورت مرخصی یا عدم مراجعه به دانشگاه و شرایط دیگر.این موارد باید توسط کارشناسان دانشگاه و پلیس +10 بررسی شده و سپس اعلام نظر شود. احتمال موافقت با انصراف از تحصیل و تحصیل مجدد وجود دارد. حتما و تاکیدا حتما، با مراکز پلیس +10 مشورت کنید

 58. سلام ببخشد دوباره میپرسم..من در دانشگاه پیام نور تنها 20 واحد رو پاس کردم یعنی نمیتونم سال دیکه کنکور بدم و دندان قبول شم؟

  • 1397/3/21

   شاید امکان پذیر باشد، اگر مشمول سربازی هستید حتما با مرکز پلیس +10 مشورت کنید. بطور کل سنوات مجاز مهم است نه میزان واحد اخذ شده.

 59. سلام.من ورودی 92 دانشگاه پیام نور و روره ی کارشناسی هستم و سه ماه دیگه سنواتم تموم میشه
  میخواستم قبل از اتمام سنوات انصراف بدم و برای کنکور 98 بخونم و دندانپزشکی قبول شم..اگه قبول شم برام مشکلی پیش نمیاد؟ممنون از پاسخگوییتون

  • 1397/3/21

   سلام.کاربر گرامی
   مشمولین دوره سربازی از سنوات مجاز خود می توانند برای هر مقطع تنها یک بار استفاده کنند. برای انصراف هم محدوده زمانی مشخصی دارد و شما نمی توانید در ترمهای پایانی انصراف دهید و در رشته ای دیگر مشغول به تحصیل شوید. با مرکز پلیس +10 مشورت کنید

 60. سلام
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته ام ولی سال سوم درخواست مدرک معادل کاردانی دادم الان که انصراف دادم تاریخ مدرک برا خرداد سال ۹۶ خورده در صورتی که من اردیبهش ۹۷ انصراف دادم
  میخاستم ببینم این یک سال من اضافه خدمت خوردم؟ و اگر از دانشگاه نامه بگیرم مبنی بر اینکه تا الان دانشجو بودم نظام وظیفه قبول میکنه؟
  با توجه به اینکه مهر میخام دوباره کاردانی به کارشناسی دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم
  لطفاااا جواب بدین ممنون

  • 1397/3/13

   سلام.کاربر گرامی
   وقتی درخواست مدرک کاردانی می دهید تا اخرین سنوات مجاز و تا وقتی که درسهای مربوط به کاردانی را پاس کردید محاسبه می شود. تاریخ ثبت اخرین نمره برای شما تاریخ فارغ التحصیلی محسوب می شود. شما پس از فارغ التحصیلی وارد دوره یکساله معرفی می شوید. بهتر است با نزدیکترین کارشناس مرکز پلیس +10 مشورت کنید. احتمالا دانشگاه برای شما همان دو سال را درنظر گرفته باشد. بعد از مشورت با مرکز پلیس +10 در صورتی که مشکل وجود داشت حتما با مسئولین دانشگاه خود نیز صحبت کنید

 61. سلام.من کاردانیما توی ۶ ترم تموم کردم.میخواستم بدونم میتونم ادامه تحصیل بدم و کنکور بدم؟؟

  • 1397/3/12

   سلام.کاربر گرامی
   شما درخواست سنوات ارفاقی به دانشگاه ارائه کرده بودید؟ اگر سنوات ارفاقی شما ثبت شده باشد و پلیس +10 نیز آن را تائید کرده باشد می توانید ادامه تحصیل دهید. برای اطلاع از این موضوع به کارشناس رشته خود در دانشگاه و یا مرکز پلیس +10 مراجعه کنید

 62. سلام من دانشجوی مقطع کارشناسی هستم به حدنصاب ۱۰۰ واحد برای گرفتن سنوات ارفاقی نرسیدم میخواستم بدونم چجوری میتونم یه فرصت بگیرم واسه تموم کردن مقطع کارشناسی؟

  • 1397/2/31

   سلام.کاربر گرامی
   اگر شرایط استفاده از سنوات ارفاقی را ندارید، با هماهنگی دانشگاه و پلیس +10 می توانید وارد دوره یکساله معرفی می شوید که باید در ان درس خود را تمام کنید. بهتر است با نزدیکترین مرکز پلیس +10 مشورت کنید

 63. سلام.من الان سرباز امریه هستم و میخام بدون اینکه به دانشگاه اعلام کنم که سرباز هستم در فرلگیر ارشد پیامنور ثبت نام کنم و تحویل معافیت تحصیلی به دانشگاه رو با بهونه عقب بندازم تا کارت پایان خدمتم برسه ، آیا امکان چنین کاری وجود داره و دردسر نمیشه؟

  • 1397/2/28

   سلام.کاربر گرامی
   هنگام ثبت نام شما برگه ای به شما داده می شود مبنی براینکه وضعیت سربازی شما به چه صورت است. برای ثبت نام آن لازم است و تا آن را تحویل ندهید نمی توانید ثبت نام کنید.

 64. سلام.من بعداز فارغ تحصيلي بدون غيبت ودر فرصت يكساله كنكور بدم ودرمقطع بزشكي كه دكتري است قبول شوم ميتونم برم دانشگاه؟مقطع بالاترهس،اصلا مقطع بالاتر توضيح داره؟

  • 1397/2/13

   سلام.کاربر گرامی
   مقطع بالاتر اگر دیپلم دارید کارشناسی، اگر کارشناسی فارغ التحصیل شده اید کارشناسی ارشد مقطع بالاتر است و اگر ارشد فارغ التحصیل شده اید دکتری.
   رشته های پزشکی عملا بعد از مقطع دیپلم است و طبق قوانین نطام وظیفه شخص مشمول تنها می تواند از سنوات مجاز تنها یک بار در هر مقطع استفاده کند

 65. سلام خسته نباشید
  من واسه اینکه سربازی نرم و سال سوم کنکور بدم دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم
  کنکور دادم و فوریت های پزشکی ک رشته نیمه متمرکزی هستش قبول شدم
  و از پیام نور انصراف دادم
  حالا میخوام بازم کنکور بدم بعد از فارغ التحصلیم
  من بهمن ماه فارغ التحصلیل میشم و معافیتم تا شهریور سر جاشه
  حالا میخوام بازم کنکور بدم و دانشگاهی دیگه قبول شم بازم بهم معافیت میدن یا نه

  • 1397/2/13

   سلام.کاربر گرامی
   با نزدیکترین مرکز پلیس +10 مشورت نمایید.

 66. سلام
  میدونم سوالم به دانشگاه پیام نور مربوط نیست ولی خواهش میکنم جواب بدید.
  من سربازی رفته ام.و الان دانشجوی کارشناسی روزانه هستم.
  سنوات من چقدر است؟
  یعنی حداکثر در چند ترم باید تمام کنم؟
  و برای گرفتن مدرک معادل کاردانی باید هزینه بدم؟
  تشکر

  • 1397/1/27

   سلام.کاربر گرامی
   در دانشگاه پیام نور حدود 10 سال است اگر مشکل سربازی نداشته باشید، در دانشگاه های سراسری روزانه بنظرم باید بین 5 الی 6 سال باشد.
   برای گرفتن مدرک کاردانی باید با کارشناس رشته دانشگاه خود صحبت کنید. در پیام نور شما می توانید بعد از گذراندن حدود 65 تا 70 واحد براساس لیست ارائه دروس، درخواست مدرک کاردانی دهید.

 67. سلام خسته نباشید.من متولد ۷۴ هستم و دیپلمم را شهریور سال 94گرفتم و سال 95در کنکور کاردانی فنی حرفه ای شرکت کردم و ورودی بهمن 95دانشکده دولتی روزانه قبول شدم.از تاریخ۹۵/۱۱/۱۰شروع به تحصیل در دانشگاه کردم.بعد معافیت تحصیلی من از تاریخ۹۵/۶/۱شروع شده و تا تاریخ ۹۷/۱۱/۳۰معافیت تحصیلی دارم.الان اگه تا تاریخ۹۵/۱۱/۳۰درسم تموم بشه و فارغ التحصیل بشم ،معافیت تحصیلی من اشکالی نداره و به خاطر اینکه شروع به تحصیلم از بهمن ۹۵بوده و معافیت تحصیلیم از شهریور۹۵شروع شده مشکلی برام پیش نمیاد؟لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  • 1397/1/14

   سلام.کاربر گرامی
   بهتره از مراکز پلیس +10 حتما سوال کنید. در ظاهر نباید مشکلی وجود داشته باشد ، تنها یک ترم از شما بیشتر کسر شده است، اما برای جلوگیری از زیان و خسران، حتما به مراکز پلیس+10 مراجعه و سوال کنید

 68. من در مهلت معرفی سربازی مدرک لیسانس گرفتم ، و در برگ اعزام من مدرک فوق دیچلم ثبت شده است آیا میتوانم در یگانم مدرک تحصیلیم را تصحیح کنم ؟

  • 1397/1/4

   باسلام.کاربر گرامی
   در مورد سوالات مربوط به دوران سربازی و یا نحوه اعمال تغییر در برگه اعزام خدمت اطلاعاتی ندارم. بهتر است از مرکز پلیس +10 سوال بفرمایید. چنانچه در مورد سنوات ارفاقی و بخشی که مربوط به معافیت تحصیلی هست سوالی دارید بفرمایید

 69. سلام.من ترم ۱۲ درسم تموم شده بعد دانشگاه سنوات ارفاقی منو رد نکردن سهل انگاری از دانشگاه بوده میشه کاری کرد ؟

  • 1397/1/2

   سلام.کاربر گرامی
   متاسفانه امکان آن وجود ندارد. همچنین درخواست سنوات ارفاقی باید از طرف شما به دانشگاه ارائه می شده و سپس به مرکز پلیس +10 هم مراجعه می کردید. با این حال برای اطمینان بیشتر با کارشناس رشته خود و یا با نزدیکترین مرکز پلیس +10 مشورت نمایید

 70. سلام ببخشید من توی 7 ترم مدرک کاردانیم رو گرفتم بعد درخواست سنوات رو هم به دانشگاه ارایه میدادم حالا واقعا هیچ راهی ندارم باید برم سربازی برای کارشناسی هم که میزنه در مهلت معرفی یا پس از ان ؟؟؟؟ممنون میشم جواب بدین

  • 1396/12/27

   کاربر گرامی
   با توجه به گفته های شما، امکان این امر متاسفانه وجود ندارد. بهترین راهنمایی را خود مرکز پلیس +10 می تواند به شما داشته باشد که پاسخ آنها هم مشخص است

 71. من کاردانی رو که توی شش ترم تموم کردم بعد نامه ای که از پلیس به اضافه 10 رو گرفتم تحویل دانشگاه دادم الان برای کارشناسی میگن در مهلت معرفی یا پس از ان

  • 1396/12/27

   سلام. کاربر گرامی
   سنوات مجاز 5 ترم می باشد. برای ترم 6 باید درخواست سنوات ارفاقی داده باشید و هم دانشگاه و هم پلیس +10 با آن موافقت کرده باشد مگرنه وارد دوره معرفی می شوید

 72. سلام من کاردانی یا فوق دیپلم رو از دانشگاه دولتی گرفتم برای معافیت کارشناسی پلیس +10 رفتم نوشته غیر مجاز _فارق التحصیل در مهلت معرفی یا پس از آن ؟؟؟؟

  • 1396/12/27

   سلام.کاربر گرامی
   اگر شما در سنوات مجاز دوره کاردانی فارغ التحصیل نشده باشید و برای سنوات ارفاقی درخواست خود را به دانشگاه ارائه نکرده باشید، وارد دوره معرفی می شوید که اگر در این دوره درس خود را تمام کنید نمی توانید در مقاطع بالاتر شرکت کرده و باید به خدمت سربازی بروید. از دانشگاه دوره کاردانی خود پیگیری کنید

 73. سلام من مشمولم و سال پیش پس از طی کردن 2 سال در یک دانشگاه دولتی به دانشگاه پیام نور انتقالی گرفتم و پس از گذراندن یک ترم تغییر رشته دادم میخواستم بدونم سنوات مجاز من چگونه محاسبه میشه چون درس های زیادی را باید در رشته جدید بگذارنم و اگر سنواتم رو از دانشگاه قبلیم حساب کنیم امکان پاس کردن همه واحد ها وجود نداره , لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • 1396/12/23

   سلام.کاربر گرامی
   چون شما درخواست انتقالی داده بودید ، سنوات شما از همان ابتدای قبولی در دانشگاه دولتی محاسبه خواهد شد. درصورتی که انصراف داده بودید سنوات شما از قبولی در رشته جدید محاسبه می شد. بهتر است سعی کنید تا دروس خود را در صورت داشتن شرایط تطبیق دهید

 74. سلام
  من از مهر 93 تا شهریور 96 دانشجو کاردانی بودم.
  در طی دوره کاردانی پیگیر سنواتم که میشدم میگغتن چون 50 تا واحد بیشتر پاس کردی تا ترم 5، و معدلت از فلان قدر بیشتره نیازی نیست بری سنوات ارفاقی بگیری و خود بخود برات سنوات رد شده. و خیلی راحت انتخاب واحد میکردم و فارق تحصیل شدم.

  کنکور دادم و در کارشناسی ناپیوسته نیم سال دوم قبول شدم. یعنی در بهمن سال 96 قبول شدم.
  امروز که اومدم کار معافیت تحصیلی مقطع کارشناسی انجام بدم پلیس+10 گفت شما اجازه ندارین چون "در زمان معرفی فارق تحصیل" شدین.
  الان مشکلمو چطوری برطرف کنم؟
  چرا اینجوری شده؟ چیکار کنم

  • 1396/12/23

   سلام.کاربر گرامی
   متاسفانه نیاز بوده که شما از طرف دانشگاه برای سنوات ارفاقی معرفی می شدید. برخی دانشگاه ها برای دانشجویان خود ممکن است خودکار این درخواست را ثبت کنند اما در اکثر مواقع نیاز است که خود دانشجو پیگیری کرده و درخواستش را ثبت کند. شما تنها کاری که می توانید بکنید این است که به دانشگاه قبلی خود رفته و موضوع را به آنها اطلاع دهید. شاید آنها بتوانند کاری برای شما انجام دهند

 75. برادرم از دانشگاه آزاد دزفول انصراف داد و دوباره همون رشته رو دانشگاه آزاد كرج ثبت نام كرد ،الان بعد از ٤ترم تصميم گرفته تغيير رشته بده، ميخواستم بدونم امكانش هست دوباره انصراف بده و توي همون دانشگاه يك رشته ديگه رو ثبت نام كنه؟مشكل نظام وظيفه اي نداره؟

  • 1396/12/20

   سلام.کاربر گرامی
   براساس اطلاعات ما دانشجویان در دوره های روزانه تنها یکبار می توانند انصراف دهند. در مورد قوانین دانشگاه آزاد اطلاعی ندارم. بهتر است از کارشناسان دانشگاه سوال نمایند

 76. سلام، ببخشید بعضی از جواب های شما با هم تناقض دارن

  مثلا کاربری سوال کرده اگه سنوات ارفاقی بهم ندن چطوری درسمو قبل از خدمت تموم کنم و شما در جواب گفتین میتونی در مهلت معرفی درست رو تموم کنی و این یعنی سنوات نیاز نیست و هر وقت وارد دوره معرفی شدی نیازی به معافیت نداری و میتونی بدون غیبت درست رو تموم کنی

  کاربری دیگه هم سوال کرده دانشگاه بهش معافیت در مهلت معرفی نمیده و شما در جواب گفتین احتمالا غیبت رد کنن در صورتی که در جواب های قبلی گفتین در مهلت معرفی بدون نیاز به معافیت میشه در رو تموم کرد

  • 1396/12/7

   سلام.کاربر گرامی
   تحصیل در همان دوران معرفی هم نیاز به تائیدیه دانشگان و نظام وظیفه دارد. برای برخی هم یک سال سنوات ارفاقی در نظر می گیرند و هم ان یکسال معرفی
   ولی برای برخی امکان پذیر نیست
   در کل بهترین شخص برای مشورت مراکز پلیس +10 و کارشناس رشته ها می باشند. زیرا قوانین دانشگاه ها با هم متفاوت است

 77. سلام، پلیس +10 که هیچی بلد نیست و گفت برو نظام وظیفه و رئیس نظام وظیفه گفت تا سه ماه دیگه غیبت نمیخوری

  قبلا هم گفته بودن بعد از اتمام معافیت تا سه ماه وقت هست که تمدید کنیم

  اگه من الان اقدام کنم واسه معافیت معرفی هم یک هفته طول میکشه تا جوابش بیاد چون میره مرکز استان کمیسیون و من قبل اینکه جوابش بیاد تموم میکنم

 78. سلام،سنوات ارفاقی دوم من تا 30/11/96 بود
  چهار واحد معرفی به استاد دارم که دارم امتحان میدم
  دانشگاه هم با سنوات معرفی موافقت نمیکنه میگه تو این چند روز امتحان ها رو بده یا انصراف بده

  بنظر شما اگه تاریخ فراغتم بعد از 30/11/96 بخوره مثلا تاریخ فراغتم رو بزنن 10/12/96 ایا من غیبت میخورم؟

  • 1396/12/6

   سلام.کاربر گرامی
   اگر دانشگاه و نظام وظیفه موافقت نکنند، احتمالا غیبت برای شما رد می شود. بهتر است تلاش خود را بکنید تا اجازه تحصیل در دوران معرفی را بگیرید. برای اطمینان بیشتر از مرکز پلیس +10 سوال کنید

 79. با سلام . من دانشجوی دانشگاه مجازی هستم و معرفی به استاد هم نداریم . سنوات ارفاقی بنده تا اخر شهریور 97 بیشتر نیست در صورتی که 6 واحد دیگر باقی میماند . آیا دوباره برای این شش واحد به من سنوات میدن یا نه /؟

  • 1396/12/6

   سلام.کاربر گرامی
   شاید با درخواست تحصیل شما در دوران معرفی موافقت کنند. تلاش کنید با صحبت با کارشناس رشته دروس باقیمانده خود را برداشته و پاس نمایید

 80. سلام.
  من دانشجوی کاردانی هستم
  دو بار از سنوات ارفاقی استفاده کردم و معرفی به استاد دارم و تاریخ معافیت تحصیلیم تا 30/11/96 بود و الان دانشگاه اجازه ادامه تحصیل به من نمیده
  اگه من بعد از تاریخ اخرین معافیتم انصراف بدم یا هرطور که شده بتونم رضایت دانشگاه رو جلب کنم و فارغ التحصیل بشم و تاریخ انصراف یا فارغ التحصیلیم بخوره بعد از 30/11/96 غیبت میخورم؟

  • 1396/12/3

   باسلام.کاربر گرامی
   با دانشگاه خود صحبت کنید تا اجازه تحصیل شما را در مهلت معرفی صادر کند. شما وارد مهلت یکساله معرفی می شوید و می توانید درس خود را تمام کنید. کارهای اعزام به سربازی نیز باید انجام دهید

 81. سلام،معرفی به استاد دارم و از مهر تا الان نتونستم پاس کنم درس ها رو،
  دانشگاه هم میگه چون پیشرفت تحصیلی نداشتی دیگه معافیت بهت نمیدیم
  در ضمن من در سنوات ارفاقی دوم هستم و تاریخ معافیت تا 30/11/96 بود

  بنظر شما من اگه الان انصراف بدم غیبت میخورم؟

  • 1396/12/2

   باسلام.کاربر گرامی
   با دانشگاه صحبت کنید تا با تحصیل شما در دوره معرفی موافقت کند. در این صورت می توانید درس خود را تمام کنید و کارهای اعزام خود را نیز انجام دهید. با مسئول مربوطه در دانشگاه و مرکز پلیس +10 مشورت نمایید

 82. سلام. براي گرفتن سنوات ارفاقي پس از به اتمام رسيدن معافيت تحصلي اوليه ميتونم در خواست بدم . درخواستمونو قبول ميكنن يا بايد قبل به اتمام رسيدن معافيت تحصيلي در خواست بدم

  • 1396/11/27

   سلام. در صورتی که در ترم اخر سنوات مجاز درستان تمام نمی شود، می توانید در همان ترم یا پایان ترم درخواست خود را ارائه دهید

 83. باسلام . براي گرفتن سنوات ارفاقي بايد سه ماه قبل از اينكه معافيت تحصيلي تموم بشه در خواست بديم يا شش ماه بعد از تموم شدن معافيت تحصيلي ؟؟

  • 1396/11/27

   سلام.کاربر گرامی
   براساس مقطع تا شش ماه بعد از پایان آن فرصت دارید، اگر درحال تحصیل در همان دانشگاه هستید. شما اگر در ترم آخر نمی توانید دروس خود را به اتمام برسانید در همان ترم یا اخر ترم درخواست خود را ارئه دهید

 84. با سلام من کارشناسی ارشد پیام نور ورودی بهمن ۹۳هستم همون موقع که وارد دانشگاه شدم معافیت تحصیلی گرفتم برام زده بودن تا ابان ۹۶الان رفتم تمدید کردم تا اخر بهمن برایم معافیت صادر کردند و توی برگه نوشته اند که در صورتیکه موفق یه فارع التحصیلی نشود معافیت تحصیلی ایشان لغو میگردد میخواستم بپرسم که آیا دیگه بهم سنوات ارفاقی نمیدن؟معدل کل من هم نزدیک به سیزده است

  • 1396/11/26

   سلام.کاربر گرامی
   اگر مقطع کارشناسی هستید و از یک نیمسال ارفاقی استفاده کرده اید، اگر شرایطش را داشته باشید با یک نیمسال دیگر نیز موافقت خواهند کرد. درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهید.

 85. باسلام. من 5 ماه ديگه معافيت تحصيليم تموم ميشه ترم اخر هم هستم ميتونم از لان سنوات ارفاقي بگيرم كه شايد يه درسي رو نتونم پاس كنم

  • 1396/11/25

   سلام.کاربر گرامی
   احتمالا موافقت نکنند. البته درخواست خود را ارائه دهید ولی احتمال موافقت با آن کم است. زیرا زمانی موافقت می شود که درس باقیمانده وجود داشته باشد

 86. سلام .
  من در سال ۹۵ مهر ماه دانشگاه قبول شدم و به محض اینکه ثبت نام کردم بدون گرفتن معافیت تحصیلی انصراف قطعی دادم و‌بعد در تکمیل ظرفیت همون سال دوباره دانشگاه قبول شدم و الان ترم۳هستم اگه انصراف بدم برای شرکت در کنکور۹۷ مشکل نظام وظیفه دارم آیا؟

  • 1396/11/24

   سلام.کاربر گرامی
   هر دانشجو می تواند تنها یکبار نسبت به انصراف اقدام کند. احتمالا شما دیگر امکان آن را ندارید. با این حال از مرکز پلیس +10 نیز سوال کنید، شاید راهی باشد

 87. سلام. من در ازمون ارشد سال 96 شرکت کردم و دانشگاه علوم تحقیقات قبول شدم.اما چون 7 واحد از دوره کارشناسیم مونده بود نتونستم ثبت نام کنم و بهم گفتن بهمن ماه میتونی بیای ثبت نام کنی....این 7واحد باقی مانده رو در نیمسال اول مهلت معرفی پاس کردم و فارغ التحصیل شدم. الان سوالم اینه که ایا میتونم در دانشگاه علوم تحقیقات در ترم بهمن ثبت نام کنم یا خیر ؟ با توجه به اینکه در مهلت معرفی فارغ التحصیل شدم

  • 1396/11/24

   باسلام.کاربر گرامی
   ما در زمینه دانشگاه پیام نور فعالیت داریم و از قوانین سایر دانشگاه ها اطلاع نداریم. بهتر است با مرکز پلیس +10 در مورد شرایط نظام وظیفه خود سوال کنید. احتمالا مشکلی پیش نیاید.

 88. سلام من ورودی ارشد 93 هستم بهمن 96 برای سنوات ارفاقی اقدام کردم و پلیس +10 گفت که چون مهلت درخواست سنوات به اتمام رسیده موافقت نشده (ارور سیستمی هست و باید بروم نظام وظیفه درست کنم) سوال من اینه اگر من سنوات ارفاقی هم بگیرم بعد فارغ التحصیلی مهلت 1 ساله معرفی به من تعلق نمی گیرد؟

  • 1396/11/24

   باسلام.کاربر گرامی، اگر مهلت یکساله ارفاقی به شما تعلق نگیرد، از دانشگاه خود بخواهید که برای دوره یکساله معرفی شما به نظام وظیفه درخواست ارائه دهد

 89. سلام من موقع کاردانی که درس میخوندم به پلیس +۱۰مراجعه کردم واسه تمدید ولی موافقت نشد ولی چون تعداد واحد مونده کم بود دانشگاه این اجازه رو داد که بتونم درسمو تموم کنم والان کاردانی تموم شده سوالم این بود که الان میتونم واسه کارشناسی ثبت نام کنم و معافیت بگیرم دوباره واسع کارشناسی؟

  • 1396/11/23

   سلام.کاربر گرامی
   بهتر است از مرکز پلیس +10 وضعیت سربازی خود را جویا شوید. چنانچه در مهلت یکساله معرفی درس خود را به پایان رسانده اید، احتمالا نتوانید در مقطع بالاتر شرکت کنید تا تکلیف سربازی شما مشخص شود.حتما از کارشناسان مرکز پلیس +10 سوال کنید

 90. منظور سوال من اینه که من الان تو مهلت معرفی هستم یعنی از برج ۷ وارده مهلت یکسال معرفی شدم و تا ۱۱.۳۰ معافیت تحصیلی دارم اما باز ۳ واحد از درسم میمونه میتونم یه معافیت بگیرم برا همین درس ۳ واحدی یا نه نظام وظیفه مجوز میده ؟؟

  • 1396/11/21

   اگر سنوات مجاز و ارفاقی شما به اتمام رسیده، ولی درستان تموم نشده است دیگر سنوات ندارید و وارد مرحله معرفی شده اید. در این مهلت نیز می توانید درستان را تمام کنید و کارهای سربازی خود را نیز انجام دهید

 91. با سلام من از برج ۷ امسال وارد مهلت یکسال معرفی شدم و فقط ۲۱ واحد مونده بود،که تونستم همه رو پاس کنم فقط،برام ۳ واحد و ۹۷.۱۱.۳۰ نوشته معافیت تحصیلی تمام میشود در صورتی که من هنوز تا برج ۷ دیگه وقت دارم تعیین تکلیف سربازی کنم ایا نظام وظیفه به من اجازه میده این ۳ واحد رو پاس کنم فقط،معرفی به استاد مونده . میشه جواب بدید لطفا

  • 1396/11/21

   باسلام.کاربر گرامی
   بطور واضح متوجه سوال شما نشدم. شما بعد از سنوات مجاز خود می توانید از سنوات ارفاقی که به مدت یکسال است استفاده کنید. سنوات ارفاقی یکساله است و شما بعد از این مدت می توانید در آزمون های مقاطع بالاتر نیز شرکت کنید. اما اگر از سنوات ارفاقی استفاده نکنید وارد مهلت یکساله معرفی می شوید که در این مدت باید کارهای مربوط به سربازی خود را نیز انجام دهید

 92. سلام خسته نباشید
  من تمام سنواتم کلا پارسال بهمن به پایان رسید و دیگه هیچ سنواتب بهم تعلق نگرفت و ۳۰ بهمن تونستم فارغ التحصیل بشم.میخواستم بدونم من الان تا کی فرصت دارم واسه معرفی؟(سقف سنوات رو زدم بهم دیگه سنوات ندادن ولی یونی پارتی بازی کردم فارغ التحصیلی م رو ۳۰ بهمن ۹۵ زدن برام.)

  • 1396/11/14

   سلام.کاربر گرامی، بستگی به تاریخ فارغ التحصیلی شما داره. شما اگر در سنوات مجاز فارغ التحصیل شده اید یکسال مهلت معرفی دارید.در مهلت یکساله می توانید برای مقطع بالاتر هم شرکت کنید.
   با نزدیکترین مرکز پلیس +10 مشورت کنید.

 93. سلام خسته نباشید من ورودی نیمسال دوم 93 هستم مقطع کاردانی آیا میتونم برای یک نیمسال سنوات ارفاقی بگیرم؟

  • 1396/11/12

   سلام.کاربر گرامی
   اگر شرایط لازم را داشته باشید می توانید. مانند تعداد واحد باقیمانده و معدل و ...

 94. سلام....خسته نباشید
  یه سوالی خدمتتون داشتم....من مقطع کارشناسی ناپیوسته هستم که برای نیم سال هفتم نظام وظیفه سنوات ارفاقی بهم داد و برای نیم سال هشتم هم از دانشگاه برای سنوات نامه بردم پلیس +10 و با افزایش سنوات موافقت شد.....برگه ای که دانشگاه بهم داد موضوع درخواست رو سنوات تحصیلی در مهلت معرفی برای دانشجویان زده بود....من از مسول نظام وظیفه در پلیس +10 سوال کردم گفتن می تونم برای ارشد هم شرکت کنم و ادامه تحصیل بدم....سوالم اینه که با توجه به اینکه دانشگاه موضوع درخواست رو سنوات تحصیلی در مهلت معرفی زده بود و از طرفیم پلیس +10 گفت می تونم برای ارشد شرکت کنم،آیا واقعا میشه؟؟؟؟؟

  • 1396/11/11

   سلام.کاربر گرامی
   شما می فرمایید از مرکز پلیس +10 پرسیدید. جوابی که آنها به شما داده اند حتما صحت دارد. زیرا براساس مدرک ارائه شده شما پاسخ داده اند

 95. سلام خسته نباشید
  من دانشجو ورودی ۹۱ هستم و سنواتم تموم شده و سنوات ارفاقی هم بهم تعلق نمیگیرد من اگر بخواهم معادل فوق بگیرم میتونم توی اون مدت ۱ ساله معرفی به سربازی درس بخونم تا به سقف تعداد واحد مجاز برای گرفتن معادل برسم با تشکر

  • 1396/11/7

   سلام.کاربر گرامی
   با مرکز پلیس +10 صحبت و مشورت کنید

 96. سلام.
  تقریبا تمام صحبت هاتون مفهوم بود فقط من وقتی پرسش ها رو میخوندم در یک مورد به تناقض خوردم.
  در پاسخ کاربری به نام سالار در تاریخ ۹۶/۴/۲۵ نوشته اید که در دانشگاه پیام نور سنوات مجاز کارشناسی ۵ سال است و شما در نیم سال ۹ باید درخواستی را با هماهنگی نظام وظیفه به دانشگاه ارائه دهید در صورتی که طبق سایر گفته هایتان سنوات مجاز ۵ سال است و پس از آن باید درخواست تمدید سنوات داد یعنی در نیم سال ۱۱ نه نیم سال ۹ که در پاسخ سوال سالار گفته بودید.
  لطفا بگویید که بالاخره نیم سال ۹ باید درخواست داد یا ۱۱؟
  و لطفا پاسخ همیشگی که سنوات مجاز در دوره کارشناسی ۵ سال است و پس از آن باید درخواست تمدید سنوات داد را ندهید و سوالی که گفتم را چک کنید.
  با تشکر از زحمات شما و پاسخگویی.

  • 1396/11/6

   باسلام.کاربر گرامی
   شما در ترم 9 یا 10 بهتر است درخواست خود را ارائه دهید. زیرا پذیرش درخواست شرایطی مانند تعداد واحد پاس شده و ... دارد و بهتر است با کارشناس رشته خود قبل از درخواست مشورت کنید تا بعدا مشکلی برای شما بوجود نیاید

 97. سلام،منو ببخشید که سوال زیاد می پرسم،من سوالم اینه که امکان داره نظام وظیفه با درخواستی که دانشگاه بهم داده برای پلیس +۱۰ مبنی بر افزایش سنوات تحصیلی و تموم کردن درسم در مهلت معرفی یک ساله مخالفت بکنه؟؟؟؟چون من برای نیم سال هفتم سنوات ارفاقی گرفتم و به یک نیم سال دیگه(نیم سال هشتم) برای اتمام درسم نیاز دارم.

  • 1396/11/5

   سلام.کاربر گرامی
   نظام وظیفه در بررسی درخواستها مختار است و می تواند براساس شرایط آن را پذیرش کند و یا نکند

 98. من مقطع کارشناسی ناپیوسته هستم،می خواستم بدونم امکان داره نظام وظیفه با تموم شدن درس در مهلت معرفی هم مخالفت بکنه؟؟؟؟

  • 1396/11/5

   سلام.کاربر گرامی
   شا باید در مهلت یکساله معرفی درس خود را تمام کنید. در غیر اینصورت مشمول خواهید شد

 99. سلام....من برای نیم سال هشتم می خواستم درخواست سنوات بدم که کارشناس آموزش از قبل و قبل از اتمام نیم سال هفتم این کارو کرده بود و تعداد واحدهای پاس شده ای که برای نیم سال هفتم تو برگه زده بود برای این سری هم همون واحدها رو زده....می خواستم بدونم مشکلی ایجاد نمی کنه؟؟؟؟؟تو برگه ای که دانشگاه بهم داده برای پلیس +10 موضوع درخواست رو نوشته افزایش سنوات تحصیلی در مهلت معرفی،منظور همون مهلت معرفی یک ساله است؟؟؟؟امکان داره نظام وظیفه با این درخواست موافقت نکنه؟؟؟؟؟مقطع کارشناسی ناپیوسته
  ممنون

  • 1396/11/4

   سلام.کاربر گرامی
   مقطع تحصیلی شما چیست؟
   پلیس +10 براساس درخواست دانشگاه و تعداد واحدهای اخذ شده و باقیمانده تصمیم خواهد گرفت.

 100. با سلام
  من دانشجوی کاردانی در دانشگاه شهرری هستم وتا ترم 5 _45تا پاس کرم میخواستم بدونم الان اجبار به خدمتم یا خیر
  اگر نیستم باید چیکار کنم

  • 1396/11/3

   باسلام.کاربر گرامی
   اگر درس شما هنوز تمام نشده و واحد باقیمانده دارید و سنوات شما به پایان رسیده است درخواست خود را برای افزایش سنوات به دانشگاه ارائه دهید

 101. سلام. من تا تیر دانشگاهم رو تموم میکنم مقطع کارشناسی هستم و دوباره میخوام در کنور سراسری ۹۷شرکت کنم ایا امکانش هست از معافیت تحصیلی استفاده کنم.یا با خرید سربازیم میتونم دوباره ادامه تحصیل دهم؟؟؟؟؟؟

  • 1396/11/3

   سلام.کاربر گرامی
   شما نمی توانید در یک مقطع تحصیلی دوبار از معافیت تحصیلی استفاده کنید. چنانچه شما برای کارشناسی از معافیت تحصیلی استفاده کرده اید برای مقطع ارشد می توانید شرکت و از سنوات مجاز آن استفاده کنید. بای خرید سربازی هم شما باید 8 سال غیبت داشته باشید نه اینکه معافیت تحصیلی داشته باشید

 102. سلام من ترم پنج کارشناسی پیام نور هستم اگه از پیام نور فارغ التحصیل بشم میتونم دوباره برای کارشناسی ارشد معافیت تحصیلی بگیرم؟؟؟اگه میتونم چند سال فرصت دارم در آزمون کارشناسی ارشد پذیرفته بشم؟؟؟

  • 1396/11/3

   سلام.کاربر گرامی، شما بعد از فراغت از تحصیل در کارشناسی می توانید برای آزمون ارشد شرکت کنید. سعی کنید در سالی که می دانید درس شما تمام می شود در همان سال برای ارشد ثبت نام کنید. شما بعد از فراغت یکسال مهلت دارید برای معرفی به سربازی و سنوات تحصیلی برای هر مقطع یکبار قابل استفاده است. شما می توانید در ارشد ادامه تحصیل دهید

 103. سلام-من یک بار درخواست افزایش دادم(یک ترم)-الان 6 واحدم مونده-الان میتونم بدون اینکه درخواست افزایش سنوات بدم-معرفی به استاد ثبت کنم-یا اینکه باید درخواست افزایش سنوات بدم

  • 1396/11/3

   سلام.کاربر گرامی
   شما باید درخواست افزایش سنوات بدهید تا برای سربازی و مهلت معرفی شما مشکلی پیش نیاید. زیرا اگر درخواست سنوات ندهید وارد مهلت معرفی شده و در این مهلت اگر درس خود را تمام کنید نمی توانید در مقاطع بالاتر تحصیل کنید و باید به سربازی بروید.

 104. ممنون که جواب دادین،فقط من الان تا اخر بهمن بهم سنوات دادن،مهلت یک ساله من برای معرفی تا سال دیگه بهمنه؟؟؟؟؟اگه سنوات بهم ندادن برای تمام کردن درسم تو مهلت معرفی یه ساله باید بازم دانشگاه کمیسیون تشکیل بده و نامه ببرم پلیس +۱۰؟؟؟

  • 1396/11/1

   سلام.مهلت یکساله شما از زمان اتمام سنواتتون شروع میشه. بهتر است ابتدا برای ادامه سنوات اقدام کنید، شاید راهی باشد. با یکی از مراکز پلیس+10 نیز مشورت کنید.

 105. سلام من دو ماهه از ارشدفارغ التحصیل شدم و یک سال معافیت تحصیلی دارم.ایا راهی وجود داره که در صورت قبولی در کنکور سراسری بتونم در رشته دلخواهم پذیرفته شم چون توی قوانین اومده که معافیت از تحصیل برای هر مقطع فقط یک بار صادر میشه. اگه در حین خدمت لیسانس پذیرفته شم چی؟

  • 1396/11/1

   سلام.کاربر گرامی
   اگر شما از سنوات کارشناسی استفاده کرده اید نمی توانید مجدد در همین مقطع ادامه تحصیل دهید تا به سربازی بروید.

 106. سلام
  من ترم هفت کارشناسی ناپیوسته هستم و سنواتم ۲۶شهریور تموم شد و برای ترم هفت تا اخر بهمن ماه بهم سنوات دادن،حالا برای اتمام درسم به یک نیم سال دیگه سنوات احتیاج دارم و متاسفانه این ترم نتونستم بیشتر از هشت واحد پاس کنم،میخواستم بدونم با این شرایط برای نیم سال هشتم بهم سنوات میدن؟؟؟؟اگه با افزایش سنوات موافقت نکنن من چجوری باید درسمو تموم کنم؟؟؟؟

  • 1396/10/30

   سلام.کاربر گرامی
   درخواست خود را ارائه دهید. ولی احتمالا نپذیرند. در این حالت شما وارد مهلت یکساله معرفی به سربازی می شوید و می توانید در این مدت درس خود را تمام کنید. اما اجازه شرکت در مقاطع بالاتر را ندارید

 107. سلام
  می خواستم بدونم اگه من تو نیم سال اول ارفاقی نتونم 12واحد پاس کنم نیم سال دوم ارفاقی به من تعلق نمی گیره؟؟؟؟؟
  ممنون

  • 1396/10/27

   سلام.کاربر گرامی
   شما باید شرایط استفاده از سنوات ارفاقی را داشته باشید. هم در نیمسال اول هم برای نیمسال دوم

 108. سلام ، من دانشجوی کارشناسی هستم و تا پایان 10 ترم 97 واحد پاس میکنم، آیا سنوات من تعلق میگیرد؟

  • 1396/10/25

   سلام.کاربر گرامی
   شرط پذیرش درواست سنوات ارفاقی این است که شما 100 واحد پاس کرده باشید. احتمالا به شما تعلق نگیرد. با این حال درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهید، شاید راهی باشد و شما را کمک کنند

 109. باسلام
  من متولد آذر ۱۳۷۵ هستم
  ""یک سال پشت کنکور سراسری بودم""
  مهر ماه ۱۳۹۵ وارد دانشگاه شدم
  و الان دانشجوی ترم ۳ هستم
  میخواستم بدونم آیا میتونم ۸ ترم تحصیل کنم؟
  یا بعد از ۶ ترم باید برم سربازی؟
  و اینکه میتونم آزمون ارشد رو شرکت کنم یا اول باید برم سربازی؟
  ضمن اینکه من یک سال پشت کنکور سراسری بودم
  واقعا گیج شدم لطفا راهنمایی کنید که در چه شرایطی هستم و چیکار باید کنم؟

  • 1396/10/25

   باسلام.کاربر گرامی
   سنوات مجاز تحصیلی شما همان 5 سال یا 10 ترم است. بعد از این مهلت شما اگر درس خود را به پایان نرسیده باشید می توانید از سنوات ارفاقی استفاده کنید. برای شرکت در مقطع بالاتر بهتر است از مراکز پلیس +10 سوال کنید. زیرا طبق آنچه شما توضیح داده اید در دوره یکساله معرفی در دانشگاه قبول شده اید. همین امر باعث ایجاد شک می شود که می توانید در ازمون بالاتر شرکت کنید یا نه

 110. سلام بنده سال 95 پیام نور ثبتنام کردم کنکور 96 رو شرکت کردم واز مهر درحال تحصیل در دانشگاه روزانه میباشم .تو انتخاب رشته 96 رشته نیمه مترمز رو قبل این رشته ک درحال تحصیل هستم انتخاب کردم واسه مصاحبه هم رفتم میخواستم بدونم درصورت قبولی میتونم ثبتنام کنم مشکل نظام وظیفه پیش میاد یا نه .رشته درحال تحصیلم مقطعش کارشناسی میباشد و رشته نیمه متمرکز در مقطع کاردانی میباشد . اگ راهی هست راهنمایی کنید .باتشکر

  • 1396/10/25

   سلام.کاربر گرامی
   اگر قوانین سربازی تغییری نکرده باشد شما می توانید با دلیل موجه یکبار نسبت به انصراف اقدام و در رشته دیگر ادامه تحصیل دهید. در صورت تغییر رشته و مقطع، سنوات شما براساس مقطع جدید محاسبه خواهد شد

 111. سلام.....می خواستم بدونم من چجوری باید از یک سال مهلت معرفی برای تمام شدن درسم استفاده بکنم؟؟؟؟باید از دانشگاه یا نظام وظیفه درخواستی چیزی بدم؟؟؟؟
  ممنون

  • 1396/10/24

   سلام.کاربر گرامی
   از طریق دانشگاه خود اقدام می کنید که سپس آنها درخواست را برای مراکز پلیس +10 ارسال خواهند کرد

 112. سلام...ممنون برای پاسخگویی.....اگه برای نیم سال بعدی سنوات بهم ندن پس تکلیف من چیه؟؟؟؟آیا منو از دانشگاه اخراج میکنن و درسم ناتموم می مونه؟؟؟؟؟باید چیکار کنم که بتونم درسمو قبل از خدمت رفتن تموم کنم؟؟؟؟

  • 1396/10/23

   سلام.کاربر گرامی
   اگر سنوات به شما تعلق نگیرد، وارد مهلت یکساله معرفی می شوید که می توانید در آن مهلت درس خود را ادامه داده و تمام کنید. اما امکان شرکت در آزمون مقاطع بالاتر را ندارید و باید برای سربازی اعزام شوید

 113. سلام....من مقطع کارشناسی نا پیوسته هستم و الان ترم هفتم و برای این ترم سنوات ارفاقی بهم دادن حالا برای این که درسم تموم بشه احتیاج به یه نیم سال دیگه سنوات ارفاقی دارم....می خواستم بدونم باید این ترم چند واحد پاس کنم که برای ترم بعدی هم سنوات ارفاقی بهم بدن؟؟؟؟؟

  • 1396/10/18

   باسلام.کاربر گرامی، برای دانشجویان کارشناسی ناپیوسته و کاردانی حدااکثر نیمسال ارفاقی یک نیمسال می باشد. احتمالا به شما تعلق نگیرد. با این حال شما برای استفاده از نیمسال دوم ارفاقی باید حداقل 12 واحد را در نیمسال اول ارفاقی پاس کرده باشید

 114. خیلی ممنون از پاسخ سریع . کارشناس دانشگاه هم تردید داشت. این مورد رو برای اینکه مطمئن بشم، از دفاتر پلیس +۱۰ باید بپرسم یا نظام وظیفه.؟ خیلی ممنون میشم راهنمایی کنن،به شدت ذهنم درگیر هست

  • 1396/10/17

   سلام.مراکز پلیس +10 احتمالا بتوانند شما را راهنمایی کنند

 115. با سلام . در معافیت تحصیلی من برای مقطع کاردانی پیوسته دو و نیم سال از تاریخ ۹۴:۱۱:۱ معافیت درج شده است . من می خواهم از سنوات ارفاقی استفاده کنم که در شرایط موندن که نوشتن برای استفاده از سنوات ارفاقی کاردانی باید ۵۰ واحد رو گذرانده باشم ولی من نمی توانم در پایان ترم یا ۵۰ واحد برسونم، آیا میشه در ترم تابستان واحد های باقی مانده تا ۵۰ واحد رو بگذرونم یا امکان استفاده از ترم تابستان پس از پایان ترم پنج نیست؟ به عبارتی ۲.۵ سال تا پایان ترم پنج هست یا میشه در تابستان بعد ترم پنج هم درس خوند؟ خیلی ممنون

  • 1396/10/17

   باسلام.کاربر گرامی
   زمانی که شما درخواست خود را ارائه می دهید باید به حد نصاب رسیده باشید. با توجه به اینکه ترم تابستان خارج از ترم های سنوات شما محصوب می شود احتمال دارد موافقت نکنند. البته نکته دیگری هم هست و آن اینکه بطور کل ترم تابستان در شمارش ترم ها حساب نمی شود. بهترین راه این است که از کارشناس رشته خود سوال نمایید.

 116. سلام.
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته غیر انتفاعی هستم.ورودی بهمن 93هستم.
  6نیم سال خوندم.و فقط 6واحد برام مونده.ایا میتونم معرفی ب استاد بگیرم؟
  در ازمون ارشد شرکت کردم میتونم مهر سال دیگه ارشد بخونم؟

  • 1396/10/14

   باسلام.کاربر گرامی
   ما در زمینه دانشگاه پیام نور اطلاع داریم و در مورد سایر دانشگاه ها بهتر است از مسئولین دانشگاه خود سوال نمایید

 117. سلام خسته نباشید من دانشجوی کاردانی پیوسته هستم بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد شدم بعد از اتمام معافیت تحصیلیم سنوات ارفاقی بهم تعلق میگیره؟

  • 1396/10/8

   سلام.کاربر گرامی، سنوات ارفاقی پذیرفته شدگان کارشناسی ناپیوسته شامل شما می شود. برای این امر از مسئولین دانشگاه خود سوال کنید، شاید قوانین دانشگاه آزاد متفاوت باشد

 118. سلام....من ورودی مهر 93 کارشناسی ناپیوسته هستم و 26 شهریور 96 سنوات مجازم تموم شد....من الان 41واحد پاس کردم و معدل کلم بالای 12س....برای افزایش سنوات به کمیسیون دانشگاه درخواست دادم و دانشگاه هم تا پایان نیم سال هفتم با افزایش سنواتم موافقت کرد....اما نامه دانشگاه رو بردم پلیس+10 سیستم اونا قبولش نکرد و خطای تعداد واحد پاس شده داد....اونجا گفتن سقفش 40 واحده که من 41 واحد پاس کردم......اما سیستم ما قبولش نمی کنه....گفتن ببرمش نظام وظیفه برام درستش می کنن....می خواستم بدونم نظام وظیفه موافقت می کنه؟؟؟؟اگه موافقت نکنه من باید چیکار بکنم؟؟؟؟؟

  • 1396/10/5

   سلام.کاربر گرامی، احتمال پذیرش آن وجود دارد. در صورتی که تائید نکنن شما در مهلت یکساله معرفی می توانید درس خود را ادامه دهید، ولی حق شرکت در آزمون مقاطع بالاتر را ندارید.

 119. سلام،من ورودی مهر سال 93 کاردانی هستم،معافیت تحصیلیم تا 30/11/95 بود و گفتن تا حداکثر شش ماه بعد از اتمام سنوات اولیه میشه معافیت رو تمدید کرد و من تا 30/6/97 تمدید کردم،جواب کمیسیون معرفی به استاد هم بعد از تاریخ معافیت اومد و من تا الان نتونستم فارغ التحصیل بشم،رفتم نظام وظیفه گفت تا حداکثر سه ماه میتونی تمدید کنی معافیت رو ینی از تاریخ 30/11/96 تا 30/9/96،حالا یک هفتس درخواست افزایش سنوات دادم ولی جوابش نیومده هنوز،بنظر شما واسه خدمت غیبت خوردم یا میخورم؟

  • 1396/9/29

   باسلام.کاربر گرامی، سنوات ارفاقی یکساله است و شرط اینکه شما بتوانید از 6 ماهه دوم استفاده کنید این است که به حدنصابی از واحدها رسیده باشید. شاید در حال بررسی شرایط شما هستند. اما چیزی که مهم است این یکسال سنوات ارفاقی جزو سنوات مجاز محصوب می شود و شما بعد آن تازه وارد مهلت یکساله معرفی می شوید. اگر در سنوات مجاز بتوانید درس خود را تمام کنید می توانید برای مقطع بالاتر امتحان دهید، اما اگر در مهلت معرفی تمام کنید درس خود را، نمی توانید در مقطع بالاتر تحصیل کنید و باید به سربازی بروید

 120. با سلام
  من دانشجوی ورودی مهر 90 بودم که 95/10/30 فارغ التحصیل شدم که با توجه به معافیت تحصیلی دوره کارشناسیم عملا من سه ماه بعد معافیت تحصیلی فارغ التحصیل شدم اشتباه من عدم تمدید سنوات ارفاقی بوده که تو اون مدت نداشتم الان هم از مهر 96 وارد دوره کارشناسی ارشد شدم متاسفانه الان سیستم منو برا گرفتن معافیت نحصیلی غیر مجاز میدونه من الان میتونم برا اون سه ماه که بدون گرفتن سنوات ارفاقی و ثبت نام در دوره ارشد ادامه تحصیل بدم یا نه ؟
  آیا سازمان نظام وظیفه درخواست منو قبول میکنه ؟

  • 1396/9/14

   سلام.کاربر گرامی، اگر درخواست خود را ثبت نکرده اید ، وارد دوره یکساله معرفی می شوید که در آن دوره نمی توانید در دوره بالاتر شرکت کنید و باید به سربازی بروید. به نزدیکترین مرکز پلیس +10 مراجعه کنید و از آنها جویا شوید

 121. سلام وقت به خير .وتشکر ویژه بخاطر پاسخ گویی مناسب شما
  من در حال حاضر فارغ التحصیل کارشناسی معماری و بدون غیبت به خدمت اعزام شده و در حال خدمت میباشم. در حال حاضر می توانم برای مقطع ارشد ( رشته غیر مرتبط با مقطع کارشناسی ) ثبت نام کنم ؟ و در این صورت اگر در حین تحصیل(تیر ماه) مجدد در کنکور تجربی در رشته پزشکی ( دکترای حرفه ای پیوسته ) قبول شوم مانعی برای انصراف و تحصیل در رشته پزشکی از نظر قوانین مربوطه ندارم؟ ( بنده تا به حال از تحصیل انصراف نداده ام )
  اجرتون با اقا امام حسین

  • 1396/9/5

   سلام.کاربر گرامی
   قوانین مربوط به نظام وظیفه را از مراکز پلیس +10 سوال بفرمایید. با توجه به مصوبات و بخشنامه های مربوطه در این مورد ، راهنمایی دقیقی نمی توانیم شما را داشته باشیم

 122. سلام
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته ورودی بهمن 94 هستم و اخیرا اقدام به گرفتن کفالت کردم ( در حالیکه ترم 4 هستم )
  و همونطور که میدونین برای معافیت کفالت , ابتدا 2 سال معافیت موقت میدن و بعد از اون اگر موفقیت آمیز بود , معافیت داعم میدن...( حالا من اصن ارتباط این معافیت ها با معافیت تحصیلی رو نمیدونم )
  فقط اینکه سواله من از شما اینه که من الان میخوام تغییر رشته بدم و 4 سال هم دراینجا باید سپری کنم... و میخواستم ببینم که آیا دچار مشکل میشم یا خیر؟ منظورم اینه که آیا از لحاظ نظام وظیفه دچار مشکل میشم یا خیر؟ و اینکه آیا تنها عامل محدود کننده تعداد سال های تحصیلی نظام وظیفست و یا اینکه محدودیت های آموزشی هم وجود داره (منظورم اینکه شاید سیستمه آموزشی محدودیتی ذکر کرده باشه...آخه من در حین خواندن شرایط تغییر رشته با جمله ی "امکان ادامه تحصیل دانشجو در سنوات مجاز باقیمانده" مواجه شدم که میخواستم معنیشو بدونم به طور کامل...؟

  • 1396/9/3

   سلام.کاربر گرامی، دانشجویان مشمول دوره کارشناسی 5 سال سنوات مجاز تحصیلی دارند. چنانچه شرایط معدل و واحدهای پاس شده آنها نیز به حد نصاب برسد امکان دریافت یکسال سنوات ارفاقی هم دارند. هنگامی که شما تغییر رشته می دهید، سنوات طی شده شما در رشته قبل محسوب شده و ادامه آن برای رشته جدید در نظر گرفته می شود. برای اطلاعات بیشتر به مراکز پلیس +10 مراجهه نمایید

 123. سلام
  من دانشجو کاردانی هستم از سنوات استفاده کردم 61 واحد پاس کردم س واحد مونده رفتم دانشگاه اجازه تحصیل داد اما نظام وظیفه اجازه تحصیل نداد آیا راهی هست ک بتونم درسم رو ادامه بدم

  • 1396/8/30

   سلام.کاربر گرامی، شما می توانید در مهلت یکساله معرفی، درستون رو تموم کنین، ولی اجازه شرکت در مقطع بالاتر را ندارین

 124. سلام
  من ورودی ۹۰ هستم از مهلت یکساله استفاده کردم تعداد واحدام شد ۹۷ تا بعد رفتم دوباره بگیرم نظام وظیفه موافقت نکرد.حالا چیمیشه؟؟چی باید بکنم؟

  • 1396/8/27

   باسلام.کاربر گرامی، در مهلت یکساله معرفی به خدمت ، درس خود را تمام بفرمایید. در این مهلت اجازه شرکت در آزمونهای مقاطع بالاتر را ندارید

 125. با سلام من دانشجوی کارشناسی هستم معافیت تحصیلی من در 1/7/97 تمام می شود تا اون موقع نمیتونم بیشتر از 92 واحد پاس کنم که طبق این این بخشنامه سنوات ارفاقی شامل حال من نمیشه . حالا سوال من اینه که بعد از 1/7 مهلت معرفی یک ساله من شروع میشه در این یک سال میتونم درسم را تموم کنم در حالی که کارای سربازی هم انجام میدم ؟(میتونم درسم را در دو ترم و یک ترم تایستان یا معرفی به استاد تمام کنم)

  • 1396/8/18

   سلام.کاربر گرامی، شما می توانید در مهلت معرفی یکساله درس خود را تمام نمایید. ولی نمی توانید در آزمون مقطع بالاتر شرکت نمایید. سعی خود را بکنید تا در مدت باقیمانده واحدهای خود را به 100 برسانید تا از مهلت ارفاقی استفاده کنید. معدل ترم اول خود را بالا ببرید تا در ترم اینده بتوانید دروس بیشتری بردارید و همچنین در تابستان هم درس بردارید

 126. با سلام به دوستان عزیز.مشکلی برام پیش اومده گفتم بپرسم .
  من فارغ التحصیل کارشناسی هستم. و تاریخ فارغ التحصیلیم 95.12.15 است .من از سنوات ارفاقی استفاده کردم. و دانشگاه با دو ترم موافقت کرد . من رفتم پلیس +10 و تا تاریخ 95.11.30 برام معافیت صادر کرد(برای یک ترم).یعنی تاریخ فارغ التحصیلیم بعد از معافیت (15 روز).الان که رفتم برای مقطع ارشد معافیت بگیرم .معافیت نمیدن. و پیام غیر مجاز فارغ التحصیل در مهات معرفی یا پس از آن میزنه .کیخاستم ببینم ایا مشکلم رفع میشه؟چیکار باید بکنم؟؟برا 15 روز آیندم خراب نشه

  • 1396/8/16

   سلام.کاربر گرامی، مهلت معافیت تحصیلی شما دقیقا همان چیزی است که مرکز پلیس + 10 آن را صادر کرده است. یعنی همان 30 بهمن
   چون شما خارج از مهلت تعیین شده فارغ التحصیل شده اید، متاسفانه وارد دوره یکساله معرفی گشته اید. در این دوره شما می توانید درس خود را به پایان برسانید، اما نمی توانید در مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهید.
   بهترین راه این است که با مسئول آموزش دانشگاه خود صحبت کنید. چنانچه راهی داشته باشد حتما شما را راهنمایی خواهند کرد.

 127. با سلام.من ورودی بهمن 90-91هستم.معافیت تحصیلیم 1'7'90صادر شده.اون موقع شش سال صادر شده بود.من الان میگن از 1'7'95 معافیتت تموم شده.من که ورودی قبل 93هستم ایا این قانون شامل من میشه؟الان که من اومدم نمره پروژم رو ثبت کنم فارق التحصیل بشم و برم ارشد ثبت نام کنم میگن اجازه تحصیل در مقطع بالاتر رو نداری و باید 31شهریور دفترچه بفرستی.الان من چطور میتونم برا ارشد اقدام کنم؟

  • 1396/6/26

   سلام.کاربر گرامی، شما 5 سال سنوات تحصیلی دارید که اگر شرایطی هم داشته باشید که در متن خبر آمده ، می توانید یکسال نیز سنوات ارفاقی داشته باشید. چون معافیت شما از اول مهر 90 ثبت شده ، با 5 سال سنوات و یکسال ارفاقی می شود اول مهر 96. بعد از 6 سال سنوات، شما وارد یکسال مهلت معرفی می شوید. تفسیری وجود دارد از این موضوع که در قوانین آمده 10 ترم سنوات مجاز و دو ترم سنوات ارفاقی، یعنی ترم تابستان محسوب نمی شود. شاید چون شما در ترم تابستان و در شهریور دارید فارغ التحصیل می شوید امکان ادامه تحصیل را به شما نمی دهند، وگرنه شما چنانچه در 5+1 سال سنوات خود بتوانید فارغ التحصیل شوید وارد یکسال معرفی می شوید که در آن یکسال می توانید در مقطع بالاتر شرکت کنید. حتما این موضوع را از مراکز پلیس +10 نیز سوال نمایید

 128. سلام ببخشید من ترم مهر امسال آخرین مهلت دوره 5 سالم تموم میشه و با وجود پاس شدن 20 واحد تعداد واحد های پاس شدم میشه 96 واحد معدل الانمم 11 هست . نتیجه چی میشه ؟ 1 سال سنوات شاملم میشه ؟ و اگر نه ، آیا کاری هست که برای گرفتن این سنوات انجام داد؟

  • 1396/6/13

   سلام.کاربر گرامی، در متن بخشنامه قید شده که تعداد واحد اخذ شده باید 100 باشد. شما درخواست خود را ارائه دهید، اما چنانچه پذیرفته نشد می توانید در مهلت یکساله معرفی به سربازی ، درس خود را تمام نمایید.

 129. اگر پس از طی پنج سال به 100 نرسد تعداد واحد های پاس شده هیچ امکانی برای مشمول شدن اون یک سال به این فرد برای تحصیل وجود داره؟
  و آیا دانشگاه روی اون کنترلی داره؟

  • 1396/6/12

   سلام.کاربر گرامی، شما درخواست خود را برای سنوات ارفاقی به دانشگاه ارائه می دهید. دانشگاه یکی از شرایطی که بررسی می کند تا این سنوات را شامل شما بکند همین تعداد واحدهای اخذ شده و معدل است. شما بعد از 5 سال وارد دوره یکساله معرفی می شوید و در این مدت می توانید به درس خود ادامه بدهید ولی باید کارهای سربازی خود را نیز انجام دهید.چنانچه خود را معرفی نکنید مشمول غایب می شوید واز مزایای بسیاری بی نصیب می مانید

 130. ببخشید منظورشمااز یک نیمسال س ارفاق کاردانی،دقیقاکدام ترمه؟ترم5یا6

  • 1396/5/31

   سلام.کاربر گرامی، سنوات مجاز برای کاردانی 5 ترم می باشد و یک نیمسال نیز سنوات ارفاقی دارند.برای کسب اطلاعات بیشتر به مراکز پلیس +10 مراجعه کنید

 131. ببخشیدیک نیمسال یادونیمسال سنوات ارفاقی
  توبخشنامه بالاکه به همه مقاطع دونیمسال س ارفاقی ذکرشده

  • 1396/5/31

   سلام.کاربر گرامی، یکسال یا همان دو ترم برای دانشجویان کارشناسی و یک نیمسال برای دانشجویان کاردانی

 132. سلام من دانشجوی مشمول ورودی مهر۹۴کاردانی هستم،من الان ۴ترمم تمام شدومیخوام واردترم۵بشم،معافیتم ۲/۵ساله (یعنی تا ۹۶/۱۱)آیابرای ترم ۵بایدازدانشگاونظام مجوز افزایش سنوات بگیرم؟

  • 1396/5/29

   سلام.کاربر گرامی، طبق آخرین اطلاعیه های نظام وظیفه، سنوات مجاز برای کاردانی 2.5 سال یا به عبارتی 5 ترم می باشد که یک نیمسال هم سنوات ارفاقی شامل آن می شود که نیاز به تائیدیه کمیسیون موارد خاص دارد و شما باید حداقل واحدی را اخذ کرده باشید. برای اطمینان بیشتر و اینکه در این مورد بخشنامه جدیدی از طرف نظام وظیفه اعلام نشده باشد، از مراکز پلیس+10 سوال نمایید.

 133. سلام
  آیااین بخشنامه نظام وظیفه درمقطع کارشناسی شامل همه ورودی هامیشه یعنی منکه ورودی ۹۳هستم مشمول این بخشنامه میشم؟ بخشنامه چونکه درسال۹۵ اومده گفتم شاید مخصوص ورودی های ۹۵باشه؟

  • 1396/5/26

   سلام.کاربر گرامی، در بخشنامه صراحتا ذکر نشده که برای ورودی های یک دوره به قبل این مساله صدق نمی کند. برای اطمینان از مراکز پلیس +10 و یا کارشناسان دانشگاه خود سوال نمایید

 134. سلام طبق قانون نظام وظیفه درمقطع کاردانی سنوات اولیه۲/۵سال است،میشود دقیقا بگوییدمن که ورودی مهر۹۴ (کاردانی)هستم سنوات ارفاقی من ازکدوم ترم آغازمیشود،بعدازاتمام ترم۴یا۵؟

  • 1396/5/26

   سلام.کاربر گرامی، 2.5 سال سنوات مجاز شما می باشد. سنوات ارفاقی بعد از این 2.5 سال لحاظ می گردد

 135. ببخشیدبازسوال میکنم دربخشنامه سنوات ارفاقی آمده که:دانشجوباید ۱۰۰واحدروبامعدل۱۲سپری کرده باشد
  سوال:دانشجوبایداین ۱۰۰واحدرودر۵ سال سنوات مجازاولیه(کارشناسی)سپری کرده باشه؟یادر۴سال سنوات آموزشی دانشگاه طبق آین نامه دانشگاه۹۳به بعد؟

  • 1396/5/25

   باسلام.کاربر گرامی، سنوات مجاز برای دانشجویان کارشناسی 10 ترم یا 5 سال می باشد.سنوات ارفاقی از اتمام این مدت محسوب می شود.100 واحد در انتهای 5 سال باید پاس کرده باشد تا شامل سنوات ارفاقی بشود.

 136. سلام من آخرنفهمیدم که چرامیزان سنوات ازنظرآین نامه دانشگاه برای ورودی های۹۳به بعدبامقررات نظام وظیفه باهم فرق میکنند.
  (مثلا درکارشناسی آیین نامه میگه ۴سال با۱سال افزایش درکل میشه ۵سال ولی نظام میگه ۵سال با یک سال س ارفاقی درکل میشه ۶سال)
  من ودوستم اینجوری فهمیدیم که قانون دانشگافقط تا۵سال س اولیه هست یعنی اینطورمیگه که اگربیشتراز ۴سال شد واردسنوات آموزشی میشودوبایدشهریه پرداخت کند.وبعداز۵سال که وارد س ارفاقی میشه دیکه چیزی درآین نامه نیامده.
  اگر هم بیشتراز۵سال طول کشیدبشرط گذراندن ۱۰۰ واحددر ۵سال وبااجازه کمیسیون دانشگاونظام میتواندواردسال۶شود.
  منظوراینکه آین نامه فقط تا۵سال سنوات اولیه حرف میزندودرآین نامه حرفی ازس ارفاقی نشده است نظرشماچیه؟

  • 1396/5/25

   سلام.کاربر گرامی، برای معافیت سربازی سنوات برای دره کارشناسی 5 سال می باشد.که یک سال هم سنوات ارفاقی در صورت داشتن شرایط بع مشمول تعلق می گیرد

 137. سلام درادامه سوال قبلیم.
  یکی از شرایط تغییررشته، امکان فارغ التحصیلی طی سنوات مجاز میباشد
  سوال من اینه که آیا سنوات ارفاقی هم مانند سنوات مجازتحصیلی اولیه که برای کارشناسی 5 سال است جزو سنوات مجاز دانشجو محسوب میشه؟باتشکر

  • 1396/5/3

   سلام.کاربر گرامی، سنوات ارفاقی یکساله در صورت داشتن شرایطی برای شما لحاظ می شود و ان هم این است که تا قبل از یکسال آن شما تعداد معینی از واحدها را پاس کرده باشید و بتوانید در ان یکسال فارغ التحصیل شوید. این یکسال در صورت داشتن شرایط برای شما مانند سنوات قبل می باشد و حتی می توانید در ان یکسال در ازمون های مقاطع بالاتر نیز شرکت نمایید. ولی این مورد که از همان ابتدای تغییر رشته ان یکسال را جزو سنوات شما حساب بیاورند ، باید از کارشناس رشته خود بپرسید. زیرا همانطور که از نامش پیداست ارفاقی است و در شرایط عادی برای دانشجوی مشمول همان 5 سال سنوات مجاز می باشد

 138. سلام
  طیق قانون نظام وظیفه هردانشجوی مشمول یکبار فرصت انصراف و همچنین یکبار فرصت تغییررشته ی بدون ثبت انصراف دارد.سوال من این است که آیا دانشجوی مشمول باداشتن شرایط میتواند از هردوی این فرصت ها قبل از خدمت استفاده کند؟

  • 1396/4/26

   باسلام.کاربر گرامی، در صورتی که مشمول هستید و انصراف داده اید ، اگر شرایط تغییر رشته را دارا هستید با درنظر گرفتن سنوات مجاز امکان آن وجود دارد.

 139. سلام
  تفاوت مدت مجاز تحصیل در آیین نامه آموزشی دانشگاها(برای ورودی های 93 به بعد) با قانون نظام وظیفه درچیه؟مثلا مدت مجاز تحصیل درمقطع کاردانی درآیین نامه آموزشی دانشگاها آمده که2سال با یک نیمسال ارفاقی میشه2.5سال ولی نظام وظیفه میگه 2.5سال +2نیمسال سنوات ارفاقی که میشه 3.5سال. واقعا چه جوریاست؟ آیامدت تحصیل برای دانشجویان مشمول ازقانون نظام وظیفه استفاده میشه؟اگه استفاده میشه پس آیین نامه آموزشی دانشگاه چیه؟ لطفامیشه توضیح دهید

  • 1396/4/25

   سلام.کاربر گرامی، چند وقتی است که نظام وظیفه با هماهنگی دانشگاه ها برنامه ای ایجاد کرده تا دانشجویان مشمول تحت داشتن شرایطی بتوانند بعد از سنوات مجاز تحصیل خود را به پایان برسانند. مثلا در دانشگاه پیام نور که سنوات مجاز کارشناسی 10 نیمسال می باشد شما می توانید درنیمسال 9 درخواستی را با هماهنگی پلیس +10 به دانشگاه ارائه کرده و درخواست سنوات ارفاقی که یکسال می باشد بهره ببرید. البته باید شرایطی نیز داشته باشید که یکی از انها پاس کردن تعداد معینی از واحدهاست. در این یکسال ارفاقی شما می توانید درس خود را تمام کرده و فارغ التحصیل شوید. همچنین می توانید برای مقطعی بالاتر نیز ازمون دهید. منظور از سنوات ارفاقی این یکسال است. چنانچه شما دانشجوی پیام نور نیستید حتما از دانشگاه خود برای این موضوع سوال کرده تا مطمئن شوید

 140. سلام
  آیا دانشجویی که از معافیت تحصیلی استفاده می کند و قبلا یک بار انصراف داده باشد تاثیری در گرفتن سنوات ارفاقی دارد ؟ باتشکر

  • 1396/4/1

   سلام.کاربر گرامی، شما در مهلت مقرر درخواست خود را برای سنوات ارفاقی ارائه دهید. در صورتی که تعداد واحد اخذ شده شما به حد معین شده رسیده باشد نباید مشکلی داشته باشید.

 141. من تا اتمام 10 ترم مجازم98 واحد پاس کردم و معدلم بالای 12 هست...ایا با افزایش سنواتم موافقت میشه .با توجه ب این که ب 100 واحد نرسیدم

  • 1396/3/27

   سلام.کاربر گرامی، حتما در این مورد با کارشناس رشته و یا مسئولین پلیس +10 مشورت نمایید.احتمال اینکه موافقت نشود هست.

 142. باسلام من اگه ترم دوم سنوات ارفاقی بگیرم تاآخر تابستان میدن یا تاآخرخرداد؟

  • 1396/3/26

   سلام.کاربر گرامی، از زمان اتمام سنوات مجاز شما ، به مدت یکسال تحصیلی (دو ترم) سنوات ارفاقی برای شما لحاظ می شود. همچنین به یاد داشته باشید همانطور که در متن خبر هم توضیح داده شده شما در ترم اول باید میزان معینی از واحد را پاس کرده باشید تا با تحصیل شما در ترم دوم موافقت شود

 143. سلام
  یک سوالی از خدمت شما داشتم
  دانشجویی که قبلا یک بار از دانشگاه انصراف داده باشه آیا میتواند در رشته پذیرفته شده جدید یکبار هم تغییر رشته بده؟

  • 1396/3/25

   سلام.کاربر گرامی، اگر شما مشمول سربازی هستید شرایط کمی متفاوت است. پارامترهای مختلفی وجود دارد که یکی از انها سنوات مجاز باقیمانده شما می باشد.

 144. با سلام
  اگر در مهلت معرفی 1 ساله بعد از صنوات ارفاقی فارغ التحصیل شد نمیتوان در همان سال برای مقطع تحصیلی بالاتر در کنکور شرکت کرد ؟ ایا راهی ندارد ؟ باتشکر

  • 1396/3/16

   سلام.کاربر گرامی، اگر در یکسال ارفاقی نیز نتوانید فارغ التحصیل شوید ، در سال بعد اگر درس شما تمام شود نمی توانید ادامه تحصیل دهید و باید خود را معرفی نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر حتما از مراکز پلیس +10 نیز سوال نمایید ، شاید تبصره و قانون جدیدی ایجاد شده باشد

 145. سلام
  بنده ورودی 91 هستم و معافیت تحصیلیم در تاریخ 96/7/1 به پایان میرسد.
  سوالم این است که آیا میتونم بعداز امتحانات نیم سال دوم {برج 9 و 10 } درخواست سنوات ارفاقی بدم .یعنی 3 تا 4 ماه بعداز پایان معافیت

  • 1396/3/6

   سلام.کاربر گرامی، همانطور که در متن خبر هم ذکر شده ، شما بعد از پایان سنوات مجاز تا 6 ماه فرصت دارید درخواست خود را ارائه دهید. چنانچه بعد از 6 ماه ارائه دهید با درخواست شما موافقت نخواهد شد. اگر می توانید هر چه سریعتر اقدام کنید تا اگر مشکل و یا مساله ای وجود داشته باشد زمان داشته باشید برای رفع آن

 146. سلام.دانشجوی ارشد روزانه ورودی مهر 95 هستم.سوالم اینه اگر الان یعنی اردیبهشت 96 انصراف بدم و قبل از گذشت یکسال یعنی تا اردیبهشت 97 از یه دانشگاه خارج از کشور پذیرش بگیرم ولی شروع تحصیلم در دانشگاه مقصد حدودا مهر97 باشه(بعد از اتمام یکسال)آیا معافیت تحصیلی برای من صادر میشه؟
  پیشاپیش ممنون از پاسختون

  • 1396/2/26

   سلام.کاربر گرامی، در مورد پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور، برای مشمولان سربازی قوانین خاصی وجود دارد. پیشنهاد می شود از مراکز پلیس +10 سوال نمایید. اما بطور کلی پیشنهاد می شود تا زمان قبولی و پذیرش در دانشگاهی دیگر از رشته الان خود انصراف ندهید.

 147. سلام. ورودی 91 کارشناسی ناپیوسته هستم و در تابستان 94 سنوات مجازم تمام شد. متاسفانه بدلیل مشکلاتی یکسال نتونستم در دانشگاه حضور پیدا کنم یعنی تا شهریور 95. شهریور 95 چون فقط 6 واحد داشتم کمیسیون دانشگاه و نظام وظیفه با ادامه ی تحصیلم تا بهمن 95 موافقت کردند و خدا رو شکر فارغ التحصیل شدم. اون دو ترم هم که عدم مراجعه داشتم برام مرخصی رد کردند. الان من مهلت یکساله معرفی دارم؟

  • 1396/2/7

   سلام.کاربر گرامی، شما سنوات مجاز و سنوات ارفاقی خود را استفاده نموده اید.شما در فرصت یکساله معرفی توانسته اید درس خود را به پایان برسانید. احتمالا شما در مهلت یکساله معرفی هستید . با این حال با یکی از مراکز پلیس +10 نیز مشورت کنید تا از فرصت باقیمانده خود برای ارسال دفترچه مطمئن شوید

 148. سلام. خسته نباشید، توی مهلت یکساله معرفی تا چند ترم نظام وظیفه فرصت میده درسمونو تموم کنیم؟ یک ترم یا دو ترم؟من قصد ادامه تحصیل ندارم ، یکسال سنوات ارفاقیم تابستون تموم میشه 20 واحدم میمونه. کسی جواب درستی بهم نداد.یکی میگه یه ترم،یکی دیگه میگه تا دو ترم.لطفا جواب بدید.خیلی ممنون.

  • 1396/1/13

   سلام.کاربر گرامی، شما باید در مهلت یکسال معرفی، خود را برای سربازی معرفی کنید. حال می توانید در این یکسال درس خود را ادامه دهید تا تمام شود ، اما اجازه ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را ندارید. بهتر است از مراکز پلیس +10 راجب این موضوع پیگیری کنید . اما با در نظر گرفتن آغاز مهلت یکساله معرفی از زمان پایان سنوات ارفاقی ، یعنی اینکه شما تا پایان ترم دوم سال دیگر باید تکلیف سربازی خود را مشخص کرده و اماده اعزام باشید.پس بهتر است در یک ترم درسهای باقیمانده خود را پاس نمایید.با این حال حتما از کارشناس رشته و یا مراکز پلیس +10 راجب این موضوع سوال نمایید

 149. با سلام دوباره،ببخشید دوباره می پرسم ولی تو متن خبر اومده دانشجویانی که در فرصت یکسال سنوات ارفاقی فارغ التحصیل نشن،با داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی میتونن در فرصت یکساله معرفی به تحصیل ادامه بدن، درست نیست؟از اینکه سریع جواب میدید واقعا ممنونم.

  • 1395/12/17

   سلام.کاربر گرامی، بعد از مهلت یکسال سنوات ارفاقی اگر نتوانید فارغ التحصیل شوید، شما وارد مرحله معرفی می شوید. در مرحله معرفی شما تازمانی که برای انجام کارهای معرفی خود به نظام وظیفه و ... اقدام می کنید می توانید تحصیل خود را ادامه دهید ، و در این صورت غیبت برای شما لحاظ نمی شود. اما دیگر اجازه تحصیل در مقاطع بالاتر را ندارید و باید به خدمت سربازی بروید. برای همین امر نیز باید به دفاتر پلیس +10 بروید. به عبارتی دیگر شما بعد از فارغ التحصیلی در شرایط عادی و یا حتی سنوات ارفاقی تا یکسال مهلت دارید که خود را معرفی کنید و یا در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید. اگر نتوانید درس خود را تمام کنید در همان مهلت یکساله باید درس خود را تمام و به سربازی بروید تا مشمول غیبت نشوید

 150. سلام خسته نباشید، من الان یکسال سنوات ارفاقی گرفتم ولی درسم تموم نمیشه،دانشجوی کارشناسی هستم،میخاستم بدونم تو مهلت معرفی تا دو ترم وقت میدن که درسمو تموم کنم؟

  • 1395/12/17

   باسلام.کاربر گرامی، سنوات ارفاقی یکسال می باشد که ادامه ترم دوم آن منوط به داشتن شرایط و پاس کردن تعدادی واحد معلوم است که در متن خبر نیز قید شده است. بیشتر از یکسال امکان سنوات ارفاقی نیست

 151. سلام اگر کسی ورودی 932 بوده تا ترم 4 زیز 50 واحد پاس کرده باش طبق این بخشنامه حق ادامه تحصیل نداره

  • 1395/12/11

   سلام.کاربر گرامی، چنانچه مقطع شما کاردانی می باشد تا 3 سال و یا 6 نیمسال سنوات دارید در انتهای سه سال اگر 50 واحد پاس کرده باشید و معدل شما نیز بالای 12 باشد ، شامل سنوات ارفاقی می شوید

 152. سلام
  دمتون گرم
  تنها سایتی هستین که سریع پاسخ می دین.
  دل نگرانی من از اینکه معافیتم تموم نشه.
  الان ترم 5 رو آغاز کردم و معدلم هم به 14 نرسید که تغییر رشته بدم .
  اولا می تونم کنکور شرکت کنم?
  دوما اگه از طریق کنکور یا بدون آزمون رشته ای رو قبول بشم سنوات تحصیلی ام از صفر یعنی همون 5 سال محاسبه میشه?
  این دو سوال رو دقیق جواب بدین ممنون.

  • 1395/11/18

   سلام.کاربر عزیز ، اگر الان دانشجوی پیام نور هستید پیشنهاد میشه ابتدا در کنکور ثبت نام کنید و شرکت کنید،وقتی نتایج امد و خواستید برای ثبت نام به دانشگاه دیگر مراجعه کنید از دانشگاه الانتون انصراف بدید. طبق شنیده های ما شما یکبار می توانید از سنوات تحصیلی دوباره استفاده کنید، اما برای مطمئن شدن از موضوع حتما از کارشناس رشته و یا مسئول آموزش دانشگاه خود پیگیری کنید

 153. من دانشجوی پیام نور خوراسگان هستم میخاستم بدونم میشه از روش تکمیل ظرفیت تغیر رشته بدم رشتم اقتصاده ومیخام برم حسابداری

  • 1395/8/18

   باسلام.کاربر گرامی،شما میتوانید اقدام نماییدو در رشته جدید ثبت نام کنید.چنانچه برا ترم مهر ثبت نام نموده اید و انتخاب واحد کرده اید،به کارشناسان رشته مراجعه کنید تا ببینید میتوانید ثبت نام را الان انجام داده و سپس برای ترم دوم شروع به تحصیل کنید تا واحدهای اخذ شده شما در این ترم نیز بحساب بیاید