PNUEB

شرایط و دستورالعمل های انتخاب واحد ترم تابستان 1401 پیام نور

1401/3/21
4658
25
شرایط و دستور العمل ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اعلام شد
PnuebNews:

دانشگاه و موسسات آموزشی کشور که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کنند، در هر سال تحصیلی دو ترم اصلی دارند. ترم اول یا همان ترم مهر و ترم دوم یا همان ترم بهار.

ولی وزارت علوم برای کمک به دانشجویان برای تسریع در فارغ التحصیلی، به دانشگاه ها این اختیار را داده تا براساس شرایط و امکانات، در ترم تابستان نیز به دانشجویان درس ارائه کنند. البته ترم تابستان جزو ترم های اصلی محسوب نشده و دانشجو مختار است که در این ترم درس بردارد یا برندارد. این ترم مجزا از ترم های اصلی بوده و معدل آن ملاکی برای انتخاب واحد ترم بعد نخواهد بود و حتی در سنوات اصلی دانشجویان مشمول نیز حساب نمی شود. از همین جهت با استقبال بسیار خوب دانشجویان همراه بوده است.

دانشگاه پیام نور نیز همانند سایر دانشگاه های کشور، در ترم تابستان امکان اخذ واحد را برای دانشجویان فراهم کرده است، ولی با شرایط و دستور العمل هایی خاص. مثلا محدودیت در تعداد انتخاب واحد و یا ارائه برخی دروس و محدود بودن آنها و ...

بتازگی دانشگاه پیام نور در جلسه ای، شرایط و دستورالعمل های ترم تابستان 1401 را تنظیم کرده است که در ادامه به بیان آنها خواهیم پرداخت. توصیه می کنیم اگر تصمیم دارید در ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور درس بردارید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

زمان انتخاب واحد ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور

دانشجویان می توانند از تاریخ 15 تیرماه 1401 لغایت 25 تیرماه با مراجعه به سیستم گلستان، نسبت به انتخاب واحد ترم تابستان اقدام نمایند.

همچنین از تاریخ 12 تیرماه لغایت 15 تیرماه امکان ثبت درخواست مهمانی وجود دارد.

دانشجویانی که قصد دارند معرفی به استاد اخذ نمایند، در تاریخ تعیین شده برای انتخاب واحد می توانند درخواست خود را از طریق سیستم گلستان ثبت نمایند.

سقف انتخاب واحد در ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور

همانطور که پیش از این در اخبار پیام نور سایت Pnueb.com اعلام کرده بودیم، سقف انتخاب واحد در ترم تابستان 1401 با افزایش یک واحد نسبت به سالهای گذشته، به 9 واحد تغییر کرده است.

به عبارتی دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور بدون در نظر گرفتن مقطع و معدل ترم قبل، تا سقف 9 واحد می توانند در ترم تابستان درس بردارند.

دقت داشته باشید که این 9 واحد، سقف در نظر گرفته شده است و حتی دانشجویان ترم آخر بیشتر از این تعداد نمی توانند درس بردارند. سقف 9 واحد برای مجموع دروس اخذ شده دانشجوست.

امکان اخذ دروس معارفی در ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور

تمامی دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند در ترم تابستان تنها یک درس معارفی اخذ نمایند. البته اگر دانشجو با اخذ 9 واحد در ترم تابستان فارغ التحصیل می شود، می تواند به کارشناس رشته مراجعه کرده و از او درخواست کند تا یک درس معارفی دیگر هم اخذ نماید. البته این امکان فقط فقط برای دانشجویانی است که با 9 واحد فارغ التحصیل می شوند و دو درس معارفی باقیمانده دارند.

چه دروسی در ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور ارائه می شود؟

1- دروس کاملا نظری و دارای منبع از نیمسال 6 به بالا در مقطع کارشناسی

2- دروس تربیت بدنی، ورزش و تربیت بدنی ویژه و ورزش ویژه در صورتی که دانشگاه امکانات لازم برای برگزاری کلاسها را داشته باشند.

3- دروس کارآموزی، کارورزی و پروژه مقطع کارشناسی اگر دانشگاه امکانات ارائه آن را داشته باشند.

4- درس حفظ جز 30 قرآن کریم برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد

5- کلیه دروس عمومی مقطع کارشناسی به همراه 4 درس معارفی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، اندیشه اسلامی 2، انقلاب اسلامی ایران و دانش خانواده و جمعیت. (از بین دروس معارفی دانشجویان کارشناسی تنها می توانند یک درس را اخذ کنند، مگر دانشجویان ترم آخر آن هم با شرایطی)

6- دروس جبرانی مقطع ارشد که نظری و دارای منبع باشند.

7- دروس جایگزین پروژه مقطع ارشد

8- تمدید پروژه دانشجویان ارشد (امکان اخذ پروژه وجود ندارد، تنها می توان تمدید کرد آن را)

9- دروس مشترک با مقطع کارشناسی که نظری هستند و دارای منبع هستند.

نکته مهم: امکان اخذ دروس دانشپذیری در ترم تابستان برای دانشجویان ارشد وجود ندارد.

دستورالعمل برگزاری کلاسها و امتحانات ترم تابستان 1401 دانشگاه پیام نور

1- تمامی کلاسها بصورت الکترونیکی خواهد بود و تمامی دروس بجز حفظ جز سی دارای نمره میانترم هستند. کلاسها از 24 تیرماه آغاز شده و تا 24 مرداد ماه ادامه دارد.

2- امتحانات ترم تابستان 1401 پیام نور از 26 مرداد ماه لغایت اول شهریور ماه بصورت حضوری و سراسری برگزار خواهد شد.

3- رعایت پیش نیاز و پس نیاز دروس ضروری است.

4- در ترم تابستان پیام نور امکان حذف و اضافه وجود ندارد.

5ـ - دانشجویانی که با 9 واحد فارغ التحصیل می شوند وبرخی از دروس آنها در دانشگاه پیام نور ارائه نشده است، می توانند در سایر دانشگاه های وزارت علوم مهمان شوند و دروس خود را پاس کنند و فارغ التحصیل شوند. برای این کار نیاز است که حتما بصورت حضوری به کارشناس رشته خود درخواست دهند.

6- انتخاب واحد در ترم تابستان برای دانشجویان ضروری نیست.

7- شهریه ثابت ترم تابستان نصف شهریه ثابت ترم های دیگر است.

8- با توجه به تعطیلی احتمالی دانشگاه پیام نور در اوایل مردادماه، چنانچه برای فارغ التحصیلی در ترم تابستان، سوالی دارید و یا اقدامی باید انجام دهید، حتما در مهلت انتخاب واحد ترم تابستان کارهای خود را انجام دهید.

9- امکان مهمان شدن در ترم تابستان دانشگاه پیام نور برای دانشجویان سایر دانشگاه ها نیز امکان پذیر است.

10- معدل ترم تابستان ملاکی برای اخذ واحد در ترم بعد نخواهد بود و ملاک اخذ دروس در ترم مهر 1401-1402 معدل ترم دوم 1400-1401 است.

در خاتمه امیدواریم که با رعایت نکات اشاره شده، ترم تابستان خوبی در پیش داشته باشید.


امتیاز دهید
3.5
6 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر

 1. سلام ببخشید امتحانات درس های معارف مثل جز سی و تمدن اندیشه حضوری هست تابستان یا مثل ترم قبل آنلاین برگزار می‌شود ؟

  • 1401/5/5

   سلام. هنوز خبری منتشر نشده براش. در هفته اینده و تا پیش از شروع امتحانات مشخص میشه حتما. ولی چیزی که خودم گمون میکنم، ازمون بصورت حضوری خواهد بود. تجربه ترم قبل زیاد خوشایند نبوده و دانشجوهای بسیاری به مشکل خوردند و حتی هنوز نمرات ثبت نشده در سیستم گلستان

 2. سلام ببخشید امتحانات درس های معارف مثل جز سی و تمدن اندیشه حضوری هست تابستان یا مثل ترم قبل آنلاین برگزار می‌شود ؟

  • 1401/5/5

   سلام. هنوز دانشگاه اعلام نکرده، ولی به نظر من حضوری خواهد بود

 3. با سلام؛
  بنابر اعلام وا حد آموزش دانشگاه پیام نور تهران غرب ، ورودی های ارشد فراگیر سال 1398 به منظور تغییر شیوه آموزشی مطابق بخشنامه جدید (که بنده به آن نتوانستم دسترسی پیدا کنم ) می بایستی یک ترم پایان نامه بردارند ولی نسبت به ارائه پروپزال و پایان نامه اقدام نکنند و شهریه آنرا نیز بطور کامل پرداخت کنند.و من برای تغییر شیوه آموزشی، مجبور به انجام آن شده ام.این درحالی است که شهریه ترم پایان نامه بالغ بر 4 میلیون تومان می شود و رقمی در حدود 40% کل شهریه ارشد پیام نور شامل می شود.حال سوال اینجاست که با توجه به شرایط تورم کنونی، چرا برای تغییر شیوه آموزشی باید یک ترم بمدت 6 ماه معطل ماند و بخصوص این مبلغ راکه رقمش هم خیلی بالاست، بدون منطق پرداخت نمود؟. در حالیکه هیچگونه هزینه ای (از بابت فرآیند پایان نامه که بنابر دستورالعمل اساسا انجام نشده)، متوجه دانشگاه نیز نشده است.

  • 1401/5/4

   سلام. موردی که شما می فرمایید رو بنده تازه شنیدم. اطلاعی در مورد اون ندارم. ولی به نظر این روند درست نیست. از مسئولین دانشگاهتون علتش رو پرسیدین؟
   اگر دیدین به جواب قانع کننده ای نرسیدین می تونین از سازمان مرکزی پیام نور علتش رو جویا بشین

 4. با سلام و وقت بخیر دیگه امکان انتخاب واحد نیست ؟

  • 1401/4/31

   سلام. متاسفانه هنوز خبری از تمدید مهلت انتخاب واحد نیست و گمان نمیکنم تمدید هم بشود. در صورت تمدید در صفحه اول سایت گلستان حتما اعلام می شود

 5. سلام وقتتون بخیر
  آیا امکانش هست در ترم تابستان اصلا از گروه معارف انتخاب واحد نکنیم؟

  • 1401/4/29

   سلام. بله ، میشه
   ولی در سایر ترمها امکان پذیر نیست و حتما باید یک درس معارفی بردارین

 6. سلام وقتتون بخیر
  آیا امکانش هست که در ترم تابستان از گروه معارف درسی را انتخاب واحد نکنیم؟

  • 1401/4/29

   سلام. بله ، امکان پذیره
   ولی در سایر ترم ها حتما باید درس معارفی بردارین

 7. سلام من ترم پاییز 24 واحددارم و ترم اخرم میشه‌راجب معرفی به استاد سوال دارم.دوتا عنوان درس میخوام معرفی به استاد بردارم .من باید داخل انتخاب واحد این دوتا درس رو هم انتخاب کنم !؟ .بعد نمره معرفی به استاد بعد از امتحانات ثبت میشه!؟و تا قبل از عید امکانش هست نمره ثبت بشع.اگر راهنمایی کنید ممنون میشم.

  • 1401/4/28

   سلام. شما زمانی میتونین معرفی به استاد درس بردارین که تنها و تنها دو درس نظری باقیمانده در کارشناسی داشته باشین. دو درسی که اصلا واحد عملی نداشته باشه. شما زمانی که بیشتر از دو درس باقیمانده نظری دارین، در همون ترم نمیتونین معرفی به استاد بزنین. باید صبر کنین تا درسهای باقیمانده فارغ التحصیلی به دوتا برسه. این تعداد درس در کارشناسی ارشد یک درس هست.

 8. زهرا
  سلام علیکم من ترم آخر هستم میخوام ۸ واحد در ترم تابستان بردارم ولی وقتی وارد سامانه گلستان میشم گزینه شهریه فعال نیست که من بتونم شهریه رو واریز بکنم که بتونم انتخاب واحد بکنم لطفا راهنمایی بفرمائید امکانش نیست برم دانشگاه حضوری پیگیری بکنم
  ممنونم از پاسخگویی

  • 1401/4/28

   سلام. این مورد رو باید کارشناس رشته بررسی کنه. شاید این مشکل بصورت لحظه ای بوده و بعد برطرف شده باشه. مجدد لطفا بررسی کنید. همچنین میشه از تکمیل نبودن اطلاعات هویتی هم باشه، اون رو هم چک کنین

 9. امکانش هست هر دو درس اندیشه ۲ و دانش خانواده رو برای ترم تابستان برداشت؟

  • 1401/4/27

   سلام. دانش خانواده رو بگمونم جزو دروس معارفی محاسبه میکنن و امکانش نیست. در تابستان اگر ترم اخر نیستین فقط یک درس معارفی میتونین بردارین

 10. سلام ،من رشته کارشناسیم مدیریت دولتی بود و چند متون تخصصی راپاس کردم الان تو جبرانی دوبار ه متون برام گذاشتن، آیا امکان تطبیق دارد که آنرا نخوانم، باتشکر

  • 1401/4/27

   سلام. اگر منظورتون جبرانی مقطع ارشد هست باید مجدد اون رو پاس کنین

 11. سلام ،من رشته کارشناسیم مدیریت دولتی بود چند زبان تخصصی (متون)را پاس کرده ام الان تو درسهای جبرانی متون برام گذاشتن آیا نمیشه آن را برام تطبیق دهند وآن رانخوانم،باتشکر

  • 1401/4/27

   سلام. اگر منظورتون دروس جبرانی مقطع ارشد هست، باید مجددا درس رو بردارین. با کارشناس رشتتون صحبت کنین، شاید بتونن کاری کنن

 12. سلام، تعطیلات تابستانی دانشگاه پیام نور از چه تاریخی شروع میشه؟!

  • 1401/4/26

   سلام. احتمالا از اوایل مرداد شروع بشه تا اواسط مرداد

 13. سلام
  بنده ترم آخرم در ترم تابستان 7 واحد برداشتم 2 واحد اخلاق اسلامی نیست خواستم مهمان بگیرم برای 2 واحد گفتن مهلتش تموم شده کارشناس آموزش هم میگه چون اخلاق اسلامی در کل دانشگاه پیام نور ارایه نشده نمیتونی معرفی به استاد کنی حالا موندم به نظرتون بنده چیکار کنم آیا مهلت مهمانی تمدید میشه یا ن میشه معرفی به استاد داد؟ممنون میشم پاسخگو باشین

  • 1401/4/25

   سلام. شما برای معرفی به استاد این درس هم باید در ابتدای ترم بعد اقدام کنین. شما زمانی میتونین معرفی به استاد بزنین که تنها و تنها یک یا دو درس نظری باقیمانده داشته باشین. مثلا گمان کنید شما 12 واحد دارین و 10 واحد اون رو در ترمی برداشتین. شما نمیتونین در همون ترم درس باقیمانده رو معرفی به استاد بردارین تا ترم بعد که در ترم بعد میتونین، تازه اگر واحد عملی نداشته باشه. برای مهمان شدن هم شما تمامی ترم رو باید مهمان بشین در دانشگاهی دیگر نه اینکه تنها برای یک درس مهمان بشین. احتمالا در ابتدای ترم بعد بتونین این درس رو معرفی به استاد بردارین

 14. سلام
  بنده ترم آخرم یعنی فقط ۸ واحد مونده برام تا فارغ التحصیل بشم ترم تابستانی متاسفانه فقط ۶ واحد تونستم بردارم چون ۲ واحد عملی ارائه نشده بود بنظرتون میتونم معرفی به استاد این دو واحد پاس کنم تا فارغ التحصیل بشم ؟؟
  یا چه راهکار دیگه میتونم داشته باشم ؟؟
  تشکر

  • 1401/4/25

   سلام. اگر واحد عملی هست که متاسفانه نمیتونین معرفی به استاد بردارین. میتونستین در همین ترم تابستان مهمان بشین دانشگاهی دیگر که همه دروس ارائه شده و فارغ التحصیل بشین.

 15. سلام بااین که یه ترمم مونده وقتی بعضی درسارو انتخاب میکنم خطا میده
  همه پیش نیازا روهم گذروندم چرا نمیشه انتخاب کرداون درسارو؟

  • 1401/4/25

   سلام. ممکنه برای محدودیت دروس معارفی باشه، یا محدودیت ترمی که اون درسا رو میخاین بردارین، یا عدم تائید نمرات قبلیتون و ...

 16. چه ساعتی میتونم انتخاب واحد ترم تابستانو انجام بدم هرچی سعی میکنم نمیتونم انجامش بدم الان تازه شهریشم پرداخت کردم؟

  • 1401/4/24

   سلام. امروز روز اخر انتخاب واحد هست. حتما امروز 25 تیرماه انتخاب واحد خودتون رو انجام بدین

 17. درسهای جبرانی ارشد ترم تابستان کی کلاسشان شروع می شود؟ آیا نمره میان ترم دارند ؟

  • 1401/4/24

   سلام. نمره میانترم که دارند و کلاسها هم بصورت الکترونیکی خواهد بود. سایت دانشگاه شهرتون رو بررسی کنین.

 18. سلام وقتتون بخیر
  من مقطع کارشناسی ارشد رشته ادبیات هستم میخواستم انتخاب واحد کنم اما درس خاصی برای من نزده چیکار باید کنم

  • 1401/4/23

   سلام. با کارشناس رشتتون صحبت کنین، اگر درسی اضافه نمیشه که دیگه نمیتونین انتخاب واحد کنین و اگر شهریه ای هم پرداخت کردین براتون بستاتکاری ثبت خواهد شد

 19. سلام
  وقت بخیر من 9 واحد دارم که فارغ التحصیل بشم
  1 درس اختیاری
  1 درس تخصصی
  3 درس معارف
  خواستم ببینم 3 درس معارف و چون ترم آخرم میتونم بردارم؟

  • 1401/4/23

   سلام. در ترم تابستان که نمیتونین. میتونین با کارشناس رشتتون صحبت کنین تا دو درس معارفی رو تابستون بردارین. و برای ترم بعد یک یا دو درس فقط نظری و بدون واحد عملی بزارین که بتونین معرفی به استاد بردارین

 20. سلام،وقت بخیر...
  ببخشید من شهریه ثابت ترم تابستان رو پرداخت کردم،ولی از انتخاب واحد منصرف شدم،میخواستم ببینم هزینه ای که پرداخت کردم باقی میمونه یا از بین میره؟

  • 1401/4/23

   سلام. براتون در سیستم گلستان به حالت بستانکار باقی خواهد ماند

 21. سلام میخواستم بگم من شش واحد عمومی دارم و سه واحد تخصصی و کلا نه واحد دیگه برام مونده میتونم شش واحد عمومی بردارم تو ترم تابستون؟

  • 1401/4/19

   سلام. مشکلی نیست، ولی شما نمیتونین بیشتر از یک درس معارفی بردارین. یک درس معارفی و دو درس عمومی دیگر مشکلی ایجاد نمیکنه

 22. سلام وقت بخیر دروس نظری ترم 6به بعد در دروس ارائه شده برای من نمیاره و فقط چند درس عمومی میاره یعنی اون دروس ارائه نشده یا ممکنه چند روز بعد ارائه شه؟

  • 1401/4/17

   سلام. احتمال ارائه شدن اونها در روزهای باقیمانده از انتخاب واحد هست. ولی اگر تا یک روز مانده به اتمام مهلت انتخاب واحد، درسی اضافه نشد، بهتره از بین درسهای ارائه شده انتخاب واحد نمایید

 23. سلام دانشجوی ترم دو هستم و برای من فقط دوازده درس ارائه میشه ینی باید از بین اون دوازده مورد انتخاب واحد انجام بدم برای ترم تابستان؟

  • 1401/4/16

   سلام. اره دیگه
   البته شاید در روزهای باقیمانده از مهلت انتخاب واحد دروس دیگری هم اضافه بشه، ولی خب به ندرت پیش میاد
   از بین واحدهای ارائه شده میتونین درس بردارین

 24. سلام وقت بخیر، ایا درس روش های چند متغیره گسسته ( رشته امار) در این دانشگاه اراِئه می شود؟

  • 1401/3/31

   سلام. اگر برای ترم تابستان منظورتونه که اگر جزو دروس ترم های بالاست، احتمالا ارائه می شود.

 25. سلام هنوز تاریخ امتحانات و لیست دروس ترم تابستون مشخص نشده ؟

  • 1401/3/28

   سلام. لیست دروس که در متن خبر امده است. در مورد زمان امتحانات هم که تاریخ بیان شده است. ولی تاریخ و ساعت دقیق هر درس همزمان با انتخاب رشته اعلام می شود