PNUEB

5 نکته قابل توجه برای دانشجویان ترم آخر دانشگاه پیام نور

1395/12/3
73430
510
دانشجویان ترم آخر پیام نور می توانند بدون محدودیت تا سقف 24 واحد انتخاب واحد نمایند.
PnuebNews:

دانشجویانی که در ترم دوم 1400-1401 فارغ التحصیل می شوند، حتما به لینک زیر مراجعه کنند.

نحوه ثبت درخواست ترم آخری و رفع محدودیت های انتخاب واحد از طریق سیستم گلستان

-----------------------------------------------------------------

دانشگاه پیام نور در اطلاعیه ای به واحدهای دانشگاهی سراسر کشور اعلام نمود ، دانشجویان مقطع کارشناسی که ترم آخر هستند می توانند تا سقف سه درس (به عبارتی 6 واحد) از دروس معارف اخذ کنند.

بدین ترتیب اگر دانشجویی ترم آخر باشد و سه درس از دروس معارفی وی باقی مانده باشد می تواند هر سه را انتخاب نماید. اما باید توجه داشت که این بخشنامه تنها برای دانشجویان ترم آخر می باشد و سایر دانشجویان طبق قوانین فقط می توانند در هر ترم یک درس معارفی اخذ کنند.

دانشجوی ترم آخر در دانشگاه پیام نور به چه کسی اطلاق می شود؟

دانشجویی در دانشگاه پیام نور ترم آخری محسوب می شود که کمتر از 24 واحد از کل واحدهای لازم برای فارغ التحصیلی وی باقیمانده باشد.

نکته مهم در این زمینه این است که مابقی واحدهای دانشجو در سیستم گلستان باید با نمرات قبولی ثبت نهایی شده باشد و تنها کمتر از 24 واحد برای فارغ التحصیلی وی باقیمانده باشد، اگر 25 واحد دیگر لازم باشد تا اخذ کند و فارغ التحصیل شود دانشجوی ترم آخر حساب نمی گردد.

تمامی دانشجویانی که براساس محاسبه های شخصی و براساس اطلاعاتشان در سیستم گلستان ، تنها تا 24 واحد دیگر برای فارغ التحصیلی نیاز دارند ، لازم است به کارشناس رشته خود مراجعه کنند تا او پس از محاسبه دروس دانشجو ومشاهده نمرات وی ، دانشجو ترم آخر بودن او را تائید نماید.

موارد و نکاتی که تنها برای دانشجویان ترم آخر صدق می کند

1- یک دانشجوی پیام نور که ترم آخری بودن او تائید شده است ، می تواند بدون در نظر گرفتن معدل ترم قبل تا سقف 24 واحد درس اخذ نماید.

2- برای دانشجوی ترم آخری رعایت پیش نیاز و هم نیاز ضرورتی ندارد و او می تواند تمامی دروس باقیمانده را اخذ نماید.

3- دانششجوی ترم آخر پیام نور اگر در هنگام انتخاب واحد مشاهده نمود که برخی از دروس برای وی ارائه نشده اند (مثلا به دلیل ارائه دروس براساس ترم های زوج و فرد) ، باید به کارشناس رشته خود مراجعه کند تا او سایر دروس مورد نیاز را برای وی قابل انتخاب و در دسترس قرار دهد.

4- اگر دانشجو تنها دودرس برای فارغ التحصیلی نیاز داشته باشد ، می تواند آن دو درس را معرفی به استاد بردارد.

5- دانشجویی که ترم آخر است می تواند بدون محدودیت تا 3 درس (6 واحد) معارف را اخذ نماید.

در پایان مجدداً یادآوری می کنیم که دانشجویان پیام نور زمانی ترم آخر حساب می آیند که تنها تا 24 واحد از واحدهای لازم برای فارغ التحصیلی وی باقیمانده باشد، اگر 25 واحد مانده باشد او دانشجوی ترم آخر حساب نمی آید و باید دروس خود را طبق روال معمول در دو ترم و با تمامی قوانین موجود برای انتخاب واحد اخذ نماید.


امتیاز دهید
4
29 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر

 1. سلام وقتتون بخیر
  من 25,واحد برام مونده و یک درس عملیه که پیشنیاز داره وپیشنیازشا هنوز پاس نکردم نمیشه ترم ماقبل اخر پیشنیاز هم نیاز کنم که ترم اخر مابقی واحد باقی مانده را معرفی به استاد بگیرم؟

  • 1403/4/20

   سلام.
   اگه درس پیش نیاز را قبلا اخذ کرده باشید و مردود شده باشید، میتوانید در ترم بعد درس پیشنیاز و پس نیاز را با هم بردارید. ضمنا برای معرفی به استاد باید حداکثر دو درس باقی مانده داشته باشید(توجه کنید دو درس، نه دو واحد). در غیر اینصورت نمی توانید دروس باقی مانده را معرفی به استاد بگیرید.

 2. سلام من امتحان یکی از درس های عملی رو غیبت داشتم و پاس نشدم ولی بجز اون معدلم بالای ۱۷ میشه. ترم بعد میتونم ۲۴ واحد بردارم؟

  • 1403/4/19

   سلام
   در صورتی که در درس عملی مربوطه برای شما غیبت رد شده باشه و معدل ترم شما هم بالای 17 باشه، بله میتونید ترم بعد 24 واحد بردارید

 3. سلام وقتتون بخیر،من این تابستون ترم اخرم،میخواستم ببینم با توجه به اینکه امتحانات شهریور برگزار میشه تا قبل از یک مهر به من نامه فارغ‌التحصیلی رو میدن؟برای ثبت نام در مقطع ارشد میگم چون امسال آزمون دادم و انتخاب رشته هم کردم

  • 1403/4/17

   با سلام
   تاریخ فارغ التحصیلی شما دقیقا زمان ثبت قطعی آخرین نمره شما در سامانه می باشد.

 4. سلام من نزدیک ۸واحد عملی دارم ۲۲ واحدم مونده برا ترم آخر بودن مشکلی نداره داشتن واحد عملی؟؟

  • 1403/4/4

   سلام
   داشتن واحد عملی محدودیتی برای فراعت از تحصیل ایجاد نمی کند. تنها شرط فراغت از تحصیل، باقی ماندن حداکثر 24 واحد می باشد.

 5. سلام میشه ترم آخر دو یا سه درس از معارف رو باهم برداشت؟(آخه حالت عادی فقط یه درس از معارف رو میشه برداشت)

  • 1403/3/30

   سلام
   سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور در هر ترم و براساس شرایط اجازه اخذ چند درس معارفی را فقط فقط به دانشجویان ترم آخر می دهد. این مجوز در هر ترم متفاوت است. مثلا در ترمی هم به دانشجویان ترم آخر و هم دانشجویان ترم ماقبل آخر اجازه اخذ دو درس معارفی را می دهد. یا در ترمی اجازه 3 درس معارفی را تنها به دانشجویان ترم آخر می دهد.
   برای اطلاع از شرایط در ترمی که قصد برداشتن چند درس معارفی با هم را دارید، باید به کارشناس رشته خود مراجعه کنید.

 6. سلام من این ترم تابستان ترم اخرم محسوب میشه ولی یکی از درس ها برام ارائه نشده راهی هست که بتوم اون درس رو بگیرم

  • 1403/3/30

   سلام
   ببینید کدوم واحد دانشگاهی اون درس رو ارائه داده، به صورت مهمان از اون واحد دانشگاهی درستون رو اتنخاب کنید

 7. سلام من دانشجوی ترم آخر هستم و پاس شدم همه رو و دانشگاه بهم میگه که فارق التحصیل محسوب میشم از اسفند ۴۰۲ ... ولی می‌خوام از واحد های اختیاری بردارم برای تابستون تا از معافیت خودم استفاده کنم

  آیا ممکنه با وجود اینکه من همه واحدهاو رو پاس کردم برای ترم جدید ثبت نام کنم ؟

  • 1403/3/16

   سلام
   برای فارغ التحصیلی یک سری شرایط وجود دارد مانند پاس کردن حداقل دروس معارفی و ... . اگر شما همه حداقلها را رعایت کرده اید و آخرین نمره شما ثبت قطعی شده است، از نظر دانشگاه فارغ التحصیل محسوب می شوید. با اینحال با کارشناس رشته خود صحبت کنید شاید قانونی تبصره ای وجود داشته باشد که بتوانید فارغ التحصیلی خود را به تاخیر بیندازید.

 8. سلام من ۸واحد دیگه برای اتمام دارم میخام تابستان بردارم ولی یه واحدش عملی ورزشه ارائه میشه یاخیر باید چکارکنم ک بتونم تابستان تموم کنم لطفا راهنمایی بفرمایید

  • 1403/3/11

   سلام
   دروس قابل ارائه در دوره تابستانی دروس کاملا نظری و دارای منبع درسی نیمسال ۶ و بالاتر مقطع کارشناسی پیوسته می باشد.
   دانشجویان مقطع کارشناسی که با حداکثر ۹ واحد درسی (با عنایت مقررات اخذ فقط یک درس معارف) دانش آموخته می شوند، در صورت عدم ارائه دروس در دانشگاه می توانند دروس مورد نظر را در سایر دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم به صورت مهمان اخذ و بگذرانند.

 9. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم اگر طی ۸ ترم فارغ التحصیل نشیم چی میشه؟ تا چند ترم میتونیم برداریم کلا؟!

  • 1403/3/6

   سلام.
   برای بانوان چون از معافیت تحصیلی استفاده نمی کنن، طبق شرایط خاص تا 20 نیم سال تحصیلی امکان افزایش سنوات وجود داره و بعد از اون هم با تصمیم شورای آموزشی مراکز استان تا 2 نیم سال دیگه هم میتونه به سنوات مجاز اضافه بشه. اگه حداقل 8 واحد درس پیش دانشگاهی هم به شما اختصاص داده شده باشه، 1 نیم سال دیگه هم بدون مجوز شورا اضافه میشه. شزایط دیگه ای هم وجود داره که در صورتی که بیشتر از این نیاز دارید میتونید بیشتر هم بشه.

 10. سلام من ترم ۶ رشته حقوق دانشگاه پیامنور مرکز بهارستان رباط کریم هستم و به غیر از دو ترم اول ، بقیه ترم هامو مهمان موقت گرفتم به مرکز پرند ، ولی شنیدم میگن وقتی مهمان میگیری میتونی نصف واحدارو فقط توی دانشگاهی که مهمان گرفتی پاس کنی!!
  این درسته؟
  چند روز دیگه امتحانای خرداد شروع میشه و اگه این ۲۰ واحد رو هم بگذرونم از اون نصف واحدی که باید طبق این قانون پاس میکردم بیشتر میشه میترسم موقع فارغ التحصیلی به مشکل بخورم میشه پاسخ بدین????

  • 1403/2/29

   سلام
   بله اگه شما مهمان موقت گرفتید، حداکثر مجاز هستید کمتر از نصف واحدهاتون رو در دانشگاه مقصد بگذرونید. واحدهای مازاد حذف می شوند.
   مگر اینکه شش هفته قبل از شروع ترم جدید درخواست مهمان دائم داده باشید.

 11. سلام.میشه زیر۳سال لیسانس گرفت

  • 1403/2/17

   سلام
   در صفحه سوالات متداول دانشگاه پیام نور حداقل دوره تحصیلی را 4 سال عنوان کرده است. با این حال از کارشناس رشته خود در این مورد پیگیری کنید.

 12. سلام وقتتون بخیر من مهر اینده ترم اخرم هست و قصد مهاجرت دارم به نظرتون تا اواخر بهمن دانشگاه بهم گواهی موقت میده ک بتونم باهاش اپلای کنم؟؟ یا راهی هست بتونم باهاشون صحبت کنم ک زودتر بهم این گواهیو بدن

  • 1402/12/25

   سلام. اطلاعی ندارم در این زمینه، ولی فکر نکنم بتونن گواهی معتبر و اصلی رو صادر کنن . زمان میبره
   ولی به شما نامه ای خواهند داد. حالا اون نامه کار شما رو راه میندازه یا نه ، نمیدونم

 13. سلام من ترم ۷ هستم ۲۱ واحد برداشتم یه درس عمومی برام میمونه میتونم معرفی به استاد بگیرم ترم تابستون

  • 1402/12/6

   سلام. معرفی به استاد زمانی هست که شما تنها یک یا دو درس تمام نظری باقیمانده داشته باشین. اگر تک درس باقیمانده شما باید میتونین معرفی به استاد بردارین

 14. سلام ورودی ۸۹دانشگاه پیام نورم به دلیل مشکلات شخصی که برام پیش اومد ۲واحد پاس نشده دارم به دانشگاه مراجعه کردم اماهنوز جواب نگرفتم لطف کنید راهنماییم کنید

  • 1402/11/30

   سلام. بستگی به دانشگاه داره که شما رو مجدد پذیرش کنه یا نه

 15. سلام و وقت بخیر
  من معدلم بالای 17 شده، میخوام 24 واحد بردارم که تابستان با 8 واحد درسم تموم بشه و فارغ التحصیل بشم ولی الان نمیتونم بیشتر از 21 واحد بردارم چون یک درس تلاقی ازمون داره
  ولی من مشکلی با ازمون هم زمان ندارم
  باید چکار کنم ؟
  ممنون از شما

  • 1402/11/25

   سلام.نزد کارشناس رشتتون برین و درخواست اخذ درس همزمان بدین، در صورت امکان بهتون اجازه میدن

 16. سلام وقت بخیر من ترم ۷ هستم و معدلم بالای ۱۷ هست آیا می توانم ۲۴ واحد از دانشگاه خودمان بردارم و ۲۴ واحد از درس های که تو دانشگاه خودمان ارائه نشده و مهمان شدم در دانشگاه دیگر را بردارم

  • 1402/11/18

   سلام. خیر نمی توانید
   شما در یک ترم در هر صورت بیشتر از 24 واحد نمیتونین بردارین

 17. سلام وقت بخیر. من ۳۳واحد برام مونده بود این ترم ۲۰واحد برداشتم . میمونه ۱۳واحد که ۹ واحد تابستان پاس کنم ۴واحد برام میمونه توی همون ترم تابستون امکان معرفی به استاد وجود داره؟ اگر خیر باید چیکارکنم ممنون میشم پاسخ بدین

  • 1402/11/16

   سلام. خیر، امکانش نیست
   باید در ابتدای ترم مهر درخواست معرفی به استاد بدین. اگر دروس تمام نظری باشه امکان معرفی به استاد هست

 18. با سلام من ۲۰ واحد درسی دارم این ترم و ترم گذشته مشروط شدم میتوانم درخواست ترم آخر بودن بدم و همه ۲۰ واحد بردارم و دو تا درس عمومی و دو تا درس امتحانش یه روز با ساعت مختلف دارم میتوانم بردارم ۲۰ واحد و این ترمی تموم کنم؟ دانشجو دانشگاه پیام نور م

  • 1402/11/13

   سلام. بله میتونین
   برای بچه های ترم اخر هیچ محدودیتی وجود نداره

 19. سلام من ترم پاییز۱۴۰۲ پروژه اتمام کارشناسی رو برداشتم ولی هنوز تحویل ندادم خواستم بدونم اگر مثلا اسفند ماه پروژه روتحویل بدم توی همون ماه نمره رو ثبت میکنن یا باید بمونه برای خرداد ک موقع امتحانات و ثبت نمراته؟

  • 1402/11/12

   سلام. به محض ارائه و اتمام و تائید استاد، نمره ان در سیستم ثبت میشود

 20. سلام. من ۲۵ واحد باقی مانده تا فارغ التحصیل بشم. آیا امکان اخذ ۲۵ واحد در ترم بهمن وجود داره یا چطور میتونم در کمترین زمان فارغ التحصیل بشم؟ لطفاً راهنمایی کنید. ممنونم

  • 1402/11/9

   سلام. خیر
   شما بطور کل در ترم اخر و داشتن شرایط لازم، بیشتر از 24 واحد نمیتوانید بردارید. میتوانید یک درس نظری نگه دارید که شروع ترم بعد معرفی به استاد اخذ کنین و تمام کنین

 21. سلام ببخشید من ترم بهار یک درس عملی داشتم می خواستم بردارم پیش نیاز داشت نتوانستم بردارم ترم تابستان ترم آخر هستم آیا این درس را ارائه می دهند درس هم ۳ واحدی زیر نظر استاد هست تاریخ امتحان ندارد لطف کنید راهنمایی ام کنید ممنون میشوم

  • 1402/11/7

   سلام. اگر در ترم تابستان تنها دو درس باقیمانده داشتید که هر دو نظری بودند، معرفی به استاد بردارید که مشکلی از این بابت هم نباشد. اما اگر درسهای دیگری هم دارید، میتونین درخواست بدین که درستون رو در یک دانشگاه دیگه بردارین و تموم کنین. میتونین حتی از دانشگاه های غیرپیام نور هم انتخاب کنین

 22. سلام وقتتون بخیر ، یک سوال داشتم این که اگه دانشجوی ترم آخر باشم و کلا ۲۸ واحدم مونده باشه میتونم ۲۴ واحد رو خودم بردارم و ۴ واحد باقی مونده رو هم معرفی به استاد بزنم؟

  • 1402/10/29

   سلام. بله، ترم اینده میتونین، اگر دروس تمام نظری باشه

 23. سلام من ۴۲واحد دیگه دارم یعنی همون دوترم .. درصورتی که من ۱۰واحد عمومی برام مونده این ترم هم یه درس عمومی بیشتر نمیتونم بردارم ۸واحد مابقی میشه ترم آخر بردارم دروس عمومی ؟؟؟

  • 1402/10/25

   سلام. باید صبر کنین تا بخشنامه اون بیاد. ممکنه اجازه اخذ 4 درس معارفی رو بدن و ممکن هست ندن
   برین درخواست ترم ماقبل اخر بدین تا در همین ترم دو درس معارفی بتونین بردارین و بقیش برای ترم اخر

 24. سلام برای برداشتن درس عملی باید3تابرداریم اماسیستم انتخاب واحدبرای برداشتن 4درس ارورنمی ده می تونم4تادرس بردارم؟
  رشته ی علوم ورزشی

  • 1402/10/24

   سلام. بهتره که این کارو نکنین و براساس همون سقف مجاز بردارین.

 25. سلام رستمی هستم دانشجوی دانشگاه پیام نور ۱۳ واحد درسی من مونده بعد ۴ سال می تونم ادامه بدم یا تبصره وجود دارد

  • 1402/10/22

   سلام
   سنوات تحصیلی دانشجویان دختر در پیام نور 10 سال است. برای مشمولین سربازی هم 5 سال

 26. سلام من ترم آخرم ۱۹ واحد دیگه باقیمانده ۱۳ واحد رو این ترم انتخاب کردم و ۶ واحد دروس عمومی مونده ایا میشه همه ۱۹ واحد را همین ترم انتخاب کنم؟

  • 1402/10/22

   سلام. بله حتما
   ترم اخر باشین تا 24 واحد میتونین بردارین

 27. سلام ببخشید من ترم آخر رسته حقوق هستم ی درسامو افتادم و میخام آزمون وکالت شرکت کنم چیکارکنم بنظرتون ؟

  • 1402/10/21

   سلام. متاسفانه در این زمینه اطلاعی ندارم. بهتره از کارشناسان ازمون وکالت سوال کنید

 28. سلام من ثبت پاسخ هارودرآزمون اندیشه2نزدم نمره م صفرشداستادهم به8داده میانترم تکلیف نمره ی من چی می شه سپاس

  • 1402/10/20

   سلام. اگر پاسخ ها رو ثبت نکرده اید، متاسفانه راهی وجود ندارد

 29. سلام وقت به خیرمن دانشجوی ترم 4علوم ورزشی هستم برای انتخاب واحدتنهادرصورتی می تونم20واحدبردارم که4تادرس عملی بردارم حال آنکه گفتن هرترم باید3درس عملی بیشتربرنداریم لطفا دراین زمینه لطفاراهنمایی بفرمایید.

  • 1402/10/20

   سلام. مجبورین از سایر دروس بردارین. اخذ دروس معارفی و عملی در هر ترم محدودیت دارد

 30. سلام خسته نباشین حداکثر مهلت پاس کردن کل دروس چند ترم هست؟

  • 1402/10/19

   سلام. منظورتون سنوات هست؟
   برای دانشجویان مشمول 10 ترم یا 5 سال و برای بقیه 10 سال هست

 31. سلام من ترم آخرم اما چهارتا درس افتادم ترم بعد چجوری میشه قضیه

  • 1402/10/18

   سلام. مشکلی پیش نمیاد، باز هم در صورت تائید امکان اخذ واحد تا 24 واحد رو دارین. مهم این هست که سنواتتون تموم نشده باشه

 32. سلام من تموم واحدام پاس کردم فقط 1 2 تا درس افتاده دارم باید چیکار کنم؟

  • 1402/10/17

   سلام. اگر دروستون تمام نظری هست میتونین معرفی به استاد بردارین

 33. سلام من ترم آخرم و کلا 12 واحد مونده آیا میتونم فقط 9 واحدش رو بردارم و3 واحد دیگه بمونه برای معرفی به استاد؟ آخه استاد این درس بامن لج کرده دوبار افتادم این درسو مطمئنم اگر باز بگیرم میفتم

  • 1402/10/15

   سلام. با کارشناس رشتتون هماهنگ کنین. مشکلی به نظر نمیرسه داشته باشه

 34. سلام من31 واحد مونده اگه این ترم 20واحد بردارم و قبول شم واسه ترم تابستان 11واحد میماند بنظرتون ترم تابستان میشه ۱۱ واحد برداشت؟لطفا راهنمایی کنید

  • 1402/10/14

   سلام. خیر
   در ترم تابستان در هر صورت بیشتر از 9 واحد نمیتونین بردارین

 35. سلام ،برای در خواست ترم آخر بودن اول باید انتقالی بزنیم ؟

  • 1402/10/14

   سلام.
   متوجه منظورتون نمیشم. اگر میخواهید در ترم پایانی انتقالی بگیرین ، معمولا موافقت نمیکنن. در هر صورت درخواست ترم اخری در ابتدای ترم و پیش از انتخاب واحد است

 36. سلام من ترم اخرم ۱۳۹ واحد پاس کردم ولی دروس اختیاری جای ۹درس فقط ۸ تا درس رو پاس کردم
  جاش اختیاری مازاد ۲تا درس پاس شده دارم بنظرتون فارغ التحصیل میشم یا اون یه درس هم باید پاس کنم

  • 1402/10/12

   سلام. شما باید تعداد واحد اختیاری مورد نیاز رو کامل پاس کنین. مازادها حساب نمی شوند

 37. سلام
  دانشجوی ترم آخر هستم و فقط ۸واحد برای فارغ التحصیلی نیاز داشتم اما نتونستم در پایان ترم ۲ تا از درس هایی که داشتم شرکت کنم و حذف شدن ایا این ترم مشروط میشم؟میتونم برای ترم بعد انتخاب واحد کنم؟

  • 1402/10/10

   سلام. مشروط شدن به معدل بستگی دارد. در پیام نور و در صورتی که در امتحان درسی شرکت نکرده اید ان درس اتومات حذف می شود و در معدل شما تاثیری ندارد. اگر مشروط بشین باز هم تا 14 واحد در کارشناسی میتونین بردارین

 38. سلام من۲۴ واحدم مونده ولی متاسفانه یه درس مشروط شدم شد ۲۶ تابستان باید سه واحد رو بردارم میشه توضیح بدین

  • 1402/10/4

   سلام. با هماهنگی کارشناس رشتتون ترم بعد میتونین تا 24 واحد بردارین. برای تابستان هم تا 9 واحد میتونین درس اخذ کنین و یا اگر دو درس تمام نظری باقیمانده داشته باشین، میتونین معرفی به استاد بردارین

 39. سلام خسته نباشید من ترم پیش درخواست ترم آخر کردم ولی نتونستم امتحان بدم میخواستم بدونم دوباره میتونم درخواست ترم آخر بدم یا نه؟؟

  • 1402/9/29

   سلام. بله
   البته ترم قبل براتون احتمالا مرخصی رد خواهدشد

 40. ببخشید
  من ۸۶ واحدی هستم و این ترم ۱۹ واحد گرفتم که میشه ۱۰۵ واحد

  و تابستان هم اگه ۱۲ تا بگیرم میشم ۱۱۷ واحد
  آیا واسه ترم بعدی(مرداد ماه) ترم آخر حساب میشم

  رشته علوم تربیتی
  اگه دانشجویان ترم آخر باشند ۲۴ واحد رو دریافت می‌کنند

  • 1402/9/28

   سلام
   شما در ترم تابستان بیشتر از 9 واحد نمیتونین بردارین

 41. سلام. ۲۹ واحدم مونده، اگر معدلم الف نشه می تونم بهار به عنوان ترم آخری ۲۴ واحد بردارم و تابستان هم ۵ واحد؟

  • 1402/9/26

   سلام. می تونین ترم بهار درخواست بررسی بدین،اگر تائید بشه که میتونین تابستون درس تموم کنین، با شما همکاری خواهند کرد

 42. سلام من۳۹واحدبرام مونده ۲۰تا ک ترم بهمن میمونه ۱۹تا ترم تابستان میشه ترم اخرم در ترم تابستان اجازه میدن ۱۹واحدرو بردارم یا همون ۹تا؟

  • 1402/9/17

   سلام. در ترم تابستان بیشتر از 9واحد نمیتونین بردارین

 43. سلام، من سال 93، ترم آخر کارشناسی و گذروندم، و دیگه به دانشگاه برای گرفتن مدرک و کارای اداریش مراجعه نکردم
  الان بعد این همه سال دوست دارم مدرکمو بگیرم به سایت مراجعه کردم گویا ترم آخر، ی درس 2 واحدی رو پاس نکرده بودم
  بنظرتون الان به دانشگاه مراجعه کنم راه حلی برای گرفتن مدرکم وجود داره؟

  • 1402/8/22

   سلام. با توجه به اینکه مدت خیلی زیادی گذشته شانسش رو کم می دونم، ولی امتحان کنین. شاید راهی باشه و بتونین مدرکتون رو بگیرین

 44. سلام من سال ۹۶ ترم اخر کارشناسی گذروندم ولی وقتی به اموزش مراجعه کردم گفتن دوتا درس باقی مونده اون زمان سیستم نشون نداده منم دیگ متاسفانه پیگیری نکردم الان میتونم دوباره اون دروس بگیرم و مدرکمو بگیرم؟؟؟

  • 1402/8/5

   سلام. دقیق اطلاع ندارم، ولی خب احتمالا راهی باشه که بتونین فارغ التحصیل بشین
   شاید نیاز باشه که جریمه پرداخت کنین و یا شهریه ثابت مدتی که نرفتین رو پرداخت کنین.
   به کارشناس رشتتون مراجعه کنین

 45. سلام وقت بخیر
  بنده ترم آخر هستم و دو درس ریاضی عمومی 2 و روش های اجرا ساختمان مانده است ولی این دو درس زمان امتحان ش تلاقی داره ميتونم این دو درس رو بردارم؟

  • 1402/6/22

   سلام. بله
   با هماهنگی کارشناس رشته میتونین
   در یک ساعت و در یک مکان حاضر می شوید و هر دو امتحان را همانجا می دهید.مراقب جلسه برگه امتحان را برای شما همانجایی که هستید می اورد

 46. سلام من معدلم ۱۴ و خورده ایه به نظر شما برای استخدامی اگ استخدامی قبول بشم برای معدلم ممکنه بخش مصاحبه به خاطر معدلم به مشکل بر بخورم؟؟؟

  • 1402/6/20

   سلام. خیر
   معدل 14 به بالا در اکثر سازمانها و موسسات و ادارات مورد پذیرش است

 47. سلام ...میشه ارشد و کارشناسی با هم همزمان در پیام نور خوند ؟؟؟

  • 1402/6/12

   سلام. رشته کارشناسی یا رشته دوم رو بصورت مجازی میتونین

 48. ایا همزمان خوندن دو رشته در پیام نور کلا لغو شده ؟؟؟

  • 1402/6/12

   سلام. بصورت مجازی امکان پذیره
   البته مشکلات سنوات نباید داشته باشین

 49. من کرمانم میشه برای رشته های کارشناسی که پیام نور استانهای دیگه هستن انتخاب رشته کنم یا فقط باید داخل استان کرمان را انتخاب کنم ؟؟

  • 1402/6/12

   سلام. برای سایر شهرها هم میتونین درخواست بدین. بعد قبولی هم میتونین مهمان بشین شهر خودتون

 50. سلام
  میشه توضیح بدین دروس کمبود اجباری باید حتما پاس شن؟ و دروسی با عنوان دروس اختیاری ،همه دروس باید پاس بشه یا تعداد واحد مشخصی باید پاس شه ؟

  • 1402/6/7

   سلام. براساس لیست ارائه دروس رشتتون درس بردارین

 51. سلام وقت بخیر
  ببخشید من دانشجو رسته زیست شناسی ام
  آیا امکانش هست دروسی که پیش نیاز دارن ،اجازه بدن برداریم ،اخه اگه برندارم ترم بعد نهایت یک یا دو درس تخصصی میتونم بردارم

  • 1402/6/7

   سلام. اگر ترم اخر باشین یا قبلا درس پیش نیاز رو برداشتین و نشده که پاس کنین، میشه بردارین.
   ولی اگر سایر ترم ها هستین و یا درس پیش نیاز رو تا حالا اصلا برنداشتین، با کارشناس رشتتون صحبت کنین که ایا میشه هم نیاز کنین و با هم بردارین یا خیر؟در غیر اینصورت راهی نیست

 52. سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم 7 حسابداری پیام نور هستم
  و فکر کردم میتونم هر چند تا درس عمومی که بخوام تو یک ترم بردارم که الان فهمیدم نمیشه و یک درس عمومی از ترم های قبل جا مونده
  الان ترم بعدی من که ترم اخره میتونم دو تا درس عمومی بردارم؟ یکی درس عمومی همون ترم و یکی اون درسی عمومی که جا مونده؟

  • 1402/6/4

   سلام. بله ان شاالله
   برای دو درس عمومی مشکلی نخواهد بود برای بچه های ترم اخر و کارشناس رشته میتونه براتون محدودیتش رو برداره

 53. سلام
  من دانشجوی ترم آخر ارشدم
  ۴واحد مونده(دو درس) با پایان نامه
  چکار میشه کرد همه رو باهم بردارم؟
  میشه یک درس رو معرفی به استاد گرفت و درس دیگه رو همراه پایان نامه؟
  لطفا راهنمایی کنید

  • 1402/5/28

   سلام. خیر متاسفانه
   شما زمانی میتونین معرفی به استاد بردارین که تنها یک درس نظری باقیمانده داشته باشین . همچنین با توجه به شرایط با درس پروژه نمیتونین درس دیگری هم بردارین

 54. سلام . آیا دروس خارج از سر فصل برای منی که تغییر رشته دادم در واحد های گذراندم حساب میشن؟

  • سلام. خیر، تنها دروس رشته جدید مورد بررسی قرار میگیرند و دروس مازاد اختیاری

 55. سلام برای اون دسته از دانشجویان کارشناسی که میخان مدرک کاردانی بگیرن و بعد از مدتی دوباره تحصیل کنند این فرم ترم آخر شاملشون میشه یا نه

  • 1402/5/27

   سلام. خیر
   برای کاردانی باید کارشناس رشته ، واحدهای گذرانده شما را تائید کند و مسیر ان متفاوت است

 56. سلام من دانشجو ترم آخرم درسای عمومیم همش مونده زیر ۲۰ واحده ولی میگن نمیشه برداری،من کسی بهم نگفت اگه بزاری آخر عمومیا برات مشکل میشه توروخدا بگید چکار کنم

  • 1402/5/26

   سلام. همه دروس عمومی؟
   در صورتی که بخشنامه هم بیاد شما نمیتونین حدود 20 واحد فقط عمومی بردارین. فوقش اجازه بدن سه یا 4 درس بردارین.

 57. سلام وقت بخیر
  من ۶۹ تا واحدم مونده
  حساب کردم هر ترم اگه ۲۰ واحد بردارم تا تابستان سال آینده ۹ تا واحدم میمونه، من این ۹ واحد آخر رو میتونم تابستون پاس کنم؟؟؟؟؟؟

  • 1402/5/25

   سلام. بله ، ان شاالله میتونین

 58. سلام روزبخیر...
  یه سوال! من ترم اخر هستم و دو تا از درسایی ک باید بردارم زمان امتحانشون باهم هست...
  حالا ک مجبورم بردارم باید چیکار کنم برای امتحانشون؟!

  • 1402/5/24

   سلام. میتونین با کارشناس رشتتون هماهنگ کنین تا درروز امتحان و در یک مکان از شما دوتا امتحان گرفته شود.
   اگرترم اخر هستی و برای اخذ درسا مشکل دارین میتونین با کارشناس رشتتون صحبت کنین تا محدودیتش برداشته بشه

 59. سلام وقت شما بخیر
  ترم های قبل برای انتخاب واحد دانشگاه تهران غرب هم خیلی از واحد هارو ارائه میداد و گذروندم این ترم و تا الان هیچ واحدی از اون دانشگاه ارائه نشده و من از دانشگاه خودم 10 واحد بیشتر نتونستم انتخاب واحد کنم البته بازه انتخاب واحد طولانیه معمولا میخواستم بدونم اگر ارائه نشد از واحد غرب تا چه تاریخی میتونم صبر کنم و اصلا باید چیکار کنم که بتونم 20 واحد رو بردارم .... ممنون از پاسخگویی شما

  • 1402/5/23

   سلام. احتمال خیلی زیاد در روزهای اینده تعداد دروس و ظرفیت اونها افزایش پیدا خواهد کرد. پیشنهاد میشه پیش کارشناس رشتتون برین و ازش درخواست کنین که دروس مد نظرتون رو در صورت امکان لحاظ کنن در لیست دروس .

 60. سلام وقت شما بخیر. من میخوام مهر ماه برای کنکور علوم شناختی شرکت کنم. پیام نور درس میخونم و ترم آخرم هست مهر ماه(13 واحد تقریبا باید مهر پاس کنم)، آیا میتونم در کنکور علوم شناختی شرکت کنم؟ تاریخ کنکور علوم شناختی چه زمانی است؟ آیا میتوانم با رتبه ای که کسب میکنم وارد دانشگاه شوم و ارشد بخوانم؟ چون شنیدم قبل مهر ماه باید تموم کنم ولی نمیشه متاسفانه

  • 1402/5/22

   سلام. متوجه منظورتون از کنکور علوم شناختی نمیشم. اگر منظورتون ازمون ارشد هست که شما نیازی نیست تا زمان ثبت نام در ازمون فارغ التحصیل شوید، بلکه تا زمان ثبت نام در خود دانشگاهی که قبول شدین زمان دارین مدرک کارشناسی رو ارائه بدین.

 61. سلام ببخشید من ترم دیگه ۲۵ واحد فقط دارم میتونم ۲۰ واحد زمستون بردارم و ۴ تاشو تابستون؟ اگه تابستون ارائه نده درس هایی که من میخوامو تکلیف به چه صورت میشه؟

  • 1402/5/22

   سلام. بله، میتونین
   برای تابستون درسایی که واحد عملی دارن نزارین. همچنین درسای عمومی یا معارفی. احتمال ارائه اینها وجود داره ، ولی خب ریسک هم داره که ارائه نشه.
   پس سعی کنین درسای تخصصی نظری ترم 6 به بعد رو برای تابستون بزارین

 62. سلام خسته نباشید من دانشجوی ترم ۷ هستم و تا اینجا ۱۰۰ واحد پاس کردم در رشته روانشناسی این ترم ۲۰ واحد برداشتم و ترم زمستان ۲۵ واحد برام باقی میمونه که درسم تمام میشه خواستم ببینم دروس اختیاری که طبق بخشنامه باید پاس بشه حتما باید برداریم ؟ من میتونم دروس اختیاری برندارم بعد توی ترم زمستان اختیاری هارو بردارم و ایا ۲۵ تا میتونم بردارم ؟

  • 1402/5/22

   سلام. دروس اختیاری رو باید براساس لیست ارائه دروس رشتتون پاس کنین. در لیست ارائه دروس درج شده که از واحدهای اختیاری معرفی شده، چند واحد رو باید پاس کنین. درسهای اختیاری رو برای ترم تابستان نزارین، چون احتمال اینکه ارائه نشه هست

 63. سلام 23 واحد دارم ولی سه تا درس معارف مونده این ترم میتونم فارغ التحصیل بشم؟؟

  • 1402/5/17

   سلام. بله ان شاالله
   اگر بخشنامه دروس معارفی بیاد که میاد، شما میتونین تا سه درس یا چهار درس معارفی بردارین

 64. سلام مجدد و سپاس از پاسخگویی شما، من ۹۰ واحد تا الان پاس کردم و پنجاه واحد مونده، ترم گذشته معدلم بالای هفده بوده و می تونم ۲۴ واحد بردارم، اما به دلیل پیش نیاز دو درس بیشتر از ۲۰ واحد نمی‌تونم بردارم، اگر ممکن بود ۲۴ واحد به خاطر معدلم بردارم با ترم بهمن و ترم تابستان فارغ‌التحصیل می شدم چون سی واحد بیش تر نمی موند که می تونستم بردارم، هیچ امکانی برای این که دو درس رو برای من در ترم مهر هم نیاز کنن وجود نداره؟ اگر هم نیاز نشم علاوه بر یک سال عقب افتادن، ترم بهمن هم فقط به خاطر محدودیت پیش نیاز ها می تونم فقط ۱۳ واحد بردارم

  • 1402/5/15

   سلام. چون ترم ماقبل اخر هستین ، به کارشناس رشتتون مراجعه کنین و درخواست اخذ دروس هم نیاز بدین. بررسی میکنن و اگر امکانش باشه محدودیت رو براتون برمیدارن

 65. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم دروس مازاد اختیاری و حفظ جز سی اجباری هست برداشتنش ؟
  و اینکه مثلا اگر تعداد واحد های باقی مونده 13 واحد باشه اگر در ترم تابستان 8 واحد بردارم 5 واحد بعدی برای ترم نیمسال بعدی میشه برداشت ؟ معرفی به استاد میشه یا ترم عادی ؟!
  اصلا زیر 12 واحد میشه برداشت در یک ترم ؟
  ممنون از پاسخگویی شما

  • 1402/5/15

   سلام. شما زمانی میتونین در مقطع کارشناسی معرفی به استاد بردارین، که تنها تا دو درس نظری باقیمانده داشته باشین. اگر بیشتر از این تعداد باشه و یا نظری نباشن و واحد عملی باشن، هر تعداد واحد که باشن باید بصورت عادی بردارین.
   دروس مازاد اختیاری بصورت مازاد هستند و نیازی به اخذ انها نیست، ولی حفظ جز سی رو باید بردارین

 66. سلام و عرض ادب خدمت شما، منظور از دانشجوی ماقبل آخر چی هست؟ چون منم اگر ترم ماقبل آخر اجازه بدن دو درس رو هم نیاز کنم می تونم با واحد‌های ترم بعدی فارغ‌التحصیل بشم

  • 1402/5/14

   سلام.دانشجویی که با اخذ درس در ترم جاری، حداکثر 24 واحد باقیمانده داشته باشه .
   اگر این شرایط رو دارین میشین ترم ماقبل اخر و برخی محدودیتها برای شما میشه برداشت

 67. سلام من دانشجوی ترم آخرم ۲۳ واحد دارم ،اما از این ۲۳ واحد ،دروس عمومی و معارفم هم دارم ،دروسی که دارم شامل (دانش خانواده ،اندیشه۲،تفسیر موضوعی، انقلاب اسلامی)هستش آیا واسه ترم مهر میتونم فارغ بشم؟؟؟

  • 1402/5/14

   سلام. بله ان شاالله.باید صبر کنین بخشنامه اخذ دروس معارفی برای بچه های ترم اخر بیاد که معمولا در زمان حذف و اضافه میاد. اگر بخشنامه بیاد تا 4 درس معارفی به شما اجازه میدن بردارین، به شرط اینکه ترم اخری بودن شما تایید بشه

 68. سلام من سال ۹۳ بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور مشغول تحصیل شدم و حدود ۱۰۰ واحد با موفقیت گذراندم به اصطلاح ترم هفت را سپری نمودم به دلیل انتقال به استان دیگه و مشکلات شخصی دیگر تاکنون موفق به ادامه تحصیل نشدم اکنون با گذشت ۶ سال امکانش هست ادامه تحصیل بدم ؟؟؟؟ اگه امکانش هست آیا هزینه اضافی باید پرداخت کنم ؟؟؟ سوال دیگر اگه به ازای تعداد واحدهای پاس شده تقاضای مدرک کاردانی نمایم دانشگاه با مدرک کاردانی ام موافقت میکند یا نه لطفا راهنمایی ام کنید با تشکر

  • 1402/5/12

   سلام. شما می توانید درخواست بازگشت به تحصیل بدین. البته در صورت تائید احتمالا مبلغی رو به عنوان جریمه از شما دریافت خواهند کرد.(مبلغ زیادی نخواهد بود).
   برای درخواست مدرک کاردانی، دانشگاه بررسی میکنه که تعداد واحدهای لازم براساس سرفصل های الان رو ایا پاس کردین یا نه. ممکنه برخی دروس رو مجدد پاس کنین و یا دروس جدیدتری رو پاس کنین. لازم به ذکر هست که این موضوع در بازگشت به تحصیل شما نیز ممکن است رخ دهد و برخی دروس را مجددا و یا دروس جدیدی را باید پاس کنید.

 69. باسلام
  من دانشجوی پیام نورم.تا الان ۱۰۹ واحد پاس کردم و با ۸ واحد ترم تابستان میشه ۱۱۷ واحد!
  و ۲۳ واحد دیگه میمونه ک باید مهر بردارم تا فارغ‌التحصیل بشم .
  اما مسئول دانشگاه گفتن چون ۲ تا درس اختیاری مازاد پاس کردی از روی واحدایی ک پاس کردی ۴ واحد کم میشه !!!!
  یعنی بجای ۲۳ واحد ۲۷ واحد میمونه و مسلما ترم اخری حساب نمیشم!!!
  الان من باید چیکار کنم ؟!؟
  دروس اختیاری مازاد روی واحد های لازم برا فارغ‌التحصیلی بی تاثیره ؟!؟
  یعنی من در واقع بجای ۱۴۰ واحد باید ۱۴۴ واحد پاس کنم درسته؟!؟????

  • 1402/5/11

   سلام. موضوعی که کارشناس به شما گفته درست هست. دروس مازاد همونجوری که از اسمش مشخص هست بصورت مازاد هست و در واحد شماری حساب نمیشه. شما براساس لیست ارائه دروس رشتتون باید تعداد معینی واحد رو پاس کنین.

 70. سلام من 25واحد دیگ میمونه برای ترم آخر
  و اینکه 25تا واحد بشرطی ک پیش نیاز هم نیاز بخورد
  در غیر این صورت 10واحد بیشتر نمیتونم بردارم
  شرایطی هست ک من 23واحد با رفع محدودیت ها بردارم و 2واحدش رو معرفی به استادبزنم.
  ممنون میشم پاسخ بدید چون من حتی کتابایه ارشد رو خریدم و میخام شروع کنم به خوندن

  • 1402/4/29

   سلام. متاسفانه شما با 25 واحد ترم اخری محسوب نمیشین. شما زمانی ترم اخری هستین که تنها 24 واحد باقی مانده داشته باشین. در یک ترم هم نمیتونین هم درس بردارین هم معرفی به استاد. شما زمانی میتونین معرفی به استاد بردارین که تنها دو درس باقی مانده تمام نظری داشته باشین(در کارشناسی).

 71. سلام من ترم سوم کاردانی رشته فتوگرافیکم برای ترم چهارمم فقط 10 واحد مونده... امکانش هست این ده واحد رو معرفی به استاد بگیرم و همون ترم سوم فارغ التحصیل بشم؟؟
  کلا یه راهی هست که بشه تو سه ترم فارغ التحصیل شد؟

  • 1402/4/15

   سلام. من از سایر دانشگاه ها اطلاعی ندارم. این موضوع به قوانین داخلی خود دانشگاه بستگی داره
   ولی تا جایی که من میدونم، شما در یک ترم نمیتونین هم درس بصورت عادی بردارین و هم معرفی به استاد
   معرفی به استاد شرایطی داره که شما باید داشته باشین

 72. سلام
  من همه درس ها رو پاس کردم بجز یک درس عملی ۲ واحدی
  راهی هست بتونم ۲ واحدو رد کنم
  میگن چون عملیه حتما باید ترم اضافه بردارم

  • 1402/4/7

   سلام. بله ، شما برای همون درس باید ترم اضافه بردارین.
   چون درس عملی هست و نمیشه بصورت معرفی به استاد اخذ کرد.
   تنها دروس رو میشه معرفی به استاد که تمام نظری باشند.

 73. سلام وقتتون بخیر اگه فقط ده واحدم مونده باشه تابستون شش واحد بردارم و چهار واحد بعدی رو معرفی به استاد بزنم و درس جزسی رو تابستون بردارم اگه قبول نشم نمیتونم برای مهر معرفی به استاد بردارم چهار واحد رو؟چون از آموزش دانشگاه سوال کردم گفتن اگه یک درس رو پاس نشی نمیتونی معرفی به استاد بزنی باید مهرماه حالت عادی بخونی آیا جزسی هم شامل هم شامل درسهایی که اگه پاس نشم نمیتونم معرفی به استاد بزنم؟

  • 1402/4/6

   سلام. شما در صورتی میتونین معرفی به استاد بردارین که تنها 2 درس تمام نظری باقیمانده داشته باشین. درس حفظ جز سی معرفی به استاد نداره، چون مازاد اختیاری هست.

 74. سلام وقتتون بخیر برای معرفی به استاد ۴واحد میشه برداشت درسته؟اگه یک درس مثل جز سی رو از ترم قبل افتاده باشیم دیگه نمیشه معرفی به استاد برداشت؟

  • 1402/4/5

   سلام. در مقطع کارشناسی شما تا 2 درس تمام نظری رو میتونین معرفی به استاد کنین. محدودیت براساس واحد نیست براساس تعداد درس هست. دروس مازاد اختیاری رو نمیشه معرفی به استاد گرفت

 75. سلام من ترم اخرم هنوز درحال امتحان دادنم، نمره هام ثبت بشه باید برای فارق التحصیلی چیکار کنم؟ دانشگاه پردیسم ولی مهمانم برای تهران جنوب

  • 1402/3/29

   سلام.بعد از ثبت و تائید آخرین نمره شما در سیستم گلستان، میتونین برین دانشگاه و پیش کارشناس رشتتون و کارهای فارغ التحصیلی رو شروع کنین.

 76. سلام. اگه ترم آخر بخوام دو درس معارف بردارم باید درخواست ترم آخری بدم؟ و میشه قبل از زمان انتخاب واحد درخواست داد؟ چون دروس معارف خیلی زود ظرفیتش پر میشه.

  • 1402/3/26

   سلام. شما در هر صورت در ترم اخر درخواست بررسی ترم اخری بدین.
   این کار لازم هست برای اینکه فارغ التحصیلیتون به مشکل نخوره.

 77. سلام من دانشجوی ورودی سال 82_83 پیام نور بودم وفقط یه درس دو واحدی نتونستم پاس کنم
  ودنبال پاس کردن و مدرک نرفتم
  آیا اگه برم دنبال مدرک حداقل مدرک کاردانی میدن یا باید پاس کنم
  اگه امکان داره راهنمایی کنین

  • 1402/3/26

   سلام. بهتره که اول درخواست بازگشت به تحصیل بدین و همون یک درس رو پاس کنین و مدرک کارشناسیتون رو بگیرین. در مورد درخواست مدرک کاردانی هم بررسی خواهند کرد و اگر مشکلی در نمرات یا معدل شما نباشه، اقدامات لازم رو انجام میدهند.

 78. سلام وقتتون بخیر
  من 12 واحد دارم و ترم اخر هستم بخاطر اینکه سرباز نشم 8 واحد درسامو سر جلسه امتحان نرفتم چون میخوام کنکور ارشد بدم اسفند این 8 واحد همش اختیاری هست عملی نیست میتونم مهر 1402 بردارم درسارو مجدد درسته مشکلی پیش نمیاد؟

  • 1402/3/25

   سلام. اگر مشکل سنوات تحصیلی ندارین، بله، درست هست و مشکلی پیش نخواهد آمد ان شاالله

 79. سلام وقتتون بخیر من 12 واحد دارم و ترم اخری اما بخاطر کنکور ارشد که سرباز نشم 8 واحد خودمو انداختم در واقع سر جلسه امتحانا نرفتم که بتونم مهر 1403 مجدد درسارو بردارم که بهمن فارغ التحصیل بشم مشکلی پیش نمیاد؟

  • 1402/3/25

   سلام. اگر مشکل سنوات تحصیلی ندارین، نه ، مشکلی پیش نمیاد

 80. سلام من دانشجوی ترم اخررشته حقوق پیام نور هستم رشته قبلم حسابدلری بود که من تغییررشته دادم الان ۸واحد برای معادلسازی دارم سیستم اصلا بازنمیشه بنظرتون چرا واینکه میتونم درخواست رو انجام بدم

  • 1402/3/21

   سلام. تا الان درخواست تطبیق نداده بودین؟
   اگر میتونین نزد کارشناس رشتتون برین و بپرسین که امکانش هست درخواست بدین یا نه

 81. سلام من دو واحدم رو نتونستم این ترم پاس کنم وفقط این دوواحدم مونده تا فارغ التحصیل بشم.این دوواحدم رو چجور میتونم زودتر پاس کنم تا تموم بشم؟ترم تابستان میتونم بردارم یاچه راهی داره؟

  • 1402/3/7

   سلام. اگر درستون واخد عملی نداره، ترم تابستان معرفی به استاد بردارین.
   اگر هم عملی داره که در ترم تابستان اگر دانشگاه خودتون ارائه کرد که هیچی، وگرنه از سایر دانشگاه ها هم میتونین درخواست مهمانی بگیرین و پاس کنین و فارغ التحصیل بشین

 82. سلام من دو واحدم رو نتونستم پاس کنم این ترم وفقط اون دوواحدم مونده تا فارغ التحصیل بشم سنواتم هم ترم قبل تموم شده.چجورمیتونم اون دوواحدموپاس کنم تازودترتموم بشم؟؟؟

  • 1402/3/7

   سلام. درستون اگر واحد عملی نداره ، ابتدای ترم تابستان درخواست معرفی به استاد بدین تا بتونین زود امتحان بدین و فارغ التحصیل بشین

 83. سلام من دانشگاه پیام نور ورودی سال ۸۵ بودم رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کل واحدها رو پاس کردم و دو درس سه واحدی باقیمانده
  و دنبال مدرک و پاس کردن این دو درس نرفتم
  الان برم دانشگاه مدرک حداقل کاردانی می‌دهند یا اینکه بشه این ۶ واحد را پاس کنم

  • 1402/3/4

   سلام. به نظرم شاید راهی باشه که برگشت به تحصیل کنین و درستون رو تموم کنین. شاید از شما مبلغی جریمه اخذ کنند.
   بهتره به دانشگاه مراجعه و با مسئول فارغ التحصیلی دانشگاه صحبت کنین

 84. من تمام واحدامو پاس کردم ترم اول اشتباها به جای ورزش عادی ورزش ویژه برداشتم، تا اینکه رفتم دانشگاه برای فارق التحصیلی گفتن بایدورزش عادی رو پاس کنی• برای ورزش ویژه مدارک پزشکی ارسال نکردی قبولت نمیکنیم. شما چه راهکاری دارین؟

  • 1402/3/3

   سلام. موضوعی که می فرمایید درست هست. ورزش ویژه مخصوص کسانی است که مشکل جسمانی دارند و توانایی شرکت در کلاسها و ازمون عملی رو ندارند که این موضوع در همان ترمی که اخذ شده باید با سند و مدرک به تائید دانشگاه برسه.
   شما باید این درس رو مجددا بردارین و چون واحد عملی داره متاسفانه امکان اخذ بصورت معرفی به استاد رو نداره.
   ولی اگر مشکل جسمانی دارین که نمیتونین شرکت کنین، مجدد ورزش ویژه بردارین و در همون ابتدا مدارکتون رو به تائید دانشگاه برسونین

 85. من تمام واحدهامو پاس کردم، تا اینکه دانشگاه گفت فقط یک درست باقی مونده تا فارغ التحصیل بشی. چه راه حلی هست که تو این مورد زیاد به مشکل نخوریم؟؟

  • 1402/3/3

   سلام. شما که اگر درستون واحد عملی نداره، میتونین معرفی به استاد کنین ابتدای ترم و زودتر پاس کنین و فارغ التحصیل بشین.
   ولی یک توصیه برای همه دانشجویان پیام نور اینکه براساس لیست ارائه دروس رشتشون که ابتدای هر سال تحصیلی توسط دانشگاه منتشر میشه، درس بردارن و درساشون رو چک کنن. تاکید میکنم که ابتدای هر سال تحصیلی این کار را انجام دهند و لیست را مجددا چک کنند. چون ممکن است لیست دچار تغییراتی شده باشد

 86. سلام من ترم آخر رشته مدیریت بازرگانی هستم و سوالم اینکه اگر همه درس هارو پاس شوم ولی یدونه رو قبول نشم چه اتفاقی میوفته ؟و من قبلا این درس رو یه بار افتادم و دوباره برداشتم

  • 1402/2/30

   سلام . مشکلی پیش نمیاد، اگر درس واحد عملی نداشته باشه میتونین ترم تابستان معرفی به استاد بردارین

 87. سلام در ترم اخر رشته معماری أیا میشه طرح چهار و پنج و نهایی را باهم برداشت ؟؟رفع محدودیت میشه؟؟

  • 1402/2/11

   سلام. مقطع کارشناسی باشین اره
   ولی در مقطع ارشد خیر

 88. سلام..معماری هستم...معدل کل هجده و ترمم نوزده...بیستو شش واخد مانده که سه تاشون طرح هستن ....طرح چهار و پنج و نهایی ...آیا امکانش هست در تابستان درخواست بدم طرح نهایی ارایه بشه ماقبل اخر حساب نمیشم که بتپنم طرح نهایی شش واحدی را تابستان بگیرم یا معرفی به استاد؟؟...آیا قطعا دروس نظری ترم های اخر مثل مبانی نظری معماری که سه واحد تیوری هست در تابستان ارایه میشه که واحدام بیستو چهار واحد بشه.؟؟
  ایا محدودیت سه تا طرح معماری باهم برداشتنم در صورت ترم اخر بودن رفع میکنن؟؟؟

  • 1402/2/11

   سلام. دروس ترم شش به بعد در تابستان معمولا ارائه میشه، بخصوص اگر واحد عملی نداشته باشه
   در ترم اخر کارشناسی میتونین درخواست بدین کارشناس رشته و براتون رفع محدودیت میکنن

 89. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجو کارشناسی ارشد هستم ، ترم بعد ترم آخرم ولی این ترم استاد درس کارگاه(عملی) با من راه نیومدن و گفتن ترم بعد این درس انتخاب کن
  من میتونم ترم بعد این درس و پایان نامه رو همزمان اخذ کنم؟

  • 1402/2/6

   سلام. خیر متاسفانه. همزمان با پایان نامه نمیشه درسی برداشت. بهتره با استادتون صحبت کنین تا در صورت امکان از این موضوع صرف نظر کنند. اگر نشد با کارشناس رشتتون صحبت کنین واز ایشون راهنمایی بخاین.

 90. سلام خاستم بپرسم ازتون اگه آخرین امتحانم 22 خرداد باشه تاریخ فارغ التحصیلی هم 22 خرداد برام میزنن؟؟؟؟؟

  • 1402/1/26

   سلام. زمان فارغ التحصیلی شما همزمان با ثبت آخرین نمره در سیستم گلستان است.

 91. سلام
  دانشجوی ترم آخر می‌تونه تداخل زمانی برای بعضی کلاسها داشته باشه؟مشکلی نداره؟

  • 1401/11/27

   سلام. بله، تداخل همزمانی در کلاسهای تئوری مشکل نداره
   ولی کلاسهای عملی تداخل دار نیاز به هماهنگی با اساتیدتون داره

 92. سلام برای فارق التحصیل دانشگاه پیام‌نور به غیر از درخاست تسویه حساب حتما باید درخواست ترم آخر هم انجام بدیم یانه ؟؟
  چون من همه نمراتم ثبت شده و هیچ مشکلی بابت درسام ندارم فقد مخام کارای فارق التحصیلی رو انجام بدم

  • 1401/11/8

   سلام. درخواست ترم اخری چندین مزیت دارد. اولا اینکه دروسی که باقی مانده و باید پاس کنید را به شما می گویند. اگر درخواست ندهید و به گمان خود همه درسهارو پاس کرده باشید، ممکن است درسی باشد که شما اخذ نکرده اید و برای همان یک درس باید انتخاب واحد کنید. دوم اینکه محدودیت های انتخاب واحد را برای شما حذف می کند . سوم اینکه اگر احیانا معدلتون به حد نصاب نرسیده باشه یا کم باشه برای استخدام و ... به شما اطلاع می دهند که یا سعی کنید با نمرات بهتری درسها را پاس کنید و یا حتی از دروس مازاد انتخاب کنید تا معدلتون به حدنصاب برسه. در غیر اینصورت الزامی برای درخواست ان نیست.

 93. ببخشید ترم تابستان دروس عملی مشاوره بزهکاری ودرس تمرین راهنمایی ومشاوره
  گروهی برا رشته مشاوره ارائه میشه؟؟؟؟؟

  • 1401/11/6

   سلام. اگر دروس واحد عملی دارند، احتمال ارائه ان توسط دانشگاه بسیار کم است. زیرا معمولا دانشگاه ها در تابستان امکانات ارائه واحد عملی رو ندارند. این مورد رو میتونین از کارشناس رشتتون سوال کنین که ایا در سالهای پیش ارائه شده یا خیر

 94. سلام من دانشجوی ترم ماقبل آخرم بخاطر معدلم این ترم 19واحد انتخاب کردم تابستون ترم آخرم اگه تابستونم 9واحد انتخاب کنم یه درس 2واحدی عمومی میمونه راهی هست بتونم تابستون فارغ التحصیل شم؟

  • 1401/11/4

   سلام. متاسفانه در ترم تابستان بیشتر از 9 واحد نمیتونین بردارین. اون دو واحد باقیمونده رو میتونین ابتدای ترم مهر معرفی به استاد بردارین و در همون تابستون درستون رو تموم کنین

 95. سلام
  به نظرتون اگه دو درس پیش نیاز هم باشن رو میشه تو یه ترم گرفت چون ترم ماقبل آخرم و تابستون فارغ التحصیل میشم و اون کتاب چون هم تخصصی و هم عملیه نمیشه معرفی به استاد گرفت و تابستون هم ارائه نمیدن حالا به نظرتون با اصرار و اینا آموزش میزاره بگیرم یا کلا سیستم اجازه نمیده؟

  • 1401/11/3

   سلام. اگر مطمئن هستین که برای ترم تابستان شما تنها 9 واحد درسی باقی میمونه و میتونین فارغ التحصیل بشین، پس مشکلی نیست و میتونین درخواست ترم ماقبل آخر بدین. کسانی که ترم ماقبل اخری اونها تائید بشه بعضی محدودیتهای انتخاب واحد براشون حذف میشه

 96. سلام وقت بخیر من در ترم مهر ۱۴۰۱ ترم آخرم رو برداشتم و الان که بهمن ماهه و ترم تموم شده همه درسامو قبول شدم و فقط پروژه رو تحویل ندادم که تا اون ور عید مهلت ثبت نمره داره .برای ترم جدید که نباید کار خاصی انجام بدم

  • 1401/11/3

   سلام. فقط با استاد راهنماتون برای تاریخ ارائه هماهنگ کنین. شاید نیاز به تمدید مهلت برای ارائه باشه.

 97. سلام خسته نباشید
  من این ترم ۲۵ واحدم مونده که برای همون یک واحد ترم آخر حساب نمیشم جز کارورزی دوتا درسم واحد عملیه میتونم اونارو تابستون بردارم یا ارائه نمیشه؟؟

  • 1401/11/1

   سلام. بهتره درسهای عملیتون رو تو همین ترم بردارین و به ترم تابستان موکول نکنین. معلوم نیست در ترم تابستان دروس عملی ارائه بشود یا خیر

 98. سلام من 14 واحد دارم و درخواست ترم اخری بودن دادم ولی درخواستم تائید نشده و در قسمت توضیحات فقط درج شده مهمان.
  ایا مهمان بودن در مرکزی دیگه باعث میشه که درخواست ترم اخری بودنم تائید نشه؟

  • 1401/10/29

   سلام. معمولا در ترم اخر دانشگاه با درخواست مهمانی موافقت نمیکنه. اگر موافقت شده و مهمان شدین برای تائید درخواست ترم اخری باید نزد کارشناس رشتتون برین. احتمال داره از شما بخان که نزد کارشناس رشته دانشگاهی که مهمان شده برین و بررسی کنند و تائید کنند.

 99. سلام وقت تون بخیر
  من رشته علوم تربیتی گرایش‌ انتخاب کردم‌
  درسای‌ ترم‌ ۳‌ برام‌ بالا‌ نمیاد‌ ،چندتا‌ از‌ درسای‌ ترم‌ ۳‌ رو‌ پاس‌ نکردم‌ اصلا‌ برام‌ نمیاد‌ چیکارکنم؟

  • 1401/10/29

   سلام. احتمالا در این ترم براتون ارائه نشه. در ترم مهر سال دیگه یا همون ترم 5 براتون ارائه بشه. از کارشناس رشتتون میتونین پیگیری کنین

 100. سلام من برا ترم تابستون ۱۳ واحد دارم تا تموم کنم از این ۱۳ واحد ۸واحد عملیه
  چون ترم اخر حساب میشم این ۸واحد رو اجازه میدن بردارم بقیه اش هم معرفی با استاد بگیرم؟؟؟

  • 1401/10/28

   سلام. در ترم تابستان شما در هر حالتی بیشتر از 9 واحد نمیتونین بردارین. و زمانی شما میتونین معرفی به استاد بردارین که تنها یک یا دو درس تمام نظری باقیمانده داشته باشید. برای اخذ دروس عملی در ترم تابستان هم به تصمیم دانشگاه بستگی دارد. در ترم تابستان احتمال ارائه دروس تربیت بدنی، کارورزی و پروژه کارشناسی وجود دارد

 101. سلام . خطای جمع انتخاب واحد ۱۳۷ تا ۱۴۵ واحد برنامه میزنه ک در واقع برای من ۱۴۷ واحد شد الان باید چکار کرد ؟ ممنون

  • 1401/10/28

   سلام. کاربر گرامی، شما درخواست ترم اخری به کارشناس رشته خود داده اید؟؟
   در صورتی که درخواست نداده اید نزد او رفته و بخواهید که ترم اخری شمارو بررسی کند و دروسی که باید پاس نمایید رو بهتون بگن

 102. سلام من ترم آخر هستم و فقط ۱۶ واحد برای فارغ‌التحصیلی میخوام ، ولی در دانشگاه پیام نور زمان امتحان پایان ترم دو تا از درس هام همزمان هست و نمیشه هر دو رو برداشت ، کاری میتونم انجام بدم؟؟

  • 1401/10/27

   سلام. اگر کارشناس رشته ترم اخری بودن شما رو تائید کنه میتونه محدودیت این ازمون همزمان رو برداره براتون. بدین ترتیب که در روز امتحان پایان ترم در یک مکان هر دو ازمون از شما گرفته شود. البته اینکار نیاز به تائیدیه کارشناس رشته و هماهنگی با مراقب جلسه روز امتحان دارد

 103. سلام
  من کلا ۸ واحد تا فراغ التحصیلی دارم که ازین ۸ واحد ۴ واحد پایان نامه است، حالا چون نمیشه پایان نامه رو این ترم بردارم مجبورم ۴ واحد درسی رو انتخاب واحد کنم و چون در سامانه حداقل ۶ واحد باید انتخاب شود، و پیام خطا میدهد، باید بنده چکار کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  • 1401/10/27

   سلام. با کارشناس رشتتون صحبت کنین. با توضیح شرایط و تائید اینکه ترم ماقبل اخر هستین احتمالا محدودیت انتخاب واحد برای شما حذف خواهد شد.

 104. سلام ببخشید من ترم آخرم همه درس های لازم برای فارغ التحصیلی رو برداشتم اما مشکلی ک داره اینه ک مینویسع (جمع واحد های اخذ شده شما بیش از حداکثر تعدادتعریف شده برای فارغ التحصیلی است )اینو چیکار کنم

  • 1401/10/26

   سلام. مگر چند واحد برداشتین ؟ ترم اخر بودن شما توسط کارشناس رشته تایید شده؟
   به کارشناس رشتتون مراجعه و درخواست ترم اخری بدین و بعد این مشکل رو توضیح بدین تا بررسی کنند

 105. ترم اخری هستم موقع انتخاب واحد میزنه ساعت امتحان تطابق دارد چیکار باید بکنم؟

  • 1401/10/26

   سلام. به کارشناس رشتتون مراجعه کنین و بعد از توضیح ترم اخری و تائید ایشون، میتونن براتون محدودیت رو بردارن. فقط در روز امتحان هم باید با مراقب هماهنک کنین تا در همان محل ازمون، هر دو تا امتحان از شما گرفته شود. یعنی برگه ازمون دیگر را هم برای شما می اورند همانجا

 106. سلام .من تازه امروز درخواست ترم آخری دادم . باید صبر کنم درخواستم تایید بشه بعد انتخاب واحد کنم. ؟؟چون دوروز دیگه بیشتر برای انتخاب واحد فرصت ندارم و سیستم بیشتر از چهارده واحد اجازه نمیده بردارم به خاطر ثبت نشدن یکی از نمراتم.اگر الان انتخاب واحد کنم و بعد در حذف و اضافه بقیه را بردارم بعد از تایید درخواستم مشکلی داره؟؟؟؟؟

  • 1401/10/25

   سلام. احتمالا امروز یا فردا نتیجه درخواست شما اعلام بشه و محدودیت ها حذف بشه. اگر نشد شما حتما انتخاب واحد بکنین و در حذف و اضافه دروس دیگر رو بردارین.

 107. با سلام ممنون از پاسخگویی و من بله ۵ درس عمومی معارف دارم و اگه تبصره صادر بشه من سه درس می تونم بردارم و برا تابستون می مونه . و احتمال صادر شدن مجوزه هست یا نه برای دروس معارف عمومی ؟؟؟

  • 1401/10/25

   سلام. هر ترم مجوز دروس عمومی صادر میشه و این ترم هم احتمال زیاد صادر خواهد شد

 108. سلام خسته نباشید من ترم اخرم ١۶ واحد دارم که ٧ واحدش عمومی هست فقط تونستم یک درس معارف بردارم ایا امکانش هست مجوز بدن بتونم بردارم واگه ندن باید چکارکنم

  • 1401/10/25

   سلام. باید صبر کنین تا مجوز اخذ دروس معارفی صادر بشه. اگر صادر بشه احتمالا تا سه درس معارفی مجاز خواهید بود بردارید

 109. سلام من ترم آخر هستم با معدل بالا ی درس آنلاین انقلاب رو ب دلایلی 8شدم و تا حالا همه درسام رو تا ترم آخر بالا شدم هیچ راهی نداره ک نمره قبولی رو بگیرم استاد هم بهم میانترم نمیدن

  • 1401/10/25

   سلام. متاسفانه راهی نیست برای قبولی شما. مگر اینکه این درس ریزشی اعلام بشه و مجددا ازمونش برگزار بشه .

 110. سلام حتما باید نمره ها تأییدشن تادرخواست ترم آخربدم

  • 1401/10/24

   سلام. اگر نمرات شما اعلام شده و قبول شدین میتونین درخواست بدین.

 111. با سلام و خسته نباشید
  من ۱۶ واحد جمعا مانده و ترم آخر هستم و ۱۰ واحد از این مربوط به دروس عمومی معارف هست ( اندیشه۲ و فرهنگ و تمدن و تفسیر موضوعی و انقلاب اسلامی و اخلاق اسلامی ) و طبق مقرارت من مجاز به برداشتن یک درس عمومی معارف هستم و الان من دقیقا چه راه حلی وجود داره تا اینارو بردارم و در غیر اینصورت اگر ۲ درس عمومی معارف رو بردارم و ۳ درس معارف رو در ترم تابستون می تونم بردارم ؟؟؟ تشکر از پاسخگویی

  • 1401/10/24

   سلام. 5 درس معارفی؟؟؟
   حتی اگر بخشنامه اجازه اخذ دروس معارفی برای ترم اخری ها بیاد، شما بیشتر از 3 درس معارفی نمیتونین بردارین. مجوز مربوطه صادر بشه شما میتونین 3 درس معارفی بردارین و بعد در تابستان دو درس باقیمانده رو میتونین بردارین یا معرفی به استاد بزنین

 112. سلام میخواستم بپرسم نمره دروس عمومی دانشگاه پیام نور که درسامانه سما لایو امتحان دادیم کی قراره بیاد؟

  • 1401/10/24

   سلام. ترم خرداد 1401 هم که دروس عمومی بصورت انلاین برگزار شد، تا یک ماه زمان برد که نتیجه امتحانات در سیستم ثبت شود.

 113. یه سوال دارم و یه راهنمایی ازتون خواستم .من الان ترم ۲م کارشناسی ارشد علوم تربیتی م واحدهای عملی رو ترم اول پاس کردم .این ترم خواستم واحد سیمنار بردارم .ولی اونجور که حساب کردم مهر ۱۴۰۲ چهارواحدم میمونه و بهمن ۱۴۰۲واحد پایان نامم میشه .بنظر شما واحد سمینارم همون مهر ماه بردارم که ترم بعدش میشه پایان نامه! یا اگه الان بردارم مشکلی نداره؟ کدوم بهتره اگه امکانش هست لطف کنید راهنمایم کنید واینکه با واحد پایان نامه ۴ واحددرسی نمیدن ؟ راهی نداره که ۴ درسی رو با پایان نامه بردارم. آیا میشه ۲واحد رو بصورت انتخاب واحد کنم وامتحان بدم و۲واحد بصورت معرفی ب استاد بردام همراه با پایان نامه ؟ لطفا راهنمایی کنه ????

  • 1401/10/23

   سلام. کاربر عزیز
   همزمان با درس پایان نامه نمیتونین درس بردارین. برای معرفی به استاد هم تنها باید یک درس نظری باقیمانده داشته باشید. درسی که واحد عملی نداشته باشد.درس سمینار رو هر ترمی که میتونین بردارین.

 114. بله مچکرم از راهنماییتون
  فقط یه سوال دیگه اینکه تاکی درخواستم تائید میشه یعنی میشه تا قبل ۲۷ جواب درخواستم بیاد و انتخاب واحد کنم؟

  • 1401/10/21

   سلام. احتمالا تا اون موقع نتیجه درخواست شما هم خواهد امد. اگر نیومد پیشنهاد می کنم که انتخاب واحد بکنین و بعد میتونین در حذف و اضافه سایر دروس هم بردارین

 115. سلام
  برای درخواست ترم آخری الان میتونم از طریق سایت اقدام کنم و زمانی که درخواستم تائید شد انتخاب واحد کنم یا باید منتظر بمونم نمرات این ترم وارد بشه و ثبت نهایی بشه؟ واینکه اول باید درخواستم تائید بشه بعد انتخاب واحد کنم درسته؟؟ (۲۴ واحد دارم)
  اگر بخوام منتظر نمرات بمونم که طول میکشه

  • 1401/10/21

   سلام. همین الان درخواست ترم اخری بودنتون رو ثبت کنین. اگر سیستمی نشد حضوری برین پیش کارشناس رشته و درخواست ترم اخری بدین. سعی کنین در همین مهلت اولیه انتخاب واحد که تا 27 دی هست ترم اخری بودن شما تعیین تکلیف بشه و انتخاب واحد کنین. منتظر نمراتتون نباشین

 116. سلام وقتتون بخیر
  من ۲۳ واحد دارم تا درسم تموم بشه و میخوام درخواست ترم آخری بدم.ولی این ترم یکی از درس هام رو نتونستم پاس کنم و افتادم الان در مجموع بااین درسی که پاس نکردم ۲۳ واحد دارم.
  آیا با درخواستم موافقت میکنن یا بخاطر این درسی که افتادم درخواستم رد ميشه؟؟؟

  • 1401/10/21

   سلام. اگرمجموعا 23 واحد باقیمانده دارید مشکلی برای ترم اخری بودن ندارید و ترم اخر محسوب می شوید

 117. سلام تورو خدا جواب بدید من ترم 8 هستم و 26واحد برام مونده که بیشتر تخصصی هستن می تونم بدون رعایت پیش نیاز 20 واحد این ترم و6 واحد ترم تابستان بردارم دروسی که برام باقی مونده همه پیش نیاز هم هستن و چون ترم آخر محسوب نمی شم نمی تونم بدون رعایت پیش نیاز همه رو بردارم آیا راه حلی برای من هست؟

  • 1401/10/21

   سلام. این مورد رو باید کارشناس رشتتون بررسی کنه. بوده شرایطی که کارشناسان رشته همکاری کردن و دروس رو هم نیاز کردن. ولی باز هم باید این موضوع و دروس باقیموندتون توسط کارشناس بررسی بشه و در صورت امکان بهتون اجازه اخذ بدن

 118. سلام.آیا می تونیم کارشناسی رشته ادبیات انگلیسی رو در پیام نور شش ترم پاس کنیم؟

  • 1401/10/19

   سلام. به نوع تحصیل شما بستگی دارد، ولی هستند کسانی که شش ترمه تحصیل کارشناسی رو تموم کردند

 119. سلام.من کلا 15واحد برام مونده.می خوام انتخاب واحد کنم ولی دو تا درس تداخل امتحان داره.راه حلش چیه؟؟

  • 1401/10/18

   سلام. با کارشناس رشتتون صحبت کنین. همکاری خواهند کرد و در یک روز و یک ساعت و در یک مکان از شما دو امتحان گرفته خواهد شد. بعد از تائید کارشناس رشته، در روز امتحان با مراقب سر جلسه هم باید هماهنگ کنید تا سوال امتحان دیگر شما را نیز بیاورند

 120. سلام مجدد. دروسی که واحد نظری_عملی دارن ، انتخابشون در هر ترم محدودیتی نداره!!!؟ من چند تا درس برداشتم که واحد عملی_نظری داشتن بعدا مشکلی پیش نمیاد ؟؟ ممنون

  • 1401/10/17

   سلام. از این لحاظ محدودیتی وجود ندارد. ولی در کل بهتر است براساس لیست ارائه دروس رشتتون انتخاب واحد کنید

 121. سلام وقت شما بخیر. من ۲۴ واحدم مونده برای فارغ التحصیلی اما تاریخ و ساعت امتحان ۲ عنوان از درسهام تداخل داره ، آیا راه حلی برای رفع این مشکل هست؟ ممنون از شما

  • 1401/10/17

   سلام. بله، امکان پذیراست. با کارشناس رشته خود مشورت کنید. شما می توانید در روز امتحان در یک مکان هردو امتحان را شرکت کنید. ولی نیاز به تائیدیه کارشناس رشته دارد و در روز امتحان نیز باید با مراقب جلسه صحبت کنید

 122. سلام یه سوال داشتم من قبلا دانشگاه ازاد کاردانی رشته زبان میخوندم و درسم تمام شد ولی دنبال کارای فارق التحصیلیم نرفتم و الان دارم پیام نور رشته مدیریت میخونم .حالا بعضی دروس مشابهمو میخوام تطبیق واحد انجام بدم الان این ترم جدید ترم اخرم محسوب میشه میتونم این ترم مجوز ترم اخرمو بگیرم ولی بعضی از دروس عمومیم که قبلا در دنشگاه قبلیم پاس کردمو و الان پیش نیاز درسای الانم هستن رو مثل اندیشه ۲ و تربیت بدنی ۱ رو بگیرم و در حین درس خوندن برم کارای فارق التحصیلیمو انجام بدم و بیام تطبیق واحد انجام بدم یا حتما باید قبل انتخاب واحدم دروسی که میخوام تطبیق واحد انجام بدمو بیارمشون ؟؟؟

  • 1401/10/17

   سلام. تطبیق واحد پیش از اخذ دروس باید صورت پذیرد. پیشنهاد میکنم با کارشناس رشتتون صحبت کنین تا اگر راهی هست کمکتون کنه

 123. سلام. دانشجوی کارشناسی هستم. تقریبا ۱۰ واحدم مونده، انتخاب واحد فردا شروع میشه و من وقت نمیکنم قبل انتخاب واحد پیش کارشناس رشته برم، میخواستم بدونم چی میشه اگه درخواست ترم آخری ندم؟

  • 1401/10/16

   سلام. برای 10 واحد مشکلی پیش نمیاد براتون. ولی خب شما انتخاب واحد کنین و در همین مهلت انتخاب واحد برین پیش کارشناس رشتتون تا بررسی کنه

 124. سلام و تشکر از بابت راهنمایی هاتون
  بنا به تعریف شما من ترم آخری نیستم کلا ۲۸ واحدم مونده ، برای ترم جدید هم بیشتر از ۲۴ نمیشه برداشت، الان معدل من حدود ۱۵ شده ،باز هم نمیتونم ۲۴ واحد بردارم تا دو درسم برای تابستان بمونه؟

  • 1401/10/15

   سلام. ترم تابستون شما تا 9 واحد میتونین بردارین. این ترم شاید شامل شرایط دانشجویان ماقبل اخر بشوید. نزد کارشناس رشته خود رفته و درخواست بررسی بدهید

 125. سلام. من ترم 7 کارشناسی هستم و برای ترم 8 (ترم آخر) فقط 17 واحدم مونده یعنی میتونم ترم بعد فارغ التحصیل بشم. فقط مشکل اینجاست که احتمال داره این ترم مشروط بشم (با اینکه همه دروس رو قبول شدم). با وجود مشروطی در این ترم، بازم میتونم 17 واحدم رو ترم بعد بردارم چون ترم آخرم هست؟
  ممنون میشم جواب بدین خیلی مهمه.

  • 1401/10/13

   سلام. بله، ان شالله شما میتونین ترم بعد تمامی درسهای باقیمانده رو بردارین و فارغ التحصیل بشین. در ترم اخر محدودیت های مشروطی و ... وجود ندارد. ولی نیاز است که برای رفع محدودیت ها و امکان انتخاب واحد تمامی دروس ، کارشناس رشته ترم اخری بودن شما را تایید نماید. در ابتدای ترم بعد نزد کارشناس رشته رفته و درخواست ترم اخری بدهید

 126. سلام وقت بخیر من ۲۵ واحد باقی مانده دارم میتونم درخواست ترم آخر بدم ۲۱ واحد بردارم و دو درسم رو معرفی به استاد بردارم ؟

  • 1401/10/13

   سلام . خیر امکان همچین کاری نیست
   شما در ترم اخر در هر صورت بیشتر از 24 واحد نمیتونین بردارین. یک یا دو درس که واحد عملی نداره رو میتونین در ترم تابستان بصورت معرفی به استاد برداشته و فارغ التحصیل شوید

 127. سلام
  ورودی مهرماه سال ۱۳۹۰ هستم . اگر با سپری شدن ۲۵ نیمسال تحصیلی در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور ، تحصیلم تمام نشد(معدل کل ۱۴) و حداکثر ۲ یا ۳ درس باقی ماند ؛ تکلیف ادامه تحصیلم چگونه می شود؟
  ممنون از راهنمایی شما .

  • 1401/10/11

   سلام. این مورد در اختیار دانشگاست که تصمیم گیری کند.

 128. سلام.من دانشجوی ارشد هستم و فقط یک درس روش تحقیقم مونده و اگر بخوام چندتا درس که نمره پایین گرفتم رو به صورت جبران معدل همراه این یک درس بگیرم میشه؟و اینکه اگر میشه من با مدیر آموزشم صحبت کردم و ایشون انگار اطلاعی از این قانون ندارند و شما میدونید به غیر از ایشون و کارشناس آموزش من باید با چه کسی صحبت کنم؟

  • 1401/10/11

   سلام. اخذ دروس جبران معدل زمانی امکان پذیر هست که معدل شما به حد نصاب 14 نرسه. اگر بعد از پایان دروستون هنوز معدل شما کمتر از 14 باشه میتونین درخواست دروس جبرانی کنین

 129. سلام. ببخشید من ترم آخر هستم و تمامی درس ها رو پاس کردم غیر از یکی از درس ها پاس نشدم. باید چکار کنم؟ یک ترم دیگه برای یک درس بشینم یا...!؟ ممنون میشم جواب بدید

  • 1401/10/8

   سلام. اگر درستون واحد عملی نداره، میتونین اون درس رو بصورت معرفی به استاد بردارین و زودتر امتحان بدین و فارغ التحصیل بشین

 130. سلام. شرایط سنوات ارفاقی برای کسانی که داخل پنج سال درس هاشون تموم نمیشه و دو ترم سنوات ارفاقی شرایطش چیه؟

  • 1401/10/8

   سلام. حداقل 90 تا 95 واحد پاس شده داشته باشه و معدلش هم به نسبت و به تشخیص کارشناس بررسی کننده خوب باشه . در کل بتونه در یک ترم یا دو ترم درسش رو با حداقل معدل تموم کنه

 131. سلام من سال 97وارد دانشگاه پیام نور شدم و کلا پنج سال معافیت تحصیلی بهم دادن الان من 88واحد پاس کردم الان یک ترم بهمن و تابستون باقی مونده الان من یک ترم کم میارم برای فارغ‌التحصیلی لطفاً یک راه حل پیشنهاد بدین????

  • 1401/10/7

   سلام. شما 5 سال سنوات اصلی دارین. بعد این 5 سال در صورت داشتن شرایط میتونین از دو ترم سنوات ارفاقی هم بهره مند بشین تا درستون رو تموم کنین

 132. سلام من ترم اخرم درخواست هم داده بودم 19 واحد کلا درسم مونده بود همشو قبول شدم تو یکیش ایت ترم 9.33 گرفتم استاد میان ترم نداد، چیکار کنم اینم قبول بشم تا نمونه برای ترم های دیگه چون نمیخواهم ترم دیگه بمونم

  • 1401/10/7

   سلام. کلا شدین 9.33؟
   خب اگر میتونین با استادتون صحبت کنین که بهتون نمره میانترم بده
   وگرنه متاسفانه هیچ راهی نیست و اگر درس تئوری هست و واحد عملی نداره باید برای ترم بعد بصورت معرفی به استاد بردارین تا پاسش کنین.

 133. در دانشگاه پیام نور اگر ۲۸ واحد برا ترم ۵ مانده باشد که فارق التحصیل شویم، با معدل ۱۷ ممکن است ۲۴ واحد ترم ۵ برداریم و ۴ واحد معرفی به استاد، که فارق التحصیل شویم؟

  • 1401/10/4

   سلام. کاربر گرامی
   شما در هر ترم بیشتر از 24 واحد نمیتونین بردارین. در ترم تابستان هم 9 واحد. اگر بیشتر از 24 واحد باقی مانده داشته باشید به ترم بعد منتقل می شود.

 134. دانشجوی پیام نور هیتم ترم اخر برام ۲۸ واحدد میمونه، میتونم ۲۸ واحد را بردارم؟

  • 1401/10/4

   سلام. شما در ترم های عادی در هر صورت بیشتر از 24 واحد و در ترم تابستان بیشتر از 9 واحد نمیتونین بردارین.

 135. سلام من دانشجوی ترم آخرم 24 واحد برداشتم ولی نتونستم 20 واحدشو شرکت کنم تو امتحان الان برای ترم بعد از اول باید برم دانشگاه درخواست ترم آخر بودن بدم یا میتونم بازم بردارم

  • 1401/10/4

   سلام. شما باز باید درخواست ترم آخری بدین.

 136. سلام من ۳۲واحد دارم که اگه ترم بعد ۲۰تا بردارم ۱۱واحد میمونه میشه تابستون کلش رو بردارم؟

  • 1401/10/3

   سلام. خیر متاسفانه
   در ترم تابستان در هر حال بیشتر از 9 واحد نمیتونین بردارین

 137. با سلام من ترم آخرارشد هستم ۸واحد باقیمانده رو برداشتم ولی متاسفانه یه درس ۲ واحدی رو پاس نکردم درس دیگه ای هم برام باقی نمونده تکلیف این درس من چی میشه؟

  • 1401/10/2

   سلام. اگر درستون نظری هست و واحد عملی نداره، میتونین در ابتدای ترم بعد معرفی به استاد بردارین

 138. سلام من ترم اخرم و یه درس عملی نظری۳ واحدی(۱واحد عملی دوواحد نظری) رو افتادم
  راهی هست زود تر پاس کنم ؟
  ترم بعدی میتونم فقط ۳واحد بردارم؟

  • 1401/10/1

   سلام. چون این درس واحد عملی داره، نمیتونین معرفی به استاد بردارین. باید بصورت عادی بردارین

 139. سلام و درود
  من ترم آخرم،و ریاضی ۲ تا الان مونده اگه فقط تو این درس نمره قبولی کسب نکنم چی میشه؟تبصره چیزی داره؟ تا الآنم هیچ مشروطی نداشتم

  • 1401/10/1

   سلام. اگر نمره قبولی در این درس کسب نکنین، هر وقت که این درس پاس بشه نمره پاس شده محاسبه خواهد شد و نمره ردی محسوب نمی شود. نمره ردی فقط در معدل ترمی موثر است. اگر این درس رو نتونین پاس کنین، ترم اینده میتونین معرفی به استاد بزنین و تموم کنین درستون رو

 140. سلام من ۳۴ واحدم مونده ،اگر معدلم به گونه ای باشه که نتونم ترم بعد ۲۴ واحد بر دارم ،ایا در ترم تابستان معرف به استاد میدن؟چون ترم بعد ۲۰ واحد+۸ واحد تابستان در نتیجه ۶ واحد من میمونه باید چیکار کنم ؟یعنی میمونه برای پاییز فارغ التحیلیم؟

  • 1401/9/22

   سلام. شما در ترم تابستان مجموعا بیشتر از واحد نمیتونین بردارین. اگر درسی بمونه میتونین ابتدای ترم مهر درخواست معرفی به استاد بزنین

 141. سلام من ترم آخرم ولی دو تا درسمو میوفتم ، میتونم ترم دیگه بردارم یا تموم این درسایی که این ترم بدون پیشنیاز برداشتم هم باید بردارم؟؟

  • 1401/8/26

   سلام. نه مشکلی پیش نمیاد
   اگر شما در این ترم با رعایت پیش نیاز و هم نیاز درسارو برداشتین و احیانا درس پیش نیاز رو نتونین پاس کنین و درس پس نیاز یا هم نیاز پاس بشن، مشکلی برای اونها پیش نمیاد و شما میتونین ترم بعد درس پیش نیاز رو بردارین.

 142. با عرض سلام ،من سال ۹۸ درسم رو در دانشگاه پیام نور رو تموم کردم،،ولی مقداری بدهی داشتم به دانشگاه و الان که میخام وارد سایت دانشگاه بشم میزنه که دانشجو وجود ندارد ؟! یعنی چی شده ؟! شهرستان هستم و نمیتونم ب دانشگاه مراجعه کنم جواب تلفنم رو نمیدن خیلی نگرانم نکنه چهار سال تحصیلم هیچی بشه ؟! ممنون میشم جوابم رو بدید

  • 1401/8/20

   سلام. داشتن بدهی و عدم پیگیری ممکنه سبب مشکل بشه، بخصوص اینکه چندین سال از این موضوع گذشته، ولی فکرنمیکنم باعث لغو تحصیل شما شده باشه. شاید با نرم روز بدهی شهریه شما رو حساب کنن و با پرداخت اون مدرکتون رو تحویل بدن. اصل اساسی در این موضوع این هست که ممکنه شما درستون رو کامل تموم نکرده باشین و برای مثال یک یا دودرس باقیمانده داشته باشین که باید پاس می کردین و اطلاع نداشتین و پیگیری هم نکردین. در این صورت قضیه کلا متفاوت خواهد شد.
   اگر نگران تحصیل خود هستید حتما باید به دانشگاه مراجعه کنین و پیگیری کنین. این کار رو هرچه سریعتر و در همین ترم انجام بدین که با رفتن به ترم بعد ممکنه میزان جریمه بیشتر بشه و یا اصلا دیگر نشود کاری کرد

 143. سلام من ۲۲ واحد باقی مونده بود که ترم اخریم ، ولی یه مشکلی برام پیش اومده
  یه درس سه واحدی دارم که باید حتما بر میداشتم، یعنی باید حذف و اضافه میکردم و به جای یه سه واحدی که انتخاب کردم ، یکی دیگه رو برمیداشتم.
  الانم حذف و اضافه تموم شده و نمیدونم چکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟

  • 1401/8/11

   سلام. حضوری برین پیش کارشناس رشتتون وازشون بخاین که براتون حذف و اضافه کنه. احتمالا بتونه کمکتون کنه و براتون درسارو جابجا کنه.

 144. سلام
  من دانشجوی رشته معماری ام و ۱۶ واحدم۹ مونده تا فارغ التحصیل شم با توجه به اینکه توی توضیحات چارت درسی هر ترم نوشته شده نمیتونید دو درس طرح رو با هم توی یک ترم بردارید میتونم ترم آخر دو درس طرح۵ و طرح نهایی رو با هم بگیرم؟

  • 1401/8/10

   سلام. دانشجویان ترم اخر چنانچه ترم اخری بودن انها توسط کارشناس رشته و دانشگاه تایید بشه، معمولا می توانند بدون محدودیت های رایج در ترم اخر انتخاب واحد کنند. با کارشناس رشته خود صحبت کنید و کسب اطلاع کنید.

 145. سلام وقت بخیر ترم بعد من ترم اخر میشم ولی دوتا از درسای پیش نیاز کارورزی رو پاس نکردم
  ترم اخری برای برداشتن کارورزی به مشکل میخورم ؟

  • 1401/7/7

   سلام. خیر، در ترم اخر محدودیتهای انتخاب واحد برای دانشجویان لغو می شود. ولی لازمه این کار تائید ترم اخر بودن شما توسط کارشناس رشته است. نزد کارشناس رشته رفته و از او بخواهید که ترم اخری بودن شما را تائید و محدودیت های انتخاب واحد را نیز برطرف نماید

 146. سلام من دانشجوی پیام نور هستم.
  اگر در دانشگاه پیام نور درسی رو که برداشتیم تعداد
  نفرات در کلاس به 69 نفر نرسه کلاس حضوری برگزار
  میشه یا مجازی ؟

  • 1401/6/29

   سلام. بالای 15 نفر کلاس حضوری خواهد بود

 147. سلام
  من کلا یه واحد دارم این ترم
  درس کاراموزی ایا امکانش هست نمره ی من زودتر وارد شود تا فارغ تحصیل شوم

  • 1401/6/23

   سلام. شما هر زمان که ساعات موظفی خود را به اتمام برسانید و این موضوع از طرف محل کاروروزی به دانشگاه اعلام شود، استاد کارورزی می تواند نمره شما را ثبت کند. به محض ثبت نمره و تائید ان، شما فارغ التحصیل محسوب خواهید شد

 148. سلام ، من دانشجوی رشته مترجمی زبان هستم ، این ترم وارد ترم ۹م میشم ولی متاسفانه به علت تداخل یا عدم رعایت پیش نیاز بیشتر از ۶ واحد نمیتونم بردارم ، از یکی دوستان شنیدم کمتر از ۱۲ واحد حذف ترم میشم ، هیچ راه حلی وجود داره ؟ حدودا ۲۰ واحد مونده تا فارغ التحصیلیم که متاسفانه دروس ترم زوج یا فرد اراعه میشن نه هر ترم

  • 1401/6/16

   سلام . یعنی شما با اخذ 20 واحد دیگه فارغ التحصیل میشین. اگر اینطور هست شما ترم اخر محسوب میشین و بدون هیچ محدودیتی میتونین باقی درساتون رو بردارین. تا سقف 24 واحد باقیمانده ترم اخری محسوب میشین در کارشناسی. تا قبل از 19 شهریور نزد کارشناس رشته خود رفته و درخواست بررسی ترم اخری بودن بدهید و چنانچه بودید درخواست رفع محدودیت انتخاب واحد بدهید

 149. سلام. من ترم 7 هستم یعنی از مهرماه پیش رو. معدل الف هم هستم. من یک درس 1 واحدی عملی دارم که بر نداشتم ترم های قبل. الان می خواستم ببینم که این واحد رو به صورت معرفی به استاد میدن بهم؟ من تا الان 120 واحد از 150 واحد رو پاس کردم این ترم 15 واحد ارائه دادن ترم بعدم 15 تا. و یک نکته دیگه تحت نظر و معرفی به استاد یکیه؟؟ ممنون از شما

  • 1401/6/16

   سلام. شما دانشجوی ترم اخر پیام نور هستین؟
   اگر پیام نور هستین برای معرفی به استاد نمیتونین درس با واحد عملی بردارین. ولی برای سایر دانشگاه ها اطلاعی ندارم

 150. سلام من چندتاسوال دارم لطفا جواب بدید
  1 وقتی کمتر از ۲۴ واحد برامون موند حتما باید بریم دانشگاه اعلام کنیم‌ترم‌اخریم ؟
  ۲من کارشناسی مدیریت بازرگانی میخونم ایاباید توسیستم‌گلستانم‌حتما انتخاب گرایش انجام بدم؟
  ۳بعد از پاس کردن کامل واحدای کارشناسی کی‌مدرک لیسانسو بم میدن؟
  ۴ارشد پیام نور یا ازاد بدون کنکور داریم یا باید حتماکنکور بدیم؟
  ۵تربیت بدنی و ورزش ویژه رو حتماباید بگیریم ؟
  ۶کارشناسی مدیریت بازرگانی چندواحده؟

  • 1401/6/6

   سلام. دوست عزیز
   اگر جزو کاربران و اعضای سایت Pnueb.com هستید، لطفا از طریق ادمین کانال تلگرام با همکاران من در ارتباط باشید تا راهنمایی لازم صورت پذیرد و پاسخ سوالات شما داده شود

 151. سلام من ۱۵واحد مونده امکان داره تابستون به جای ۹واحد ۱۵ واحد بردارم

  • 1401/6/4

   سلام. خیر
   در ترم تابستان سقف انتخاب واحد 9 می باشد. در هر شرایطی بیشتر از این تعداد نمی شود

 152. سلام من 2 واحد دهرم که بردارم اگه انتخاب واحد
  تمدید بشه میتونم بردارم.

  دانشجوی یک ترم به آخر می‌تونه 2 درس معارف برداره ؟؟؟؟

  • 1401/6/3

   سلام. اگر تو مهلت اولیه انتخاب واحد درس برداشتین، تو حذف و اضافه میتونین اون درس رو هم بردارین. برای اخذ دو درس معارفی برای ترم ما قبل اخر باید بخشنامه صادر بشه، در حالت عادی امکان پذیر نیست

 153. سلام من می‌تونم دو درس رو بردارم ولی برام خطا میزنه
  که ساعت امتحانشون یکیه ؟
  چکار کنم؟

  • 1401/6/1

   سلام. این از اون موارد و محدودیت هایی است که کارشناس رشتتون میتونه براتون رفع کنه

 154. پیش نیازها رو پاس کردم. هر کاری می‌کنم خطا میزنه
  یعنی موقع حذف و اضافه نمی‌تونم رردارم ؟

  • 1401/6/1

   سلام. شما الان باید انتخاب واحد بکنین تا در حذف و اضافه امکان تغییر برای شما فراهم شود.
   اگر احیانا برای برداشتن درسی مشکل دارین باید نزد کارشناس رشتتون برین تا راهنماییتون کنن

 155. سلام من این ترم انتخاب واحد کردم.
  دروس حقوق هوایی و حقوق دریایی رو داخل چارت
  می‌تونم بردارم. ولی هر کاری می‌کنم خطا میزنه.
  موقع حذف و اضافه برم دانشگاه می‌تونن برام درستش
  کنن؟؟؟
  یه ترم دیگه هم دارم.

  • 1401/6/1

   سلام. حتما تو همین مهلت انتخاب واحد ترم مهر درس بردارین، وگرنه ممکنه براتون مرخصی رد بشه. در حذف واضافه امکان انتخاب واحد وجود ندارد.
   اگر برای اخذ دروس مشکلی دارین، شاید بخاطر پیش نیازهای ان باشد. به کارشناس رشتتون مراجعه کنین و ازشون بخاین که محدودیت ها رو بررسی و در صورت امکان رفع کنند

 156. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی پیام نور هستم اگر ترم تابستون رو پاس بشم ۱۶ واحد برای پاییز میمونه
  که شامل ۶ واحد معارف هستش
  اندیشه اسلامی ۲
  اخلاق اسلامی
  و انقلاب اسلامی
  واحد های عمومی منم ۹ تاش مونده که اگه زبان خارجه و فارسی و اندیشه اسلامی ۲ و ورزش ویژه بردارم تکمیل میشه
  ولی برای ترم پاییز ورزش ویژه و تربیت ویژه ارائه نشده راهکارش چی هست ممنون میشم راهنمایی کنید
  از طرفی فردا آخرین مهلت ثبت نام ترم پاییز دانشگاهه
  منم تو سایت نمیتونم انتخاب واحد کنم سیستم خطا میزنه برای دروس معارف
  میخواستم ببینم این پروسه حداقل چقد زمان می‌بره ؟ ممکنه نتونم ترم پاییز رو بردارم ؟؟

  • 1401/5/31

   سلام. حتما هرطور شده تعدادی درس رو برای ترم مهر فعلا بردارین. ولی با توجه به شرایطی که فرمودین و این تعداد دروس عمومی و معارفی، خیلی بعدی میدونم در یک ترم بتونین همشو بردارین. حتی اگر بخشنامه دروس معارفی و عمومی هم بیاد بعید میدونم این حجم دروس عمومی و معارفی رو اجازه بدن در یک ترم بردارین. حتما با کارشناس رشتتون سریعتر مشورت کنید.

 157. سلام من ترم اخرم ورزش ۱ داشتم یادم رفت برم امتحان بدم الان باید چکار کنم

  • 1401/5/30

   سلام.یعنی ازمون عملی رو شرکت نکردین یا ازمون تئوری؟
   اگر ازمون تئوری رو شرکت نکردین که درس حذف شده و باید در یک ترم اون رو بردارین و امکان معرفی به استاد هم ندارد.
   اما اگر ازمون عملی رو شرکت نکردین، سیستم گلستان رو چک کنین، شاید نمرتون به حد نصاب قبولی رسیده باشه.
   ولی اگر باز هم به حد نصاب قبولی نرسیده باشه باید در یک ترم اون رو بردارین

 158. سلام من ترم اخرم دو درس معارف دارم ولی بهم خطا میده به کارشناس هم مراجعه کردم گفتند فقط یکی رو میتونی برداری مجوزش هنوز نیومده که بتونم این خطارو بردارم این حرف درسته مگه نمیگن ترم اخر میتونن تا دو درس معاف هم بردارن

  • 1401/5/30

   سلام و وقت بخیر
   اگر کارشناس رشته براتون نتونسته کاری کنه پیش مسئول بالاتر مثلا معاون و یا حتی رئیس دانشگاه برین.معمولا کارشناسان رشته برای اخذ دو درس معارفی همکاری می کنند. ولی خب اگر امکان اخذ درس برای شما فراهم نیست، شما فعلا همون یک درس رو بردارین، تو حذف و اضافه مجددا مراجعه کنین به کارشناس رشته تا محدودیت رفع بشه. شاید تا اونموقع مجوز اخذ دروس معارفی برای ترم اخری ها بیاد
   البته احتمال این موضوع هم هست که کارشناس رشته ترم اخر بودن شما رو نتونسته تائید کنه

 159. سلام من تا تابستون سال دیگه ۱۱۷ واحد پاس میکنم آیا میشه توی تابستون ۲۰ واحد بردارم که تموم بشم رشتمم حقوقه معدلم ۱۶ اس

  • 1401/5/28

   سلام. متاسفانه در ترم تابستان در هر حالتی بیشتر از 9 واحد نمیتونین بیشتر بردارین.

 160. سلام من ترم آخرم 17 واحد دارم که 6 واحدش معارف الان میگن 4 واحد معارف بیشتر نمی تونی برداری 2 واحدشو می تونم این ترم معرفی به استاد بردارم ؟؟؟

  • 1401/5/27

   سلام. خیر ، باید در ترم اینده معرفی به استاد بردارین. شاید در هنگام حذف و اضافه مجوز و بخشنامه اخذ سه درس معارفی برای ترم اخری ها بیاد. البته شاااااید
   اگر اومد میتونین در حذف و اضافه درس دیگر رو هم بردارین ان شاالله

 161. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ترم ماقبل آخر هستم کل واحد هایی ک گرفتم تا این ترم ۱۱۰ واحد و ۲۹ واحد با دروس معارف ک پاس نکردم برام میمونه.
  و تا الان معارف پاش نکردم ۱۲ واحد معارف مونده برام خواستم راهنمایی کنید.

  • 1401/5/27

   سلام. یعنی تا الان اصلا معارف پاس نکردین؟؟؟؟؟
   طبق قانون شما برای همین 12 واحد معارف که حدودا 6 درس میشه، شاید مجبور بشین سه ترم دیگه بخونین. چون در هر ترم فقط یک درس معارفی اجازه میدن که بردارین، مگر ترم اخر باشین که دو درس اجازه بدن، و اگررررر بخشنامه بیاد به بچه های ترم اخر اجازه میدن که 3 درس معارف بردارن و نه بیشتر.

 162. سلام وقت بخیر
  من جز اتباع هستم و سرترمم بسته شده
  دو واحد تابستون برداشتم که این هفته امتحانشه که بعدش دو درس بمونه معرفی به استاد بگیرم

  اگه نتونم تا روز امتحان شهریه رو بریزم(به خاطر سرترم) بعدش بریزم نمره ام ثبت میشه؟؟؟

  و اینکه برای پیام نور ترم اخرم


  کسی که تو تایم انتخاب واحد که تا ۲۸ مرداده
  نتونه هیچ واحدی برداره
  تو همون حذف و اضافه ی مهر ماه
  میتونه شهریه ثابت رو بریزه و واحد برداره؟؟؟؟؟


  یعنی من اگر این امتحانو ندم ۶ واحدم میمونه
  بعد از تایم ثبت نام برام ارائه میشه؟
  چون سنواتم کم مونده

  • 1401/5/27

   سلام. نکته اول اینکه تا 28 مرداد اگر انتخاب واحد نکنین، امکان انتخاب واحد در مهلت حذف و اضافه وجود نداره و شما باید برای ترم مرخصی بگیرین. پس حتما حتما در همین مهلت انتخاب واحد درس اخذ بفرمایید.
   برای سرترم و شهریه هم هرچه زودتر از دانشگاهتون پیگیری کنین تا مشکل برطرف بشه و نمراتتون ثبت بشه و بتونین درس بردارین . اگر برای انتخاب واحد هم محدودیتی دارین برین پیش کارشناس رشتتون تا محدودیت رو رفع کنه

 163. سلام من ۹واحد ناتمام ترم تابستون دارم و۱۵ واحد نگذرانده وترم قبل مشروط شدم میخواستم بدونم ترم مهر میتونم ۱۵ واحد بردارم در صورتی که مشروطی ۱۴واحد بیشتر نمیدن؟

  • 1401/5/26

   سلام. بعنی با گذراندن 9 واحد، شما 15 واحد باقی میمونه و ترم اخری محسوب میشین؟
   اگر جواب بله هست ، شما ترم اخری محسوب میشین و میتونین بدون محدودیت تا 24 واحد درس بردارین. ولی حتما حتما در همین مهلت اولیه انتخاب واحد که تا 28 مرداد است، درس بردارین و به حذف و اضافه موکول نکنین. اگر در مهلت انتخاب واحد درسی برندارین، در مهلت حذف و اضافه هم نمی تونین درسی بردارین

 164. سلام وقتتون بخیر
  من سال 95 از یه دانشگاه دولتی با رشته ادبیات انگلیسی فارغ التحصیل شدم. همون سال در رشته حقوق وارد دانشگاه پیام نور شدم . الانم ترم 5 هستم و تقریبا 99 واحد پاس کردم. آیا امکانش هست که دروس عمومی که تو دانشگاه قبلیم پاس کردم رو با دروس عمومی این دانشگاه تطبیق بدم؟؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین...
  ممنون

  • 1401/5/26

   سلام. بله میتونین، ولی یکم زمانش دیر هست. چون تطبیق دروس تا سال 2 یا ترم 4 امکان پذیر هست. با این حال با کارشناس رشتتون صحبت کنین و درخواست تطبیق بدین بهشون.

 165. سلام خسته نباشید من قبلا ۴نیم سال مرخصی عادی گرفتم
  میخواسم بپرسم بازم میتونم این ترم مهر و مرخصی بگیرم
  کارشناسی پیوسته هستم

  • 1401/5/26

   سلام. یعنی دو سال مرخصی گرفتین؟
   اینو کارشناس رشتتون باید بررسی کنه که ببینه امکان پذیر هست یا نه

 166. بله سه تا درس معارف دارم
  ولی مدیر دانشگاه گفت که اوکی شده و محدودیت ها رفع شده،بهشون گفتم که نه رفع نشده من هنوز هم نمیتونم اون دوتا درس باقی مانده معارف رو بردارم
  گفت خانم رو سیستم من اوکیه،برو
  زنگ میزنم کارشناس رشتم میگه به من مربوط نیست
  نیاز به مراجعه حضوری هست دوباره؟

  • 1401/5/25

   سلام. صددرصد وقتی بصورت تلفنی به نتیجه نمیرسین باید حضوری برین. برین پیش مسئول مربوطه و ازش بخاین که درسا رو برداره براتون.

 167. سلام وقتتون بخیر
  من فقط بیستوپنج واحد باقی مونده دارم هیچ راهی نیس برای این ترم فارغ التحصیل شدن؟ اخه برای درخاست ترم اخر بودن باید بیستوچهار واحد مونده باشه! معدل ترم قبلم بالای هفده نشده امسال میخوام ارشد شرکت کنم خیلی زحمت کشیدم براش اگه نشه یک سال عقب میمونم برای یک واحد لطفا اگه راهی هست بگین ممنون میشم برام خیلی مهمه

  • 1401/5/24

   سلام. اگر 25 واحد باقیمانده دارین متاسفانه راهی نیست مگر اینکه یک درس نظری نگه دارین که در ابتدای ترم بعد سریعا معرفی به استاد کنین و پاس کنین ان شاالله
   به نظر من برین پیش کارشناس رشتتون و ازش درخواست کنین تعداد واحد باقیماندتون رو اعلام کنن، شاید کمتر از 25 باشد

 168. سلام من حضوری به دانشگاه مراجعه کردم برای درخواست ترم آخری،گفتن اوکی شده و میتونی انتخاب واحد کنی
  الان که میخوام درس معارف رو بردارم سیستم خطا میده،به مدیر دانشگاه گفتم گفت تو سیستم تاییدش کردم اوکی،برو
  ولی هنوزم مشکلم حل نشده؟چند روز طول میکشه تا درست بشه؟نیاز به مراجعه حضوری هست دوباره؟

  • 1401/5/24

   سلام. خب دو تا موضوع پیش میاد. اول اینکه مشکلتون برای چه قضیه ای بوده؟
   برای مشکل برداشت همزمان چند درس معارفی بوده ؟ یا مثلا محدودیت اخذ واحد؟ یا پیش نیاز بودن و ...؟
   باید ببینین مشکلتون برای چی بوده و مسئول مربوطه کدوم مشکل رو برطرف کرده.
   احتمال میدم چند درس معارفی میخاین با هم بردارین که به این مشکل خوردین

 169. سلام جواب فرم ترم آخر بودن چند روز میکشه بیاد که بتونیم انتخاب واحد کنیم؟
  و اینکه درسی که بدون منبع هست یعنی نه تاریخ امتحان داره نه کتاب رو میشه معرفی به استاد گرفت ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • 1401/5/23

   سلام. شما می توانید درس بدون منبع را اگر نظری کامل باشد، معرفی به استاد کنید. در مورد ترم اخر بودن هم اگر از طریق سیستمی درخواست دادین، طی دو الی سه روز کاری نتیجش مشخص میشه.
   ولی اگر حضوری درخواست دادین همان لحظه یا فوقش فردا باید مشخص بشه

 170. سلام من دانشجوی حسابداریم کلا ۹ واحدم مونده برای ترم مهر ماه در خواست ترم اخر دادم اما سیستم خطا میده به علت عدم رعایت حد اقل واحد ها
  باید چکار کنم؟؟

  • 1401/5/23

   سلام. حتما حضوری نزد کارشناس رشتتون برین و ازش بخاین تا محدودیت رو برداره. تا پیش از اتمام مهلت انتخاب واحد این کارو انجام بدین و حتما انتخاب واحد کنین

 171. باسلام
  من دانشجوی عمرانم.برای پروژها(پروژه بتن.پروژه فولاد و پروژه راه)همچنین کاراموزی گفتن دو ترم وقت هست برای تحویل اما نمیدونم تا چند شهریور وقت هست!استاد هم نمیدونستن.ممنونم بابت راهنماییتون

  • 1401/5/23

   سلام. کاربرگرامی
   طبق تقویم اموزشی تا 12 یا 15 شهریور فرصت دارین. زودتر با استادتون هماهنگ کنین. از کارشناس رشتتون هم میتونین بپرسین

 172. سلام من 10 واحد دارم تموم کنم.
  ترم مهر می‌تونم 6 واحد یعنی 3 درس عمومی رو معرفی
  به استاد بگیرم.

  و 4 واحد دیگه رو بردارم. برا ترم مهر ؟؟؟؟

  • 1401/5/23

   سلام. خیر
   معرفی به استاد در پیام نور تنها دو درس امکان پذیر هست ، ان هم زمانی که تنها دو درس باقیمانده باشه برای فارغ التحصیلی

 173. سلام خسته نباشید
  من سال بهار سال ۹۹ اخرین ترمم محسوب میشده وهمه امتحان ها رو قبول شدم به جز یک امتحان که با وجود اینکه امتحان دادم و قبول شدم ولی نمره ای ثبت نشده بود با وجود پیگیری های که انجام دادم به جایی نرسید و به علت زیاد شدن کرونا قضیه ناتمام موند الان سوال برام پیش اومده الان که میخوام پیگیری کنم دوباره باید امتحان بدم ؟ یا میتونم اقدام به فارغ تحصیلی کنم

  • 1401/5/22

   سلام. هنوز براتون ثبت نشده ؟
   حتما ابتدا از طریق بخش امتحانات دانشنگاهتون پیگیری کنین تا تکلیف نمره مشخص بشه. اینکه امتحان دادین و نمره شما هنوز ثبت نشده کمی عجیب و اشتباه دانشگاست. ولی خب شاید اخر مجبور بشین معرفی به استاد کنین و درس رو بردارین

 174. سلام رشته روانشناسی پیام نور دروس روانشناسی اعتیاد و سالمندی و سیاسی و پویایی گروه و علوم اعصاب شناختی دروس اختیاری هستند که کلا ده واحد میشه ، آیا همه این ده واحد را باید بگذرانیم؟

  • 1401/5/22

   سلام. برای اطلاع از موضوع، بهتره لیست ارائه دروس رشتتون رو دانلود بفرمایید. در لیست ارائه دروس رشته ها، قید شده که از بین دروس اختیاری چند واحد باید اخذ شود. گاها در برخی رشته ها پاس کردن تمام دروس اختیاری لازم است و در برخی رشته ها امکان انتخاب بین انها وجود دارد

 175. سلام ببخشید من 9واحد ترم تابستون برداشتم 22واحد میمونه واسه مهر
  امکانش هست ک 6واحدش رو معرفی ب استاد بزنم باقیش رو انتخاب واحد ?میخوام ترم مهر تمام کنم
  ولی موندم 6واحد معرفی ب استاد رو چ زمانی ثبتنام کنم ک بشه همون مهرماه مدرک فازغ التحصیلی بگیرم

  • 1401/5/22

   سلام. کاربر گرامی
   شما زمانی میتونین معرفی به استاد بزنین که تنها 2 درس نظری باقیمانده برای فارغ التحصیلی داشته باشین. یعنی همه درسهای شما پاس شده باشد و تنها دو درس نظری و نه عملی ، باقیمانده داشته باشید. در یک ترم نمیتونین هم انتخاب واحد کنین و هم معرفی به استاد

 176. با سلام
  اگه کسی تو ترم تابستان ترم اخری باشه جمعا ۱۰ واحد باقی مونده داشته باشه و ۸ واحد برداره ۲ تا درس دیگه هم میتونه معرفی به استاد بگیره یا نه؟
  و اگر ترم اخری نباشه و ۲ تا از درساش زمان امتحانش تداخل داشته باشه راه چاره ای داره ک هر دو تا درسو برداره ؟

  • 1401/5/21

   سلام. بطور کلی امکان اخذ دروس با امتحان همزمان هست و فقط باید هنگام انتخاب واحد با کارشناس رشتتون هماهنگ کنین و روز امتحان هم با مراقبین جلسه، تا در یک محل هر دو امتحان از شما گرفته شود.
   برای معرفی به استاد شما زمانی میتونین اقدام کنین که تنها یک یا دو درس نظری باقیمانده برای فارغ التحصیلی داشته باشین

 177. سلام یه سوال داشتم
  اگه من پروژه و کارآموزی رو باهم بردارم خیلی برام سخت نمیشه یا بهتره جدا تو ترم های متفاوت بردارم؟

  • 1401/5/21

   سلام. این بستگی به توانایی های خودتون داره ولی بهتر این هست که در ترم های مختلف بردارین. کارورزی در ترم تابستان خیلی خوب هم هست. هم از وقت فراغت تابستان استفاده می کنین و هم در کارورزی به مهارتتون افزوده میشه.

 178. سلام.وقت بخیر
  من ۲۶ واحدم بمونه برای ترم آخر میتونم درخواست ترم آخر بدم ۲۴ واحد بردارم و ۲ واحد معرفی به استاد بگیرم؟و اگر نشه اون ۲ واحد معرفی به استاد و بگیرم باید برای یه درس ۲ واحدی یه ترم دیگه بردارم؟

  • 1401/5/21

   سلام. خیر ، نمی توانید. سقف 24 واحد برای ترم اخر بودن وجود داره، و نه بیشتر. اگر شما برای فارف التحصیلی در یک ترم و در مقطع کارشناسی، تنها یک یا دو درس تمام نظری باقیمانده داشته باشین، میتونین در همون ترم درخواست معرفی به استاد کنین برای دروس

 179. سلام مجدد ممنون از پاسخگوییتون
  شرایط معرفی ب استاد چطوره شهریه جدا داره و در طول ترم قبلی انجام میشه؟ممنون میشم ی توضیح کلی بدین.
  و اینکه میشه ترم اخر درکنار ۲۴واحد ۲تا۴ واحد باقی مونده رو برداشت که دیگه معرفی ب استاد هم نخواد؟

  • 1401/5/20

   سلام. کاربر عزیز
   در بخش اخبار پیام نور سایت Pnueb، خبری در مورد معرفی به استاد درج شده که توضیحات کافی در ان ارائه شده است.
   از طریق لینک زیر هم می توانید به خبر فوق دست پیدا کنید
   https://www.pnueb.com/pnunews/show/920

 180. سلام
  ترم آخریا می تونن انتقالی بگیرن

  • 1401/5/19

   سلام. بستگی به نظر دانشگاهتون داره. ولی اگر درس پروژه و کارورزی نداشته باشین، معمولا موافقت میشه

 181. سلام
  ترم آخریا می تونن انتقالی بگیرن

  • 1401/5/19

   سلام. بله ، ولی در صورت شرایطی
   معمولا اگر درس پروژه و یا کارورزی برای ترم اخر نداشته باشین، دانشگاه با مهمانی شما موافقت میکنه

 182. سلام وقت بخیر
  اگه ترم اخر فقط ۲واحد مونده باشه باید چیکارکنیم دوباره شهریه بدیم برای یک درس یا راه دیگه ای هس
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • 1401/5/19

   سلام. نه دیگه، اگر درس تمام نظری هست،شما میتونین اون درس رو معرفی به استاد کنین. ولی اگر واحد عملی داره باید با کارشناس رشتتون مشورت کنین و یک ترم دیگه بردارین

 183. سلام ببخشيد من بهمن ماه زایمان میکنم میخواستم ببینم با درخواست مرخصی زایمان من واسه ترم مهر موافقت میشه؟

  • 1401/5/18

   سلام. بله ان شاالله
   فقط در درخواست مرخصی قید بفرمایید که امکان حضور در کلاسها و شرکت در امتحانات رو ندارید

 184. ممنون از پاسخ گویی شما
  بنده ۳۱ واحد درسیم باقیمونده که ۹ واحدشو تابستان برداشتم و ۲۱ واحد برای مهرماه باقی میمونه
  ولی با جلو افتادن انتخاب واحد مهر ماه و رد نشدن نمره دروس ترم تابستان و همچنین درس پیش نیاز بیشتر از ۶ واحد امکان واحد برداشتن ندارم
  لطفا راهنمایی کنید با این شرایط چکار کنم؟

  • 1401/5/16

   سلام. حضورا نزد کارشناس رشته خود بروید. درخواست بررسی بدهید و رفه محدودیت ها. احتمالا شما بتونین در مرحله اول انتخاب واحد تا 12 واحد بردارین و ان شاالله در مهلت حذف و اضافه با ثبت شدن نمرات دروس، مابقی درسها رو بردارین

 185. بنده ترم آخر هستم و با درخواست مهمانی بنده توسط واحد مبدا مخالفت شده آیا امکان مهمانی موقت در ترم وجود دارد؟
  سوال دیگه اینکه در بازه زمانی انتخاب واحد مهر ماه میتونیم ۶ واحد برداریم و بعد هنگام حذف و اضافه و تایید شدن ترم آخری بقیه واحدها رو برداریم؟

  • 1401/5/15

   سلام. معمولا برای دانشجویان ترم اخر دانشگاه های مبدا با مهمانی موافقت نمی کنند، بخصوص اگر دروس پروژه یا کارورزی باقیمانده داشته باشند. فوقش شما می تونین در مهلت تعیین محل آزمون درخواست بدین تا امتحانات پایان ترم براتون در شهر دیگه برگزار بشه. در انتخاب واحد ترم اول 1401-1402 حتما درس بردارین و کل انتخاب واحد رو به حذف و اضافه موکول نکنین. 6 واحد که نمیتونین بردارین، چون محدودیت اخذ درس رعایت نشده، ولی تا 10 واحد حتما درس بردارین و بعد در حذف و اضافه نسبت به تغییر اونها اقدام کنین.

 186. سلام وقت بخیر در صورتیکه برای ترم آخر مهمان شده باشیم پیگیری کارتکس انتخاب واحد به عهده کارشناس دانشگاه اصلی هستش یا دانشگاهی که مهمان شدیم؟

  • 1401/5/15

   سلام. اگر برای ترم اخر، مهمانی شما تائید شده و به دانشگاه مقصد رفته اید، کارهای رفع محدودیتهای انتخاب واحد با کارشناس رشته انجا خواهد بود. ولی برای سایر کارهای فارغ التحصیلی در دانشگاه مبدا باید اقدام کنید.

 187. سلام ببخشيد من ۶واحد تابستان برداشتم و ۲۴واحد واسه مهر میمونه ولی خب تا امتحانات ترم تابستان و بدم و نمرات تایید بشه مهلت انتخاب واحد مهر تموم. میشه و من نمیتونم واسه ترم اخر. بودن درخواست بدم.میخواستم ببینم تمدید نمیشه مهلت انتخاب واحد تا نمرات تابستانم تایید بشن و من درخواست ترم اخری بدم؟

  • 1401/5/14

   سلام. حتما حتما در مهلت اولیه انتخاب واحد نسبت به اخذ درس اقدام کنین. حتی شده تا 12 الی 14 واحد درس بردارین. بعد تو حذف و اضافه فرصت خواهید داشت که دروستون رو اضافه کنین و درخواست ترم اخری بدین. ولی یچیزی رو دقت داشته باشین که حتما درس بردارین، اگر در انتخاب واحد درس برندارین، در حذف و اضافه به شما امکان انتخاب واحد داده نمی شود

 188. سلام من ترم آخرم 1۰ واحد دارم
  3 درس معارف : 6 واحد
  1 درس پایه : 1 واحد
  3 درس اختصاصی : 3 واحد

  می‌تونم معرفی به استاد کنم ؟؟؟؟

  • 1401/5/14

   سلام.
   خیر نمیتونین
   فقط دو یا یک درس نظری برای فارغ التحصیلی مانده باید داشته باشید تا بتوانید معرفی به استاد بزنید

 189. و برای انتخاب واحد ترم مهر به دانشگاه مراجعه کنم یا
  خودم انجام بدم ؟

  • 1401/5/12

   سلام. انتخاب واحد بطور کلی در اختیار دانشجو هست

 190. سلام من ترم مهر 20 واحد می‌تونم بردارم.

  10 واحدم میمونه این 10 واحد ترم بهمن بردارم یا بعد از
  پاس کردن این 20 واحد معرفی به استاد انجام بدم ؟

  • 1401/5/12

   سلام. با 10 واحد نمیتونین معرفی به استاد بزنین. چون در ظاهر پیداست بیشتر از دو درس باقیمانده هست.
   برای ده واحد باید یک ترم درس بردارین

 191. سلام ببخشید اینجا گزینه 5 نوشته : دانشجویی که ترم
  آخر است می‌تواند بدون محدودیت تا 3 درس (6 واحد) معارف را اخذ نماید.

  • 1401/5/12

   سلام. بله، امکان پذیر هست اگر دانشگاه بخشنامه مربوط به اون رو در همون ترم صادر کنه. دانشگاه پیام نور در هر ترم بخشنامه ای رو صادر میکنه که به دانشجویان ترم اخر اجازه میده تا دو درس معارفی و یا سه درس معارفی رو بردارند. تا وقتی این بخشنامه صادر نشه اجازه این کار داده نمیشه، و حتی ممکنه که دانشگاه بخشنامه رو صادر نکنه (البته تا الان سابقه نداشته ).

 192. سلام ببخشید 3 درس معارف 2 واحدی هست ؟؟؟

  • 1401/5/11

   سلام. کاربر گرامی
   برای اطلاع از تعداد واحد دروس به لیست ارائه دروس رشتتون مراجعه کنین. ولی خب در کل معمولا دروس معارفی 2 واحدی است

 193. سلام من ترم مهر 30 واحد دارم تموم کنم. معدل ترم بهارم شده 14 می‌تونم 24 واحد بردارم 6 واحد درس عمومی رو معرفی به استاد کنم ؟؟؟

  • 1401/5/10

   سلام. متاسفانه شما ترم اخر محسوب نمیشین که بدون محدودیت 24 واحد بردارین. معدلتون هم به اخذ 24 واحد نمیرسه. حدنصاب برای دریافت 24واحد معدل بالای 17 می باشد

 194. سلام من 13 واحد برام مونده و خواستم بپرسم اگر خودم از طریق پیشخوات خدمت درخواست ترم اخر بودن رو ثبت کنم دیگه نیازی نیست حضوری برم دانشگاه؟ و اینکه چه زمانی باید درخواست داد؟ قبل از شروع انتخواب واحد یا در زمان که انتخواب واحد شروع میشه؟

  • 1401/5/10

   سلام.از طریق سیستم گلستان هم میشه. تست بفرمایید، شاید پیش از انتخاب واحد هم امکان پذیر باشه. ولی اگر از طریق سیستم درخواست دادین و موقع انتخاب واحد برای اخذ دروس و یا موارد دیگه به مشکل خوردین، حتما حضوری برین پیش کارشناس رشته تا محدودیت های انتخاب واحد برای شما برطرف بشه

 195. سلام من غیر از ترم تابستان ۲۸ واحد دیگه برام میمونه ایا میشه مهر ۲۴واحد رو بردارم و ۴ واحد باقی رو معرفی ب استاد بگیرم؟

  • 1401/5/8

   سلام. اگر با 24 واحد شما در ترم مهر موافقت بشه، میتونین در ترم بهمن 4 واحد دیگر(اگر واحد عملی نداشته باشه) معرفی به استاد بزنین

 196. سلام وقت بخیر ، من ۱۸ واحدم مونده ترم اخرم هستم ، الان یک کاری رو شروع کردم و شاغل شدم ، میتونم ۱۸ واحد رو کلاساش رو مجازی بگذرونم یا شرکت نکنم؟

  • 1401/4/29

   سلام. اگر دانشجوی پیام نور هستین که درسای تئوری رو میتونین سر کلاس حاضر نشین. ولی درسهای عملی رو باید برین. یا با استادش صحبت کنین و شرایطتون رو بگین، شاید قبول کنن براتون غیبت رد نکنن

 197. سلام من ترم مهر ، ترم آخری هستم و درس پروژه و کارآموزی رو می تونم تو یه ترم بردارم؟

  • 1401/4/28

   سلام. ترم اخریتون تائید بشه ، اره میتونین. البته احتمالا لازم باشه برین پیش کارشناس رشته تا محدودیت رو براتون برداره

 198. سلام وقت بخیر.
  من 25 واحد باقی مانده دارم برای اینکه درسم تموم بشه فارغ‌التحصیل بشم چه جوری باید انتخاب واحد کنم تا درسم تو همین ترم تموم بشه؟

  • 1401/4/27

   سلام. شما با 25 واحد ترم اخری محسوب نمیشین. مگر تابستون درس بردارین تا تعداد واحدها بیاد زیر 24 واحد. بعد ترم مهر میتونین تا سقف 24 واحد بردارین. البته اگر مشکل دروس معارفی نداشته باشین.

 199. سلام خسته نباشید من ترم اخری هستم و 15 واحد عمومی پاس کردم ولی یه دو واحدی یعنی تنظیم خانواده مونده الان میخوام اون دو واحد رو بردارم سیستم اجازه نمیده و میگه 16 واحد مصوب هست و بیشتر از 16 واحد اجازه نداری دانشگاه هم رفتم ولی مسئول رشته مرخصی هست و بقیه هم همکاری نکردن و میگن بمون مهر ماه بردار واحد و الان از تعطیلات لذت ببر الان من چکار میتونم بکنم ؟

  • 1401/4/26

   سلام. خب دقیقا تنها کسی که میتونه این محدودیت رو براتون رفع کنه کارشناس رشتتون هست. البته مراجعه کنین به سایر کارشناسان شاید بتونن کمکتون کنن. مسئولین با مقام بالاتر مانند مدیران دانشگاه هم شاید بتونن کمکتون کنن

 200. سلام خسته نباشین من 26 واحد اختیاری باید پاس میکردم 26 واحد برداشتم تا الان ولی 23 واحد پاس شده سایت گلستان اجازه نمیده 3 واحد باقی مونده رو پاس کنم چیکار باید بکنم

  • 1401/4/25

   سلام. منظورتون از اینکه نمیزاره پاس کنم چی هست؟ یعنی ارائه نشده یا ارائه شده و انتخاب که میکنین خطا میده؟
   بهتره برین پیش کارشناس رشتتون و ازشون بخاین تا بررسی کنن

 201. با سلام ببخشید بنده کلا ۱۴۶واحد داشتم الان بیشتر از ۱۴۶واحد گذروندم ایا مشکلی پیش میاد؟

  • 1401/4/24

   سلام. نه، مشکلی نیست، براساس چارت درسیتون، دروسی که باید پاس کنین مورد محاسبه قرار میگیره

 202. سلام و تشکر از سایت خوبتون ✨
  یه سوالی داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید
  من ترم آخر هستم کلا 12واحد داشتم که الان هشت واحد ترم تابستان برداشتم و فقط چهارواحدم میمونه برای مهر که کارشناس رشته گفت شرایط معرفی به استاد ندارم چون یکی از درسام بدون منبع هست و باید به صورت ترم عادی اخذ کنم الان سوالم اینه که این چهارواحد رو میزارن به صورت ترم عادی بردارم؟ یعنی نمیگن زیر سقف مجاز هست؟ یااینکه دروس مازاد بهم اضافه کنند بشه هشت واحد؟

  • 1401/4/22

   سلام. این محدودیت رو در ابتدای ترم بعد کارشناس رشته براتون حذف میکنه تا بتونین درس بردارین. ولی یک پیشنهاد، اگر دروس مازاد اختیاری رو تا حالا برنداشتین، پیشنهاد میکنم بردارین. به افزایش معدلتون خیلی کمک میکنه. هم تعداد واحد بیشتری میتونین بردارین، هم به معدلتون کمک میشه
   ولی اگر نخواهید بردارین هم مشکلی پیش نمیاد. با همون 4 واحد میتونین ترم رو ببندین

 203. سلام من دانشجوي ترم آخر رشته روانشناسي دانشگاه پيامنور هستم.در اين ترم كلاً ٧ واحد دارم يعني ٣ كتاب. حالا اين ٣ كتاب رو پاس كردم ولي چون همزمان داشتم براي كنكور سراسري ميخوندم نمره اين ٣ امتحانم خيلي كم شد.الان توي سايت ديدم جلوي اون قسمت معدلم نوشته مشروط. من ترم آخرم و ديگه هيچ كتابي براي پاس كردن ندارم.تكليفم چيه؟؟يعني بايد يه ترم اضافه بمونم؟؟

  • 1401/4/21

   سلام. متوجه منظورتون نمیشم. شما اگر درساتون تموم شده، مهم معدل کلتون هست. دیگر مشروطی شما در ترم اخر بی معنی هست. معدل کل شما اگر کمتر از 12 باشه، شما باید برخی دروس رو مجددا بردارین تا پاس کنین و معدلتون بره بالا. با کارشناس رشتتون صحبت کنین

 204. سلام من دانشجو ۱۷درس که میشه ۳۴واحدم مونده
  ترم تابستان ۸واحد برمیدارم
  برای ترم پاییز ۲۶واحدم میمونه
  دیپلم سال۹۲و کاردانی حسابداری سال ۹۵رو دارم
  یکی از دروس باقی مانده من هم حسابداری هست
  میخوام تطبیق واحد بدم
  اموزش قبول نمیکنه میگن کاردانی شما برای پیشدانشگاهی تطبیق داده شده
  یعنی اصلا امکان نداره یک درس حسابداری رو برام حذف کنن ؟؟؟

  • 1401/4/21

   سلام. دانشگاه درست می گن. چون شما بدون مدرک پیش وارد دانشگاه شدین، تطبیق دروس صورت نمیگیره و عملا جای پیش دانشگاهی رو میگیره.

 205. سلام خسته نباشید من دانشجوی ترم ماقبل آخر میشم
  میخوام این ترم دوعنوان معارف بزنم تا ترم بعد بتونم معرفی به استاد بزنم ولی مدیر رشته میگه امسال بخشنامه آمده که فقط ترم آخری میتونن معارف بیشتر بردارن
  میخوام بدونم راه دیگه ای نداره
  و طرح ضیافت چیه آیا میشه
  آیا میشه ثبت نام کنم در طرح ضیافت
  چگونه ثبت نام کنم

  • 1401/4/21

   سلام. چند سالی هست که طرح ضیافت دیگر ارائه نمیشه. دانشگاهم درست گفتن، فقط برای دانشجوهای ترم اخر امکان اخذ دو درس معارفی هست. راهی به ذهن من نمیرسه و اگر راهی هم باشه کارشناس رشتتون کمکتون می کرده

 206. سلام این ترم، ترم اخرم بود و نمره تمامی درس هام ثبت شده ولی هنوز تایید نشدن برای انجام کارهای فارغ التحصیلی حتما باید نمره ها تایید بشن؟؟

  • 1401/4/21

   سلام. بله ، باید نمراتتون تائید بشن. ولی اگر عجله دارین، میتونین برین دانشگاه و کارهای فارغ التحصیلی رو شروع کنین و پیگیر تائید نمراتتون هم باشین

 207. سلام ببخشید من مهرماه ترم آخرهستم وپنج تا درس عمومی دارم آیامیتونم همه رو بردارم؟

  • 1401/4/16

   سلام. داشتن دروس عمومی مهم نسیت، مهم این هست که چند درس معارفی هستند. اگر بیشتر از دوتاست باید صبر کنین تا در ترم مهر بخشنامه دانشگاه مبنی بر مجوز اخذ بیش از دو درس معارفی صادر بشه.
   اگر میتونین در ترم تابستان درس معارفی بردارین تا در ترم مهر به مشکل نخورین

 208. با سلام.خسته نباشید.
  من دانشجو رشته حقوق ترم ۴هستم .و ترم ۶ترم آخرم هست.۸واحد درس معارف یعنی۴عنوان درس معارف برام مونده،اگه تابستان ۲واحد معارف بردارم،و ترم ۵هم ۲واحد،اون ۴واحد(۲عنوان درس ) باقی مونده رو میتونم در ترم آخر بردارم و پاس کنم؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • 1401/4/15

   سلام. بله ان شاالله ، میتونین
   ترم تابستان یک درس معارفی بردارین
   ترم مهر هم یک درس دیگه
   و ترم اخر دو درس

 209. سلام . با توجه به سال جدید ۱۴۰۱ دانشگاه پیام نور . من میتونم ترم تابستان درس معارف برندارم به جای اون ترم آخر ۶ واحد درس معارف بردارم با ۲ واحد هم حفظ جز ۳۰ قرآن کریم ؟

  • 1401/4/15

   سلام. پیشنهاد می کنم اگر میتونین حتما ترم تابستان درس معارفی بردارین. خیال خودتون راحت میشه.
   6 واحد معارفی میشه تقریبا سه درس
   برای سه درس باید بخشنامه بیاد و تا نیاد شما نمیتونین بردارین و ممکنه اصلا نیاد بخشنامه اون. همینجوری یک ترم بهتون اضافه میشه. حتی برای دو درس هم ماجرا دارین چه برسه سه درس. حتما در ترم تابستان درس معارفی بردارین تا خیال خودتون راحت تر باشه

 210. سلام . من امروز باید انتخاب واحد انجام بدم . میخوام بدونم ترم بعد که ترم آخر هستم میتونم ۶ واحد درس الزامی معارف بردارم با ۲ واحد هم درس حفظ جز ۳۰ قرآن کریم ؟ کلا ۱۵ واحد درس تخصصی برام مونده با این ۸ واحد میشه کلا ۲۳ واحد . میتونم این کار رو کنم ؟ که دیگه لازم نباشه ترم تابستون درس عمومی ( معارف ) بردارم ؟

  • 1401/4/15

   سلام. به نظر میاد که 6 واحد میشه سه درس معارفی که با درس حفظ جز سی میشه 4 درس
   در ترم اخر شما برای اینکه بتونین 2 یا سه درس معارفی بردارین نیاز به بخشنامه دانشگاه هست که معمولا هم خیلی دیر صادر میشه و استرس بالایی داره و ممکنه صادر هم نشه. شما در ترم تابستان درس معارفی بردارین حتما تا به مشکل نخورین در ترم مهر و برای ترم اخرتون

 211. سلام من این ترم آخر بودم و ۴ تا درس داشتم که الان نمره هارو زدن یکیشو ۸.۶۷ گرفتم ولی بقیه واحدامو پاس کردم . الان باید واسه این دو واحد چیکار کنم ؟ میتونم فارغ التحصیل شم؟

  • 1401/4/8

   سلام.متاسفانه شما این درس رو افتادین و باید دوباره اخذ کنین. اگر درس تشریحی داشته و هنوز فرصت اعتراض هست، پیشنهاد میکنم یک اعتراض داشته باشین از طریق سیستم گلستان، ولی اگر تمام تستی بوده کاری نمیشه کرد.
   در ترم تابستان میتونین معرفی به استاد اخذ کنین درس رو و پاس کنین ان شاالله

 212. با درود مجدد، آیا میتوان یک رشته را در همان مقطع 2بار گرفت؟
  مثلا من داشته باشم مترجمی زبان انگلیسی از پیام نور قزوین و بعد بگیرم مترجمی زبان انگلیسی از پیام نور کرج و یا تهران...
  دلیل این کار؟
  تطبیق 124 واحد و برداشت مجدد 12واحد در 1ترم جهت بهبود معدل از دانشگاه مقصد.

  • 1401/4/7

   سلام.
   اینکه کل 124 واحد عینا تطبیق بخوره رو بعید میدونم. و در کل نمی دونم همچین کاری امکان پذیر هست یا نه

 213. با سلام ودرود، ببخشید من تمام 136واحدم پاس شده، اما برای این که معدلم چند صدم بره بالا و بشه بالای هفده، میخواستم بعضی از دروس(پاس شده) رو دوباره بردارم، آیا میشه؟
  اگر اون دروس زیر ۱۲باشند چی؟(نمرشون)
  و اگر آره آیا میشه اون دروس رو(مثلا ۲درس رو) به صورت معرفی به استاد برداشت؟
  در آخر باید بگم که من هنوز ترم اخرم (منظورم اینه مه نمراتم تایید نشدن، و این که بعضی از این نمرات زیر ۱۲ رو در دوران کرونا مجازی برداشته بودم(اگر این اطلاعات مربوط هست)

  • 1401/4/7

   سلام. اگر معدل شما بالای 12 باشه ، دروس جبران معدل به شما ارائه نمیشه. تنها راهی که دارین این است که از بین دروس مازاد اختیاری درس بردارین و یا اگر قبلا برداشتین، دوباره همونا رو بردارین که با نمره بالاتری پاس کنین. ولی دروس دیگه شما اگر پاس شده امکان اخذ مجدد نداره

 214. سلام عرص ادب.
  من ورودی ۹۳ هستم و باید سال ۹۷ درسم تموم میشده.اما بنا به مشکلات شخصی نتونستم ادامه بدم و درس پروژه و کارورزیم مونده.
  الان به مدرکم نیاز مبرم دارم.
  درخواست ادامه تحصیل دادم.اما گفتن به احتمال زیاد نتونی تابستون برداری و بیفته مهرماه.
  با توجه به نیاز مبرم بنده برای ارایه مدرک کارشناسی برای سازمان دولتی و اینکه اگر مهرماه بردارم این شانس رو از دست میدم باید چیکار کنم؟
  مهمان میتونم بگیرم برای دانشگاهی که تابستان این دو درس رو ارایه بدن؟
  ممنون میشم جواب منو بدین.

  • 1401/4/6

   سلام. احتمالا خود پیام نور هم این دروس رو ارائه بده. ولی اگر نداد با هماهنگی کارشناس رشتتون میتونین از یک دانشگاه دیگه مهمانی بگیرین

 215. ممنون از پاسختون
  منظورتون اینه کارشناس ترم های گذشته رو چک کنه در رابطه با اینکه پیش نیاز و هم نیاز رعایت شده یا هنگام ارائه به استاد باید این نکته رو رعایت کرد؟ چون من مشکلی توی ترم های قبل از لحاظ انتخاب واحد و رعایت پیش نیاز یا هم نیاز نداشتم.

  • 1401/4/6

   اگر مشکلی از این بابت در ترم های قبل نداشتین که ان شاالله دیگر مشکلی نیست

 216. سلام
  من توی ترمی که گذشت 15 واحد نیاز داشتم تا تموم کنم پس دانشجوی ترم اخر بودم ولی کارای ترم اخر که باید انجام بشه تا پیش نیاز و این موارد رفع بشه رو انجام ندادم و انتخاب واحدم رو طبق معمول انجام دادم اما به جای 15 واحد 14 واحد انتخاب کردم و با وجود اینکه میتونستم درس سه واحدی دیگه ای بردارم این کار رو نکردم چون با خودم گفتم ارائه به استاد کنم راحت ترم چون درس سختی بود.
  برای من مشکلی پیش میاد الان ؟ من هیچ اطلاعی نداشتم و کارشناس مربوطه هم توضیحات لازم رو نداده بود در نتیجه بد انتخاب واحد کردم.
  واقعا استرس شدیدی گرفتم الان نمیدونم مشکلی پیش میاد یا نه خواهشا توضیحی بدید.سپاس

  • 1401/4/6

   سلام. اگر سنوات تحصیلی داشته باشین مشکلی پیش نمیاد. تازه اگر درستون واحد عملی نداشته باشه، میتونین تو همین ترم تابستان معرفی به استاد اخذ کنین و درستون رو تموم کنین. فقط یمورد می مونه اون هم برای رعایت پیش نیاز و هم نیازه که باید از طرف کارشناس رشتتون بررسی بشه، ولی ان شاالله که مشکلی پیش نمیاد و موردی نیست

 217. سلام من فقط یک واحد از دروس تخصصی انتخابیم مونده وتا ۳۱شهریور سنوات دارم اون یک واحد هم میتونم کارگاه بردارم هم سیستم های اندازه گیری ایا امکانش هس توی ترم تابستان معرفی به استاد کنم؟
  ممنون میشم سریع جواب بدین

  • 1401/4/4

   سلام. دروسی که واحد عملی دارند رو نمی تونین معرفی به استاد کنین

 218. سلام..تگر کسی دو درس رو افتاده باش در واقع ۴ واحد...و ۲۰ دیگر باقی مونده باشه..در کل ۲۴ واحد مونده باشه ترم اخر حساب میشه یا چون دروسی رو افتاده ترم اخر حساب نمیشه نه

  • 1401/4/3

   سلام. هر دانشجویی که 24 واحد برای فارغ التحصیلی داشته باشه، ترم اخر محسوب میشه. مهم نیست چند واحد اون افتاده هست و ...
   مهم تعداد واحدهای باقی مانده است

 219. سلام گفتن این ترم تابستان میشه ۹ واحد برداشت.
  من هم فقط ۹ واحد برام باقی مونده و از این نظر ترم آخری محسوب میشم.
  و نتیجتا میتونم تو این ترم تابستان ۴ واحد عمومی از معارف بردارم.

  مشکل اینجاست هشت واحد دروس عمومی از گروه معارف دارم!!

  آیا میتونم ۴ واحدش رو، چون ترم آخری هستم ،بردارم و ۴ واحد باقی مونده رو (دو درس) ارائه به استاد بدم؟!

  • 1401/3/29

   سلام. این موضوع رو کارشناس رشتتون باید بررسی کنه. گفتن که فقط دانشجوهای ترم اخر میتونن دو واحد درس معارفی بردارن. ولی خب شما که بیشتر از دو درس دارین رو نمی دونم اجازه بدن یا نه. اگر اجازه اخذ دو درس معارفی به شما داده بشه، شما می تونین ترم آینده دو درس معارفی دیگرو معرفی به استاد بزنین

 220. سلام نه برای معدل نمیگم به علت اینکه ۵ واحد دیگه باید اختیاری پاس کنم ولی دروسی که میخوام همه دو واحدی هستن .(یک واحدی ها هم که
  معمولا ارائه نمیشه مخصوصا تابستان )

  • 1401/3/16

   اگر برای یک واحد بیشتر هست مشکلی پیش نمیاد

 221. سلام در صورتی که ترم آخر باشیم و بخواهیم از تعداد واحد های لازم برای فارغ التحصیلی (۱۴۰) واحد بیشتر انتخاب کنیم امکانش هست .مثلا اگه ۳ واحد اختیاری تخصصی باقی مانده داشته باشیم به جای انتخاب یک درس سه واحدی دو درس دو واحدی انتخاب کنیم؟
  آیا سیستم خطا میده؟
  ممنون

  • 1401/3/16

   سلام. برای چی بیشتر از تعداد حد نصاب بردارید؟ اگر برای معدل این کار را انجام میدهید تاثیری نداره، مگر درس حفظ جز سی باشه و یا ارزشهای دفاع مقدس و یا کارافرینی

 222. سلام بنده دانشجوی ترم آخر رشته حسابداری هستم و دوازده واحد از دروسم باقی مانده آیا میتونم ۱۲ واحد را ترم تابستون انتخاب واحد کنم یا فقط ۸ واحد مجاز به انتخاب واحد هستم و۴ واحد دیگه واسه ترم بعد میشه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  • 1401/3/13

   سلام. بله، شما در ترم تابستان بیشتر از حد نصاب نمی توانید بردارید. بقیه واحد ها برای ترم بعد می ماند که می توانید بصورت معرفی به استاد اخذ نمایید. حدنصاب واحد در ترم تابستان هم 8 یا 9 واحد درسی می باشد

 223. سلام اگه در خواست ترم آخری ارسال نکنیم
  و همین‌جوری انتخاب واحد کنیم و مشکلی در انتخاب واحد پیش نیاد...میتونیم فارغ‌التحصیل بشیم

  • 1400/12/19

   سلام. در نود درصد موارد دیده شده که به مشکل می خورن. یا درسی نمره اون ثبت نشده و یا پیش نیاز و هم نیاز رعایت نشده و یا دروس معارفی زیاد انباشته شده. حتما توصیه می کنیم که درخواست ترم آخری را به دانشگاه ارائه دهید تا با خیالی راحت فارغ التحصیل شوید

 224. سلام من دانشجوی کارشناسی پیوسته مهندسی کامپیوترم
  ترم گذشته(مهرماه) برای افزایش سنوات باید درخواست کمیسیون می دادم تا با درخواستم موافقت بشه به انتخاب واحد نرسیدم و خود دانشگاه در وقت اضافه برام انتخاب واحد کرد و گفت با پاس کردن این ۱۶ واحد فارغ التحصیلی میشی( با علم به اینکه چون ترم پایانی بودم تا ۲۴ واحد بلامانع بود)
  الآن زنگ زدن بهم گفتن که یادمون رفته یک واحد تربیت بدنی۲ و یک واحد آزمایشگاه پایگاه داده رو برات برداریم، این ترم این دو واحد رو بردار تا خرداد فارغ التحصیل بشی
  یعنی با این قصور من رو به ترم۱۲ کشوندن
  آیا میتونم پیگیری قانونی کنم یا نه؟

  • 1400/12/12

   سلام. بله حتما
   ولی خب چون خودتان در مهلت قانونی انتخاب واحد نکرده بودین دست دانشگاه هم باز هست برای توضیح.

 225. سلام
  من ۱۴ واحد درس دارم تا فارغ‌التحصیل شوم که ۸ واحد آن از دروس معارف می باشد و باتوجه به قانون دانشگاه ترم آخر بیشتر از ۶ واحد دروس معارف نمیشه بگیرم که من تا کنون از این قانون اطلاعی نداشتم، حالا به خاطر ۲ واحد من باید دو ترم دیگه مشغول به تحصیل باشم (چون الآن ترم آخر حساب نمیکنن و ۶ واحد درس معارف میمونه و تابستان هم بیشتر از ۴ واحد نمیدن دوباره ۲ واحد میمونه) حالا خواهشی که دارم اینه که راه حل مشکل من چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • 1400/12/11

   سلام. کاربر عزیز
   در ترم های گذشته تبصره ای وجود داشت که به دانشجویان ترم ماقبل آخر اجازه میداد تا 2 درس معارفی بردارن. این موضوع رو با کارشناس رشتتون حتما بررسی کنید و در صورتی که امکان پذیر بود 2 درس معارفی بردارین و دو درس باقیمانده رو هم در ترم تابستان معرفی به استاد بگیرین

 226. سلام من ۱۴ واحد درس دارم تا فارغ‌التحصیل شوم که ۸ واحد آن از دروس معارف می باشد، منم تا کنون از قانون محدودیت اخذ دروس معارف اطلاعی نداشتم، حالا به خاطر ۲ واحد باید دو ترم دیگر درس بخوانم ( چون ترم آخری حساب نمیکنن و این باعث میشه بیشتر از ۲ واحد معارف نتونم بگیرم پس ۶ واحد میمونه که تابستانم بیشتر از ۴ واحد نمیدن دوباره ۲ واحد میمونه) علی ایحال من باید چیکار کنم تا این مشکلم حل بشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • 1400/12/11

   سلام. کاربر عزیز
   در ترم های گذشته تبصره ای وجود داشت که به دانشجویان ترم ماقبل آخر اجازه میداد تا 2 درس معارفی بردارن. این موضوع رو با کارشناس رشتتون حتما بررسی کنید و در صورتی که امکان پذیر بود 2 درس معارفی بردارین و دو درس باقیمانده رو هم در ترم تابستان معرفی به استاد بگیرین

 227. سلام من ترم قبل ترم اخر بودم و باید ۱۳واحد برمیداشتم ولی ۱۱واحد برداشتم الان یه درس ۲واحدی مونده میتونم ارائه به استاد بگیرم

  • 1400/12/8

   سلام. اگر واحد عملی نداره، می توانید معرفی به استاد درس را بردارید

 228. سلام اگر یک درس رو با معرفی به استاد در ترم تابستان پاس کنیم و فارغ التحصیل بشیم و در آزمون ارشد هم شرکت کرده باشیم در همون سال مشکلی برای پذیرش در ارشد پیش نمیاد؟

  • 1400/12/7

   سلام. منظورتون آزمون فراگیر ارشد پیام نور هست یا ازمون سراسری ارشد؟
   در هر صورت در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون درج شده که دانشجوی متقاضی پذیرش در مقطع ارشد تا چه زمانی باید در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده باشه. دفترچه ثبت نام رو بررسی بفرمایید

 229. سلام وقت بخیر
  خسته نباشید دانشجوی ترم آخر دانشگاه پیام نور هستم 11واحد برداشتم .برای اینکه معدلم بالا بره یک درس اختیاری 2واحدی برداشتم.ولی میگن خیلی تاثیری نداره بعد گفتن درسو باید بالای 18بشی زیر 18بشی معدلتو پایین می‌کشه
  ممنون میشم یه توضیح بدین کارشناس گرامی

  • 1400/12/7

   سلام. درس مازاد اختیازی برداشتین؟
   چون دو واحد هست، خب کلا اندازه همون دوواحد تاثیر میزاره، ولی باز هم باعث افزایش معدلتون میشه
   دروس مازاد اختیاری رو همیشه بهتره پیش از ترم پایانی بردارین، بخصوص درس حفظ جز سی. چون اگر احیانا خوب ندادین امتحان رو ، شانس مجدد داشته باشین.
   این دروس مازاد اختیاری بصورت تاثیر مثبت برمعدل است. اگر باعث کاهش معدل شما بشود در معدل شما محسوب نمی شود

 230. سلام وقت بخیر
  ببخشید من دانشجو رشته حقوق هستم درسم تمام شده ولی بخاطر افزایش معدل واحد اضافی پاس کردم ۱۴۴واحد الان معدلم بالا شده ولی کارشناس رشته ام گفت درس ورزش یک را پاس نکردی...الان من باید چیکار کنم؟

  • 1400/12/1

   سلام.
   اگر درسی از شما باقیمانده باشه، شما نمی توانید فارغ التحصیل شوید. شما باید تمام واحدهای چارت درسی خود را پاس نمایید.

 231. سلام من توی تابستان کاراموزی وپروژه رو گرفتم ودودرس نظری یکی 2واحدی ویکی 3واحدی هم داشتم که توی مهر امسال پاس کردم ولی پروژه وکاراموزی رو تموم نکردم مجبورم توی ترم دوم 1400-1401 بگیرم ولی سیستم ایراد میگیره گفتن باید دوباره درس نظری3واحدی و2واحدی به علاوه پروژه وکاراموزی رو بگذرونید ولی مشکل اینجاست که این دودرس نظری رو پاس کردم ودیگه توی سایت ثبت نام نمیبینم ولی ارایه شده حالا شما بگید چطوری انتخاب واحد کنم واین دودرس نظری وپروژه وکاراموزی جمعا 4درسو رو این ترم انتخاب واحد کنم؟

  • 1400/12/1

   سلام. احتمالا بخاطر عدم رعایت پیش نیاز بوده که به این مشکل خوردین. این محدودیت رو کارشناس رشتتون بعد از اینکه تائید کنه شما ترم آخر هستین میتونه برداره.

 232. سلام من ۲۷واحد از دروسم باقی می ماند که ۶واحد دروس عملی است که پیش نیاز هم هستند می شود این ترم بدون رعایت پیش نیاز دروس عملی ام را انتخاب کنم بقیه دروس نظری را درترم تابستان بردارم

  • 1400/11/30

   سلام. برای رفع محدودیت پیش نیاز باید کارشناس رشتتون اقدام کنه. با کارشناس رشتتون صحبت کنین، اگر بنا بر شرایط بتونین در تابستان درستون رو تموم کنین و معدلتون هم خوب باشه، کارشناس رشته باشما همکاری خواهد کرد

 233. سلام وقت بخیر من 25واحد دارم نمیشه اصلا من 25واحد رو یه جا پاس کنم ترم قبل هم معدلم بالای 17هست بعدش به خاطر یه واحد پایه ای بمونم.نمیشه معرفی به استاد باشه.
  دانشجو ترم آخرم.

  • 1400/11/30

   سلام. نه متاسفانه. در کارشناسی پیام نور، دانشجوی ترم اخر کسی است که حداکثر 24 واحد باقی مانده داشته باشد.
   شما می تونین 24 واحد بردارین و یک درس باقیمونده رو برای ترم تابستان معرفی به استاد بگیرین و در همان تیر فارغ التحصیل بشین

 234. سلام من ۱۴ واحد دارم تا تابستان تموم کنم درسمو آیا امکانش هست تابستان ۸ واحد بردارم ۲ درس نظری رو معرفی به استاد بزنم

  • 1400/11/27

   سلام. شما میتونین در تابستان به اندازه سقف انتخاب واحد بردارین، ولی برای معرفی به استاد باید تا ترم مهر صبر کنین
   شما زمانی میتونی معرفی به استاد بزنی که درمقطع کارشناسی حداکثردو درس نظری باقیمانده داشته باشین

 235. سلام کارشناس عزیز
  آیا در ترم تابستون میشه درخواست مهمان موقت داد؟ یا تغییر محل آزمون؟ ... به ویژه وقتی که ترم تابستون ترم پایانی تحصیلی باشه؟

  • 1400/11/25

   سلام. در ترم تابستان امکان درخواست تغییر محل ازمون وجود نداره. برای مهمانی در ترم آخر باید کارشناس دانشگاه بررسی کنه که چه درسهایی اخذ شده و ایا میشه اجازه داد یا خیر. در ترم اخر اگر درسی در واحدتون ارائه نشه، میشه مهمان بگیرین ، البته درس پروژه و کارورزی یا عملی نباید باشه

 236. با سلام خدمت شما این ترم 24 واحد گرفتم و 11 واحد دارم تا فارغ‌التحصيل بشم برا تابستان میتونم همه دروس رو بگیرم و فارغ التحصیل بشم..

  • 1400/11/25

   سلام. نه متاسفانه. ولی خب می توانید سقف انتخاب واحد تابستان درس بردارید، الباقی را با شروع ترم مهر معرفی به استاد بگیرید و در همان شهریور و یا مهر فارع التحصیل شوید

 237. با سلام من ترم آخر هستم و در خواست ترم آخر هم دادم و انتخاب واحد کردم ولی برای دو درس آزمایشگاه خطای عدم رعایت پیش نیاز رو میگیره.چه کاری باید انجام بدم تا بتونم اون دو درس رو انتخاب کنم؟

  • 1400/11/24

   سلام. نزد کارشناس رشتتون برین تا این مورد رو براتون رفع کنه. این موضوع جزو محدودیت هایی است که توسط کارشناسان رشته برای دانشجویانی که ترم آخر بودن آنها مشخص شود برطرف می شود.

 238. یعنی امکانش هست ۲ درس رو بر دارم و سه درس باقی مانده رو ترم تابستان بگیرم؟

  • 1400/11/24

   سلام. اگر کارشناس رشتتون ترم ماقبل آخر بودنتون رو تائید کنه احتمالا اجازه بده دو درس معارفی بردارین. سه درس معارفی در ترم تابستان هم مگر با مجوز کارشناس رشتتون بشه، وگرنه امکان پذیر نیست.
   اول اینکه حتما شما اقدام کنین برای بررسی ترم آخر بودنتون. شاید راهی باشه که کارشناس رشته مجوز اخذ همه دروس رو به شما بده. اگر نشد برین سراغ اینکه مجوز دو درس معارفی بده بهتون

 239. سلام وقت شما بخیر
  من ۲۲ واحد دارم که کلا تموم کنم که ۵ درس معارفی جزش هست، باید چی کار کنم ؟

  • 1400/11/24

   سلام. 5 درس معارفی ؟؟؟
   این مورد باید توسط کارشناس رشتتون بررسی بشه و ببینه امکانش هست کمکتون کنه یا نه
   چون تو بخشنامه هم در بدترین حالت امکان 3 درس معارفی رو باهم دادن. شانس اینکه شمارو ترم آخر بدونن کم میدونم و احتمالا به شما اجازه بدن که دو درس معارفی رو در این ترم بردارین و سه درس هم بمونه برای بعد. اگر اینطور بود شما در صورت امکان در ترم تابستان حتما یک درس معارفی رو بردارین تا برای ترم مهر درساتون سبک شده باشه و به مشکل نخورین

 240. سلام من ترم آخر هستم و کلا ۱۶ واحد مونده که ۱۳ واحد تونستم انتخاب کنم اون ۳ واحد هم بخاطر تداخل زمانی نتونستم انتخاب کنم الان باید چیکار کنم ممنون

  • 1400/11/22

   سلام. منظورتون تداخل زمانی امتحان هست؟ از طریق سیستم گلستان و یا بصورت حضوری به کارشناس رشتتون اعلام کنین. براتون هماهنگ میکنن تا تاریخ و یا ساعت یکی از امتحاناتتون تغییر کنه و مشکلتون برطرف بشه

 241. باسلام من ترم 7 هستم دروس پیش نیاز رو با هم نیازها اخذ کردم و کارشناس و سیستم هم به من اعلام نکردند و چندترم همینطور دروس پیش نیاز رو با هم نیازشون اخذ کردم موقع فارغ التحصیلی برام مشکلی پیش میاد؟ الان باید چکار کنم؟

  • 1400/11/20

   سلام. نزد کارشناس رشتتون برین و از اون استعلام بگیرین. بستگی داره تصمیم کارشناس چی باشه . نگران نباشین، ان شاالله که مشکلی پیش نمیاد
   به هر حال خود سیستم اجازه اخذ همزمان دروس رو بهتون داده و اگر مشکلی بود نباید اجازه می داد.ولی حتما هرچه سریعتر از کارشناس رشتتون سوال کنین

 242. سلام من دانشجوی ترم آخر تربیت بدنی هستم ۱۸ واحد دارم که ۸ واحد ش درس عمومی هست. درخواست ترم آخری هم دادم اما بهم گفتن چون ۸ واحد عمومی دارم ترم‌آخری محسوب نمیشم گفتن دوباره درخواست کميسيون موارد خاص بده که درخواست دادم
  میخوام بدونم مشکلم حل میشه؟؟! چون کلا ۱۸ واحد مونده که باید پاس کنم !

  • 1400/11/19

   سلام. دقیقا یکی از مواردی که معمولا دانشجویان ترم آخر به آن برخورد می کنند، همین تعداد واحدهای عمومی است. اینکه مشکلتون حل میشه یا نه بستگی به دانشگاه داره. میشه گفت 50 50 هست و نمیشه قطعی گفت.ان شاالله که موافقت بشه. همچنین به همه دانشجویان توصیه می کنیم حتما در هر ترم یک درس معارفی و یک درس عمومی بردارند که در پایان تحصیل به مشکل نخورند

 243. سلام در صورت ترم اخر بودن اگه يكي از دروس تكميل ظرفيت باشه بايد چيكار كرد،؟؟

  • 1400/11/16

   سلام. حتما به کارشناس رشتتون اعلام کنین تا براتون درس رو اضافه کنه .

 244. سلام ببخشید من ترم اخر بودم این ترم و الان ک نمره هام اومد همرو پاس کردم فقط یک درس یک واحدی رو افتادم چیکار کنم ؟یعنی باید بخاطر یک واحد باز برم دانشگاه

  • 1400/11/15

   سلام.
   برین پیش کارشناس رشتتون، بزارین بررسی کنه. شاید اون یک درس یک واحدی اصلا جزو سرلیست دروستون هم نباشه. اگر باشه میتونین معرفی به استاد بزنین ویک ترم بخاطر اون نرین دانشگاه

 245. سلام و عرض ادب
  من دانشجوی پیام نور سبزوار ام
  و الان ساکن مشهد
  این ترم بخشنامه ایی ابلاغ شده بود که کلاس های ترم آنلاین و امتحانات پایان ترم حضوریست...
  برای من مقدرو نیست در صورت حضوری شدن امتحانات پایان ترم در سبزوار آزمون بدم...
  حال باید مهمان موقت مرکز مشهد انتخاب کنم که 1.2 بر شهریه من اضافه میشه تا مشهد آزمون بدم
  اگه کرونا شدت گرفت و امتحانات آنلاین شد من و خیلیا به خاطر همین ابلاغ هزینه اضافی پرداخت کردیم
  با تجربه ایی که شما دارید آیا نزدیک تایم امتحانات پایان ترم گزینه ایی به اسم "تغییر محل آزمون" در گلستان فراهم میشه یا نه؟؟؟... بعضیا میگن این گزینه هست و نیاز نیست انتخاب مهمان موقت کنی ... ولی یک مبلغی پیام نور میگیره ...آیا صحت داره؟؟؟ اصلا این مبلغ 1.2 که به شهریه اضافه میشه چقدر؟
  کارشناس مهمان مرکز مشهد واقعا راهنمایی نکرد...
  کارشناس عزیز چه پیشنهادی به من دارید...
  نظر اصلاح شده است...
  سپاس از شما :)

  • 1400/11/13

   سلام. کاربر گرامی
   اگر امتحانات حضوری باشه، حتما موضوع تعیین محل آزمون هم وجود خواهد داشت. شما میتونین درخواست بدین که در مشهد آزمون بدین. در این صورت حدود 50 تا 100 تومن به شهریه شما اضافه میشه. برای مهمان شدن به مشهد و افزایش شهریه هم ، حدودا شاید بین 100 تا 150 تومن اضافه بشه.

 246. سلام
  من 35واحد دارم تموم کنم این ترم23واحد برداشتم حالا12واحد مونده تابستون
  که8 واحد معارف هست4واحد اصلی
  طبق بخش نامه جدید 3درس معارف میشه برداشت
  راهی هست تابستون تموم کنم
  رشته علوم تربیتی

  • 1400/11/13

   سلام. کاربر عزیز
   کسانی می توانند 3 درس معارفی بردارند که ترم آخر باشند.آنهایی که ترم ماقبل آخر هستند می توانند با تائید کارشناس تا 2 درس معارفی اخذ کنند که آن هم بستگی به نظر کارشناس دانشگاه دارد.

 247. سلام
  من35واحد دارم تموم کنم این ترم 23واحد برداشتم و12واحد مونده تابستون
  8واحد معارف و 4واحد اصلی طبق بخش نامه جدید 3درس معارف رو میدن
  راهی هست بتونم تابستون تموم
  رشته علوم تربیتی

  • 1400/11/13

   سلام. کاربر عزیز
   کسانی می توانند سه درس معارفی رو با هم بردارند که ترم آخر باشند و با 24 واحد پاس کردن فارغ التحصیل بشن

 248. سلام ببخشید من ترم اخرم و کارشناس مبدا هم تایید کرده اینو و انتقالی گرفتم موافقت شده حالا میخام ۲درس معارف بردارم خطای ۳۷میزنه و میگه نمیشه بیشتر از ۱ درس معارف برداشت چکار کنم

  • 1400/11/12

   سلام. این محدودیت رو کارشناس رشتتون میتونه رفع کنه. بخشنامه اون بتازگی منتشر شده

 249. سلام من ترم اخرم کارشناس رشتمم تایید کرده ولی باز خطای ۳۷میده و نمیتونم دو درس معارف بردارم لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم
  انتقالی گرفتم ترم اخرمو و هر دو کارشناس مبدا و مقصدم تایید کردن

  • 1400/11/12

   سلام. کاربر عزیز
   نگران نباشین. در هر ترم دانشگاه این بخشنامه رو صادر میکنه و من شنیدم که بتازگی هم بخشنامش صادر شده. شما تا 15 بهمن که مهلت انتخاب واحد دارین. اگر تا اونموقع رفع شد که هیچ، وگرنه شما در مهلت حذف و اضافه هم می توانید انتخاب واحد نمایید. پیشنهاد می کنم یکبار دیگر این موضوع رو از کارشناس رشتتون جویا بشین

 250. سلام ببخشید به من گفتن بخش نامه اومده و فقط حداکثر ۳ درس معرف میتونم بردارم با این اوصاف من باید برای پاس شدن یازده واحد ۵ واحد این ترم و دو واحد معارف تابستان بردارم که چهار واحد معارف باقی میمونه در اون صورت میتونم اون دو درسو معرفی به استاد بزنم و شهریور تمام بشم تا بتونم کنکور ارشد شرکت کنم؟

  • 1400/11/12

   سلام. کاربر عزیز
   دقت داشته باشین که محدودیت سه درس معارفی فقط برای دانشجویان ترم آخر رفع شده است. ولی خب در کل شما دروس معارفی رو هم میتونین معرفی به استاد بزنین

 251. سلام ۲۸واحد از درسام مونده این ترم اگه ۲۴واحد بردارم ۴واحد میمونه که دوتاش عملی هست
  ترم تابستون هم نمیتونم بردارم
  یعنی باید نصف سال صبر کنم تا مهر بخاطر۴واحد؟
  لطفا راهنمایی کنید

  • 1400/11/12

   سلام. درساتون رو یجوری برای این ترم بردارین که دو درس نظری برای ترم آخرتون بمونه تا بتونین در تابستان یا معرفی به استاد بگیرین یا عادی بردارین تا فارغ التحصیل بشین.

 252. سلام من رشته روانشناسی هستم
  تا الان ۱۱۴ واحد پاس کردم
  ۲۶ واحد دیگه دارم
  معدلم بالا ۱۷ هست
  میخواستم بدونم امکان داره که من کتاب آزمونهای روانشناختی ۱ و ۲ رو باهم بردارم و یه کتاب دو واحدی رو معرف ب استاد بزنم
  ک بشه ۲۶ واحد و دیگه تمام بشه دانشگاه ؟

  • 1400/11/12

   سلام. کاربر گرامی
   شما در یک ترم نمیتونین هم واحد درسی بردارین هم معرفی به استاد بزنین. معرفی به استاد زمانی میتونین بزنین که فقط فقط دو درس نظری باقیمونده داشته باشین
   برای اینکه دروس پیش نیاز رو بردارین باید کارشناس رشتتون براتون اعمال کنه و خب این هم بستگی به اون داره
   برای معرفی به استاد شما می تونین در مقطع کارشناسی تا دو درس نظری که واحد عملی نداشته باشه رو استفاده کنین

 253. سلام خسته نباشید من دانشجوی ترم ۸ هستم و ۱۱ واحد از دروسم مونده که ۸ واحد اون از گروه معارف هست ۳ واحد هم پایان نامه که به من گفتن نمیتونم بردارم وباید به خاطرش دو ترم دیگه بخونم میخواستم ببینم هیچ راهی نداره اینطور من یکسال عقب میوفتم تازه کنکور ارشد هم ثبت نام کردم با این اوصاف نمیتونم شرکت کنم میگن باید یکی از اون دروس معارفو این ترم بردارم یکی تابستون و دو تا مهر

  • 1400/11/11

   سلام. در هر ترم دانشگاه بخشنامه ای رو ارسال می کنه و به کارشناسان رشته این امکان رو میده که برای دانشجویان ترم آخر ، محدودیت چند درس معارفی رو بردارن. ولی خب این موضوع تا بخشنامه نیاد امکان پذیر نیست و معلوم نیست این ترم این بخشنامه صادر بشه یا نه. بخاطر اینکه سازمان مرکزی پیام نور از حدود 4 سال پیش به این موضوع تاکید کرد که در هر ترم حداقل یک واحد معارفی اخذ بشه تا مشکلی پیش نیاد.
   ان شاالله در این ترم هم بخشنامه مربوطه صادر میشه و شما می تونین دروس معارفی رو با هم بردارین

 254. سلام.
  من دانشجوی مدیریت دولتی پیام نور مرکز مشهد ام.
  ترم تابستون 8 واحد درسی علاوه بر 8 واحدی که می تونم انتخاب کنم برای من میمونه .. میشه 4 درس نظری
  با کارشناس رشته درباره معرفی به استاد پرسیدم ایشون گفتن که فقط باید دو درس نظری برای تو مونده باشه تا بتونی پاس کنی ...
  حالا باید چهار درس ترم پاییز بردارم
  شما هیچ راه حلی برای من ندارید...واقعا نمی دونم چ کنم !!!

  • 1400/11/11

   سلام. کاملا درست است. شما در ترم پاییز باید باقیمانده دروس خود را بردارید.

 255. سلام و عرض ادب
  شما در چند کامنت دوستان گفته بودید که میشه ترم تابستون تا حداکثر 9 واحد انتخاب کرد...
  من از کارشناس رشته پرسیدم اطلاع دادن که در هیچ صورت امکان اخذ بیشتر از 8 واحد در پیام نور نیست.
  می خواستم بدونم آیا شرط یا مقطع خاصی مد نظر شما بود...
  سپاس

  • 1400/11/11

   سلام. براساس آیین نامه آموزشی جدید دانشگاه پیام نور مجوز 9 واحد درسی به همه داده شده است.
   متن صریح آیین نامه آموزشی که از مهر 1400 قابل اجراست
   دانشجويان ميتوانند حداكثر 9 واحد درسي در دوره تابستان در صورت ارائه، طبق مقررات
   انتخاب نمايند.

   دو احتمال وجود داره. یا مسئول مربوطه بی اطلاع بوده و یا اینکه سازمان مرکزی این موضوع رو در اختیار خود مسئولین دانشگاه قرار داده است. هرچی باشه تا اردیبهشت مشخص خواهد شد.

 256. سلام.
  من شنیده بودم که کسانی که مهمان هستند، ترم آخر باید در دانشگاه مبدأ انتخاب واحد و تحصیل کنند. من ترم ۳ مهمان دائم گرفتم به تهران جنوب. الان که ترم آخرم باید برگردم به دانشگاه مبدأ؟

  • 1400/11/11

   سلام. مهمان دائم همان انتقالی محسوب می شود و عملا شما دانشجوی دانشگاه جدید هستین.

 257. سلام من دانشجوی پیام نور هستم.۲۶واحد برای فارخ التحصیلی دارم.که ۲۲واحد انتخاب کردم ۴واحد مونده نمیتونم بردارم میگه عدم رعایت پیشنیاز.که بخاطر ۴واحد باید یه ترم دیگه بخونم.خواستم بدونم که میشه ۴واحدو یه ترم خوند یا باید موقع حذفو اضافه از ۲۲واحد چند واحدو حذف کنم که بتونم ترم بعد ۱۲واحد داشته باشم؟؟؟؟؟؟؟یا میشه کمتر از ۱۲واحد توی ترم برداشت.

  • 1400/11/10

   سلام به شما. یک نکته اینکه در هر حالتی شما بیش از 24 واحد نمیتونستین بردارین، دو واحد باقی میموند. خب اگر تنها دو درس باقی میمونه و اینکه اون دو درس واحد عملی نداشته باشن، میتونین در ترم تابستان بردارین و یا معرفی به استاد کنین. شما دروس باقیمانده خود را لازم نیست زیاد کنین، فقط بنحوی درس بردارین که دروسی که برایتان می ماند واحد عملی نداشته باشد تا بتوانید معرفی به استاد بگیرید. هم نیاز و پیش نیاز در ترم اخر محدودیتی برای شما ایجاد نمی کند

 258. سلام. ترم قبل پروژه برداشتم استاد ازم گواهی همایش خواستن ک نتوستم ب موقع بگیرم و مهلت ثبت نمره تموم شد الان من کل واحدام پاس شده فقط پروژه مونده میخاستم بدونم اگ این ترم دوباره بردارم امکانش هس استاد زودتر نمره مو ثبت کنه یا باید تا خرداد بمونه

  • 1400/11/9

   سلام.اگر برای این ترم تمدید بشه معمولا اساتید ثبت نمره رو به اواخر ترم می اندازند.ولی باز هم با کارشناس رشتتون صحبت کنین، اگر راهی باشه کمکتون می کنند

 259. سلام ببخشيد من اين ترم ان شالله٢٤ واحد رو پاس كنم
  ٩ واحد ديگه براي تابستون ميمونه
  ٩ واحد رو ميتونم پاس كنم
  يا يك درس بايد معرفي به استاد باشه؟

  • 1400/11/9

   سلام. ان شاالله در تابستان خواهید توانست 9 واحد درسی را اخذ کنید. براساس آیین نامه اموزشی دانشگاه پیام نور، در ترم تابستان امکان اخذ 9 واحد درسی به دانشجو داده می شود.

 260. سلام من اين ترم ان شالله ٢٤ واحد رو پاس كنم
  ٩ واحد براي ترم تابستون ميمونه
  امكانش هست پاس كنم ٩ واحد رو
  يا يك درس معرفي به استاد بايد بگيرم؟

  • 1400/11/9

   سلام. به امید خدا در ترم تابستان 1401 مجوز اخذ 9 واحد درسی داده خواهد شد و شما می توانید 9 واحد درس بردارید. مساله مهم این خواهد بود که دروس مدنظر شما توسط دانشگاه ارائه شود یا خیر

 261. سلام ببخشید من ۱۰ واحدم مونده .ولی یه مشکل در انتخاب واحد هست .همیشه یک درس به دوصورت عادی والکترونیکی اراعه میشه که ما هم همیشه عادی برمیداشتیم والکترونیکی قبول نمیکرد سایت که برداریم ولی الان کا ترم ۸ هستم کلا سایت فرق کرده وفقط اجازه میده که الکترونیکی برداریم .ایا این هم از قوانین ترم ۸ بودنه.؟

  ویه سوال دیگه لین که یه درسمون توسایت نیست میشه موقع حدف واضافه به مسعول درسمون گفت تا اونو به سایت بزنه؟

  • 1400/11/9

   سلام. دوست عزیز
   کلا این ترم تمامی دروس بصورت الکترونیکی هست. برای اون یک درس هم که ارائه نشده، پیشنهاد می کنم نزد کارشناس رشته خود رفته و از او بخواهید که برایتان اضافه کند. اگر ترم آخر هستید حتما نزد کارشناس خود بروید تا این موضوع توسط او هم تائید شود

 262. سلام کارشناس محترم
  آیا گذروندن دروس اختیاری پیام نور اجباری؟ یا رفا برای افزایش معدل ...
  و این که اگه من ترم تابستون دروس خودم تموم کنم آیا می تونم 6 واحد بیشتر از 8 واحد تابستون اخذ کنم ... یعنی این سقف انتخاب واحد برای ترم آخر که تابستون باشه، میشه برداشته بشه؟

  • 1400/11/8

   سلام.کاربر عزیز
   از واحدهای اختیاری براساس لیست ارائه دروس رشتتون، حتما باید یک تعداد معین واحد پاس بشه. برای مثال به شما 12 واحد اختیاری معرفی شده و از شما خواسته شده به انتخاب خودتون حداقل 8 واحدشو اخذ کنین. دروس مازاد اختیاری مانند کارافرینی، ارزشهای دفاع مقدس و حفظ جز سی الزامی برای اخذ و پاس کردن ندارند. همانطور که گفته شد تنها دروس مازاد اختیاری هستند که برای افزایش معدل پاس می شوند.
   در ترم تابستان 1401 شما بیش از 9 واحد درسی نمی توانید بردارید. در هر حالتی که باشد شما بیش از 9 واحد نمی توانید بردارید

 263. سلام،وقت بخیر
  من ترم آخر مدیریت بازرگانی هستم و الان تو لیست انتخاب واحد ، چند تا درس از گروه معارف هست که من درس های دیگه ای رو در اون گروه ها پاس کردم.(مثلا تفسیر قرآن رو پاس کردم ولی همچنان تفسیر نهج‌البلاغه رو گذاشته) یا پنج واحد درس اختیاری رو پاس کردم، ولی یه درس اختیاری دو واحدی هنوز توی لیست هست؛ و جالبه که همچنان باید حداقل دوازده واحد رو رعایت کنم!
  الان تازه متوجه شدم باید درخواست ترم آخر بدم و بعضیا ظاهراً از طریق سامانه گلستان میتونن درخواست ترم آخر بدن؛ ولی من هرچی گشتم همچین درخواستی رو پیدا نکردم! امکان داره بخاطر اون درس هایی باشه که به اشتباه تو لیست انتخاب واحد باقی مونده؟

  • 1400/11/6

   سلام. بودن اون درسها مشکلی ایجاد نمیکنه. ولی برای بررسی ترم اخر بودن حتما برین پیش کارشناس رشتتون
   کارنامه کلی و دروسی که پاس کردین رو چک میکنن و اگر ترم اخر نباشین بهتون میگن

 264. سلام بنده دانشجوی رشته حقوق پیام نور ام
  لطفا به من کمک کنید
  سیستم گلستان 38 واحد باقیمانده از 137 تا 145 واحدبرنامه برای من ثبت کرده تا فارغ تحصیل بشم
  5 واحد عمومی - 2 واحد پایه - 23 واحد اختصاصی - 8 واحد اختیاری = 38 واحد
  2 واحد فرهنگی (حفظ جز 30 قرآن) - 10 واحد اختیاری مازاد = 12 واحد
  سوال 1) جناب آیا اخذ واحد های فرهنگی و اختیاری مازاد پیام نور اجباریست تا فارغ تحصیل کارشناسی حقوق بشم؟ بله یا خیر ؟

  سوال 2) در سیستم گلستان برای من در دروس اختیاری ثبت شده که : "شما 2 واحد از 10 واحد برنامه گذروندید" ... در صورتی که 11 واحد برنامه است(یعنی 11 تا درس) ؟؟؟ ... من دو تا درس اختیاری قبلا پاس کردم... حالا مطابق 38 واحد درسی مونده باید از دروس اختیاری 8 واحد برنامه یعنی 8 درس بردارم تا فارغ تحصیل بشم درسته ؟(هر درس اختیاری حقوق پیام نور یک واحد)

  سوال 3) من هر جور که حساب هم بکنم ترم بهار 20 واحد ، ترم تابستون 8 واحد و دو درس نظری که 5 واحد باشه معرفی به استاد بردارم ، مجموعا 33 واحد از 38 واحد گذروندم... حالا ترم پاییز 5 واحد میمونه (3 درس نظری) برام که کمتر از حداقل واحد اخذ شده پیام نور برای یک ترم هست ... باید چه کار کنم؟ راه حلی نیست این 5 واحد تابستون بردارم
  چرا که زودتر برم سربازی تا الکی 6 ماه به خاطر 5 واحد بمونم...
  هر پیشنهادی دارید ممنون میشم به من کمک کنید...
  سپاس از شما

  • 1400/11/6

   سلام. کاربر عزیز
   اخذ دروس مازاد فرهنگی مثل حفظ جز سی، کارافرینی و ارزشهای دفاع مقدس اجباری نیست و شما می توانید آنها را اخذ نکنید. این دروس بیشتر برای افزایش معدل کاربرد دارند.
   در مورد سوال دومتون باید بگم که شما در ترم تابستان می توانید تا 9 واحد درسی اخذ کنید، ولی دقت کنید که سقف شما 9 واحد درسی هست. در هر صورت بیشتر از 9 واحد نمی توانید بردارید. شما زمانی می توانید معرفی به استاد بگیرید که تنها دو درس نظری باقیمانده داشته باشید. احتمالا برای ترم مهر اگر دو درس نظری باقیمانده داشته باشید می توانید معرفی به استاد بگیرید و در همان شهریور امتحان دهید و تا مهر فارغ التحصیل شوید.

 265. سلام.من ترم دوم هستم.ترم اول مرخصی بودم. این ترم انتخاب واحد کردم ولی هیچ درس از درس های معارف رو انتخاب نکردم و انتخاب واحدم هم داخل سامانه گلستان ثبت شد،ممکنه بعدن ایراد بگیرن به خاطر اینکه هیچ درس از درس ها معارف رو انتخاب نکردم؟
  این نکته هم بگم به خاطر معافیت تحصیلی برای کنکور 140۲ دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم.

  • 1400/11/5

   سلام. خب هنوز در مهلت حذف و اضافه فرصت دارین که درس معارفی بردارین. سعی کنین در هر تم یک درس معارفی رو حداقل بردارین تا به مشکل نخورین

 266. من ده واحدم باقی مونده  و سیستم به دلیل محدودیت واحدها، خطا میده... توی سیستم گلستان درخواست ترم آخری بودن دادم. یعنی مشکلم اینجوری حل میشه؟ یا باید حضوری برم پیش کارشناس؟

  • 1400/11/5

   سلام. عملا تمام هست و نباید مشکلی باشه. ولی خب اگر تا هفتم محدودیتها براتون برداشته نشد، حضوری نزد کارشناس رشته خود رفته و بصورت حضوری هم درخواست بدین تا محدودیتها براتون حذف بشه

 267. سلام و عرض ادب
  من دانشجوی ترم 6 حقوقم که 32 واحد از 137 واحد برام مونده
  از این تعداد واحد،6 واحد معارف هستند یعنی 3 درس
  و یک واحد عملی که ورزش هست
  حالا من ترم 6 می تونم 20 واحد بردارم و ترم تابستون 8 واحد
  4 واحد برام می مونه ...
  دو درس معارف در یک ترم و کلا 4 واحد برام میمونه ...
  برای ترم 5 یک درس از ترم فعلی که هنوز فرصت دارم حذف کنم که نمره معدل من بالای 17 میشه و بعدش ترم بعدی هم اون درس و یک درس 2 واحد بردارم تا 24 واحد بشم و تابستون کلا تموم کنم.
  یا معرفی به استاد برداشت ...
  لطفا راهنمایی کنید ...
  منتطر پاسخ شما هستم...با تشکر...

  • 1400/11/2

   سلام. اگر در امتحان درسی شرکت کردین امکان حذف اون درس وجود نداره. ولی خب شما در ترم اخر تا 24 واحد میتونین بردارین. یرای معرفی به استاد هم شما دروسی که واحد عملی دارن نمیتونین بردارین. فقط دروسی که واحد عملی ندارن و تا سقف دو درس

 268. سلام ,ترم بهمن ترمه اخرمه و۱۸ واحد برام مونده ، هنوز نمره های این ترمم ثبت نشده ، ایامیشه قبل از ثبت نمره ها درخواست ترم اخر بودن رو داد؟!

  • 1400/11/1

   سلام. درخواست هم بدین احتمالا تا ثبت نمرات ترتیب اثر داده نمیشه. معمولا نمرات تا انتخاب واحد ثبت نهایی میشه.

 269. سلام من دانشجو پیام نور هستم و ترم 8 ( ورودی 96 با 2 ترم مرخصی)
  تا الان کلا 100 واحد پاس کردم و معدل الف هستم اگر ترم بهمن 24 واحد بردارم 11 واحد میمونه ایا میتونم 9 واحد( طبق بخشنامه جدید ) بردارم و 2 واحد معرفی ب استاد و درسم رو تابستون تموم کنم؟
  راهی هست ک سنوات نخوره بهم؟؟؟
  من معافیت تحصیلیم 31 شهریور 1401 تموم میشه اگه با استاد صحبت کنم نمره من قبل اون تاریخ وارد کنه ایا بازم سنوات بهم میخوره؟
  و سوال اخر اگر من 11 واحد ک برای تابستون مونده هم نیاز و پیشنیاز با هم بردارم مشکلی که نداره؟

  • 1400/11/1

   سلام. کاربر عزیز
   شما در ترم تابستان بیشتر از سقف تعیین شده نمیتونین درس بردارین. حتی به صورت معرفی به استاد.
   شما ترم تابستان که درس بردارین میتونین در همون شهریور درخواست معرفی به استاد برای ترم مهر بدین و با استادتون هماهنگ کنین که زود از شما امتحان بگیرن و نمرتون ثبت بشه . ولی خب باز هم نگران نباشین، اگر دیدین به هر دلیلی نمیشه، درخواست استفاده از سنوات ارفاقی بدین. با یک ترم سنوات ارفاقی میتونین درساتون رو با خیال راحت تر پاس کنین.

 270. باسلام.من دانشجوی کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم. برای ترم تابستانم 3 در س میمونه که یکی از اونا پروژه و تحقیق هست آیا میتونم این درس رو ترم تابستان بردارم؟

  • 1400/10/26

   سلام. ارائه این درس در ترم تابستان به امکانات دانشگاه شما مربوط میشه. ممکنه ارائه بشه و یا نه
   نمیشه قطعی گفت

 271. سلام.من درخواست ترم اخر را از طریق سامانه گلستان دادم چقدر طول میکشه تایید بشه و ایا نیازی هست تماس بگیرم دوباره یا تایید میکنند

  • 1400/10/25

   سلام. اگر درخواست دادین که نباید مشکلی باشه، ولی باز هم در شروع ترم بعد اگر دیدین برای انتخاب واحد مشکلی دارین برین پیش کارشناس رشتتون. شاید برخی محدودیت ها برداشته نشده باشه

 272. سلام من دانشجوی ارشد هستم آیا میتونم بجای پایان نامه ۶واحد درس بردارم؟

  • 1400/10/22

   سلام. بستگی به نوع آموزش شما دارد. آموزش محور هستید یا پژوهش محور

 273. سلام من سال ۹۰ ترم آخرمو نرفتم و ترک کردم به دانشگاه هم اعلام نکردم ،الان که چند سال میگذره میتونم ادامه اونو که ۲۰ واحد مونده بودو بخونم؟

  • 1400/10/15

   سلام. باید با دانشگاهتون صحبت کنین تا شرایط رو متوجه بشین. احتمالا امکانش باشه و بتونین برگردین به تحصیل. شاید باید هزینه ای رو پرداخت کنین

 274. سلام خسته نباشین من ترم آخر هستم و به دلایلی امکان داره در دوتا درس تخصصی پاس نشن آیا ممکنه این دو درس تخصصی رو معرفی به استاد بردارم و تا قبل عید تمومش کنم؟

  • 1400/10/9

   سلام. اگر دروس واحد عملی ندارن می تونین معرفی به استاد بردارین

 275. سلام. من دانشجوی کارشناسی هستم وفقط 25واحد واسم باقی مونده که درسم تموم بشه. من ترم بهمن میتونم با وجود معدل بالای17) 24واحد بگیرم. اما میخوام 23واحد بگیرم ویه درس 2واحدی عمومی معرفی به استاد بگیرم ایا میشه چنین کاری کرد؟معرفی به استاد امتحانش چه زمانیه؟ چون من میخوام کنکور ارشد شرکت کنم وتا اخر شهریور درسم تموم شده باشه

  • 1400/9/28

   سلام. ترم تابستان امکان معرفی به استاد دارد. ولی خب باید در همان زمان بررسی کرد که قوانین به چه صورت است. بعد از درخواست معرفی به استاد برای تعیین زمان ازمون باید با استاد هماهنگ کنید و می توان در اسرع وقت برگزار شود

 276. سلام من دانشجوی ترم ۶ حقوق پیام نور هستم تابستان ۱۴۰۱ اگه ۸ واحد بردارم کلا ۱۳۶ واحد رو پاس میکنم ولی تعداد واحد های رشته حقوق ۱۳۷ واحده و من یک واحدم میمونه باید یه ترم برای این واحد صبر کنم یا میتونم کلا دو درس دو واحدی رو بزارم کنار بعد از تایید نمرات تابستان این دو درسی رو که کنار گذاشتم معرفی کنم به استاد ؟ میشه ؟

  • 1400/9/22

   سلام. بله، میتونین. فقط اون دو درس دوواحد تئوری خالص باشند و واحد عملی نداشته باشند که نمیشه معرفی به استاد کرد

 277. سلام‌.من با احتساب اینکه ترم بهمن میتونم ۲۴ واحد بردارم،برای ترم تابستان آینده، ترم آخری محسوب میشم و ۱۲ واحد برام باقی مونده که ۱۰ واحدش عملی (۵درس) و ۲ واحدش معارف هست.میخواستم بدونم امکان داره بتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم ؟

  • 1400/9/16

   سلام. کاربر عزیز
   شما در ترم تابستان در هر شرایطی بیشتر از 8 واحد درس نمیتونین بردارین. تازه اگر دروس عملی ارائه بشن. مگر اینکه برای ترم اول اینده معرفی به استاد بگیرین. برای اینکه می تونین کنکور ارشد شرکت کنین یا نه بهتره با کارشناسان این حوزه صحبت کنید.

 278. من بعد ترم تابستان فقط ۲ واحدم میمونه میتونم امسال ارشد ۱۴۰۱شرکت کنم؟؟؟

  • 1400/8/11

   سلام. اطلاع دقیقی ندارم. شاید بتونین اون دو واحد اخر رو اگر عملی نباشه بصورت معرفی به استاد بردارین و زود پاسش کنین. ولی اینکه بعد بتونین ثبت نام کنین رو اطلاع چندانی ندارم. بهتره با کارشناسان این حوزه مشورت کنید

 279. سلام من دانشجوی ترم اخرم امتحان دوتا درسام باهم تداخل داره سیستم خطا میده مهلت حذف واضافم تموم شده تاکی وقت دارم حضوری برم دانشگاه با کارشناس رشتم درمیون بذارم

  • 1400/7/28

   سلام. هرچه زودتر بهتر
   در هفته آینده حتما پیگیر موضوع شوید

 280. سلام من ۲۳ واحد باقی مانده دارم و دانشجو ترم اخر هستم و مهمان گرفتم الان خطای معارف دارم و کارشناس دانشگاهی که مهمان گرفتم میگن که در صورتی میتونن خطا رو بردارن که کارتکس مهر و امضا بشه و از دانشگاه مبدا براشون ارسال بشه و دانشگاه اصلی خودمم میگن که اینکار نمیکنن چون وظیفه خودشون نیست و مهمان دانشگاه دیگه ای هستی میخواستم بدونم تو این شرایط باید چیکار کرد

  • 1400/7/13

   سلام. متاسفانه برای ترم آخر دانشجویانی که مهمان می شوند تقریبا با مشکل مواجه می شوند. برای همین است که اکثر دانشگاه ها با مهمانی در ترم آخر موافقت نمی کنند. همان واحد دانشگاهی که در انجا انتخاب رشته کردین باید کمکتون کنه، ولی خب تائید ترم آخر بودن یا همان کارتکس دست دانشگاه مبدا هست. بنابراین باید پیگیری کنین که ترم اخر بودنتون تائید بشه و بعد درسارو بدون محدودیت بردارین

 281. سلام من دانشجوی ترم آخرم ۲۰واحدم مونده که ۴درس معارف دارم الان بخشنامه اومده حداکثر ۳درس معارف واینکه طبق قانون من ترم آخرم آیا راه حلی هست که من بتوانم ۳درس معارف را اخذ کنم و یک درس باقیمانده را معرفی به استاد بگیرم

  • 1400/7/12

   سلام. اگر هم بخاین معرفی به استاد بگیرین باید تا ترم بعد صبر کنین. درا بتدای ترم بعد معرفی به استاد بگیرین

 282. سلام من دانشجوی ترم آخرم ۲۰واحدم مونده که ۸واحد یعنی ۴درس معارف دارم الان ۱۴واحد اخذ کردم که ۲واحدش معارف هست الان بااین ۶واحد باقیمانده معارف باید چکارکنم با کارشناس هم صحبت کردم اصلا اطلاعاتی در این مورد نداره
  ممنون میشم شما جواب سوال منو بدید

  • 1400/7/11

   سلام. برای ترم جاری بخشنامه اومده که میشه تا سه درس معارفی رو دانشجویان ترم آخر بردارند. ولی برای بیشتر از سه درس مجوزی صادر نشده و این موضوع رو خود دانشگاه ها و کارشناسان رشته بیشتر اطلاع دارند.

 283. سلام
  من دانشجوی ترم آخرم ۲۰واحدم مونده که ۴درسم معارفه بخشنامه اومده حداکثر ۳درس مجاز حالامیتونم از قسمت پیشخوان خدمت درخواست مرتبط با کمیسیون موارد خاص را بدم آیا سازمان اینو قبول میکنن؟ واینکه خارج از بخشنامه میتونن مجوز اخذ دروس بهم بدن؟

  • 1400/7/7

   سلام. معمولا و درترم های قبل بخشنامه براساس اعمال بدون محدودیت برای ترم های اخر صادر می شد و در همون بخشنامه ها قید می شد که به دانشجویان حتما گوشزد شود که در هر ترم حداقل یک درس معارفی بردارن تا در ترم اخر به مشکلی نخورن. ترم های قبل حتی اجازه اخذ دو درس معارفی همزمان برای ترم ماقبل اخر هم صادر می شد. ولی در این ترم بخشنامه رو براساس توصیه هایی که قبلا کرده بودند تغییر دادند و برای همه مجوز یک درس و برای ترم اخر حداکثر سه درس رو دادند. بهتره درخواستتون رو به کارشناس رشتتون ارائه بدین و یا در کمیسیون . ان شاالله که تائید می کنند و می تونین بردارین

 284. سلام دانشجوی ترم آخرم ۴درس معارف ازم مونده با این بخشنامه ای که اومده باید چکار کنم گفتن حداکثر ۳درس معارف مجاز من که ۴ درس معارف ازم مونده تکلیفم چی میشه

  • 1400/7/6

   سلام. با کارشناس رشتتون صحبت کنین. ببینین راهی هست که براتون محدودیتش رو برداره یا نه.

 285. سلام من دانشجو ترم آخر هستم بیست و یک واحد مونده برام و چهار درس ارائه نشده دوتاشو بهم دادن مجازی دوتای دیگشو میشه بهم بدن؟ تا فارغ‌التحصیل بشم چهارتا درس تخصصی هستن

  • 1400/7/6

   سلام. بله ، برین پیش کارشناس رشتتون و یا باهاشون تماس بگیرین تا کمکتون کنن

 286. سلام دروس معارف ک نمیشد برداشت ترم آخری ها حل شد؟

  • 1400/7/5

   سلام. هنوز بخشنامه اون منتشر نشده، ولی احتمالا تا زمان حذف و اضافه منتشر بشه

 287. سلام وقت بخیر
  ببخشید من دانشجوی ترم آخرم ۲۰واحدم مونده که ۸واحد معارف که۴درس میشه ازم مونده الان مجوز حداکثر ۳درس معارف اومده من که ۴درسم مونده باید چکار کنم
  دانش خانواده وجمعیت
  فرهنگ و تمدن اسلامی
  انقلاب اسلامی ایران
  تفسیر موضوعی قرآن
  این ۴ درس ازم مونده

  • 1400/7/5

   سلام. تفاوتی در این زمینه وجود نداره، شما می تونین با مراجعه به کارشناس رشتتون درخواست بدین تا محدودیتش رو برداره.

 288. سلام مشکل دروس معارف برای ترم آخری ها حل شد؟

  • 1400/7/5

   سلام. شنیدم که بخشنامش ارائه شده به دانشگاه ها

 289. سلام مشکل دردش معارف حل شد؟برای ترم آخری هایی ک چن درس معارف داشتن

  • 1400/7/5

   سلام. بله، مثل اینکه بخشنامش اومده
   اگر ترم اخر هستین و چند درس معارف دارین برای رفع محدودیت نزد کارشناس رشتتون برین

 290. سلام وقت بخیر امروز بخشنامه معارف اومد
  من ترم آخرم 3 درس معارفم مونده الان اون 3 درسم خواستم بردارم باز سیستم گلستان خطا میزنه

  • 1400/7/4

   سلام. برای رفع محدودیت باید برین پیش کارشناس رشتتون یاباهاشون تماس بگیرین

 291. سلام ۱۶ واحد مونده دارم و ترم اخر هستم هم پیش نیاز رعایت نکردم و هم دو تا درس معارفم مونده نمیتونم انتخاب واحد کنم باید چیکار کنم

  • 1400/6/31

   سلام. ان شاالله که مشکلی نیست. بخشنامه برای دروس معارفی بیاد قضیه چند درس معارفی حل میشه. برای رعایت پیش نیاز هم که با کارشناس رشتتون صحبت کنین.

 292. سلام من ترم هشت رو تموم کردم این ترم معرفی به استاد داشتم اما چون دیر اقدام کردم هنوز درخواستم از طرف یه بخش تایید نشده و امشب اخرین مهلت ثبت نمره هست...میخواستم بدونم اگر بیفته ترم بعد من9ترمه میشم؟

  • 1400/6/31

   سلام. بله ، با ورود به ترم بعد ، یک ترم برای شما افزوده می شود.

 293. سلام خسته نباشید
  بخشنامه دروس معارف کی میادمن ۴درس معارف ازم مونده احتمال داره بخشنامه بیاد یانیاد آخه من ترم آخرم ۲۰واحد دارم طبق بخشنامه نباید مانعی در ثبت‌نام داشته باشم .
  اگر بخشنامه نیاد من باید چکار کنم

  • 1400/6/31

   سلام. احتمال قوی بخشنامه تا مهلت حذف و اضافه خواهد آمد

 294. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی ترم آخرم ۴درس یعنی ۸واحد دروس معارف ازم مونده وکلا ۲۰ واحد دارم معدل ترم قبلم ۱۸.۳۰ بود الان باید چکار کنم؟

  • 1400/6/28

   سلام. باید صبر کنین تا بخشنامه مجوز اخذ چند درس معارفی بیاد. احتمالا تا قبل مهلت حذف و اضافه میاد

 295. سلام
  من ترم آخرم ۱۲۰واحد گذروندم ۲۰واحد دیگه ازم مونده میخام ثبت‌نام کنم سامانه بهم اجازه نمیده با آموزش دانشگاه صحبت کردم گفتن ۸واحد عمومی ازم مونده نمیدونم چکار کنم اگه ممکنه راهنمایی کنید
  ممنون.

  • 1400/6/28

   سلام. شما باید صبر کنین که بخشنامه مربوطه به اخذ چند درس معارفی بیاد تا بتونین بردارین. احتمالا تا قبل حذف و اضافه میاد

 296. سلام میخواستم بدونم برای ترم آخر میشه درخواست مهمان داد برای یه شهر دیگه ؟

  • 1400/6/27

   سلام. فعلا که بخاطر شرایط کرونایی و اموزش غیرحضوری ، مهمان شدن عملا بدون فایدس. برای بعد شرایط کرونایی و ان شاالله حضوری شدن کلاسها و امتحانات اگر شرایط ویژه داشته باشین و دانشگاه موافقت کنه اره میتونین

 297. سلام مهر ترم آخر هستم دوتا درس عمومی دارم میخواستم بدونم بخشنامه برای برداشتن دوتا درس عمومی چه موقع میاد تا بتونم بردارم؟

  • 1400/6/27

   سلام. معمولا تا اواسط مهر و تا مهلت حذف و اضافه میاد که دانشجوها بتونن بردارن

 298. سلام . من یه جا خوندم اگه در طول تحصیل پیش نیاز ها رعایت نشه موقع فارغ التحصیلی و گرفتن مدرک مشکل پیش میاد.. این حرف درسته !!؟
  بعد من ترم چهارم بدلیل رعایت نکردن پیش نیاز،یه درس از ترم چهار طبق ارایش ترمی نمیتونم بردارم ..و از ترم های قبلی برمیدارم.مثلا ریاضی2 مال ترم چهار باشه ..من ریاضی 1 از ترم سه برمیدارم ..لطفا بگید باز من به مشکل میخورم !؟

  • 1400/6/27

   سلام. خیلی وقت هست که خود سیستم گلستان بهتون اجازه اخذ دروس بدون رعایت پیش نیاز و پس نیاز رو نمیده. با این حال قوانین پیش نیاز و پس نیاز بسیار مهمه و ممکنه براتون مشکل ایجاد کنه. بهتره اگر درسی نمی تونین بردارین و مجبورین این کار رو بکنین، با هماهنگی کارشناس رشتتون باشه

 299. سلام من ترم آخرم..۱۶واحد مونده تاپاس کنم سه تاازدرسام که تخصصی و پایه هستن مثل پایان نامه مونبه دیرارائه شدوقتی ارائه جردن ظرفیتش تکمیل شده حالا چطوری میتونم اون سه درسو بردارم تااین ترم تموم بشه همشون؟

  • 1400/6/19

   سلام. نگران نباشین.در حذف و اضافه هم مهلت دارین. ولی خب برین پیش کارشناس رشتتون و شرایط رو بگین و بگین ظرفیت ها تکمیل شده. شاید بتونن ظرفیت اضافه کنن و یا زمان اضافه شدن رو بهتون اطلاع بدن

 300. سلام وقتتون بخیر. اگر کلا 24 واحد باقی بمونه تا فارق التحصیلی ولی از این 24 واحد،8 واحد معارف باشه محدودیتی نداره برای ترم آخر؟ یا باید 6 واحد معارف بردارم 2 واحد بمونه معرفی به استاد؟

  • 1400/6/18

   سلام. باید صبر کنین تا بخشنامه مجوز اخذ چند درس معارفی برای دانشجوهای ترم اخر بیاد بعد مشکلی نیست. فعلا نمیتونین بردارین. باز هم با کارشناس رشتتون صحبت کنین، ببینین میتونین بردارین یا نه، شاید مجوز صادر شده باشه

 301. من این ترم آخرمه ۲۰ واحد واسم مونده از این ۲۰ واحد که مونده ۸ واحد دروس عمومی هستن باید واسه اینا چکار کرد راه حل چیه دارم به بم بست بر میخورم

  • 1400/6/18

   سلام. نه مشکلی پیش نمیاد. فگر ترم اخر باشین و کارشناستون تائید کنه میتونین بردارین

 302. سلام من ترم مهر ۲۳ واحد برداشتم ۲واحد ام گذاشتم معرفی به استاد بعد درخواست ترم آخر بودن رو باید الان بدم؟

  • 1400/6/13

   سلام. در ترمی شما میتونین معرفی به استاد اخذ کنین که تنها دو درس نظری داشته باشین. معرفی به استادتون میوفته ترم بعد

 303. سلام 24 واحد انتخاب کردم، 5 واحدم مونده یه واحد درس اختیاری و دو تا درس اختصاصی میتونم این ترم معرفی به استاد بگیرم یا باید یه ترم دیگه بمونم؟

  • 1400/6/13

   سلام. شما زمانی میتونین معرفی به استاد اخذ کنین که فقط دودرس نظری باقیمانده داشته باشین

 304. سلام من ترم ۷(ترم اخر )هستم من از اول به عنوان مهمان در دانشگاه رفتم چه جوری میتونم ترم اخر انتخاب واحد کنم باید برم دانشگاههی که قبول شدم

  • 1400/6/12

   سلام. تا جایی که من اطلاع دارم برای ترم آخر باید در دانشگاهی که قبول شدین انتخاب واحد کنین. ولی خب با توجه به الکترونیکی بودن ترم جاری و شرایط کرونایی، احتمالا بتونین مهمانی بگیرین و شاید هم نیازی نباشه

 305. سلام درخواست ترم اخری بودن چقدر طول میکشه که توسط کارشناس تایید شه؟
  و یه سوال اینکه من ۷ واحدم مونده ولی حداقل سقف انتخاب واحد ۸ واحده، کارشناس میتونه این محدودیت رو برام برداره؟ با تایید ترم اخری بودن این محدودیت برداشته میشه یا حضوری باید برم پیش کارشناس؟

  • 1400/6/12

   سلام. حدودا یک هفته زمان میبره و شاید هم کمتر. 7 واحد برای چند درس هست؟ اگر برای دو درس نظری باشه باید معرفی به استاد بردارین. اگر عملی هستن و یا بیشتر از دو درس هستن کارشناس رشته میتونه محدودیت احذ درس رو براتون برداره

 306. سلام و تشکر از پاسحگویی خوب شما
  من دانشجوی ترم 4 ارشد هستم میخواستم ببینم ترم آخر می تونم 20 واحد بردارم؟
  ممنون

  • 1400/6/6

   سلام و سپاس
   نه، برای دانشجویان ارشد حداکثر تعداد واحد به گمانم 14 باشد

 307. من ترم تابستان پروژه تخصصی برداشتم وتا بهمن نمرش اعمال نمیشه ایا میشه برا مهر ۲۴ واحد بردار

  • 1400/5/8

   سلام. کاربر گرامی
   متوجه منظور شما نشدم. شما ترم اخر هستین؟ برای تعداد واحدتون میپرسین؟ برای معدل معیارتون می پرسین؟
   لطفا جزئیات بیشتر بفرمایید تا بتونم راهنمایی کنم

 308. سلام.یکی از دوستانم ترم بعدی30 واحد داره که فارغ التحصیل بشه .امکانش هست ترم بعدی دوتا درس نظری 3 واحدی ارائه به استاد بده،24 واحد دیگه انتخاب واحد کنه، که ترم بعدی ترم اخرش باشه !!!؟

  • 1400/5/4

   سلام. نه متاسفانه
   ایشون ترم بعد میتونه 24 واحد برداره
   بقیش رو ابتدای ترم بعد که همون دوم میشه میتونه معرفی به استاد برداره

 309. سلام عصرتون بخیر
  عذر میخوام این بخشنامه که میشه در ترم ماقبل آخر ۲درس رو برداشت هنوز هم اعمال میشه؟

  • 1400/4/26

   سلام. این بخشنامه در هر ترم بصورت مجزا صادر می شود . برای ترم مهر در خود ترم مهر صادر می شود

 310. سلام من برای ترم مهر۲۴ واحد داشتم با سه تا درس عمومی که میشد۶ واحد .میتونسم همشوبردارم.ولی ی درس پاس نشدم شدم۲۵ واحد ک میخاسم معرفی باستاد اینا انجام بدم .ولی دیدم عمومی ۳ تا دارم.بنظرتون میشه با ۳ تا عمومی کاری کرد ؟یاب

  • 1400/4/16

   سلام. مساله اساسی اینجاست که شما بیشتر از 24 واحد نمیتونین بردارین. معرفی به استاد هم برای زمانی هست که شما تنها دو درس باقیمانده نظری داشته باشین.
   برای این سوالتون که پرسیده بودین برای دروس عمومی ، باید بگم شما در ترم آخر بدون هیچ محدودیتی می تونین درس بردارین. در ترم ماقبل آخر می تونین دو درس عمومی یا معارفی همزمان بردارین. پیشنهاد میکنم ترم تابستان بردارین چند تا از درسها رو بردارین تا کم بشه

 311. سلام وقتتون بخیر
  من این ترم ۱۴ واحد درس برداشتم و اشتباهی فکر میکردم که ترم آخر هستم ولی الان که رفتم لیست دروسم را نگاه کردم دیدم درس ورزش ۱ هست من فکر میکردم این درس ویژه معلولین هست الان نمیدونم چکار کنم همین یک درس باقی مونده .
  میخواستم بدونم مشکلم رو باید چجوری حل کنم.
  ممنون میشم اگه راهنماییم کند

  • 1400/3/31

   سلام. کاری نمیشه کرد مگر اینکه در ترم تابستان بردارین

 312. سلام وقتتون بخیر من با مشکل بزرگی روبه رو شدم
  من ترم اخر هستم الان وقتی تطبیق رو در سامانه گلستان چک کردم متوجه شدم درس ورزش یک رو باید بگذرونم
  یعنی تنها همین یک درس مونده که متاسفانه دانشگاه برام انتخاب واحد نکرده
  در حالی که من میتونستم بیست و چهار واحد بردارم و فقط چهارده واحد برام انتخاب شده
  ایا راهی هست و یا باید ترم تابستان این درس رو بردارم

  • 1400/3/24

   سلام. ان شاالله در ترم تابستان ارائه می شود. البته این موضوع بستگی به امکانات دانشگاهتون هم داره ولی به احتمال فراوان مشکلی نخواهد بود

 313. سلام من ترم آخرم ۶ واحد دارم (سه درس ۲واحدی) الان من چهار واحد رو پاس کردم ولی یه درس ۲ واحدی رو نمره نگرفتم میخوام بدونم تبصره ای یا روزنه ای هست که بتونم اون دو واحد رو تو همین ترم رد کنم و فارغ التحصیل بشم؟؟؟

  • 1400/3/16

   سلام. در همین ترم که نه، ولی با اتمام امتحانات و شروع ترم اینده میتونین اگر درس نظری هست و واحد عملی نداره معرفی به استاد بگیرین و زودتر امتحان بدین .

 314. سلام خسته نباشید من مهر ماه ترم اخرم ولی شما گفتید برای ترم اخر مهمان قبول نمی کنن در صورتی که من از ترم اول مهمان بودم و نمی تونم به دانشگاه مبدا برم به نظرتون چیکار کتمم؟

  • 1400/3/10

   سلام. احتمالا شما مهمان دائم گرفتین
   درخواستتون رو به دانشگاه ارائه بدین، احتمال زیاد موافقت خواهد شد

 315. سلام اگر دانشجو ترن اخر باشی ویک درس دوواحدی نمره قبولی نیاری چه میشود؟

  • 1400/3/8

   سلام. می توانید در ترم بعد چنانچه درس واحد عملی نداشته باشد، آن را معرفی به استاد بگیرید.

 316. سلام وقتتون بخیر خواستم بدونم امکانش هست ک همراه با پایان نامه یک درسی ک ۲واحدی ولی عملی هست رو بردارم یا ن؟

  • 1399/12/18

   سلام. خیر، نمی شود

 317. بسم الله تقاظا داریم باهرمعدلی دانشجوی بتوانند۲۴واخداخذا بکننه بهمن ۱۳۹۹و برای انتخاب واحد تا اخراسفند۱۳۹۹تمدید بکنن

  • 1399/12/9

   سلام. تا جایی که اطلاع دارم تا 11 اسفند تمدید شده حذف و اضافه
   تا 20 واحد هم بدون درنظر گرفتن معدل ترم قبل می تونین اخذ کنین

 318. بسم الله تقاظاداریم به علت کرونا هردانشجوی باهرمعدلی بتوانند۲۴واحد اخذا بکنه وانتخاب واحد ۲۴بگیره متشکریم

  • 1399/12/9

   سلام. تا جایی که اطلاع دارم تا 20 واحد بدون محدودیت می توانید اخذ کنید

 319. سلام
  اگه بعد از اتمام ترم تابستان و ثبت نمرات دو درس ( ۵ واحد )باقی مونده غیر عملی تا فارغ التحصیلی داشته باشیم .
  و این که معمولا برای ترم مهر درخواست معرفی به استاد معمولا ۱۵ یا ۱۶ شهریور شروع میشه .امکانش هست که تا تاریخ ۳۱ شهریور فارغ از تحصیل بشیم بنظر شما ؟!
  (ثبت درخواست ,تایید درخواست ,امتحان ,ثبت نهایی نمره و...) 15 روزه می‌تونه انجام بشه ؟

  • 1399/12/6

   سلام. من شنیدم که شده و بودند کسانی که همینگونه که فرمودید فارغ التحصیل شدن. مخصوصا کسانی که تا پایان شهریور سنوات مجاز تحیصیلی بیشتر ندارند. البته تمام این موضوع بستگی به خود شما و کارشناس رشتتون داره که سریع کارهاش انجام بشه و استاد مشخص بشه و قرار ازمون گذاشته بشه. بعدشم سریعا ازمون گرفته و نمرش در سیستم ثبت بشه . خودتون باید با استاد و کارشناس رشته هماهنگی های لازم رو انجام بدین تا این روند هرچه سریعتر انجام بشه

 320. سلام. من ترم گذشته یعنی ترم پاییز ترم ۷ بودم و کلا ۷ واحد برای فارغ التحصیلی داشتم و کارشناس محدودیت انتخاب واحد رو برام برداشت ولی در انتخاب واحد کافی نت به اشتباه ۶ واحد رو برام انتخاب کرد. برای این ترم جدید کارشناس گفت چون یه بار محدودیت رو برداشتیم باید نامه بزنم بررسی بشه الان مثل اینکه نامه رفته برای شورای اموزشی و ۳ هفته هم شده جوابی ندادن فعلا.میخواستم بدونم تو این شرایط چه تصمیمی میگیرن؟ مشکل سنوات تحصیلی هم ندارم تا اخر شهریور ۱۴۰۱ وقت دارم.ممنون میشم جواب بدید

  • 1399/12/3

   سلام. یعنی تنها یک واحد دیگه براتون باقی مونده؟ ببینین میتونین معرفی به استاد بزنین یا نه؟ اگر عملی نباشه میشه

 321. سلام امکانش هست ترم آخر تربیت بدنی و ورزش ۱ را باهم برداریم؟

  • 1399/12/1

   سلام. این یک محدودیت خیلی بزرگه که ممکنه مشکل ساز بشه. ولی خب اگر ترم اخرین احتمالا براتون رفع کنن و بتونین بدون مشکل بردارین

 322. سلام من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم درس دفاع مقدس رو فکر میکردم اختیاریه ولی الان فهمیدم که تو لیست اختیاری ولی اجباریه در کل دو واحد از دروس اختیاریم باقی مونده که یه درس مهمتر ۲ واحد دارم که اگه اونو پاس نکنم تو پروژه هام به مشکل برمیخورم میشه بیشتر از سقف اختیاریا بردارم یعنی ۴ واحد؟ مشکلی تو فارغ الحصیلی پیش نمیاد؟

  • 1399/12/1

   سلام. بستگی داره که تا الان چجوری دروس رو پاس کرده باشین و چه درسهایی مونده باشه براتون
   برای این موضوع با کارشناس رشتتون مشورت کنین. ممکنه اگر خارج از چارتتون بشه، نمرش در معدلتون محاسبه نشه

 323. سلام امکانش هست ترم آخر تربیت بدنی و ورزش۱ را باهم برداریم؟

  • 1399/11/30

   سلام. این موضوع تنها موردی هست که شنیدم برخی دانشجویان ترم آخر برای رفع محدودیت اون به مشکل خوردند.
   سعی کنید هرچه زودتر با کارشناس رشتتون مشورت کنین برای این موضوع و قضیه رو تعیین تکلیف کنین. احتمال زیاد میدم براتون این محدودیت رو بردارن

 324. با سلام من ترم مهرماه ترم اخرم بود و 24 واحد گرفتم و یکی از دروسم را نمره حدود 9 گرفتم که بعد از اعتراض استاد گفت امکان نداره پاس شم و ما هم تقاضای معرفی به استاد دادیم چون استاد درسش را تاییذ کرده بود و اموزش ما هم تقاضای معرفی به استاد را تایید کرد و بعد از گذشت دو روز از تایید معرفی به استاد دوباره نمره من 10 شد و وقتی به اموزش گفتم نمره ام 10 شده تعجب کرد و اول گفت که نمی شود معرفی به استاد را لغو کرد و گفته صبر کنید تا به مرکز اصلی بگویم خیلی نگران این موضوع هستم چون می خواهم تسویه حساب کنم برای فارق اتخصیلی ایا امکان حذف معرفی به استاد بعد از تایید امکان دارد چون همه دروسم پاس شده و تایید شده خواهشا جواب دهید

  • 1399/11/30

   سلام. از این موضوع که می فرمایید اطلاع دقیقی ندارم. ولی گمان نمیکنم مشکلی برای رفع معرفی به استاد باشه و میتونن لغوش کنن

 325. سلام
  امکانش هست ارشدرو سه ترمه تموم‌کرد؟

  • 1399/11/29

   سلام. یکم بعیده، چون امکان اخذ همزمان درس با پروژه وجود نداره. معمولا اساتید راهنما، برای قبول پروپوزال و ارائه کمی سخت می گیرند

 326. سلام من دانشجوی ترم اخرم کلا ۲۰ واحدم مونده دو درس معارفی میخوام بردارم ولی سایتت قبول نمیکنه چجوری میتونم دو درس معارفی بردارم به کی مراجعه کنم رشتمم معماری است

  • 1399/11/28

   سلام. این محدودیت رو کارشناس رشتتون میتونه برداره. پیش کارشناس رشتتون برین و ازش بخاین که این محدودیت رو برداره براتون و یا انتخاب واحد کنه و درسارو براتون اضافه کنه

 327. سلام وقتتون بخیر
  من ترمی که گذشت دی ماه ترم آخرم بود . نمره ی ورزشم خیلی دیر یعنی دو روز پیش برام تایید نهایی شد . درس حفظ جزء سی قرآن کریم رو هم امتحان دادم نمره م تایید نهایی شده و قبول شدم ولی در کارتکس دروسم نمره م اصلا ثبت نشده و نمره م نیست و در معدل کل هم لحاظ نشده !!! حالا کی و توسط چه کسی سیستم یا کارشناس یا آموزش باید ثبت بشه ؟؟
  تاریخ فارغ التحصیلی رو خود سیستم ثبت میکنه کجا نوشته شده ؟؟ نمره ی درس ورزشم 22/11/99 به احتمال زیاد تایید کردن چون مهلت انتخاب واحد فقط تا این تاریخ بوده . آیا تایید این درس هم با خود سیستم بوده ؟ من 23 بهمن 99 که وارد سایت شدم فهمیدم که نمره م تایید نهایی شده . تاریخ فارغ التحصیلیم چه روزی میشه ؟؟ روزی که نمره وارد سیستم شده و تاید نهایی نشده بود ؟؟ یا روزیه که تایید نهایی شده ؟؟ چرا برای ترم جدید برام شهریه ثابت زده نوشته بدهکار ؟!!! مدرک موقت و مدرک اصلیم رو چه قدر طول میکشه تا به دستم برسه . چون آزمون دارم و مدرکم رو لازم دارم .
  خیلی ممنون از شما

  • 1399/11/24

   سلام. تاریخ فارغ التحصیلی شما همان زمانی است که اخرین نمره شما تائید نهایی می شود. اگر شما ترم قبل ترم اخرتون بوده، نزد کارشناس رشته خود رفته بودید برای تائید موضوع و بررسی اون؟
   به هر حال می تونین نزد کارشناس رشتتون برین و الان بررسی کنین چرا براتون شهریه ثبت شده، شاید درستون تائید نشده بوده برای همین براتون اعمال کردن

 328. سلام وقت بخیر من ۲۴ واحددارم این ترم به علاوه یه درس ۱ واحدی قرائت قرآن که مجموعا میشه ۲۵ واحدم که مونده . از بین دروس اختیاری باید ۶ واحد پاس میکردم که به جاش ۸ واحد پاس کردم میشه اون ۲ واحد اضافی که پاس کردم جای ۱ واحد قرائت برام معادل سازی کنن که ترم اخر محسوب بشم؟

  • 1399/11/19

   سلام. اگر اون درس به عنوان دروس هم طبقه با واحدهای اختیاری محسوب بشه امکان پذیره. باید به کارشناس رشتتون مراجعه کنین و درخواست کنین براتون بررسی کنه

 329. سلام وقت بخیر من ترم ۶ مدیریت صنعتی هستم
  به علت اینکه پیش نیازم رو پاس نکردم این ترم محدود شدم و ۱۳ واحد بیشتر نتونستم بردارم به علت نیاز به پیش نیاز از طرفی بیشتر از ۱۰۰ واحد پاس کردم،الان برام پروژه ارائه شده و برداشتم به نظرتون مشکلی پیش نمیاد؟چون تو چارت برای ترم آخر زده

  • 1399/11/18

   سلام. نه ، اگر براتون ارائه شده که مشکلی برای اخذ وجود نداره و میتونین بردارین. خود درس پروژه دروس هم نیاز یا پیش نیاز داره که اگر تونستین بردارین پس مشکلی نداره

 330. خسته نباشید.
  برا ترم آخر 3 تا درس عمومی(دانش خانواده و جمعیت،ورزش 1 و فرهنگ تمدن اسلام و ایران)دارم،مشکلی نداره تو یک ترم سه تا درس عمومی بردارم؟

  • 1399/11/18

   سلام. خیر، اگر ترم آخر هستین مشکلی نداره
   البته در ابتدای هرترم دانشگاه پیام نور بخشنامه ای صادر میکنه برای اخذ چند درس معارفی با هم
   برای این ترم صادر شده
   اگر برای مهر سال دیگه میخاین بردارین ، باید صبر کنین تا اونموقع بخشنامش باز بیاد

 331. سلام من ترم آخرم هستش و این ترم مهمان موقت گرفتم و ۲۰ واحدم مونده کلا ۴ تا از دروسم پیش نیاز داره مسخواستم بدونم واس بر طرف کردن خطا ترم آخر باید به کارشناس مبدا مراجعه کنم یا همون دانشگاهی که مهمان موقت هستم ؟

  • 1399/11/15

   سلام. همون دانشگاهی که مهمان شدین می تونن کمکتون کنن. ولی یک موضوعی که هست اینه که برای ترم اخر معمولا با درخواست مهمانی موافقت نمیشه. اگر مهمانی دائم یا انتقالی گرفتین میشه
   با کارشناسان دانشگاهتون مشورت کنین

 332. سلام دوتا سوال دارم
  ۱-ترم آخر ارشدمیشه یک درس پایه ک برام باقی مونده رو با پایان نامه بردارم ...میشه درس پایه روترم اخرگرفت اصلا؟؟؟
  ۲-ترم آخر ارشد اگر ۴واحد با پایان نامه مونده باشه میشه باهم بگیرم

  • 1399/11/13

   سلام. تا جایی که من اطلاع دارم، امکان اخذ واحد همزمان بادرس پایان نامه در مقطع ارشد وجود ندارد

 333. سلام من ده واحدم باقی مونده و سیستم تو انتخاب واحدم خطا نمیده .. نیازی هست به کارشناس رشته بگم برام انتخاب واحد کنه یا خودم اینکار رو انجام بدم ؟

  • 1399/11/8

   سلام. احتمالا محدودیت اخذ واحد ترم براتون اعمال شده. باید برین پیش کارشناس رشتتون تا محدودیت رو برداره براتون

 334. سلام،من ۳۶ واحد از درسم مونده که ۲۴ واحدش را این ترم و ۸ واحد ترم تابستان پاس میکنم و ۴ واحدشو معرفی به استاد برای نیمسال اول بر میدارم،متاسفانه به علت سهل انگاری، یک درس پیش نیاز یادم رفته که پاس کنم،که برای یک درس تخصصی عملی پیش نیاز هست
  آیا من میتوانم پیش نیاز را این ترم بخونم و درس تخصصی عملی را ترم تابستان یا معرفی به استاد بگیرم؟؟آیا دروس تخصصی عملی در ترم تابستان یا معرفی به استاد ارائه میشود یا نه؟

  • 1399/11/7

   سلام. یک نکته اینکه کلا دروسی که واحد عملی دارن رو شما نمیتونی معرفی به استاد بگیری. در ترم تابستان ان شاالله که درس ارائه میشه و برمیداری. پیشنهادم اینه که پیش کارشناس رشتتون هم بری و ازش بخای اگر امکان داره درس رو برات هم نیاز کنه تا بتونی با هم برداری تا برای سنواتت هم مشکلی پیش نیاد

 335. سلام اگه ترم تابستان ترم آخرمون باشه حداکثر چند واحد میتونیم برداریم همون ۸ واحد فرقی نمی کنه ؟
  معدلم هم بالای ۱۷ نیست ترم اول چند درس ارائه نشد و دو درس هم که مال ترم یک بود هر دوش در یک زمان امتحانش بود و نتونستم ترم یک ۲۰ واحد بگیرم.حالا راهی هست که اعتراض کنم و بتونم این ترم تعداد واحد بیشتر بگیرم!
  و اگه ارشد قبول شم ولی در حد دو سه واحد باقی مونده داشته باشم.باید چیکار کنم چون اگه ارشد دانشگاه قبول شم و ثبت نام نکنم تا یک سال بعد هم محروم میشم از دانشگاه.
  ممنون

  • 1399/11/7

   سلام. اول اینکه در این ترم میتونی بدون محدودیت معدل تا 20 واحد برداری. البته این قانون فقط برای همین ترم یعنی دوم 99-00 هست. بعد اینکه در ترم تابستان در هر صورت میتنی 8 واحد برداری، و نه بیشتر

 336. سلام من ترم آخرم هست فقط یه درس کار تحقیقی مونده میتونم ارائه به استاد بزنم ؟

  • 1399/11/6

   سلام. اگر واحد عملی نداره میتونین

 337. سلام
  من دانشجوی ترم اخر کارشناسی ارشد هستم و فقط درس سمینار و پایان نامه باقی مونده .
  میتونم ترم اخر این دو درس رو با هم بردارم؟

  • 1399/11/6

   سلام. برای اخذ درس همزمان محدودیت دارین. مگر با کارشناس رشتتون صحبت کنین، ببینین راهی هست کمکتون کنه تا بتونین بردارین یا نه؟

 338. سلام من دانشجوی رشته علوم تربیتی ترم اخرم برای انتخاب واحد یه درس از دروس باقی موندم توی سیستم گلستان قسمت انتخاب واحد نیس چیکار کنم این درس دوتا پیش نیاز داره که یکی شم پاس کردم ولی هنو تایید نشده اون یکی پبش نیازو پاس نکردم چیکار کنم

  • 1399/11/3

   سلام. بربن پیش کارشناس رشتتون و ازش بخاین که براتون اضافه کنه

 339. سلام من ترم آخرم
  فقط۱۰واحد باقی مونده دارم
  میخوام انتخاب واحد کنم میزنه زیر سقف مجاز چی کار کنم الان؟؟؟

  • 1399/11/2

   سلام. باید با کارشناس رشتتون صحبت کنین تا محدودیت اخذ درس شما رو برداره

 340. سلام من ترم اخرم .25 واحد دارم .میشه 25 واحد رو این ترم برداشت؟؟ و اینکه اگه به کارشناس رشتمون مراجعه کنیم امکان داره؟؟

  • 1399/10/26

   سلام. متاسفانه امکان پذیر نیست. نهایتا 24 واحد.

 341. سلام....ببخشید من ترم بعدی ترم اخر ارشد با دو درس 2واحدی میشم.دو سوال داشتم
  سیستم اجازه میده 4 واحد بردارم؟
  دو تا سیمنار رو میتونم با هم بردارم.سمینار و سمینار تحقیق و تتبع....فراگیر اموزش محور هستم

  • 1399/10/12

   سلام. برای درس سمینار نمیدونم اجازه میده سیستم بهتون که بردارین یا نه
   ولی خب محدودیت واحد برای 4 احد در ترم اخر ندارین. اگر هم سیستم مشکلی عنوان کرد به کارشناس رشتتون اعلام کنین تا براتون برطرف کنن

 342. سلام من ترم بعد یعنی بهمن ترم آخرم هست ارشد برنامه ریزی درسی هستم و متاسفانه می‌گویند که باید پایان نامه بنویسم و پژوهشی باشه. خواهشا با توجه به موارد ما که معلمم و دکترا هم نمی‌خواهم بخونم سنم هم بالا هست لطفا اجازه دهید تا ما آموزش محور بشیم حتی هزینه شهریه پایان نامه رو هم میدیم ولی نمیتونم تهیه کنیم. لطفا کمک کنید

  • 1399/10/6

   سلام. کاربر گرامی
   ما مستقل از دانشگاه هستیم و ارتباطی در تصمیمات انها نداریم. این موضوع هم در اختیارات خود دانشگاست و آنها هستند که تصمیم میگیرند. شاید نوع اموزش شما پژوهش محور هست وامکان تغییر ان وجود ندارد

 343. سلام.من شهریه رو کامل پرداخت کردم اما هیچ کدوم از واحدام تو سایت بالا نمیاد.گزارش 423 هم که میزنم فقط میزنه نتیجه ثبت نام .امکان داره کلا واحد برنداشته باشم؟

  • 1399/9/23

   سلام. احتمالش هست. دکمه اعمال تغییرات رو اخر انتخاب واحد زدین؟ از کارشناس رشتتون پیگیری کنین

 344. سلام من ۲۸ واحد داشتم ۲۰ واحد برداشتم ۸ واحد مون تا خرداد ۱۴۰۰ من الان نمیتونم ارشد ۱۴۰۰ شرکت کنم؟ اخه امتحاناتم تا ۸ ام تموم نمیشه و معافیتمم تا شهریور ۱۴۰۰ هس چطور میتونم ارشد بخونم لطفا راهنمایی کنین

  • 1399/9/17

   سلام. گمونم شما دانشجوی ترم اخر محسوب شده و بتوانید ارشد شرکت کنید. دفترچه ثبت نام ازمون ارشد سال 1400 را بررسی بفرمایید دقیق. داخل ان احتمال قوی توضیح داده شده است

 345. سلام ،من دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی ، ۴ ساله که درسم تموم شده ولی هنوز سایتم بازه ، الان میتونم اقدام کنم باید چه کاری انجام بدم ممنون از راهنماییتون????

  • 1399/9/15

   سلام. برای چی میخاین اقدام کنین؟ برای کارهای فارغ التحصیلی؟ اره می توانید

 346. سلام 30واحد مونده برام .من این ترم معدلم بالا هفده میاد 24تا میشه گرفت ولی بخاطر پیش نیاز یک درسم دو سه درس رو نمیتونم بگیرم میشه تقریبا 13واحد گرفت...چجوریه ایا 24 واحد نمیدن که تابستون بگیرم تموم شه؟؟یا باید پیش نیاز رعایت شه این سی واحد اخر؟

  • 1399/9/10

   سلام. رعایت پیش نیاز که لازمه، ولی خب کارشناس رشته میتونه این محدودیت رو برای شما برداره. موقع انتخاب واحد برین پیش کارشناس رشتتون شاید بتونه کاری کنه

 347. میتوان در اواخر ترم یک شهریه پرداخت کرد و امتحان ترم یک پیام نور ارشد شرکت کرد؟

  • 1399/8/29

   سلام. بله ، می توانید
   ولی دقت داشته باشید که امسال به دلیل همین شرایط کرونا، تا زمانی که شما شهریه خود را کامل پرداخت نکنید، استاد امکان اخذ نمره برای شما را ندارد. بنابراین حتما شهریه را تا قبل از امتحانات واریز کنید تا مشکلی برای ثبت نمرات شما بوجود نیاید

 348. سلام وقت بخیر_ من برای ترم بعد ۲۷ واحد دارم با معدل بالای ۱۷میتونم ۲۴ واحد بردارم ۳ واحد معرفی ب استاد کنم _ فقط مشکل اینجاس ی واحد آزمایشگاه دارم ک پیش نیاز داره کارشناس رشته میتونه برام این یک واحد پیش نیاز برداره ؟ خواهش میکنم جواب بدین

  • 1399/8/23

   سلام. اول اینکه شما در یک ترم بیش از 24 واحد نمیتونین بردارین، با احتساب واحدهای عادی و معرفی به استاد
   یعنی اگر 24 واحد بردارین دیگه اون ترم نمیتونی معرفی به استاد برداری
   دوم اینکه معرفی به استاد برای زمانی هست که شما فقط دو درس نظری باقیمانده داشته باشید. دقت فرمایید: دو درس نظری باقیمانده
   یعنی دروس عملی معرفی به استاد نمیشن. و اینکه تنها دو درس یا کمتر برای فراغ التحصیلی شما باقی مانده باشد

 349. سلام و عرض ادب
  ببخشید بنده کلا 26 واحدم مونده و این ترم بخاطر معدل بالای 17 تونستم 24 واحد بردارم
  الان دو درس یک واحدی دارم ( پزشکی قانونی و ورزش 1 ) که هر کدام یک واحد بیشتر نیستن که در مجموع میشه دو درس . با توجه به اینکه ورزش درس عملی هست ، هیچ راهی نداره بنده ورزش و معرفی به استاد بردارم ؟

  • 1399/7/19

   سلام. نه متاسفانه
   دروسی که واحد عملی دارند رو نمیشه معرفی به استاد اخذ کرد

 350. سلام.خسته نباشید.بنده مقطع کارشناسی ارشد هستم و بجز پایان نامه یک درس دیگه دارم.متاسفانه چون ترم قبل مشروط شدم خطای سقف واحد برام میزنه.ایا قانون ترم اخر برای دانشجویان ارشد صدق نمیکنه؟

  • 1399/7/19

   سلام. برای مقطع ارشد همزمان با پایان نامه یا سمینار نمی توانید درس بردارید. اگر مشکل سقف واحد دارید نزد کارشناس رشته خود رفته و از او بخواهید کمکتون کنه

 351. سلام.من اگه معرفی با استاد هم انجام بدم باز یه درس سه واحدی میمونه.بایدچکارکنم؟

  • 1399/7/10

   سلام. شما در صورتی میتونین درخواست معرفی به استاد بدین که تنها 2 درس نظری باقیمانده داشته باشید. اگر درس بیشتری داشته باشید،نمیتوانید معرفی به استاد بزنید

 352. سلام.من۲۳واحد دیگه دارم .رفتم آموزش گفتن۲۶واحده!بااینکه تو گزارش۲۷۲ هم قید کردن۲۳واحدو هم تو محاسبه۲۳واحدمونده و الانکه انتخاب واحدکردم بعضی از دروس برام خطا میزنه و۱۸واحد فقط انتخاب کردم و معدل ترم پیشمم بالای۱۷بود.
  کارشناس رشته خودمم مرخصیه
  تروخدا بگین چکارکنم من؟ نمیخوام یه ترم اضافه هم بردارم

  • 1399/6/29

   سلام. از طریق بررسی کارنامه کلی چک کنین چند واحد دیگه براتون مونده. اگر از این موضوع که 23 واحد مونده مطمئنین میتونین درخواست بررسی مجدد بدین. برای اخذ 24 واحد هم باید شرایط اخذ درس مثل رعایت پیش نیاز و هم نیاز، رعایت محدودیت دروس معارفی و ... رو لحاظ کنین. نگران انتخاب واحد هم نباشین، تا 2 مهر تمدید شد .

 353. سلام وقت بخیر
  من ترم آخرم به دانشگاه مراجعه کردم تا ترم آخری بودنم رو در سیستم گلستان ثبت کنن .
  آموزش دانشگاه گفت نیازی نیست که ترم آخری بودنتون ثبت سیستم بشه!!!
  به کارشناس رشته هم گفتم گفت مربوط به ما نیست!!!
  من هنگام انتخاب واحدم درسام خطا میزنه . خطاهای مختلف ... عدم رعابت پبش نیاز ... درس اختیاری بیشتر از 6 واحد ... و ...
  باید کارشناس رشته ترم آخری بودنم رو ثبت سیستم کنه تا همه ی خطاها رفع بشه... ولی کارشناس رشته گفت چون این ترم با مرکز مشهد دارین برای رشته ی حقوق باید مشهد تایید کنه!!! 10 شهریور انتخاب واحدم بوده هنوز خطاها برام برطرف نشده چون دانشگاه برام تایید نمیکنن!!!
  تایید با کارشناس رشته ی واحد فعلیم هست یا مرکز مشهد؟؟؟!!!
  متشکرم

  • 1399/6/28

   سلام. با مسئول همان دانشگاهی که این ترم در انجا هستین. کارشناس رشته دسترسی دارد تا محدودیت ها را برای شما لغو نماید

 354. سلام خسته نباشيد. من دانشجوي رشته روانشناسي ام
  من 27واحد از كل واحدام مونده كه 8 واحد از اين واحداي موجود مربوط به دروس معارفه. و از انجايي كه در هر ترم يك درس معارف بيشتر نميشه پاس كرد اگه من ترم دومم يك درس ديگه از معارفم بردارم با توجه به قوانين درس معارف و درصورت حق انتخاب 24 واحد بخاطر معدل 17 به بالا من نميتونم بيشتر از 21 واحد بردارم و 6 واحد كه شامل 3 عنوان درسي معارف مي باشد باقي مي ماند حالا آيا امكان اخذ اين 3 درس معارف در ترم تابستان باهم هست؟
  ممنون.

  • 1399/6/26

   سلام. شما در ترم ماقبل اخر می توانید تا 2 درس معارفی بردارید. همچنین برای ترم تابستان از الان نمیشه اظهار نظر کرد. ترم تابستان 99 امکان اخذ دروس معارف بود اما ترم های تابستان قبل وجود نداشت. بهتره ترم اینده با کارشناس رشتتون هماهنک کنین

 355. سلام من ترم اخرم همه درساموپاس کردم به جز یکی از درساموقبول نشدم. باید چیکارکنم به خاطر یکی باید شهریه ثابت بریزم انتخاب واحد کنم

  • 1399/6/25

   سلام. بله،شما باید معرفی به استاد بردارید که شهریه ثابت هم باید بپردازید

 356. سلام من 107درس گذروندم.ولی بخاطر پیش نیاز ترم بعد شاید به زور به ده واحد بتونم برسم.جزا عمومی سه رو چون پاس نکردم.وگرنه اگه بشه 20تا ترم بهار بگیرم تمومش میکنم تابستون و معرفی به استاد..الان تکلیفم برا بهار چیه ایا فقط همین دوازده تا رو میشه گرفت؟؟یا میشه بیشتر برداشت؟یجا خوندم زیر دوازده هم نمیشه انتخاب واحد کرد.الان نظر شما چیست؟

  • 1399/6/25

   سلام. خب درساتون رو یجوری بین این ترم و ترم بعد تقسیم کنین که مشکل پیش نیاز براتون بوجود نیاد
   شاید بتونین هم نیاز بردارین
   درسارو حتما براساس لیست ارائه دروس بررسی کنین

 357. سلام من ۱۸ واحدمونده واسم و ترم آخر حساب میشم
  ولی کارشناسم میگه ترم آخر نیستی.
  انتخاب واحدم ک کردم ۱۰ واحد برداشتم ‌و ۳تا عمومی تونستم بردارم .
  نمیدونم الان ترم آخرم یانه.

  • 1399/6/22

   سلام. شاید دروس مازاد اختیاری برداشتین که فارغ التحصیل نیستین.

 358. سلام
  با تشکر از پاسخگویی شما
  بخشنامه رفع محدودیت دروس معارف برای ترم آخر پاییز 99-00 کی میاد?

  • 1399/6/19

   سلام.احتمالا تا اواسط مهر و زمان حذف و اضافه بیاد

 359. سلام خسته نباشید.
  من ۳ واحد درس پروژه دارم.مهندسی صنایع.
  تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم.و از مرخصی تحصیلی استفاده نکردم.
  امروز رفتم مرخصی تحصیلی گرفتم و او ۳ واحد برای ترم بعدش بردارم.ولی الان که فکر کردم میخواهم مرخصی تحصیلی رو حذف کنم و این درس ۳ واحدی را در همین ترم مهر بردارم.ایا امکانش هست که مرخصی تحصیلی رو حذف کنم و این ۳ واحد رو بردارم.
  ممنون میشم جواب بدید.

  • 1399/6/18

   سلام. حضوری نزد کارشناس رشته خود رفته و از بخواهید مرخصی شما رو لغو نماید

 360. سلام وقت بخیر من رشته ام زیست سلولی هست درسی بنام ایمنی زیستی کمبود اجباری است.این درس رو پاس کردم اما در تعداد واحدهای گذرانده شده نوشته نشده برام .حتی در مجموع واحدهای دروس برای فارغالتحصیلی هم این درس حساب نشده .طبق چک لیست برای فارغ التحصیلی باید 135واحد پاس کنم(بدون احتساب 2واحد ایمنی).حالا موقع حساب کردن واحد های باقی مانده این دو واحد رو هم باید جمع کنم باهاشون و از 135 کم کنم؟یا اینکه کلا این درس پاس کردن و نکردنش بی تاثیره؟

  • 1399/6/16

   سلام. اطلاعی از این موضوع ندارم. بهتره با کارشناس رشتتون در این زمینه مشورت کنین

 361. ممنون از پاسختون پیرو سوال قبل ، اگر از عمد یک واحد عملی باقی بمونه تکلیف چی میشه؟مثلا 8 واحد تئوری تابستون بگیرم و یک واحد عملی باقی بمونه آیا بخاطر یک واحد مجبورم باز ترم مهر بردارم؟یا اینکه ممکنه این یک واحد رو مازاد بر سقف انتخاب واحد تابستان بدن؟واقعیتش من میخوام به نحوی به ترم مهر برنخورم که بخوام باز شهریه ثابت بدم....هیچ راهی وجود نداره؟

  • 1399/6/16

   سلام. واحد عملی نیز جزوی از واحدها محسوب می شود .فقط اینو بدونین که دروس عملی رو نمیتونین معرفی به استاد بردارین

 362. سلام خسته نباشید من برای فارغ التحصیلی 57 واحد باقی مونده برام. دو ترم اینده اگر 24واحد بردارم 9 واحد میمونه .اگر 8 واحد تابستون بردارم یک واحد میمونه حالا این یکی رو میشه همون تابستون مازاد بر 8واحد بردارم؟؟ و اینکه اگر بخوام معرفی به استاد بگیرم این یک واحد رو مجددا باید علاوه بر شهریه ی ثابت ترم تابستون، یک شهریه ثابت دیگه هم بدم؟

  • 1399/6/16

   سلام. ترم تابستون نمیتونین بیشتر از 8 تا بردارین. میتونین معرفی به استاد ترم مهر بردارین رو زود امتحان بدین. شهریه ثابت از شما گرفته می شود

 363. سلام وقت بخیر. من دانشجوی ترم آخر هستم (7تمرم درسم به پایان میرسد). برای ترم آخر 10 واحد بیشتر ندارم میخواستم بپرسم امکانش هست برای افزایش معدلم چندواحد اختیاری اضافه تر بردارم؟ برای این کار محدودیتی دارم یا بخشنامه ای جود دارد که من را از این کار منع کند؟ اگر پاسخ دهید ممنون میشوم

  • 1399/6/15

   سلام. بعضی درسا هست برای همین موضوع، مثل درس کارافرینی و اشنایی با دفاع مقدس و حفظ جز 30 قران کریم
   این دروس رو میتونین بردارین

 364. سلام من دانشجوی ترم آخر هستم دو درس معارفم مونده زنگ زدم به کارشناس میگه باید مجوزش بیاد تا مجاز کنیم توروخدا شما اطلاع دارین بخشنامش کی میاد؟

  • 1399/6/15

   سلام. احتمالا تا یک یا دو هفته دیگر میاد

 365. سلام دانشجوی ارشد علوم قران و حدیث هستم ترم اخرم و کارشناسی هم علوم و قران حدیث خوندم الان که میخوام پایان نامه رو بگیرم سیستم بهم اجازه نمیده ممکنه واحد جبرانی بگذرونم ولی هر دو رشته ام یکی است

  • 1399/6/13

   سلام. احتمالش کمه، البته بستگی به نمرات شما در آزمون ارشد داره ولی احتمالش خیلی کمه
   برین پیش کارشناس رشتتون، شاید نمره یکی از درساتون هنوز تائید نشده و یا مشکل دیگری وجود دارد

 366. اکثرا دانشجوها بدون اینکه بدانند.دروس مازاد اختیاری را بجای درس اختیاری انتخاب میکنند و برای فارغ التحصیلی دچار مشکل میشوند وبجای اینکه ترم اخر 24. واحدبمونه تازه 6 واحد اختیاری ماندهد.خواهشایه فکری به حال این دانشجوها که حقشون ضایع شد بکنند .

  • 1399/6/13

   سلام. دانشگاه در اطلاعیه هایی اعلام کرده این دروس مازاد هستند و عملا برای تاثیر معدل هستند، ولی خب باید این مورد در لیست ارائه دروس رشته ها نیز درج شود تا دانشجویان متضرر نشوند. متاسفانه این اتفاق برای تعدادی از دانشجویان افتاده و نمی شود کاری کرد

 367. چرا درست توضیح نداده اند کارافرینی و شهروندی جزو دروس اختیاری نیست و جزو دروس حساب نمی شود. بااین کار یک ترم اضافه شد. باید عین سی جز مینوشتند تاثیر مثبت معدل

  • 1399/6/13

   سلام. دانشگاه به مراتب اعلام کرده و ما هم در سایت اطلاع رسانی کرده ایم.البته این موردی که می فرمایید هم درسته، در لیست ارائه دروس باید این مورد قید شود

 368. سلام .7واحد موندن برام دو درس عمومی و یک درس تخصصی میشه معرفی به استاد بگیرم؟؟؟؟؟؟

  • 1399/6/12

   سلام. نه متاسفانه
   فقط دو درس باید باقی مانده باشد

 369. سلام من یه سوال خیلی مهم داشتم تو رو خدا جوابم رو بدید…اگه استاد نمره پروژه رو ثبت و تاید کرده باشه اما پروژه رو تحویل نداده باشیم موقع فارغ التحصیلی به مشکل میخوریم؟دو سال هم از زمان ثبت آخرین نمرات گذشته….

  • 1399/6/12

   سلام. استاد می تواند درخواست مستندات کند. اگر کارهای فارغ التحصیلی خود را کرده اید و مدرک گرفته اید نگران نباشید، ولی خب اگر هنوز برای کارهای فارغ التحصیلی اقدام نکردین توصیه می کنیم زودتر به دانشگاه مراجعه کنید. در هنگام مراجعه صحبتی از عدم ارائه مستندات و پروژه نکنید و خیلی عادی کارهای فارغ التحصیلیتون رو انجام بدین. اخه هستند اساتیدی که فایلها و مستندات پروژه را تحویل نمی گیرند و نمراتی برای دانشجو براساس کارها و فعالیتهای علمی او درنظر می گیرند

 370. سلام
  من ترم آخر هستم ولی همه درسا این ترم برای من ارائه نشده باید جکار کنم?

  • 1399/6/10

   سلام. حضوری برین پیش کارشناس رشتتون و ازش بخاین کمکتون کنه و درسا رو اضافه کنه

 371. سلام ایا میشه ترم اخر مهمان موقت گرفت؟

  • 1399/6/9

   سلام. جزو قوانین دانشگاه هست که با درخواست مهمان در ترم اخر موافقت نشود. ولی خب بخاطر شرایط کرونا ممکن است موافقت کنند.

 372. ممنون از پاسخگویی شما.
  محدودیت دروس معارف برای ترم آتی( پاییز 99) به چه شکلی هست?

  • 1399/6/2

   سلام. معمولا همون یک درس برای هر ترم هست، مگر دانشجویان ترم اخر و یاماقبل اخر

 373. با سلام و احترام
  برای من ترم بعد 20 واحد می مونه.
  ولی 2 تا درس کارورزی و 3 تا درس پشت سر هم پیش نیاز هم هستند، آیا چون 20 واحد مونده ترم آخر حساب میشم? با توجه به این پیش نیاز هایی که عرض کردم.

  • 1399/6/2

   سلام. بله
   ترم اخر محسوب می شوید و می توانید درسها را بدون محدودیت بردارید. فقط نیاز است که درخواست خود را به کارشناس رشته تقدیم کنید

 374. سلام
  خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی رشته روانشناسی هستم که ۳۶ واحد از دروسم مانده که با ۸واحدی که در تابستان پاس میکنم تعداد واحدها به ۲۶ میرسه
  اما مشکلم اینجاست که من درس روانشناسی کاربردی رو پاس نکردم که پیش نیاز درس اسیب شناسی اجتماعی هست و دانشگاه هم برای این درس گروهی نگذاشته
  میخوام بدونم امکانش هست که باتوجه به معدلم که بالای ۱۸ شده میتونم ایندو درس رو با هم بردارم یعنی پیش نیاز که اجتماعی کاربردی هست و درس آسیب اجتماعی رو و با دو درس باقی مانده که معرفی به استاد بگیرم و درسم رو تمام کنم؟

  • 1399/4/25

   سلام. به نظر من در دانشگاه خودتون اگرارائه نشده، نمیشه
   با این حال با کارشناس رشته دانشگاتون مشورت کنین

 375. با سلام من سال آینده ترم دوم ۳۴ واحد برای فارغ التحصیلی دارم
  قصد داشتم ترم بعد ۲۴ واحد بهمن ماه و ۸ واحد تابستان بگیرم میماند ۲ واحد که آن را هم معرفی به استاد و تابستان سال بعد فارغ التحصیل بشوم اما چون این تابستان روانشناسی شناختی ارائه نشده در مورد درس های آزمون روانشناختی ۱و ۲ که واحد عملی دارند به مشکل برمیخورم و نمیتوانم سال بعد این دو درس را پاس کنم تا تابستان و آزمون روانشناختی ۲ می ماند برای تابستان که در تابستان ارائه نمیشود
  من با این شرایط چه کار کنم ؟
  آیا ترم بهمن ماه سال آینده کارشناس گروه قبول میکند هردو را باهم بردارم؟

  • 1399/4/24

   سلام. اگر ترم بهمن فقط 24 واحد باقیمونده داشته باشین می تونین بردارین.
   البته اگر قوانین تا سال دیگه تغییر نکنه، تابستون ترم اخرتون باشه و پیام نور درس رو ارائه نده، میتونین دانشگاه دیگه مهمان بشین و درس بردارین و فارغ التحصیل بشین

 376. سلام
  بامعدل بالای 17 و 28واحد باقی مونده میشه بامعرفی به استادترم آخر محسوب شد؟

  • 1399/4/22

   سلام. شرایط معرفی به استاد تنها باقی ماندن دو درس نظری است. با هر معدلی و ... امکان اخذ درس بیشتر وجود ندارد

 377. سلام.ترم تابستان میشه ۸ واحد تخصصی برداشت و درس معارف رو برنداریم.و اینکه شهریه ثابت ۶ واحد و ۸ واحد در تابستان متفاوته؟

  • 1399/4/20

   سلام. شما می توانید هر درسی که برایتان ارائه شده است را بردارید تا سقف 8 واحد
   شهریه ثابت هم فرقی نمی کند

 378. سلام من ترم اخر هستم وفقط ۹واحد دارم نمیشه من کل ۹واحد را تابستون بردارم تو روخدا اگر بخشنامه‌ای هست بگید

  • 1399/4/19

   سلام. متاسفانه شما بیشتر از 8 واحد نمی توانید بردارید

 379. سلام تو سیستم 7 واحد باقیمانده زده برا فارغ اتحصیلی ،ترم تابستان فارغ التحصیل میشم ولی دانشگاه میگه درس تو این ترم ارائه نشده بدون منبع هست 5 واحد بردار 2 واحد برا ترم بعد چیکار کنم سنوات من هم 31 شهریور تموم میشه.

  • 1399/4/18

   سلام. میتونین به سایر دانشگاه ها (حتی دانشگاه های غیر از پیام نور) مهمان شوید. درخواست خود را به کارشناس رشته ارائه دهید

 380. سلام من رشته علوم تربیتی ام ۹ واحد دیگه دارم که تابستون تمام کنم یک واحد از این ۹ واحد عملی هست ، حالا میگید ۸ واحد تابستون میشه برداشت ، قبلا میگفتن ترم آخر تابستون تا ۱۰ واحد میتونه برداره ، بای چه کار کنم راهنمایی کنید

  • 1399/4/16

   سلام. براساس قوانین پیام نور در ترم تابستان نمیشود بیشتر از 8 واحد برداشت. البته چون یک واحد عملی دارید احتمالا بشود کاری کرد. با کارشناس رشته خود مشورت کنید

 381. سلام من واسم 17واحد باقی مانده،می خوام برای مهر معرفی به استاد بشم،با 8واحدی که برای ترم تابستان بگیرم،2درس تخصصی و دو درس عمومی واسم می مونه امکانش هست برای دانشجوی کارشناسی،یا اینکه تو تابستان بیشتر می دن به ترم اخر?

  • 1399/3/27

   سلام. در ترم تابستان که بیشتر از 8 واحد نمی توانید بردارید. برای معرفی به استاد در کارشناسی هم شما تنها باید دو درس باقیمانده نظری داشته باشید و نه بیشتر

 382. سلام من این ترم ترم اخرم کارتکس گرفتم درسی انتخاب واحدنشده توی لیست انتخاب واحدنیسبایدچیکارکنم

  • 1398/11/29

   سلام. کامل متوجه منظورتون نشدم. ولی خب اگر مشکلی دارید در انتخاب واحد می توانید با کارشناس رشته خود مشورت کنید.

 383. سلام
  من ترم مهر پروژه و کاراموزی رو برداشتم و استاد گفتن تا اخر بهمن یعنی تا اخر این ماه نمراتشو مهلت دارن وارد کنن ولی من میترسم دیر شده باشه و دیگه دانشگاه نمرات این دو درس رو قبول نکنه!!!چون اگه این دو درس نمراتش رو برای این ترم قبول نکنن ترم بعد ۲۷ واحدی میشم و دیگه نمیتونم فارغ التحصیل شم
  ضمنا استادی ک پروژه باهاش برداشتم مدیر گروهمم هست

  • 1398/11/22

   سلام. نگران نباشین، تا اخر بهمن برای ثبت نمره پروژه و کارورزی مهلت هست

 384. سلام
  من برای ترم مهر ۲۷ واحد باقی مونده دارم ؟؟؟هیچ راهی نیست ک توی همین ترم مهر فارغ التحصیل بشم و به ترم بعد موکول نشه فارغ التحصیلیم؟؟؟
  و اینکه آیا میشه برای معرفی ب استاد ۳ تا درس برداشت؟

  • 1398/11/5

   سلام.
   شا میتونین تابستون درس بردارین تا از تعداد واحدها کم بشه و به زیر 24 برسه
   حداکثر درسی که در ترم اخر می توانید بردارید 24 واحد است و حداکثر درسی که می توانید معرفی به استاد بگیرید 2 درس نظری است

 385. سلام.دانشجوی کارشناسی ارشدفراگیرپیام نورهستم.بااحتساب دوره دانش پذیری ترم سوم راتمام کردم .الان ترم چهارم می خوام ثبت نام کنم .شش واحدباقیمانده دارم باپایان نامه که اونم شش واحده جمعا دوازده واحدمی شه سوالم اینه که ترم چهارم می تونم همراه شش واحدپایان نامه راهم بردارم.یاپایان نامه میره ترم پنجم.باتشکر

  • 1398/11/5

   سلام. بله، اجازه اخذ همزمان درس پایان نامه با سایر دروس را به شما نمی دهند

 386. سلام من32واحد دیگه دارم میخواستم بدونم میشه دو عنوان درسی را معرفی به استاد بردارم این ترم به عنوان ترم اخر ۲۶ واحد طبق ایین انتخاب واحد پیام نور بردارم تا ترم بعدفارغ التحصیل بشم

  • 1398/11/2

   سلام. زمانی شما می توانید معرفی به استاد اخذ کنید که تنها دو درس نظری باقیمانده داشته باشید

 387. سلام. از زمان معرفی به استاد چقدر طول میکشه تا امتحان همون درس ؟ و آیا باید ترم شروع بشه بعد معرفی به استاد بگیری یا هر زمان که شد؟ ممنون میشم جواب بدید

  • 1398/10/29

   سلام. مهلت معرفی به استاد همزمان با انتخاب واحد شروع میشه و تعیین تاریخ امتحان دست شما و استاد است. می تواند در سریعترین زمان ممکن باشد.

 388. باسلام من دانشجوی ترم آخرم یک درس دوواحدی روانشناسی سیاسی که میان ترم ندادم نمره خام امتحان ترم شدم 5/60طبق 20 نمره حساب کردم میشه 9/33میخواستم بدونم ترم آخرم این نمره قبول حساب میشه یاباید ترم بعد بردارم؟

  • 1398/10/23

   سلام. نه متاسفانه
   قبول نمی شوید. مگر به نمره یا سوال تستی اعتراضی زده باشید که وارد باشد و نمره یک سوال به شما اضافه شود تا قبول شوید. چون لب مرز هستید

 389. سلام
  برای اتمام تحصیل در مقطع کارشناسی ۲۷ واحد پاس نشده دارم
  ۲۴ ترم گذشته و فقط ترم ۲۵ رو دارم
  راهی هست که در همین ترم تمام واحد ها رو بردارم

  • 1398/10/18

   سلام. نه متاسفانه کاربر عزیز
   حداکثر واحد قابل اخذ در هر ترم 24 واحد است

 390. سلام.من ورودی ۹۴ پیام نورم میتونم ترم اخر هم مهمان بگیرم یا نه؟! اخه شنیده بودم ترم اول و اخر مهمان نمیدن اما من ترم اول مهمان شدم بدون شرایط خاصی حالا ترم اخرم بازم میشه

  • 1398/10/11

   سلام. در ترم اخر معمولا اجازه مهمانی نمی دهند

 391. سلام من ترم آخر حسابداری هستم.امتحان حسابرسی ۲ رو نمیتونم پاس کنم.برای ترم بعد میشه فقط همین درسو زمان انتخاب واحد،بردارم و تستی امتحانش رو بدم؟ (ینی معرفی به استاد نگیرم)

  • 1398/10/9

   سلام.
   احتمالا چون به حدنصاب تعداد واحد نمی رسد، سیستم خطا بدهد. با کارشناس رشته خود مشورت کنید، اگر ممکن باشه اجازه انتخاب واحد می دهند

 392. باسلام و وقت بخیر . من ترم دو ارشد هستم. برای ترم سوم تنها یک درس و پایان نامه مانده بود ؛ اما متاسفانه این ترم یکی از درسها پاس نشد و دودرس و یک پایان نامه باقی می ماند آیا راه حلی وجود دارد که سه ترم تمام کنم ؟!؟!؟

  • 1398/10/8

   سلام. کاربر گرامی
   معمولا با درس پایان نامه اجازه اخذ درس همزمان نمیدهند. با کارشناس رشته خود مشورت کنید

 393. باسلام. خسته نباشی. من ترم اخر علوم تربیتی ام. اگر یک درسم رو بیوفتم باید ترم بعد دوباره. این درس رو بگیرم؟ یک ترم برای یک درس بگذرونم؟

  • 1398/10/2

   سلام.میتونین از معرفی به استاد استفاده کنین

 394. باسلام. خسته نباشی. من ترم اخر علوم تربیتی ام. اگر یک درسم رو بیوفتم باید ترم بعد دوباره. این درس رو بگیرم؟ یک ترم برای یک درس بگذرونم؟

  • 1398/10/2

   سلام. میتونین معرفی به استاد بگیرین

 395. با عرض سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی رشته زبان و ادبیات فارسی بودم و 16 واحد باقی مانده داشتم تا درسم تمام شود اما بخاطر مشکلات زیاد نتوانستم ترم آخر رو بگذرانم.چند سالی میگذره و حالا میخوام راهنماییم کنید
  چکار کنم.لطفا به ایمیلم پاسخ رو بفرستید
  با تشکر

  • 1398/7/13

   سلام. شما می توانید به راحتی به تحصیل بازگردید. کافیست به دانشگاه رفته و علت نرفتن خود را توضیح داده و بخواهید که به تحصیل برگردید. مشکلی نخواهید داشت

 396. مرسی از راهنمایتون و ممنون از وقتی که برای پاسخگویی میزارید.

 397. باسلام مجدد...با کارشناس رشته صحبت کردم میگن در صورتی که بخشنامه بدن میشه کاری کرد مگر نه امکانش نیست میشه بخشنامه ای که صادر شده رو داخل سایت بزارین؟
  یک بخشنامه داخل سایت هست ولی باز نمیکنه ارور میده
  و یک سوال دیگه اینکه هر ترم مجوز اخذ دروس معارف برای ترم ما قبل آخر هم میزاشتن آیا امکانش هست تا اخر حذف و اضافه ارائه بدن.

  • 1398/7/10

   سلام. بخشنامه مربوط به دانشجویان ترم اخر در سایت قرار گرفت. هنوز برای سایر ترم ها بخشنامه ای نیامده
   احتمال ان وجود دارد که تا زمان حذف و اضافه در سایت قرار گیرد

 398. باسلام و خسته نباشید.....آیا مجوز اخذ دو عنوان دروس معارف برای ترم ماقبل آخر صادر شد یا نه؟
  اگه صادر شده میشه بخشنامه اش را بزارید.
  با تشکر

  • 1398/7/10

   سلام. این بخشنامه برای دانشجویان ترم اخر صادر شده است. شما می توانید با کارشناس رشته خودتون برای این کار مشورت کنین و در صورتی که امکان پذیر باشد این دسترسی را به شما خواهند داد

 399. سلام وقتتون بخیر من این ترم ترم اخرمه ولی معدل کل من کمه بنظرتون زیاد میشه یانه چون چن بار مشروطی داشتم

  • 1398/7/4

   سلام. اگر نمرات دروس این ترمتون بالا باشه ان شاالله معدلتون هم زیاد میشه

 400. باسلام.....خواستم بپرسم این نیمسال(99-98) چقدر احتمال داره که بخشنامه ای برای اخذ دو عنوان دروس معارف برای ترم ماقبل آخر بزارن؟اگه احتمالش هست چه موقع میزارن؟
  با تشکر

  • 1398/7/3

   سلام. ان شاالله بخشنامش میاد بزودی
   چند ترمی هست که تا حذف و اضافه منتشر میشه

 401. سلام .من دانشجوی ترم اخر هستم و فقط 6 واحد دارم .الان ک انتخاب واحد میکنم سیستم قبول نمیکنه و میگه زیر سقف مجازه .حالا باید چکار کنم ؟؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • 1398/6/28

   سلام. باید نزد کارشناس رشته خود رفته و از بخواهید تا امکان اخذ درس با تعداد کمتر واحد را برای شما فراهم نماید

 402. ممنون از راهنماییتون نگرانیم رفع شد سپاس از بابت وقتی که قرار میدید برای پاسخ گویی سلامت باشید

 403. ببخشید منظور دقیق سوال من اینه من ترم دیگه تموم میکنم این ترم درس متون حقوقی چهار در دانشگاه ما ارایه شده من اگه بخوام این درس وبردارم مجبورم دریک روز سه تا امتحان بدم که اون دوتا درس دیگه دروس پیش نیاز هستن حالا سوال من اینه اگه من متون حقوقی چهار و برندارم وترم دیگ دانشگاه ماهم این درس و ارایه نکنه من میتونم اونو به صورت الکترونیک بردارم ؟.ببخشید سوالم طولانی شد

  • 1398/6/26

   سلام. ارائه درس بصورت الکترونیک یا عادی در اختیار دانشگاهه. ولی اگر الکترونیکی ارائه بشه میتونین بردارید

 404. ممنون از راهنماییتون منظورم اینه درس به صورت عادی ارایه نشود ااما به صورت الکترونیک بشود میشود آنرا برداشت ؟؟اصلا برای اخددروس الکترونیک باید حتما ترم اخر بوود؟

  • 1398/6/26

   سلام. نه، محدودیت اینجوری وجود نداره
   دروس الکترونیکی برای همه قابل اخذه

 405. سلام خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید من 29 واحد دیگه بیشتر ندارم معدل ترم قبلم 17 به بالا بود میخواستم این ترم 24 واحد بردارم تا دوتا درس که برام میمونه رو معرفی به استاد بگیرم الان که میخوام انتخاب واحد کنم سیستم ایراد میگیره درس اندیشه 1 و دانش خانواده هردو معارفی هست و شما نمی‌تونید اخذ کنید رفتم دانشگاه تا واسم بردارن میگن به استناد چه بخشنامه ای براتون برداریم تو رو خدا لطف کنید اگه راهی داره بهم بگید من حتما باید اینترم تموم کنم درسم رو دروس معرفی به استاد هم چون پیش نیاز داره نمیتونم تغییر بدم آخه چه قانونی هست که دانش خانواده جز دروس معارفیه

  • 1398/6/26

   سلام. این بخشنامه احتمالا تا حذف و اضافه بیاد. در هر ترم دانشجوی عادی نمی تواند دو درس معارفی اخذ نماید. بخشنامه ای صادر می شود معمولا در هر ترم که اجازه می دهد دانشجویان ترم آخر بدون محدودیت و دانشجویان ماقبل ترم آخر تا دو درس معارفی را با هم اخذ کنند. این بخشنامه برای این ترم هنوز صادر نشده است، اما احتمالا تا حذف و اضافه صادر شده و بتوانید درس معارفی را اخذ کنید. فقط لازم است حتما در موقع صدور بخشنامه نزد کارشناس رشته خود بروید تا امکان اخذ دو درس معارفی را برای شما فراهم نماید

 406. سلام ایا دانشجویی که ترم اخر باشد ودرسی ارایه نشوذ میتواند انرا به صورت الکترونیک بردارد؟؟

  • 1398/6/26

   سلام. باید با کارشناس رشتتون صحبت کنین تا براتون درس ارائه بشه. حالا به چه صورت که عادی باشد یا الکترونیکی دست کارشناس رشته شماست

 407. سلام و درود. دانشجوی حقوق دانشگاه پیام نور هستم و 25 واحد باقیمانده دارم با معدل بالا. سوال من اینه چنانچه من ترم اخر محسوب نمی‌شوم یعنی برای یک واحد باقیمانده باید یک ترم دیگر در دانشگاه باقی بمانم؟ ممنون

  • 1398/6/23

   سلام. بله متاسفانه
   سقفش حداکثر 24 واحد می باشدو شما بیشتر از این نمیتوانید بردارید. البته می توانید دو درس نظری بدون واحد عملی نگه دارید تا در ترم آینده معرفی به استاد اخذ کنید

 408. اگر ترم اخر باشی و ی درسی اون دانشگاه ارائه نکنه باید چیکار کرد؟!

  • 1398/6/21

   سلام. برین پیش کارشناس رشتتون و ازش بخاین که درس رو براتون اضافه کنه
   به احتمال زیاد همکاری می کنند اما اگر ارائه نشده باشد می توانید با هماهنگی دانشگاه مهمان شوید در دانشگاهی دیگر

 409. از 8 واحد دروس اختیاری چنتاش اجباریه

  • 1398/6/17

   سلام . در لیست ارائه دروس رشته شما درج شده است

 410. سلام من ورودی سال 95 رشته حقوق هستم اول ترم کارشناس دانشگاه بهم گفتن از 10 واحد اختیاری باید شش واحد رو اخذ وبگذرانید الان ترم آخر هستم و24 واحد دارم وقتی مراجعه کردم برای کارتکس ترم اخر گفتن باید 10 واحد اختیاری رو اخذ کنید الان سوالم اینه من باید چند واحد اختیاری رو باید اخذ کنم خواهشنا جواب بدید

  • 1398/6/14

   سلام. کاربر گرامی
   به لیست ارائه دروس رشته خود مراجعه کنید. در لیست ارائه دروس واحدهای اختیاری و تعداد واحدی که باید اخذ کنید درج شده است

 411. سلام خسته نباشید من 20 واحد درسی برام مونده و 3تا درس معارف هست میتونم بدون اینکه تعهد ترم اخرو امضا کنمو به دانشگاه اطلاع بدم 3درس رو بردارم یا حتما دانشگاه باید برام مجوزشو بزنه

  • 1398/6/11

   سلام. شما به هر حال باید ترم اخر بودن خود را به دانشگاه اعلام کنید. در حالت عادی امکان اخذ سه درس معارف وجود ندارد، مگر دانشگاه امکانش را برای شما فراهم آورد

 412. سلام،رشته ی زمین شناسی هستم.آیا نمره ی پایان نامه درمعدکل تاثیر دارد چقدر؟؟؟

  • 1398/6/6

   سلام. بله
   نمره پایانی تمامی دروس در معدل کل تاثیر دارد

 413. با تشکر از سایت خوبتون که تمام طول مدت تحصیل در پیام نور همراهم بود...
  معدلم این ترم 18شد
  برای ترم مهر ماه 25 واحد باقی مونده دارم (12واحد ترم مهر و 13واحد ترم بهمن)آیا راهی هست 20واحد بدون رعایت چارت بهم بدن و 5 واحد باقی مونده ترم بعد بردارم؟

  • 1398/5/23

   سلام و سپاس از لطف شما
   نه متاسفانه امکان پذیر نیست. اگر تنها 24 واحد داشتید می توانستید ترم جدید همه 24 واحد رو بردارید. ولی با این شرایط شما براساس معدل ترم دوم می توانید واحد بردارید والباقی آن را ترم بعد بردارید

 414. سلام برای ثبت نام بدون کنکور پیام نور باید چیکار کنم ثبت نام از کی شروع میشه برای ترم مهر

  • 1398/5/23

   سلام. شروع شده ثبت نام
   شما باید از طریق سایت سنجش اقدام کنید. نحوه ثبت نام در بخش اخبار پیام نور سایت pnueb.com درج شده است

 415. سلام. من دانشجوی ترم آخرمدیریت در کرج ام. حالا می خوام برم بندرانزلی زندگی کنم اونجا خونه اجاره کردم . می تونم انتقالی بگیرم؟؟

  • 1398/4/29

   سلام.شما میتونین درخواست مهمان بدین و با توجه به شرایط احتمالا موافقت کنند. به شرطی که دانشگاه مقصد نیز قبول کند و رشته شما را داشته باشد

 416. سلام.درس فرهنگ و تاریخ تمدن اسلام وایران در ترم تابستان بصورت عادی ارائه شده و براش کلاس هم برگزار میشه. سوالم اینه ایا با توجه ب عمومی بودن درس و اینکه در ترم تابستان نمره میان ترم وجود نداره ایا عادی ارائه شدنش ممکنه که توسط استاد نمره میان ترم داده بشه ؟ و برخی اساتید نمره میان ترم رو با توجه ب حضور در کلاس قرار میدن تکلیف کسانی که کلاسشرکت نکنن چی میشه؟

  • 1398/4/26

   سلام.وقتی کلاس تشکیل میشه نمره میانترم هم تا احتمال نود درصد وجودداره. حالا استاد میتونه امتحان بگیره، میتونه براساس حضور در کلاس باشه و ...

 417. سلام دوستان من ترم آخرم مهر ۹۸ تمومم
  ولی ترم قبل معدلم پایینه و مشروط شدم میتونم بنظرتون چون ترم آخر هستم بدون توجه به معدل ۱۹ واحد رو بردارم؟؟؟؟

  • 1398/4/23

   سلام. شما در ترم اخرمی توانید بدون محدودیت درس بردارید. و مشکلی برای محدودیت درس ندارید

 418. سلام ببخشید من ترم اخرم و میخوام تک درس بردارم اما هنوز پایان نامم رو تحویل ندادم از زمانی که من کارم رو تحویل بدم و استاد نمره رو وارد کنه چقد طول میکشه تایید شه ؟ و اگه من نتونتم تو بازه مرداد معرفی بگیرم چیکار باید بکنم چه زمانی میتونم باز

  • 1398/4/19

   سلام.معمولا بعد ثبت نمره تا 1 هفته نمره تائید می شود اگرمشکلی پیش نیاید. برای ترم مهر میتوانید معرفی به استاد بگیرید و زودتر امتحان بدهید

 419. سلام من ترم اخرم ۱۶ واحد برداشتم ولی یه درس ۲واحدی نمره نیاوردم درسشم التکرونیکی بود.. الان باید چیکار کنم!؟ بخاطر ۲واحد بازم باید ترم بعد انتخاب واحد کنم!؟

  • 1398/4/13

   سلام.ترم تابستان می توانید معرفی به استاد بگیرید

 420. سلام
  من به دلایلی نمی‌تونستم کلاس‌های آزمایشگاه(عملی)رو بگیرم.
  سوالم اینه که با توجه به اینکه برای ترم اخرم،۱۷ واحد عملی میمونه و ۲ واحد نظری؛از نظر قوانین دانشگاه مشکلی به وجود میاد؟

  • 1398/4/13

   سلام. این حجم از واحدهای عملی رو باید با کارشناس رشتتون هماهنگ کنین تا براتون درس ارائه بشه.

 421. سلام وقت بخیر. من 24 واحد ترم آخر برداشتم ، ولی 6 واحد رو نتونستم امتحان بدم. ترم بعدی ترم تابستان هست.
  باید چه کار کنم الان؟ دوباره درخواست ترم آخر باید بردم؟ یا معرفی به استاد بگیرم؟

  • 1398/4/4

   سلام.اگر تنها دو درس باقیمانده نظری داشته باشید، می توانید در تابستان معرفی به استاد بردارید

 422. سلام.من ترم بعدی ترم اخرم هست و ۱۸ واحد میمونه .اگه این ترم مشروط بشم واسه ترم بعد چند واحد میتونم انتخاب کنم؟

  • 1398/4/1

   سلام.کاربر گرامی
   در ترم اخر کارشناسی شما می توانید بدون محدودیت تا 24 واحد بردارین

 423. سلام من ترم اخرم ولی درس تفسیر موضوع قران کریم جا موندم از امتحان .ایا می تونم ترم تابستان این درس و بگیرم؟ایا معرفی به استاد برای ترم مهر ماه انجام میشه ؟؟

  • 1398/4/1

   سلام.کاربر گرامی
   در ترم تابستان هم میتوانید معرفی به استاد بردارید

 424. سلام
  من ترم آخر هستم درس روش تحقیقم الکترونیکی ارائه شده و با توجه به ایرادات سیستم سر جمع سه تا کلاس برگزار شد که یکیش ضبط نشده و یکیش هم صداش خرابه استادش هم نه ایمیل و نه شماره تلفنی نذاشته و هیچ توضیحی درخصوص نمره عملی نداده پیام های توی خود سایت رو هم جواب نمیده. من به چه کسی میتونم مراجعه کنم و اگر این ترم نتونم پاسش کنم ترم بعد هم باید شهریه بدم یا معرفی به استاد میشم؟

  • 1398/3/20

   سلام.کاربر گرامی
   به مسئول قطب میتونین تماس بگیرین. با کارشناس رشته دانشگاه یا مدیرگروهتون هم میتونین بگین. احتمالا راهی ارائه کنن

 425. سلام من ترم قبل که میخاستم انتخاب واحد کنم یعنی مهرماه پروژه و کارآموزی رو برداشتم.اما این ترم پروژه با یه استاد دیگه ارائه شده و من رفتم با این استاد جدید گرفتم ولی کارآموزی با همون استاد ترم پیش هس.میخاستم ببینم کاروآموزی رو دقیقا تا چه تاریخی وقت دارم ارائه بدم که مشکلی واسه درسای این ترمم به وجود نیاد؟ چون من شنیدم اگه کارآموزی رو تا اخر اردیبهشت تحویل ندم درسای این ترمم حذف میشه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • 1397/12/22

   سلام.کاربر گرامی
   به نظر استاد راهنما بستگی دارد. ولی معمولا تا 2ماه بعد از اتمام ترم باید تکلیف کارورزی را مشخص کرده باشید

 426. سلام و وقت بخیر
  من 35 واحد باقی مونده دارم(14 واحد از ترم فرد و 21 واحد ترم زوج)
  8 واحد تا جای ممکن از ترم فرد برای تابستون برمیدارم(ترم فرد 6 واحدی میشه)
  خواستم ببینم ترم مهر که بخوام انتخاب واحد کنم با توجه به این که ترم اخری محسوب نمیشم ولی به خاطر محدودیت ارائه دروس هم بیشتر 6 واحد ارائه نمیشه واسم باید چیکار کنم (دانشگاه میتونه فقط همین 6 واحد بده و بگه مسئولیتی نداریم چون ترم اخر نیستی)
  میخوام حداقل یه درس 3 واحدی بمونه برای بهمن 98
  با تشکر از شما

  • 1397/12/16

   سلام.کاربر گرامی
   می توانید با کارشناس رشته خود صحبت کنید تا در صورت امکان دروس دیگر را برای شما نیز ارائه دهند. معمولا دروس اختیاری را ارائه می دهند و برای سایر دروس هم اگر شرایطش باشد کمک می کنند

 427. سلام
  من یک جایی خوندم که دانشجویان فقط میتونند در یک ترم شش واحد عملی (3 درس)رو اخذ کنند و در غیر اینصورت مسئولیتش با دانشجو است !!
  چنین چیزی صحت دارد؟!

  • 1397/11/23

   سلام.کاربر گرامی
   برای دانشجویان کارشناسی محدودیت در اخذ دروس معارف و دروس عملی وجود دارد. ولی توجه داشته باشید که معمولا این مشکل برای دانشجو بوجود نمی آورد، چونکه 6 واحد کافی به نظر می رسد. البته اگر ترم آخر هستید و مجبور هستید این تعداد درس بردارید کارشناس رشته می تواند محدودیت فوق را حذف کرده و اجازه دهد که بردارید

 428. سلام
  من یک جایی خوندم که دانشجویان فقط میتونند در یک ترم شش واحد عملی (3 درس)رو اخذ کنند و در غیر اینصورت مسئولیتش با دانشجو است !!
  چنین چیزی صحت دارد؟!

  • 1397/11/22

   سلام.کاربر گرامی
   به سوالات دانشجویی که ایمیل معتبر نداشته باشند پاسخ داده نمی شود. ایمیل خود را بصورت صحیح در فرم ارسال نظر وارد کنید

 429. سلام من ترم اخرم خودمم13واحدم مونده ولی سایت مینویسه باید3واحدبرداری چک

  • 1397/11/3

   سلام.برین پیش کارشناس رشتتون و از او بخاین با توجه به ترم اخر بودنتون امکان اخذ درس رو بدون محدودیت براتون فراهم کنه

 430. سلام ببخشید محدودیت اخذ دروس معارف برای دانشجویان ترم اخر هستش این ترم ؟
  هشت واحد معارف دارم
  امکانش هست بیاد بخشنامه ؟

  • 1397/11/3

   سلام.کاربر گرامی
   الان حدود چند ترمی هست دانشگاه پیام نور هر ترم بیانیه ای می دهد و از دانشجویان می خواهد که دروس معارفی خود را اخذ کنند تا در ترم آخر بیش از 4 واحد نداشته باشند. ولی باز در هر ترم اجازه اخذ دروس را به دانشجویان ترم آخر می دهد. این ترم هم امیدواریم بخشنامه فوق منتشر شود. اگر تا روزهای پایانی انتخاب واحد بخشنامه مربوطه منتشر نشد، نزد کارشناس رشته رفته و از او بخواهید تا کمکتان کند

 431. سلام من بهمن ماه به بعد دانشجوی ترم آخر کامپیوتر محسوب میشم، پروژه رو مهره ماه برداشتم ولی برنامه ریزی دانشگاه گفته تا اسفند مهلت ارائه هستش، با اینکه طبق بخشنامه تا خرداد مهلت داره ، سوالم اینه که اگر اسفند ارائه ندم تکلیفم چیه؟ میتونم مجدد این ترم بردارم؟ یا میتونم از استادم تا خرداد مهلت بگیرم؟

  • 1397/11/2

   سلام.کاربر گرامی
   شما می توانید برای یک ترم نیز تمدید کنید، ولی با هماهنگی استاد راهنما و کارشناس رشته. با استاد راهنمای خوود هماهنگ کنید، اگر تائید کند پروژه شما واقعا تا آن زمان آماده نمی شود، شما را راهنمایی خواهد کرد

 432. سلام
  من در ترم جاری ارزشهای دفاع مقدس رو برداشتم بعنوان یک درس اختیاری ولی به من گفتن که این درس بعنوان اختیاری حساب نمیشه و باید ترم بعد دو واحد درس اختیاری انتخاب واحد کنم و این دو واحد هم از دروس عملی و آزمایشگاه هست. راهی هست که بدون انتخاب واحد ترم بعد در ترم جاری فارغ التحصیل شوم.؟

  • 1397/10/27

   سلام.کاربر گرامی
   اگر دروس شما واحد عملی ندارد، می توانید در مهلت معرفی به استاد، دو درس بردارید

 433. سلام
  من ترم آخر بودم خواستم بپرسم آیا باید نمرات ترم آخر به تایید نهایی برسه یا اینکه همین الان که نمراتم اومدن میتونم برا فارغ التحصیلی اقدام کنم؟

  • 1397/10/24

   سلام.کاربر گرامی
   بعد از اعلام و تائید نمره خود می توانید نزد کارشناس رشته برای فارغ التحصیلی بروید

 434. سلام من ترم آخرم واگر استاد بهم میان ترم ندن میفتم اگربیفتم بهم معرفی به استادمیدن؟

  • 1397/10/19

   سلام.کاربر گرامی
   شما می توانید در ابتدای ترم بعد دروس خود را بصورت معرفی به استاد بردارید

 435. سلام وقت بخیر
  امکانش هس ترم های بعد واحدهای ترمی ک گذشت دوباره برداریم تا نمره خوبی کسب کنیم؟
  این ترم من اصلا از نمراتم راضی نبودم و نمیخوام تاثیرش برای ارشد اذیت کنه و ب ضررم بشه.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • 1397/10/17

   سلام.کاربر گرامی
   درسی که پاس بشه در سیستم گلستان براتون ارائه نمیشه مگر کارشناس رشته خودش امکانش رو فراهم کنه
   اگر نمره زیر 12 باشه براتون ارائه میشه
   درس حفظ جز 30 از این قانون مستثنی است و می توانید بردارید تا نمره بهتر ان جایگزین شود.البته اگر در اخر تحصیل معدل شما کمتر از حداقل باشد دروسی را می توانید برای جبران معدل براساس سنوات قانونی مجدد اخذ کنید

 436. بنده در نیمسال اول واحد پروژه رو گرفتم ولی هنوز تحویلش ندادم اگر این نیمسال تحویلش ندم ترم بعد ۲۵واحد باقی مانده دارم آیا واحد پروژه ای که مهلت تحویلش تا آخر نیمسال بعد هست تو تعداد واحد ترم بعد حساب میشه یعنی ترم آخر نمیشم یا حساب نمیشه و میتونم ترم آخر باشم؟

  • 1397/10/16

   سلام.کاربر گرامی
   این موضوع رو باید با استاد راهنمای خود چک کنید که ایا به شما اجازه تمدید زمان را می دهد یا خیر. سپس کارشناس رشته بایدهماهنگی های لازم را انجام دهد. چون شما از یک ترم مهلت خود استفاده کرده اید گمان کنم مجدد نسبت به اخذ درس باید اقدام کنید، مگر استاد راهنما و کارشناس رشته با مهلت اضافه شما موافقت کنند

 437. سلام وقتتون بخیرببخشیدبنده ترم بعد۱۵واحدم میمونه میخام مهمان موقت بگیرم میتون دودرس رودردانشگاه مقصدمعرفی به استادبگیرم؟ممنون

  • 1397/10/10

   سلام.کاربر گرامی
   وقتی می توانید معرفی به استاد بردارید که تنها دو درس نظری باقیمانده داشته باشید.

 438. سلام من ترم اخرم و۱۷واحد بیشتر ندارم ولی یه درس یک واحدی برام ثبت نشده ونتونستم امتحان بدم حالا چی میشه

  • 1397/10/2

   سلام.کاربر گرامی
   عملا الان امکان اضافه کردن درس وجود ندارد. نزد کارشناس رشته خود رفته و از او مشورت و کمک بخواهید

 439. سلام خسته نباشید.
  من ترم آخر هستم اما به دلیل خاصی نتونستم امتحان تفسیر قرآن کریم رو بدم. میخواستم بدونم آیا میشه معرفی به استاد گرفت. با اینکه آزمون این درس بصورت تستی برگزار میشه کی نمره ام ثبت میشه ؟ آخه به اینکه زود فارغ التحصیل بشم نیاز دارم.

  • 1397/10/1

   سلام.کاربر گرامی
   اگر واحد پاس شده شما به حدنصاب نرسیده باشد امکان فارغ التحصیلی شما وجود ندارد، شما باید در ترم بعد درس مذکور را به صورت معرفی به استاد بردارید. البته به سنوات تحصیلی خود نیز دقت کنید و به یاد داشته باشیدکه بیشتر از سنواتتان نشده باشد.

 440. سلام، وقت بخیر من طبق چارتی که سال ۹۰ بود الان ترم اخرم متاسفانه فارغ التحصیلیم بخاطر کارم طول کشید موقع انتخاب واحد هیچ وقت دروس اضافه ای بمن نشون داده نمیشد الان که رفتم قسمت برنامه کلاسی زمان امتحان میانترم رو نگاه کنم دیدم برخی واحدها اضافه شدن، منم هرچی واحد میدونستم که مونده تموم شم برداشته بودم دوماه پیش، حالا باید چیکار کنم؟؟؟ لطفا جواب بدین

  • 1397/9/12

   سلام.کاربر گرامی
   اگر براساس چارت درسی خود ، تمام واحدهای لازم را اخذ کرده اید درست است. با این حال می توانید نزد کارشناس رشته خود رفته و از او بخواهید وضعیت شما را چک کند.

 441. با سلام بنده ترم دیگه میشم ترم آخری ولی یه سوال داشتم...من 3 واحد زبان عمومی و 6 واحد زبان تخصصی دارم ترم بعدی... و تمام واحدهای بنده برای ترم بعد میشه 22 واحد آیا میشه تمام این زبان ها رو با هم برداشت یا اینکه سقف خاصی داره در مورد زبان عمومی و تخصصی؟ متشکرم از وقتی که میذارین

  • 1397/9/10

   سلام.کاربر گرامی
   در ترم آخر محدودیتی برای دروس زبان و کلا سایر دروس وجود ندارد.

 442. سلام ببخشید امکان داره واسه ترم اینده یعنی نیم سال دوم باز رفع محدودیت شه دروس معارف ؟ برای دانشجویان ترم اخر ؟
  که چهار درس معارف رو برداشت

  • 1397/7/27

   سلام.کاربر گرامی
   اصلا معلوم نیست. امیدواریم که این اتفاق بیفتد

 443. سلام ببخشید دروس معارف رو میشه معرفی به استاد برداشت ؟
  من چهار درس معارف دارم و ترم اخرم بعد از تایید نمره هام میتونم یک درس باقی مانده رو معرفی به استاد بردارم ؟ یا نمیشه

  • 1397/7/1

   سلام.کاربر گرامی
   شما زمانی می توانید معرفی به استاد بردارید که تنها دو درس باقیمانده نظری داشته باشید

 444. سلام دوست گرامی ، اول از همه میخواستم از پاسخگویی کامل و توام با احترام شما نسبت به تمامی اعضای سایت تشکر کنم.
  در وهله بعد سوالی داشتم. من سال آینده با احتساب ترم تابستون و معرفی به استاد و علم به این موضوع که هر ترم فرضاً مجاز به انتخاب ۲۴ واحد باشم، باز یه واحد برام باقی می مونه و قطعا نمیتونم تو کنکور ارشد و حتی امتحان تکمیل ظرفیت شرکت کنم چون تا تاریخ ۳۱ شهریور فارغ التحصیل نمیشم . میخواستم بدونم راهی هست که بشه یک سال عمرم تلف نشه، در ضمن بنده ترم قبل معدلم ۱۸.۵ شد منتهای مراتب فقط ۲ درسو امتحان داده بودم میخواستم بدونم هیچ راهی صحبتی یا مساعدتی شامل حال بنده نمیشه که بتونم از طریق مسئولین با همین معدل ۱۸.۵ این ترم ۲۴ واحد بردارم . صمیمانه خواهش دارم بنده حقیر رو راهنمایی بفرمایید. بازم ممنون از سایت خوبتون.

  • 1397/7/1

   سلام.کاربر گرامی
   اگر درسی را برداشته و در امتحان ان شرکت نکرده اید ان درس حذف میشود. معدل شما اگر 18 به بالاست شاید کارشناس بتواند امکان اخذ 24 واحد را برای شما فراهم اورد. همچنین بنظر من یکبار نزد کارشناس رشته خود رفته و از او بخواهید واحدهای باقیمانده شما را اعلام کند، معمولا دانشجویان در محاسبه واحدها اشتباه می کنند. اگر راهی باشد کارشناس رشته شما را راهنمایی خواهد کرد. مخصوصا اگر مشکل سربازی هم داشته باشید

 445. سلام من ترم اخرم وچهار درس معارف دارم طبق بخشنامه میتونم نهایتا سه درس رو اخذ کنم
  اون یکی که باقی میمونه رو چیکار باید بکنم

  • 1397/7/1

   سلام.کاربر گرامی
   با کارشناس رشته خود صحبت کنید، ببینید بخشنامه ای در این زمینه وجود ندارد، شاید بتوانند بنحوی شما را کمک یا راهنمایی کنند

 446. سلام ببخشید من ترم اخر هستم و کلا باید ۲۳واحد پاس کنم که هشت واحدش معارف هست
  ایا میتونم ۲۱ واحد این ترم اخذ کنم بعد اینکه نمره هام تایید شد ۲واحد باقی مانده معارف رو معرفی به استاد بردارم ؟

  یا دست کارشناس هست و میتونه سایت رو برام باز کنه که هر ۲۳واحد رو بردارم

  • 1397/6/31

   سلام.کاربر گرامی
   کارشناس رشته می تواند امکان آن را برای شما فراهم کند، اما باید سازمان مرکزی دانشگاه این اجازه را به او داده باشد. این امر هم معمولا طی بخشنامه ای اعلام می شود. بهتر است با کارشناس رشته خود مشورت کنید

 447. سلام من 24 واحد دارم که باید پاس کنم یعنی ترم آخرم؟؟؟؟ و یک سوال دیگه معرفی به استاد باید 4 واحد باشه یا ربطی به واحد نداره باید دوتا درس باشه؟؟؟؟؟

  • 1397/6/31

   سلام.کاربر گرامی
   برای معرفی به استاد در مقطع کارشناسی شما باید تنها دو درس نظری باقیمانده داشته باشید.تعداد واحد مهم نیست

 448. سلام روزتون بخیر من یک درس دو واحدی رو در ترم تابستان پاس کردم و نمرم ثبت شده
  اما تو قسمت واحد های گذرانده حساب نشده واسم و به جای ۱۰۰واحد زده ۹۸ واحد گذرانده ؟ مشکل از کجاست ؟

  • 1397/6/29

   سلام.کاربر گرامی
   ببینید نمره شما تائید شده است یا خیر؟
   اگر تائید شده بود و باز هم محاسبه نشده بود بروید نزد کارشناس رشته خود

 449. سلام خسته نباشید من ترم آخرهستم فقط۶ واحدم مونده وقتی دروس رو انتخاب میکنم خطا عدم رعایت حداقل واحد قابل اخد رو میده چیکار میتونم بکنم

  • 1397/6/27

   سلام.کاربر گرامی
   باید با کارشناس رشته خود صحبت کنید تا این محدودیت را برای شما بردارد

 450. سلام من دانشجوی ترم آخر پیام نورم ۲۲واحدم مونده ولی چون معدلم ۱۶/۲۹هست تو سایت گلستان نوشته که حداکثر واحد قابل اخذ۲۰واحد.. از یه طرفم خطا میده که دوتا از درسام تو یه تاریخه امتحانش..الان من موندم چیکار کنم برم پیش کارشناس رشته مشکلم حل میشه؟؟ممنون میشم جواب بدین

  • 1397/6/24

   سلام.کاربر گرامی
   بله ، شما می توانید با مراجعه به کارشناس رشته مشکل را حل کنید. ابتدا وی می تواند امکان اخذ دروس را برای شما فراهم کند. سپس برای دروسی که در یک روز هستند ترتیبی اتخاذ می کند که در یک محل با هماهنگی مراقبین جلسه دو امتحان را بدهید. برگه دو امتحان برای شما ارائه می شود

 451. سلام خدمت شما خواهشا جواب بدید
  من این ترم که بیاد (مهر) ترم اخری به حساب میام هنوزم قانون اخذ بیش از یک درس معارف پابرجاست یا خیر؟ من مجموعا 2 درس یا 4 واحد از گروه معارفم مونده اگر به حالت قبل برگشته باشته راه دیگه ای نیست؟

  • 1397/6/22

   سلام.کاربر گرامی
   احتمالابا شما همکاری کنند و دو درس را برایتان ارائه کنند. ولی این دسترسی را کارشناس رشته باید به شما بدهد. با او صحبت کنید

 452. سلام من دانشجوی ترم آخر ارشدم، میخواستم بدونم آخرین مهلت برای دفاع توی نیمسال زوج، چه تاریخیه؟ بعضی دانشگاه ها تا آبان وقت دفاع میدن
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • 1397/6/22

   سلام.کاربر گرامی
   براساس بخشنامه ها تا 30مهر فرصت دارید

 453. سلام ببخشید در صورتی که دانشجو ترم اخر باشه و چهار درس معارف داشته باشه میتونه
  یک درس باقی مانده رو میشه به صورت معرفی به استاد برداره ؟

  • 1397/6/21

   سلام.کاربر گرامی
   معرفی به استاد، شرایطی دارد که یکی از انها این است که در این ترم تنها دو درس باقیمانده نظری داشته باشید.

 454. سلام روزتون بخیر امتحان درس معادلات به صورت انلاین هست سوالم اینه که قسمت تشریحی سوالات رو چجوری باید پاسخ بدیم

  سوال دیگرم این هست که امکان داره دروس ارائه شده در ترم مهر تغییر کنن تو حذف و اضافه ؟ دو درسی که میخواستم بردارم الان ارائه نشده امکان داره اضاف شه ؟

  من ترم هفتم و واسه ترم اخر میتونم چهار درس معاوف بردارم ؟ بخش نامه جدید کی میاد ما بفهمیم کاش بشه

  • 1397/6/16

   سلام.کاربر گرامی
   در مورد اینکه در حذف و اضافه ممکن است درسی اضافه شود باید گفت احتمال آن کم است. اما درسهایی که ظرفیت آنها در انتخاب واحد تکمیل شده و دانشجویان نتواسته اند بردارند احتمال فراوان ارائه می شوند. برای اخذ دروس معارف هم باید منتظر بخشنامه جدید شد. درس معادلات بصورت الکترونیکی ارائه شده یا امتحان آخرترمش الکترونیکی است. زیرا بصورت قطعی در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه امتحانات مشخص می شود چه درسی ازمونش الکترونیکی است

 455. سلام
  من ترم هفتمم،ترم ديگه ترم آخرمه
  اين ترم يك درس معارف برداشتم
  واسه ترم آخر ٤درس معارف ميمونه
  چجوري بايد مشكلمو حل كنم تا ترم آخر واسم دردسر ساز نشه

  • 1397/6/14

   سلام.کاربر گرامی
   ترم های قبل که با دانشجویان همکاری می شد و می توانستند دروس معارفی خود را بردارند. اما به هر حال 4 درس معارفی برای یک ترم بسیار زیاد است. باید صبر کرد و منتظر بخشنامه ترم جدید بود. ان شاالله که مشکلی نباشد. اگر در انتخاب واحد نتوانستید بردارید، نزد کارشناس رشته خود رفته و از او بخواهید که امکان آن را برای شما فراهم کند. اگر مشکلی داشته باشد به شما خواهد گفت

 456. سلام
  واسه ترم آخرم ٨واحد معارف دارم
  الان ترم٧ فقط تونسم يك درس از معارف بردارم
  ميخواستم بدونم ميتونم اين ترم يك درس معارف بعلاوه اوني كه انتخاب كردم بردارم تا ترم آخر ب مشكل نخورم؟

  • 1397/6/14

   سلام.کاربر گرامی
   ترم قبل (دوم 97-96) این امکان برای دانشجویان ترم ماقبل آخر فراهم شد تا بتوانند دو درس معارفی بردارند، تا در ترم آخر به مشکل نخورند

 457. سلام برای دانشجو هایی که 25 واحدشون باقی بمونه هیچ راهکاری برای اینکه ترم اخر محسوب بشن نیست؟ برای معرفی به استاد گفتن دو درس باقی بمونه امکانش هست برداریم ولی من درس سه واحدیه عملی داره . نمیدونم چه کار کنم

  • 1397/6/8

   سلام.کاربر گرامی
   تا جایی که من اطلاع دارم متاسفانه همچین امکانی وجود ندارد. هنگامی که ما به کارشناس رشته خود مراجعه کنید تا ترم آخر بودن شما را تائید کند، او بررسی خواهد کرد که چند واحد باقیمانده دارید .

 458. با سلام و احترام
  من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و ترم مهر ان شاءالله ترم آخرمه در ضمن آموزش محور هستم و درس پژوهی ندارم.
  آیا میتونم این ترمو مهمانی بگیرم؟

  • 1397/6/5

   سلام.کاربر گرامی
   احتمال زیاد با درخواست مهمانی شما موافقت نشود. در ترم های اخر با درخواستهای مهمانی موافقت نمی شود

 459. سلام نمراتی که در کارتکس نوشته مصوب یعنی ثبت نهایی شده؟زمان فارغ التحصیلی تغییر نمیکنن نمرات دیگه؟

  • 1397/5/7

   سلام.کاربر گرامی
   نمراتی که در کارنامه کلی شما ثبت می شود نمره نهایی هستند. مگر درسی که پاس نکرده باشید و مجدد بخواهید بردارید که نمره جدید آن ثبت خواهد شد

 460. با سلام
  شرط معدل در ترم آخر برداشته شده؟ چون بعضیا میگن ن حتما باید معدل بالای ۱۲ باشه تا بتونی بدون محدودیت برداریم
  با تشکر از شما

  • 1397/4/26

   سلام.کاربر گرامی
   این موضوع که شما ترم آخر هستید یا خیر را کارشناس رشته بررسی می کند. یک مورد برای بررسی شاید همین معدل ترم قبل باشد. معدل زیر 12 مشروطی محسوب می شود و شاید کارشناس رشته موافقت نکند با ترم آخری بودن شما. اما مواردی هم بوده که در همین شرایط نیز با ترم آخر بودن دانشجو موافقت شده و توانسته تا 24 واحد درس بردارد

 461. سلام خواهشا جواب منو بدین من ترم آخر حسابداری هستم فک میکردم فقط دو درس ۳ واحدی دارم که وقتی با دانشگاه تماس گرفتم گفتن یه درس تفسیر موضوعی نهج البلاغه هم علاوه بر اون ۳ واحد داری الان تابستان ثبت نام کردم که اونو بگیرم تو واحد هام فقط ارزش های دفاع مقدس و حفظ جز ۳۰ قران و کارآفرینی هست من باید چکار کنم؟ دانشگاه هم رفتم میگن تا ۱۳ ام ماه دیگه تعطیله وقت انتخاب واحد تابستون تا ۳۰ همین ماه هست

  • 1397/4/26

   سلام.کاربر گرامی
   برخی واحدها اعلام کرده اند بعد از تعطیلات امکان انتخاب واحد ازطریق کارشناسان رشته نیز امکانپذیر است. شما فعلا در صورتی که می خواهید از بین دروس اعلام شده ، واحدهایی را که می خواهید و نیاز است را بردارید.

 462. سلام . من یک بار از قانون سقف 24 واحد در ترم آخر استفاده کردم ولی کارشناس رشته ام اشتباه کرده بود و یک در س 2 واحدی را در نظر نگرفته بود . آیا می توانم دوباره همه واحدها را بردارم و دوباره از این قانون استفاده کنم ؟

  • 1397/4/23

   سلام.کاربر گرامی
   شما اگر تنها تا 24 واحد باقیمانده داشته باشین ، کارشناس رشته می تواند امکان آن را برای شما فراهم کند. ولی خب با توجه به گفته های شما باید واحد کمتری باقیمانده باشد.

 463. سلام میشه ترم تابستون ۴واحد برداشت ؟یا نه حتما باید ۸واحد باشه؟

  • 1397/4/19

   سلام.کاربر گرامی
   شما می توانید 4 واحد نیز بردارید

 464. سلام
  من ٦واحد معارف دارم به عنواني ٣درس
  ترم آخر هستم.
  ميتونم توي اين تابستون فارغ التحصيل بشم از طريق معرفي به استاد؟

  • 1397/4/12

   سلام.کاربر گرامی
   شما می توانید از طریق ضیافت اندیشه تا دودرس معارف را پاس کنید. برای درس سوم احتمالا موافقت نشود. زیرا معرفی به استاد در حالتی است که تنها دو درس باقیمانده باشد.باز هم با کارشناس رشته خود مشورت کنید، شاید راهی باشد و راهنمایی کنند

 465. سلام مجدد
  اگر هیچ درس پروژه یا تحقیقی نباشد در ترم آخر ، (رشته حسابداری ) احتمال اینکه در خواست مهمان را بپذیرند هست یا خیر ؟

  • 1397/4/10

   سلام.کاربر گرامی
   بطور کل با درخواست مهمانی در ترم آخر احتمال قوی موافقت نشود. اما بازهم بستگی به شرایط داشته و ممکن است کارشناس رشته موافقت کند. بهتر است با کارشناس رشته خود مشورت کنید و دلایل مهمان شدن خود را اعلام کنید

 466. سلام من ترم آخر هستم و میخوام بدونم میشه مهمان گرفت برا یه مرکز دیگه یا خیر ؟ و اینکه معنی این جمله یعنی چی ؟؟؟ (مهمان شدن دانشجو به سایر دانشگاه های هم گروه به شرط عدم ارائه دروس در نیمسال پایانی (ترم آخر) و موافقیت دانشگاه مبدا و مقصد بلامانع می باشد) .

  • 1397/4/9

   سلام.کاربر گرامی
   بطور معمول با درخواست مهمانی در ترم آخر موافقت نمی شود. به دلیل اینکه معمولا درس پروژه و یا سایر درسهای تحقیقی ارائه می شود

 467. سلام من ترم بعد ترم اخرم میتونم مهمان بگیرم یا نه؟

  • 1397/3/28

   سلام.کاربر گرامی
   مهمان شدن دانشجو به سایر دانشگاه های هم گروه به شرط عدم ارائه دروس در نیمسال پایانی (ترم آخر) و موافقیت دانشگاه مبدا و مقصد بلامانع می باشد.

 468. سلام. من ترم اخرم و 19 واحد دارم. کنکور ارشد هم قبول شدم. اگه از درسام بیفتم چه اتفاقی میفته؟ممنون میشم جواب بدین.

  • 1397/3/10

   سلام.کاربر گرامی
   شما برای ثبت نام در دانشگاه برای مقطع ارشد باید مدرک کارشناسی خود را ارائه دهید. بنابراین تا قبل از ثبت نام باید فارغ التحصیل شده باشید.در سالهای پیش دیده شده برخی دانشگاه ها با دانشجویان همکاری کرده و ترم اول را به آنها مرخصی می دهند تا در کارشناسی فارغ التحصیل شوند، اما این موضوع برای همه دانشگاه ها نیست و ممکن است شما را ثبت نام نکنند.

 469. سلام.من ترم آخر هستم.در حذف و اضافه درسی رو انتخاب کردم.تمام کلاسها رو هم رفتم.الان استاد بهم میگه اسمم تو لیست نیست.منم رفتم سایت رو چک کردم.دیدم این درس برای من ثبت نشده باید چه کار کنم

  • 1397/2/1

   باسلام.کاربر گرامی
   متاسفانه این مشکل گاهاً برای برخی دانشجوها رخ می دهد. شما با کارشناس رشته خود صحبت کنید، چنانچه راهی باشد حتماً کمک خواهند کرد

 470. سلام خسته نباشيد.
  ميخواستم بدونم واسه امتحانا ميشه انتقالي گرفت تو يه شهر ديگه امتحانامونو بديم ؟!

  • 1397/1/21

   سلام.بله ،کاربر گرامی
   شما می توانید در مهلت تعیین شده برای مهمان اضطراری و تعیین محل آزمون نسبت به انتخاب شهری که می خواهید امتحانات پایان ترم را در آنجا بدهید مشخص کنید

 471. سلام خسته نباشید.
  میخواستم بدونم آیا برای فارغ التحصیلی میشود بیشتر از 140 واحد هم پاس کرد؟
  و اینکه دروس پروژه و کارآموزی چه مدت زمان برای تحویل دارند؟
  با تشکر

  • 1396/12/27

   باسلام.کاربر گرامی
   شما موظف هستید تا براساس چارت درسی خود که همان لیست ارائه دروس رشته شما هست دروس را پاس کنید. اگر تعداد واحد بیشتری از آن پاس کنید، برای شما در نظر گرفته نمی شود. جز برخی دروس مانند حفظ جز سی یا کارآفرینی و ... .
   شما برای تحویل پروژه دو ترم مهلت دارید. برای کارورزی هم به استاد شما بستگی دارد

 472. سلام و خسته نباشید
  من ترم آخرم و ۲۳ واحد برام مونده و تو حذف و اضاف تونستن انتخاب واحد کنم اما متاسفانه دو تا از درسایی که برام مونده تداخل امتحانی دارن،راهی هست که بتونم دوتاشونو بگیرم؟خواهش میکنم جواب بدین ممنون میشم

  • 1396/12/11

   باسلام.کاربر گرامی
   شما می توانید با هماهنگی کارشناس رشته خود بردارید. کارشناس رشته شما هماهنگی های لازم را انجام خواهند داد تا شما در یک محل هر دوامتحان را بدهید. ولی باید با کارشناس رشته خود قبل حتما هماهنگ کنید، زیرا اگر امکان آن نباشد مجبور خواهید شد درس خود را حذف کنید

 473. سلام و خسته نباشید
  من26واحد دارم تموم کنم آیا میتونم درس پروژه رو این ترم بردارم و تابستون بتونم بقیه رو بردارم فارغ التحصیل بشم؟

  • 1396/12/8

   باسلام.کاربر گرامی
   ترم تابستون دروس معارف ارائه نمی شود. همچنین ممکن است برخی دروس ارائه نشود و کلا در تابستان شما 8 واحد می توانید اخذ کنید.

 474. سلام با توجه به بخشنامه جدید گروه معارف، ترم آخری شدم و به بنده اجازه دادن ۴درس معارف رو بردارم

  • 1396/11/28

   خداروشکر و موفق باشین

 475. سلام شنبه ۲۸ بهمن حذف و اضافه شروع میشه میتونیم هرچی معارف داریم برداریم من ۴تا معارف دارم که مجاز به اخذشون هستم.

  • 1396/11/25

   سلام.کاربر گرامی
   در ترم آخر مجاز هستید که حداکثر 3 درس معارفی بردارید

 476. سلام اقا حسين شما تونستين ٤درس معارف رو باهم بگيرين ؟؟؟

 477. سلام _آقا دعاهای من اثر کرد این بخشنامه دیگه نمیتونه جلوی مارو بگیره آزاد کردن جلوی دروس معارف رو⇩⇩⇩⇩

 478. سلام . ببخشيد من كه الان ترم اخرمه و واسه ٨واحد مجوز ندادن .٢٣واحد دارم ميتونم اين ترم ١٩واحد بگيرم بنظرتون دانشگاه واسم خطاها رو ازاد ميكنه؟و ٦واحد معارف بگيرم؟كه ٤واحد ميمونه ٢واحد نظري ٢واحد معارف كه تابستون بگيرم . كه ديگه نخوام دوباره يه ترم ديگه هم بمونم؟؟؟يا همچين چيزي نميشه؟

  • 1396/11/22

   سلام.کاربر گرامی
   ترم تابستان دروس معارف ارائه نمی شود. مگر در طرح ضیافت اندیشه شرکت کنید که امکان دارد برای دانشجویان ترم آخر امکان پذیر نباشد

 479. باعرض سلام
  من دانشجوی ترم آخر رشته علوم تربیتی هستم کلا 12 واحد مو مونده 8 واحدش از گروه معارف است کارشناس آموزش میگه 2واحد معارف می تونی انتخاب کنید واقعا اینجور ممنون راهنمایی کنید هیچ راهی نیست

  • 1396/11/21

   سلام.کاربر گرامی
   یکی از شرایط اینکه شما ترم آخر محسوب شوید این است که حداکقر 3 درس معارفی باقیمانده داشته باشید. زیرا در ترم آخر بیش از 3 درس معارف نمی توانید اخذ کنید

 480. کارشناس رشتمون میگن ۶ واحد بردار ۴ واحد بمونه ترم تابستان
  لطفا راهنمایی کنید اگه مشکلی داشت صد درصد اصلا نمیتونستم ۱۰ واحد رو یجا بردارم

  • 1396/11/19

   کاربر گرامی
   امکان این امر وجود دارد و ممکن است بعدا برای انتخاب واحد شما مشکل پیش بیاید. همانطور که کارشناس رشته شما راهنمایی کرده انتخاب واحد کنید، تا به مشکلات بعدی مواجه نشوید

 481. سلام خسته نباشید....
  من دانشجوی ترم آخر رشته تربیت بدنی هستم از دروس معارفم ۱۰ واحد مونده ۴ واحدم دروس دیگه جمعا ۱۴ واحد که همشو یکجا برداشتم
  سوالم اینه که باتوجه به اینکه بخشنامه اومده ترم آخری ها تا سقف ۶ واحد میتونن انتخاب کنن برا من که ۱۰ برداشتم مشکلی پیش میاد ؟

  • 1396/11/18

   سلام.کاربر گرامی
   در صورتی که با هماهنگی کارشناس رشته خود این کار را انجام داده اید، مشکلی برای شما بوجود نمی اید. در غیر اینصورت حتما با کارشناس رشته خود مشورت کنید

 482. سلام ، من دانشجوي ترم اخر مديريت بازرگانيم ٢٣واحد فقط واسم مونده كه ٤درس يعني ٨واحد اون معارفع و ميگن بيشتر از ٣درس محوز نميديم .تو رو خدا كمك كنيد يعني هيچ راهي نيست؟؟؟!

  • 1396/11/17

   سلام.کاربر گرامی
   طبق بخشنامه جدید، متاسفانه امکان اخذ بیشتر از 3 درس معارف برای دانشجویان ترم آخر وجودندارد

 483. سلام من با مسئول آموزش حرف زدم گفتن میتونید ۲درس معارف (۴واحد) در ترم آخر اخذ کنید.درسته؟

  • 1396/11/16

   سلام.کاربر گرامی
   طبق بخشنامه جدید، تا سه درس معارف در ترم آخر می توانید اخذ کنید

 484. سلام من ترم 6 هستم، ورزش 1 رو برداشتم بعدا متوجه شدم که در توضیحات نوشته فقط ترم آخر ، ولی سیستم از من ایراد نگرفت، اشکالی داره؟

  • 1396/11/16

   سلام.کاربر گرامی
   ممکنه بعدا برای شما مشکل ساز شود. از کارشناس رشته خود سوال کنید و ببینید که بعدا مجبور به حذف آن نشوید

 485. سلام شمارو به خدا قسم میدم جمع کنید این بخشنامه رو ۱۵ روزه زندگیمو جهنم کرده هیچ کاری هم نمیتونم بکنم تا حل بشه_بخاطر این بخشنامه به هیچ وجه نمیتونم انتخاب واحد بکنم_آخه اگه اجازه بدید بتونیم ۴درس معارف رو با هم برداریم چی ازتون کم میشه_ترم قبل ۵درس هم مجاز بود

  • 1396/11/10

   سلام.کاربر گرامی
   این مورد از تصمیمات خود دانشگاست و ما در تصمیم گیری های دانشگاه نقشی نداریم. طبق شنیده ها در این ترم تا سقف سه درس معارفی به دانشجویان ترم آخر اجازه اخذ می دهند. پیش کارشناس رشته خود رفته و درخواست خود را ارائه دهید

 486. با عرض سلام خسته نباشید
  من دانشجوی رشته تربیت بدنی هستم و22واحد باقی مانده دارم یعنی ترم آخر حساب ميشوم ،اما 8واحد دروس معارف هست و این بخشنامه جدید برای ترم آخری ها محسوب میشود??چون گفته میشود ترم آخر بدون محدودیت است،ممنون میشم کمک کنید

  • 1396/11/4

   سلام.کاربر گرامی
   با کارشناس رشته خود صحبت کنید. به احتمال فراوان او می تواند امکان اخذ درس را برای شما فراهم کند

 487. با عرض سلام و خسته نباشید
  من تقریبا ترم آخر هستم و 16 واحد دارم که 4 واحدش معارفه. برای ترم آخر به مرکز دیگری مهمان گرفته ام، برای ثبت اینکه ترم آخرم و بتوانم این 2 درس معارف را با هم بردارم باید به کدام دانشگاه مراجعه کنم؟! جایی که مهمان شدم یا مرکز اصلی خودم؟!

  • 1396/11/2

   باسلام.کاربر گرامی
   باید امکان اخذ درس از طریق سیستم گلستان برای شما فراهم شود. اگر به شهر دیگری آمده اید از کارشناس رشته دانشگاه مقصد بخواهید تا شما را کمک نماید

 488. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ترم آخر حسابداری ام کلا۱۹ واحدم مونده که ۸واحدش معارفه.این بخشنامه مانع فارغ التحصیلی من میشه؟

  • 1396/10/30

   سلام.کاربر گرامی، با کارشناس رشته خود صحبت کنید. احتمالا راهی وجود دارد که بتوانید فارغ التحصیل شوید و دروس معارف را بردارید

 489. سلام خسته نباشید،من ۱۱۶واحد پاس کردم و دقیقاً ۲۴واحد برای فارغ التحصیلی میخام و ترم اخر محسوب میشم، ۴واحد عمومی ۱۷واحد اختیاری و ۳واحد تخصصی،اما مشکل اینجاست که فقط دوتا درس تخصصی برام مونده و هر جفتشون هم دو واحدی هستند که روهم میشن چهار واحد،آیا دانشگاه به من اجازه میده که هردوشونو وردارم تا تمام بشه؟؟

  • 1396/10/27

   سلام.کاربر گرامی
   پیش کارشناس رشتتون برین تا ترم آخری بودن شمارو تائید کند. بعد در صورت تائید امکان اخذ دروس را برای شما فراهم می کند

 490. سلام من تو ترم پیش رو که ترم نهمم به حساب میاد دقیقا 20 واحد دارم درس عمومی یا پیش نیاز ندارم و فقط نگران ارائه نشدن دروسم هستم می خواستم بپرسم طبق نکته شماره سه که گفتین کارشناس واسمون ارائه میده, این قطعیه یا امکان ارائه نشدنش هم هست؟ لطفا جواب بدین چون واقعا نگرانم

  • 1396/10/25

   سلام.کاربر گرامی
   اگر ترم آخر بودن شما توسط دانشگاه تایید شود، دروس برای شما ارائه خواهد شد

 491. سلام
  من دانشجوی ترم اخرم و ۱۹ واحدم مونده که از این ۱۹ واحد ۷ واحد دروس عمومیه طبق بند چهارم هیچ محدودیتی نباید داشته باشم اما بهم یکی از درسای معارفو نمیدن باید چیکار کنم؟لطفا راهنمایی کنید.

  • 1396/7/15

   سلام.کاربر گرامی
   چند درس گروه معارف در بین دروس باقیمانده شماست؟
   بخشنامه ای آمد که براساس آن دانشجویان ترم آخر می توانند تنها تا سقف دو درس معارف بردارند. اما شنیده ها حاکی از آن است که بتازگی اجازه داده شده تا بتوانند تنها در همین ترم تعداد دروس معارفی بیشتری نیز اخذ نمایند. حتما با کارشناس رشته خود صحبت نمایید، نباید مشکلی برای اخذ درس توسط شما وجود داشته باشد

 492. سلام
  من دانشجوی رشته حقوقم کلا 8واحدواسم موند که معارفه.. میشه 6واحدو بردارم 2واحد دیگ معرفی استاد بگیرم.
  ممنون میشم جواب بدین

  • 1396/6/27

   سلام.کاربر گرامی، براساس بخشنامه جدید شما می توانید دو درس معارفی بردارید.کلا چه به صورت معرفی به استاد و یا به هر نحو دیگر.

 493. ممنون از جوابتون.. ینی من با این شرایطم دانشگاه میتونه بهم ی معارف دیگهو بده؟

  • 1396/6/25

   سلام. کاربر گرامی، شما در هر ترم حتی ترم آخر بیش از دو درس معارف نمی توانید بردارید. با توجه به اطلاعاتی که خودتان دادید برای این ترم اگر بتوانید دو درس معارف و ترم دیگر هم دو درس دیگر بردارید امکان فارغ التحصیلی شما وجود دارد. البته این موضوع کاملا در اختیار کارشناس رشته شماست و او تصمیم گیرنده اصلی است. شاید امکان ارائه دروس برای شما نباشد و شما در ترم تابستان فارغ التحصیل شوید

 494. سلام توروخدا جواب بدین.من دانشجو ترم 7هسم 15واحد کلا دارم 10واحدش معارفه. بهم گفتن 15واحدو بهت نمیدیم براساس بخشنامه جدید درباره دورس معارف 5واحد تخصصی با ی معارف برداشتم... آیا امکانش هس این ترم بهم 1 دورس معارف دیگم بدن ؟؟؟؟؟ 6واحد باقیمانده معارفو ترم بد بردارم؟؟؟؟؟
  توروخدا جواب بدین

  • 1396/6/24

   سلام.کاربر گرامی، بخشنامه جدیدی اومده که کلا اجازه دو درس معارف رو به دانشجوهای ترم اخر نمیدهد. حتما با کارشناس رشته خود صحبت کنید، شاید بتوانید در این ترم نیز دو درس معارف برداشته تا در ترم دیگر مشکلی برای شما بوجود نیاید.

 495. ببخشید من دانشجوی ترم اخرم باید واسه انتخاب دو درس معارف یه فرم پر کنم .میشه لطف کنید فرم رو بفرستید

  • 1396/6/23

   سلام.کاربر گرامی، در بخش اخبار پیام نور خبری را قرار داده ایم در همین زمینه که لینک دانلود فرم اشاره شده نیز در متن خبر قرار دارد

 496. باسلام بنده دانشجوی ترم آخر پیام نور هستم 23 واحددارم که هشت واحد آن معارف است خواهش میکنم یه کمکی برای دانشجویان با این شرایط انجام دهید

  • 1396/6/22

   سلام.کاربر گرامی، متاسفانه براساس بخشنامه های جدید شما نمی توانید بیش از 2 درس معارفی همزمان بردارید. درخواست شما برای اینکه ترم آخر هستید احتمالا توسط کارشناس رشته تائید نشود

 497. با عرض سلام...ببخشید من ترم آخر رشته حقوق هستم..شش واحد درس معارف دارم با یک درس یک واحدی عمومی..آیا امکان برداشتن همه هست یا نه....باتشکر

  • 1396/6/20

   سلام.کاربر گرامی، بتازگی بخشنامه ای برای دانشگاه پیام نور آمده که براساس آن در هر ترم تنها دو درس معارف می توان برداشت. حتی اگر ترم آخر باشید. با این حال با کارشناس رشته خود صحبت کنید شاید بتوانند کاری کنند

 498. سلام.من رشته حقوق پیام نور مقطع کارشناسی هستم.فقط ۱۲ واحد برای ترم اخر مانده.ایا امکان برداشتن کار تحقیقی ۱ و۲ بصورت همزمان در این ترم وجود دارد؟

  • 1396/6/8

   سلام.کاربر گرامی، چنانچه ترم آخر بودن شما توسط کارشناس رشته تائید شود، وی میتواند امکان برداشتن دروس اشاره شده را بطور همزمان برای شما فراهم کند

 499. سلام و وقت بخیر
  من ترم ۷ هستم ، ۲۰ واحد باقی مونده،از این ۲۰ واحد ۸ واحد عمومی هستن از جمله تربیت بدنی۱و۲، این دو حتمأ برای من ارائه می شه؟؟سپاس از شما!!

  • 1396/6/5

   سلام.کاربر گرامی، با توجه به این موضوع که درس های تربیت بدنی 1 و 2، پیش نیاز و پس نیاز هم هستند، ممکن است در سیستم گلستان امکان اخذ همزمان آنها برای شما وجود نداشته باشد. اما با کارشناس رشته خود صحبت کنید، چنانچه وی ترم آخر بودن شمارا تائید کند، می تواند امکانی فراهم کند که شمادو درس را همزمان با هم بردارید.اگر ترم آخر بودن شما از طرف وی تائید نشود باید در دوترم بردارید.

 500. باسلام دانشجوی ترم آخرهستم تمام واحدهاروپاس کردم درچه تاریخی برای گرفتن مدرک فارغ التحصیلی وتسویه حساب به دانشگاه مراجعه کنم

  • 1396/4/18

   سلام.کاربر گرامی، شما پس از ثبت آخرین نمره خود در سیستم گلستان می توانید برای انجام کارهای فارغ التحصیلی به دانشگاه مراجعه نمایید

 501. سلام من ترم اخرم فقط هم 16 واحد دارم ک معارف های من بیشتر از 3 عنوان است حالا چاره چیه ??

  • 1396/4/11

   باسلام.کاربر گرامی، شما برای تائید این موضوع که ترم آخرمحسوب می شوید باید به کارشناس رشته خود مراجعه کنید تا کارهای لازم صورت پذیرد. با توجه به موضوع گفته شده شما ، احتمالا کارشناس رشته موافقت ننماید ، اما شاید بتوانید در ترم تابستان در طرح ضیافت اندیشه شرکت نمایید تا از ان طریق دو درس معارفی خود را پاس کرده و در ترم دیگر فارغ التحصیل شوید

 502. سلام من مهمان موقت میگرفتم حالا ترم آخررسیده بایدبرم شهرمبدا بخونم یاهمینجا شهرمقصدمیتونم تمامش کنم

  • 1396/4/8

   سلام.کاربر گرامی، شما با هماهنگی کارشناس رشته و اگر شرایط آن را داشته باشید می توانید برای مهمانی اقدام کنید.

 503. سلام من ۲۳واحدم مونده و ترم قبل مشروط شدم میتونم ۲۳واحد رو بردارم باتوجه به مشروطی ترم قبل؟کارشناسم گفت نمیشه

  • 1396/3/17

   سلام.کاربر گرامی، هنگامی که شما مشروط می شوید سیستم گلستان بطور اتومات اجازه نمی دهد از یک تعداد خاص بیشتر واحد بردارید. برطرف کردن این محدودیت نیز توسط کارشناسان رشته صورت می گیرد و از آنجا که شما با کارشناس رشته خود صحبت نموده اید و گفته نمی شود ، پس نمی توانید. بطور کل تائید این موضوع که شما دانشجوی ترم آخر هستید یا نه با کارشناسان رشته می باشد

 504. با سلام من دانشجوی رشته ی اقتصادم الان ترم ۸هستم و ۱۰۰واحد پاس کردم با حساب من ۸واحد تابستون میشه ۱۰۸ من‌میتونم ترم بعد ۲۴ واحد با دو درس معرفی ب استاد بردارمو تموم کنم یا نه؟؟؟

  • 1396/3/17

   سلام.کاربر گرامی، در ترم آخر شما می توانید تنها 24 واحد اخذ کنید و بیشتر از آن نمی توانید . این تعداد با احتساب واحدهای معرفی به استاد نیز هست

 505. سلام من ۲۵واحد دارم تا فارغ التحصیل بشم آسا راهی هست یک واحد رو ارائه ب استاد یدم

  • 1396/1/18

   سلام.کاربر گرامی، شما می توانید در نهایت تا سقف 24 واحد اخذ کنید.چنانچه بیش از 24 واحد باقیمانده دارید ترم آخر محسوب نمی شوید

 506. مرسی از راهنماییتون.من ترم قبل به همین روش چندتا از نمونه سوالامو پیدا کردم.ممنونم ازتون

 507. سلام من الان1ساله فار غ التحصیل شدم وپروندم به مشکل برداشتن3درس معارف با هم در ترم اخر مواجه شده و الان مدرک فارغ التحصیلم صادر نشده و بنده الانم در حال خدمت هستم.آیا مشکل ما حل میشه یا نه

  • 1395/12/21

   سلام.کاربر گرامی، در این ترم بخشنامه ای از طرف دانشگاه پیام نور به تمامی واحدها ارسال شده ، مبنی بر اینکه دانشجویان می توانند تا سقف 3درس معارف در ترم آخر بردارند. حال اینکه این موضوع موارد سالهای قبل را نیز شامل می شود توسط خود دانشگاه باید رسیدگی شود. حتما به کارشناس رشته خود در دانشگاه مراجعه نمایید.

 508. خیلی ممنون از توضیحات مفیدتون .

  • 1395/12/5

   خواهش میکنم دوست عزیز. موفق باشید.

 509. معرفی به استاد برداریم ، راحتره پاس کردنش یا امتحان بدیم؟

  • 1395/12/3

   سلام. کاربر گرامی، کلا با دانشجوهای ترم آخر اساتید بسیار مراعات می کنند و سعی می کنند دانشجویان درس را قبول شوند. اما شما خودتان بررسی کنید و تصمیم نهایی را خودتان بگیرید. ممکن است که درس مورد نظر امتحان تستی داشته باشد و یا آسان باشد، در نهایت بررسی کرده و تصمیم بگیرید

 510. من الان ترمه آخرمه (از کارشناس رشتمون هم پرسیدم ، ترم آخرم) پس میتونم دوتا درس معارف با هم بردارم؟

  • 1395/12/3

   سلام.کاربر گرامی، شما می توانید دو درس معارف خود را انتخاب کنید. باتوجه به این مطلب که هنوز مهلت حذف و اضافه باقی مانده است می توانید نسبت به برداشتن دو درس مورد اشاره اقدام کنید