PNUEB

دانشجویان مشمول در چه صورت می توانند به تحصیل ادامه دهند؟

1395/6/23
37626
348
دانشجویان مشمول حداکثر به مدت یکسال می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری کتابخانه الکترونیکی پیام نور (pnueb):در بخشنامه سازمان وظیفه عمومی ناجا آمده است:دانشجویانی که در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل بوده و در زمان تعیین شده یعنی در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه حداکثر به مدت یکسال دانشجویان کارشناسی و یک نیمسال دانشجویان کاردانی می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

زمان و مهلت ارائه درخواست سنوات ارفاقی:
جهت رفاه حال دانشجویان مصوب گردیده در صورت تائید کمیسیون موارد خاص دانشگاه،دانشجو می تواند حد اکثر تا 6 ماه پس از اتمام سنوات مجاز تحصیلی اولیه نسبت به درخواست سنوات ارفاقی یکساله از طریق پلیس +10 اقدام نماید.در صورت عدم ثبت درخواست سنوات ارفاقی در مدت فوق، سامانه مجاز به پذیرش درخواست ها نبوده و بنابراین به هیچ وجه سنوات ارفاقی به مشمول تعلق نخواهد گرفت.
 
شرایط استفاده از سنوات ارفاقی برای مقاطع مختلف:
دانشجویان مشمول در مقاطع مختلف، به شرطی می توانند از سنوات ارفاقی بهره مند شوند که در مدت یکسال دیگر بتوانند فارغ التحصیل شوند ، لذا در صورت دارا بودن شرایط زیر به صورت مرحله ای می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند:
 
کاردانی و کارشناسی ناپیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 50 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 12 باشد.
کارشناسی پیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 100 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 12 باشد.
کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری پیوسته (حرفه ای) : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 18 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 14 باشد.
دکتری تخصصی ناپیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 18 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 14 باشد.
 
حداقل تعداد واحد پاس شده در ترم اول یکسال ارفاقی:
چنانچه دانشجوی مشمول تا پایان ترم اول سنوات ارفاقی فارغ التحصیل نگردد، با ادامه تحصیل وی به شرطی در ترم دوم سنوات افراقی موافقت خواهد شد که حداقل تعداد واحدهای درسی معینی را در ترم اول با شرط معدل کل فوق گذرانده باشد، این واحدهای پاس شده در ترم اول ارفاقی برای مقاطع مختلف به شرح ذیل می باشد:
کاردانی،کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) 12 واحد
مقاطع دکتری (پیوسته یا ناپیوسته) و کارشناسی ارشد (پیوسته یا ناپیوسته) به شرط اتمام واحدهای نظری 
در صورت تحقق این شرط دانشگاه مجاز است مجددا با تکمیل فرم درخواست سنوات ارفاقی ، مشمول را جهت درخواست ترم دوم سنوات ارفاقی به دفتر پلیس + 10 ارجاع دهد.
 
شرط استفاده از معافیت تحصیلی در مقاطع بالاتر(درصورت استفاده از سنوات ارفاقی):
چنانچه دانشجویان مشمول حداکثر تا پایان سنوات ارفاقی فارغ التحصیل گردند، از یکسال فرجه مهلت معرفی برخوردار خواهند بود و در صورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 
چنانچه دانشجو نتواند در مدت یکسال ارفاقی فارغ التحصیل شود:
چنانچه دانشجو نتواند تا پایان یکسال سنوات ارفاقی فارغ التحصیل شود، صرفا در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی و امکان فراغت از تحصیل طی مهلت معرفی، با درخواست دانشگاه و ثبت درخواست در پلیس + 10، پس از احراز شرایط، صدور مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی بدون لحاظ غیبت فراهم خواهد شد. ضمنا این مجوز از طریق پلیس + 10 به صورت هوشمند صادر می گردد . در صورت عدم معرفی مشمول در مهلت قانونی (یکساله معرفی)، وی وارد غیبت خواهد شد.
 
طبق آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی، فارغ التحصیل شدن در مهلت یک ساله معرفی، مجوزی برای صدور معافیت تحصیلی در مقاطع بالاتر نخواهد بود. بنابراین چنانچه دانشجو در مهلت معرفی فارغ التحصیل شود ، به هیچ وجه حق ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را نداشته و تا پایان خدمت دوره ضرورت یا اخذ معافیت دائم شرایط برخورداری از معافیت تحصیلی را نخواهد داشت.
 
در صورتی که دانشجو در مهلت اضافه سنوات هم نتواند فارغ التحصیل شود وارد غیبت میگردد و به تناسب مدت تاخیر از 90 روز تا 180 روز اضافه خدمت در سوابق خدمتی وی به صورت سامانه ای و هوشمند درج خواهد شد. بدیهی است در این صورت مشمول تا پایان خدمت ضرورت و یا اخذ معافیت دائم شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه را نداشته و صرفا بایستی با غیبت به خدمت اعزام گردد.
این مقررات از اول مهرماه 95 لازم الاجرا می باشد

امتیاز دهید
4
11 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر

 1. سلام.من دانشگاه دولتی هستم و ۱۱ ترم فارغ التحصیل میشوم.آیا امکان شرکت در کنکور ۱۴۰۰ رو دارم.
  یعنی معافیت تحصیلی برا مقطع بالاتر شامل حال من میشه.

  • 1399/3/4

   سلام. اگر تحصیل در سنوات ارفاقی صورت گرفته باشد امکان ادامه تحصیل شما وجود دارد

 2. سلام، من کارشناسی ارشد می خونم، پایان نامه با ۲واحد دیگه دارم ،الان ده ترم شده از سنوات هم استفاده کردم ، آیا سنوات ارفاقی شامل من میشه؟

  • 1399/2/31

   سلام. اگر مشمول سربازی هستید که شما از یکسال مهلت معرفی خود نیز استفاده کرده اید. دیگر سنواتی نمانده که شامل شما شود

 3. سلام من ورودی 95 دانشگاه آزاد تهران شمال هستم و تیر 99 فارغ التحصیل می شم(چهار ساله)
  من اگه بخوام کنکور ارشد 1400 شرکت کنم یک سال فرصت دارم؟

  • 1399/2/27

   سلام. بله، بعد از اتمام تحصیل در سنوات مجاز اولیه، شما یک سال مهلت معرفی به سربازی دارید

 4. با عرض سلام و ادب و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما
  این سنوات ارفاقی که میگید منظورتون تموم کردن درس بالای 10 ترم هسش یعنی ترم های 11 و 12 ؟

  • 1399/2/26

   سلام. بله، جدا از ترم های اصلی می باشد. ترم 11 و 12

 5. عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات. بنده سال 96 دانشگاه دولتی قبول شدم و یکبار اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد، سال 98 انصراف دادم تا بخونم برا کنکور، متاسفانه چون اطلاعاتم کم بود رفتم و دانشگاه آزاد ثبت نام کردم تا بشینم بخونم برا کنکور که نظام وظیفه گیر نده… یک بار هم اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد… هفته پیش پرسیدم گفتن اگه کنکور بدین و دانشگاه قبول هم بشین، نمیتونین ثبت نام کنین چون معافیت تحصیلی صادر نمیشه… خواستم بدونم راه حلی سراغ دارین بتونم کنکور بدم و ثبت نام کنم دانشگاه؟

  • 1399/2/21

   سلام. خیر متاسفانه
   سنوات شما به اتمام رسیده و باید تکلیف سربازی خود را مشخص کنید

 6. سلام..خسته نباشین...من پارسال کنکور داشتم و فارغ التحصیل بودم بعد واسه اینکه نرم سربازی و بخونم دانشگاه ازاد ثبت نام کردم و اون سالو کلا مرخصی گرفتم...پارسال قبول نشدم و دوباره دارم میخونم...حالا امسال دوباره همون دانشگاهو ثبت نامم و ترم اولو واحد گرفتم ولی ترم دومو نگرفتم...حالا بعد از اینکه دانشگاه قبول شم مشکلی پیش نمیاد؟

  • 1399/2/20

   سلام. موضوع کمی پیچیده شد. دقیق نمیتونم راهنمایی کنم
   بهتره از کارشناسان پلیس +10 سوال نمایید

 7. سلام خسته نباشید من پس از 13 ترم کارشناسی را تمام کردم میخواستم بدونم دقیق بعد فارق تحصیلی وارد غیبت سربازی میشوم یا 6 ماه فرجه معرفی دارم ؟

  • 1399/2/7

   سلام. اگر از سنوات ارفاقی استفاده کرده اید و دانشگاه برای شما رد کرده است، وارد دوره یکساله معرفی شده اید و 6 ماه فرصت دارید. در غیر این صورت غیبت خورده اید. از پلیس +10 می تونین پیگیری کنین

 8. سلام . من دانشجوی کارشناسی هستم سال 95 ورودی بهمن در حال حاضر از کل درس من 6 واحد مانده که بسیار سخت هست
  منم سر کار میرم و فرصت درس خوندن نداشتم . الان یک ترم سنوات گرفتم .
  حالا اگر ترم بعد بهم سنوات ارفاقی ندن
  میتونم برم خدمت بعد بیام 6 واحد را پاس کنم؟

  • 1399/2/5

   سلام.اگر سنوات ارفاقی ندن میتونین درخواست بدین از مهلت معرفی برای اتمام درستون استفاده کنین. البته اگر در سنوات ارفاقی تموم کنید امکان ادامه تحصیل تا قبل از مشخص شدن تکلیف سربازی را ندارید.

 9. سلام ترم 1 کارشناسی پیام نور هستم ..میخاستم بدونم در صورت شرکت در ازمون سراسری1401 و پذیرفته شدن در رشته روزانه سراسری و انصراف از پیام نور مشکلی جهت معافیت تحصیلی برام پیش نمیاد؟
  اگر مثلا(پزشکی) در ازمون سراسری پذیرفته بشیم معافیت و سنوات 7 ساله برای دوره پزشکی مثل دانشجو هایی ک انصراف ندادند ویه ضرب قبول شدن صادر میشه ؟

  خیلی برام مهمه ممنون میشم جواب بدین

  • 1399/2/2

   سلام. تا جایی که من اطلاع دارم شما تنها دو سال ابتدایی را فرصت دارید تا انصراف داده و در رشته دیگری مشغول شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی حتما به پلیس +10 مراجعه کنید

 10. با سلام بنده بعد از کارشناسی که هنوز یک سال از معافیت تحصیلیم مونده اگه در این مدت به کنکور تجربی شرکت کنم و از رشته پزشکی قبول بشم میتونم ادامه تحصیل بدم یا نه؟
  و ی سوال دیگه اینکه اگه کسی در حین تحصیل کارشناسی ارشد از رشته پزشکی قبول بشه میتونه انصراف بده و به شروع به تحصیل رشته پزشکی کنه یا نه؟

  • 1399/1/25

   سلام. سنوات تحصیلی در هر مقطع یبار قابل استفاده است. البته یکبار امکان انصراف وجود دارد اما تا جایی که اطلاع دارم تا قبل ترم دوم

 11. با سلام
  دانشجوی سال آخر ارشد هستم میخواستم بپرسم که بعد از اتمام تحصیلات چقدر فرصت دارم که دفترچه اعزام به خدمت رو بفرستم چون آزمون دکتری هم ثبت نام کردم چند ماه طول می کشه که نتایج آن هم بیاد لطفا راهنمایی کنید

  • 1398/12/15

   سلام. شما بعد از فراغت از تحصیل تا یکسال مهلت معرفی دارید

 12. باسلام.من دوره کارشناسی رو یازده ترمه گذروندم و چندروزه که فارغ التخصیل شدم که یک ترم از سنوات ارفاقی استفاده کردم.حال من تاریخ فراغت ازتحصیلم ۱۴بهمن خورده من دقیقا باتوجه به یک ترم سنوات ارفاقی ک داشتم چقدر وقت دارم که برای سربازی اقدام کنم ؟؟؟با توجه به اینکه میخام دنبال کارای امریه گرفتنم باشم ممنون میشم پاسخ بدید.

  • 1398/11/21

   سلام. شما همان یکسال مهلت معرفی را دارید. اگر سنوات ارفاقی شما با موافقت دانشگاه و نظام وظیفه بوده در این زمینه مشکلی ندارید

 13. سلام وقتتون بخیر
  عذرخواهی میکنم بنده ترم بهمن میخوام کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد ثبت نام کنم و مدرک کاردانی هم دارم ولی مدرک پیش دانشگاهی ندارم میخواستم بدونم میتونم واحد های پاس شده را معادل سازی کنم؟ممنونم

  • 1398/11/13

   سلام. بله، بعد از ثبت نام در صورت یکی بودن سرفصل ها ونمرات شما امکان تطبیق وجود دارد

 14. سلام و خسته نباشید ببخشید بنده دانشجو کارشناسی هستم دوماه‌ پیش هم بهتون پیام دادم ولی درست منظور بنده رو گویا متوجه نشدید
  بنده ورودی 96 هستم تا مهر 1401 وقت دارم برای تحصیل حداکثر استفاده از سنوات تحصیلی هم 10 نیمسال هسش برای 11 ترمه شدن چه شرایطی رو باید داشته باشم
  بنده از سربازی هم معاف نیستم
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • 1398/11/9

   سلام. برای دریافت سنوات ارفاقی شما باید معدلتون بالای 14 باشه، و تا انتهای ترم 10 بیش از 95 تا 100 واحد درسیتون هم پاس کرده باشین

 15. سلام من دانشجوی ترم ۱۰ کارشناسی ارشد هستم و ۴ ترم سنوات اضافه گرفتم، به دلیل سهل انگاریه کادر اداری پروپوزالم ۵ ماه بعد تایید شد و من نرسیدم دفاع کنم، سوال من اینه آیا شرایطی هست که سنوات پنجم بهم تعلق بگیره تا بتونم دفاعم رو تکمیل کنم؟

  • 1398/11/6

   سلام. اطلاعی در این زمینه ندارم. باتوجه به اینکه می فرمایید اشتباه دانشگاه بوده شاید راهی باشه تا همکاری کنند

 16. سلام وقتتون بخیر، من مقطع ارشد هستم، ۶ ترم سنوات مجاز داشتم و ۴ ترم سنوات اضافه گرفتم ،مجموعا ۱۰ ترم، به دلیل مشکلات اداری (تایید شدن پروپوزالم بعد از ۵ ماه) نرسیدم تو زمان مقرر دفاع کنم و مقصر اصلی دانشگاه هستش، من میتونم سنوات پنجم رو بگیرم و دفاعمو تکمیل کنم یا خیر؟ ۱ ماه هم وقت بدن کافی هستش،

  • 1398/11/6

   سلام. کاربر عزیز
   اطلاعی از این موضوع ندارم. با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 17. سلام
  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد هستم ولی یک ترم سنوات ارفاقی (ترم 7) توسط کمیسیون موارد خاص خوردم ولی از طرف دانشگاه هیچ اطلاعی به من برای ثبت در سامانه پلیس+10 برای تمدید سنوات داده نشد! و حالا که برای سربازی اقدام کردم غیبت خوردم به نظرتون باید چکار کنم؟
  با توجه به اینکه دانشگاه بخش نامه براش اومده و موظف بوده به من اطلاع بده و به من نگفته جالا تکلیف من چیه؟!
  با تشکر

  • 1398/11/2

   سلام. این مشکل از سمت دانشگاست، ولی معمولا مورد پذیرش از طرف اونها قرار نمیگره. حالا بازم با مسئولین دانشگاتون صحبت کنین ، شاید کمکتون کردن. وقتی در سامانه نظام وظیفه غیبت برای شما لحاظ میشه خیلی سخت میشه رفعش کرد، مگر دلیل محکمی داشته باشین و یا بتونین از دانشگاتون نامه ای بگیرین که این اتفاق و سهل انگاری از سمت دانشگاه بوده

 18. سلام میخواستم بدونم دروس معرفی به استاد جزء سنوات محسوب میشه درصورتی که 2 ترم سنوات استفاده شده باشه

  • 1398/10/30

   سلام. کلا تا زمانی که اخرین نمره شما در سامانه ثبت و تائیدشود شما مشغول به تحصیل هستید و از سنوات استفاده می کنید

 19. سلام.
  من ترم دوم سنوات ارفاقی درسم تموم میشه.یعنی ترم دوازده.
  سوالم اینه در صورت قبولی در کنکور ارشد،
  وقتی خرداد درسم تموم شد می تونم از معافیت برای مقطع ارشد استفاده کنم؟
  یا بهم معافیت نمیدن؟

  • 1398/10/30

   سلام. ترم دو سنوات ارفاقی اگر با اجازه و هماهنگی دانشگاه و نظام وظیفه باشد ، مشکلی برای ادامه تحصیل ندارید

 20. سلام. من سه ترم سنوات ارفاقی گرفتم و این ترم کاردانی رو تموم کردم میتونم برای کارشناسی بخونم یا نه؟

  • 1398/10/27

   سلام. توضیحات شما کافی نیست. اینجوری که من متوجه شدم شما در دوره معرفی هم مشغول به تحصیل بودید و باید تکلیف سربازی خود را مشخص کنید. با این حال برای بررسی سنوات تحصیلی خود به کارشناس رشته یا کارشناسان پلیس +10 مراجعه نمایید

 21. سلام من سال پیش یعنی ۱۷/۱۰/۹۷ فارغ التحصیل شدم الان که ۲۸/۱۰ ۹۸ هست خواستم ببینم میتونم دانشگاه ثبت نام کنم یا خیر باید برم سربازی

  • 1398/10/25

   سلام. شما باید سربازی خود را تعیین تکلیف کنید.

 22. سلام
  خسته نباشین ترم ۸ کارشناسی پیوسته حسابداریم کلا۹۶تا پاس کردم
  سوالم اینه تا ۵ سال یعنی ترم ۱۰ معافیت دارم؟
  بعد از اونم فقط یکسال ارفاقی دارم دزسته؟

  • 1398/10/23

   سلام. بله ، درسته
   یکسال ارفاقی شرایطی دارد مثل معدل و حداقل تعداد واحد پاس شده

 23. سلام ممنون از پاسخگویی سریعتان،من ترم اخر تمام واحدهای درسی را گذارنده و پروژه و کاراموزی را تحویل استاد راهنما دادم وتاکید کردم که ترم اخر هستم ونمره را وارد سیستم کنند،متاسفانه به دلایلی یک مقدار دیر برای تسویه حساب وکارهای فارغ التحصیلی مراجعه کردم و فهمیدیم که استاد نمرات را بسیار دیر درحدود هفت ماه بعد وارد کرده بودند وچون اون زمان جز دوره مهلت یکساله جهت معرفی به نظام وظیفه بوده حال نمیتوانم برای ارشد معافیت تحصیلی بگیریم به خاطر محدودیت هایی که دارد،هنوز سیستم من توی گلستان باز هست وگواهی فراغت از تحصیل روهم نگرفتم ایا دانشکاه این امکان رو دارد شرایط خاص در نظر بگیرند وتاریخ فراغت از تحصیل رو به زمان درست خود بیاورند یا سیستم این اجازه رو نمیده درهرصورت؟بسیارممنونم

  • 1398/10/19

   سلام. کاربر عزیز
   باید پیگیری کنین، این از اختیارات دانشگاست و باید دید امکانش هست یا خیر. گمان نمیکنم در این قضیه همکاری کنند

 24. سلام خسته نباشید ، من الان ترم ۳ عمرانم ، برام یک مشکل پیش اومده میخوام ترم دیگرو مرخصی بگیرم و از ترم بعد بدون کنکور برم مدیریت سال آینده یعنی ،اگه برم مدیریت چند ترم فرصت دارم درسمو تموم کنم؟ این ۲ سالم رفته یعنی؟

  • 1398/10/19

   سلام. اگر مشمول سربازی هستید شما باید تا قبل از سال دوم یا همان ترم 4 درخواست انصراف یا تغییر رشته خود را ثبت می کردید. در این صورت سنوات به شما تعلق می گرفت. با این حال باز هم با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید، راهی باشد شما را کمک خواهند نمود

 25. سلام وقت بخیر،من تا تاریخ 97/11/30معافیت تحصیلی داشتم(با استفاده از دوترم سنوات ارفاقی)وتا این تاریخ تمام واحدها رو پاس کردم منتها استاد نمره دو درس را خرداد سال 98وارد سیستم کرده یعنی تاریخ فراغت از تحصیلم میفته همون سال 98درحالی که من اطلاعی نداشتم واین نمره در مهلت معرفی یکساله وارد سیستم شده ایا با این وجود من غایبی خوردم از لحاظ نظام وظیفه؟یا فقط امکان تحصیل در مقطع ارشد رو ندارم بسیارممنونم

  • 1398/10/18

   سلام. براساس گفته های شما استنباط من این است که شما تنها نمی توانید در دوره بالاتر شرکت کنید و باید وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کنید. شامل غیبت نمی شوید. بهتر است برای اطمینان بیشتر با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 26. سلام خسته نباشید
  میخاستم بدونم دانشجوی دانشگاه آزاد حتما باید۱۰۰ واحد پاس کنه تا براش سنوات ارفاقی تعلق بگیره؟

  • 1398/10/12

   سلام. این بخشنامه بتازگی تغییراتی داشته که یکی از آنها کاهش حداقل واحد است. می توانید از کارشناسان پلیس +10 سوال نمایید

 27. با سلام من در 30 بهمن 97 نیمسال ارفاقیم تمام شده و من متاسفان به دلیل پروژه خیلی سخت استادم و سختگیر بودنش هنوز نتونستم پروژه ام را تحویل دهم و تا هفته ی بعد میروم تحویل بدم یعنی من الان اضافه خدمت خوردم؟
  من کاردانی هستم و پروژه ام رو از 30 آبان 96 تحویل گرفتم از شانس بنده سه مرتبه استاد پروژه ام عوض شد منم به دلیل مشکلات مالی نتونستم آموزش های لازمه رو تهیه کنم
  آبا هفته ی بعد پروژه ام رو بدهم تا 30 بهمن 98 فرصت دارم برای معرفی یکساله استفاده کنم؟

  • 1398/10/1

   سلام. حتما با کارشناسان دانشگاهتون مشورت و هماهنگی کنین
   در غیر اینصورت وارد مرحله معرفی می شوید و نمی توانید ادامه تحصیل بدهید

 28. سلام و خسته نباشید
  بنده دانشجوی کارشناسی پیوسته هستم که نمیتوانم در مدت 5 سال و 10 ترم فارغ التحصیل بشوم در مدت 11 ترم میتوانم فارغ التحصیل بشم
  میخواستم بدونم سازمان وظیفه عمومی همچین اجازه ای به بنده میده تا در طول 11 ترم درسم رو تموم کنم؟

  • 1398/9/23

   سلام. با توجه به مطلبی که می فرمایید به نظرم می توانید از سنوات ارفاقی استفاده کنید. شما می توانید یک سال سنوات ارفاقی بهره مند شوید

 29. سلام.سنوات مجاز دوره کارشناسی چند سال می باشد؟و اگر من به جای ترم 8/ترم 9 درسم را تمام کنم می توانم ازمون ارشد فروردین همان سال را شرکت کنم؟

  • 1398/9/16

   سلام.
   سنوات تحصیلی مشمولین سربازی 5 سال است. بعد از این هم می توانید از سنوات ارفاقی استفاده کنید. 9 ترم جزو سنوات می باشد می توانید ادامه تحصیل بدهید

 30. سلام من ورودی سال ۹۴ دانشگاه علوم و تحقیقات هستم و حدود نود و خورده ای واحد پاس کردم و معافیتم تا ۳۱ شهریور ۹۹ هست ، آیا میتونم باوجود پذیرش دانشگاه شریف ، تغییر رشته و دانشگاه بدم الآن از اول بخونم ؟

  • 1398/9/9

   سلام. معمولا برای انصراف و شروع مجدد تحصیل تا دو سال زمان میدهند. الان کمی دیر است. بهتر است با کارشناس پلیس +10 مشورت کنید و از انها سوال کنید

 31. سلام من دانشجوی کاردانی برق صنعتی ورودی مهر۹۷ از دانشگاه علمی کاربردی هستم که تا شهریور ۹۹ فارغ التحصیل میشم ایا مهلت یکساله به من تعلق میگیرد که در کنکور کاردانی به کارشناسی ۱۴۰۰ شرکت کنم

  • 1398/8/19

   سلام. کاربر عزیز
   چنانچه شما در مهلت قانونی درس خود را به اتمام برسانید، می توانید از مهلت یکساله معرفی برای ادامه تحصیل بهره ببرید

 32. سلام و ممنون از سایت خوبتون. اگر کارشناسی رو دقیقا در ده ترم تموم کنم، بعد از اون تا چه مدت امکان ثبت نام در دانشگاه در مقطع ارشد رو دارم؟ آیا می‎تونم برای ادامه تحصیل به خارج برم؟

  • 1398/8/18

   سلام. شما در مهلت قانونی درس خود را تمام کرده اید. یکسال مهلت معرفی و یا ادامه تحصیل دارید. برای اطمینان بیشتر می توانید از پلیس +10 سوال نمایید

 33. سلام خسته نباشید.من ورودی بهمن 96 کاردانی حسابداری هستم.بعد از سه ترم دانشگامو عوض کردم ولی یه ترم نرفتم.الان میتونم دانشگاه جدید برای ورودی بهمن ثبت نام کنم؟

  • 1398/8/14

   سلام. از قوانین سایر دانشگاه ها اطلاعی ندارم. اما گمان کنم می توانید درخواست بازگشت به تحصیل بدهید

 34. سلام خسته نباشید من ورودی ۹۵ هستم میخواستم بدونم بعد از طی ۸ ترم برای گرفت یک سال معافی دیگه شرایط خاصی داره و اینکه اگه بخوام برای سال بعدش مجدد معافی بگیرم چه شرایطی داره

  • 1398/8/7

   سلام. شما تا ده ترم سنوات دارین. بعد اگر شرایطش رو داشته باشین میتونین از یک سال سنوات ارفاقی دیگر استفاده کنید. برای بررسی داشتن شرایط نزد کارشناس رشته خود بروید

 35. سلام من متولد نیمه دوم۷۹ هستم، ورودی سال ۹۸ هستم ، اگر من مهر ماه ۹۹ از دانشگاه انصراف بدم میتونم در کنکور سال ۱۴۰۰ شرکت کنم و مشکلی پیش نمیاد ؟

  • 1398/8/4

   سلام. کاربر عزیز
   من در مورد دانشگاه پیام نور اطلاع دارم و از سایر دانشگاه ها خبری ندارم. در پیام نور بهتر است شما صبر کنید و زمانی که قبولی شما قطعی شد سپس انصراف دهید

 36. من ترم چهارم یه ترم مرخصی گرفتم.
  اینجایی که هستم کارشناسانش هیچی نمیفهمن که بهم بگن. (من همون مشتمل پایینی هستم) میتونین یکیو معرفی کنین؟

  • 1398/8/2

   کاربر عزیز
   در هر صورت اطلاعات دانشجویی شما در سیستم گلستان ذخیره شده و تنها کارشناس رشته هست که به آنها دسرسی دارد

 37. سلام من دانشجوی ترم ۵ حسابداری کارشناسیم پیام نور ، میخوام با سوابق تحصیلی برم دانشگاه دولتی آیا با دو سال از معافیت تحصیلیم ک گذشته تو دانشگاه دولتی واسم معافیت صادر میشع اگه انصراف بدم؟

  • 1398/8/1

   سلام. مشمولین یکبار مجاز به انصراف و تحصیل در رشته ای دیگر هستند. البته این موضوع هم مهلت مشخص دارد. تا جایی که اطلاع دارم تا پایان ترم 4 امکان این امر وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر نزد کارشناسان پلیس +10 بروید

 38. سلام بنده ترم هفتم کاردانی عمران هستم..میخواستم بدونم بعداز پایان این ترم میتونم ادامه تحصیل بدم یا باید برم خدمت سربازی ..درضمن ک ترم مرخصی داشتم...که باهاش میشه هفت ترم.. و اینکه من ز سنواتیذهم نیسال ول و دوم استفاده کردم

  • 1398/7/30

   سلام. چیزی که من متوجه شدم اینه که شما در دوره معرفی هستید و باید کارهای سربازی خودتون رو انجام بدین
   برای اطمینان بیشتر بهتره با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 39. سلام
  من ورودی سال ۹۴ ارشد هستم.تا اخر شهریور۹۸ که مدت ۱ سال میشد از سنوات استفاده کردم. شهریور ماه هم دفاع کردم و فارغ التحصیل شدم.
  برای کنکورارشد هم از ۱سال فرجه استفاده کردم. خواستم بدونم میتونم از ۱ سال فرجه استفاده کنم و سال بعد برای دکتری بخونم؟؟

  • 1398/7/29

   سلام. وضعیت خودتون رو باید از کارشناسان پلیس +10 سوال کنید. چون من نمیدانم دانشگاه آن یکسال اضافه رو به عنوان دوره معرفی رد کرده یا سنوات ارفاقی. بهتره نزد پلیس +10 بروید

 40. سلام بنده در تاریخ 1398/06/24 فارغ التحصیل شدم می خواستم واسه ارشد بخوندم نگرانم یک سال معافیت تحصیلی که به من دادن در صورت قبولی در کنکور سراسری حالا اگر یک روز دیرتر ثبت نام دانشگاه باشه وارد غیبت اولیه میشم یا نه و امکان ادامه تحصیل خواهم داشت ؟ (چند روز رو فرجه می دن؟ )

  • 1398/7/24

   سلام. بعد از قبولی شما نامتان به نظام وظیفه اعلام می شود. برای ثبت نام شما تائیدیه را دریافت و برای دانشگاه می برید. برای اطمینان بیشتر از کارشناسان پلیس +10 سوال نمایید

 41. سلام من ازاول مهر امسال زمان پنج ساله نظام وظیفه برای تحصیلم تموم شده وحالا میخوام معافیت کفالت بگیرم ومیگن دوهفتس وقتت تموم شده من عضو دانشگام ولی وقت نظام وظیفم تموم شده وازواحدای درسیمم زیادمونده چیکار باید بکنم که ازغیبت خارج شم ایا میتونم انصراف بدم یه دانشگاه دیگه ثبت نام کنم یاراهی داره یمدت دیگه ازنظام وظیفه فرجه بگیرم

  • 1398/7/16

   سلام. سنوات مجاز در کارشناسی 5 سال می باشد ، که با یکسال سنوات ارفاقی می شود 6 سال . یک سال ارفاقی تحت شرایط خاصی تعلق می گیرد که باید توسط کارشناس رشته بررسی شود

 42. باسلام من دانشجوی ارشد دوره شبانه دانشگاه تبریز بودم دو ترم بدون احتساب سنوات مرخصی از دانشگاه گرفته بودم که برای ادامه تحصیلم باید از نظام وظیفه مجوز میگرفتم که با تاخیر در اخذ مجوز موافقت نشد و دانشگاه اخراج اموزشی زد و من بعد از یکسال توانستم پایان خدمت بگیرم سوالم این هس من ایا میتونم برای بازگشت به تحصیل جهت اخذ مدرک ارشدم بشم یا دانشگاه قبول نمیکنه

  • 1398/7/16

   سلام. کاربر عزیز
   از قوانین دانشگاه شبانه اطلاعی ندارم. در زمینه دانشگاه پیام نور اطلاعاتی جزئی دارم. پیشنهاد میکنم از کارشناس رشته دانشگاهتون سوال کنین

 43. سلام.
  تاریخ مهلت معافیت من در 98/6/31 به اتمام رسید. پیام اومد که تا سه ماه وقت داری اکر مجاز به تحصیلی از دانشگاه برگه بگیری بیاری پلیس +10

  من همه واحدامو تا همون مهلت ترم تابستون 98 برداشتم فقط نمره دوتا از درسام هنوز نیمده و احتمالا تا اخر مهر میاد.
  ایا برای این دوتا درس ک نمرش نیمده من باید سنوات بگیریم برای ترم مهر؟
  باتشکر

  • 1398/7/16

   سلام. بله، چون زمان فارغ التحصیلی شما زمانی است که اخرین نمره شما در سامانه ثبت می شود

 44. سلام خدمت شما ورودی ۹۲ با دو ترم سنوات گرفته شده در سنوات مهلت معرفی یعنی سنوات سوم فارغ تحصیل شود برای ارشد می‌تواند شرکت کند و ادامه تحصیل دهد ؟

  • 1398/7/15

   سلام. منظور سوال شمارو متوجه نشدم. تا جایی که فهمیدم اگر سنوات مجاز و ارفاقی خود را استفاده کرده باشید و الان در مهلت معرفی باشید، امکان ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را ندارید و باید تکلیف سربازی خود را روشن کنید

 45. سلام . من تاريخ 97/11/25 مدرك ليسانس رو 9 ترمه گرفتم . قانون ميگه تا يك سال بعد از فارغ التحصيلي يعني تا 98/11/25 معاف بايد باشم ولي چند هفته پيش پيام اومد كه تا اخر شهريور معاف تحصيلي ام مونده و تا سه ماه پيگير كارم باشم براي معافيت تحصيلي . ميخواستم بدونم براي اينكه معافيتم از 98/06/31 تغيير كنه و 98/11/25 ثبت بشه چي كار كنم ؟؟ اتوماتيك ميره تو سازمان وظيفه ميشينه يا بايد برم نامه اي چيزي بگيرم ؟

  • 1398/7/15

   سلام. شما از زمان ثبت اخرین نمره دانشگاتون فارغ التحصیل محسوب میشین، نه از زمان دریافت مدرک فارغ التحصیلی
   میتونین از طریق دانشگاه اقدام کنین و ببینین چرا تاریخ فارغ التحصیلی شما اون زمان خورده، شاید دلیلی داشته و یا اشتباهی رخ داده، در صورت اشتباه خود دانشگاه میتونه بررسی و نامه نگاری کنه

 46. سلام
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته ورودی 97 پیام نور هستم.
  من تا الان 38واحد پاس کرده ام و برای ترم سه هم 20واحد انتخاب کرده ام. سوالی که دارم
  این است که اگه من بعد از پایان امتحان های ترم سه از دانشگاه انصراف دهم. با وجود 58واحدی که پاس میشه .اگر برای ورودی بهمن ماه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم ایا برای من معافیت تحصیلی 5ساله دوباره صادر می شود؟
  با توجه به اینکه تا الان انصرافی نداشته ام.
  ممنون میشوم پاسخ دهید چون برام خیلی مهم است.

  • 1398/7/13

   سلام. تا جایی که اطلاع دارم مشکلی برای سنوات مجدد شما وجود نخواهد داشت. البته دروس شما در دانشگاه جدید تطبیق می خورد. برای میزان سنواتی که به شما تعلق می گیرد پیشنهاد می کنم با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید.

 47. سلام و وقت بخیر .
  بنده ورودی 94 ارشد هستم . سنوات ارفاقی من تمام شده است. یک ترم جهت دفاع به من مهلت داده شده است.
  اگر بنده در کنکور دکتری99 قبول شوم، اجازه تحصیل داده میشود. پایان معافیت تحصیلی من 31 شهریور 98 بوده است.

  • 1398/7/13

   سلام. تا جایی که اطلاع دارم متاسفانه موافقت نمی شود و شما باید کارهای سربازی خود را انجام دهید چون در مهلت معرفی سربازی درس خود را تمام کرده اید . با این حال توصیه می کنم از کارشناسان پلیس +10 نیز سوال نمایید

 48. سلام من دانشجوي ورودي سال 94 هستم رشته حسابداري من ٤ ترم ثبت نام كردم و دانشگاه رفتم در كل ٦ واحد پاس كردم به دليل مشكلات خانوادگي وديگه نرفتم الان بخام برم سر بازي بايد چه كاري انجام دهم ممنون ميشم راهنماييم كنيد

  • 1398/7/12

   سلام. شما باید نزد پلیس +10 بروید تا وضعیت معافیت تحصیلی شما رو بررسی کنند. مابقی کارها از سمت پلیس +10 خواهد بود و شما را راهنمایی خواهند کرد.

 49. با سلام من دانشجوی کارشناسی زبان انگلیسی ورودی مهرماه 93 در تاریخ 98/6/31 در ترم 10 از دانشگاه انصراف از تحصیل دادم ، آیا میتوانم سال آینده در کنکور سراسری 99 شرکت کرده و از معافیت تحصیلی استفاده کنم ؟

  • 1398/7/9

   سلام. تا جایی که من اطلاع دارم نمی تونین. باز هم می توانید از کارشناسان پلیس +10 سوال نمایید

 50. سلام
  من دانشجوی کارشناسی هستم، معافیت تحصیلیم تموم شده، چون ۷۰ واحد پاس کردم سنوات ندادن بهم، میخواستم ببینم اگه پلیس +۱۰ برم یک سال دیگه بهم معافیت تحصیلی نمیدن که بتونم معادل کاردانی بگیرم؟

  • 1398/7/9

   سلام. شما می توانید در مهلت معرفی به سربازی با هماهنگی دانشگاه برای دریافت مدرک کاردانی اقدام کنید

 51. دانشجوی ورودی ۹۰ دکتری هستم حدود دو سال است که پایان نامه ام اماده و در انتظار پذیرش مقالات بوده ام اکنون که پذیرش مقالات اماده است کمسیون موارد خاص به علت اتمام سنوات رسمی و ارفاقی اعلام کرده امکان دفاع وجود ندارد به نظر شما چه باید کرد.

  • 1398/7/8

   سلام.راهی به ذهنم نمیرسه. البته در دوره معرفی به سربازی هم می تونین با هماهنگی با کارشناس رشته و استاد راهنما دفاع کنین

 52. ممنون از جوابتون یک نکته برام مبهم مونده این که دانشگاه به دلیل به حدنساب نرسیدن ظرفیت یک ترم مرخصی بدون احتساب در سنوات بهم دادن و این نکته هم که سازمان نظام وظیفه مرخصی بدون احتساب رو برای مشمولان در نظر نمیگیره؛آیا من باید برای گرفتن سنوات ترم 5 اقدام میکردم و در سامانه نظام وظیفه ثبت میکردم یا نه و دانشگاه هم هیچ چیز در این رابطه نگفتن و ترم آخرمو بدون این که سایت یا دانشگاه برا انتخاب واحد اشکال بگیرن گذروندم وفارغ التحصیل شدم لطفا راهنمایی کنید

  • 1398/7/6

   سلام. برای کاردانی 5 ترم سنوات مجاز است. اگر با احتساب مرخصی 5 ترمه تموم کردین مشکلی نخواهید داشت. در کل مهم تاریخی است که نظام وظیفه برای تاریخ فارغ التحصیلی شما رد کرده است

 53. سلام من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته فنی حرفه ای دولتی هستم متولد75، ورودی بهمن 95هستم،و یک ترم مرخصی بدون احتساب در سنوات از طرف دانشگاه دادن(به علت به حدنصاب نرسیدن ترم)و تاریخ شروع معافیت تحصیلیم هم از پلیس+10 استعلام گرفتم زده از 95/11/1 تا 98/11/30.الان هم بدون گرفتن سنوات در 30تیر ماه 98فارغ التحصیل شدم سوال من اینجاست که آیا از مهلت یکساله معرفی برخوردارم،چون تاریخ پایان معافیتم رو زده 98/11/30 .یعنی تا تیرماه سال99 فرصت دارم؟و این که کسانی که سنوات میگیرن از فرصت یکسالشون کم میشه؟

  • 1398/7/6

   سلام. کاربر عزیز
   شما در صورتی که از سنوات ارفاقی استفاده کرده باشید و این موضوع در سامانه نظام وظیفه درج شده باشد، بعد از فارغ التحصیلی از همان یکسال مهلت معرفی و یا ادامه تحصیل برخوردار هستید. شما از زمانی که فارغ التحصیل می شوید مهلت یکساله معرفیتون شروع می شود. زمان فارغ التحصیلی هم همان زمان ثبت آخرین نمره شماست

 54. سلام من ورودی سال 96 مقطع کاردانی هستم این ترم پنجم و آخرمه در کل 17 واحد برام مونده که همرو گرفتم ولی متاسفانه یکی از دروسم ارائه نشده که قبلا یکبار هم اون درسو افتادم بخوام معرفی بگیرم باید ترم ششم معرفی بگیرم این یک درسو یا تو همین ترم پنجم میتونم تمومش کنم باید چکار کنم برای این یک درس چون ترم بعد بهمن میخوام کارشناسی برم آیا ممکنه که این یک درسو تو دوره ی کارشناسی پاس کنم؟

  • 1398/7/3

   سلام. شما میتونین برین پیش کارشناس رشتتون و ازش بخاین درس رو براتون اضافه کنه.

 55. سلام وقت بخیر
  من ورودی مهر 95 کاردانی هستم و فارغ التحصیل شدم اما بخاطر مشکلاتی که دارم نمیتونم این ترم کارشناسی ثبت نام کنم و سنواتم تا 31 شهریور بوده.
  ایا بهمن میتونم ثبت نام کنم؟

  • 1398/7/2

   سلام. اگر در سنوات مجاز تحصیل خودتون رو تموم کرده اید ، یکسال مهلت معرفی به سربازی یا ادامه تحصیل دارید

 56. سلام‌ من ورودی سال ۹۳ کارشناسی بودم درسم ۳۱/۶/۹۸ به اتمام رسید می خواستم بدونم الان که ۵ سال سنوات مجازم رو استفاده کردم یک سال مهلت برای معرفی به نظام وظیفه دارم؟

  • 1398/7/1

   سلام. بله میتوانید . چون سنوات مجاز همان پنج سال است

 57. با سلام.
  من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم .و بین مقطع کارشناسی و ارشناسی ارشد یک سال فاصله افتاده.ایا در صورت انصراف از ارشد در صورتی که ترم یک هستم میتونم از فرجه یکساله استفاده کنم و اگر امروز یعنی 1/7/1398 انصراف داده باشم تا چه زمانی من مهلت دارم برای ارسال دفترچه؟(وقفه یک ساله بین کارشناسی و کارشناسی ارشد)

  • 1398/7/1

   سلام. کاربر گرامی
   توصیه می کنم از کارشناسان پلیس +10 وضعیت خودتون رو پیگیری کنین. چون من از تاریخ معافیت شما و یا تاریخ درج شده برای شروع به تحصیل شما اطلاعی ندارم. اگر همه چیز در شرایط عادی و قانونی خودش انجام شده باشه، شما یکسال مهلت معرفی به سربازی دارید

 58. سلام من متولد 26 تیر 80 هستم وخرداد 98 فارغ التحصیل شدم تیر 18 تموم شد و الان برای ثبت نام دانشگاه فرهنگیان باید وضعیت نظام وضیفه مشخص کنم که نمیدونم وضعیت نظام وضیفم چیه

  • 1398/6/31

   سلام. شما بعد از فارغ التحصیلی یکسال مهلت ثبت نام دارین. شما از معافیت تحصیلی خود همچنان بهره مند هستید.

 59. سلام
  من متولد نیمه دوم 76 هستم و از معافیت تحصیلی استفاده میکنم. 2 ترم اول مرخصی گرفتم و 2 ترم بعد هم انتخاب واحد کردم ولی در امتحان شرکت نکردم. یعنی این 4 ترم هیچ واحدی پاس نکردم. اگه ترم 5 و 6 فقط شهریه ثابت رو بدم و انتخاب واحد نکنم چه اتفاقی برای من میوفته؟ اخراج میشم و باید برم سربازی؟

  • 1398/6/26

   سلام. یعنی عملا پس از سه سال شما هیچ درسی را پاس نکرده اید. احتمال لغو معافیت تحصیلی شما وجود دارد

 60. سلام وقت بخیر من متولد ۷۷ هستم دانشجو کاردانی پیوسته رشته برق از دانشگاه آزاد هستم متاسفانه نتونستم درسم تمام کنم تعداد درس هایی ک پاس کردم کمتر از حد مجازه الان‌ باید چیکار کنم ک سربازی نرم راهی هست کمکم کنید لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  • 1398/6/25

   سلام. از سنوات ارفاقیتون استفاده نکردین؟ شاید بشه از طریق پذیرش بدون ازمون در کارشناسی پذیرفته شده و از سنوات کارشناسی استفاده کنین
   البته این موضوع رو کامل اطلاع ندارم. از کارشناسان پلیس +10 سوال کنید تا بهتر راهنماییتون کنن

 61. سلام من دانشجویه کارشناسی هستم ترم ۸ میخوام کاردانی رشتمو بگیرم برم کارشناسی نا پیوسته یک رشته دیگه آیا سرباز میشم؟

  • 1398/6/24

   سلام. بله، معافیت تحصیلی شما برای مقطع کارشناسی صادر شده است و سنوات تحصیلی برای هر مقطع یکبار صادر می شود

 62. سلام .من الان دانشجوی ترم ۸ کارشناسی ارشدم ولی متاسفانه اجازه دفاع نتونستم بگیرم. ایا نظام وظیفه موافقت میکنه با اتمام تحصیلم در مهلت معرفی؟ میگن گاهی وظیفه موافقت نمیکنه دلیلی داره؟

  • 1398/6/17

   سلام. در مهلت معرفی اگر دروس شما به حدنصابی رسیده باشد اجازه تحصیل داده می شود. شما می توانید درخواست ادامه تحصیل در دوره معرفی بدهید، ان شاالله موافقت می شود

 63. سلام علیکم
  خسته نباشید،
  ببخشید بنده این ترم، ترم 11 هستم و سنوات را هم خداروشکر گرفتم، خواستم ببینم انشاءالله بعد از این ترم که سنوات ترم 12 را هم گرفتم، آیا ترم تابستان 99 هم جزو سنوات ترم 12 حساب میشود؟
  یعنی اگر تا پایان ترم 12 (99/3/31) فارغ‌التحصیل نشوم، می توانم از ترم تابستان 99 استفاده کنم یا خیر؟

  • 1398/6/16

   سلام. باید ببینید مهلت معافیت تحصیلی شما پس از موافقت تا چه تاریخی است. اگر تا پایان شهریور باشد می توانید ترم تابستان هم بردارید، اگر پایان تیر باشد نمی توانید . برای اطلاع از این موضوع می توانید نزد کارشناس رشته دانشگاه بروید

 64. سلام من معافیت تحصیلیم ابان ماه تمام میشه و اگر در کنکور ورودی بهمن قبول بشم باید برم سربازی؟؟

  • 1398/6/15

   سلام. شما اگر در سنوات مجاز درستون رو تموم کردین تا یکسال مهلت شرکت در ازمون های مقاطع بالاتر و یا معرفی به سربازی دارید

 65. سلام خسته نباشید. من فرصت یکساله ای که بعد از فارغ اتحصیلی دارم پایان شهریور تموم میشه و این پیامو هم دریافت کردم=(دانشجوی گرامی سنوات تحصیلی شما 1398/6/2 به اتمام میرسد پیگیری نمایید در صورتی که کمیسیون دانشگاه شمارا حاعز شرایط ادامه تحصیل تشخیص داد حداکثر ظرف 3ماه درخواست خود را در دفتر پلیس +10 ثبت نمایید .در غیراین صورت شما مجاز به ادامه تحصیل نخواهید بود.) متولد 2 شهریور 78هستم حالا میخواستم بدونم ثبت نام دانشگاه که تو مهر انجام میشه از لحاظ سربازی مشکلی ندارم اگه دارم باید چکار کنم

  • 1398/6/15

   سلام. شما باید تا قبل از اتمام مهلت معرفی یا در دانشگاهی پذیرفته شوید و یا کارهای سربازی خود را انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان پلیس +10 مشورت نمایید

 66. سلام خسته نباشید.
  من مهر ماه اگر قرار باشه ورودی بهمن رجایی قبول شم برای معافیت یا نامه تمدید نظام وظیفه صادر میکنن یا تا بهمن باید صبر کنم .دفترچه اماده به اعزام برای ۱۹ مهر دارم.

  • 1398/6/13

   سلام. اگر تاریخ اعزام شما برای مهر خورده است، باید در مهر شما پذیرفته شوید

 67. سلام ،ممنون از جوابتون،از پلیس+10 پرینت معافیت تحصیلیم رو گرفتم،تاریخ معافیت تحصیلی رو از95/11/1 تا تاریخ 98/11/30 لیسانس غیر پزشکی ناپیوسته زده ،وتاریخ فراغت از تحصیل هم از طرف دانشگاه 98/04/31 زده، یعنی از همون سال ورودم معافیت تحصیلی برام در نظر گرفته شده و به دلیل اینکه یک ترم مرخصی بدون احتساب بهم دادن،در اصل 4 ترم گذروندم ولی در کل با احتساب سال ورودم ترم 5 میشم(سال ورودم بهمن95،سال فارغ التحصیلی هم تیر98)یعنی حدود 2.5 سال. از کجا باید ببینم نظام وظیفه تاریخ اتمام سنواتم رو چه تاریخی زده؟

  • 1398/6/6

   سلام. شما به محض ثبت اخرین نمره تحصیلی ، معافیت تحصیلیتون تموم میشه و به نظام وظیفه اعلام می شود.

 68. با سلام
  من در بهمن ماه سال95 کارشناسی ناپیوسته فنی حرفه ای دولتی قبول شدم،وبه دلیل به حد نصاب نرسیدن ظرفیت یک ترم مرخصی بدون احتساب در سنوات بهم دادن،و در کل از مهر 96 ترم یکم شروع شد و الان در 31 تیرماه98 فارغ التحصیل شدم در کل 4 ترم گذروندم ولی در اصل 5 ترمه شدم.(تاریخ شروع معافیت تحصیلی از 95/11/1 هست و تاریخ پایانش هم 98/11/30).سوال من اینجاست آیا باید سنوات میگرفتم؟چون من هیچ کاری واسه گرفتن سنوات ترم 5 نکردم و ترم آخرم رو بدون گرفتن سنوات گذروندم و الانم فارغ التحصیل شدم.و یک سوال دیگه آیا از مهلت یکساله وادامه تحصیل در ارشد برخوردارم؟

  • 1398/6/5

   سلام. این مورد شما کمی نیاز به بررسی جزئی تر دارد. باید دید دانشگاه از چه تاریخی شما را معاف تحصیلی کرده است و نظام وظیفه تاریخ اتمام سنوات شما را چه زمانی زده است. در حالت کلی به نظرم نباید مشکلی باشه و شما یکسال مهلت برای شرکت در مقطع بالاتر را دارید

 69. سلام مجدد.خسته نباشید.همانطور ک گفتم من دانشجوی ورودی 94هستم.طبق‌گفته شما من5 سال فرصت دارم برای تحصیل و بعد ان دو نیم سال سنوات ارفاقی میدند.اما اموزش دانشگاه ب من میگه ک سنوات سما 8ترم هست و ترم 9و 10رو ب شما سنوات ارفاقی میدن.من واقعا موندم اخرین قانون سنوات برای کارشناسی ها چند ترمه.

  • 1398/6/5

   سلام. بهتره از کارشناسان پلیس +10 سوال نمایید. شاید برای شما به دلایلی اینگونه است

 70. سلام
  من 27/5/98معافیت تحصیلیم تموم شده
  و حالا میخواستم دانشگاه ازاد ثبت نام کنم
  تازمانی هم که برم دانشگاه یک ماهی طول میکشه آیا این وقفه باعث میشه غیبت بخورم یا اینکه تا اخر شهریور مهلت دارم؟

  • 1398/6/4

   سلام. شما بعد از فراغت از تحصیل به مدت یک سال فرصت دارید تا برای ادامه تحصیل اقدام کنید. برای بررسی موضوع نزد کارشناسان پلیس +10 بروید

 71. با سلام
  من در ترم 11ام از سنوات ارفاقی استفاده کردم و تا پایان ترم 11 فقط دو واحد مونده بود برام نامه کمیسیون گرفتم ولی نبردم پلیس +10 وثبت نکردم الان که بعد از چند ماه بردم رد کردن چون دیر اقدام کردم مگه 1 سال فرصت نداریم؟

  • 1398/6/4

   سلام. یک سال رو بصورت ترم به ترم اضافه می کنن. بعد از یک ترم سنوات ارفاقی شرایط شما سنجیده می شود و اگر حائز شرایط باشید ترم دیگر برای شما لحاظ می شود

 72. سلام .من دانشجوی ورودی94هستم بهمن ماه سال95تغییر رشته دادم و الان سنواتم 8 ترم است.من ده ترمه نمیتونم تمام کنم.از اونجایی ک شنیدم سنوات دانشجویانوردوی 93به بعد8ترم است.من اگر ده ترمه نتونم تموم کنم ایا از دانشگاه اخراج میشم؟ممنون میشم جواب بدید.

  • 1398/6/3

   سلام. شما از زمان ورود به دانشگاه تا 5 سال یا ده نیمسال سنوات دارید. بعدش هم میتوانید از سنوات ارفاقی استفاده کنید.برای سنوات ارفاقی دو نیمسال می توانید لحاظ کنید. البته اگر شرایطش را داشته باشید.

 73. با سلام خسته نباشید ترم ۸ هستم با ۴۵ واحد پاس کرده میخوام بدونم اگر انصراف بدم از تحصیل و رشته عوض کنم معافیت جدید تعلق میگیرد یا خیر ؟ من تا حالا انصراف از تحصیل نداشتم متولد ۷۵ می باشم .... با تشکر

  • 1398/6/3

   سلام. این موضوع رو دانشگاه و نظام وظیفه بررسی می کند که ایا شرایطش رو دارید یا نه
   با توجه به اینکه ترم بالا هستید احتمالش کم است

 74. سلام دانشجوی ورودی مهر۹۳ پیام نور هستم
  چندروز پیش پیامی تحت این عنوان اومده:
  دانشجوي گرامي سنوات تحصيلي شما در مورخه 1398/06/31 به اتمام مي رسد پيگيري نماييد در صورتي که کميسيون دانشگاه شما را حائز شرايط ادامه تحصيل تشخيص داد حداکثر ظرف سه ماه درخواست خود را در دفتر پليس+10 ثبت نماييد. در غير اين صورت شما مجاز به ادامه تحصيل نخواهيد بود.


  ۱۰۳واحد پاس کردم الان باید چیکارکنم میتونم از دانشگاه مهلت بگیرم و ارائه با استاد بردارم و یک ترمه تموم کنم؟ یا باید سنوات تحصیلیمو افزایش بدم؟

  • 1398/5/31

   سلام. شما باید کارهای سنوات ارفاقی خود را انجام دهید. وگرنه هر روز بیشتر از معافیت تحصیلی عبور کنه، برای شما غیبت لحاظ می شود

 75. سلام خسته نباشید من دانشجوی ورودی ۹۶هستم اما بعد از اینکه دو ترم خوندم دیگه دانشگاه نرفتم الان تصمیم گرفتم انصراف بدم و یه رشته ی دیگه رو انتخاب کنم اما وقتی رفتم از دانشگاه انصراف بدم گفتن که یک ماه پیش معافیت تحصیلی شما تموم شده باید برین نظام وظیفه و معافیت تحصیلی جدید بگیرید.
  میخواستم بپرسم الان من دقیقا باید چیکار کنم اینجا انصراف بدم میتونم برم دوباره معافیت بگیرم و از ترم بهمن برم دانشگاه؟

  • 1398/5/31

   سلام. کاربر گرامی
   دانشگاه برای شما معافیت تحصیلی رد نکردهف احتمالا معافیت شما لغو شده و باید کارهای سربازی خود را انجام دهید

 76. سلام من در حال تحصیل در مقطع دکترا هستم برام اس ام اس اومده که شما سنواتتون به پایان رسیده و مجاز به ادامه نیستید توسط کمیسیون در صورتی که من سال نود و یک معافیت دائم گرفتم و برگه اعزام پر کردم و معاف شدم این چطور ممکنه؟

  • 1398/5/30

   سلام.احتمالا نظام وظیفه به دانشگاه اعلام نکرده است. نزد مسئول مربوطه دانشگاه خود رفته و پیگیری کنید.
   البته حتما مدارک معافیت خود را به همراه داشته باشید

 77. سلام من الان ترم ۶ ام و قطعا تا پایان ۱۰ ترم نمیتونم درسم رو تموم کنم ..۲ بار هم حذف ترم با احتساب در سنوات زدم
  آیا میتونم سنوات ارفاقی بگیرم؟؟ کجا باید درخواست بدم؟؟ دانشگاه یا پلیس؟ الان اقدام کنم یا بعد از اینکه ترم ۱۰ رو تموم کردم؟

  • 1398/5/27

   سلام. شما در پایان سنوات مجاز خود اگر هنوز درستان را تمام نکرده بودید می توانید درخواست خود را برای سنوات ارفاقی ارائه دهید. البته باید حداقل بین 95 تا 100 واحد را با معدل بالای 12 پاس کرده باشید. درخواست خود را از طریق دانشگاه ارائه می دهید

 78. سلام.
  من در متولد۷۸/۱۰/۲۵هستم و مدرک پیش دانشگاهی خود را در تاریخ۹۷/۴/۳۰گرفتم و ولی کنکورم خوب نشد در سال۹۷و خواستم پشت کنکور بشینم،نامه درخواست معافیت تحصیلی رو بردم از مدرسه به پلیس۱۱۰ولی گفتند شما یکسال فرصت دارید و نیاز به معافیت ندارید و اسم منو رد نکرد و هیچ کاری عملا نکرد
  الان نتیجه کنکورم اومده و۶۰۰شدم و پذیرش رو در شهریور اعلام میکنند ک قبول میشم خدابخواد ولی رفتم واسه نظام وظیفه و گفتند معافی رد نکردند شما مشمول هستی و پرونده ای تشکیل دادند برای بررسی
  ب نظرتون چیکار کنم؟؟ راه حلی هست؟؟
  آیا میتونم تحصیل کنم؟

  • 1398/5/26

   سلام. کاربر عزیز
   شما یکسال مهلت خود را در دوران تحصیل خود استفاده کرده بودید. بهتر بود همان موقع ابتدا از این موضوع مطمئن میشدید ، بعد برای تحصیل اقدام می کردید. از پلیس +10 سوال کنید

 79. سلام
  من دانشجوی دانشگاه آزاد، ورودی مهر 93 هستم، ترم 10 و 97 واحد با معدل 16 پاس کردم، آیا من نمیتوانم سنوات بگیرم، چون 100 واحد پاس نکردم؟ همش به خاطر 3 واحد؟

  • 1398/5/25

   سلام. بتازگی شنیدم که حداقل تعداد واحد برای اخذ سنوات ارفاقی 96 شده است. از مسئولین دانشگاه خود سوال نمایید.

 80. سلام خسته نباشید..من در تاریخ 98/4/31 در مقطع کارشناسی در سنوات مجاز فارغ‌التحصیل شدم و از آموزش کل دو عدد برگ تحت عنوان اعلام آخرین وضعیت تحصیلی دانشجویان به من دادند و گفتند یکی از آن برگ هارو به پلیس +10 تحویل دهم میخواستم بپرسم آن دو برگه چی هستند؟ و اینکه من در کنکور ارشد 98 شرکت کردم و نتایج تقریبا یک ماه دیگه میاد اگه در مقطع کارشناسی ارشد قبول شوم آیا در این دو ماه که از فارغ‌التحصیلی من گذشته غیبت خورده ام یا نه؟و اینکه دانشگاه فارغ‌التحصیلی منو به نظام وظیفه اطلاع داده است یا خیر؟

  • 1398/5/23

   سلام. کاربر عزیز
   اون برگه ها اعلام وضعیت تحصیلی شماست برای نظام وظیفه. اگر شما در سنوات مجاز درس خود را تمام کرده اید یکسال مهلت معرفی یا ادامه تحصیل دارید. برای بررسی وضعیت سربازی خود به پلیس +10 مراجعه کنید

 81. سلام،سوال مهمی دارم محبت کنید جواب دهید،سال 90 کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک قبول شدم بعداز 9ترم معادل کاردانی بهم دادن،الان دوباره کنکور دادم،میتونم برم همون دانشگاه ادامه درسمو تو 2سال بخونم؟مشکل سربازی ندارم،و دانشگاه دولتی شبانه بوده.

  • 1398/5/18

   سلام. اگر سنوات خود را کامل کرده بودید دیگر نمی توانید به آن رشته برگردید.

 82. سلام
  من دانشجوی ارشد هستم
  اگر انصراف بدم برم سربازی بعداز سربازی میتونم واحدهای پاس کرده رو تطبیق بدم اگر دوباره در این رشته قبول بشم؟؟

  • 1398/5/17

   سلام.شما میتونین به دانشگاه درخواست بدین که به شما مرخصی اعطا کنن برای رفتن به سربازی و بعد از بازگشت از سربازی درس خود را تمام کنید. البته اگر انصراف دهید و بتوانید ریز نمرات خود را دریافت کنید بعد می توانید تطبیق دهید

 83. سلام
  این دوستمون چی میگه آخرین نفر یعنی تو یک سال زمان معرفی نمیشه درس خواند.من کارشناس ارشد الکترونیکم از یک سال ارفاقی استفاده کردم پایان نامم رو عمدا گیر دادم یعنی الان نمی تونم از زمان معرفی یک ساله استفاده کنم؟چه استرسی انداخت جانم

  • 1398/5/10

   سلام.در مهلت معرفی میتونین درستون رو تموم کنین با اجازه دانشگاه و موافقت نظام وظیفه، اما باید کارهای سربازی خود را نیز انجام دهید و امکان ادامه تحصیل برای شما وجود ندارد

 84. سلام من دانشجوی رشته حسابداری هستم تو ۷ ترم ۶۸ واحد پاس کردم ۲ بار سنوات گرفتم ۱۳ واحد مونده کلا که میشم ترم آخر الان که میرم دانشگاه میگن ابلاغیه اومده که ۲ ترم بیشتر سنوات ندین ولی قبلا تا ۷ ترم هم میدادن من الان ترم آخرم به خاطر تغییر قانون باید با ۱۳ واحد باقیمانده درسمو ول کنم میخواستم بدونم راهی است که یه ترم سنوات بگیرم که درسم تموم شه یا اینکه اگه نشه میتونم انصراف بدم برم به رشته دیگه بنویسم؟

  • 1398/5/7

   سلام. کاربر عزیز
   تا جایی که من متوجه شدم شما همه سنوات خود را استفاده کرده اید و در دوره معرفی هستید. در دوره معرفی شما باید کارهای سربازی خود را نیز انجام دهید. پیشنهاد می کنم با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 85. سلام من ليسانس الكترونيك دارم و برج٦مشمول ميشم مي خواستم بدونم مي تونم برم ليسانس يه رشته ي ديگه مثلا برق رو بگيرم يا نظام وظيفه اين اجازه رو نميده؟؟

  • 1398/5/7

   سلام.معافیت تحصیلی در هر مقطع فقط یکبار قابل استفاده است.

 86. ممنون از پاسختون
  بله متوجهم
  اما منظور من چیز دیگه ای هست
  الان دانشگاه بخاطر اینکه بدهی دارم برگه فارغ التحصیلی به من نمیده که برای نظام وظیفه ببرم!
  پس الان نظام وظیفه در جریان قراره نداره، و فکرمیکنه من همچنان درحال تحصیلم درحالی که مهلت ۶ ماهه به من داده بود !
  الان توی ۶ ماه هستم
  عرض من اینه که بنظرتون ممکنه بخاطراینکه بهشون اطلاعی ندادم پس از مهلت ۶ ماهه برام غیبت بزنن؟
  و سوال دیگه اینکه آیا خود دانشگاه با نظام وظیفه در ارتباط هست؟یعنی اطلاع دادن که فلان دانشجو درسش تموم شده؟یا نه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • 1398/5/6

   سلام. بله کاربر عزیز
   دانشگاه و نظام وظیفه با هم در ارتباط هستند. بعد از ثبت اخرین نمره شما فارغ التحصیل می شوید. ولی خب شما باید کارهای فارغ التحصیلی را انجام دهید، چون ممکنه مشکلی باشه و اصلا نیاز باشه برگه ای برای نظام وظیفه و یا دانشگاه ببرید. به شخصه قاطع نمیدونم که غیبت می خورید یا نه ولی بنظر من غیبت نمی خورید

 87. سلام من کاردانی رو تو هفت ترم تموم کردم
  پلیس +۱۰ بهم گفت که اگر تا پایان بهمن ماه ۹۷ فارغ التحصیل بشم تا یک سال بهم مهلت میده، در غیر اینصورت تا ۶ ماه(من تا بهمن تموم کردم نه بیشتر)
  منتهی از اون‌موقع به دانشگاه بدهکار بودم اونا هم یه سری نامه باید میدادن به من که من بدم به پلیس +۱۰ که بدونن من فارغ التحصیل شدم و بهم مهلت یک ساله بدن، الان پلیس +۱۰ نمیدونه من درسم تموم شده و از اون موقع ۶ ماه میگذره، بنظرتون غیبت خوردم؟

  • 1398/5/6

   سلام.کاربر عزیز
   تمامی این اقدامات و معافیت ها براساس نامه هایی است که بین دانشگاه و نظام وظیفه مبادله می شود. چنانچه دانشگاه شما زمان فارغ التحصیلی شما را همان تاریخی که درستان تمام شده نزند ، معافیت کمتری به شما تعلق خواهد گرفت

 88. با سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی هستم و ۲۷ واحد دیگه تا پایان تحصیلم دارم.متاسفانه نتونستم ترم تابستونه بردارم و مهلتش تموم شد.چیکار میتونم کنم برای اینکه این ۲۷ واحد رو توی یک ترم پاس کنم ایا راهی هست ؟
  الان که مهلت ترم تابستون گذشته به هیچ عنوان نمیتونم کاری کنم ؟

  • 1398/4/27

   سلام. شما در یک ترم بدون هیچ محدودیتی بیش از 24 واحد نمی توانید بردارید. شنیدم که شاید در ترم تابستان بعد از تعطیلات یعنی همان دوازده مرداد مهلت مجددی برای انتخاب واحد ارائه شود. البته این براساس شنیده هاست و قطعی نیست. اگر مهلت جدید اعلام شد حتما نزد کارشناس رشته رفته و انتخاب واحد کنید

 89. سلام
  من مقطع کاردانی رو توی هفت ترم تموم کردم.. از دی ماه ۹۸ دیگه واسه کارشناسی ثبت نام نکردم.. می خوام بدونم منم تا یک سال برای ارسال دفترچه خدمت سربازی زمان دارم یا از دی ماه اضافه خوردم؟؟؟

  • 1398/4/24

   سلام.طبق گفته شما تا جایی که فهمیدم شما در مهلت معرفی درس خود را تمام کرده اید و باید بعداز فارغ التحصیلی برای معرفی اقدام میکردید

 90. سلام.
  میخاستم بدونم که کسایی که الان یک ترم دیگه برای پایان کاردانی دارن و کنکور ثبت نام کردن و ورودی بهمن رو انتخاب کردن و قبول شدن در صورت تمام نکردن دروس در چهار ترم قبولی ان ها در دانشگاه به نفرات رتبه های بعدی میرسه یا که هیچی؟؟؟؟

  • 1398/4/22

   سلام.اگر دانشگاه ظرفیت داشته باشد با رزرو شما موافقت می کند. اما معمولا اگر در هنگام ثبت نام مدرک قبلی خود را ارائه ندهید با ثبت نام شما موافقت نمی شود

 91. سلام.
  میخاستم بدونم که کسایی که الان یک ترم دیگه برای پایان کاردانی دارن و کنکور ثبت نام کردن و ورودی بهمن رو انتخاب کردن و قبول شدن در صورت تمام نکردن دروس در چهار ترم قبولی ان ها در دانشگاه به نفرات رتبه های بعدی میرسه یا که هیچی؟؟؟؟

  • 1398/4/22

   سلام.
   شما در موقع ثبت نام باید مدرک مقطع قبلی خود را ارائه کنید. مگر دانشگاه با رزرو شما موافقت کند

 92. با سلام
  من دانشجوی ترم 12 کارشناسی هستم و 131 واحد پاس کردم و 9 واحد از درسم باقی مانده است. ایا میتوانم از مهلت معرفی برای ادامه تحصیلم استفاده کنم؟
  برای استفاده از مهلت معرفی باید به کجا مراجعه کنم؟

  • 1398/4/20

   سلام.کاربر گرامی
   برای ادامه تحصیل در مدت معرفی باید نزد مسئولین دانشگاه خود بروید. کارشناس رشته می تواند شما را راهنمایی کند

 93. با سلام،من مهر ماه ۹۴وارددانشگاه پیام نور شدم ومعافیت تحصیلی برایم صادرشد دردی ماه ۹۷اخرین امتحانم رو دادم ونمره قطعی دربهمن ۹۷برام ردشد ولی دنبال کارهای فارغ التحصیلی خودم نرفتم کنکورارشد ۹۸ شرکت کردم ورتبم هم خوب شد که فکرشم نمیکردم الان رفتم دانشگاه برام نوبت زدن ۱۶مرداد۹۸ برای کارهای فارغ التحصیلی،اگه بنده دانشگاهی قبول بشم مشکلی ازلحاظ ثبت نام برام پیش نمیاد؟؟ممنونم ازپاسخگویی شما!

  • 1398/4/20

   سلام.شما باید تا موقع ثبت نام در دانشگاه ارشد مدرک کارشناسی خود را ارائه دهید. الان هم برای این به شما 16 مرداد زمان دادند چون تا ان تاریخ دانشگاه تعطیل است

 94. با سلام
  من دانشجوی ترم 12 کارشناسی پیوسته هستم و 130 واحد پاس کردم. چطور میتوانم برای استفاده از سنوات معرفی اقدام کنم؟
  ایا باید به نظام وظیفه مراجعه کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • 1398/4/20

   سلام.شما باید از طریق دانشگاه خود اقدام کنید و درخواست خود را ارائه دهید

 95. با سلام من ترم۱۲ کارشناسی پیوسته هستم شنیدم ۱۲ ترمی بشود مدرک لیسانس نمیدهند و معادلش رو میدن.ینی چی

  • 1398/4/19

   سلام.سنوات در پیام نور برای خانم ها ده ساله است. با کارشناس رشته خود مشورت کنید، مشکلی برایتان بوجود نمی اید

 96. سلام با عرض خسته نباشید
  ببخشید من ترم 6 کامپی.ترم و با این ترم کلا 46 واحد پاس کردم و پسر جانباز 25 درصد هستم
  به نظرتون چکار کنم خیلی اوضاع درسیم خرابه اگه درس میخوندم اصلا اینطوری نمیشد و حتی رنک هم میشدم
  اگه 11 ترمه تموم کنم در آینده برام مشکل پیش میاد ؟نمره زبانم خیلی خوبه و زبانم عالیه برای اپلای کردن از ایران باید حتما ارشدم رو بگیرم؟

  • 1398/4/19

   سلام. کاربر عزیز
   برای خروج از ایران هر قدر مدرک شما بالاتر باشد امتیاز شما بالاتر است. در مورد درستون هم شما تا ده ترم سنوات اصلی دارید. تحت شرایط یکسال سنوات ارفاقی هم به شما تعلق می گیره. تا ده ترم تموم کنین طبیعی هست و مشکلی نداره. بعد از اون هم اگر در یکسال ارفاقی تموم کنید مشکلی پیش نخواهد امد. شما سعی کنید معدلتان بالا باشد تا امتیاز خوبی بگیرید

 97. سلام بنده دانشجوی کامپیوتر ورودی مهر سال ۹۲ هستم که درسم در سنوات اضافه و در ۱۲ ترم یا ۶ سال تحصیلی تمام شد.بنده برای اعزام به خدمت چه مقدار فرصت دارم و ایا میتوانم کنکور ارشد سال ۹۹ شرکت کنم؟

  • 1398/4/19

   سلام.اگر از سنوات ارفاقی مطمئن هستید که به شما تعلق گرفته (نه مهلت یکساله معرفی) می توانید برای ارشد شرکت کنید. زیرا از بعد فارغ التحصیلی یکسال مهلت معرفی دارید

 98. سنوات ارفاقی خوب شرایط خاصی داره ؟ به غیر از اون ۹۰ واحد
  ینی راحت میدن یا ن؟

  • 1398/4/18

   سلام.تعداد واحد مهمه و معدل
   مورد انظباطی هم نباید داشته باشید

 99. با سلام دوباره
  دانشجو ترم ۶ برقم و میخواستم ببینم اگه تغییر رشته بدم و برم رشته ی صنایع چطور میشه؟
  و ترم چند صنایع محصوب میشم؟

  • 1398/4/16

   سلام. درساتون در صورتی که امکانش باشه تطبیق میخوره. تعیین اینکه از ترم چند شروع به تحصیل کنین با دانشگاست

 100. سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی برق هستم و ترم ۶
  تاالان ۵۹ واحد پاس کردم
  میخواستم بببنم چجورب ۱۰ ترمه میشن و شرایطش چیه؟
  آیا باید تا ترم ۸ بتونم ۱۰۰ ولحد پاس کنم تا اجازه بدن ۱۰ ترمه بشم یا نه؟

  • 1398/4/16

   سلام.سنوات کارشناسی 10 ترم است. اگر شما تا پایان 10 ترم نتوانید فارغ التحصیل شوید می توانید برای سنوات ارفاقی اقدام کنید . شنیدم برای سنوات ارفاقی حداقل باید حدود 90 واحد را با معدل حداقل 12 در کارشناسی پاس کرده باشید

 101. سلام خسته نباشید من دانشجوری دانشگاه آزادم ورودی ۹۲ من الان ۱۲۰ واحد پاس کردم ۱۶ واحدم مونده میخواستم بدونم اگه از نظام وظیفه سنوات ارفاقی تعلق نگیره میتونم بعد سربازی ادامه بدم درسمو یا نمیشه؟

  • 1398/4/15

   سلام.شما الان باید در سنوات ارفاقی یکساله باشید. بعد این شما می توانید با موافقت دانشگاه و نظام وظیفه در دوران یکساله معرفی خود درستان را تمام کنید. اما اجازه ادامه تحصیل ندارید

 102. سلام آیا امکانش هست دانشجویانی که ترم 10 هستن و دروس زیادی رو هنوز پاس نکردن بتونن بیش از 24 واحد در یک ترم درس انتخاب کنن؟

  • 1398/4/15

   سلام.اگر معدلتان بالای 17 باشد یا ترم اخر باشید می توانید 24 واحد پاس کنید

 103. سلام
  من در مقطع پیش دانشگاهی چند درس(۱۷واحد) رو نتونستم پاس کنم و برای ثبت نام مراجعه کردم گفتند که وقفه تحصیلی پیش اومده برات و برای ثبت نام شما باید دفترچه سربازی پست کنی تاریخ اعزام به خدمتت مشخص که شد میتونیم به عنوان دانش آموز روزانه ثبت نامت کنیم.

  سوال من اینه؛ آیا میتونم مهرماه به دانشگاه برم و با معافیت جدیدی که از طرف دانشگاه بهم میدن کدارس بزرگسال روزانه ثبت نام کنم برای پاس کردن پیش دانشگاهیم؟

  • 1398/4/14

   سلام.اگر در مهلت معرفی سربازی اقدام کرده اید نمی توانید ادامه تحصیل دهید.با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 104. من ورودی مهر 93 هستم و احتمالا پاییز امسال تموم میکنم بخوام بعدش سریع پست کنم کسری ندارم؟

  • 1398/4/12

   سلام.تاریخ اتمام معافیت تحصیلی شما چه زمانی است؟ اگر در دوره معرفی هستید تاقبل اتمام تاریخ باید پست کنید. اگر سنوات ارفاقی دارید که مشکلی ندارد

 105. سلام من با ترم تابستون و واحدای پاس شده الان که ترم ۱۰ هستم به ۹۸ واحد میرسم یعنی ۲ واحد تا ۱۰۰ تا کم دارم . الان دقیقا باید چیکار کنم که مشمول نشم و بتونم تموم کنم هر جوری شده درسو؟لطفا جواب بدید ممنون

  • 1398/4/11

   سلام. براساس شنیده ها ، بتازگی این قانون تغییر کرده و حداقل تعداد واحد به حدود 90 رسیده است. اگر معدل خوبی دارید می توانید درخواست سنوات ارفاقی بدهید

 106. سلام من ترم 5 کاردانی هستم میخواستم بدونم امکانی این هست انصرام بدم و تو یه رشته دیگه ای تحصیل کنم؟نظام وظیفه اجازه میده؟

  • 1398/4/10

   سلام. قوانین سنوات بتازگی تغییراتی داشته است. امکان انصراف و یا تغییر رشته بگمانم تا یک ترمی امکان پذیر است و بعد از ان نمی شود

 107. سلام
  من دانشجوی کاردانی هستم ترم چهاروتاحالاسه بارمشروط شدم وباتوجه به این که۳۷واحددرسی راگذارندم میخواستم ببینم ایامن میتونم ترم تابستان وترم پنج رادردانشگاه تحصیل کنم

  • 1398/4/6

   سلام.کاربر عزیز
   من از سایر دانشگاه ها اطلاعی ندارم.بهتر است از مسئولین دانشگاه خود سوال کنید

 108. سلام . خسته نباشید . یه سوال دارم . من اگه تو مدت 5 سال معافیت تحصیلی کارشناسی پیوسته 100 واحد پاس نکنم و 90 واحد پاس کرده باشم آیا باید برم خدمت ؟

  • 1398/4/2

   سلام.با سنوات ارفاقی شما موافقت نمی شود ولی شما می توانید درخواست تحصیل در دوره معرفی کنید. مگر با اخذ ترم تابستان و حداکثر تعداد واحد ممکن در هر ترم بتوانید فارغ التحصیل شوید

 109. سلام. من دانشجوی ارشد هستم و سال چهارم(ترم هشتم).فقط پایان نامه دارم و مشروط و معدل پایین نیستم. آیا میتوانم یک ترم دیگر از نظام وظیفه معافیت تحصیلی بگیرم یا سنوات من کاملا پر شده ابت؟

  • 1398/4/1

   سلام.کاربر گرامی
   نزد کارشناس رشته خود بروید. ولی تا جایی که می دانم شما از سنوات کامل خود استفاده کرده اید و وارد دوره معرفی شده اید.

 110. سلام ایا گرفتن مدرک معادل کاردانی در رشته کارشناسی پیوسته اختیاریه ؟
  من تعداد واحد بالایی پاس کردم ولی میخوام انصراف بدم
  شرطش هم اینه مدرک کاردانی ندن بهم تا نظام وظیفه سنوات مجدد بده
  ممنون میشم جواب بدید

  • 1398/3/31

   سلام.کاربر گرامی
   درخواست مدرک از سمت خود شما باید صادر شود. ولی در هر حال وقتی به دانشگاه بعد مراجعه کنید باید کارهای این دانشگاه را کرده باشید و یکی از کارها تعیین تکلیف واحدهای پاس شده و دریافت نمرات کلی شماست. شاید در انجا براساس واحدهای پاس شده دانشگاه از شما بخواهد که درخواست مدرک کاردانی بدهید

 111. سلام . رشته ای که میخوام کارشناسی پیوسته شرکت کنم با کاردانی نامرتبط هست . و با دو سال و نیم معافیت که نمیشه مدرک کارشناسی پیوسته بگیرم . امکان 8 ترم معافیت وجود داره؟

  • 1398/3/31

   سلام.کاربر گرامی
   احتمال تطبیق برخی دروس شما از جمله دروس عمومی هست.بهتر است شما در مقطع کارشناسی ناپیوسته شرکت کنید. البته دقت داشته باشید که سنوات ارفاقی هم ممکن شامل شما بشود و تا سه سال فرصت داشته باشید.

 112. سلام خسته نباشید تورو خدا جوابمو بدید خیلی حیاتیه واسم
  من ترم 10 شیمی هستم و 86 واحد پاس کردم و معدلم بالای 12 هست و بهم درصورت انصراف مدرک کاردانی تعلق میگیره
  من میخوام انصراف بدم و در رشته دیگه ای ثبت نام کنم
  ولی نظام وظیفه گفته نباید مدرک کاردانی رو بگیری ورگنه نمیتونی

  الان راهی هست ک دانشگاه مدرک کاردانی رو بهم نده و انصرافمو بدون مدرک ثبت کنه؟

  • 1398/3/30

   سلام.کاربر گرامی
   وقتی شما تعداد واحد زیادی پاس کرده و می خواهید انصراف دهید دانشگاه از شما می خواهد درخواست مدرک دهید. این موضوع را با کارشناس رشته دانشگاه خود درمیان بگذراید و از وی بخواهید کمکتان کند

 113. سلام . من دانشجو کاردانی هستم . میخواستم بدونم وقتی مدرکم گرفتم . میتونم کنکور زبان شرکت کنم و معافیت تحصیلی برای مقطع کارشناسی پیوسته چند ترم بهم میدن؟

  • 1398/3/29

   سلام.کاربر گرامی
   شما می توانید شرکت کنید برای کارشناسی پیوسته ، بعد از پذیرش دروس شما تطبیق می خورد. به احتمال قوی تا 2 و نیم سال به همراه سنوات ارفاقی بصورت جدا به شما داده شود

 114. سلام خسته نباشید ببخشید من ترم ۸ کاردانی پیوستم بعدش سنوات ارفاقی منم تموم شده میخواستم ببینم میتونم امتحانات پایان ترممو بگذورنم یا نه؟؟

  • 1398/3/5

   سلام.کاربر گرامی
   اگر مشمول سربازی هستید برای شما احتمال مشکل وجود دارد

 115. سلام وقت بخیر.
  من تاریخ 31 تیر 97 فارغ‌التحصیل مقطع لیسانس شدم و 23 خرداد هم کنکور ارشد دارم ولی جواب کنکور شهریور ماه میاد.
  میخواستم بدونم اگه هفته قبل از 31 تیر دفترچه پست کنم و مثلا تاریخ اعزامم بیافته شهریور، غیبت میخورم؟ باید تا 31 تیر اعزام شده باشم تا غیبت نخورم یا اینکه همین که دفترچه رو قبل از مهلت پست کردم کفایت میکنه؟

  • 1398/3/2

   سلام.کاربر گرامی
   در این مورد اطلاعی ندارم متاسفانه
   بهتر است از کارشناسان پلیس +10 سوال نمایید

 116. سلام من کاردانی ام الانم ۴ ترم گذروندم این ترمم ۱۴ واحد دارم ترم تابستون هم برمیدارم میشه کلا میشه ۵۴ واحده که گذروندم میخواستم بدونم از سنوات میتونم استفاده کنم یا اخراجی میخورم

  • 1398/2/26

   سلام.کاربر گرامی
   سنوات دوره کاردانی 5 ترم است که اگر معدل و تعداد واحد خوبی پاس کرده باشید یک ترم هم سنوات ارفاقی به شما می دهند و می توانید درستان را تمام کنید. حتما با کارشناس رشته خود مشورت کنید تا در صورت امکان درخواست شما را ثبت کند

 117. با سلام خسته نباشید بنده دانشجوی 93 دانشگاه ازاد هستم 115 واحد باس کردم امکانش هست که مدرک معادل بگیرم و به خدمت سربازی بروم ( کسری ایثارگری دارم کلا 10 ماه خدمت دارم ) و بعد از تموم شدن سربازی بیام و دو ترم باقیمانده رو در دانشگاه بخونم ؟

  • 1398/2/24

   باسلام.کاربر گرامی
   شما می توانید درخواست مدرک کاردانی بدهید. بعد از سربازی و بازگشت به تحصیل برای مدرک کارشناسی نیز می توانید درسهای باقیمانده پاس شده را تطبیق بدهید. البته از قوانین داخلی دانشگاه ازاد اطلاع چندانی ندارم. بهتر است با کارشناس رشته خود مشورت کنید

 118. سلام،
  یه سوال داشتم
  من بهمن ماه ۹۷ (۳ ماه پیش)
  در مقطع کاردانی فارغ التحصیل شدم
  همون ماه در مقطع کارشناسی ناپیوسته درهمون دانشگاه ثبت نام کردم.
  سوال من این هست
  باید برای نظام وظیفه مدرکی ببرم؟از فارغ التحصیلیم یا ثبت نام جدیدم؟
  چون نظام وظیفه نمیدونه هیچکدوم رو.
  ممنون میشم پاسخ بدید..

  • 1398/2/14

   سلام.کاربر گرامی
   بعد از فارغ التحصیلی و ثبت نام در دانشگاه برای رشته جدید، خود دانشگاه از شما مدارک سربازی و استعلامات مربوطه را می خواهد . بهتر است برای پیگیری روند خود به کارشناس پلیس +10 مشورت کنید

 119. سلام ببخشيد دوباره مزاحم ميشم من ميخوام در ترم 9 كه ميشود ابان سال بعد از پيام نور انصراف داده و كنكور سراسري شركت كنم گفتيد به دانشگاه ونظام وظيفه بستگي داره كه قبول كنن. خواستم بدونم به دانشگاهي كه قرار قبولشم بستگي داره يا دانشگاهي كه الان هستم واين كه ايا رسما متن قانوني هست كه بگه در ترم 9 انصراف بدي ديگه معافيت نميدن .برچه اساسي تصميم گرفته ميشه معافيت بدن يانه تو رو خدا كمك كنين ممنون

  • 1398/1/7

   سلام.کاربر گرامی
   این موضوع کاملا در اختیار نظام وظیفه و کمی هم دانشگاست. بهتره با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 120. سلام ببخشيد مراحل گرفتن معافيت تحصيلي مجدد براي داشجو چگونه است؟ ايا بايد به نظام وظيفه محل زندگي مراجعه كرد يا نظام وظيفه محل قبولي؟ ممنون

  • 1398/1/6

   سلام . کاربر گرامی
   لطفا ایمیل خود را در فرم ارسال نظر وارد کنید. به سوالات دانشجویی که ایمیل نداشته باشند پاسخ داده نمی شود

 121. با سلام من دانشجوي ورودي 94 پيام نور هستم الان ترم 8 هستم تعداد واحد هايي كه گرفته ام كم است يعني در طي 5 سال نميتوانم فارغ التحصيل شوم با تعداد كم واحد سنوات ارفاقي هم تعلق نميگيرد اما ميتوانم در ترم 9 تعداد واحد كارداني را پاس كنم اما قصد گرفتن مدرك كارداني ندارم اگر در مهر يا ابان سال بعد كه ترم 9 ميشوم از دانشگاه انصراف بدهم ودر كنكور 99 شركت كنم و پذيرفته شوم بدون گرفتن مدرك كارداني آيا به من معافيت تحصيلي مجدد تعلق ميگيرد؟ تورو خدا كمك كنيد ممنون

  • 1398/1/1

   سلام.کاربر گرامی
   هر دانشجو مشمول اجازه دارد در طول تحصیل یکبار انصراف داده و در رشته ای دیگر مشغول به تحصیل شود. اما شما ترم های آخر هستید و پذیرش و یا رد این موضوع کاملا در اختیار دانشگاه و سازمان نظام وظیفه است. بهتر است با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 122. باسلام من ورودی مهر93ارشد آزاد هستم الان ترم 10فقط پایان نامه دارم واحدهای نظری را سال 95تموم کردم این ترم دفاع میکنم معافیت دائم دارم آیا سنوات من تمدید میشه ؟ اجازه دفاع میدن واگرنتونم دفاع کنم آیا دوباره میتونم تمدیدکنم .تشکر

  • 1397/12/17

   سلام.کاربر گرامی
   از قوانین دانشگاه آزاد اطلاع چندانی ندارم. بهتر است با مسئولین دانشگاه خود صحبت کنید، ببینید به شما اجازه دفاع می دهند یا نه.

 123. باسلام بنده ورودی94کاردانی حسابداری ناپیوسته هستم واز همان ابتدا درخواست مرخصی تحصیلی به مدت 2 ترم داشتم اما دانشگاه برام کلا5 ترمو رد کرد و30/11/97 معافیت تحصیلیم تمام شده خواستم بدونم حال که معافیت تحصیلیم تمام شده و تا الانم از دانشگاه انصراف ندادم ایا بعد از انصراف اگر در کنکور قبول شوم ایا می توانم برم دانشگاه؟ بدون مشکل سربازی!

  • 1397/12/16

   سلام.کاربر گرامی
   شما باید درخواست سنوات ارفاقی بدهید. اگر شرایطش را داشته باشید مانند تعداد واحد پاس شده و معدل، دانشگاه با یک ترم سنوات ارفاقی شما موافقت می کند. اما اگر بخواهید انصراف دهید ، با توجه به اینکه وارد مهلت معرفی شده اید، ابتدا باید تکلیف سربازی خود را مشخص کنید ، بعد ادامه تحصیل دهید

 124. سلام.من ورودي بهمن ٨٩ پزشكي دولتي هستم، متاسفانه بهمن ٩٧ هشت سال مجازم تموم شده، و دوره اينترنيم كه سه ترمه مونده و از تير شروع ميشه، بنظر شما اميدي هست واسه من كه سنوات ارفاقي بهم بدن؟ من يه جدولي ديدم كه گفته بود واسه ورودي ٨٩ و قبلش نه ساله سنوات مجاز وارفاقي يكسال كه مثل اينكه اين قانون برداشتن والله بدبخت شدم كلي دانشجو بودن كه ده دوازده ساله پزشكي خوندن تو دانشگاه ما حالا به ما گير دادن

  • 1397/12/13

   سلام.کاربر گرامی
   ان شاالله که برای شما هم درست می شود. شما به دانشگاه مراجعه و درخواست سنوات ارفاقی کنید. بعد از سنوات ارفاقی هم در مهلت معرفی می توانید درس خود را تمام کنید. شرایط و قوانین را در دانشگاه شما نمی دانم، اما سنوات ارفاقی احتمال زیاد شامل حال شما بشود. اگر از دانشگاه جواب درستی نگرفتید، برید پیش کارشناس پلیس +10

 125. سلام. من در حال حاضر مشغول به تحصیل در مقطع کاردانی هستم و به دلایل شخصی فقط تا ترم سه 22 واحد پاس کردم،،، و الان ترم 4 هستم و 20 واحد گرفتم و خیلی سخت دارم درس میخونم... آیا هنوز وقت جبران هست، با توجه به اینکه میگن تا ترم 5 اگر 50 واحد پاس نکنید اخراجید ازدانشگاه..لطفا راهنمایی کنید.

  • 1397/12/13

   سلام.کاربر گرامی
   شما می توانید از سنوات ارفاقی یک نیمسال هم استفاده کنید، اگر تعداد واحد پاس شده شما و معدلتان به حد نصاب لازم رسیده باشد. اگر با سنوات ارفاقی شما هم موافقت نشود، می توانید در مهلت یکساله معرفی به سربازی درس خود را تمام کنید

 126. سلام.من چطور میتونم مجدد رشته های دکترای پیوسته شرکت کنم؟چون یکبار کارشناسی روزانه گرفتم و معافیت تحصیلی بم نمیدن مجدد

  • 1397/12/10

   سلام.کاربر گرامی
   این موضوع باید توسط کارشناس پلیس +10 بررسی شود که شما چقدر از مهلت معرفیتان باقی مانده، ایا دوره کارشناسی را در سنوات معمولی به اتمام رسانده اید یا خیر و موضوعات دیگر . این موارد باید توسط کارشناس پلیس +10 بررسی شود

 127. من پنچ ترم که دانشگاه نرفتم آیا من یک انصرافی یا اخراجی محسوب میشوم؟

  • 1397/12/7

   سلام.کاربر گرامی
   اگر مشکل سربازی نداشته باشید، می توانید با مراجعه به دانشگاه و توضیح علت و شرایط، درخواست بازگشت به تحصیل بدهید. البته شهریه ثابت ترمهایی که نبوده اید نیز محاسبه می شود

 128. سلام من سال ۸۹ دانشگاه آزاد قبول شدم ولی بدون گرفتن معافیت تحصیلی رفتم ثبت نام کردم.سال ۹۳ درسم تموم شدو اسه فارغ التحصیلی اقدام نکردم و به دلیل مشکلات خانوادگی نتونستم خدمت برم سوال من اینکه آیا به خاطرمعافیت تحصیلی امکان داره من غیبت ام از سال ۸۹ حساب بشه؟ ازنظام وظیفه پیامک اومده برای خرید خدمت بالای ۸ سال اقدام کنید

  • 1397/12/6

   سلام.احتمالش هست ولی کمه
   پیشنهاد می کنم پیگیری کنین. ولی عملا خود دانشگاه ها موضوع بررسی معافیت و سربازی پسران را از نظام وظیفه دنبال می کند.

 129. سلام من سال 96 مدرک پیش دانشگاهی گرفتم و تا مرداد 97 معافیت گرفتم الان ورودی بهمن 97 هستم در مقطع کارشناسی و برای خدمت بهم گیر دادن که 4 ماه گذشته آیا میشه کاری کرد اگه راهی داره توروخدا بگید؟

  • 1397/12/4

   سلام.کاربر گرامی
   عملا شما در دوره غیبت وارد دانشگاه شده اید. بهتر است با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید. من راهی برای کمک نمی دانم

 130. با سلام من ورودي ترم مهر ٩٧ هستم و ميخواستم براي بهمن انصراف بدم و در دانشگاه ازاد تحصيل كنم ولي بنا به دلايلي بم ميگن از ترم مهر ٩٨ برو ازاد ميخواستم بدونم با اين كار براي سنواتم مشكلي پيش نمياد؟

  • 1397/12/2

   سلام.کاربر گرامی
   شما یکبار امکان انصراف و تحصیل در رشته ای دیگر دارید. ولی به شرطی که مدت زیادی از سنوات شما نگذشته باشد. تا جایی که اطلاع دارم نباید مشکلی وجود داشته باشد. ولی خب بهتر است از کارشناسان پلیس +10 نیز سوال نمایید

 131. سلام خسته نباشید. ورودی مهر95هستم بهمن97 فارغ‌التحصیل میشم چقد سنوات تحصیلی دارم و ایا میتونم در کنکور 98/4/12شرکت کنم با تشکر

  • 1397/11/28

   سلام.کاربر گرامی
   شما در چه مقطعی و دانشگاهی تحصیل می کنید؟

 132. سلام خسته نباشی من مقطع کاردانی تموم کردم با دو نیم سال سنوات میخواستم بدونم چقدر مهلت دارم برای ثبتنام کارشناسی اخه بعضی ها میگن یک سال بعضی ها میگن شش ماه.

  • 1397/11/27

   سلام.کاربر گرامی
   شما بعد از فراغت از تحصیل یکسال مهلت معرفی سربازی دارید

 133. سلام وقت بخیر من در سنوات مجاز فارغ التحصیل نشده و یازده ترمه کارشناسی شدم ایا بعد اتمام دوره کارشناسی و فارغ التحصیلی همچنان یک سال مهلت معرفی نظام وظیفه را دارم یا خیر ؟سریعا باید اقدام به پست کردن دفترچه کنم ؟ (‌من با توجه به اینکه امریه بخوام بشم نیاز دارم یک سال بیمه شرکت مورد نظر بشم ایا بعد فارغ التحصیلی یک سال مهلت رو دارم یا خیر؟ )‌

  • 1397/11/21

   سلام.کاربر گرامی
   از دانشگاهتان درخواست سنوات ارفاقی کرده اید. اگر شرایطش را داشته باشید می توانید از سنوات ارفاقی استفاده کرده و مهلت معرفی سرجایش باقی می ماند. نزد کارشناس رشته خود بروید

 134. با عرض سلام و ادب
  سوال اینجانب در رابط با معافیت کامل از خدمت نظام وظیفه ناجا می باشد.
  بنده ۲۳ سال دارم و ترم ۵ ،مدیریت جهانگردی ازپیام نور مرکز مشهد الرضا هستم.
  و یک برادر اتمام ۱۴ سالشه دارم و (مادربزرگ مادری) هم خودم مراقبت ازشان میکنم که ۳ تا پسر دارد که متهل میباشند و مادر و پدرم از هم جدا شدند به دلایل خانوادگیمان به تازگی رسمأ جدا شده اند ،حال من سرپرست هم مادربزرگم هستم و هم کفیل [مادرم (۵۰ سال دارند) ] ، برادر تازه وارد ۱۵ سال شده ام هم درحال تحصیل و مدرسه می رود...
  برای معافیت از خدمت مقدس سربازی چه باید کنم درضمن حال متولد ۲۰ آذر ۷۴ هستم و خواستار تعقیر رشته تحصیلی اکنونم به رشته حقوق قضایی را دارم..
  خواهشمندم با کمال احترام بنده حقیر را راهنمایی و ارجاع نمائید.
  سپاس گذارم

  • 1397/11/20

   سلام دوست عزیز
   اول باید بگم که سایت ما یک سایت دانشگاهی و پیام نوری هست و در مورد قوانین نظام وظیفه اطلاع زیادی ندارم. تنها در زمینه قوانین معافیت تحصیلی اطلاعات کمی دارم. سوال شما در مورد معافیت است و خب بحث پیچیده ای است که من اصلا در جایگاهی نیستم بتوانم کمک کنم. تنها می توانم بگویم در مورد کفالت مادر شاید بتوانید شامل تبصره و یا ماده ای شوید.

 135. سلام من تا 30/11/98
  معافيت تحصيلي دارم
  الان برام 4واحد موندم فارغ التحصيل بشوم ميخوام تابستان معرفي ب استاد بردارم زمان فارغ التحصيلي برج 6شهريور 98باشع
  چونك ميخوام ارشد بخوانم ايا نظام وظيفه با من موافقت ميكند واسه معافيت تحصيلي در مقطع ارشد يا ن
  چونك از زمان فارغ تا يك سال مهلت داده ميشوند سوال اينه توي اين يك سال شامل ادمه تحصيل معافيت بعدي ميشه
  لطفا

  • 1397/11/16

   سلام.کاربر عزیز
   اگر شما در مدت سنوات مجاز خود درستان را تمام کنید می توانید در مقاطع بالاتر شرکت کنید(در همان مدت یکسال معرفی می توانید). ولی اگر در مدت معرفی درستان تمام شود (بعد از سنوات اولیه و سنوات ارفاقی) نمی توانید مقاطع بالاتر تحصیل کنید تا تکلیف سربازی شما مشخص شود.

 136. سلام
  من کارشناسی ناپیوسته بودم و فارغ التحصیل شدم، اگر الان کارشناسی پیوسته ثبت نام کنم، معافیتم تمدید می‌شود یا خیر؟

  • 1397/11/15

   سلام.کاربر گرامی
   در هر مقطع تنها یکبار امکان استفاده از سنوات تحصیلی هست. شما مدرک کارشناسی را با معافیت تحصیلی دریافت نموده اید

 137. با سلام ، گرفتن مدرک معادل کاردانی اختیاری هست ؟ یعنی اگه دانشجویی حدود 100 واحد پاس کنه در دانشگاه آزاد، بعد بخواد دوباره کنکور سراسری شرکت کنه اما مدرک معادل نگیره و بعدا معادل سازی کنه امکانش هست ؟ با تشکر از پاسخ شما

  • 1397/11/15

   سلام.کاربر عزیز
   از مقررات دانشگاه ازاد اطلاعی ندارم. بهتر است از مسئولین دانشگاهتان سوال کنید

 138. باسلام من الآن ترم ٣ كارشناسي ناپيوسته دانشگاه غير انتفاعي هستم و تا حالا هر ٣ترم مشروط شدم امكان ادامه تحصيل در دانشگاه هست

  • 1397/11/13

   سلام.کاربر گرامی
   من اطلاعاتی در زمینه دانشگاه پیام نور دارم و از قوانین و مقررات سایر دانشگاه ها اطلاعی ندارم، اما سه ترم مشروطی پشت سرهم خطر اخراج از تحصیل را دارد

 139. سلام، من ترم 11 هستم و برای ترم بعد به من سنوات داده نشد ، میتوانم بعد از خدمت سربازی درس از همان جایی که قبلا بوده و 102 واحد پاس کرده ام ادامه دهم، با تشکر

  • 1397/11/12

   سلام.کاربر گرامی
   لطفا نام و نام خانوادگی و ایمیل خود را در فرم ارسال نظر درست وارد کنید. به سوالات دانشجویی که ایمیل نداشته باشند پاسخ داده نمی شود.

 140. با درود بنده ورودی بهمن ۹۲ هستم و ۱۳۱ واحد پاس کرده ام وتنها ۶ واحد باقی مانده ، مهلت معافیت تحصیلی ام ۳۰شهریور تمام شده بود و در آذر امسال درخواست افزایش سنوات دادم وموافقت شد تا ۳۰ بهمن ، به خاطر اینکه این ترم واحدی بر نداشتم وپاس نکرده م تقاضای معرفی به استاد داشتم اما دانشگاه بیشتر از ۴واحد را نپذیرفت و میگوید باید درس را در طول ترم بردارم ، آیا نظام وظیفه فرصت دیگری برای من میدهد تا ۶ واحد را پاس کنم چون تا جایی که میدونم شرط تمدید دوباره سنوات گذراندن واحد در ترم قبلی است اما من به خاطر مشکلات و نا آگاهی از آن مطلع نبودم و دیر اقدام کردم و این ترم هیچ درسی پاس نکردم ، اگر موافقت نشود چه مدت زمان دارم تا خدمت سربازی را تمام کنم و آن واحد های مانده را پاس کنم ؟ و آیا میشه در این شرایط که فارغ التحصیل نیستم معافیت بگیرم؟ و با معافیت موقت میشود ادامه آن واحد ها را تمام کرد مثلا معافیت مادری ؟ ممنون میشم از پاسختون.

  • 1397/11/12

   سلام.کاربر گرامی
   شما اکنون سنوات ارفاقی شامل حالتان نمی شود. اما از دانشگاه خود بخواهید درخواست شما را مبنی بر تحصیل در دوره معرفی ارسال کنند. در دوره یکساله معرفی می توانید درس خود را تمام کرده و همچنین کارهای سربازی را انجام دهید. در این یکسال شما می توانید درس خود را تمام کنید، اما نمی توانید در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید تا تکلیف سربازی شما مشخص شود. همچنین در مورد معافیتی که فرمودید من اطلاعی ندارم. با توجه به مقررات نظام وظیفه که سالیانه ممکن تغییر کند، بهتر است این موضوع را از پلیس +10 سوال نمایید

 141. سلام من ورودی ۹۴ کارشناسی پیوسته هستم دانشگاه آزاد میخواستم ببینم میتونم کلا تا سنواتم که سال ۹۹ است مرخصی بگیرم

  • 1397/11/11

   سلام.کاربر گرامی
   از قوانین دانشگاه ازاد اطلاعی ندارم، من در زمینه دانشگاه پیام نور اطلاعاتی دارم. ولی بطور کل گمان کنم تعداد ترمی که می توانید مرخصی بگیرید محدود است (2 یا سه ترم) و بیشتر از آن انصراف از تحصیل محسوب می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به کارشناسان دانشگاهتان مراجعه کنید

 142. با سلام من ورودی مهر94 کارشناسی پیوسته ام وتا الان که ترم هفتم هستم 77واحد پاس کردم و اگرترم 8 بیست تا پاس کنم میشه97تا. ایا به من اجازه میدن اون 3واحد در تابستون بردارم تابشه100تا و درخواستمو قبول کنن؟ و اینکه من ترم اول انتخاب واحد کردم نرفتم مشروط شدم و ترم دومم مرخصی گرفتم اینا میتونه تاثیر خاصی داشته باشه؟

  • 1397/11/11

   سلام.کاربر گرامی
   سنوات دانشجویان کارشناسی 5 سال یا 10 ترم است که بعد از یکسال سنوات ارفاقی می توانند بهره مند شوند

 143. سلام
  من ترم نه ارشدم و ورودی سال 93. از دو ترم سنوات ارفاقی ام استفاده کرد و برای ترم 9 در یک سال مهلت معرفی بهم معافیت تحصیلی دادند تا 97.11.30 . می خواستم بدونم اگه تا تاریخ مذکور نتونم فارغ التحصیل بشم از چه زمانی غیبت می خورم؟

  • 1397/11/11

   سلام.کاربر گرامی
   شما در همین مهلت یکسال معرفی هم باید درس خود را تمام می کردید هم کارهای سربازی را انجام میدادید. برای بررسی موضوع خود با کارشناسان پلیس +10 باید مشورت کنید

 144. استادم با اينكه ديگه اين دانشگاه نيست بازم خيلي تماس گرفت و بهشون گفت كه نمره بهمن ٩٦ بايد ثبت ميشده ولي قبول نكردن و مديرگروه جديدهم باهاش صحبت كردم و حرفمو قبول كرد ولي رئيس قبول نكرد، شماره يا سايتي هست كه بتونم پيگيري و شكايت كنم از دانشگاه غيرانتفاعي ام ؟

  • 1397/11/11

   نه متاسفانه
   بیشتر از این اطلاعی ندارم

 145. به دليل اينكه استادراهنماي من كه مدير گروه رشتمم بوداز دانشگاه رفت وديگه تو دانشگاه ما نبودكه سيستم داشته باشه كه نمره ي منو ثبت كنه البته منم بعد از دفاع ديگه نرفتم دانشگاه وكاراي فارغ التحصيليمو نكردم بعد از ١ سال رفتم و ديدم نمره اي ثبت نشده و سال تموم شدنه درسم را زدن ٩٧ و ٢ترم هم شهريه اضافه ازم گرفتن كلي هم باهاشون صحبت كردم ولي قبول نكردن،من ميتونم شكايت كنم ازشون؟!

  • 1397/11/10

   سلام.کاربر گرامی
   توصیه ما به همه دانشجویان این است که در ترم اخر حتما پیگیر نمرات خود باشند. برای دانشجویان پسر مشمول سربازی، اگر پیگیر نمرات خود نباشند حتی ممکن است برای فارغ التحصیلی مشکل پیش بیاید. این موضوع از طرف دانشگاه امری طبیعی است و چون نمره پروژه شما ثبت نشده ، گمان بر تمدید آن کرده اند. تنها خود استاد شما می تواند این موضوع را درست کند. به مدیر گروه جدید رشته خود مراجعه و از او کمک بخواهید

 146. ببخشيد من يك سوال ديگه هم داشتم من سال ٩٦ دفاع كردم و پايان نامه رو تحويل دادم ولي نمره ي من ثبت نشده بود و امسال دي ٩٧ نمره ي من ثبت شد و هم از بابت شهريه تا ٩٧ با من حساب كردن و هم تاريخ فارغ التحصيلي من سال ٩٧ خورده در صورتيكه من ٩٦ درسم تموم شده برد و همرو پاس كرده بودم فقط نمره ي پايان نامه ام ثبت نشده بود

  • 1397/11/9

   سلام.کاربر گرامی
   مهم ترمی هست که تمام کرده اید و اینکه چرا نمره شما با تاخیر ثبت شده است. شاید در حال بررسی بوده و یا داکیومنت تحویلی شما نقص داشته و یا گزینه های دیگر. اگر از نظر شما مشکلی در این زمینه ها نبوده می توانید نزد مسئولین دانشگاه خود رفته و پیگیری کنید

 147. با عرض سلام
  اگر زودتر از ترم 8 فارغ التحصیل شد بازم مهلت فراغت یک سال است یا بیشتر؟

  • 1397/11/9

   سلام.کاربر عزیز
   چنانچه در طول سنوات اولیه یا ارفاقی درس شما به اتمام برسد، مهلت معرفی همان یکسال است. زیرا از زمان فارغ التحصیلی شما یکسال زمان دارید یا ادامه تحصیل دهید و یا کارهای سربازی خود را انجام دهید

 148. سلام من ترم ورودی 95 کاردانی ام .چند ترم سنوات ارفاقی میتونم بگیرم

  • 1397/11/9

   سلام.کاربر عزیز
   یک نیم ترم به شما سنوات ارفاقی می دهند در صورت داشتن شرایط
   این موضوع توسط دانشگاه شما بررسی و سپس درخواست ان به نظام وظیفه ارائه می شود. باید درخواست خود را به دانشگاه بدهید تا بررسی کنند

 149. با عرض سلام
  اگر زودتر از ترم 8 فارغ التحصیل شد بازم مهلت فراغت یک سال است یا بیشتر؟

  • 1397/11/8

   سلام.کاربر گرامی
   لطفا ایمیل خود را در فرم ارسال نظر وارد کنید. به سوالات دانشجویی که ایمیل نداشته باشند پاسخ نمی دهیم

 150. سلام . من ترم سه کاردانی ورودی مهر 96 هستم . و ترم دو و سه رو نخوندم . الان می‌خوام انصراف بدم و برم دانشگاه آزاد ثبت نام کنم . معافیت تحصیلی من تا مهر 99 است . آیا با ثبت نام در دانشگاه جدید مهلت اتمام تحصیل تغییر میکنه؟
  اگه تا مهر 99 درسم تموم نشه یک ترم ارفاقی بهم میدن ؟ و اگه تو یک ترم ارفاقی فارغ تحصیل بشم میتونم در مقطع بالاتر شرکت کنم؟

  • 1397/11/8

   سلام.کاربر عزیز
   دانشجوی مشمول اجازه دارد یکبار از رشته ای انصراف داده و در رشته ای دیگر تحصیل کند. اما شما دو ترم به دانشگاه نرفتید، باید ابتدا تکلیف ان دو ترم را روشن کنید. اگر از نظر تعداد واحد پاس شده و معدل در پایان سنوات اولیه اوکی باشید و حدنصابی را داشته باشید می توانید از سنوات ارفاقی بهره مند شوید

 151. سلام
  نیم سال سنوات ارفاقی من تا آخر بهمن 96 بود و نیمسال دوم تا آخر شهریور 97.....تو برگه پلیس +10 هم که برای هر دو نیمسال به من داده شده نوشته شده که با سنوات ارفاقی موافق شده و تا آخر شهریور 97 معافیت تحصیلی دارم و بعد از این تاریخ معافیت تحصیلی من لغو میشه.....حالا به نظر شما من تو دوره غیبت هستم یا معرفی؟؟

  • 1397/11/7

   سلام.اگر سنوات ارفاقی قید شده که پس مهلت معرفی شما مانده. ولی پیشنهاد می کنم حتما نزد پلیس +10 بروید و وضعیت خود را چک کنید. این موضوع از راه دور قابل بررسی و پاسخگویی نیست . زیرا اینده شما به ان بستگی دارد

 152. سلام
  من ورودی 93 کارشناسی ناپیوسته بودم که آخر شهریور سنوات ارفاقیم تموم شد و 20 واحدم مونده.....بعد از اون به دلیل اینکه سرکار بودم و از دانشگاه هم دور بودم هنوز برای تعیین وضعیت به دانشگاه مراجعه نکردم.....می خواستم بدونم وضعیتم چجوریه و اینکه غیبت خوردم برای سربازی؟؟؟

  • 1397/11/6

   سلام.کاربر گرامی
   شما بعد از سنوات ارفاقی وارد مهلت یکساله معرفی شده اید. در این یکسال باید تکلیف سربازی خود را مشخص می کردید. بهتر است برای تعیین تکلیف سربازی خود به پلیس +10 مراجعه کنید.شما اگر ورودی 93 کارشناسی ناپیوسته هستید، به نظرم هم سنوات ارفاقی خود را استفاده کرده اید هم مهلت یکساله معرفی را

 153. با سلام
  امروز با معافیت ارفاقی من موافقت شد اما تو متن نامه پلیس10 گفته نیم ترم دیگه با معافیت شما موافقت شده در صورتی درخواست دوترم معافیت داده بودم.
  خود کارمند پلیس10 گفتش اگه واحدهای باقیمانده تموم نشد میتونی درخواست مجدد بدی تا نیم ترم دیگه تمدیدش کنیم.سوالم اینه چرا با دوترم همون اول موافقت نشد.ایا موافقت میشه اگه بخام؟ چون یکسال فرصت میدن اما ب من نیم ترم داده شد

  • 1397/11/6

   سلام.کاربر عزیز
   این موضوع درست است. به شما نیم ترم داده می شود، اگر از واحدهای باقیمانده بتوانید حدنصابی را پاس کنید و معدل شما هم کاهش پیدا نکرده باشد، موافقت می شود که نیم ترم دیگه هم به شما بدهند. این کار را انجام میدهند تا از پیشرفت تحصیلی متقاضی اطمینان یابند. اما اگر درسهای ترم خود را پاس نکنید بالطبع نظام وظیفه با نیم ترم دیگه موافقت نمیکند. بعد از موفقیت در امتحانات پایان ترم به دانشگاه مراجعه کرده و درخواست خود را برای نیم ترم دیگر ارائه دهید.

 154. با سلام من ورودی مهر 93ارشد دانشگاه دولتی هستم و الان ترم 9 ارشد هستم و تا 30 بهمن 1397 هم معافیت تحصیلی دارم وایا برای باز نمیسال دوم سال 97 که ترم 10 ارشد میشه باهام موافق میشه ،چون که درخواست تمدید سنوات دادم دانشگاه باهاش موافق کرده ایا نظام وظیفه با این تمدید سنواتم موافقت میکنه تا 30 شهریور یا نه؟

  • 1397/11/6

   سلام.کاربر گرامی
   شما ارشد پیوسته هستید ؟چون سنوات مجاز برای ارشد ناپیوسته 5 نیمسال است. جزئیات سوال خود را کامل ارسال کنید

 155. سلام من ورودي بهمن ٩٣ رشته معماري دانشگاه غيرانتفاعي هستم و كارشناسي ناپيوسته هستم. از مهر ٩٥ طرح نهايي كه پايان نامه حساب ميشه رو برداشتم و ٨ دي ماه ٩٧ پايان نامه رو ارائه دادم و الان ٤.٥ ترم برام شهريه بريدن و گفتن ٢ ترم برات مرخصي رد كرديم و بابت مرخصي هم كلي پول گرفتن ازم و ميگن اگه مرخصي رد نكنيم عملا اخراجي!!!! ميگم چرا اخراج ميگن مدت ارائه پايان نامت طولاني شده

  • 1397/11/6

   سلام.کاربر گرامی
   از قوانین دانشگاه غیرانتفاعی زیاد اطلاع ندارم. اما خب عملا زمان پایان نامه همان یکسال است. معمولا کمتر موافقت می کنند برای تمدید بیشتر ان. راهی هم که به شما ارائه دادند برای همین است. من در جریان نیستم زمانی که شما مطرح کردید که پروژه خود را می خواهید تمدید کنید، به شما چه گفته اند و ایا همان ابتدا این امر به شما توضیح داده شده است یا خیر، ولی خب بالطبع باید به شما می گفتند که تنها راه شما همین است

 156. سلام ورودی مهر 93 ارشد آزاد هستم و دو بار در سنوات ارفاقی و یکبار در مهلت معرفی معافیتم رو تمدید کردم فقط پایان نامه رو دارم و معافیتم تا 30 بهمن هست. آیا برای بار چهارم باز هم با تمدید موافقت میشه؟ و اگر میشه تا 30 شهریور معافیت تحصیلی میدن؟
  ممنون

  • 1397/11/5

   سلام.کاربر گرامی
   اگر در مهلت معرفی هستید که دیگر سنوات شما تمدید نمی شود. شما در مهلت معرفی می توانید درس خود را تمام کنید و باید کارهای سربازی خود را نیز انجام دهید.برای بررسی روند سربازی خود به پلیس +10 مراجعه کنید

 157. سلام
  من ترم ده هستم و معدل16 و 100 واحد گذروندم.دوو دیگه حتما دانشگاه من تموم میشه.
  میخاستم بگم یک هفته دیگه مونده غیبتم ایا با ادامه تحصیل من موافقت میشه یا خیر؟
  و سوال اخر اینکه اگر ما بریم خدمت و دنشگاه تموم نشده ایا میشه بعد ادمه تحصیل داد؟ یا واحدهایی ک پاس کردی همه بی تاثیر ؟

  • 1397/11/5

   سلام.کاربر گرامی
   با توجه به تعداد واحد پاس شده شما و معدلتان، می توانید درخواست سنوات ارفاقی بدهید. فقط سریعتر این کار را انجام دهید. در صورت تائید سنوات ارفاقی ، یکسال دیگر به شما مهلت داده می شود

 158. سلام،من ورودي سال ٩٣هستم تا سال ٩٦ سنواتم تموم شد و يه سال ارفاقيمم تا مهر ٩٧
  اين ترم هم متاسفانه نتونستم دفاع كنم و مهلت دفاع نياز دارم آيا به من مهلت دفاع داده مي شه با توجه الان در زمان فرصت هستم تا مهر ٩٨
  در دانشگاهم موافقت كرده با ثبت نام و درخواست داده

  • 1397/11/3

   سلام.اگر نظام وظیفه هم موافقت کنه ، باید در نهایت با استادتون هماهنگ کنین برای تاریخ ارائه
   زیرا در نهایت اوست که نمره شما را ثبت می کند.

 159. سلام من ورودیه 92 و ترم11هستم یک ترم سنوات گرفتم ولی یک درس دو واحدی غیبت کردم به اموزش دانشگاه مراجعه کردم برای گرفتن تک درس اما سیستم قبول نکرد ایا یک ترم دیگر ب من سنوات میدهند./ایا الان من غیبت میخورم./

  • 1397/11/2

   سلام.کاربر گرامی
   اگر معدل شما حد نصاب داشته باشد می توانید یک ترم دیگر سنوات ارفاقی بگیرید تا درستان تمام شود. البته مسئولین دانشگاه و کارشناسان پلیس +10 باید تائید کنند

 160. با سلام
  تمام قوانینتون اجباریه...جوونیکه اوج سنش داره میره جاییکه نه درامدی ن پیشرفتی نه هیچی
  اونوقت غیبت ینی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 161. سلام وقت بخیر

  بنده دانشجوی کارشناسی بودم
  بعد از گذشت ۸ نیمسال انصراف دادم و مدرک معادل تعلق گرفت.

  الان سرباز هستم...ایا می تونم برای کارشناسی ناپیوسته ایست خدمت بگیرم؟

  • 1397/10/28

   سلام.کاربر گرامی
   در این مورد اطلاعی ندارم و بهتر است با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 162. ببخشید سوال میکنم، منظورتون دقیقا از "سنوات معرفی" چی هست؟اگر توضیح بدید ممنون میشم.

  • 1397/10/25

   سلام.کاربر گرامی
   منظور مهلت معرفی به نظام وظیفه برای سربازی می باشد که یکسال می باشد

 163. سلام
  بعد از فارغ التحصیلی یک سال مهلت معرفی هست درسته؟
  آیا در این یک سال من میتونم برای تحصیل در مقاطع بالاتر ثبت نام کنم؟یعنی از کاردانی به کارشناسی؟
  یا این یک سال مهلت فقط برای این هست که برای سربازی اقدام کنم؟

  • 1397/10/25

   سلام.کاربر گرامی
   اگر درس شما تا قبل از سنوات معرفی به اتمام رسیده باشد، می توانید در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید

 164. با سلام و خسته نباشید من دانشجوی ورودی ۹۲ هستم و الان ترم ۱۱ هستم و وقتی ترم ۱۰ تموم شد برای سنوات اقدام کردم و کمیسیون هم جواب مثبت داد و این ترم یعنی ترم ۱۱ کلا ۴ واحد داشتم که متاسفانه دو واحد رو افتادم میخاستم بدونم که امکانش هست برای ۲ واحد دانشگاه و پلیس +۱۰ سنوات بدهد چون تو ایین نامه در بالا نوشته بود که در ترم اول سنوات ارفاقی باید بیشتر از ۱۲ واحد پاس کردو معدل هم بالای ۱۲ باشد ولی معدل من کمتر از ۱۲ است ایا با ادامه تحصیل من موافقت میشود؟؟

  • 1397/10/24

   سلام.کاربر گرامی
   حتما با کارشناس دانشگاتون صحبت کنید. شاید راهی باشد کمکتان کند.فی النفسه ممکن است اجازه ندهند ولی با توجه به واحد کم باقیمانده شاید راهی وجود داشته باشد تا به ادامه تحصیل شما اسیب نزند

 165. یک سال فرصت فقط برای معرفی هست؟یا میتونم در مقطع بالاتر هم ثبت نام کنم؟

  • 1397/10/24

   سلام.کاربر گرامی
   متوجه منظورتون نمیشم.لطفا با جزئیات بیشتر مجدد سوال فرمایید

 166. سلام خسته نباشید
  من ورودی ۹۴ ترم ۷ کاردانی پیوسته هستم
  ترم آخرم هست و فارغ التحصیل میشم.
  تا ۹۷/۱۱/۳۰ معافیت تحصیلی دارم
  رفتم پلیس +۱۰ بهم گفتن اگه قبل از این تاریخ فارغ التحصیل بشی یک سال مهلت داری که برای ادامه تحصیل یا رفتن به سربازی اقدام کنی، اگر هم بعد از این تاریخ فارغ التحصیل بشی ۶ ماه فرصت داری که درستو ادامه بدی یا بری سربازی.
  با توجه به اینکه من یک سال سنوات اضافه رو هم گذروندم و یک نیم سال هم سنوات گرفتم (از مهر همین ترم تا پایان بهمن) حرف ایشون درست هست که من میتونم ادامه تحصیل بدم؟
  ممنون میشم جواب بدید.

  • 1397/10/23

   سلام.کاربر گرامی
   شما از سنوات ارفاقی خود استفاده کرده اید. شما اگر تاقبل از مهلت معرفی بتوانید درس خود را تمام کنید، یک سال هم فرصت معرفی دارید

 167. سلام من ورودي بهمن ٩٣ رشته معماري دانشگاه غيرانتفاعي هستم و كارشناسي ناپيوسته هستم. از مهر ٩٥ طرح نهايي كه پايان نامه حساب ميشه رو برداشتم و ٨ دي ماه ٩٧ كه همين چند هفته پيش بود پايان نامه رو ارائه دادم ولي دانشگام موافقت نميكنه و ميگه اخراجي، همچين حقي دارن منو اخراج كنند؟! من بهمن ٩٥ تمامي درسامو پاس كردم و معدلمم بالاي ١٧ بود فقط همين طرح نهايي مونده بود تو اين دوسال

  • 1397/10/19

   سلام.کاربر گرامی
   مدت زمان ارائه پروژه بسیار بوده است.ولی خب سنوات دانشجویان خانم برای کارشناسی 5 سال است و شما در طول سنوات مجاز پروژه خود را ارائه داده اید. اگر برای تمدید زمان پروژه با استاد راهنما و کارشناس رشته هماهنگ کرده بودید و خب آنها در جریان بوده اند، آنها عملا حق چنین کاری ندارند. ولی اگر هماهنگ نکرده بودید، مدت زمان پروژه شما به اتمام رسیده و خب حق با دانشگاه است. بهتر است از مسئولین دانشگاه سوال کنید علت اخراج شما چیست؟ تمام شدن سنوات یا اتمام مهلت ارائه

 168. سلام من ترم ۱ ارشد شبانه دولتی هستم.
  با توجه به مشکلات شخصی نتونستم امتحان ها شرکت کنم و عدم علاقه به رشته ام میخوام انصراف بدم . چه مدلت زمان وقت دارم خودم برای خدمت معرفی کنم؟ ایا امکان دارد در کنکور مجدد شرکت کنم؟

  با تشکر

  • 1397/10/19

   سلام.کاربر گرامی
   اول سعی کنین تکلیف ترم اول رو مشخص کنین. اگر براتون مرخصی رد شد، از انجا انصراف ندین. شخص مشمول سربازی می تواند یکبار از رشته خود انصراف دهد. اگر واقعا تمایل دارین در رشته دیگر ثبت نام کنین، برین پیش کارشناس پلیس +10 و از او راهنمایی بخاین. احتمال فراوان می توانید اگر شرایطش رو داشته باشین در رشته دیگه قبول و ثبت نام کنین.بدون اینکه مشکلی برای سنوات شما پیش بیاد. سریعا این کار رو انجام بدین تا خیالتان از این بابت راحت شود

 169. سلام
  من دانشجوی ترم 8 برق هستم و میخواهم انصراف بدهم و در رشته ی دیگری تحصیل کنم از نظر نظام وظیفه مشکلی برای من پیش نمیاید ؟؟

  • 1397/10/19

   سلام.کاربر گرامی
   شما تقریبا در انتهای سنوات خود هستید. این مورد توسط دانشگاه و پلیس +10 باید بررسی شود.

 170. سلام خسته نباشید
  من 97/3/31 تمام واحد های درسیم پاس شد به جز دو واحد که 97/6/11 معرفی به استاد گرفتم و پاسش کردم و عملا فارغ التحصیل شده بودم
  مهلت سنوات معافیت تحصیلیم تا 97/6/28 بود از اون موقع هیچ اقدامی برای فارغ التحصیلی نکردم
  الان 97/10/17 میخواستم اقدام کنم مشکلی پیش نمیاد برای کارای فارغ تحصیلیم؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  • 1397/10/17

   سلام.کاربر گرامی
   زمان ثبت نمره اخرین درس شما، زمان فارغ التحصیلی شما محسوب می شود(البته در پیام نور و سایر دانشگاه ها اطلاعی ندارم). اگر مشمول سربازی هستید بهتر است هرچه سریعتر اقدام کنید تا برای ادامه تحصیل شما مشکلی پیش نیاید. اما در کل این موضوع فی نفسه مشکلی نباید داشته باشد، ولی خب هر چه سریعتر بروید بهتر است

 171. با سلام من ورودی 94 هستم کارشناسی دانشگاه ته ان جنوب به دلیل یسری مشکلات تا به الان 40 واحد بیشتر نتونستم پاس کنم ترم 7 هم هستم خواستم بدونم اگه الان تغییر رشته بدم و یسری از درسامو معادل کنم از نو 5 سال دیگر بهم فرصت میدن؟؟؟

  • 1397/10/17

   سلام.کاربر گرامی
   امکان انصراف برای دانشجویان مشمول یکبار وجود دارد، اما به هر حال شرایط دانشجو نیز سنجیده می شود. هر چه ترم پایین تر باشد یا تعداد واحد قابل تطبیق بیشتر خب احتمال پذیرش بیشتر است. بهتر است با کارشناس پلیس +10 مشورت کنید.

 172. سلام خسته نباشيد، بنده دانشجو ورودي٩٥ دانشگاه آزاد هستم و ميخام ازين رشته انصراف بدم و برم يه رشته ديگه در يه دانشگاه آزاد ديگه،بنده بنا به دلايلي زير٢٠ واحد پاس كردم ميخاستم ببينم امكانش هست قبول كنن ؟و اينكه در رشته جديد سنوات از اول حساب ميشه؟ ممنون ميشم جواب بديد

  • 1397/10/16

   سلام.کاربر گرامی
   دانشجوی مشمول براساس قوانین نظام وظیفه می تواند تا یک بار از رشته ای انصراف داده و در رشته دیگر ادامه تحصیل دهد و برای سنوات او مشکلی پیش نیاید. توجه داشته باشید که هر چه در ترم های پایین این اتفاق رخ دهد و یا تعداد واحدهای پاس شده قابل تطبیق بیشتر باشد احتمال پذیرش ان توسط دانشگاه مقصد و نظام وظیفه بیشتر است. بهتر است اگر تصمیم شما براین است زودتر با کارشناس پلیس +10 و کارشناس مسئول دانشگاه خود مشورت کنید.

 173. با سلام من ترم ۱۳ فارغ التحصیل بشم نمیتونم ارشد بخونم حتی اگر قبول بشم؟نمیشه اموزشی رفت بعد ارشد خواند؟الان میرم ترم ۱۳ در حین تحصیل میشه برای معافیت پزشکی اقدام کرد؟

  • 1397/10/13

   سلام.کاربر گرامی
   ترم 13 عملا در سال مهلت معرفی محسوب می شود و شما نمی توانید ادامه تحصیل دهید تا تکلیف سربازی خود را مشخص کنید. در مورد معافیت پزشکی می توانید در هنگام تحصیل اقدام کنید، ولی دقت داشته باشید که با مدرک دیپلم برای شما اقدام می کنند، و اگر معاف نشوید باید به سربازی بروید با همان مدرک دیپلم

 174. با سلام،من ورودي بهمن سال ٩٥ رشته مديريت بازرگاني در دانشگاه آزاد هستم. الان ترم ٤ هستم و ٣٦ واحد پاس كردم. و قبلا هم انصراف داده بودم از رشته و دانشگاه قبليم. بنده چند ترم ديگر محلت دارم تا درسم رو تمام كنم و از دانشگاه اخراج نشوم؟

  • 1397/10/13

   سلام.کاربر گرامی
   براساس قوانین شما زمانی که انصراف می دهید از رشته ای و در رشته ای دیگر ثبت نام کنید، سنوات شما از ابتدا محاسبه می شود. ولی این موضوع بستگی به این دارد که دانشگاه قبلی شما این را اعلام کرده باشد و مورد موافقت پلیس +10 قرار گیرد. می توانید برای پیگیری موضوع از کارشناسان دانشگاه و یا پلیس +10 سوال کنید

 175. سلام خسته نباشین من نوشتم دانشگاه آزاد ی ترم بعد انصراف دادم و دفترچه خدمت پست کردم آیا میشه خدمت نرم و دوباره دانشگاه ثبت نام کنم؟

  • 1397/10/13

   سلام.کاربر گرامی
   منظورتون اینه دوباره به همون دانشگاه اولیه خودتون برگردین یا دانشگاه جدیدی قبول شدین

 176. سلام خسته نباشید ببخشید من دانشگاه ورودی بهمن قبول شدم کارشناسی نا پیوسته ولی دانشگاه نامه رو که میده برای پلیس+۱۰ اشتباهی زده ورودی مهر اونا هم معافیتو از مهر صادر کردن منم قراره از بهمن ماه ۹۷ بروم دانشگاه آیا این مشکلی ایجاد نمیکنه مثلا قبل از تمام کردن دانشگاه معافیت تموم بشه یا بعدا دردسر بشه بگن شما ورودی بهمن بودی ولی معافیتو از مهر گرفتی

  • 1397/10/11

   سلام.کاربر گرامی
   گاهی اوقات برای اینکه شما در مهلت مقرر بتوانید در مقطع بالاتر پذیرش و از معافیت تحصیلی استفاده کنید، این کار را دانشگاه انجام میدهد. البته بهتر است نزد کارشناس ثبت نام و یا مسئولین دانشگاه رفته و از او راجب این قضیه سوال نمایید.

 177. با سلام من ورودی 93-94پیام نور هستم و نیمسال دوم 97-98سنوات قانونی من تموم میشه می خواستم بدونم اگه تعداد واحد های من 100 تا نمی شود ولی معدلم 16.70 است .ایا دانشگاه به من سنوات اضافه می دهد؟

  • 1397/10/11

   سلام.کاربر گرامی
   سعی کنید تعداد واحد پاس شده خود را به 100 برسانید. زیرا چنانچه زیر 100 باشد با درخواست سنوات ارفاقی شما احتمال بسیار موافقت نشود (اگر به دلیل استفاده از مرخصی سنوات شما تمام شده باشد شاید با شما همکاری کنند).

 178. ببخشبد باز می پرسم بله و الان ترم ۷ هستم تا تاریخ 97:11 سنوات دارم این تکلیف سربازی روشن کنم یعنی چی چون می خوام برای لیسانس ثبت نام کنم

  • 1397/10/11

   بهتره وضعیتتون رو از مراکز پلیس +10 جویا شوید

 179. سلام من ورودي سال ٩٣ دانشگاه ازادم، الان ترم ٩ هستم
  من اگر الان انصراف بدم و سريعاً دانشگاه ديگه اي براي بهمن ثبت نام بكنم مشمول ميشوم يا خير مدت مجاز براي انصراف و ثبت نام كردن تو رشته ي ديگه اي تا ترم ٨ هست يا ١٠؟

  • 1397/10/10

   سلام.کاربر گرامی
   شخص مشمول می تواند در دوران تحصیل خود یکبار انصراف داده و در رشته ای دیگر تحصیل کند(با موافقت دانشگاه و نظام وظیفه). ولی این موضوع در سالهای پایانی سنوات معمولا با سخت گیری نظام وظیفه و دانشگاه همراه می شود و اگر از سنوات مجاز شما مقدار کمی مانده باشد، شاید موافقت نکنند. بهتر است از کارشناسان پلیس +10 سوال نمایید

 180. سلام، من دانشجو كارشناسي پيوسته دانشگاه آزاد هستم
  من ورودي سال ٩٣ هستم تا ترم ٨ /٥٢ تا پاس كردم
  ميخواستم بدونم كه اين ترم كه ترم ٩ باشه و ترم بهدي كه ١٠ هست من مهلت دارم ٨٥ واحد پاس كنم يا ١٠٠ واحد؟؟؟؟؟؟
  اين خيلي برام مهمه
  و اين كه دانشگاه تا ترم ١٢ كه سنوات ميده به همه
  ميخواستم بدونم اگه ترم ١٣ ديگه آخرين ترمت بشه، ١٣ رو هم ميده؟

  • 1397/10/10

   سلام.کاربر گرامی
   سنوات در نظر گرفته شده برای مشمولین سربازی در مقطع کارشناسی 5 سال می باشد. یک سال هم سنوات ارفاقی در صورت داشتن شرایط و تائید دانشگاه برای شما در نظر گرفته می شود. اگر درستان تمام نشد، در سال مهلت معرفی هم می توانید درس خود را تمام کنید، اما امکان ادامه تحصیل تا روشن شدن تکلیف سربازی ندارید.

 181. سلام من ترم ۷ مقطع کاردانی هستم ۵ واحد دارم اگه از این ۵ واحد یکیشو بی افن اراعه به استاد بردارم ترم ۸ بشم امکان ادامه تحصیل برای لیسانس وجود دارد

  • 1397/10/10

   سلام.کاربر گرامی
   با توجه به توضیحات ارائه شده، اینطور بنظر می رسد که شما در دوره معرفی خود هستید. تحصیل در دوره معرفی با موافقت دانشگاه و نظام وظیفه امکان پذیر است، اما برای ادامه تحصیل تا مشخص شدن تکلیف سربازی این امکان را ندارید.

 182. با سلام.من پزشکی عمومی رو در فرصت 7 ساله تمام کردم و استریت تخصص قبول شدم و اون دو هم در زمان 4 ساله تمام کردم و باز استریت فوق قبول شدم و غیبت نداشتم و تا سال 99 معافیت تحصیلی مقطع تخصص داشتم.میخواستم بدونم برای تمدید معافیت تحصیلی فوق تخصص به مشکل نمیخورم.ممنون

  • 1397/10/5

   سلام.کاربر عزیز
   من در این زمینه اطلاع چندانی ندارم. اما تا جایی که اطلاع دارم اگر دانشگاه شما رسما درخواستهای معافیت شما را بموقع تحویل پلیس +10 داده باشد و تائید شده باشد، مشکلی نخواهید داشت. فقط دقت داشته باشید که اگر درستان از سنوات قانونی بیشتر طول می کشد حتما نزد مسئول دانشگاه خود رفته و درخواست سنوات ارفاقی بدهید تا وارد دوره معرفی نشوید و بتوانید در مقطع بالاتر تجصیل کنید. برای اطمینان و کسب اطلاعات بیشتر پیش کارشناسان پلیس +10 نیز بروید

 183. با سلام مجدد.من دیماه ثبت نام کردم برگه های ثبت نام سازمان سنجش هم موجود دارم.و رسما پذیرفته نیمسال دوم ۹۱ هستم.نظام وظیفه اشتباه تاریخ زده یا دانشگاه اشتباه کرده؟؟؟

  • 1397/10/3

   سلام.کاربر گرامی
   حتما از طرف دانشگاه پیگیری کنید. اگر مدارک قبولی خود را دارید نگران نباشید، مشکلتان برطرف خواهد شد ان شاالله. ولی خب بگمانم دانشگاه در تعیین زمان شروع اشتباه کرده است. البته این موضوع الا مشخص نیست،زیرا ما که به نامه درخواست دانشگاه دسترسی نداریم، ممکنه اشتباه از هر طرف باشه

 184. سلام .من ورودی بهمن ۹۱ پیام نور هستم ولی حالا بعد از فارغ التحصیلی فهمیدم که معافیت از تحصیل رو از تاریخ ۹۱/۰۷/۰۱ زدن و سه ماه غیبت خوردم..خواهش میکنم راهنماییم کنید باید چکار کنم ؟چرا قبل از تاریخ پذیرش معافیت زدن؟

  • 1397/10/3

   سلام.کاربر گرامی
   احتمالا موقع ثبت نام، مدارک شما ناقص بوده و به همین دلیل ثبت نام شما برای بهمن انجام شده است. البته باز هم نباید این مشکل بوجود امده باشد. بهتر است از مسئولین دانشگاه پیگیری کنید، عملا این موضوع به انها مربوط می شود

 185. سلام . ممنون ميشم پاسخ بديد. من ورودي امسال(٩٧) علوم آزمايشگاهي پرديس خودگردان هستم . از يكبار حق انصراف هم قبلا استفاده كردم . اگر در كنكور ٩٨ رشته اي در مقطع هم تراز يا بالاتر قبول شم ميتونم معافيت تحصيليمو بدون انصراف منتقل كنم كه مشكل سربازي پيش نياد؟؟ چون يه ماده قانوني مبني بر اينكه اگر بيش از ٤ نيم سال عقب افتادگي ايجاد نشه خونده بودم.

  • 1397/9/20

   سلام.کاربر گرامی
   اطلاعات من در این زمینه کامل نیست و شما می توانید به کارشناسان پلیس +10 مراجعه و از آنها سوال نمایید

 186. سلام من دانشجوی ورودی ۹۱ دانشگاه ازاد مقطع کارشناسی پیوسته هستم و بهمن امسال یعنی چند ماه دیگه درسم تموم میشه و سنوات ارفاقی و استفاده کردم
  خواستم ببینم واسه کنکور ارشد اگه ثبت نام کنم و قبول شم ، کجای کارم به مشکل می خوره؟

  • 1397/9/18

   سلام.کاربر گرامی
   اگر در دوره سنوات ارفاقی درس خود را تمام کرده باشید می توانید در دروه معرفی برای مقطع بالاتر تلاش کنید. اما اگر در دوره معرفی درس خود را تمام کردید امکان ادامه تحصیل تا زمان مشخص شدن وضعیت سربازی خود ندارید

 187. سلام خسته نباشد.من دانشجوی کارشناسی هستم و الان دارم ترم 11 هم رو می گذرونم.ولی به دلیل این که 6 واحدی رو که می خواستم ارایه نشده مجبورم ترم 12 فارغالتحصیل بشم.می خواستم بدونم که آیا این امکان پذیر هست؟یا ترم 12 مساوی با اخراج هست؟

  • 1397/9/12

   سلام.کاربر گرامی
   اگر شما مشمول سربازی می شوید:
   برای استفاده از سنوات ارفاقی و مهلت معرفی باید با دانشگاه هماهنگ کرده باشید. در صورتی که دانشگاه موافقت کرده و پلیس +10 نیز تائید نموده است، می توانید درس خود را در دوره معرفی تمام کنید، اما اجازه ادامه تحصیل ندارید و باید تکلیف سربازی خود را مشخص نمایید

 188. سلام برای معافیت یکساله پس از مدرک پیش دانشگاهی باید مدارک تحصیلی
  ام را به ببرم پلیس+10 ؟؟؟؟

  • 1397/9/10

   سلام.کاربر گرامی
   اگر در سنوات مجاز سنی خود مدرکتان را گرفته اید که یکسال فرصت دارید برای ادامه تحصیل یا معرفی وگرنه باید برای تعیین تکلیف سربازی نزد پلیس +10 بروید. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 189. سلام.مقطع کارشناسی ارشد هستم و فقط پایان نامه ام مونده و معدل هم ۱۶ . میخواستم بدونم شرایط سنوات در مهلت معرفی به چه صورت هست؟ تو متن قانون نوشته اگر فرد بتونه در مهلت معرفی یک ساله فارغ التحصیل بشه بهش سنوات میدن ولی به من فقط یک ترم دادن و در حالی که تا بهمن فرصت معرفی دارم ولی با تمدید معافیتم برای نیم سال دوم مهلت معرفی مخالفت شده و در حالی که توانایی دفاع از پایان نامه ام و فارغ التحصیلی رو دارم و فقط باید اجازه تمدید بهم داده بشه. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید بنده رو. اگه شورا یا نهادی وجود داره که بشه بهش مراجعه کرد چون فقط دو الی سه هفته هم کافیه برای انجام مراحل اداری دفاع من

  • 1397/9/5

   سلام.کاربر گرامی
   در مقطع ارشد سنوات ارفاقی یک نیمسال است. بعد از این مهلت با درخواست شما می توانند با ادامه تحصیل در زمان معرفی موافقت کنند. البته اگر در دوران معرفی درستان را تمام کنید، تا مشخص شدن تکلیف سربازی، امکان ادامه تحصیل ندارید

 190. سلام ببخشید مجددا سوال میپرسم
  میخواستم بدونم برای کارشناسی مشکل پیدا میکنم یا خیر میتونم بخونم
  وترم ۶-۷که سنوات گرفتن مسئولش گفت متولد۱۳۷۷هستی نیاز به رفتن به پلیس +10نیست

  • 1397/9/5

   سلام.کاربر گرامی
   پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات دقیقتر به پلیس +10 مراجعه کنید

 191. باعرض سلام و خسته نباشید من دانشجوی کاردانی ترم ۷ هستم ورودی ۹۴مهر
  و ۱۲تام مونده میخواستم ببینم ترم ۸پاس کنم میتونم کاردانی بخونم درضمن من متولد۱۳۷۷هستم و این ۲ترم سنوات به پلیس +۱۰مراجعه نکردم
  ممنون میشم جواب بدید با تشکر

  • 1397/9/5

   سلام.کاربر گرامی
   شما برای تعیین تکلیف سنوات خود باید با مسولین دانشگاهتان صحبت کنید تا اقدامات لازم برای سنوات ارفاقی را برای ترم ارفاقی انجام دهند.

 192. سلام
  من ورودی سال ۹۴ کاردانی هستم.
  یک سال سنوات ارفاقی من به پایان رسید و من هنوز ۱۶ واحد باقی مانده دارم، دانشگاه با ادامه تحصیل من برای یک نیم سال اضافی موافقت کرد، آیا پلیس +۱۰ به من معافیت تحصیلی دوباره میده؟ برای ترم ۷.
  ممنون میشم پاسخ بدید.

  • 1397/8/30

   سلام.کاربر گرامی
   احتمالا با ادامه تحصیل شما در دوران معرفی موافقت شده است. شما می توانید درس خود را تمام کنید ولی برای ادامه تحصیل تا مشخص شدن تکلیف سربازی نمی توانید. با این حال پیشنهاد می شود از مراکز پلیس +10 نیز سوال نمایید

 193. سلام وقتتون بخیر .. یه سوال خیلی مهم داشتم . من ورودی بهمن 93 دانشگاه آزاد هستم مقطع کارشناسی پیوسته . میخواستم بدونم که سنوات مجاز 8 ترم 4 سال هستش... یا 10 ترم 5 سال ؟ واقعا ممنون میشم جوابم رو بدید . با تشکر فراوان

  • 1397/8/28

   سلام.کاربر گرامی
   از قوانین داخلی دانشگاه ازاد اطلاعی ندارم، اما در کل سنوات مجاز کارشناسی 10 ترم است. که از یک سال سنوات ارفاقی هم می توانید استفاده کنید

 194. سلام ....ببخشد من دو سال پشت کنکور بوم در صورتی که امسال قبول شدم ولی یکسال غیبت خوردم در سربازی و نمیتوانم برم دانشگاه ...........میخاستم بدونم اگر من 6برگ خود را پر کنم درصورتی که میگن غیبت توی سیستم پاک میشه ...میخاستم بدونم ترم 2 میتونم برم دانشگاه یان ؟

  • 1397/8/28

   سلام.کاربر گرامی
   در این مورد اطلاعی چندانی ندارم. بهتر است با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 195. سلام ۶ ترم مهندسی عمران غیرانتفاعی خوندم 99 واحد پاس کردم ترم هفتم مرخصی گرفتم آیا بدون اخذ مدرک کاردانی میتونم انصراف بدم و با تطبیق واحدها در دانشگاه آزاد بدم؟
  خواهش میکنم جواب بدید

  • 1397/8/25

   سلام.کاربر گرامی
   در مورد سایر دانشگاه ها و قوانین آنها اطلاعی ندارم. در زمینه پیام نور سوالی داشته باشید در حد توان در خدمتم

 196. باسلام
  بنده سال96 ترم 2 از دانشگاه انصراف دادم و امسال رشته اموزش الهیات دانشگاه فرهنگیان قبول شدم و الان میخوام بدونم اگه رشته نیمه‌متمرکز ‌آموزش تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان قبول بشم باتوجه به اینکه یه بار‌ انصراف دادم و دوباره معافیت گرفتم معافیت تحصیلی واسه رشته نیمه متمرکز برام صادر میشه؟

  • 1397/8/21

   سلام.کاربر گرامی
   براساس قوانین نظام وظیفه دانشجویان مشمول یکبار اجازه دارند انصراف دهند و مشکلی برایشان بوجود نمی آید.اگر پس از انصراف در مدت قانونی در رشته جدید قبول شده اید و وارد دوران غیبت نشده اید، می توانید درس خود را ادامه دهید. پیشنهاد می شود برای بررسی نظام وظیفه خود به کارشناسان پلیس +10 و یا مسئولین دانشگاه خود مراجعه نمایید

 197. با سلام و خسته نباشید
  بنده اواخر شهریور ۹۷ در کارشناسی ارشد از دانشگاه سراسری فارغ التحصیل شدم.
  میخواستم ببینم امکانش هست برای سال اینده یعنی ۹۸ ازمون دکتری بدم؟ یا حتما باید همین امسال دکتری قبول شم تا مشمول نشم؟
  ممنون میشم اگر راهی هست بفرمایید که سال اینده بتونم برای دکتری اقدام کنم نه امسال.
  با تشکر

  • 1397/8/20

   سلام.کاربر گرامی
   بعد از فارغ التحصیلی شما یکسال زمان دارید تا خود را برای سربازی معرفی کنید. البته اگر مقطع قبلی خود را در مهلت معرفی تمام نکرده باشید. در مورد اینکه چگونه می توانید بیشتر از یکسال خود را معرفی کنید اطلاعی ندارم، با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 198. سلام
  من تاریخ 1396/10/30 فارغ التحصیل کارشناسی شدم.2 تا سوال داشتم:1_ این درسته که من تا تاریخ 1397/10/30 وقت دارم برای اقدام برای خدمت بدون اینکه مشمول غیبت بشم؟؟
  2_با توجه به اینکه کنکور ارشد اردیبهشت 98 برگزار میشه و اینکه بنده یکسال بعد از فارغ التحصیلیم رو هم استفاده کردم(پلیس +10بهم گفت احتمال زیاد اسفند اعزام میشی اگرم درخواست تاخیر برنی چون تمام یکسالو استفاده کردی قبول نمیشه) چه راههایی وجود داره که بتونم تاریخ اعزام رو برای بعد کنکور بندازم؟؟

  • 1397/8/2

   سلام.کاربر گرامی
   از بندها و تبصره های نظام وظیفه اطلاعی ندارم. ولی شما می توانید در آزمون فراگیر ارشد شرکت کنید که بزودی برگزار می شود.

 199. سلام من دانشگاه سراسری قبول شدم .در صورتی که پشت کنکور بودم .اما حدودا یکساله وارد غیبت سربازی شدم ..به هر در ی زدم که بتونم اینم مشکلو حل کنم نشد که نشد ....میخاستم بدونم ایا میتوان با سردار در ملاقات حضوری دیدار کرد که با ادامه تحصیل من موافقت کنن یا نامه نگاری کنم به رهبر که مشکلمو حل کنن ؟ ایا نتیجه مثبت میده بنظر شما

  • 1397/7/28

   سلام.کاربر گرامی
   این مساله متاسفانه برای تعداد زیادی از مشمولین رخ می دهد. شما می توانید شانس خود را امتحان کنید ونامه نگاری کنید، ولی معمولا براساس قوانین برخورد می شود

 200. سلام .من پشت کنکور بودم دوسال الان امسال دانشگاه سراسری قبول شدم ولی گفتن که یکسال غیبت دارید و درستم هست سوالی که داشتم اینه که ایا میشه کاری کرد که من برم دانشگاه ...یا ببخشن من یسال دیگه کنکور بدم؟

  • 1397/7/28

   سلام.کاربر گرامی
   چنانچه مشکل سربازی داشته باشید اجازه تحصیل شمارا نمیدهند تا تکلیف سربازی شما مشخص شود. زیرا در هر حال مجوز نظام وظیفه احتیاج است.

 201. سلام من دانشجوی رشته زبانم ادیبهشت سال ۹۶ معافیت کاردانیم‌ تمام شده ارفاقی گرفتم تا برج ۶سال ۹۶ ولی برج ۴ یعنی تیر ۹۷ درسم تموم شده فارق التحصیل شدم ولی دانشگاه بهم مدرک نمیده که با فوق برم سربازی چیکار کنم ؟

  • 1397/7/26

   سلام.کاربر گرامی
   شما باید برای تحصیل در دوران معرفی از دانشگاه و نظام وظیفه مجوز می گرفتید تا بتوانید حداقل درس خود را تمام کنید. چنانچه مجوزی برای این به شما داده نشده باشد احتمالا مدرک را به شما نمی دهند

 202. سلام- من ورودی 95 پیام نور هستم تو الان هیچ واحدی پاس نکردم- من میخام در کنکور 98 شرکت کنم ایا میتونم این دو تا نیم سال رو هم خذف ترم کنم؟ یا مرخصی بگیرم؟؟ یا اخراج میشم؟؟ تو رو خدا جواب بدین خیلی استرس دارم

  • 1397/7/21

   سلام.کاربر گرامی
   چنانچه مشمول سربازی هستید حتما وضعیت خود را از طرف دانشگاه چک کنید. اگر تابحال مرخصی نگرفته اید می توانید با هماهنگی کارشناس رشته درخواست بدهید.

 203. با سلام دوباره
  من الان تا پایان شهریور ماه معافیت تحصیلی برای سنوات ارفاقیم داشتم الان که شهریور تموم شده وارد مهلت معرفی یک ساله شدم؟؟؟؟تا کی برای ارسال دفترچه وقت دارم؟؟؟تا کی فرصت دارم برای تعیین وضعیتم به دانشگاه برم؟؟؟

  • 1397/7/17

   سلام.کاربر گرامی
   برای استفاده از مهلت معرفی برای ادامه تحصیل باید با دانشگاه و پلیس +10 هماهنگی کنید. دانشگاه نامه درخواست به نظام وظیفه می زند

 204. سلام یه سوال داشتم من چهار ترم مشروط شدم از دانشگاه دولتی بعد اخراجم کردند همون سالی که دولتی شرکت کردم ازادم قبول شدم الان میتونم معافیت برای دانشگاه ازاد بگیرم در صورتی که دانشگاه ازاد با ثبت نام من موافقت کرده لطفا سریع جواب بدید

  • 1397/7/16

   سلام.کاربر گرامی
   قوانین نظام وظیفه برای دانشجویان اخراجی کمی متفاوت است. بهتر است با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 205. سلام
  من ورودی ۹۳ هستم که شیش ترم سنوات اولیه و دو ترم سنوات ارفاقیم آخر شهریور تموم شد..‌‌‌...حالا سی واحدم مونده و دانشگاه انتخاب واحدم رو بسته و من از ترس اینکه اخراج میشم هنوز به دانشگاه برای پیگیری مراجعه نکردم...می خواستم بدونم به نظر شما من چیکار کنم؟؟آیا اخراج میشم؟؟؟

  • 1397/7/15

   سلام.کاربر گرامی
   چنانچه سنوات شما به اتمام رسیده، احتمالا با ادامه تحصیل شما مخالفت کنند تا تکلیف سربازی شما مشخص شود. احتمالا مقطع شا کاردانی است. با دانشگاه خود صحبت کنید ببینید با ادامه تحصیل شما در دوره معرفی موافقت می کنند یا خیر

 206. با سلام.من در بهمن معافیتم تموم میشه اگر در همون ماه دفترچه پست کنم زمان اعزام من کی خواهد بود ؟مدرک دیپلم دارم و قصد شرکت در کنکور رو دارم ولی میترسم نتونم تا کنکور تاریخ اعزام رو تمدید کنم.راهی هست که بتونم این کار رو انجام بدم؟

  • 1397/7/10

   سلام.کاربر گرامی
   شما اگر مشکل غیبت ندارید می توانید در پذیرش بدون ازمون کارشناسی ثبت نام کنید که از چند روز دیگر آغاز خواهد شد.شما بعد از اتمام مهلت معافیت، یکسال مهلت معرفی دارید. البته این موضوع باید توسط پلیس +10 بررسی شود. در مورد تاریخ اعزام و ... اطلاع چندانی ندارم. با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 207. سلام
  من ۲۵شهریور از دانشگاه انصراف دادم،سه روز بعدش هم رفتم برای ثبت نام برای سربازی…..
  الان پایین برگه نوشته ۱۸۰روز اضافه خدمت داری ،درحالیکه من دانشجو بودم و حتی سنوات چهارساله تحصیلم هم پرنشده است.
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • 1397/6/30

   سلام.کاربر گرامی
   وقتی شما انصراف می دهید با زمانی که فارغ التحصیل می شوید متفاوت است. سنوات شما برای مدرک کارشناسی ارائه شده که نتوانسته اید مدرک را کسب کنید. به همین دلیل ممکن است سنوات شما کمتر محاسبه شود. بهتر است از کارشناس پلیس +10 علت را جویا شوید

 208. آقا من یک مهر باید دفترچه پست کنم
  ولی نمیخوام برم سربازی
  آیا میتونم تا بهمن ماه صبر کنم که از دانشگاه معلفیت تحصیلی بگیرم؟
  یا نمیشه کاریش کرد؟
  اخه امروزآخرین مهلت ثبت نام دانشگاه بدون کنکور بود
  ولی عاشوراست همه جا بستست
  یعنی اگه امروز ثبت نام نکنم تا بهمن ماه فرصت ندارم
  حالا بهم بگین آیا بهمن ماه با اینکه سه ماه از وقتی که سربازیم درومده گذشته؛بازم میتونم ثبت نام کنم یا نه؟

  • 1397/6/29

   سلام.کاربر گرامی
   اگر وارد دوره غیبت شوید نمی توانید ادامه تحصیل دهید تا تکلیف سربازی شما مشخص شود. زیرا در هنگام ثبت نام دانشگاه استعلام می گیرد

 209. سلام! من الان در سال ٩٧ پیش دانشگاهی رو اتمام کردم و قبول شدم و کنکور دادم و دانشگاه سراسری روزانه قبول شدم ولی معافیت تحصیلی ندارم و واسه ثبت نام غیر حضوری اسکن از برگه معافیت میخواد که من ندارم الان باید من چیکار کنم!!؟؟تو رو خدا جواب بدین؟؟

  • 1397/6/21

   سلام.کاربر گرامی
   شما وارد دوره معرفی سربازی شده بودید؟ برای بررسی موضوع باید به مرکز پلیس+10 بروید

 210. با سلام.من ورودی کارشناسی ارشد مهر 94 دانشگاه دولتی روزانه هستم و الان ترم 6 هستم و فقط هم پایان نامم مونده و رو به اتمام هست ولی فک نکنم در ترم 6 بتونم دفاع کنم. میخاستم بپرسم اگر در کمیسیون با ترم 7 من موافت نشه من برای سربازی غیبت میخورم؟ و راه اینکه هم بتونم فارغ التحصیل شم و اخراجم نکنن در این ترم و غیبت هم نخورم چیه؟ ممنون

  • 1397/6/19

   سلام.کاربر گرامی
   با دانشگاه خد صحبت کنید، ببینید با ادامه تحصیل شما در دوره معرفی موافقت می شود یا خیر.

 211. با سلام و عرض خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته دانشگاه ازاد هستم این تابستان ۹۸ واحد میشم و معدلم هم بالا ۱۲ هستش که با توجه به قانون زیر ۱۰۰ واحد هستم معافیت تحصیلیم هم ای تابستان تموم میشه
  امکان افزایش ترم برام هستش
  یعنی اجازه انتخاب واحد برای ترم ۱۱ و ۱۲ بهم داده میشه؟

  • 1397/6/13

   سلام.کاربر گرامی
   شاید با ادامه تحصیل شما در دوره معرفی یکساله موافقت شود. باید برای بررسی موضوع نزد کارشناس رشته خود بروید

 212. با سلام و خسته نباشد
  خیلی لازمم به اینکه جوابمو سریع بدین ممنون میشم
  من ۲۰ شهریور ۹۷ میشم ۲۰ ساله و تا الان یک درسم تو دبیرستان مونده بود والان بهم گفتن قبول شدی ولی تاریخشو طبق قانون میزنن پایان شهریور که من دقیقا ۱۰ روز وارد غیبت میشم
  بعد بیستم وارد دوره یکساله میشم
  خواستم بدونم میشه دانشگاه ازاد ثبت نام کنم کارشناسی پیوسته و سال بعد کنکور ۹۸ شرکت کنم

  • 1397/6/8

   سلام.کاربر گرامی
   متاسفانه در این زمینه نمی توانم دقیق راهنمایی کنم. بهتر است با کارشناسان پلیس +10 مشورت کنید

 213. من چندین جا خوندم که واسه شرکت در کنکور سراسری حین تحصیل در مقطع کارشناسی در پیام نور نیازی به انصراف نیست و جای دیگه خوندم که دانشجو میتونه یکبار از رشته ای که در مقطع کارشناسی تحصیل میکنه انصراف بده و بره یه رشته و دانشگاه دیگه و دوباره معافیت تحصیلی شاملش میشه و سنوات تحصیل در رشته و دانشگاه قبلی دیگه حساب نمیشه جواب
  جواب یه سوالم رو هم که اصلا نگرفتم اینه که آیا من میتونم از تحصیلم در پیام نور به عنوان معافیت تحصیلی استفاده کنم و با وجود پرداخت شهریه ثابت و متغیر و انتخاب واحد امتحانات پایانی رو شرکت نکنم ؟
  میخوام بدونم مثلا اگه ترم هشت تموم شد و من کلا ۲۰ واحد پاس کرده باشم هنوز دو نیمسال معافیت تحصیلی رو دارم یا نه امکان اخراج وجود داره؟
  به نظر شما من اگه مثلا ترم ۹ انصراف بدم میتونم تیرماه ۱۴۰۰ تویه کنکور سراسری شرکت کنم؟؟
  خواهشمندم اگه اطلاع دارید جواب بدید جرقه ای از امید در من شکل گرفت وقتی چند روز پیش فهمیدم میتونم در کنکور های سال های آینده بدون انصراف از دانشگاه شرکت کنم ولی جوتب شما به کلی ناامیدم کرد

  • 1397/6/5

   سلام.کاربر گرامی
   نکته اول اینکه بهتر است برای اطمینان بیشتر از کارشناسان پلیس +10 سوال نمایید. زیرا آنها اطلاعات بروزتر و بیشتری دارند. براساس شنیده ها وقتی در ترم های بالایی درخواست انصراف می دهید برای سنوات شما مشکل ممکن است ایجاد شود.همانطور که گفتم بهتر است با پلیس +10 مشورت کنید

 214. سلام من دانشجو مقطع کارشناسی مهر ۹۵ دانشگاه پیام نور هستم الان ترم ۴ تموم شده و من کلا ۱۳ واحد پاس کردم میخوام دوباره کنکور شرکت کنم چند تا سوال داشتم:
  ۱- با توجه به اینکه مشروط شدن در پیام نور اخراجی ندارد من اگر چندین ترم آینده شهریه رو بپردازم و انتخاب واحد هم کنم ولی امتحانات رو ندم آیا واسم مشکلی پیش میاد؟
  ۲- با ادامه این روند من آیا در صورت قبولی در کنکور سال ۹۹ میتونم از دانشگاه انصراف بدم و رشته جدید و دانشگاه جدید رو انتخاب کنم؟
  ۳-ده نیمسال معافیت تحصیلی من در تیر ۱۴۰۰ تموم میشه آیا میتونم در کنکور سال ۱۴۰۰ شرکت کنم؟
  برنامه من اینه که حدود دو الی سه سال واسه کنکور سراسری وقت بزارم به نظرتون باتوجه به شرایطی که دارم مشکلی برای معافیت و .. وجود خواهد داشت؟
  اگه جواب بدید واقعا لطف بزرگی به من میکنید خوندم جایی که اگه در صورت انصراف از دانشگاه مدرک معادل کاردانی بگیری نمیتونی کنکور بدی من ۱۳ واحد پاس کردم و درصورت انصراف اصلا مدرک کاردانی نمیگیرم ولی خیلی استرس گرفتم به نظر شما با این شرایط من اگه بخوام کنکور سال ۱۴۰۰ رو به عنوان هدفم قرار بدم چکار کنم که مشکلی برام پیش نیاد با توجه به اینکه ده نیمسال معافیت من در تیرماه ۱۴۰۰ تموم میشه

  • 1397/6/5

   سلام.کاربر گرامی
   سنوات مجاز تحصیلی و معافیت تحصیلی برای هر مقطع یکبار در نظر گرفته می شود. به عبارتی شما می توانید در مقع کارشناسی یک بار از سنوات مجاز استفاده کنید. مگر در سالها و ترمهای ابتدایی انصراف داده و در رشته دیگری ثبت نام کنید که در این حالت یکبار دیگر سنوات برای شما بررسی خواهد شد. اما براساس مطالبی که شما فرمودین این امر امکان پذیر نیست . پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر به پلیس +10 مراجعه کرده و از انها نیز مشورت بگیرید

 215. سلام
  ۸۸ واحد پاس کردم و معدلم ۱۴ هست
  ۳ ترم نخوندم که یکیش مرخصی گرفتم و ۲ تا هم ثبت نام کردم ولی برای امتحان نرفتم
  ۸ واحد هم تابستان برداشتم که منتظر نتیجه هستم (در صورت قبولی میشه ۹۶ واحد)
  معافیت تحصیلیم هم پایان تابستان امسال تموم میشه
  امکان افزایش سنوات وجود داره ؟
  یا اینکه اجازه تحصیل در مهلت معرفی داده میشود ؟ (اینم اگه باشه راضی ام)

  • 1397/6/4

   سلام.کاربر گرامی
   با توجه به تعداد واحد باقیمانده و معدل شما، کارشناس رشته بررسی خواهد کرد که آیا می توانید در یکسال تمام کنید یا نه؟
   احتمال اینکه با دوره معرفی قبول کنند هست

 216. سلام من ورودی کارشناسی 92دانشگاه دولتی هستم، در تاریخ 23تیر97فارغ التحصیل شدم، خواستم ببینم ایا من الان یکسال معافیت تحصیلی دارم؟و اینکه قصد دادن کنکور تجربی رو دارم و میشه از این معافیت استفاده کنم و با خیال راحت کنکور بدم؟و با توجه به اینکه معافیت تحصیلیم تا تیر 98هست، اون دو ماه تا شروع دانشگاه ک مشمول میشم رو چیکار کنم؟لطفا جواب بدین ممنونم

  • 1397/5/28

   سلام.کاربر گرامی
   سنوات تحصیلی برای استفاده در هر مقطع برای یکبار است. شما در مقطع بالاتر می توانید شرکت کنید.

 217. سلام خسته نباشین.من دانشجوی ورودی مهر91 مقطع لیسانس بودم که در تاریخ 96/7/22 در دانشگاه فارغ اتحصیل شدم .الان نظام وظیفه شهرمون که میرم میگه شما 22 روز بیشتر از مهلت 5ساله لیسانس تحصیلت طول کشیده و باید درخواست سنوات میدادی الان من ارشد امتحان دادم و سرد رگمم که چیکار کنم میشه راهنماییم کنین چیکار کنم؟برم دانشگاه تارخ فرغ اتحصیلیمو عوض میکنن به 96/6/31؟خواهشا راهنماییم کنین ممنون

  • 1397/5/22

   سلام.کاربر گرامی
   شما تا پایان زمان مجاز 5 ساله مهلت دارید فارغ التحصیل شوید. چنانچه به هر دلیلی درس شما بیشتر از این مدت طول می کشد، حتی یک روز، باید درخواست سنوات ارفاقی بدهید. بهتر است با کارشناسان دانشگاه خود مشورت کنید و از آنها کمک بخواهید

 218. سلام من دانشجوی ارشد دانشگاه آزاد هستم همه واحد هام رو گذروندم فقط پایان نامه مونده که هر ترم تمدید کردم ولی انجامش ندادم. الان ترم 11 هستم میخواستم بدونم اگه ترم 12 رو تمدید نکنم برام مرخصی رد بشه میتونم ترم بعدش ثبت نام بکنم و پایان نامم رو دفاع بکنم یا چون از ترم 12 گذشته اخراج میشم؟ چون دیدم کسایی که بین تحصیلشون وقفه میفته میتونن دوباره برن و ثبت نام کنن میخواستم بدونم این شامل حال من که فقط یک ترم تا پایان زمان مجاز تحصیلم شده هم میشه؟

  • 1397/5/21

   سلام.کاربر گرامی
   من از قوانین داخلی دانشگاه آزاد اطلاعی ندارم. توضیحات و پاسخهای من برای دانشجویان پیام نور است. بهتر است در این زمینه با کارشناس رشته خود مشورت کنید. اما تا جایی که من در جریان هستم در اغلب دانشگاه ها، ترم مرخصی گرفته شده نیز جزوی از سنوات محاسبه می شود

 219. سلام
  من ترم 6 هستم با کارشناس رشته هم صحبت کردم گفت از نظر ما انصرافی مشکلی نداری ایا قانونی هست که بگه چون ترم 6 هستم نمیتونم رشتمو عوض کنم؟سربازی نرفتم و تا سال 99 معافیت تحصیلی دارم

  • 1397/5/12

   سلام.کاربر گرامی
   همچین قانونی وجود ندارد، اما مساله مهم سنوات تحصیلی شماست. شما باید ببینید در صورت انصراف و تحصیل مجدد سنوات به شما چگونه تعلق خواهد گرفت تا بتوانید درس خود را تمام کنید. شما باید راجب سنوات تحصیلی از کارشناس بپرسید . از مراکز پلیس +10 هم می توانید کمک بگیرید

 220. سلام جناب....
  من یادم افتاد که تاریخ معافیت تحصیلی رو تا 31 شهریور 98 زدن.
  کارنامه کنکور 98 و قبولیش از این تاریخ قبل تر میاد. منم میخوام قبل از اون موقع انصراف بزنم. با این حال مشکلی که پیش نمیاد؟
  یعنی من قبل از اعلام نتایج انصراف بدم و بعدش برم دانشگاه جدید ثبت نام کنم. ممنون از کمکتون

  • 1397/5/11

   سلام.کاربر گرامی
   با توجه به اینکه مدت زیادی از تحصیل شما گذشته و مقدار کمی از سنواتتان باقی مانده ، این موضوع باید توسط کارشناس رشته یا کارشناس پلیس +10 بررسی شود تا متوجه شوید می توانید یا نه

 221. عذر میخوام دوباره پیام میدم ،جناب راستش فکر کنم وقتی سال 95 پیام نور ثبت نام کردم رشته مدیریت جهانگردی ( کارشناسی پیوسته ) انگار تاریخ معافیت تحصیلی رو نوشته بودن 98 ! چیکار کنم ? مردم از استرس ،میتونم کنکور 98 شرکت کنم ? کنکور پنجمم میشه و ورودی 95 ام .

  • 1397/5/11

   سلام.کاربر گرامی
   اگر سنوات مجز تحصیلی شما رو به اتمام می باشد بهتر است حتما با کارشناس رشته خود مشورت کنید. احتمالا نتوانید

 222. سلام خسته نباشید ،من ورودی 95 مدیریت بازرگانی هستم دانشگاه پیام نور ،میخواستم بدونم میتونم کنکور 98 شرکت کنم ? مشکلی پیش نمیاد ? من من دو ترم اول رو مرخصی گرفتم و یک ترم مردودی داشتم و یک ترم دیگه رو نرفتم ،این کنکور پنجم من میشه ? میتونم کنکور بدم ? لطفا کمک کنید به شدت استرس دارم

  • 1397/5/11

   سلام.کاربر گرامی
   شما اگر مشکل سربازی ندارید می توانید. اگر دانشگاه روزانه پذیرفته شده اید و نرفتید باعث محرومیت شما نیز خواهد شد

 223. سلام
  من یک سال پشت کنکور موندم بعدش رفتم دانشگاه ازاد
  ترم 6 کنکور دادم رتبه خوبی هم اوردم ایا رشتمو عوض کنم معافیت تحصیلی میدن؟

  • 1397/5/10

   سلام.کاربر گرامی
   اگر مشمول سربازی هستید، شما در طول تحصیل می توانید یکبار انصراف داده و در رشته دیگر مشغول شوید. اما این قضیه به ترمی که درخواست انصرافی می دهید و شرایط دیگر بستگی دارد که کارشناس رشته بررسی می کند. نزد کارشناس رشته خود در دانشگاه رفته و از او کمک بخواهید.

 224. سلام من دانشجوی ترم 3 کاردانی بودم که کنکور کاردانی به کارشناسی دادم و فقط ورودی بهمن زدم . کنکور دادم و روزانه یزد ورودی بهمن قبول شدم چون 9 واحد اضافه داشتم باید ترم بهمن هم اضافه میموندم و بخاطر این که فارغ التحصیل نشدم دانشگاه یزد قبولم نکرد . سوالم اینه الان میتونم کنکورکاردانی به کارشناشی بدم و روزانه قبول بشم . خسته نباشید

  • 1397/5/9

   سلام.کاربر گرامی
   با توجه به اینکه نتوانسته اید درس خود را تمام کنید و به همین دلیل در مقطع بالاتر ثبت نام نکرده اید، احتمالا قبولی شما در نظرگرفته نخواهد شد و می توانید ادامه تحصیل دهید. اما بهتر است برای اطمینان بیشتر حتما با یک کارشناس دانشگاه نیز مشورت کنید

 225. باسلام وخسته نباشید.من دانشجوی کارشناسی بوده ام حدود 30 واحدم مانده ولی از تاریخ 96.6.31 به دلیل تمام شدن سنوات ارفاقی از دانشگاه اخراج شده ام اگر مدرک معادل کار انی بگیرممیتوانم بعد از خدمت به دانشگاه برگردم

  • 1397/5/7

   سلام.کاربر گرامی
   برای کسب اطلاع دقیق از این موضوع با کارشناس رشته خود صحبت کنید. اگر مهلت یکساله معرفی به نظام وظیفه باقی مانده باشد شاید بتوانید در دوره معرفی درس خود را تمام کنید.

 226. سلام من دانشجو ورودی ۹۲ کارشناسی ناپیوسته هستم و یکی از نمراتم دیر ثبت شد و سنوات اضافیم هم تموم شده ایا الان وارد غیبت شدم ؟ و سوال دیگه این که ایا میتونم ادامه تحصیل بدم؟

  • 1397/5/4

   سلام.کاربر گرامی
   کارشناس رشته شما پس از بررسی می تواند کاری کند که در دوره یکساله معرفی نمره درس ثبت شود و شما وارد غیبت نشوید. سیزده مرداد به بعد به دانشگاه رفته و با کارشناس رشته خود مشورت کنید

 227. سلام من 84 واحد پاس کردم دوره کارشناسی هستم اما دیگه توان خوندن ندارم اگر انصراف بدم مدرک معادل لیسانس بهم تعلق گیره؟میتونم برای خدمت اقدام کنم ؟مثل بقیه کسایی که لیسانس دارن حساب میشن تورخدا جوابمو بدین لطف میکنید

  • 1397/5/3

   سلام.کاربر گرامی
   شما با این میزان از واحد پاس شده می توانید درخواست مدرک کاردانی دهید. بعد از دریافت مدرک می توانید برای سربازی اقدام کنید و با شما مثل کسی که مدرک کاردانی دارد رفتار خواهد شد

 228. سپاس و تشکر فراوان
  پس امکان ادامه تحصیل وجود دارد و غیبت هم نمیخورم ولی نمیتوانم دوباره کنکور بدم برا مقطع دکترا... یه سوال: اگه من پنج ماه بعد فارغ التصیل بشم، آیا میتوانم کامل از این یکسال استفاده کنم؟ مثلا دفترچه را یازده ماه بعد ارسال کنم

  • 1397/5/1

   یک نکته را دقت کنید. ادامه تحصیل شما منوط به پذیرش دانشگاه و ارائه و تائید پلیس +10 است. شما پس از اتمام سنوات مجاز و ارفاقی یکسال مهلت معرفی دارید. در هنگام مراجعه به پلیس +10 از کارشناس مربوطه سوال کنید ببینید قانون بتازگی تغییری داشته یا نه، شاید بتوانید ادامه تحصیل هم بدهید.

 229. با تشکر از پاسخگویی تان
  منظورتان از دوره معرفی چیه؟ یکسال سنوات ارفاقی تموم و میخوام یه ترم دیگر هم تمدید کنم فرمودین که احتمالا با اتمام تحصیل شما در دوره معرفی موافقت شود.

  • 1397/5/1

   سلام.دوره معرفی همان یکسال است که شما فرصت دارید تا دفترچه اعزام خود را پر کرده و ارسال کنید. در این مهلت یکساله معرفی برای سربازی نیز امکان ادامه تحصیل و تمام کردن آن هست، اما بعد تمام کردن تحصیل اجازه شرکت در مقطع بالاتر را ندارید

 230. با سلام و وقت بخیر
  بنده دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی هستم ورودی 93
  یکسال سنوات ارفاقی ام آخر شهریور ماه تموم میشه... آیا امکان دارد یک ترم دیگر هم تمدید کنم؟ معدلم 17 هست و روی پایان نامه ام کار میکنم و تا آخر شهریور ماه هم نمیتونم به اتمام برسانم و نیاز به تمدید یه ترم دیگر هم دارم

  • 1397/4/31

   سلام.کاربر گرامی
   شما با مسئول یا کارشناس رشته خودتون مشورت کنین، احتمالا با اتمام تحصیل شما در دوره معرفی موافقت شود.

 231. سلام...ممنون که پاسخ دادید....من به دلیل مشکلاتی که داشتم در دو ترم سنوات ارفاقی 15واحد پاس کردم و مابقی رو حذف.....به نظر شما موافقت میشه؟؟؟

  • 1397/4/31

   سلام.
   نمی توان گفت.چون پارامترهای مختلفی باید بررسی شود. باید بررسی بشه و دید می توانید درس خود را تمام کنید

 232. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته برق ورودی نیمسال دوم سال 95
  تا تاریخ 98/11/30سنوات دارم یعنی حدودا 3 سال و 6 ترم ، الانم سوالم اینکه اگر بخوام از سنوات ارفاقی استفاده کنم باید حداقل 50 واحد توی 5 ترم پاس کرده باشم یا 6 ترم؟؟؟
  ممنونتون میشم اگه راهنمایی کنید

  • 1397/4/30

   سلام.کاربر گرامی
   زمانی که شما درخواست سنوات ارفاقی می دهید باید حدنصاب واحد و معدل را داشته باشید. اتمام سنوات اصلی منظور است

 233. سلام،من مقطع کارشناسی ناپیوسته هستم که سه سال سنوات اولیه و یک سال سنوات ارفاقیم تموم شده و سی واحدم مونده و معدلمم ۱۴س،می خواستم بدونم با اتمام تحصیلم تو مهلت معرفی موافقت میشه؟؟؟

  • 1397/4/30

   سلام.کاربر گرامی
   کارشناس رشته براساس پارامترهای مختلفی مانند تعداد واحد پاس شده در سنوات ارفاقی و اینکه می توانید درس را تمام کنید یا نه تصمیم می گیرد

 234. سلام خسته نباشید بنده دانشجوی رشته کامپیوتر هستم
  سنوات من از 94/7/1 تا 97/6/31 هست
  تا ترم ۶ خوندم رفتم دانشگاه برای گرفتن سنوات ارفاقی دانشگاه موافقت کرد نامه زد رفتم پلیس +۱۰ گفتن که برای ترم ۶ که خوندی سنوات رد نشده برو اونو درست کن امدم دانشگاه فهمیدیم نظام وظیفه تاریخ رو اشتباه زده برای من برای همین دانشگاه زنگ زد توضیح داد که اشتباه از اونا بوده قبول کردن گفتن بفرستین پرونده رو تا برسی بشه
  خواستم بدونم الان باید چیکار کنم تکلیف من چیه کسی جوابگو نیست ایا ممکنه قبول نکنن چون نه بنده مقصر هستم نه دانشگاه نظام وظیفه تاریخ اشتباه ثبت کرده

  • 1397/4/26

   سلام.کاربر گرامی
   براساس صحبتهای شما دو موضوع را می توان نتیجه گرفت. اینکه اشتباه رخ داده از طرف پلیس بوده و خود آنها موضوع را پذیرفته اند. یعنی دانشگاه درخواست را بموقع داده، همین موضوع برای درستی قضیه کافیست. دوم اینکه وقتی پلیس +10 قبول می کند که موضوع را مجدد بررسی کند یعنی اشتباه فاحشی رخ داده ودانشجو ممکن است متضرر شود. در این شرایط و با علم به اینکه پلیس +10 اشتباه را قبول کرده می توان امید داشت مشکل برطرف شود.

 235. من ورودی 93 هستم و بعد از 4 سال درس خواندن بدون هیچ مدرکی اخراج شدم.اگر برم سربازی و در حین سربازی کنکور امتحان بدم و دانشگاه قبول شوم آیا مرخصی سربازی برای رفتن به دانشگاه میدهند؟

  • 1397/4/16

   سلام.کاربر گرامی
   این موضوع را از مراکز پلیس +10 سوال نمایید

 236. سلام من 13 واحد مونده تا فارق التحصیل بشم میشه 8 واحد بردارم و 5 واحد معرفی به استاد بردارم تا تموم بشه؟؟؟

  • 1397/4/16

   سلام.کاربر گرامی
   کلا در تابستان 8 واحد می توانید بردارید. همچنین وقتی می توانید معرفی به استاد بگیرید که تنها دو درس نظری باقیمانده داشته باشید

 237. سلام من ورودی ۹۴ هستم مقطع کاردانی تا ترم ۶ تونستم ۷۰ واحد پاس کنم.
  سنواتمم تا تاریخ ۹۷/۰۶/۳۱ هست
  مونده ۱۴ واحد تا تموم بشه
  ۸ واحد تو این ترم تابستون برمیدارم ایا به من سنوات اضافه میدن تا اون ۶ واحد رو تو ترم بعد تابستون معرفی به استاد بگیرم؟؟؟

  • 1397/4/15

   سلام.کاربر گرامی
   کلا در ترم تابستان می توانید 8 واحد بردارید.

 238. سلام...منو ببخشید اینقدر سوال میپرسم چون واقعا گیج شدم....اگه تو دوره معرفی باشم با توجه به اینکه نیم سال اول سنوات ارفاقیم 96/11/30 تموم شده یعنی من تا 97/11/30 مهلت دارم دفترچه خدمت بفرستم؟؟؟؟الان یعنی من از دانشگاه به دلیل نداشتن سنوات اخراج میشم؟؟؟؟؟تکلیف واحدهای باقی موندم چی میشه؟؟؟؟

  • 1397/4/11

   کاربر گرامی
   ملاک ، نامه پلیس +10 به شماست. برای ورودی های سال 90 شاید موضوع سنوات متفاوت با چیزی باشد که برای ورودی های 93 به بعد منتشر شده است. بهتر است شما برای اطمینان خاطر با کارشناس رشته و یا مرکز پلیس +10 مشورت کنید.

 239. سلام،ببخشید اگه تو دوره معرفی باشم پس چرا تو نامه پلیس+10 چیزی از سنوات دوره معرفی نگفته و نوشته موافقت با سنوات ارفاقی تحصیلی و گفته که اگه تا97/6/31 درسم تموم نشه معافیت تحصیلی لغو میشه؟؟

  • 1397/4/11

   کاربر گرامی
   برای کسب اطلاعات بیشتر به مرکز پلیس +10 مراجعه کنید.

 240. بازم سلام....تو نامه ای که دانشگاه بهم داد برای گرفتن نیم سال دوم ارفاقی موضوع رو زده درخواست سنوات تحصیلی در مهلت معرفی.....اما تو نامه پلیس +10 نوشته موافقت با افزایش سنوات ارفاقی تحصیلی دانشجویان و گفته که اگه دانشجو تا 97/6/31 درسش تموم نشه معافیت تحصیلی وی لغو می گردد.....می خواستم بدونم این الان سنوات ارفاقی بهم داده شده یا سنوات تحصیلی در مهلت معرفی یک ساله؟؟؟؟

  • 1397/4/11

   بهتره این موضوع رو از خود کارشناسان دانشگاه یا پلیس+10 می پرسیدید. براساس تجربیات احتمالا در دوره معرفی بسر می برید

 241. با سلام
  من سه سال در کنکور شرکت کردم و شهریور ماه مشمول میشم آیا میشود با ثبت نام در دانشگاه پیام نور یا آزاد و انصراف از آن بار دیگر در کنکور 98 شرکت کنم ؟
  سپاس از پاسخ شما

  • 1397/4/11

   سلام.کاربر گرامی
   در دانشگاه پیام نور می توانید ثبت نام کنید و اگر وارد دوره معرفی نشده باشید از معافیت تحصیلی برخوردار و می توانید در کنکور سال بعد شرکت کنید

 242. با عرض سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  من دانشجوی ورودی 90 هستم. من به دلیل مشکلاتی که در 2 سال از دوران دانشجوییم داشتم در این 2 سال هیچ واحدی پاس نکردم ولی از بعد آن به خوبی پاس کردم سال 5 دانشگاه صنواتی 2 ساله گرفتم که تا آخر تابستان امسال هست ولی متسفانه واحد های درسیم مانده و نیاز به 1 ترم دیگر دارم برای اتمام آن میخواستم بدونم چگونه میتوانم 1ترم دیگر صنوات بگیرم؟ زیرا مسئولین دانشگاه ما جواب درست حسابی نمیدن یا نمیدانند لذا از شما خواهشمندم راهی پیش روم بزارید که بتوانم درسم را تمام کنم
  سوال دیگرم این بود که میتوانم دفترچه ام را پست کنم و بعد اتمام دوره ی آموزشی مرخصی بگیرم و درسم را به اتمام برسانم.
  مچکر میشم اگه راه هایی برای مشکل من پیش روم بزارید یا جایی را معرفی کنید که به طور دقیق راهنماییم کرده و جواب سوالات مرا بدهند. ممنون از شما دوست عزیز

  • 1397/4/10

   سلام.کاربر گرامی
   دانشگاه تا توانسته سنوات ارفاقی به شما داده است. شما در مهلت یکساله معرفی هم میتوانید درس خود را تمام کنید، اما اجازه ادامه تحصیل را ندارید تا تکلیف سربازی شما مشخص شود.به احتمال فراوان شما هم اکنون در دوره معرفی هستید.
   ابتدا با کارشناس رشته خود در دانشگاه مشورت کنید بعد با پلیس +10،شاید زمان و راهی وجود داشته باشد
   بهتر است در صورتی که تصمیم دارید سربازی بروید سریعتر اقدام کنید تا متضرر نشده و غیبت نخورید

 243. سلام خسته نباشید؛من دانشجوپیام نور ورودی 92هستم وتا۹۷/۷/۱ معافیتم تموم میشه ولی من فقط ۳۰واحدخوندم وتمام این مدت فقط شهریه پرداخت میکردم ولی واحدپاس نمیکردم؛حالاسوالم اینه که بعدازاتمام تاریخ معافیت تحصیلی من میتونم واسه کنکور۹۸ بمونم؟؟دوباره بهم معافیت تعلق میگیره؟

  • 1397/4/8

   سلام.کاربر گرامی
   برای هر مقطع تنها یکبار معافیت تحصیلی اعطا می شود

 244. سلام خسته نباشید من تا پایان شهریور ۹۷ سنوات دارم واسه دوره کارشناسی از دانشگاه پیام نور و کارشناسیم تموم میشه ...امسال ارشد شرکت کردم اما رشته مورد نظرم قبول نشدم آیا میتونم سال دیگه ام شرکت کنم یا نه؟

  • 1397/4/4

   سلام.کاربر گرامی
   از نزدیکترین مرکز پلیس +10 سوال بفرمایید

 245. سلام من پشت کنکوری هستم برای سال سوم میخوام کنکور بدم میتونم برای نرفتن به سربازی در پیام نور ثبت نام کنم و سال بعد یه کنکور دیگه بدم

  • 1397/4/2

   سلام.کاربر گرامی
   در صورت قبولی در دانشگاه پیام نور به شما معافیت تحصیلی داده می شود و می توانید در کنکور سال بعد شرکت و در رشته ای دیگر پذیرفته شوید. ولی دو نکته: اول اینکه تا همین الان هم ممکن است شما مشمول شده باشید، زیرا برای سه سال امکان شرکت در کنکور نیست. دوما بعد از قبولی در پیام نور سنوات شما شروع می شود و شما باید در همان سال اول قضیه قبولی در رشته ای دیگر را تعیین کنید تا بتوانید از پیام نور انصراف داده و به انجا بروید. در این صورت در سنوات تحصیلی شما مشکلی پیش نمی اید. ابتدا از وضعیت سربازی الان خود مطلع شوید و سپس برای قبولی اقدام کنید.

 246. سلام. من ورودی مهر 93 هستم کارشناسی.و با مشروطی هایی که داشتم کمیسیون موافقت کرده تا کاردانی درس بخونم یعنی از ترم 6 به بعد برام مهلت داده که کاردانی بگیرم من الان ترم 8 میباشم.اگه واحد هام به کاردانی نرسه میزارن ترم 9 هم درس بخونم تا کاردانی بگیرم ؟

  • 1397/4/2

   سلام.کاربرگرامی
   کارشناس رشته شما باید سنوات را بررسی کرده و جواب سوال شما را بدهد

 247. سلام.....می خواستم بدونم اگه با مدیر گروه صحبت کنم و شرایطم رو بهش بگم امکان داره بذاره تابستان از بیست واحد12 واحدشو بردارم که 8 واحدم بمونه برای معرفی به استاد؟؟؟؟امکان داره نظام وظیفه یا دانشگاه با اتمام تحصیلم تو مهلت معرفی مخالفت کنن؟؟؟؟

  • 1397/3/31

   سلام.کاربر گرامی
   در ترم تابستان بیشتر از 8 واحد نمی توانید بردارید. برای موافقت تحصیل شما در دوران معرفی، اگر شرایط لازم مانند تعداد واحد باقیمانده را داشته باشید، موافقت می کنند

 248. سلام من چهار ماه دیگه مشمول میشم و بیشتر از۱۰۰واحد گذروندم ولی معدلم کمتر از ۱۲هستش ایا ممکنه بتونم ادامه تحصیل بدم؟

  • 1397/3/30

   سلام.کاربر گرامی
   احتمالا با تحصیل شما در دوره معرفی یکساله موافقت کنند. اما بعد از ان اجازه ادامه تحصیل نخواهید داشت تا تکلیف سربازی شما مشخص شود

 249. سلام،من دانشجو مقطع کارشناسی ناپیوسته ورودی ۹۳هستم که آخر شهریور ۹۶ سنوات اولیه ام تمام شد و نظام وظیفه تا دو ترم بهم سنوات ارفاقی تا آخر شهریور ۹۷ داد،بعد از این ترم کلا بیست واحد برام باقی می مونه،می خواستم بدونم چجوری میتونم این بیست واحد رو تا آخر تابستان بردارم که درسم تموم بشه؟؟؟در صورتی که نتونم همه بیست واحد رو بردارم باید چطوری چند واحد باقی مانده رو بردارم که درسم تموم بشه؟؟؟

  • 1397/3/29

   سلام.کاربر گرامی
   در ترم تابستان کلا 8 واحد بیشتر نمی توانید اخذ کنید. اگر با سنوات ارفاقی یکساله شما موافقت شده، می توانید با هماهنگی دانشگاه و پلیس +10، در مهلت یکساله معرفی، درس خود را به پایان برسانید. البته بعد از تمام شدن درس دیگر اجازه شرکت در مقاطع بالاتر به شما داده نمی شود تا سربازی خود را تعیین تکلیف کنید. بعد از سربازی می توانید ادامه تحصیل بدهید

 250. سلام ، من دانشجوی مقطع کارشناسی هستم،
  سال شروع تحصیلم از سال 94 هست ، میخواستم ببینم چند سال دیگه سنوات مجاز دارم؟ یعنی تا 8 ترم حداقل باید 100 واحد پاس کرده باشم ، یا تا 10 فرصت مجاز دارم ؟

  • 1397/3/29

   سلام.کاربر گرامی
   سنوات مجاز کارشناسی پیوسته 10 نیمسال یا 5 سال می باشد. بعد از این مهلت در صورت داشتن شرایط ، یکسال سنوات ارفاقی نیز خواهید داشت

 251. سلام خسته نباشید تعداد واحد پاس شده م 119 ولی معدل کلم 11/65 هست سنوات ارفاقی میدن بهم؟؟؟ ممنون

  • 1397/3/27

   سلام.کاربر گرامی
   معدل شما به حد نصاب نرسیده است. احتمال پذیرش ان کم است اما دانشگاه می تواند با ادامه تحصیل شما در دوران معرفی موافقت کند. به کارشناس رشته خود مراجعه کنید

 252. سلام ببخشید از اینکه دوباره وقت شریف شما رو میگیرم و ممنون از صبر و شکیبایی شما
  من تا الان از انصراف تحصیلی استفاده نکردم.مگه نمیگن هر دانشجویی حق داره یکبار از انصراف تحصیلی استفاده کنه؟

  • 1397/3/21

   باسلام.کاربر گرامی
   برای انصراف و تحصیل مجدد در اکثر دانشگاه ها فرصت واحدی وجود دارد (دروس شما نباید به حدی باشد که مدرک کاردانی را اخذ کرده باشید). بهتر است شما برای این موضوع با مراکز پلیس +10 مشورت کنید. برای این موضوع پارامترهای متفاوتی بررسی می شود،مثلا دروس پاس شده، علت طولانی شدن تحصیل با توجه به دروس کم پاس شده، موجه بودن غیبتها در صورت مرخصی یا عدم مراجعه به دانشگاه و شرایط دیگر.این موارد باید توسط کارشناسان دانشگاه و پلیس +10 بررسی شده و سپس اعلام نظر شود. احتمال موافقت با انصراف از تحصیل و تحصیل مجدد وجود دارد. حتما و تاکیدا حتما، با مراکز پلیس +10 مشورت کنید

 253. سلام ببخشد دوباره میپرسم..من در دانشگاه پیام نور تنها 20 واحد رو پاس کردم یعنی نمیتونم سال دیکه کنکور بدم و دندان قبول شم؟

  • 1397/3/21

   شاید امکان پذیر باشد، اگر مشمول سربازی هستید حتما با مرکز پلیس +10 مشورت کنید. بطور کل سنوات مجاز مهم است نه میزان واحد اخذ شده.

 254. سلام.من ورودی 92 دانشگاه پیام نور و روره ی کارشناسی هستم و سه ماه دیگه سنواتم تموم میشه
  میخواستم قبل از اتمام سنوات انصراف بدم و برای کنکور 98 بخونم و دندانپزشکی قبول شم..اگه قبول شم برام مشکلی پیش نمیاد؟ممنون از پاسخگوییتون

  • 1397/3/21

   سلام.کاربر گرامی
   مشمولین دوره سربازی از سنوات مجاز خود می توانند برای هر مقطع تنها یک بار استفاده کنند. برای انصراف هم محدوده زمانی مشخصی دارد و شما نمی توانید در ترمهای پایانی انصراف دهید و در رشته ای دیگر مشغول به تحصیل شوید. با مرکز پلیس +10 مشورت کنید

 255. سلام
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته ام ولی سال سوم درخواست مدرک معادل کاردانی دادم الان که انصراف دادم تاریخ مدرک برا خرداد سال ۹۶ خورده در صورتی که من اردیبهش ۹۷ انصراف دادم
  میخاستم ببینم این یک سال من اضافه خدمت خوردم؟ و اگر از دانشگاه نامه بگیرم مبنی بر اینکه تا الان دانشجو بودم نظام وظیفه قبول میکنه؟
  با توجه به اینکه مهر میخام دوباره کاردانی به کارشناسی دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم
  لطفاااا جواب بدین ممنون

  • 1397/3/13

   سلام.کاربر گرامی
   وقتی درخواست مدرک کاردانی می دهید تا اخرین سنوات مجاز و تا وقتی که درسهای مربوط به کاردانی را پاس کردید محاسبه می شود. تاریخ ثبت اخرین نمره برای شما تاریخ فارغ التحصیلی محسوب می شود. شما پس از فارغ التحصیلی وارد دوره یکساله معرفی می شوید. بهتر است با نزدیکترین کارشناس مرکز پلیس +10 مشورت کنید. احتمالا دانشگاه برای شما همان دو سال را درنظر گرفته باشد. بعد از مشورت با مرکز پلیس +10 در صورتی که مشکل وجود داشت حتما با مسئولین دانشگاه خود نیز صحبت کنید

 256. سلام.من کاردانیما توی ۶ ترم تموم کردم.میخواستم بدونم میتونم ادامه تحصیل بدم و کنکور بدم؟؟

  • 1397/3/12

   سلام.کاربر گرامی
   شما درخواست سنوات ارفاقی به دانشگاه ارائه کرده بودید؟ اگر سنوات ارفاقی شما ثبت شده باشد و پلیس +10 نیز آن را تائید کرده باشد می توانید ادامه تحصیل دهید. برای اطلاع از این موضوع به کارشناس رشته خود در دانشگاه و یا مرکز پلیس +10 مراجعه کنید

 257. سلام من دانشجوی مقطع کارشناسی هستم به حدنصاب ۱۰۰ واحد برای گرفتن سنوات ارفاقی نرسیدم میخواستم بدونم چجوری میتونم یه فرصت بگیرم واسه تموم کردن مقطع کارشناسی؟

  • 1397/2/31

   سلام.کاربر گرامی
   اگر شرایط استفاده از سنوات ارفاقی را ندارید، با هماهنگی دانشگاه و پلیس +10 می توانید وارد دوره یکساله معرفی می شوید که باید در ان درس خود را تمام کنید. بهتر است با نزدیکترین مرکز پلیس +10 مشورت کنید

 258. سلام.من الان سرباز امریه هستم و میخام بدون اینکه به دانشگاه اعلام کنم که سرباز هستم در فرلگیر ارشد پیامنور ثبت نام کنم و تحویل معافیت تحصیلی به دانشگاه رو با بهونه عقب بندازم تا کارت پایان خدمتم برسه ، آیا امکان چنین کاری وجود داره و دردسر نمیشه؟

  • 1397/2/28

   سلام.کاربر گرامی
   هنگام ثبت نام شما برگه ای به شما داده می شود مبنی براینکه وضعیت سربازی شما به چه صورت است. برای ثبت نام آن لازم است و تا آن را تحویل ندهید نمی توانید ثبت نام کنید.

 259. سلام.من بعداز فارغ تحصيلي بدون غيبت ودر فرصت يكساله كنكور بدم ودرمقطع بزشكي كه دكتري است قبول شوم ميتونم برم دانشگاه؟مقطع بالاترهس،اصلا مقطع بالاتر توضيح داره؟

  • 1397/2/13

   سلام.کاربر گرامی
   مقطع بالاتر اگر دیپلم دارید کارشناسی، اگر کارشناسی فارغ التحصیل شده اید کارشناسی ارشد مقطع بالاتر است و اگر ارشد فارغ التحصیل شده اید دکتری.
   رشته های پزشکی عملا بعد از مقطع دیپلم است و طبق قوانین نطام وظیفه شخص مشمول تنها می تواند از سنوات مجاز تنها یک بار در هر مقطع استفاده کند

 260. سلام خسته نباشید
  من واسه اینکه سربازی نرم و سال سوم کنکور بدم دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم
  کنکور دادم و فوریت های پزشکی ک رشته نیمه متمرکزی هستش قبول شدم
  و از پیام نور انصراف دادم
  حالا میخوام بازم کنکور بدم بعد از فارغ التحصلیم
  من بهمن ماه فارغ التحصلیل میشم و معافیتم تا شهریور سر جاشه
  حالا میخوام بازم کنکور بدم و دانشگاهی دیگه قبول شم بازم بهم معافیت میدن یا نه

  • 1397/2/13

   سلام.کاربر گرامی
   با نزدیکترین مرکز پلیس +10 مشورت نمایید.

 261. سلام
  میدونم سوالم به دانشگاه پیام نور مربوط نیست ولی خواهش میکنم جواب بدید.
  من سربازی رفته ام.و الان دانشجوی کارشناسی روزانه هستم.
  سنوات من چقدر است؟
  یعنی حداکثر در چند ترم باید تمام کنم؟
  و برای گرفتن مدرک معادل کاردانی باید هزینه بدم؟
  تشکر

  • 1397/1/27

   سلام.کاربر گرامی
   در دانشگاه پیام نور حدود 10 سال است اگر مشکل سربازی نداشته باشید، در دانشگاه های سراسری روزانه بنظرم باید بین 5 الی 6 سال باشد.
   برای گرفتن مدرک کاردانی باید با کارشناس رشته دانشگاه خود صحبت کنید. در پیام نور شما می توانید بعد از گذراندن حدود 65 تا 70 واحد براساس لیست ارائه دروس، درخواست مدرک کاردانی دهید.

 262. سلام خسته نباشید.من متولد ۷۴ هستم و دیپلمم را شهریور سال 94گرفتم و سال 95در کنکور کاردانی فنی حرفه ای شرکت کردم و ورودی بهمن 95دانشکده دولتی روزانه قبول شدم.از تاریخ۹۵/۱۱/۱۰شروع به تحصیل در دانشگاه کردم.بعد معافیت تحصیلی من از تاریخ۹۵/۶/۱شروع شده و تا تاریخ ۹۷/۱۱/۳۰معافیت تحصیلی دارم.الان اگه تا تاریخ۹۵/۱۱/۳۰درسم تموم بشه و فارغ التحصیل بشم ،معافیت تحصیلی من اشکالی نداره و به خاطر اینکه شروع به تحصیلم از بهمن ۹۵بوده و معافیت تحصیلیم از شهریور۹۵شروع شده مشکلی برام پیش نمیاد؟لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  • 1397/1/14

   سلام.کاربر گرامی
   بهتره از مراکز پلیس +10 حتما سوال کنید. در ظاهر نباید مشکلی وجود داشته باشد ، تنها یک ترم از شما بیشتر کسر شده است، اما برای جلوگیری از زیان و خسران، حتما به مراکز پلیس+10 مراجعه و سوال کنید

 263. من در مهلت معرفی سربازی مدرک لیسانس گرفتم ، و در برگ اعزام من مدرک فوق دیچلم ثبت شده است آیا میتوانم در یگانم مدرک تحصیلیم را تصحیح کنم ؟

  • 1397/1/4

   باسلام.کاربر گرامی
   در مورد سوالات مربوط به دوران سربازی و یا نحوه اعمال تغییر در برگه اعزام خدمت اطلاعاتی ندارم. بهتر است از مرکز پلیس +10 سوال بفرمایید. چنانچه در مورد سنوات ارفاقی و بخشی که مربوط به معافیت تحصیلی هست سوالی دارید بفرمایید

 264. سلام.من ترم ۱۲ درسم تموم شده بعد دانشگاه سنوات ارفاقی منو رد نکردن سهل انگاری از دانشگاه بوده میشه کاری کرد ؟

  • 1397/1/2

   سلام.کاربر گرامی
   متاسفانه امکان آن وجود ندارد. همچنین درخواست سنوات ارفاقی باید از طرف شما به دانشگاه ارائه می شده و سپس به مرکز پلیس +10 هم مراجعه می کردید. با این حال برای اطمینان بیشتر با کارشناس رشته خود و یا با نزدیکترین مرکز پلیس +10 مشورت نمایید

 265. سلام ببخشید من توی 7 ترم مدرک کاردانیم رو گرفتم بعد درخواست سنوات رو هم به دانشگاه ارایه میدادم حالا واقعا هیچ راهی ندارم باید برم سربازی برای کارشناسی هم که میزنه در مهلت معرفی یا پس از ان ؟؟؟؟ممنون میشم جواب بدین

  • 1396/12/27

   کاربر گرامی
   با توجه به گفته های شما، امکان این امر متاسفانه وجود ندارد. بهترین راهنمایی را خود مرکز پلیس +10 می تواند به شما داشته باشد که پاسخ آنها هم مشخص است

 266. من کاردانی رو که توی شش ترم تموم کردم بعد نامه ای که از پلیس به اضافه 10 رو گرفتم تحویل دانشگاه دادم الان برای کارشناسی میگن در مهلت معرفی یا پس از ان

  • 1396/12/27

   سلام. کاربر گرامی
   سنوات مجاز 5 ترم می باشد. برای ترم 6 باید درخواست سنوات ارفاقی داده باشید و هم دانشگاه و هم پلیس +10 با آن موافقت کرده باشد مگرنه وارد دوره معرفی می شوید

 267. سلام من کاردانی یا فوق دیپلم رو از دانشگاه دولتی گرفتم برای معافیت کارشناسی پلیس +10 رفتم نوشته غیر مجاز _فارق التحصیل در مهلت معرفی یا پس از آن ؟؟؟؟

  • 1396/12/27

   سلام.کاربر گرامی
   اگر شما در سنوات مجاز دوره کاردانی فارغ التحصیل نشده باشید و برای سنوات ارفاقی درخواست خود را به دانشگاه ارائه نکرده باشید، وارد دوره معرفی می شوید که اگر در این دوره درس خود را تمام کنید نمی توانید در مقاطع بالاتر شرکت کرده و باید به خدمت سربازی بروید. از دانشگاه دوره کاردانی خود پیگیری کنید

 268. سلام من مشمولم و سال پیش پس از طی کردن 2 سال در یک دانشگاه دولتی به دانشگاه پیام نور انتقالی گرفتم و پس از گذراندن یک ترم تغییر رشته دادم میخواستم بدونم سنوات مجاز من چگونه محاسبه میشه چون درس های زیادی را باید در رشته جدید بگذارنم و اگر سنواتم رو از دانشگاه قبلیم حساب کنیم امکان پاس کردن همه واحد ها وجود نداره , لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • 1396/12/23

   سلام.کاربر گرامی
   چون شما درخواست انتقالی داده بودید ، سنوات شما از همان ابتدای قبولی در دانشگاه دولتی محاسبه خواهد شد. درصورتی که انصراف داده بودید سنوات شما از قبولی در رشته جدید محاسبه می شد. بهتر است سعی کنید تا دروس خود را در صورت داشتن شرایط تطبیق دهید

 269. سلام
  من از مهر 93 تا شهریور 96 دانشجو کاردانی بودم.
  در طی دوره کاردانی پیگیر سنواتم که میشدم میگغتن چون 50 تا واحد بیشتر پاس کردی تا ترم 5، و معدلت از فلان قدر بیشتره نیازی نیست بری سنوات ارفاقی بگیری و خود بخود برات سنوات رد شده. و خیلی راحت انتخاب واحد میکردم و فارق تحصیل شدم.

  کنکور دادم و در کارشناسی ناپیوسته نیم سال دوم قبول شدم. یعنی در بهمن سال 96 قبول شدم.
  امروز که اومدم کار معافیت تحصیلی مقطع کارشناسی انجام بدم پلیس+10 گفت شما اجازه ندارین چون "در زمان معرفی فارق تحصیل" شدین.
  الان مشکلمو چطوری برطرف کنم؟
  چرا اینجوری شده؟ چیکار کنم

  • 1396/12/23

   سلام.کاربر گرامی
   متاسفانه نیاز بوده که شما از طرف دانشگاه برای سنوات ارفاقی معرفی می شدید. برخی دانشگاه ها برای دانشجویان خود ممکن است خودکار این درخواست را ثبت کنند اما در اکثر مواقع نیاز است که خود دانشجو پیگیری کرده و درخواستش را ثبت کند. شما تنها کاری که می توانید بکنید این است که به دانشگاه قبلی خود رفته و موضوع را به آنها اطلاع دهید. شاید آنها بتوانند کاری برای شما انجام دهند

 270. برادرم از دانشگاه آزاد دزفول انصراف داد و دوباره همون رشته رو دانشگاه آزاد كرج ثبت نام كرد ،الان بعد از ٤ترم تصميم گرفته تغيير رشته بده، ميخواستم بدونم امكانش هست دوباره انصراف بده و توي همون دانشگاه يك رشته ديگه رو ثبت نام كنه؟مشكل نظام وظيفه اي نداره؟

  • 1396/12/20

   سلام.کاربر گرامی
   براساس اطلاعات ما دانشجویان در دوره های روزانه تنها یکبار می توانند انصراف دهند. در مورد قوانین دانشگاه آزاد اطلاعی ندارم. بهتر است از کارشناسان دانشگاه سوال نمایند

 271. سلام، ببخشید بعضی از جواب های شما با هم تناقض دارن

  مثلا کاربری سوال کرده اگه سنوات ارفاقی بهم ندن چطوری درسمو قبل از خدمت تموم کنم و شما در جواب گفتین میتونی در مهلت معرفی درست رو تموم کنی و این یعنی سنوات نیاز نیست و هر وقت وارد دوره معرفی شدی نیازی به معافیت نداری و میتونی بدون غیبت درست رو تموم کنی

  کاربری دیگه هم سوال کرده دانشگاه بهش معافیت در مهلت معرفی نمیده و شما در جواب گفتین احتمالا غیبت رد کنن در صورتی که در جواب های قبلی گفتین در مهلت معرفی بدون نیاز به معافیت میشه در رو تموم کرد

  • 1396/12/7

   سلام.کاربر گرامی
   تحصیل در همان دوران معرفی هم نیاز به تائیدیه دانشگان و نظام وظیفه دارد. برای برخی هم یک سال سنوات ارفاقی در نظر می گیرند و هم ان یکسال معرفی
   ولی برای برخی امکان پذیر نیست
   در کل بهترین شخص برای مشورت مراکز پلیس +10 و کارشناس رشته ها می باشند. زیرا قوانین دانشگاه ها با هم متفاوت است

 272. سلام، پلیس +10 که هیچی بلد نیست و گفت برو نظام وظیفه و رئیس نظام وظیفه گفت تا سه ماه دیگه غیبت نمیخوری

  قبلا هم گفته بودن بعد از اتمام معافیت تا سه ماه وقت هست که تمدید کنیم

  اگه من الان اقدام کنم واسه معافیت معرفی هم یک هفته طول میکشه تا جوابش بیاد چون میره مرکز استان کمیسیون و من قبل اینکه جوابش بیاد تموم میکنم

 273. سلام،سنوات ارفاقی دوم من تا 30/11/96 بود
  چهار واحد معرفی به استاد دارم که دارم امتحان میدم
  دانشگاه هم با سنوات معرفی موافقت نمیکنه میگه تو این چند روز امتحان ها رو بده یا انصراف بده

  بنظر شما اگه تاریخ فراغتم بعد از 30/11/96 بخوره مثلا تاریخ فراغتم رو بزنن 10/12/96 ایا من غیبت میخورم؟

  • 1396/12/6

   سلام.کاربر گرامی
   اگر دانشگاه و نظام وظیفه موافقت نکنند، احتمالا غیبت برای شما رد می شود. بهتر است تلاش خود را بکنید تا اجازه تحصیل در دوران معرفی را بگیرید. برای اطمینان بیشتر از مرکز پلیس +10 سوال کنید

 274. با سلام . من دانشجوی دانشگاه مجازی هستم و معرفی به استاد هم نداریم . سنوات ارفاقی بنده تا اخر شهریور 97 بیشتر نیست در صورتی که 6 واحد دیگر باقی میماند . آیا دوباره برای این شش واحد به من سنوات میدن یا نه /؟

  • 1396/12/6

   سلام.کاربر گرامی
   شاید با درخواست تحصیل شما در دوران معرفی موافقت کنند. تلاش کنید با صحبت با کارشناس رشته دروس باقیمانده خود را برداشته و پاس نمایید

 275. سلام.
  من دانشجوی کاردانی هستم
  دو بار از سنوات ارفاقی استفاده کردم و معرفی به استاد دارم و تاریخ معافیت تحصیلیم تا 30/11/96 بود و الان دانشگاه اجازه ادامه تحصیل به من نمیده
  اگه من بعد از تاریخ اخرین معافیتم انصراف بدم یا هرطور که شده بتونم رضایت دانشگاه رو جلب کنم و فارغ التحصیل بشم و تاریخ انصراف یا فارغ التحصیلیم بخوره بعد از 30/11/96 غیبت میخورم؟

  • 1396/12/3

   باسلام.کاربر گرامی
   با دانشگاه خود صحبت کنید تا اجازه تحصیل شما را در مهلت معرفی صادر کند. شما وارد مهلت یکساله معرفی می شوید و می توانید درس خود را تمام کنید. کارهای اعزام به سربازی نیز باید انجام دهید

 276. سلام،معرفی به استاد دارم و از مهر تا الان نتونستم پاس کنم درس ها رو،
  دانشگاه هم میگه چون پیشرفت تحصیلی نداشتی دیگه معافیت بهت نمیدیم
  در ضمن من در سنوات ارفاقی دوم هستم و تاریخ معافیت تا 30/11/96 بود

  بنظر شما من اگه الان انصراف بدم غیبت میخورم؟

  • 1396/12/2

   باسلام.کاربر گرامی
   با دانشگاه صحبت کنید تا با تحصیل شما در دوره معرفی موافقت کند. در این صورت می توانید درس خود را تمام کنید و کارهای اعزام خود را نیز انجام دهید. با مسئول مربوطه در دانشگاه و مرکز پلیس +10 مشورت نمایید

 277. سلام. براي گرفتن سنوات ارفاقي پس از به اتمام رسيدن معافيت تحصلي اوليه ميتونم در خواست بدم . درخواستمونو قبول ميكنن يا بايد قبل به اتمام رسيدن معافيت تحصيلي در خواست بدم

  • 1396/11/27

   سلام. در صورتی که در ترم اخر سنوات مجاز درستان تمام نمی شود، می توانید در همان ترم یا پایان ترم درخواست خود را ارائه دهید

 278. باسلام . براي گرفتن سنوات ارفاقي بايد سه ماه قبل از اينكه معافيت تحصيلي تموم بشه در خواست بديم يا شش ماه بعد از تموم شدن معافيت تحصيلي ؟؟

  • 1396/11/27

   سلام.کاربر گرامی
   براساس مقطع تا شش ماه بعد از پایان آن فرصت دارید، اگر درحال تحصیل در همان دانشگاه هستید. شما اگر در ترم آخر نمی توانید دروس خود را به اتمام برسانید در همان ترم یا اخر ترم درخواست خود را ارئه دهید

 279. با سلام من کارشناسی ارشد پیام نور ورودی بهمن ۹۳هستم همون موقع که وارد دانشگاه شدم معافیت تحصیلی گرفتم برام زده بودن تا ابان ۹۶الان رفتم تمدید کردم تا اخر بهمن برایم معافیت صادر کردند و توی برگه نوشته اند که در صورتیکه موفق یه فارع التحصیلی نشود معافیت تحصیلی ایشان لغو میگردد میخواستم بپرسم که آیا دیگه بهم سنوات ارفاقی نمیدن؟معدل کل من هم نزدیک به سیزده است

  • 1396/11/26

   سلام.کاربر گرامی
   اگر مقطع کارشناسی هستید و از یک نیمسال ارفاقی استفاده کرده اید، اگر شرایطش را داشته باشید با یک نیمسال دیگر نیز موافقت خواهند کرد. درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهید.

 280. باسلام. من 5 ماه ديگه معافيت تحصيليم تموم ميشه ترم اخر هم هستم ميتونم از لان سنوات ارفاقي بگيرم كه شايد يه درسي رو نتونم پاس كنم

  • 1396/11/25

   سلام.کاربر گرامی
   احتمالا موافقت نکنند. البته درخواست خود را ارائه دهید ولی احتمال موافقت با آن کم است. زیرا زمانی موافقت می شود که درس باقیمانده وجود داشته باشد

 281. سلام .
  من در سال ۹۵ مهر ماه دانشگاه قبول شدم و به محض اینکه ثبت نام کردم بدون گرفتن معافیت تحصیلی انصراف قطعی دادم و‌بعد در تکمیل ظرفیت همون سال دوباره دانشگاه قبول شدم و الان ترم۳هستم اگه انصراف بدم برای شرکت در کنکور۹۷ مشکل نظام وظیفه دارم آیا؟

  • 1396/11/24

   سلام.کاربر گرامی
   هر دانشجو می تواند تنها یکبار نسبت به انصراف اقدام کند. احتمالا شما دیگر امکان آن را ندارید. با این حال از مرکز پلیس +10 نیز سوال کنید، شاید راهی باشد

 282. سلام. من در ازمون ارشد سال 96 شرکت کردم و دانشگاه علوم تحقیقات قبول شدم.اما چون 7 واحد از دوره کارشناسیم مونده بود نتونستم ثبت نام کنم و بهم گفتن بهمن ماه میتونی بیای ثبت نام کنی....این 7واحد باقی مانده رو در نیمسال اول مهلت معرفی پاس کردم و فارغ التحصیل شدم. الان سوالم اینه که ایا میتونم در دانشگاه علوم تحقیقات در ترم بهمن ثبت نام کنم یا خیر ؟ با توجه به اینکه در مهلت معرفی فارغ التحصیل شدم

  • 1396/11/24

   باسلام.کاربر گرامی
   ما در زمینه دانشگاه پیام نور فعالیت داریم و از قوانین سایر دانشگاه ها اطلاع نداریم. بهتر است با مرکز پلیس +10 در مورد شرایط نظام وظیفه خود سوال کنید. احتمالا مشکلی پیش نیاید.

 283. سلام من ورودی ارشد 93 هستم بهمن 96 برای سنوات ارفاقی اقدام کردم و پلیس +10 گفت که چون مهلت درخواست سنوات به اتمام رسیده موافقت نشده (ارور سیستمی هست و باید بروم نظام وظیفه درست کنم) سوال من اینه اگر من سنوات ارفاقی هم بگیرم بعد فارغ التحصیلی مهلت 1 ساله معرفی به من تعلق نمی گیرد؟

  • 1396/11/24

   باسلام.کاربر گرامی، اگر مهلت یکساله ارفاقی به شما تعلق نگیرد، از دانشگاه خود بخواهید که برای دوره یکساله معرفی شما به نظام وظیفه درخواست ارائه دهد

 284. سلام من موقع کاردانی که درس میخوندم به پلیس +۱۰مراجعه کردم واسه تمدید ولی موافقت نشد ولی چون تعداد واحد مونده کم بود دانشگاه این اجازه رو داد که بتونم درسمو تموم کنم والان کاردانی تموم شده سوالم این بود که الان میتونم واسه کارشناسی ثبت نام کنم و معافیت بگیرم دوباره واسع کارشناسی؟

  • 1396/11/23

   سلام.کاربر گرامی
   بهتر است از مرکز پلیس +10 وضعیت سربازی خود را جویا شوید. چنانچه در مهلت یکساله معرفی درس خود را به پایان رسانده اید، احتمالا نتوانید در مقطع بالاتر شرکت کنید تا تکلیف سربازی شما مشخص شود.حتما از کارشناسان مرکز پلیس +10 سوال کنید

 285. منظور سوال من اینه که من الان تو مهلت معرفی هستم یعنی از برج ۷ وارده مهلت یکسال معرفی شدم و تا ۱۱.۳۰ معافیت تحصیلی دارم اما باز ۳ واحد از درسم میمونه میتونم یه معافیت بگیرم برا همین درس ۳ واحدی یا نه نظام وظیفه مجوز میده ؟؟

  • 1396/11/21

   اگر سنوات مجاز و ارفاقی شما به اتمام رسیده، ولی درستان تموم نشده است دیگر سنوات ندارید و وارد مرحله معرفی شده اید. در این مهلت نیز می توانید درستان را تمام کنید و کارهای سربازی خود را نیز انجام دهید

 286. با سلام من از برج ۷ امسال وارد مهلت یکسال معرفی شدم و فقط ۲۱ واحد مونده بود،که تونستم همه رو پاس کنم فقط،برام ۳ واحد و ۹۷.۱۱.۳۰ نوشته معافیت تحصیلی تمام میشود در صورتی که من هنوز تا برج ۷ دیگه وقت دارم تعیین تکلیف سربازی کنم ایا نظام وظیفه به من اجازه میده این ۳ واحد رو پاس کنم فقط،معرفی به استاد مونده . میشه جواب بدید لطفا

  • 1396/11/21

   باسلام.کاربر گرامی
   بطور واضح متوجه سوال شما نشدم. شما بعد از سنوات مجاز خود می توانید از سنوات ارفاقی که به مدت یکسال است استفاده کنید. سنوات ارفاقی یکساله است و شما بعد از این مدت می توانید در آزمون های مقاطع بالاتر نیز شرکت کنید. اما اگر از سنوات ارفاقی استفاده نکنید وارد مهلت یکساله معرفی می شوید که در این مدت باید کارهای مربوط به سربازی خود را نیز انجام دهید

 287. سلام خسته نباشید
  من تمام سنواتم کلا پارسال بهمن به پایان رسید و دیگه هیچ سنواتب بهم تعلق نگرفت و ۳۰ بهمن تونستم فارغ التحصیل بشم.میخواستم بدونم من الان تا کی فرصت دارم واسه معرفی؟(سقف سنوات رو زدم بهم دیگه سنوات ندادن ولی یونی پارتی بازی کردم فارغ التحصیلی م رو ۳۰ بهمن ۹۵ زدن برام.)

  • 1396/11/14

   سلام.کاربر گرامی، بستگی به تاریخ فارغ التحصیلی شما داره. شما اگر در سنوات مجاز فارغ التحصیل شده اید یکسال مهلت معرفی دارید.در مهلت یکساله می توانید برای مقطع بالاتر هم شرکت کنید.
   با نزدیکترین مرکز پلیس +10 مشورت کنید.

 288. سلام خسته نباشید من ورودی نیمسال دوم 93 هستم مقطع کاردانی آیا میتونم برای یک نیمسال سنوات ارفاقی بگیرم؟

  • 1396/11/12

   سلام.کاربر گرامی
   اگر شرایط لازم را داشته باشید می توانید. مانند تعداد واحد باقیمانده و معدل و ...

 289. سلام....خسته نباشید
  یه سوالی خدمتتون داشتم....من مقطع کارشناسی ناپیوسته هستم که برای نیم سال هفتم نظام وظیفه سنوات ارفاقی بهم داد و برای نیم سال هشتم هم از دانشگاه برای سنوات نامه بردم پلیس +10 و با افزایش سنوات موافقت شد.....برگه ای که دانشگاه بهم داد موضوع درخواست رو سنوات تحصیلی در مهلت معرفی برای دانشجویان زده بود....من از مسول نظام وظیفه در پلیس +10 سوال کردم گفتن می تونم برای ارشد هم شرکت کنم و ادامه تحصیل بدم....سوالم اینه که با توجه به اینکه دانشگاه موضوع درخواست رو سنوات تحصیلی در مهلت معرفی زده بود و از طرفیم پلیس +10 گفت می تونم برای ارشد شرکت کنم،آیا واقعا میشه؟؟؟؟؟

  • 1396/11/11

   سلام.کاربر گرامی
   شما می فرمایید از مرکز پلیس +10 پرسیدید. جوابی که آنها به شما داده اند حتما صحت دارد. زیرا براساس مدرک ارائه شده شما پاسخ داده اند

 290. سلام خسته نباشید
  من دانشجو ورودی ۹۱ هستم و سنواتم تموم شده و سنوات ارفاقی هم بهم تعلق نمیگیرد من اگر بخواهم معادل فوق بگیرم میتونم توی اون مدت ۱ ساله معرفی به سربازی درس بخونم تا به سقف تعداد واحد مجاز برای گرفتن معادل برسم با تشکر

  • 1396/11/7

   سلام.کاربر گرامی
   با مرکز پلیس +10 صحبت و مشورت کنید

 291. سلام.
  تقریبا تمام صحبت هاتون مفهوم بود فقط من وقتی پرسش ها رو میخوندم در یک مورد به تناقض خوردم.
  در پاسخ کاربری به نام سالار در تاریخ ۹۶/۴/۲۵ نوشته اید که در دانشگاه پیام نور سنوات مجاز کارشناسی ۵ سال است و شما در نیم سال ۹ باید درخواستی را با هماهنگی نظام وظیفه به دانشگاه ارائه دهید در صورتی که طبق سایر گفته هایتان سنوات مجاز ۵ سال است و پس از آن باید درخواست تمدید سنوات داد یعنی در نیم سال ۱۱ نه نیم سال ۹ که در پاسخ سوال سالار گفته بودید.
  لطفا بگویید که بالاخره نیم سال ۹ باید درخواست داد یا ۱۱؟
  و لطفا پاسخ همیشگی که سنوات مجاز در دوره کارشناسی ۵ سال است و پس از آن باید درخواست تمدید سنوات داد را ندهید و سوالی که گفتم را چک کنید.
  با تشکر از زحمات شما و پاسخگویی.

  • 1396/11/6

   باسلام.کاربر گرامی
   شما در ترم 9 یا 10 بهتر است درخواست خود را ارائه دهید. زیرا پذیرش درخواست شرایطی مانند تعداد واحد پاس شده و ... دارد و بهتر است با کارشناس رشته خود قبل از درخواست مشورت کنید تا بعدا مشکلی برای شما بوجود نیاید

 292. سلام،منو ببخشید که سوال زیاد می پرسم،من سوالم اینه که امکان داره نظام وظیفه با درخواستی که دانشگاه بهم داده برای پلیس +۱۰ مبنی بر افزایش سنوات تحصیلی و تموم کردن درسم در مهلت معرفی یک ساله مخالفت بکنه؟؟؟؟چون من برای نیم سال هفتم سنوات ارفاقی گرفتم و به یک نیم سال دیگه(نیم سال هشتم) برای اتمام درسم نیاز دارم.

  • 1396/11/5

   سلام.کاربر گرامی
   نظام وظیفه در بررسی درخواستها مختار است و می تواند براساس شرایط آن را پذیرش کند و یا نکند

 293. من مقطع کارشناسی ناپیوسته هستم،می خواستم بدونم امکان داره نظام وظیفه با تموم شدن درس در مهلت معرفی هم مخالفت بکنه؟؟؟؟

  • 1396/11/5

   سلام.کاربر گرامی
   شا باید در مهلت یکساله معرفی درس خود را تمام کنید. در غیر اینصورت مشمول خواهید شد

 294. سلام....من برای نیم سال هشتم می خواستم درخواست سنوات بدم که کارشناس آموزش از قبل و قبل از اتمام نیم سال هفتم این کارو کرده بود و تعداد واحدهای پاس شده ای که برای نیم سال هفتم تو برگه زده بود برای این سری هم همون واحدها رو زده....می خواستم بدونم مشکلی ایجاد نمی کنه؟؟؟؟؟تو برگه ای که دانشگاه بهم داده برای پلیس +10 موضوع درخواست رو نوشته افزایش سنوات تحصیلی در مهلت معرفی،منظور همون مهلت معرفی یک ساله است؟؟؟؟امکان داره نظام وظیفه با این درخواست موافقت نکنه؟؟؟؟؟مقطع کارشناسی ناپیوسته
  ممنون

  • 1396/11/4

   سلام.کاربر گرامی
   مقطع تحصیلی شما چیست؟
   پلیس +10 براساس درخواست دانشگاه و تعداد واحدهای اخذ شده و باقیمانده تصمیم خواهد گرفت.

 295. با سلام
  من دانشجوی کاردانی در دانشگاه شهرری هستم وتا ترم 5 _45تا پاس کرم میخواستم بدونم الان اجبار به خدمتم یا خیر
  اگر نیستم باید چیکار کنم

  • 1396/11/3

   باسلام.کاربر گرامی
   اگر درس شما هنوز تمام نشده و واحد باقیمانده دارید و سنوات شما به پایان رسیده است درخواست خود را برای افزایش سنوات به دانشگاه ارائه دهید

 296. سلام. من تا تیر دانشگاهم رو تموم میکنم مقطع کارشناسی هستم و دوباره میخوام در کنور سراسری ۹۷شرکت کنم ایا امکانش هست از معافیت تحصیلی استفاده کنم.یا با خرید سربازیم میتونم دوباره ادامه تحصیل دهم؟؟؟؟؟؟

  • 1396/11/3

   سلام.کاربر گرامی
   شما نمی توانید در یک مقطع تحصیلی دوبار از معافیت تحصیلی استفاده کنید. چنانچه شما برای کارشناسی از معافیت تحصیلی استفاده کرده اید برای مقطع ارشد می توانید شرکت و از سنوات مجاز آن استفاده کنید. بای خرید سربازی هم شما باید 8 سال غیبت داشته باشید نه اینکه معافیت تحصیلی داشته باشید

 297. سلام من ترم پنج کارشناسی پیام نور هستم اگه از پیام نور فارغ التحصیل بشم میتونم دوباره برای کارشناسی ارشد معافیت تحصیلی بگیرم؟؟؟اگه میتونم چند سال فرصت دارم در آزمون کارشناسی ارشد پذیرفته بشم؟؟؟

  • 1396/11/3

   سلام.کاربر گرامی، شما بعد از فراغت از تحصیل در کارشناسی می توانید برای آزمون ارشد شرکت کنید. سعی کنید در سالی که می دانید درس شما تمام می شود در همان سال برای ارشد ثبت نام کنید. شما بعد از فراغت یکسال مهلت دارید برای معرفی به سربازی و سنوات تحصیلی برای هر مقطع یکبار قابل استفاده است. شما می توانید در ارشد ادامه تحصیل دهید

 298. سلام-من یک بار درخواست افزایش دادم(یک ترم)-الان 6 واحدم مونده-الان میتونم بدون اینکه درخواست افزایش سنوات بدم-معرفی به استاد ثبت کنم-یا اینکه باید درخواست افزایش سنوات بدم

  • 1396/11/3

   سلام.کاربر گرامی
   شما باید درخواست افزایش سنوات بدهید تا برای سربازی و مهلت معرفی شما مشکلی پیش نیاید. زیرا اگر درخواست سنوات ندهید وارد مهلت معرفی شده و در این مهلت اگر درس خود را تمام کنید نمی توانید در مقاطع بالاتر تحصیل کنید و باید به سربازی بروید.

 299. ممنون که جواب دادین،فقط من الان تا اخر بهمن بهم سنوات دادن،مهلت یک ساله من برای معرفی تا سال دیگه بهمنه؟؟؟؟؟اگه سنوات بهم ندادن برای تمام کردن درسم تو مهلت معرفی یه ساله باید بازم دانشگاه کمیسیون تشکیل بده و نامه ببرم پلیس +۱۰؟؟؟

  • 1396/11/1

   سلام.مهلت یکساله شما از زمان اتمام سنواتتون شروع میشه. بهتر است ابتدا برای ادامه سنوات اقدام کنید، شاید راهی باشد. با یکی از مراکز پلیس+10 نیز مشورت کنید.

 300. سلام من دو ماهه از ارشدفارغ التحصیل شدم و یک سال معافیت تحصیلی دارم.ایا راهی وجود داره که در صورت قبولی در کنکور سراسری بتونم در رشته دلخواهم پذیرفته شم چون توی قوانین اومده که معافیت از تحصیل برای هر مقطع فقط یک بار صادر میشه. اگه در حین خدمت لیسانس پذیرفته شم چی؟

  • 1396/11/1

   سلام.کاربر گرامی
   اگر شما از سنوات کارشناسی استفاده کرده اید نمی توانید مجدد در همین مقطع ادامه تحصیل دهید تا به سربازی بروید.

 301. سلام
  من ترم هفت کارشناسی ناپیوسته هستم و سنواتم ۲۶شهریور تموم شد و برای ترم هفت تا اخر بهمن ماه بهم سنوات دادن،حالا برای اتمام درسم به یک نیم سال دیگه سنوات احتیاج دارم و متاسفانه این ترم نتونستم بیشتر از هشت واحد پاس کنم،میخواستم بدونم با این شرایط برای نیم سال هشتم بهم سنوات میدن؟؟؟؟اگه با افزایش سنوات موافقت نکنن من چجوری باید درسمو تموم کنم؟؟؟؟

  • 1396/10/30

   سلام.کاربر گرامی
   درخواست خود را ارائه دهید. ولی احتمالا نپذیرند. در این حالت شما وارد مهلت یکساله معرفی به سربازی می شوید و می توانید در این مدت درس خود را تمام کنید. اما اجازه شرکت در مقاطع بالاتر را ندارید

 302. سلام
  می خواستم بدونم اگه من تو نیم سال اول ارفاقی نتونم 12واحد پاس کنم نیم سال دوم ارفاقی به من تعلق نمی گیره؟؟؟؟؟
  ممنون

  • 1396/10/27

   سلام.کاربر گرامی
   شما باید شرایط استفاده از سنوات ارفاقی را داشته باشید. هم در نیمسال اول هم برای نیمسال دوم

 303. سلام ، من دانشجوی کارشناسی هستم و تا پایان 10 ترم 97 واحد پاس میکنم، آیا سنوات من تعلق میگیرد؟

  • 1396/10/25

   سلام.کاربر گرامی
   شرط پذیرش درواست سنوات ارفاقی این است که شما 100 واحد پاس کرده باشید. احتمالا به شما تعلق نگیرد. با این حال درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهید، شاید راهی باشد و شما را کمک کنند

 304. باسلام
  من متولد آذر ۱۳۷۵ هستم
  ""یک سال پشت کنکور سراسری بودم""
  مهر ماه ۱۳۹۵ وارد دانشگاه شدم
  و الان دانشجوی ترم ۳ هستم
  میخواستم بدونم آیا میتونم ۸ ترم تحصیل کنم؟
  یا بعد از ۶ ترم باید برم سربازی؟
  و اینکه میتونم آزمون ارشد رو شرکت کنم یا اول باید برم سربازی؟
  ضمن اینکه من یک سال پشت کنکور سراسری بودم
  واقعا گیج شدم لطفا راهنمایی کنید که در چه شرایطی هستم و چیکار باید کنم؟

  • 1396/10/25

   باسلام.کاربر گرامی
   سنوات مجاز تحصیلی شما همان 5 سال یا 10 ترم است. بعد از این مهلت شما اگر درس خود را به پایان نرسیده باشید می توانید از سنوات ارفاقی استفاده کنید. برای شرکت در مقطع بالاتر بهتر است از مراکز پلیس +10 سوال کنید. زیرا طبق آنچه شما توضیح داده اید در دوره یکساله معرفی در دانشگاه قبول شده اید. همین امر باعث ایجاد شک می شود که می توانید در ازمون بالاتر شرکت کنید یا نه

 305. سلام بنده سال 95 پیام نور ثبتنام کردم کنکور 96 رو شرکت کردم واز مهر درحال تحصیل در دانشگاه روزانه میباشم .تو انتخاب رشته 96 رشته نیمه مترمز رو قبل این رشته ک درحال تحصیل هستم انتخاب کردم واسه مصاحبه هم رفتم میخواستم بدونم درصورت قبولی میتونم ثبتنام کنم مشکل نظام وظیفه پیش میاد یا نه .رشته درحال تحصیلم مقطعش کارشناسی میباشد و رشته نیمه متمرکز در مقطع کاردانی میباشد . اگ راهی هست راهنمایی کنید .باتشکر

  • 1396/10/25

   سلام.کاربر گرامی
   اگر قوانین سربازی تغییری نکرده باشد شما می توانید با دلیل موجه یکبار نسبت به انصراف اقدام و در رشته دیگر ادامه تحصیل دهید. در صورت تغییر رشته و مقطع، سنوات شما براساس مقطع جدید محاسبه خواهد شد

 306. سلام.....می خواستم بدونم من چجوری باید از یک سال مهلت معرفی برای تمام شدن درسم استفاده بکنم؟؟؟؟باید از دانشگاه یا نظام وظیفه درخواستی چیزی بدم؟؟؟؟
  ممنون

  • 1396/10/24

   سلام.کاربر گرامی
   از طریق دانشگاه خود اقدام می کنید که سپس آنها درخواست را برای مراکز پلیس +10 ارسال خواهند کرد

 307. سلام...ممنون برای پاسخگویی.....اگه برای نیم سال بعدی سنوات بهم ندن پس تکلیف من چیه؟؟؟؟آیا منو از دانشگاه اخراج میکنن و درسم ناتموم می مونه؟؟؟؟؟باید چیکار کنم که بتونم درسمو قبل از خدمت رفتن تموم کنم؟؟؟؟

  • 1396/10/23

   سلام.کاربر گرامی
   اگر سنوات به شما تعلق نگیرد، وارد مهلت یکساله معرفی می شوید که می توانید در آن مهلت درس خود را ادامه داده و تمام کنید. اما امکان شرکت در آزمون مقاطع بالاتر را ندارید و باید برای سربازی اعزام شوید

 308. سلام....من مقطع کارشناسی نا پیوسته هستم و الان ترم هفتم و برای این ترم سنوات ارفاقی بهم دادن حالا برای این که درسم تموم بشه احتیاج به یه نیم سال دیگه سنوات ارفاقی دارم....می خواستم بدونم باید این ترم چند واحد پاس کنم که برای ترم بعدی هم سنوات ارفاقی بهم بدن؟؟؟؟؟

  • 1396/10/18

   باسلام.کاربر گرامی، برای دانشجویان کارشناسی ناپیوسته و کاردانی حدااکثر نیمسال ارفاقی یک نیمسال می باشد. احتمالا به شما تعلق نگیرد. با این حال شما برای استفاده از نیمسال دوم ارفاقی باید حداقل 12 واحد را در نیمسال اول ارفاقی پاس کرده باشید

 309. خیلی ممنون از پاسخ سریع . کارشناس دانشگاه هم تردید داشت. این مورد رو برای اینکه مطمئن بشم، از دفاتر پلیس +۱۰ باید بپرسم یا نظام وظیفه.؟ خیلی ممنون میشم راهنمایی کنن،به شدت ذهنم درگیر هست

  • 1396/10/17

   سلام.مراکز پلیس +10 احتمالا بتوانند شما را راهنمایی کنند

 310. با سلام . در معافیت تحصیلی من برای مقطع کاردانی پیوسته دو و نیم سال از تاریخ ۹۴:۱۱:۱ معافیت درج شده است . من می خواهم از سنوات ارفاقی استفاده کنم که در شرایط موندن که نوشتن برای استفاده از سنوات ارفاقی کاردانی باید ۵۰ واحد رو گذرانده باشم ولی من نمی توانم در پایان ترم یا ۵۰ واحد برسونم، آیا میشه در ترم تابستان واحد های باقی مانده تا ۵۰ واحد رو بگذرونم یا امکان استفاده از ترم تابستان پس از پایان ترم پنج نیست؟ به عبارتی ۲.۵ سال تا پایان ترم پنج هست یا میشه در تابستان بعد ترم پنج هم درس خوند؟ خیلی ممنون

  • 1396/10/17

   باسلام.کاربر گرامی
   زمانی که شما درخواست خود را ارائه می دهید باید به حد نصاب رسیده باشید. با توجه به اینکه ترم تابستان خارج از ترم های سنوات شما محصوب می شود احتمال دارد موافقت نکنند. البته نکته دیگری هم هست و آن اینکه بطور کل ترم تابستان در شمارش ترم ها حساب نمی شود. بهترین راه این است که از کارشناس رشته خود سوال نمایید.

 311. سلام.
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته غیر انتفاعی هستم.ورودی بهمن 93هستم.
  6نیم سال خوندم.و فقط 6واحد برام مونده.ایا میتونم معرفی ب استاد بگیرم؟
  در ازمون ارشد شرکت کردم میتونم مهر سال دیگه ارشد بخونم؟

  • 1396/10/14

   باسلام.کاربر گرامی
   ما در زمینه دانشگاه پیام نور اطلاع داریم و در مورد سایر دانشگاه ها بهتر است از مسئولین دانشگاه خود سوال نمایید

 312. سلام خسته نباشید من دانشجوی کاردانی پیوسته هستم بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد شدم بعد از اتمام معافیت تحصیلیم سنوات ارفاقی بهم تعلق میگیره؟

  • 1396/10/8

   سلام.کاربر گرامی، سنوات ارفاقی پذیرفته شدگان کارشناسی ناپیوسته شامل شما می شود. برای این امر از مسئولین دانشگاه خود سوال کنید، شاید قوانین دانشگاه آزاد متفاوت باشد

 313. سلام....من ورودی مهر 93 کارشناسی ناپیوسته هستم و 26 شهریور 96 سنوات مجازم تموم شد....من الان 41واحد پاس کردم و معدل کلم بالای 12س....برای افزایش سنوات به کمیسیون دانشگاه درخواست دادم و دانشگاه هم تا پایان نیم سال هفتم با افزایش سنواتم موافقت کرد....اما نامه دانشگاه رو بردم پلیس+10 سیستم اونا قبولش نکرد و خطای تعداد واحد پاس شده داد....اونجا گفتن سقفش 40 واحده که من 41 واحد پاس کردم......اما سیستم ما قبولش نمی کنه....گفتن ببرمش نظام وظیفه برام درستش می کنن....می خواستم بدونم نظام وظیفه موافقت می کنه؟؟؟؟اگه موافقت نکنه من باید چیکار بکنم؟؟؟؟؟

  • 1396/10/5

   سلام.کاربر گرامی، احتمال پذیرش آن وجود دارد. در صورتی که تائید نکنن شما در مهلت یکساله معرفی می توانید درس خود را ادامه دهید، ولی حق شرکت در آزمون مقاطع بالاتر را ندارید.

 314. سلام،من ورودی مهر سال 93 کاردانی هستم،معافیت تحصیلیم تا 30/11/95 بود و گفتن تا حداکثر شش ماه بعد از اتمام سنوات اولیه میشه معافیت رو تمدید کرد و من تا 30/6/97 تمدید کردم،جواب کمیسیون معرفی به استاد هم بعد از تاریخ معافیت اومد و من تا الان نتونستم فارغ التحصیل بشم،رفتم نظام وظیفه گفت تا حداکثر سه ماه میتونی تمدید کنی معافیت رو ینی از تاریخ 30/11/96 تا 30/9/96،حالا یک هفتس درخواست افزایش سنوات دادم ولی جوابش نیومده هنوز،بنظر شما واسه خدمت غیبت خوردم یا میخورم؟

  • 1396/9/29

   باسلام.کاربر گرامی، سنوات ارفاقی یکساله است و شرط اینکه شما بتوانید از 6 ماهه دوم استفاده کنید این است که به حدنصابی از واحدها رسیده باشید. شاید در حال بررسی شرایط شما هستند. اما چیزی که مهم است این یکسال سنوات ارفاقی جزو سنوات مجاز محصوب می شود و شما بعد آن تازه وارد مهلت یکساله معرفی می شوید. اگر در سنوات مجاز بتوانید درس خود را تمام کنید می توانید برای مقطع بالاتر امتحان دهید، اما اگر در مهلت معرفی تمام کنید درس خود را، نمی توانید در مقطع بالاتر تحصیل کنید و باید به سربازی بروید

 315. با سلام
  من دانشجوی ورودی مهر 90 بودم که 95/10/30 فارغ التحصیل شدم که با توجه به معافیت تحصیلی دوره کارشناسیم عملا من سه ماه بعد معافیت تحصیلی فارغ التحصیل شدم اشتباه من عدم تمدید سنوات ارفاقی بوده که تو اون مدت نداشتم الان هم از مهر 96 وارد دوره کارشناسی ارشد شدم متاسفانه الان سیستم منو برا گرفتن معافیت نحصیلی غیر مجاز میدونه من الان میتونم برا اون سه ماه که بدون گرفتن سنوات ارفاقی و ثبت نام در دوره ارشد ادامه تحصیل بدم یا نه ؟
  آیا سازمان نظام وظیفه درخواست منو قبول میکنه ؟

  • 1396/9/14

   سلام.کاربر گرامی، اگر درخواست خود را ثبت نکرده اید ، وارد دوره یکساله معرفی می شوید که در آن دوره نمی توانید در دوره بالاتر شرکت کنید و باید به سربازی بروید. به نزدیکترین مرکز پلیس +10 مراجعه کنید و از آنها جویا شوید

 316. سلام وقت به خير .وتشکر ویژه بخاطر پاسخ گویی مناسب شما
  من در حال حاضر فارغ التحصیل کارشناسی معماری و بدون غیبت به خدمت اعزام شده و در حال خدمت میباشم. در حال حاضر می توانم برای مقطع ارشد ( رشته غیر مرتبط با مقطع کارشناسی ) ثبت نام کنم ؟ و در این صورت اگر در حین تحصیل(تیر ماه) مجدد در کنکور تجربی در رشته پزشکی ( دکترای حرفه ای پیوسته ) قبول شوم مانعی برای انصراف و تحصیل در رشته پزشکی از نظر قوانین مربوطه ندارم؟ ( بنده تا به حال از تحصیل انصراف نداده ام )
  اجرتون با اقا امام حسین

  • 1396/9/5

   سلام.کاربر گرامی
   قوانین مربوط به نظام وظیفه را از مراکز پلیس +10 سوال بفرمایید. با توجه به مصوبات و بخشنامه های مربوطه در این مورد ، راهنمایی دقیقی نمی توانیم شما را داشته باشیم

 317. سلام
  من دانشجوی کارشناسی پیوسته ورودی بهمن 94 هستم و اخیرا اقدام به گرفتن کفالت کردم ( در حالیکه ترم 4 هستم )
  و همونطور که میدونین برای معافیت کفالت , ابتدا 2 سال معافیت موقت میدن و بعد از اون اگر موفقیت آمیز بود , معافیت داعم میدن...( حالا من اصن ارتباط این معافیت ها با معافیت تحصیلی رو نمیدونم )
  فقط اینکه سواله من از شما اینه که من الان میخوام تغییر رشته بدم و 4 سال هم دراینجا باید سپری کنم... و میخواستم ببینم که آیا دچار مشکل میشم یا خیر؟ منظورم اینه که آیا از لحاظ نظام وظیفه دچار مشکل میشم یا خیر؟ و اینکه آیا تنها عامل محدود کننده تعداد سال های تحصیلی نظام وظیفست و یا اینکه محدودیت های آموزشی هم وجود داره (منظورم اینکه شاید سیستمه آموزشی محدودیتی ذکر کرده باشه...آخه من در حین خواندن شرایط تغییر رشته با جمله ی "امکان ادامه تحصیل دانشجو در سنوات مجاز باقیمانده" مواجه شدم که میخواستم معنیشو بدونم به طور کامل...؟

  • 1396/9/3

   سلام.کاربر گرامی، دانشجویان مشمول دوره کارشناسی 5 سال سنوات مجاز تحصیلی دارند. چنانچه شرایط معدل و واحدهای پاس شده آنها نیز به حد نصاب برسد امکان دریافت یکسال سنوات ارفاقی هم دارند. هنگامی که شما تغییر رشته می دهید، سنوات طی شده شما در رشته قبل محسوب شده و ادامه آن برای رشته جدید در نظر گرفته می شود. برای اطلاعات بیشتر به مراکز پلیس +10 مراجهه نمایید

 318. سلام
  من دانشجو کاردانی هستم از سنوات استفاده کردم 61 واحد پاس کردم س واحد مونده رفتم دانشگاه اجازه تحصیل داد اما نظام وظیفه اجازه تحصیل نداد آیا راهی هست ک بتونم درسم رو ادامه بدم

  • 1396/8/30

   سلام.کاربر گرامی، شما می توانید در مهلت یکساله معرفی، درستون رو تموم کنین، ولی اجازه شرکت در مقطع بالاتر را ندارین

 319. سلام
  من ورودی ۹۰ هستم از مهلت یکساله استفاده کردم تعداد واحدام شد ۹۷ تا بعد رفتم دوباره بگیرم نظام وظیفه موافقت نکرد.حالا چیمیشه؟؟چی باید بکنم؟

  • 1396/8/27

   باسلام.کاربر گرامی، در مهلت یکساله معرفی به خدمت ، درس خود را تمام بفرمایید. در این مهلت اجازه شرکت در آزمونهای مقاطع بالاتر را ندارید

 320. با سلام من دانشجوی کارشناسی هستم معافیت تحصیلی من در 1/7/97 تمام می شود تا اون موقع نمیتونم بیشتر از 92 واحد پاس کنم که طبق این این بخشنامه سنوات ارفاقی شامل حال من نمیشه . حالا سوال من اینه که بعد از 1/7 مهلت معرفی یک ساله من شروع میشه در این یک سال میتونم درسم را تموم کنم در حالی که کارای سربازی هم انجام میدم ؟(میتونم درسم را در دو ترم و یک ترم تایستان یا معرفی به استاد تمام کنم)

  • 1396/8/18

   سلام.کاربر گرامی، شما می توانید در مهلت معرفی یکساله درس خود را تمام نمایید. ولی نمی توانید در آزمون مقطع بالاتر شرکت نمایید. سعی خود را بکنید تا در مدت باقیمانده واحدهای خود را به 100 برسانید تا از مهلت ارفاقی استفاده کنید. معدل ترم اول خود را بالا ببرید تا در ترم اینده بتوانید دروس بیشتری بردارید و همچنین در تابستان هم درس بردارید

 321. با سلام به دوستان عزیز.مشکلی برام پیش اومده گفتم بپرسم .
  من فارغ التحصیل کارشناسی هستم. و تاریخ فارغ التحصیلیم 95.12.15 است .من از سنوات ارفاقی استفاده کردم. و دانشگاه با دو ترم موافقت کرد . من رفتم پلیس +10 و تا تاریخ 95.11.30 برام معافیت صادر کرد(برای یک ترم).یعنی تاریخ فارغ التحصیلیم بعد از معافیت (15 روز).الان که رفتم برای مقطع ارشد معافیت بگیرم .معافیت نمیدن. و پیام غیر مجاز فارغ التحصیل در مهات معرفی یا پس از آن میزنه .کیخاستم ببینم ایا مشکلم رفع میشه؟چیکار باید بکنم؟؟برا 15 روز آیندم خراب نشه

  • 1396/8/16

   سلام.کاربر گرامی، مهلت معافیت تحصیلی شما دقیقا همان چیزی است که مرکز پلیس + 10 آن را صادر کرده است. یعنی همان 30 بهمن
   چون شما خارج از مهلت تعیین شده فارغ التحصیل شده اید، متاسفانه وارد دوره یکساله معرفی گشته اید. در این دوره شما می توانید درس خود را به پایان برسانید، اما نمی توانید در مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهید.
   بهترین راه این است که با مسئول آموزش دانشگاه خود صحبت کنید. چنانچه راهی داشته باشد حتما شما را راهنمایی خواهند کرد.

 322. با سلام.من ورودی بهمن 90-91هستم.معافیت تحصیلیم 1'7'90صادر شده.اون موقع شش سال صادر شده بود.من الان میگن از 1'7'95 معافیتت تموم شده.من که ورودی قبل 93هستم ایا این قانون شامل من میشه؟الان که من اومدم نمره پروژم رو ثبت کنم فارق التحصیل بشم و برم ارشد ثبت نام کنم میگن اجازه تحصیل در مقطع بالاتر رو نداری و باید 31شهریور دفترچه بفرستی.الان من چطور میتونم برا ارشد اقدام کنم؟

  • 1396/6/26

   سلام.کاربر گرامی، شما 5 سال سنوات تحصیلی دارید که اگر شرایطی هم داشته باشید که در متن خبر آمده ، می توانید یکسال نیز سنوات ارفاقی داشته باشید. چون معافیت شما از اول مهر 90 ثبت شده ، با 5 سال سنوات و یکسال ارفاقی می شود اول مهر 96. بعد از 6 سال سنوات، شما وارد یکسال مهلت معرفی می شوید. تفسیری وجود دارد از این موضوع که در قوانین آمده 10 ترم سنوات مجاز و دو ترم سنوات ارفاقی، یعنی ترم تابستان محسوب نمی شود. شاید چون شما در ترم تابستان و در شهریور دارید فارغ التحصیل می شوید امکان ادامه تحصیل را به شما نمی دهند، وگرنه شما چنانچه در 5+1 سال سنوات خود بتوانید فارغ التحصیل شوید وارد یکسال معرفی می شوید که در آن یکسال می توانید در مقطع بالاتر شرکت کنید. حتما این موضوع را از مراکز پلیس +10 نیز سوال نمایید

 323. سلام ببخشید من ترم مهر امسال آخرین مهلت دوره 5 سالم تموم میشه و با وجود پاس شدن 20 واحد تعداد واحد های پاس شدم میشه 96 واحد معدل الانمم 11 هست . نتیجه چی میشه ؟ 1 سال سنوات شاملم میشه ؟ و اگر نه ، آیا کاری هست که برای گرفتن این سنوات انجام داد؟

  • 1396/6/13

   سلام.کاربر گرامی، در متن بخشنامه قید شده که تعداد واحد اخذ شده باید 100 باشد. شما درخواست خود را ارائه دهید، اما چنانچه پذیرفته نشد می توانید در مهلت یکساله معرفی به سربازی ، درس خود را تمام نمایید.

 324. اگر پس از طی پنج سال به 100 نرسد تعداد واحد های پاس شده هیچ امکانی برای مشمول شدن اون یک سال به این فرد برای تحصیل وجود داره؟
  و آیا دانشگاه روی اون کنترلی داره؟

  • 1396/6/12

   سلام.کاربر گرامی، شما درخواست خود را برای سنوات ارفاقی به دانشگاه ارائه می دهید. دانشگاه یکی از شرایطی که بررسی می کند تا این سنوات را شامل شما بکند همین تعداد واحدهای اخذ شده و معدل است. شما بعد از 5 سال وارد دوره یکساله معرفی می شوید و در این مدت می توانید به درس خود ادامه بدهید ولی باید کارهای سربازی خود را نیز انجام دهید.چنانچه خود را معرفی نکنید مشمول غایب می شوید واز مزایای بسیاری بی نصیب می مانید

 325. ببخشید منظورشمااز یک نیمسال س ارفاق کاردانی،دقیقاکدام ترمه؟ترم5یا6

  • 1396/5/31

   سلام.کاربر گرامی، سنوات مجاز برای کاردانی 5 ترم می باشد و یک نیمسال نیز سنوات ارفاقی دارند.برای کسب اطلاعات بیشتر به مراکز پلیس +10 مراجعه کنید

 326. ببخشیدیک نیمسال یادونیمسال سنوات ارفاقی
  توبخشنامه بالاکه به همه مقاطع دونیمسال س ارفاقی ذکرشده

  • 1396/5/31

   سلام.کاربر گرامی، یکسال یا همان دو ترم برای دانشجویان کارشناسی و یک نیمسال برای دانشجویان کاردانی

 327. سلام من دانشجوی مشمول ورودی مهر۹۴کاردانی هستم،من الان ۴ترمم تمام شدومیخوام واردترم۵بشم،معافیتم ۲/۵ساله (یعنی تا ۹۶/۱۱)آیابرای ترم ۵بایدازدانشگاونظام مجوز افزایش سنوات بگیرم؟

  • 1396/5/29

   سلام.کاربر گرامی، طبق آخرین اطلاعیه های نظام وظیفه، سنوات مجاز برای کاردانی 2.5 سال یا به عبارتی 5 ترم می باشد که یک نیمسال هم سنوات ارفاقی شامل آن می شود که نیاز به تائیدیه کمیسیون موارد خاص دارد و شما باید حداقل واحدی را اخذ کرده باشید. برای اطمینان بیشتر و اینکه در این مورد بخشنامه جدیدی از طرف نظام وظیفه اعلام نشده باشد، از مراکز پلیس+10 سوال نمایید.

 328. سلام
  آیااین بخشنامه نظام وظیفه درمقطع کارشناسی شامل همه ورودی هامیشه یعنی منکه ورودی ۹۳هستم مشمول این بخشنامه میشم؟ بخشنامه چونکه درسال۹۵ اومده گفتم شاید مخصوص ورودی های ۹۵باشه؟

  • 1396/5/26

   سلام.کاربر گرامی، در بخشنامه صراحتا ذکر نشده که برای ورودی های یک دوره به قبل این مساله صدق نمی کند. برای اطمینان از مراکز پلیس +10 و یا کارشناسان دانشگاه خود سوال نمایید

 329. سلام طبق قانون نظام وظیفه درمقطع کاردانی سنوات اولیه۲/۵سال است،میشود دقیقا بگوییدمن که ورودی مهر۹۴ (کاردانی)هستم سنوات ارفاقی من ازکدوم ترم آغازمیشود،بعدازاتمام ترم۴یا۵؟

  • 1396/5/26

   سلام.کاربر گرامی، 2.5 سال سنوات مجاز شما می باشد. سنوات ارفاقی بعد از این 2.5 سال لحاظ می گردد

 330. ببخشیدبازسوال میکنم دربخشنامه سنوات ارفاقی آمده که:دانشجوباید ۱۰۰واحدروبامعدل۱۲سپری کرده باشد
  سوال:دانشجوبایداین ۱۰۰واحدرودر۵ سال سنوات مجازاولیه(کارشناسی)سپری کرده باشه؟یادر۴سال سنوات آموزشی دانشگاه طبق آین نامه دانشگاه۹۳به بعد؟

  • 1396/5/25

   باسلام.کاربر گرامی، سنوات مجاز برای دانشجویان کارشناسی 10 ترم یا 5 سال می باشد.سنوات ارفاقی از اتمام این مدت محسوب می شود.100 واحد در انتهای 5 سال باید پاس کرده باشد تا شامل سنوات ارفاقی بشود.

 331. سلام من آخرنفهمیدم که چرامیزان سنوات ازنظرآین نامه دانشگاه برای ورودی های۹۳به بعدبامقررات نظام وظیفه باهم فرق میکنند.
  (مثلا درکارشناسی آیین نامه میگه ۴سال با۱سال افزایش درکل میشه ۵سال ولی نظام میگه ۵سال با یک سال س ارفاقی درکل میشه ۶سال)
  من ودوستم اینجوری فهمیدیم که قانون دانشگافقط تا۵سال س اولیه هست یعنی اینطورمیگه که اگربیشتراز ۴سال شد واردسنوات آموزشی میشودوبایدشهریه پرداخت کند.وبعداز۵سال که وارد س ارفاقی میشه دیکه چیزی درآین نامه نیامده.
  اگر هم بیشتراز۵سال طول کشیدبشرط گذراندن ۱۰۰ واحددر ۵سال وبااجازه کمیسیون دانشگاونظام میتواندواردسال۶شود.
  منظوراینکه آین نامه فقط تا۵سال سنوات اولیه حرف میزندودرآین نامه حرفی ازس ارفاقی نشده است نظرشماچیه؟

  • 1396/5/25

   سلام.کاربر گرامی، برای معافیت سربازی سنوات برای دره کارشناسی 5 سال می باشد.که یک سال هم سنوات ارفاقی در صورت داشتن شرایط بع مشمول تعلق می گیرد

 332. سلام درادامه سوال قبلیم.
  یکی از شرایط تغییررشته، امکان فارغ التحصیلی طی سنوات مجاز میباشد
  سوال من اینه که آیا سنوات ارفاقی هم مانند سنوات مجازتحصیلی اولیه که برای کارشناسی 5 سال است جزو سنوات مجاز دانشجو محسوب میشه؟باتشکر

  • 1396/5/3

   سلام.کاربر گرامی، سنوات ارفاقی یکساله در صورت داشتن شرایطی برای شما لحاظ می شود و ان هم این است که تا قبل از یکسال آن شما تعداد معینی از واحدها را پاس کرده باشید و بتوانید در ان یکسال فارغ التحصیل شوید. این یکسال در صورت داشتن شرایط برای شما مانند سنوات قبل می باشد و حتی می توانید در ان یکسال در ازمون های مقاطع بالاتر نیز شرکت نمایید. ولی این مورد که از همان ابتدای تغییر رشته ان یکسال را جزو سنوات شما حساب بیاورند ، باید از کارشناس رشته خود بپرسید. زیرا همانطور که از نامش پیداست ارفاقی است و در شرایط عادی برای دانشجوی مشمول همان 5 سال سنوات مجاز می باشد

 333. سلام
  طیق قانون نظام وظیفه هردانشجوی مشمول یکبار فرصت انصراف و همچنین یکبار فرصت تغییررشته ی بدون ثبت انصراف دارد.سوال من این است که آیا دانشجوی مشمول باداشتن شرایط میتواند از هردوی این فرصت ها قبل از خدمت استفاده کند؟

  • 1396/4/26

   باسلام.کاربر گرامی، در صورتی که مشمول هستید و انصراف داده اید ، اگر شرایط تغییر رشته را دارا هستید با درنظر گرفتن سنوات مجاز امکان آن وجود دارد.

 334. سلام
  تفاوت مدت مجاز تحصیل در آیین نامه آموزشی دانشگاها(برای ورودی های 93 به بعد) با قانون نظام وظیفه درچیه؟مثلا مدت مجاز تحصیل درمقطع کاردانی درآیین نامه آموزشی دانشگاها آمده که2سال با یک نیمسال ارفاقی میشه2.5سال ولی نظام وظیفه میگه 2.5سال +2نیمسال سنوات ارفاقی که میشه 3.5سال. واقعا چه جوریاست؟ آیامدت تحصیل برای دانشجویان مشمول ازقانون نظام وظیفه استفاده میشه؟اگه استفاده میشه پس آیین نامه آموزشی دانشگاه چیه؟ لطفامیشه توضیح دهید

  • 1396/4/25

   سلام.کاربر گرامی، چند وقتی است که نظام وظیفه با هماهنگی دانشگاه ها برنامه ای ایجاد کرده تا دانشجویان مشمول تحت داشتن شرایطی بتوانند بعد از سنوات مجاز تحصیل خود را به پایان برسانند. مثلا در دانشگاه پیام نور که سنوات مجاز کارشناسی 10 نیمسال می باشد شما می توانید درنیمسال 9 درخواستی را با هماهنگی پلیس +10 به دانشگاه ارائه کرده و درخواست سنوات ارفاقی که یکسال می باشد بهره ببرید. البته باید شرایطی نیز داشته باشید که یکی از انها پاس کردن تعداد معینی از واحدهاست. در این یکسال ارفاقی شما می توانید درس خود را تمام کرده و فارغ التحصیل شوید. همچنین می توانید برای مقطعی بالاتر نیز ازمون دهید. منظور از سنوات ارفاقی این یکسال است. چنانچه شما دانشجوی پیام نور نیستید حتما از دانشگاه خود برای این موضوع سوال کرده تا مطمئن شوید

 335. سلام
  آیا دانشجویی که از معافیت تحصیلی استفاده می کند و قبلا یک بار انصراف داده باشد تاثیری در گرفتن سنوات ارفاقی دارد ؟ باتشکر

  • 1396/4/1

   سلام.کاربر گرامی، شما در مهلت مقرر درخواست خود را برای سنوات ارفاقی ارائه دهید. در صورتی که تعداد واحد اخذ شده شما به حد معین شده رسیده باشد نباید مشکلی داشته باشید.

 336. من تا اتمام 10 ترم مجازم98 واحد پاس کردم و معدلم بالای 12 هست...ایا با افزایش سنواتم موافقت میشه .با توجه ب این که ب 100 واحد نرسیدم

  • 1396/3/27

   سلام.کاربر گرامی، حتما در این مورد با کارشناس رشته و یا مسئولین پلیس +10 مشورت نمایید.احتمال اینکه موافقت نشود هست.

 337. باسلام من اگه ترم دوم سنوات ارفاقی بگیرم تاآخر تابستان میدن یا تاآخرخرداد؟

  • 1396/3/26

   سلام.کاربر گرامی، از زمان اتمام سنوات مجاز شما ، به مدت یکسال تحصیلی (دو ترم) سنوات ارفاقی برای شما لحاظ می شود. همچنین به یاد داشته باشید همانطور که در متن خبر هم توضیح داده شده شما در ترم اول باید میزان معینی از واحد را پاس کرده باشید تا با تحصیل شما در ترم دوم موافقت شود

 338. سلام
  یک سوالی از خدمت شما داشتم
  دانشجویی که قبلا یک بار از دانشگاه انصراف داده باشه آیا میتواند در رشته پذیرفته شده جدید یکبار هم تغییر رشته بده؟

  • 1396/3/25

   سلام.کاربر گرامی، اگر شما مشمول سربازی هستید شرایط کمی متفاوت است. پارامترهای مختلفی وجود دارد که یکی از انها سنوات مجاز باقیمانده شما می باشد.

 339. با سلام
  اگر در مهلت معرفی 1 ساله بعد از صنوات ارفاقی فارغ التحصیل شد نمیتوان در همان سال برای مقطع تحصیلی بالاتر در کنکور شرکت کرد ؟ ایا راهی ندارد ؟ باتشکر

  • 1396/3/16

   سلام.کاربر گرامی، اگر در یکسال ارفاقی نیز نتوانید فارغ التحصیل شوید ، در سال بعد اگر درس شما تمام شود نمی توانید ادامه تحصیل دهید و باید خود را معرفی نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر حتما از مراکز پلیس +10 نیز سوال نمایید ، شاید تبصره و قانون جدیدی ایجاد شده باشد

 340. سلام
  بنده ورودی 91 هستم و معافیت تحصیلیم در تاریخ 96/7/1 به پایان میرسد.
  سوالم این است که آیا میتونم بعداز امتحانات نیم سال دوم {برج 9 و 10 } درخواست سنوات ارفاقی بدم .یعنی 3 تا 4 ماه بعداز پایان معافیت

  • 1396/3/6

   سلام.کاربر گرامی، همانطور که در متن خبر هم ذکر شده ، شما بعد از پایان سنوات مجاز تا 6 ماه فرصت دارید درخواست خود را ارائه دهید. چنانچه بعد از 6 ماه ارائه دهید با درخواست شما موافقت نخواهد شد. اگر می توانید هر چه سریعتر اقدام کنید تا اگر مشکل و یا مساله ای وجود داشته باشد زمان داشته باشید برای رفع آن

 341. سلام.دانشجوی ارشد روزانه ورودی مهر 95 هستم.سوالم اینه اگر الان یعنی اردیبهشت 96 انصراف بدم و قبل از گذشت یکسال یعنی تا اردیبهشت 97 از یه دانشگاه خارج از کشور پذیرش بگیرم ولی شروع تحصیلم در دانشگاه مقصد حدودا مهر97 باشه(بعد از اتمام یکسال)آیا معافیت تحصیلی برای من صادر میشه؟
  پیشاپیش ممنون از پاسختون

  • 1396/2/26

   سلام.کاربر گرامی، در مورد پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور، برای مشمولان سربازی قوانین خاصی وجود دارد. پیشنهاد می شود از مراکز پلیس +10 سوال نمایید. اما بطور کلی پیشنهاد می شود تا زمان قبولی و پذیرش در دانشگاهی دیگر از رشته الان خود انصراف ندهید.

 342. سلام. ورودی 91 کارشناسی ناپیوسته هستم و در تابستان 94 سنوات مجازم تمام شد. متاسفانه بدلیل مشکلاتی یکسال نتونستم در دانشگاه حضور پیدا کنم یعنی تا شهریور 95. شهریور 95 چون فقط 6 واحد داشتم کمیسیون دانشگاه و نظام وظیفه با ادامه ی تحصیلم تا بهمن 95 موافقت کردند و خدا رو شکر فارغ التحصیل شدم. اون دو ترم هم که عدم مراجعه داشتم برام مرخصی رد کردند. الان من مهلت یکساله معرفی دارم؟

  • 1396/2/7

   سلام.کاربر گرامی، شما سنوات مجاز و سنوات ارفاقی خود را استفاده نموده اید.شما در فرصت یکساله معرفی توانسته اید درس خود را به پایان برسانید. احتمالا شما در مهلت یکساله معرفی هستید . با این حال با یکی از مراکز پلیس +10 نیز مشورت کنید تا از فرصت باقیمانده خود برای ارسال دفترچه مطمئن شوید

 343. سلام. خسته نباشید، توی مهلت یکساله معرفی تا چند ترم نظام وظیفه فرصت میده درسمونو تموم کنیم؟ یک ترم یا دو ترم؟من قصد ادامه تحصیل ندارم ، یکسال سنوات ارفاقیم تابستون تموم میشه 20 واحدم میمونه. کسی جواب درستی بهم نداد.یکی میگه یه ترم،یکی دیگه میگه تا دو ترم.لطفا جواب بدید.خیلی ممنون.

  • 1396/1/13

   سلام.کاربر گرامی، شما باید در مهلت یکسال معرفی، خود را برای سربازی معرفی کنید. حال می توانید در این یکسال درس خود را ادامه دهید تا تمام شود ، اما اجازه ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را ندارید. بهتر است از مراکز پلیس +10 راجب این موضوع پیگیری کنید . اما با در نظر گرفتن آغاز مهلت یکساله معرفی از زمان پایان سنوات ارفاقی ، یعنی اینکه شما تا پایان ترم دوم سال دیگر باید تکلیف سربازی خود را مشخص کرده و اماده اعزام باشید.پس بهتر است در یک ترم درسهای باقیمانده خود را پاس نمایید.با این حال حتما از کارشناس رشته و یا مراکز پلیس +10 راجب این موضوع سوال نمایید

 344. با سلام دوباره،ببخشید دوباره می پرسم ولی تو متن خبر اومده دانشجویانی که در فرصت یکسال سنوات ارفاقی فارغ التحصیل نشن،با داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی میتونن در فرصت یکساله معرفی به تحصیل ادامه بدن، درست نیست؟از اینکه سریع جواب میدید واقعا ممنونم.

  • 1395/12/17

   سلام.کاربر گرامی، بعد از مهلت یکسال سنوات ارفاقی اگر نتوانید فارغ التحصیل شوید، شما وارد مرحله معرفی می شوید. در مرحله معرفی شما تازمانی که برای انجام کارهای معرفی خود به نظام وظیفه و ... اقدام می کنید می توانید تحصیل خود را ادامه دهید ، و در این صورت غیبت برای شما لحاظ نمی شود. اما دیگر اجازه تحصیل در مقاطع بالاتر را ندارید و باید به خدمت سربازی بروید. برای همین امر نیز باید به دفاتر پلیس +10 بروید. به عبارتی دیگر شما بعد از فارغ التحصیلی در شرایط عادی و یا حتی سنوات ارفاقی تا یکسال مهلت دارید که خود را معرفی کنید و یا در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید. اگر نتوانید درس خود را تمام کنید در همان مهلت یکساله باید درس خود را تمام و به سربازی بروید تا مشمول غیبت نشوید

 345. سلام خسته نباشید، من الان یکسال سنوات ارفاقی گرفتم ولی درسم تموم نمیشه،دانشجوی کارشناسی هستم،میخاستم بدونم تو مهلت معرفی تا دو ترم وقت میدن که درسمو تموم کنم؟

  • 1395/12/17

   باسلام.کاربر گرامی، سنوات ارفاقی یکسال می باشد که ادامه ترم دوم آن منوط به داشتن شرایط و پاس کردن تعدادی واحد معلوم است که در متن خبر نیز قید شده است. بیشتر از یکسال امکان سنوات ارفاقی نیست

 346. سلام اگر کسی ورودی 932 بوده تا ترم 4 زیز 50 واحد پاس کرده باش طبق این بخشنامه حق ادامه تحصیل نداره

  • 1395/12/11

   سلام.کاربر گرامی، چنانچه مقطع شما کاردانی می باشد تا 3 سال و یا 6 نیمسال سنوات دارید در انتهای سه سال اگر 50 واحد پاس کرده باشید و معدل شما نیز بالای 12 باشد ، شامل سنوات ارفاقی می شوید

 347. سلام
  دمتون گرم
  تنها سایتی هستین که سریع پاسخ می دین.
  دل نگرانی من از اینکه معافیتم تموم نشه.
  الان ترم 5 رو آغاز کردم و معدلم هم به 14 نرسید که تغییر رشته بدم .
  اولا می تونم کنکور شرکت کنم?
  دوما اگه از طریق کنکور یا بدون آزمون رشته ای رو قبول بشم سنوات تحصیلی ام از صفر یعنی همون 5 سال محاسبه میشه?
  این دو سوال رو دقیق جواب بدین ممنون.

  • 1395/11/18

   سلام.کاربر عزیز ، اگر الان دانشجوی پیام نور هستید پیشنهاد میشه ابتدا در کنکور ثبت نام کنید و شرکت کنید،وقتی نتایج امد و خواستید برای ثبت نام به دانشگاه دیگر مراجعه کنید از دانشگاه الانتون انصراف بدید. طبق شنیده های ما شما یکبار می توانید از سنوات تحصیلی دوباره استفاده کنید، اما برای مطمئن شدن از موضوع حتما از کارشناس رشته و یا مسئول آموزش دانشگاه خود پیگیری کنید

 348. من دانشجوی پیام نور خوراسگان هستم میخاستم بدونم میشه از روش تکمیل ظرفیت تغیر رشته بدم رشتم اقتصاده ومیخام برم حسابداری

  • 1395/8/18

   باسلام.کاربر گرامی،شما میتوانید اقدام نماییدو در رشته جدید ثبت نام کنید.چنانچه برا ترم مهر ثبت نام نموده اید و انتخاب واحد کرده اید،به کارشناسان رشته مراجعه کنید تا ببینید میتوانید ثبت نام را الان انجام داده و سپس برای ترم دوم شروع به تحصیل کنید تا واحدهای اخذ شده شما در این ترم نیز بحساب بیاید