PNUEB

دانشجویان مشمول در چه صورت می توانند به تحصیل ادامه دهند؟

1395/6/23
658
6
دانشجویان مشمول حداکثر به مدت یکسال می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری کتابخانه الکترونیکی پیام نور (pnueb):در بخشنامه سازمان وظیفه عمومی ناجا آمده است:دانشجویانی که در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل بوده و در زمان تعیین شده یعنی در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه حداکثر به مدت یکسال می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

زمان و مهلت ارائه درخواست سنوات ارفاقی:
جهت رفاه حال دانشجویان مصوب گردیده در صورت تائید کمیسیون موارد خاص دانشگاه،دانشجو می تواند حد اکثر تا 6 ماه پس از اتمام سنوات مجاز تحصیلی اولیه نسبت به درخواست سنوات ارفاقی یکساله از طریق پلیس +10 اقدام نماید.در صورت عدم ثبت درخواست سنوات ارفاقی در مدت فوق، سامانه مجاز به پذیرش درخواست ها نبوده و بنابراین به هیچ وجه سنوات ارفاقی به مشمول تعلق نخواهد گرفت.
 
شرایط استفاده از سنوات ارفاقی برای مقاطع مختلف:
دانشجویان مشمول در مقاطع مختلف، به شرطی می توانند از سنوات ارفاقی بهره مند شوند که در مدت یکسال دیگر بتوانند فارغ التحصیل شوند ، لذا در صورت دارا بودن شرایط زیر به صورت مرحله ای می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند:
 
کاردانی و کارشناسی ناپیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 50 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 12 باشد.
کارشناسی پیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 100 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 12 باشد.
کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری پیوسته (حرفه ای) : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 18 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 14 باشد.
دکتری تخصصی ناپیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 18 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 14 باشد.
 
حداقل تعداد واحد پاس شده در ترم اول یکسال ارفاقی:
چنانچه دانشجوی مشمول تا پایان ترم اول سنوات ارفاقی فارغ التحصیل نگردد، با ادامه تحصیل وی به شرطی در ترم دوم سنوات افراقی موافقت خواهد شد که حداقل تعداد واحدهای درسی معینی را در ترم اول با شرط معدل کل فوق گذرانده باشد، این واحدهای پاس شده در ترم اول ارفاقی برای مقاطع مختلف به شرح ذیل می باشد:
کاردانی،کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) 12 واحد
مقاطع دکتری (پیوسته یا ناپیوسته) و کارشناسی ارشد (پیوسته یا ناپیوسته) به شرط اتمام واحدهای نظری 
در صورت تحقق این شرط دانشگاه مجاز است مجددا با تکمیل فرم درخواست سنوات ارفاقی ، مشمول را جهت درخواست ترم دوم سنوات ارفاقی به دفتر پلیس + 10 ارجاع دهد.
 
شرط استفاده از معافیت تحصیلی در مقاطع بالاتر(درصورت استفاده از سنوات ارفاقی):
چنانچه دانشجویان مشمول حداکثر تا پایان سنوات ارفاقی فارغ التحصیل گردند، از یکسال فرجه مهلت معرفی برخوردار خواهند بود و در صورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 
چنانچه دانشجو نتواند در مدت یکسال ارفاقی فارغ التحصیل شود:
چنانچه دانشجو نتواند تا پایان یکسال سنوات ارفاقی فارغ التحصیل شود، صرفا در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی و امکان فراغت از تحصیل طی مهلت معرفی، با درخواست دانشگاه و ثبت درخواست در پلیس + 10، پس از احراز شرایط، صدور مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی بدون لحاظ غیبت فراهم خواهد شد. ضمنا این مجوز از طریق پلیس + 10 به صورت هوشمند صادر می گردد . در صورت عدم معرفی مشمول در مهلت قانونی (یکساله معرفی)، وی وارد غیبت خواهد شد.
 
طبق آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی، فارغ التحصیل شدن در مهلت یک ساله معرفی، مجوزی برای صدور معافیت تحصیلی در مقاطع بالاتر نخواهد بود. بنابراین چنانچه دانشجو در مهلت معرفی فارغ التحصیل شود ، به هیچ وجه حق ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را نداشته و تا پایان خدمت دوره ضرورت یا اخذ معافیت دائم شرایط برخورداری از معافیت تحصیلی را نخواهد داشت.
 
در صورتی که دانشجو در مهلت اضافه سنوات هم نتواند فارغ التحصیل شود وارد غیبت میگردد و به تناسب مدت تاخیر از 90 روز تا 180 روز اضافه خدمت در سوابق خدمتی وی به صورت سامانه ای و هوشمند درج خواهد شد. بدیهی است در این صورت مشمول تا پایان خدمت ضرورت و یا اخذ معافیت دائم شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه را نداشته و صرفا بایستی با غیبت به خدمت اعزام گردد.
این مقررات از اول مهرماه 95 لازم الاجرا می باشد

امتیاز دهید
2.5
1 رای

ارسال نظر

 1. سلام. خسته نباشید، توی مهلت یکساله معرفی تا چند ترم نظام وظیفه فرصت میده درسمونو تموم کنیم؟ یک ترم یا دو ترم؟من قصد ادامه تحصیل ندارم ، یکسال سنوات ارفاقیم تابستون تموم میشه 20 واحدم میمونه. کسی جواب درستی بهم نداد.یکی میگه یه ترم،یکی دیگه میگه تا دو ترم.لطفا جواب بدید.خیلی ممنون.

  • 1396/1/13

   سلام.کاربر گرامی، شما باید در مهلت یکسال معرفی، خود را برای سربازی معرفی کنید. حال می توانید در این یکسال درس خود را ادامه دهید تا تمام شود ، اما اجازه ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را ندارید. بهتر است از مراکز پلیس +10 راجب این موضوع پیگیری کنید . اما با در نظر گرفتن آغاز مهلت یکساله معرفی از زمان پایان سنوات ارفاقی ، یعنی اینکه شما تا پایان ترم دوم سال دیگر باید تکلیف سربازی خود را مشخص کرده و اماده اعزام باشید.پس بهتر است در یک ترم درسهای باقیمانده خود را پاس نمایید.با این حال حتما از کارشناس رشته و یا مراکز پلیس +10 راجب این موضوع سوال نمایید

 2. با سلام دوباره،ببخشید دوباره می پرسم ولی تو متن خبر اومده دانشجویانی که در فرصت یکسال سنوات ارفاقی فارغ التحصیل نشن،با داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی میتونن در فرصت یکساله معرفی به تحصیل ادامه بدن، درست نیست؟از اینکه سریع جواب میدید واقعا ممنونم.

  • 1395/12/17

   سلام.کاربر گرامی، بعد از مهلت یکسال سنوات ارفاقی اگر نتوانید فارغ التحصیل شوید، شما وارد مرحله معرفی می شوید. در مرحله معرفی شما تازمانی که برای انجام کارهای معرفی خود به نظام وظیفه و ... اقدام می کنید می توانید تحصیل خود را ادامه دهید ، و در این صورت غیبت برای شما لحاظ نمی شود. اما دیگر اجازه تحصیل در مقاطع بالاتر را ندارید و باید به خدمت سربازی بروید. برای همین امر نیز باید به دفاتر پلیس +10 بروید. به عبارتی دیگر شما بعد از فارغ التحصیلی در شرایط عادی و یا حتی سنوات ارفاقی تا یکسال مهلت دارید که خود را معرفی کنید و یا در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید. اگر نتوانید درس خود را تمام کنید در همان مهلت یکساله باید درس خود را تمام و به سربازی بروید تا مشمول غیبت نشوید

 3. سلام خسته نباشید، من الان یکسال سنوات ارفاقی گرفتم ولی درسم تموم نمیشه،دانشجوی کارشناسی هستم،میخاستم بدونم تو مهلت معرفی تا دو ترم وقت میدن که درسمو تموم کنم؟

  • 1395/12/17

   باسلام.کاربر گرامی، سنوات ارفاقی یکسال می باشد که ادامه ترم دوم آن منوط به داشتن شرایط و پاس کردن تعدادی واحد معلوم است که در متن خبر نیز قید شده است. بیشتر از یکسال امکان سنوات ارفاقی نیست

 4. سلام اگر کسی ورودی 932 بوده تا ترم 4 زیز 50 واحد پاس کرده باش طبق این بخشنامه حق ادامه تحصیل نداره

  • 1395/12/11

   سلام.کاربر گرامی، چنانچه مقطع شما کاردانی می باشد تا 3 سال و یا 6 نیمسال سنوات دارید در انتهای سه سال اگر 50 واحد پاس کرده باشید و معدل شما نیز بالای 12 باشد ، شامل سنوات ارفاقی می شوید

 5. سلام
  دمتون گرم
  تنها سایتی هستین که سریع پاسخ می دین.
  دل نگرانی من از اینکه معافیتم تموم نشه.
  الان ترم 5 رو آغاز کردم و معدلم هم به 14 نرسید که تغییر رشته بدم .
  اولا می تونم کنکور شرکت کنم?
  دوما اگه از طریق کنکور یا بدون آزمون رشته ای رو قبول بشم سنوات تحصیلی ام از صفر یعنی همون 5 سال محاسبه میشه?
  این دو سوال رو دقیق جواب بدین ممنون.

  • 1395/11/18

   سلام.کاربر عزیز ، اگر الان دانشجوی پیام نور هستید پیشنهاد میشه ابتدا در کنکور ثبت نام کنید و شرکت کنید،وقتی نتایج امد و خواستید برای ثبت نام به دانشگاه دیگر مراجعه کنید از دانشگاه الانتون انصراف بدید. طبق شنیده های ما شما یکبار می توانید از سنوات تحصیلی دوباره استفاده کنید، اما برای مطمئن شدن از موضوع حتما از کارشناس رشته و یا مسئول آموزش دانشگاه خود پیگیری کنید

 6. من دانشجوی پیام نور خوراسگان هستم میخاستم بدونم میشه از روش تکمیل ظرفیت تغیر رشته بدم رشتم اقتصاده ومیخام برم حسابداری

  • 1395/8/18

   باسلام.کاربر گرامی،شما میتوانید اقدام نماییدو در رشته جدید ثبت نام کنید.چنانچه برا ترم مهر ثبت نام نموده اید و انتخاب واحد کرده اید،به کارشناسان رشته مراجعه کنید تا ببینید میتوانید ثبت نام را الان انجام داده و سپس برای ترم دوم شروع به تحصیل کنید تا واحدهای اخذ شده شما در این ترم نیز بحساب بیاید