PNUEB

دانشجویان مشمول در چه صورت می توانند به تحصیل ادامه دهند؟

1395/6/23
2087
30
دانشجویان مشمول حداکثر به مدت یکسال می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری کتابخانه الکترونیکی پیام نور (pnueb):در بخشنامه سازمان وظیفه عمومی ناجا آمده است:دانشجویانی که در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل بوده و در زمان تعیین شده یعنی در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه حداکثر به مدت یکسال دانشجویان کارشناسی و یک نیمسال دانشجویان کاردانی می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

زمان و مهلت ارائه درخواست سنوات ارفاقی:
جهت رفاه حال دانشجویان مصوب گردیده در صورت تائید کمیسیون موارد خاص دانشگاه،دانشجو می تواند حد اکثر تا 6 ماه پس از اتمام سنوات مجاز تحصیلی اولیه نسبت به درخواست سنوات ارفاقی یکساله از طریق پلیس +10 اقدام نماید.در صورت عدم ثبت درخواست سنوات ارفاقی در مدت فوق، سامانه مجاز به پذیرش درخواست ها نبوده و بنابراین به هیچ وجه سنوات ارفاقی به مشمول تعلق نخواهد گرفت.
 
شرایط استفاده از سنوات ارفاقی برای مقاطع مختلف:
دانشجویان مشمول در مقاطع مختلف، به شرطی می توانند از سنوات ارفاقی بهره مند شوند که در مدت یکسال دیگر بتوانند فارغ التحصیل شوند ، لذا در صورت دارا بودن شرایط زیر به صورت مرحله ای می توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند:
 
کاردانی و کارشناسی ناپیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 50 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 12 باشد.
کارشناسی پیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 100 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 12 باشد.
کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری پیوسته (حرفه ای) : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 18 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 14 باشد.
دکتری تخصصی ناپیوسته : به شرط آنکه واحدهای گذرانده شده حداقل 18 واحد بوده و معدل کل نیز حداقل 14 باشد.
 
حداقل تعداد واحد پاس شده در ترم اول یکسال ارفاقی:
چنانچه دانشجوی مشمول تا پایان ترم اول سنوات ارفاقی فارغ التحصیل نگردد، با ادامه تحصیل وی به شرطی در ترم دوم سنوات افراقی موافقت خواهد شد که حداقل تعداد واحدهای درسی معینی را در ترم اول با شرط معدل کل فوق گذرانده باشد، این واحدهای پاس شده در ترم اول ارفاقی برای مقاطع مختلف به شرح ذیل می باشد:
کاردانی،کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) 12 واحد
مقاطع دکتری (پیوسته یا ناپیوسته) و کارشناسی ارشد (پیوسته یا ناپیوسته) به شرط اتمام واحدهای نظری 
در صورت تحقق این شرط دانشگاه مجاز است مجددا با تکمیل فرم درخواست سنوات ارفاقی ، مشمول را جهت درخواست ترم دوم سنوات ارفاقی به دفتر پلیس + 10 ارجاع دهد.
 
شرط استفاده از معافیت تحصیلی در مقاطع بالاتر(درصورت استفاده از سنوات ارفاقی):
چنانچه دانشجویان مشمول حداکثر تا پایان سنوات ارفاقی فارغ التحصیل گردند، از یکسال فرجه مهلت معرفی برخوردار خواهند بود و در صورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.
 
چنانچه دانشجو نتواند در مدت یکسال ارفاقی فارغ التحصیل شود:
چنانچه دانشجو نتواند تا پایان یکسال سنوات ارفاقی فارغ التحصیل شود، صرفا در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی و امکان فراغت از تحصیل طی مهلت معرفی، با درخواست دانشگاه و ثبت درخواست در پلیس + 10، پس از احراز شرایط، صدور مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی بدون لحاظ غیبت فراهم خواهد شد. ضمنا این مجوز از طریق پلیس + 10 به صورت هوشمند صادر می گردد . در صورت عدم معرفی مشمول در مهلت قانونی (یکساله معرفی)، وی وارد غیبت خواهد شد.
 
طبق آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی، فارغ التحصیل شدن در مهلت یک ساله معرفی، مجوزی برای صدور معافیت تحصیلی در مقاطع بالاتر نخواهد بود. بنابراین چنانچه دانشجو در مهلت معرفی فارغ التحصیل شود ، به هیچ وجه حق ادامه تحصیل در مقطع بالاتر را نداشته و تا پایان خدمت دوره ضرورت یا اخذ معافیت دائم شرایط برخورداری از معافیت تحصیلی را نخواهد داشت.
 
در صورتی که دانشجو در مهلت اضافه سنوات هم نتواند فارغ التحصیل شود وارد غیبت میگردد و به تناسب مدت تاخیر از 90 روز تا 180 روز اضافه خدمت در سوابق خدمتی وی به صورت سامانه ای و هوشمند درج خواهد شد. بدیهی است در این صورت مشمول تا پایان خدمت ضرورت و یا اخذ معافیت دائم شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه را نداشته و صرفا بایستی با غیبت به خدمت اعزام گردد.
این مقررات از اول مهرماه 95 لازم الاجرا می باشد

امتیاز دهید
2
2 رای

ارسال نظر

 1. سلام
  من ورودی ۹۰ هستم از مهلت یکساله استفاده کردم تعداد واحدام شد ۹۷ تا بعد رفتم دوباره بگیرم نظام وظیفه موافقت نکرد.حالا چیمیشه؟؟چی باید بکنم؟

  • 1396/8/27

   باسلام.کاربر گرامی، در مهلت یکساله معرفی به خدمت ، درس خود را تمام بفرمایید. در این مهلت اجازه شرکت در آزمونهای مقاطع بالاتر را ندارید

 2. با سلام من دانشجوی کارشناسی هستم معافیت تحصیلی من در 1/7/97 تمام می شود تا اون موقع نمیتونم بیشتر از 92 واحد پاس کنم که طبق این این بخشنامه سنوات ارفاقی شامل حال من نمیشه . حالا سوال من اینه که بعد از 1/7 مهلت معرفی یک ساله من شروع میشه در این یک سال میتونم درسم را تموم کنم در حالی که کارای سربازی هم انجام میدم ؟(میتونم درسم را در دو ترم و یک ترم تایستان یا معرفی به استاد تمام کنم)

  • 1396/8/18

   سلام.کاربر گرامی، شما می توانید در مهلت معرفی یکساله درس خود را تمام نمایید. ولی نمی توانید در آزمون مقطع بالاتر شرکت نمایید. سعی خود را بکنید تا در مدت باقیمانده واحدهای خود را به 100 برسانید تا از مهلت ارفاقی استفاده کنید. معدل ترم اول خود را بالا ببرید تا در ترم اینده بتوانید دروس بیشتری بردارید و همچنین در تابستان هم درس بردارید

 3. با سلام به دوستان عزیز.مشکلی برام پیش اومده گفتم بپرسم .
  من فارغ التحصیل کارشناسی هستم. و تاریخ فارغ التحصیلیم 95.12.15 است .من از سنوات ارفاقی استفاده کردم. و دانشگاه با دو ترم موافقت کرد . من رفتم پلیس +10 و تا تاریخ 95.11.30 برام معافیت صادر کرد(برای یک ترم).یعنی تاریخ فارغ التحصیلیم بعد از معافیت (15 روز).الان که رفتم برای مقطع ارشد معافیت بگیرم .معافیت نمیدن. و پیام غیر مجاز فارغ التحصیل در مهات معرفی یا پس از آن میزنه .کیخاستم ببینم ایا مشکلم رفع میشه؟چیکار باید بکنم؟؟برا 15 روز آیندم خراب نشه

  • 1396/8/16

   سلام.کاربر گرامی، مهلت معافیت تحصیلی شما دقیقا همان چیزی است که مرکز پلیس + 10 آن را صادر کرده است. یعنی همان 30 بهمن
   چون شما خارج از مهلت تعیین شده فارغ التحصیل شده اید، متاسفانه وارد دوره یکساله معرفی گشته اید. در این دوره شما می توانید درس خود را به پایان برسانید، اما نمی توانید در مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهید.
   بهترین راه این است که با مسئول آموزش دانشگاه خود صحبت کنید. چنانچه راهی داشته باشد حتما شما را راهنمایی خواهند کرد.

 4. با سلام.من ورودی بهمن 90-91هستم.معافیت تحصیلیم 1'7'90صادر شده.اون موقع شش سال صادر شده بود.من الان میگن از 1'7'95 معافیتت تموم شده.من که ورودی قبل 93هستم ایا این قانون شامل من میشه؟الان که من اومدم نمره پروژم رو ثبت کنم فارق التحصیل بشم و برم ارشد ثبت نام کنم میگن اجازه تحصیل در مقطع بالاتر رو نداری و باید 31شهریور دفترچه بفرستی.الان من چطور میتونم برا ارشد اقدام کنم؟

  • 1396/6/26

   سلام.کاربر گرامی، شما 5 سال سنوات تحصیلی دارید که اگر شرایطی هم داشته باشید که در متن خبر آمده ، می توانید یکسال نیز سنوات ارفاقی داشته باشید. چون معافیت شما از اول مهر 90 ثبت شده ، با 5 سال سنوات و یکسال ارفاقی می شود اول مهر 96. بعد از 6 سال سنوات، شما وارد یکسال مهلت معرفی می شوید. تفسیری وجود دارد از این موضوع که در قوانین آمده 10 ترم سنوات مجاز و دو ترم سنوات ارفاقی، یعنی ترم تابستان محسوب نمی شود. شاید چون شما در ترم تابستان و در شهریور دارید فارغ التحصیل می شوید امکان ادامه تحصیل را به شما نمی دهند، وگرنه شما چنانچه در 5+1 سال سنوات خود بتوانید فارغ التحصیل شوید وارد یکسال معرفی می شوید که در آن یکسال می توانید در مقطع بالاتر شرکت کنید. حتما این موضوع را از مراکز پلیس +10 نیز سوال نمایید

 5. سلام ببخشید من ترم مهر امسال آخرین مهلت دوره 5 سالم تموم میشه و با وجود پاس شدن 20 واحد تعداد واحد های پاس شدم میشه 96 واحد معدل الانمم 11 هست . نتیجه چی میشه ؟ 1 سال سنوات شاملم میشه ؟ و اگر نه ، آیا کاری هست که برای گرفتن این سنوات انجام داد؟

  • 1396/6/13

   سلام.کاربر گرامی، در متن بخشنامه قید شده که تعداد واحد اخذ شده باید 100 باشد. شما درخواست خود را ارائه دهید، اما چنانچه پذیرفته نشد می توانید در مهلت یکساله معرفی به سربازی ، درس خود را تمام نمایید.

 6. اگر پس از طی پنج سال به 100 نرسد تعداد واحد های پاس شده هیچ امکانی برای مشمول شدن اون یک سال به این فرد برای تحصیل وجود داره؟
  و آیا دانشگاه روی اون کنترلی داره؟

  • 1396/6/12

   سلام.کاربر گرامی، شما درخواست خود را برای سنوات ارفاقی به دانشگاه ارائه می دهید. دانشگاه یکی از شرایطی که بررسی می کند تا این سنوات را شامل شما بکند همین تعداد واحدهای اخذ شده و معدل است. شما بعد از 5 سال وارد دوره یکساله معرفی می شوید و در این مدت می توانید به درس خود ادامه بدهید ولی باید کارهای سربازی خود را نیز انجام دهید.چنانچه خود را معرفی نکنید مشمول غایب می شوید واز مزایای بسیاری بی نصیب می مانید

 7. ببخشید منظورشمااز یک نیمسال س ارفاق کاردانی،دقیقاکدام ترمه؟ترم5یا6

  • 1396/5/31

   سلام.کاربر گرامی، سنوات مجاز برای کاردانی 5 ترم می باشد و یک نیمسال نیز سنوات ارفاقی دارند.برای کسب اطلاعات بیشتر به مراکز پلیس +10 مراجعه کنید

 8. ببخشیدیک نیمسال یادونیمسال سنوات ارفاقی
  توبخشنامه بالاکه به همه مقاطع دونیمسال س ارفاقی ذکرشده

  • 1396/5/31

   سلام.کاربر گرامی، یکسال یا همان دو ترم برای دانشجویان کارشناسی و یک نیمسال برای دانشجویان کاردانی

 9. سلام من دانشجوی مشمول ورودی مهر۹۴کاردانی هستم،من الان ۴ترمم تمام شدومیخوام واردترم۵بشم،معافیتم ۲/۵ساله (یعنی تا ۹۶/۱۱)آیابرای ترم ۵بایدازدانشگاونظام مجوز افزایش سنوات بگیرم؟

  • 1396/5/29

   سلام.کاربر گرامی، طبق آخرین اطلاعیه های نظام وظیفه، سنوات مجاز برای کاردانی 2.5 سال یا به عبارتی 5 ترم می باشد که یک نیمسال هم سنوات ارفاقی شامل آن می شود که نیاز به تائیدیه کمیسیون موارد خاص دارد و شما باید حداقل واحدی را اخذ کرده باشید. برای اطمینان بیشتر و اینکه در این مورد بخشنامه جدیدی از طرف نظام وظیفه اعلام نشده باشد، از مراکز پلیس+10 سوال نمایید.

 10. سلام
  آیااین بخشنامه نظام وظیفه درمقطع کارشناسی شامل همه ورودی هامیشه یعنی منکه ورودی ۹۳هستم مشمول این بخشنامه میشم؟ بخشنامه چونکه درسال۹۵ اومده گفتم شاید مخصوص ورودی های ۹۵باشه؟

  • 1396/5/26

   سلام.کاربر گرامی، در بخشنامه صراحتا ذکر نشده که برای ورودی های یک دوره به قبل این مساله صدق نمی کند. برای اطمینان از مراکز پلیس +10 و یا کارشناسان دانشگاه خود سوال نمایید

 11. سلام طبق قانون نظام وظیفه درمقطع کاردانی سنوات اولیه۲/۵سال است،میشود دقیقا بگوییدمن که ورودی مهر۹۴ (کاردانی)هستم سنوات ارفاقی من ازکدوم ترم آغازمیشود،بعدازاتمام ترم۴یا۵؟

  • 1396/5/26

   سلام.کاربر گرامی، 2.5 سال سنوات مجاز شما می باشد. سنوات ارفاقی بعد از این 2.5 سال لحاظ می گردد

 12. ببخشیدبازسوال میکنم دربخشنامه سنوات ارفاقی آمده که:دانشجوباید ۱۰۰واحدروبامعدل۱۲سپری کرده باشد
  سوال:دانشجوبایداین ۱۰۰واحدرودر۵ سال سنوات مجازاولیه(کارشناسی)سپری کرده باشه؟یادر۴سال سنوات آموزشی دانشگاه طبق آین نامه دانشگاه۹۳به بعد؟

  • 1396/5/25

   باسلام.کاربر گرامی، سنوات مجاز برای دانشجویان کارشناسی 10 ترم یا 5 سال می باشد.سنوات ارفاقی از اتمام این مدت محسوب می شود.100 واحد در انتهای 5 سال باید پاس کرده باشد تا شامل سنوات ارفاقی بشود.

 13. سلام من آخرنفهمیدم که چرامیزان سنوات ازنظرآین نامه دانشگاه برای ورودی های۹۳به بعدبامقررات نظام وظیفه باهم فرق میکنند.
  (مثلا درکارشناسی آیین نامه میگه ۴سال با۱سال افزایش درکل میشه ۵سال ولی نظام میگه ۵سال با یک سال س ارفاقی درکل میشه ۶سال)
  من ودوستم اینجوری فهمیدیم که قانون دانشگافقط تا۵سال س اولیه هست یعنی اینطورمیگه که اگربیشتراز ۴سال شد واردسنوات آموزشی میشودوبایدشهریه پرداخت کند.وبعداز۵سال که وارد س ارفاقی میشه دیکه چیزی درآین نامه نیامده.
  اگر هم بیشتراز۵سال طول کشیدبشرط گذراندن ۱۰۰ واحددر ۵سال وبااجازه کمیسیون دانشگاونظام میتواندواردسال۶شود.
  منظوراینکه آین نامه فقط تا۵سال سنوات اولیه حرف میزندودرآین نامه حرفی ازس ارفاقی نشده است نظرشماچیه؟

  • 1396/5/25

   سلام.کاربر گرامی، برای معافیت سربازی سنوات برای دره کارشناسی 5 سال می باشد.که یک سال هم سنوات ارفاقی در صورت داشتن شرایط بع مشمول تعلق می گیرد

 14. سلام درادامه سوال قبلیم.
  یکی از شرایط تغییررشته، امکان فارغ التحصیلی طی سنوات مجاز میباشد
  سوال من اینه که آیا سنوات ارفاقی هم مانند سنوات مجازتحصیلی اولیه که برای کارشناسی 5 سال است جزو سنوات مجاز دانشجو محسوب میشه؟باتشکر

  • 1396/5/3

   سلام.کاربر گرامی، سنوات ارفاقی یکساله در صورت داشتن شرایطی برای شما لحاظ می شود و ان هم این است که تا قبل از یکسال آن شما تعداد معینی از واحدها را پاس کرده باشید و بتوانید در ان یکسال فارغ التحصیل شوید. این یکسال در صورت داشتن شرایط برای شما مانند سنوات قبل می باشد و حتی می توانید در ان یکسال در ازمون های مقاطع بالاتر نیز شرکت نمایید. ولی این مورد که از همان ابتدای تغییر رشته ان یکسال را جزو سنوات شما حساب بیاورند ، باید از کارشناس رشته خود بپرسید. زیرا همانطور که از نامش پیداست ارفاقی است و در شرایط عادی برای دانشجوی مشمول همان 5 سال سنوات مجاز می باشد

 15. سلام
  طیق قانون نظام وظیفه هردانشجوی مشمول یکبار فرصت انصراف و همچنین یکبار فرصت تغییررشته ی بدون ثبت انصراف دارد.سوال من این است که آیا دانشجوی مشمول باداشتن شرایط میتواند از هردوی این فرصت ها قبل از خدمت استفاده کند؟

  • 1396/4/26

   باسلام.کاربر گرامی، در صورتی که مشمول هستید و انصراف داده اید ، اگر شرایط تغییر رشته را دارا هستید با درنظر گرفتن سنوات مجاز امکان آن وجود دارد.

 16. سلام
  تفاوت مدت مجاز تحصیل در آیین نامه آموزشی دانشگاها(برای ورودی های 93 به بعد) با قانون نظام وظیفه درچیه؟مثلا مدت مجاز تحصیل درمقطع کاردانی درآیین نامه آموزشی دانشگاها آمده که2سال با یک نیمسال ارفاقی میشه2.5سال ولی نظام وظیفه میگه 2.5سال +2نیمسال سنوات ارفاقی که میشه 3.5سال. واقعا چه جوریاست؟ آیامدت تحصیل برای دانشجویان مشمول ازقانون نظام وظیفه استفاده میشه؟اگه استفاده میشه پس آیین نامه آموزشی دانشگاه چیه؟ لطفامیشه توضیح دهید

  • 1396/4/25

   سلام.کاربر گرامی، چند وقتی است که نظام وظیفه با هماهنگی دانشگاه ها برنامه ای ایجاد کرده تا دانشجویان مشمول تحت داشتن شرایطی بتوانند بعد از سنوات مجاز تحصیل خود را به پایان برسانند. مثلا در دانشگاه پیام نور که سنوات مجاز کارشناسی 10 نیمسال می باشد شما می توانید درنیمسال 9 درخواستی را با هماهنگی پلیس +10 به دانشگاه ارائه کرده و درخواست سنوات ارفاقی که یکسال می باشد بهره ببرید. البته باید شرایطی نیز داشته باشید که یکی از انها پاس کردن تعداد معینی از واحدهاست. در این یکسال ارفاقی شما می توانید درس خود را تمام کرده و فارغ التحصیل شوید. همچنین می توانید برای مقطعی بالاتر نیز ازمون دهید. منظور از سنوات ارفاقی این یکسال است. چنانچه شما دانشجوی پیام نور نیستید حتما از دانشگاه خود برای این موضوع سوال کرده تا مطمئن شوید

 17. سلام
  آیا دانشجویی که از معافیت تحصیلی استفاده می کند و قبلا یک بار انصراف داده باشد تاثیری در گرفتن سنوات ارفاقی دارد ؟ باتشکر

  • 1396/4/1

   سلام.کاربر گرامی، شما در مهلت مقرر درخواست خود را برای سنوات ارفاقی ارائه دهید. در صورتی که تعداد واحد اخذ شده شما به حد معین شده رسیده باشد نباید مشکلی داشته باشید.

 18. من تا اتمام 10 ترم مجازم98 واحد پاس کردم و معدلم بالای 12 هست...ایا با افزایش سنواتم موافقت میشه .با توجه ب این که ب 100 واحد نرسیدم

  • 1396/3/27

   سلام.کاربر گرامی، حتما در این مورد با کارشناس رشته و یا مسئولین پلیس +10 مشورت نمایید.احتمال اینکه موافقت نشود هست.

 19. باسلام من اگه ترم دوم سنوات ارفاقی بگیرم تاآخر تابستان میدن یا تاآخرخرداد؟

  • 1396/3/26

   سلام.کاربر گرامی، از زمان اتمام سنوات مجاز شما ، به مدت یکسال تحصیلی (دو ترم) سنوات ارفاقی برای شما لحاظ می شود. همچنین به یاد داشته باشید همانطور که در متن خبر هم توضیح داده شده شما در ترم اول باید میزان معینی از واحد را پاس کرده باشید تا با تحصیل شما در ترم دوم موافقت شود

 20. سلام
  یک سوالی از خدمت شما داشتم
  دانشجویی که قبلا یک بار از دانشگاه انصراف داده باشه آیا میتواند در رشته پذیرفته شده جدید یکبار هم تغییر رشته بده؟

  • 1396/3/25

   سلام.کاربر گرامی، اگر شما مشمول سربازی هستید شرایط کمی متفاوت است. پارامترهای مختلفی وجود دارد که یکی از انها سنوات مجاز باقیمانده شما می باشد.

 21. با سلام
  اگر در مهلت معرفی 1 ساله بعد از صنوات ارفاقی فارغ التحصیل شد نمیتوان در همان سال برای مقطع تحصیلی بالاتر در کنکور شرکت کرد ؟ ایا راهی ندارد ؟ باتشکر

  • 1396/3/16

   سلام.کاربر گرامی، اگر در یکسال ارفاقی نیز نتوانید فارغ التحصیل شوید ، در سال بعد اگر درس شما تمام شود نمی توانید ادامه تحصیل دهید و باید خود را معرفی نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر حتما از مراکز پلیس +10 نیز سوال نمایید ، شاید تبصره و قانون جدیدی ایجاد شده باشد

 22. سلام
  بنده ورودی 91 هستم و معافیت تحصیلیم در تاریخ 96/7/1 به پایان میرسد.
  سوالم این است که آیا میتونم بعداز امتحانات نیم سال دوم {برج 9 و 10 } درخواست سنوات ارفاقی بدم .یعنی 3 تا 4 ماه بعداز پایان معافیت

  • 1396/3/6

   سلام.کاربر گرامی، همانطور که در متن خبر هم ذکر شده ، شما بعد از پایان سنوات مجاز تا 6 ماه فرصت دارید درخواست خود را ارائه دهید. چنانچه بعد از 6 ماه ارائه دهید با درخواست شما موافقت نخواهد شد. اگر می توانید هر چه سریعتر اقدام کنید تا اگر مشکل و یا مساله ای وجود داشته باشد زمان داشته باشید برای رفع آن

 23. سلام.دانشجوی ارشد روزانه ورودی مهر 95 هستم.سوالم اینه اگر الان یعنی اردیبهشت 96 انصراف بدم و قبل از گذشت یکسال یعنی تا اردیبهشت 97 از یه دانشگاه خارج از کشور پذیرش بگیرم ولی شروع تحصیلم در دانشگاه مقصد حدودا مهر97 باشه(بعد از اتمام یکسال)آیا معافیت تحصیلی برای من صادر میشه؟
  پیشاپیش ممنون از پاسختون

  • 1396/2/26

   سلام.کاربر گرامی، در مورد پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور، برای مشمولان سربازی قوانین خاصی وجود دارد. پیشنهاد می شود از مراکز پلیس +10 سوال نمایید. اما بطور کلی پیشنهاد می شود تا زمان قبولی و پذیرش در دانشگاهی دیگر از رشته الان خود انصراف ندهید.

 24. سلام. ورودی 91 کارشناسی ناپیوسته هستم و در تابستان 94 سنوات مجازم تمام شد. متاسفانه بدلیل مشکلاتی یکسال نتونستم در دانشگاه حضور پیدا کنم یعنی تا شهریور 95. شهریور 95 چون فقط 6 واحد داشتم کمیسیون دانشگاه و نظام وظیفه با ادامه ی تحصیلم تا بهمن 95 موافقت کردند و خدا رو شکر فارغ التحصیل شدم. اون دو ترم هم که عدم مراجعه داشتم برام مرخصی رد کردند. الان من مهلت یکساله معرفی دارم؟

  • 1396/2/7

   سلام.کاربر گرامی، شما سنوات مجاز و سنوات ارفاقی خود را استفاده نموده اید.شما در فرصت یکساله معرفی توانسته اید درس خود را به پایان برسانید. احتمالا شما در مهلت یکساله معرفی هستید . با این حال با یکی از مراکز پلیس +10 نیز مشورت کنید تا از فرصت باقیمانده خود برای ارسال دفترچه مطمئن شوید

 25. سلام. خسته نباشید، توی مهلت یکساله معرفی تا چند ترم نظام وظیفه فرصت میده درسمونو تموم کنیم؟ یک ترم یا دو ترم؟من قصد ادامه تحصیل ندارم ، یکسال سنوات ارفاقیم تابستون تموم میشه 20 واحدم میمونه. کسی جواب درستی بهم نداد.یکی میگه یه ترم،یکی دیگه میگه تا دو ترم.لطفا جواب بدید.خیلی ممنون.

  • 1396/1/13

   سلام.کاربر گرامی، شما باید در مهلت یکسال معرفی، خود را برای سربازی معرفی کنید. حال می توانید در این یکسال درس خود را ادامه دهید تا تمام شود ، اما اجازه ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را ندارید. بهتر است از مراکز پلیس +10 راجب این موضوع پیگیری کنید . اما با در نظر گرفتن آغاز مهلت یکساله معرفی از زمان پایان سنوات ارفاقی ، یعنی اینکه شما تا پایان ترم دوم سال دیگر باید تکلیف سربازی خود را مشخص کرده و اماده اعزام باشید.پس بهتر است در یک ترم درسهای باقیمانده خود را پاس نمایید.با این حال حتما از کارشناس رشته و یا مراکز پلیس +10 راجب این موضوع سوال نمایید

 26. با سلام دوباره،ببخشید دوباره می پرسم ولی تو متن خبر اومده دانشجویانی که در فرصت یکسال سنوات ارفاقی فارغ التحصیل نشن،با داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی میتونن در فرصت یکساله معرفی به تحصیل ادامه بدن، درست نیست؟از اینکه سریع جواب میدید واقعا ممنونم.

  • 1395/12/17

   سلام.کاربر گرامی، بعد از مهلت یکسال سنوات ارفاقی اگر نتوانید فارغ التحصیل شوید، شما وارد مرحله معرفی می شوید. در مرحله معرفی شما تازمانی که برای انجام کارهای معرفی خود به نظام وظیفه و ... اقدام می کنید می توانید تحصیل خود را ادامه دهید ، و در این صورت غیبت برای شما لحاظ نمی شود. اما دیگر اجازه تحصیل در مقاطع بالاتر را ندارید و باید به خدمت سربازی بروید. برای همین امر نیز باید به دفاتر پلیس +10 بروید. به عبارتی دیگر شما بعد از فارغ التحصیلی در شرایط عادی و یا حتی سنوات ارفاقی تا یکسال مهلت دارید که خود را معرفی کنید و یا در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید. اگر نتوانید درس خود را تمام کنید در همان مهلت یکساله باید درس خود را تمام و به سربازی بروید تا مشمول غیبت نشوید

 27. سلام خسته نباشید، من الان یکسال سنوات ارفاقی گرفتم ولی درسم تموم نمیشه،دانشجوی کارشناسی هستم،میخاستم بدونم تو مهلت معرفی تا دو ترم وقت میدن که درسمو تموم کنم؟

  • 1395/12/17

   باسلام.کاربر گرامی، سنوات ارفاقی یکسال می باشد که ادامه ترم دوم آن منوط به داشتن شرایط و پاس کردن تعدادی واحد معلوم است که در متن خبر نیز قید شده است. بیشتر از یکسال امکان سنوات ارفاقی نیست

 28. سلام اگر کسی ورودی 932 بوده تا ترم 4 زیز 50 واحد پاس کرده باش طبق این بخشنامه حق ادامه تحصیل نداره

  • 1395/12/11

   سلام.کاربر گرامی، چنانچه مقطع شما کاردانی می باشد تا 3 سال و یا 6 نیمسال سنوات دارید در انتهای سه سال اگر 50 واحد پاس کرده باشید و معدل شما نیز بالای 12 باشد ، شامل سنوات ارفاقی می شوید

 29. سلام
  دمتون گرم
  تنها سایتی هستین که سریع پاسخ می دین.
  دل نگرانی من از اینکه معافیتم تموم نشه.
  الان ترم 5 رو آغاز کردم و معدلم هم به 14 نرسید که تغییر رشته بدم .
  اولا می تونم کنکور شرکت کنم?
  دوما اگه از طریق کنکور یا بدون آزمون رشته ای رو قبول بشم سنوات تحصیلی ام از صفر یعنی همون 5 سال محاسبه میشه?
  این دو سوال رو دقیق جواب بدین ممنون.

  • 1395/11/18

   سلام.کاربر عزیز ، اگر الان دانشجوی پیام نور هستید پیشنهاد میشه ابتدا در کنکور ثبت نام کنید و شرکت کنید،وقتی نتایج امد و خواستید برای ثبت نام به دانشگاه دیگر مراجعه کنید از دانشگاه الانتون انصراف بدید. طبق شنیده های ما شما یکبار می توانید از سنوات تحصیلی دوباره استفاده کنید، اما برای مطمئن شدن از موضوع حتما از کارشناس رشته و یا مسئول آموزش دانشگاه خود پیگیری کنید

 30. من دانشجوی پیام نور خوراسگان هستم میخاستم بدونم میشه از روش تکمیل ظرفیت تغیر رشته بدم رشتم اقتصاده ومیخام برم حسابداری

  • 1395/8/18

   باسلام.کاربر گرامی،شما میتوانید اقدام نماییدو در رشته جدید ثبت نام کنید.چنانچه برا ترم مهر ثبت نام نموده اید و انتخاب واحد کرده اید،به کارشناسان رشته مراجعه کنید تا ببینید میتوانید ثبت نام را الان انجام داده و سپس برای ترم دوم شروع به تحصیل کنید تا واحدهای اخذ شده شما در این ترم نیز بحساب بیاید