PNUEB

چگونه در پیام نور دروس را با نمراتی خوب پاس کنیم؟

1398/1/19
1024
1
آیا می دانید چگونه امتحانات پایان ترم خود را در پیام نور با نمرات خوبی پاس کنید؟
PnuebNews:

در ابتدا توصیه می کنم این متن را حتما تا انتها با دقت بخوانید و برای دوستانتان نیز ارسال کنید. شاید این متن کمک کند دیگر استرس امتحان نداشته باشید و از تحصیل در پیام نور لذت ببرید.

------------------------------------------------------------------

 

دانشگاه پیام نور به عنوان بزرگترین دانشگاه کشور همواره سعی کرده استانداردهای معینی را چه برای دروس و چه برای امتحانات رعایت کند. همین امر سبب شده دانشجویان پیام نور از موفقترین افراد در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر باشند.

برای مثال در دانشگاه پیام نور دانشجویان، منابع معرفی شده دانشگاه را که اکثرا از کتب مرجع است برای امتحانات پایان ترم مطالعه می کنند. و یا اینکه در پیام نور امتحانات بصورت سراسری برگزار و آزمون هر درس در یک تاریخ و ساعت معین در تمام کشورانجام می شود و سپس پاسخنامه ها بصورت سیستمی تصحیح و در کوتاهترین زمان ممکن نمره به دانشجو ارائه می گردد.

این موارد شاید در ابتدای امر حکایت از سختی و دشواری تحصیل در پیام نور باشد، اما با توضیحات ارائه شده در زیر متوجه خواهید شد که اینطور نیست

نحوه محسابه نمره در پیام نور چگونه است؟

در پیام نور دروس از 20 نمره ارزش گذاری می شود. هر درس 8 نمره بصورت میانترم دارد که دست استاد است و یا توسط خود سیستم براساس نمره برگه پایان ترم محاسبه می شود . (امتحان پایان ترم نیز از 12 نمره است)

بدین صورت که نمره برگه پایان ترم در عدد 10 ضرب و سپس بر 6 تقسیم می شود تا نمره نهایی بدست آید.حال سوال پیش می آید که اگر استاد نمره میانترم نداده یا کم داده باشد تکلیف نمره نهایی به چه صورت است. باید بدانید که در هر حالت نمره نهایی شما براساس ضریب ده و سپس تقسیم بر 6 محاسبه می شود. اگر نمره بدست آمده از جمع نمره برگه با نمره ثبت شده میانترم استاد بیشتر باشد، همان نمره ضریبی برای شما ثبت می شود. در کل نمره ای که بیشتر است برای شما ثبت می شود.

موضوع دیگر این است که در کارشناسی اگر نمره شما بین 9.5 تا ده باشد خود سیستم به 10 تبدیل کرده و شما پاس می شوید. درکارشناسی ارشد نمرات بین 11.5 تا 12 به 12 رُند می شوند.

آیا گرفتن 8 نمره میانترم سخت است؟

اصلا اینطور نیست. در امتحان میانترم سوالات توسط استاد طرح می شود. معمولا اساتید براساس جزوه خود سوال طرح می کنند و یا حتی تعدادی سوال را از قبل معرفی و از بین همانها امتحان می گیرند. اکثر اساتید از بین نمونه سوالات نیمسالهای قبل ، سوالات میانترم را طراحی می کنند.

همچنین برخی اساتید برای حضور در امتحان میانترم ، یا حضور در کلاس یا کار کلاسی و تمرینی نمره در نظر می گیرند . بشدت پیشنهاد می کنیم حتما در امتحان میانترم شرکت کنید، شما ضرر نخواهید کرد.

حال حساب کنید دانشجویی نمره 8 میانترم را داشته باشد. کافیست از برگه پایان ترم تنها 2 نمره (در کارشناسی) بگیرد تا درس را پاس نماید.

چگونه در امتحان پایان ترم پیام نور نمره خوبی بگیریم؟

جواب این سوال را در قالب 5 نکته زیر به شما عرض می کنم.

1- حتما نمونه سوالات نیمسالهای قبل درس را تهیه و تمرین کنید. هرچه نیمسال بیشتر باشد بهتر. ولی خب ممکن است درس جدید باشد یا منبع آن بتازگی تغییر کرده وسوالی وجود نداشته باشد. بررسی نمونه سوالات نیمسالهای قبل پیام نور به شما کمک می کند بتوانید بخش های پرسوال و مهم کتاب را متوجه شوید و بتوانید کتاب را برای خود بخش بندی کرده و بخش های کم اهمیت را نخوانید.

تجربه نشان داده حدود 60 درصد سوالات پایان ترم از بین سوالات نیمسالهای قبل است. یا عینا تکرار شده ویا اعداد و موارد تست تغییر است. برخی دانشجویان اذعان دارند که تنها با بررسی نمونه سوالات نیمسالهای قبل توانسته اند درس را با نمرات خوب پاس کنند.

شما عزیزان می توانید نمونه سوالات نیمسالهای قبل دروس را بصورت کتابچه و در قالب یک فایل به همراه پاسخنامه از سایت Pnueb.com دریافت کنید.

2- مطالعه کلی کتاب یا جزوه درس: براساس لیست وضعیت منابع رشته خود ، کتاب یا جزوه درستون رو در صورت امکان تهیه کنین. اون رو بصورت کلی و در زبان عامیانه روزنامه وار مطالعه کنین.

3- برای دروسی که فرمول و تمرین دارند (مثل ریاضی، فیزیک و...)، مثالها و تمرین های حل شده خود کتاب را مطالعه و بررسی کنید.

4- برای دروس حفظی (مانند دروس عمومی) سعی کنید عناوین و زیر عناوین هر مبحث را حفظ کنید. سوالها اکثرا بدین صورت است: مورد زیر جزو کدام دسته است یا کدام یک از موارد زیر جزو فلان بحث نیست و ... . برای دروس معارفی به آیات و معانی درج شده بیشتر دقت کنید.

5-  برای دروس انگلیسی یا به هر زبان خارجی، برروی معنی کلمات کار کنید. شما بتوانید کلمات را در امتحان درست معنی کنید نصف مسیر پاس کردن را رفته اید. زیرا معمولا خود سوالها نیز به زبان خارجی است.

6- در پیام نور، برای امتحان پایان ترم برخی دروس شما می توانید کتاب یا جزوه را با خود به سرجلسه ببرید. برای برخی دروس دیگر می توانید ماشین حساب ببرید. حتی در برگه سوال بعضی دروس و در انتهای سوالات، فرمولها و موارد مورد نیاز درج شده است. برای اطلاع از اینکه کدام دروس شامل این موارد می شود، باید نمونه سوالات نیمسال های قبل درس را تهیه کنید. بدین صورت متوجه می شوید در ترم های قبل آیا درس شامل موارد بالا بوده یا خیر. البته برای لیست دروس کتاب باز بخش اخبار پیام نور سایت Pnueb را دنبال کنید. زیرا لیست دروس قبل از شروع امتحانات منتشر می شود.

مشاهده کردید که پاس کردن دروس در پیام نور کار سختی نیست. کافیست با Pnueb.com همراه باشید.

از همین حالا با عضویت در سایت Pnueb.com می توانید از مزایای فراوان آن (مانند دریافت نمونه سوالات، امکان ارائه درخواست نمونه سوال، ارسال سوالات دانشجویی خود و ... ) بهره مند شوید.

شما می توانید سوالات خود را از طریق بخش نظرات همین خبر، یا ادمین کانال تلگرام و یا دایرکت پیج اینستاگرام برای ما ارسال کنید. ما پاسخگوی شما خواهیم بود.

 

کانال تلگرام :     t.me/pnuebchannel

پیج اینستاگرام:  instagram.com/pnueb 

 

برای حمایت از ما کافیست، Pnueb را به دوستانتان معرفی کنید.


امتیاز دهید
5
1 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

کتابهای منتخب از کتابچین

ارسال نظر

  1. با سلام بنده با تجربه ای که از دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد دارم اکثریت امتحانات پایانترم بالای 80 درصد سوالات پایانترم از ترمهای قبل طرح شده بود و بعضی از کتابها 100 درصد و بعضی ها 90 درصد از ترمهای قبل طرح شده بود و درابطه با میانترم اکثریت اساتید حضور در کلاس را در نظر میگیرند و امتحان میانترم نمیگیرن.