PNUEB

نحوه برگزاری کلاسها و امتحانات ترم اول 01-02 پیام نور و نکته مهم انتخاب واحد

1401/5/13
10689
63
تمامی کلاسهای دانشگاه پیام نور در ترم اول 1401-1402 در صورتی که به حدنصاب برسد بصورت
PnuebNews:

در اسفند سال 98 بود که با اعلام شیوع بیماری کرونا، تمامی دانشگاه ها و مدارس تعطیل شد. بعد از گذشت چند ماه وقتی مسئولین متوجه شدند که ریشه کنی این بیماری ممکن است سالها زمان ببرد، تصمیم گرفتند کلاسها و امتحانات را مجدد دایر کنند ولی اینبار بصورت غیرحضوری و آنلاین.

به هرسختی و مشکل و ماجرایی که بود این قضیه تقریبا دو سال ادامه پیدا کرد و کلاسها و امتحانات بصورت غیرحضوری برگزار می شد. تا اینکه در سال 1400 با آرام تر شدن شرایط کرونایی کشور، وزارت علوم به دانشگاه ها این اختیار را داد که کلاسها و امتحانات را میتوانند حضوری نیز برگزار نمایند. اکثر دانشگاه های کشور روال عادی تحصیل را به سیستم آموزشی خود برگرداندند، ولی دانشگاه پیام نور تصمیم گرفت که تنها امتحانات پایان ترم را حضوری نماید.

این موضوع که برگزاری آنلاین کلاسها با برگزاری امتحانات سراسری و حضوری در دانشگاه پیام نور هم خوانی ندارد و بدور از عدالت آموزشی است سبب شد تا دانشگاه برای ترم اول 1401-1402 تصمیم جدیدی اعلام نماید.

نحوه برگزاری کلاسها و آزمون های نیمسال اول 1401-1402 دانشگاه پیام نور

در اطلاعیه جدید صادر شده توسط سازمان مرکزی پیام نور آمده است که با توجه به بهتر شدن شرایط کرونایی کشور و لزوم برگزاری کلاسهای درسی برای دانشجویان، در نیمسال اول 1401-1402 تمامی کلاسهای دروس در تمامی مقاطع و رشته ها، در صورت به حدنصاب رسیدن تعداد دانشجویان بصورت حضوری برگزار خواهد شد.

بدین ترتیب بعد از حدود 30 ماه از لغو کلاسهای حضوری، دانشگاه پیام نور کاملا به روال عادی برگشته و تصمیم دارد کلاسها را بصورت حضوری برگزار نماید.

اما همانطور که در بالا ذکر شد، دانشگاه برگزاری کلاسها را منوط به حدنصاب رسیدن دانشجویان کرده است. حال منظور از حدنصاب دانشجویان چیست؟

به احتمال بسیار قوی حدنصاب برگزاری حضوری کلاسها در مقطع کارشناسی برای هر درس این است که حداقل 15 نفر در آن ترم درس را برداشته باشند و برای مقطع ارشد اخذ حداقل 6 نفر می باشد. در صورتی که حدنصاب هر درس به مقدار تعیین شده نرسد، کلاسها بصورت تجمیعی و استانی و بصورت آنلاین و مجازی برگزار می شود. البته لازم به توضیح است تمامی دروسی که واحد عملی دارند با هر تعداد دانشجو بصورت حضوری برگزار می شود.

به عنوان مثال در نظر بگیرید دانشگاه پیام نور شهر کرج را. اگر در این دانشگاه برای درسی بیش از 15 نفر انتخاب واحد کرده باشند، این کلاس حضوری خواهد بود. ولی اگر کمتر از 15 نفر درسی را برداشته باشند کلاس آن درس در دانشگاه کرج بصورت مجازی و آنلاین و بصورت استانی برگزار می شود.

همچنین تمامی امتحانات پایان ترم اول 1401-1402 دانشگاه پیام نور نیز بصورت حضوری و سراسری برگزار می شود.

جلسات دفاع مقطع ارشد هم بصورت حضوری برگزار می شود، مگر اینکه بنا به صلاحدید اساتید راهنما یا مشاور و بخاطر بعد مسافت بصورت مجازی برگزار شود.

 نکته مهم: کلاسهای درسی دانشجویان مقطع ارشد که به صورت الکترونیکی پذیرفته شده اند، بصورت مجازی و انلاین برگزار خواهد شد.

شرکت در کلاسهای پیام نور اختیاری است یا اجباری؟

با عادی شدن برگزاری کلاسها، سوال پیش می آید که آیا می توان درکلاسهای حضوری شرکت نکرد.

در جواب باید گفت که همچنان و طبق سنوات گذشته، شرکت در کلاسهای تمام تئوری و نظری دانشگاه پیام نور اختیاری است. دانشجو می تواند در کلاسهای درسی شرکت کند و یا نکند، ولی در صورتی که شرکت نکند، استاد درس می تواند از در نظر گرفتن نمره میانترم برای وی خودداری کند. این نکته را در نظر بگیرید که نمرات میانترم تاثیر بسزایی در نمره نهایی شما دارد و باعث قبولی راحت تر درس و افزایش معدل شما می شود. (توصیه ما این است که حتی المقدور در کلاسها شرکت کنید، شاید استاد نمره تمام میانترم را در گرو حضور در کلاسها بداند و یا یک کار تحقیقی  و...)

ولی شرکت در کلاسهای عملی و یا تئوری-عملی مانند آزمایشگاه و تربیت بدنی، اجباری است و دانشجو باید شرکت کند و درصورت غیبت بیشتر از سه جلسه، درس وی حذف می شود.

نکته خیلی مهم در مورد انتخاب واحد نیمسال اول 1401-1402 پیام نور

حتما می دانید که انتخاب واحد نیمسال اول 1401-1402 پیام نور از روز 18 مرداد ماه آغاز می شود. ولی شاید نکته ای که ندانید و این برای اولین بار است که در پیام نور رخ می دهد آن است که اگر شما در مهلت انتخاب واحد نسبت به برداشتن دروس اقدام نکنید، در مهلت حذف و اضافه اجازه اخذ دروس و بقولی انتخاب واحد را نخواهید داشت.

در سالهای گذشته اینطور بود که اگر دانشجویی در مهلت انتخاب واحد درسی برنمیداشت، در مهلت حذف و اضافه می توانست انتخاب واحد نماید. ولی از ترم جاری دیگر اینگونه نخواهد بود و دانشجو اگر در مهلت اولیه درسی برندارد، دیگر اجازه اخذ واحد نخواهد داشت و باید ترم را مرخصی بگیرد.

بنابراین حتما حتما حتما در مهلت اولیه انتخاب واحد که از روز 18 مرداد آغاز می شود، درس بردارید. حتی اگر منتظر اعلام نمرات ترم تابستان هم هستید، باز هم درس بردارید. سپس در مهلت حذف و اضافه که از 7 مهر آغاز می شود می توانید دروس را کم و زیاد کنید. (این موضوع رو به تمامی دوستانتان نیز اعلام کنید)

زمان شروع کلاسهای حضوری دانشگاه پیام نور در ترم اول 1401-1402

کلاسهای درسی دانشگاه پیام نور در نیمسال اول 01-02 از روز 12 شهریور آغاز می شود.

برنامه کلاسی دروس از طریق سیستم گلستان و همان برگه انتخاب واحد قابل مشاهده است.

در پایان امیدواریم ترم اول 1401-1402 بخوبی و خوشی و بدون هیچ مشکل و بیماری سپری شود و ان شالله پس از سالها شاهد بازگشت شوروشوق به محیطهای آموزشی پیام نور باشیم.


امتیاز دهید
4
7 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر

 1. سلام من‌ تغییر رشته دادم میخواستم بدونم چه‌ زمانی برم کارت دانشجویی جدیدم بگیرم؟

  • 1402/7/1

   سلام. بعد از مشخص شدن نتیجه تغییر رشته و نمایش ان در سایت گلستان، به کارشناس رشته خودتون مراجعه کنین برای کارهای تغییر کارت دانشجویی

 2. سلام میخواستم بدونم دروس‌ اختیاری اگر تو کل چهار سال‌ دوره ليسانس اصلا برنداریم مشکلی نیست؟ من‌ درس شناخت محیط زیست برداشتم آلان فهمیدم جز درس اختیاری هست میخوام حذفش کنم‌ میخواستم بدونم این‌ دروس‌ اختیاری اصلا تو کل 8 ترم برنداریم مشکلی ندارد؟

  • 1402/6/19

   سلام. دروس اختیاری با دروس اختیاری مازاد متفاوته.
   دروس اختیاری مازاد رو میتونین برندارین ولی دروس اختیاری رو باید براساس لیست ارائه دروس رشتتون بردارین

 3. سلام وقت بخیر کدام کد گروه درسها تدریس به شیوه الکترونیکی هست و کدام گروه درسها به شیوه حضوری...

  • 1402/6/3

   سلام. در هنگام انتخاب واحد درسهایی که بصورت الکترونیکی هستند مشخص شده اند

 4. سلام نتیجه تغییر رشته ام امروز آمده ولی‌ میخوام انتخاب واحد کنم‌ همان دروس‌ تخصصی رشته قبلی زده خود سيستم درستش میکنه يا خودم بايد درستش کنم‌؟

  • 1402/6/2

   سلام. بین یک تا دو روز زمان میبره تا اپدیت بشه. اگر نشد حتما با کارشناس رشتتون صحبت کنین تا مشکل رو برطرف کنن

 5. سلام میخواستم بدونم من جواب تغییر رشته‌ ام نیومده میشه آلان درس های عمومی انتخاب کنم‌ بعد که‌ جواب آمد دروس‌ تخصصی انتخاب کنم‌؟ میشه راهنمایی کنید لطفا؟؟من نمیدونم بايد چیکار کنم

  • 1402/5/31

   سلام. پیشنهاد میکنم تا قبل از مشخص نشدن نتیجه تغییر رشته، درسی برندارید. انتخاب واحد فعلا تا 11 شهریور تمدید شده و شما هنوز فرصت دارین برای انتخاب واحد

 6. سلام انتخاب واحد از چه‌ زمانی تمدید می‌شود؟

  • 1402/5/30

   سلام. هنوز خبری از تمدید نیست. ولی احتمال تمدیدش خیلی زیاد هست

 7. با سلام من کنکور سراسری رشته انسانی دادم و مجاز به انتخاب رشته شدم مشکل خدمت هم ندارم دارای کارت پایان خدمت هستم اگر بخوام دو رشته کارشناسی همزمان بخونم به چه صورت میشه؟ در پیام نور دو رشته همزمان امکان پذیر هست؟ ممنونم

  • 1402/5/29

   سلام. برای دو رشته همزمان سال اول نمیتونین. چون در سال اول رشته پذیرش شده دوم جایگزین اولی میشه. در سال بعد میتونین چنانچه دانشکاه اول موافقت کنه در رشته های مجازی برای رشته دوم پذیرش بشین

 8. سلام
  برای کلاس ها باید به 15 نفر برسه تا حضوری بشه؟
  من بیشتر کلاسام حضورین ولی در حد 4نفرن اینا غیر حضوری میشن؟

  • 1402/5/22

   سلام. این به خود امکانات دانشگاه بستگی داره. ولی خب معمولا در حذف و اضافه ظرفیت کلاسها تغییر میکنه.

 9. سلام من‌ درخواست تغییر رشته‌ دادم ولی‌ هنوز جوابش نیومده مهلت انتخاب واحد زده تا 31 مرداد اگر تا اون‌ موقع جوابش نیاد من‌ نمیتونم انتخاب واحد کنم‌؟ چیکار کنم‌؟

  • 1402/5/22

   سلام. نگران نباشین. اولا که احتمالا تا اونموقع میاد، بعد مهلت انتخاب واحد رو تمدید میکنن و اگر هم تمدید نشه در حذف و اضافه میتونین انتخاب واحد کنین

 10. سلام من‌ درخواست تغییر رشته‌ دادم ولی‌ هنوز جوابش نمیده ممکنه جوابش نیاد؟ چقدر طول میکشه تا جوابش بیاد؟

  • 1402/5/15

   سلام. بین 10 تا 20 روز کاری معمولا زمان میبره

 11. سلام من‌ تغییر رشته دادم کارت دانشجویی بايد چه‌ زمانی بگیرم؟

  • 1402/5/10

   سلام. بین سه تا 6 ماه معمولا زمان میبره. میتونین از کارشناس رشتتون پیگیری کنین

 12. سلام من‌ میخوام تغییر رشته‌ بدم ولی‌ توی سایت دانشگاه که‌ میرم پیشخوان خدمت باز نمیشه چیکار بايد کنم‌؟

  • 1402/5/9

   سلام. برای تغییر رشته معمولا هر دانشگاه مهلت معینی رو تعیین میکنه و برخی از واحد ها برای تغییر رشته میگن که دانشجو بصورت حضوری بره. سایت دانشگاه شهرتون رو چک کنین و اگر چیزی در این مورد داخل اونجا نبود، بصورت حضوری برین دانشگاه و درخواست بدین

 13. سلام میخواستم بدونم گفتید زمان تغییر رشته‌ از 7 مرداد شروع میشه آلان من‌ بخوام تغییر رشته‌ بدم میتوانم؟

  • 1402/5/7

   سلام. وارد سیستم گلستان خود شوید. در صورتی که امکان آن برای شما باز و فراهم شده باشد می توانید درخواست خود را ثبت کنید. معمولا دانشگاه ها برای تغییر رشته زمانبندی خاص خود را دارند که بهتره به سایت دانشگاه خودتون مراجعه کنین

 14. سلام من ترم چهار دانشگاه دولتی هستم که به علت مشکلات 20 واحد پاس کردم آیا میتوانم به دانشگاه پیام نور انتقالی بگیرم چون اون دانشگاه دورتر از محل زندگی من هستش

  • 1402/4/28

   سلام. برای انتقالی باید شرایطی رو داشته باشین. مثلا دانشگاهی که میخاین برین رشته شما رو داشته باشه و ظرفیت پذیرش داشته باشه. یا با احتساب سنوات باقی مانده، امکان فارغ التحصیلی داشته باشین یا نه.
   معمولا از دولتی به پیام نور ، دانشگاه مبدا بیشتر سخت گیری میکنه و احتمالا نیاز باشه جریمه ای هم پرداخت کنین

 15. سلام کلاس‌ های‌ ترم مهر از چه‌ زمانی شروع می‌شود؟ از شهریور شروع می‌شود يا از مهر؟

  • 1402/4/28

   سلام. برای ورودی های قدیم از شهریور ماه اغاز خواهد شد.

 16. سلام میخواستم بدونم زمان تغییر رشته‌ کی هست و ترم پاییز از چه‌ تاريخي شروع می‌شود؟

  • 1402/4/25

   سلام. ترم مهر از 21 مرداد ماه با شروع مهلت انتخاب واحد آغاز میشه. درخواست تغییر رشته هم از 7 مرداد شروع میشه

 17. سلام وقت بخیر
  ایا میشه دو ترم پشت سرهم در دانشگاه پیام نور مرخصی گرفت؟

  • 1402/4/15

   سلام. بله ، اگر سنوات داشته باشین و مرخصی هم داشته باشین ، بله میتونین

 18. سلام
  وقت بخیر
  ایا میشه کل کلاس های دانشگاه پیام نور رو به طور مجازی شرکت کرد؟

  • 1402/4/9

   سلام. بستگی به نوع پذیرش شما دارد و اینکه دانشگاه شما امکانات برگزاری کلاسهای حضوری را دارد یا خیر.
   دروس عملی که درهر شرایط کلاس دارند. سایر دروس هم معمولا در واحدهای مراکز استان کلاس حضوری دارند

 19. سلام
  وقت بخیر
  ایا میشه کل کلاس های دانشگاه پیام نور رو به طور مجازی شرکت کرد؟

  • 1402/4/9

   سلام. در هر ترم تعدادی از درسها بصورت مجازی ارائه میشن و تعدادی بصورت حضوری.
   بستگی داره که در اون ترم برای درس شما کدوم نوع کلاس در نظر گرفته شده باشه

 20. سلام من‌ شهریه ترم تابستان پرداخت کردم ولی‌ هر چقدر تلاش می‌کنم که انتخاب کنم‌ میزنه ظرفیت تکمیل آلان من چیکار میکنم‌؟ ظرفیت جدید اعلام می‌شود؟ هزینه ای که پرداخت کردم چی میشه؟

  • 1402/4/1

   سلام. احتمالا تا شنبه ظرفیتها اضافه بشه، اما اگر نشه و نتونین درسی بردارین، شهریه ای که پرداخت کردین میمونه براتون بستانکار و در ترمهای بعد محاسبه میشه

 21. سلام میخوام واسه تابستان دروس‌ عمومی بردارم میشه بگید کلاسها و امتحاناتش چطوری هست حضوری يا مجازی؟

  • 1402/3/30

   سلام. تمامی کلاسها در ترم تابستان بصورت آنلاین است و امتحانات بصورت حضوری

 22. سلام
  اگر برای تابستان ثبت نام کنم ولی بعد از انتخاب واحد منصرف بشم مشکلی پیش میاد؟

  بیشتر کلاس های ترم تابستان ظرفیتش تکمیل شده آیا باز هم زیر گروه درسی اضافه می‌کنند؟

  • 1402/3/25

   سلام. بله
   تا روز اخر انتخاب واحد امکان اضافه شدن کلاسها هست.
   ولی خب اگر انتخاب واحد نکنین، مبلغ پرداختی شما به عنوان بستانکار در سیستم برای شما باقی خواهد ماند

 23. میخوام تغییر رشته‌ بدم این‌ ترم نمیتونم تغییر رشته‌ بدم؟

  • 1402/3/24

   سلام. تابستان نمیتونین تغییر رشته بدین. اگر شرایطش رو دارین برای ترم مهر میتونین اقدام کنین

 24. میشه بگید برای امتحانات مجازی با تلفن همراه بهتر هست یا کامپیوتر؟

  • 1402/3/23

   سلام. حتما که با کامپیوتر بهتر هست.
   با گوشی مشکلات متعددی ممکنه پیش بیاد.
   لود نشدن صفحات، مشکل ورود به حساب، عدم ثبت پاسخ و ... مشکلاتی است که در گوشی ها معمولا دیده میشود

 25. سلام من‌ هر چقدر تلاش می‌کنم نمیتونم وارد رزم آزمون‌ بشم حتی رمز عبور تغییر دادم میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • 1402/3/23

   سلام. این مورد رو حتما از کارشناس رشتتون سریعا پیگیری کنین

 26. سلام کلاس‌ های‌ دروس‌ تخصصی مان توي ترم مجازی بوده و حاله امتحاناتش حضوری هست میخواستم بدونم که‌ امتحانات استاد میده يا سراسری هست؟

  • 1402/2/30

   سلام. اکثر امتحانات بصورت سراسری هست، مگر دروسی که استاد محور شده و ازمون انها با استاد خواهد بود. دروسی که تعداد دانشجوی انها کمتر از 15 بوده است استاد محور شده است

 27. سلام از کجا میتونم بفهمم که یک درس رو چند نفر برداشتن؟ایا راهی داره؟

  • 1402/2/30

   سلام. اگر برای اطلاع از دروس استاد محور میخاین، سایت دانشگاه شهرتون رو چک کنین. احتمالا لیست دروس استاد محور در اون درج شده است.

 28. من یکی از درسای تخصصیم زیر 15 نفر هست.میخواستم بدونم امتحانش که مجازی هست سوالات امتحان توسط استاد مربوطه طراحی میشه یا به صورت سراسری برای همه یکسان هست؟

  • 1402/2/29

   سلام. امتحاناتی که استاد محور هست، در اختیار استاد هست و سراسری نیست

 29. سلام رفتم کارت ورود به‌ جلسه گرفتم امتحانات عمومی زده مجازی میخواستم بدونم امتحانات مجازی تو سایت‌ vc هست همون جایی که‌ امتحانات میان ترم دادیم؟

  • 1402/2/28

   سلام. امتحانات دروس عمومی بصورت مجازی از سامانه ازمون مجازی دانشگاه برگزار می شود و نه سامانه ای که شما فرمودین. در بخش اخبار پیام نور سایت، خبری در همین مورد با جزئیات منتشر کرده ایم که حتما مطالعه بفرمایید

 30. سلام من یکی از درس های تخصصیم زیر 15 نفره و امتحان آنلاین هست.میخواستم بدونم سوالات امتحان رو استاد مربوطه دانشگاه طراحی میکنن یا به صورت استانی هست و همه سوالات یکسان دارند؟ با تشکر

  • 1402/2/28

   سلام. اگر درس عمومی نیست و استاد اعلام کرده مجازی هست، سراسری نیست

 31. سلام کارت ورود به جلسه امتحانات پایان ترم از چه‌ تاريخي بايد بریم تهیه کنیم؟

  • 1402/2/24

   سلام. از 28 اردیبهشت ماه میتونین با مراجعه به سیستم گلستان کارت ورود به جلسه رو دریافت کنین

 32. و میخواستم بپرسم که‌ برای‌ تغییر رشته; ترم تابستان که‌ میخوام بردارم جزوه 12 واحد تغییر رشته‌ حساب می‌شود؟

  • 1402/2/9

   سلام. بله ، مشکلی نداره
   فقط دروس مازاد اختیاری مثل حفظ جز سی و ... در اون تعداد واحد حد نصاب نیست

 33. سلام میخواستم بدونم انتخاب‌ واحد ترم تابستان از چه‌ تاريخي هست‌؟

  • 1402/2/9

   سلام. از 2 یا 3 تیرماه آغاز خواهد شد ان شاالله

 34. میشه بهم بگید زمان تغییر رشته دانشگاه چه‌ تاريخي هست‌؟

  • 1402/2/5

   سلام. در ابتدای ترم و پیش از شروع انتخاب واحد

 35. سلام من‌ ترم آینده میخوام تغییر رشته بدم به‌ رشته‌ علوم تربیتی آلان که‌ دارم‌ یک‌ رشته‌ دیگه میخونم کلاس‌ های‌ تخصصی مجازی هست‌ ایا کلاس‌ های‌ تخصصی علوم تربیتی مجازی برگزار می‌شود؟

  • 1402/2/5

   سلام. بستگی به امکانات دانشگاهتون داره. احتمالا در اون رشته هم اکثر درسا بصورت مجازی باشه

 36. سلام من‌ کارت دانشجویی گم کردم‌ و نمی‌دونم کجا گذاشتم و ترم بعدم میخوام تغییر رشته بدم مراجعه کنم‌ به دانشگاه تا دوباره برام صادر کنن؟ برای‌ امتحانات پایان ترم مشکلی ایجاد نمیشه اگر کارت دانشجویی نداشته باشم؟

  • 1402/1/25

   سلام. به دانشگاه مراجعه کنین و اعلام کنین که گم کردین. بهتون احتمالا یک کاغذ خواهند داد که جای کارت دانشجویی بتونین استفاده کنین.

 37. ممنون بابت راهنماییتون خيلي نگران‌ اين موضوع بودم

 38. باسلام اگر من یک‌ ترم یک‌ يا دو درس را پاس نکنم ترم بعد نمیتوانم تغییر رشته بدهم؟ يا دوباره برای‌ قبولی در تابستان امتحان می‌گیرند؟

  • 1402/1/20

   سلام. برای تغییر رشته مردودی شما در دروس تاثیری ندارد. مهم حداقل تعداد واحد پاس شده است که باید 12 واحد رو حتما پاس کرده باشید و سپس معدلتون که حتما باید بالاتر از 12 باشد

 39. سلام میخواستم بدونم رشته‌ اموزش ابتدایی دانشگاه پیام نور کارشناسی ناپیوسته هست‌ يا کارشناسی پیوسته دارند؟

  • 1402/1/20

   سلام. چند سالی هست که دانشگاه پیام نور پذیرش کارشناسی ناپیوسته ندارد و تمامی پذیرفته شدگان بصورت کارشناسی پیوسته قبول می شوند و بعد می توانند درخواست تطبیق واحد بزنند. این رشته در صورت وجود در دانشگاه پیام نور کارشناسی پیوسته خواهد بود

 40. سلام برنامه کلاسی که از طرف دانشگاه به‌ من‌ دادن زده 14 و 15 فروردین ولی‌ میگن کلاس‌ های‌ دانشگاه ها تأ 20 تعطیله آیا راسته؟

  • 1402/1/11

   سلام. از تعطیلی دانشگاه اطلاعی ندارم. باید به سایت دانشگاه شهرتون مراجعه کنید

 41. سلام بنده می خواستم کنکور سال آینده رو شرکت کنم ولی تا اون موقع معافیت تحصیلیم تموم شده و باید برم سربازی.
  خواستم ببینم برای نرم دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم تا برای کنکور بخونم فقط یه مسئله‌ای هست میشه هم امتحانات هم کلاس ها رو شرکت نکنم؟

  • 1402/1/8

   سلام. بله، شما می توانید حتی در همان ترم اول مرخصی هم بگیرید.

 42. سلام من‌ ترم اول‌ رشته‌ ادبیات عرب هستم میتونم ترم بعد تغییر رشته بدم به‌ آموزش ابتدایی؟ ممنون میشم لطفأ راهنمایی کنید

  • 1401/12/26

   سلام. اگر دانشگاه شما این رشته رو داشته باشه و ظرفیت خالی هم داشته باشه و حداقل 12 واحد درسی رو با حداقل معدل 12 داشته باشین، میتونین تغییر رشته بدین

 43. سلام من ترم ۲ حقوق هستم
  میخواستم بدونم برنامه کلاسی نیمسال دوم رو از کجا بفهمیم کی هست به غیر از حضوری
  دوم اگه امکان داره برا من برا سایت گلستان یه اروری میده مینویسه خطای ۱۴ امکان حضور شما به این مکان وجود ندارد مشکل از چیه؟؟

  • 1401/12/17

   سلام. برنامه کلاسیتون رو میتونین بعد از پرداخت شهریه متغیر، از گزارش 423 سیستم گلستان مشاهده کنین. همچنین سایت دانشگاهتون رو هم چک کنین و سایت کلاس مجازیتون

 44. سلام میشه توضیح بدید امتحانات پایان ترم و میان ترم دانشگاه پیام نور از چند نمره هست؟ ممنون میشم

  • 1401/12/8

   سلام. ازمون پایان ترم دروس تئوری از 12 محاسبه می شود و 8 نمره ان برای میانترم است که دست اساتید است.
   اگر درس واحد عملی هم داشته باشد ، نمره واحد عملی از 20 محاسبه می شود که تماما دست استاد است. برای دروس عملی، نمره عملی در واحد ان و نمره تئوری در واحد ان ضرب می شود و در نهایت تقسیم بر تعداد واحد کل درس می شود تا نمره نهایی بدست اید.

 45. سلام تو رو خدا بسه دیگه مجازی حد نصاب رو ول کنین خدایی همه دروس رو حضوری کنین ،حضوری خیلی بهتره

  • 1401/12/6

   سلام. من هم با شما موافقم. آموزش حضوری تاثیرگذاری خیلی بهتری داره.
   ولی خب اموزش مجازی از لحاظ هزینه خیلی برای دانشگاه بصرفه تر هست

 46. ممنون بابت راهنمایی هاتون

 47. من‌ الان اين ترم ترم اولم هست يعنی نمیتوانم ترم تابستان بردارم؟

  • 1401/12/1

   سلام. بله، مشکلی ندارید
   دروس عمومی و بعضی دروس اختیاری به همراه دروس ترم 6 به بعد در تابستان ارائه می شود

 48. سلام میشه درباره ترم تابستان دانشگاه پیام نور یک‌ توضیح بدید؟ چند واحد میشه برداشت؟ ایا کلاس تشکیل میشه؟ دروس‌ تخصصی میشه برداشت يا عمومی؟ ممنون میشم

  • 1401/12/1

   سلام. ترم تابستان تا 9 واحد درسی ارائه میشه.دروس ترم 6 به بعد ارائه میشه و شاید دروس تربیت بدنی و کارورزی و پروژه مقطع کارشناسی.
   کلاسها بصورت مجازی خواهد بود

 49. سلام
  من‌ رشته‌ ادبیات عرب دانشگاه پیام نور قبول شدم بعد انتخاب واحد که‌ کردم ساعت کلاس های دروس‌ عمومی زده ولی‌ دروس‌ تخصصی فقط تاریخ امتحانات زده ساعت کلاس ها نزده يعنی کلاسی برای‌ دروس‌ تخصصی تشکیل نمیشه؟ من‌ از چه‌ طریقی بايد بفهمم که کلاس تشکیل میشه يا نه‌؟ میشه لطفأ راهنمایی کنيد ممنون میشم

  • 1401/11/30

   سلام. تشکیل میشه، ولی ممکنه برنامه کلاسی اونها کمی دیرتر در سایت قرار بگیره
   سایت دانشگاه شهرتون رو چک کنین. در دو الی سه روز اینده هم مجددا سیستم گلستان رو چک کنین، احتمالا اپدیت شده باشه

 50. باسلام
  میخواستم بدانم اگر رشته‌ ای که‌ در دانشگاه پیام نور قبول شدم دروس‌ تخصصی اش به حد نصاب نرسید و کلاس به صورت مجازی برگزار شد در اخر در مدرک لیسانس مان آموزش‌ به صورت مجازی درج نمیشود؟

  • 1401/11/29

   سلام.
   خیر. نوع پذیرش همانی است که در زمان انتخاب رشته-محل ثبت کردین. اگر آموزش مجازی پذیرفته شده باشین در مدرک پایان ترم میخوره اموزش مجازی

 51. درصورت شرکت نکردن در کلاس های تئوری آیا باید شهریه متغییر رو هم پرداخت کنم؟! و آیا میتونم به صورت خودخوان انتخاب واحد کنم؟!

  • 1401/10/28

   سلام. خیر، فرقی نمیکنه که شما در کلاسها حاضر باشید یا نه، شهریه از شما گرفته می شود.
   نوع اخذ درس بستگی داره که دانشگاه به چه نحوی ارائه کرده باشد. خودخوان یا عادی یا الکترونیکی
   معمولا دانشگاه ها دروس رو با چند روش ارائه نمی کنند و شما قدرت انتخاب ندارید

 52. با سلام
  ساکن تهران و کارمند هستم. شرایط حضور در دروس عملی و آزمایشگاهی را ندارم. تنها مرکز موجود در لیست برای ارشد عمران محیط زیست شهر شیراز میباشد.
  درصورت قبولی در آزمون ارشد فراگیر پیام نور در رشته عمران محیط زیست ، آیا میتوانم دروس آزمایشگاهی را بعنوان مهمان در تهران انتخاب کنم ؟ با تشکر

  • 1401/10/18

   سلام. شما می توانید بطور کل مهمان شهر تهران شوید و برای همه درسها در تهران مشغول به تحصیل باشید.

 53. سلام،من ترم یک روانشناسی دانشگاه پیام نورم
  الان میتونم کلاسهای حضوری شرکت نکنم؟ درسام حذف نمیشه؟چجوری میتونم تموم درسارو الکترونیکی شرکت کنم؟ فقط سه درس رو بطور مجازی گذاشتن تو سایت
  من ازهرکی میپرسم جواب درستی نمیده????

  • 1401/7/29

   سلام. شما می تونین درسهای تئوری رو شرکت نکنین ولی درسهایی که واحد عملی دارند و یا کارگاهی هستند(در رشته روانشناسی دروس زیادی به این صورت هست) را نمی توانید در کلاس حاضر نشوید. درصورت غیبت در کلاسهای عملی استاد می تواند شما را حذف نماید.

 54. سلام من دانشگاه ساوه درس میخونم و خودم سنندجم و کارمند هستم .انتخاب واحد کردم دروس حضوری اعلام شده چکار کنم

  • 1401/6/31

   سلام. اگر درسها تئوری هستند که میتونین در کلاسها شرکت نکنین. فقط با یکی از دانشجویانی که در کلاس شرکت میکنه در ارتباط باشین که اگر ازمون میانترمی در نظر گرفته شد و یا قرار بر مقاله یا تحقیقی شد در جریان باشین. برای کلاسهای عملی ولی باید شرکت کنید. اگر برای کلاسهای عملی هم نمی تونین یک جلسه برین، با استادش صحبت کنین و شرایطتون رو بگین. شاید قبول کنن که غیبت رد نکنن براتون. ولی اگر باز هم براتون سخته درسی که عملی داره رو در حذف و اضافه ، حذف کنین و برای ترم بعد هم حتما در ابتدای ترم مهمانی بگیرین

 55. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی ارشد مشاوره هستم
  برنامه ی درسی و شروع زمان کلاسها از تاریخ ۱۲ شهریور اعلام شده
  به چه صورتی مطلع بشیم کلاس ما از چه تاریخی بر گزار شده
  آیا الان کلاس ها در حال برگزاری ؟
  یعنی استاد ها شروع کردن به درس دادن ؟
  حضوری یا غیر حضوری ؟

  • 1401/6/20

   سلام. کاربر عزیز
   در بخش اخبار پیام نور سایت مطلبی را در همین مورد کار کرده ایم. پیشنهاد می کنم بخش اخبار پیام نور سایت Pnueb و یا کانال تلگرامی ما را حتما دنبال کنید.
   ادرس کانال تلگرامی در بخش تماس با ما سایت موجود است.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://www.pnueb.com/pnunews/show/901

 56. سلام کلاس ها از ۱۲شهریور شروع مگه نمیشه
  چرا من تو گلستان لیست برنامه هفتگی ندارم

  • 1401/6/11

   سلام. از 12 الی 16 شهریور کلاسها به تدریج شروع خواهند شد. سیستم گلستان و سایت دانشگاه شهرتون رو هر روز بررسی بفرمایید. شاید برنامه کلاسی در یکی از این دوجا اعلام شود

 57. سلام، من دانشجوی رشته عمران پیام نور کرج هستم، امروز ۹ شهریوره و ظاهرا کلاسها از ۱۲ شهریور شروع میشه، اما نه منابع دروس و سرفصلها برای ترم جدید اعلام شده، نه استاد برای دروس تعیین شده، نه برنامه کلاسی مشخص شده، نه میشه تو سهبا رفت، نه از دانشگاه کسی پاسخگوست، نه سایتها و شبکه های اجتماعی دانشگاه اطلاعات به درد بخوری در این زمینه میدن، در یک کلام بلاتکلیفی محض، مرحبا به این همه سازماندهی و اطلاع رسانی دقیق!!!!

  • 1401/6/9

   سلام. بعد دو سال کرونایی، دانشگاه تصمیم گرفته کلاسها رو حضوری برگزار کنه و در حال اماده سازی دانشگاه هاست. بسیاری از کلاسهای دانشگاهی در این دوسال فرسوده شده و نیاز به تعمیرات دارد. شروع کلاسها از روز 16 شهریور محتمل تر خواهد بود، ولی در هر حال از شنبه سیستم گلستان و گزارش انتخاب واحدتون رو چک کنین، برنامه کلاسی احتمالا اومده باشه

 58. سلام آیا در صورت به حد نصاب نرسیدن کلاس ها آیا مطمئنید که درس خودخوان نمیشه و مثل دوران کرونا به صورت مجازی کلاس تشکیل میشه؟

  • 1401/6/7

   سلام. بله ، بصورت مجازی و استانی خواهد بود. یعنی دانشجویان یک استان به یک کلاس مجازی متصل خواهند شد

 59. سلام. لطفا پاسخ بدید که در زمان حاضر دفاع پایان نامه ها مجازی است یا حضوری؟
  میتونم از استاد راهنما تقاضا کنم جلسه دفاع غیرحضوری بشه؟

  • 1401/5/30

   سلام. جلسات دفاع حضوری هست. ولی خب میتونین درخواست بدین،به استاد راهنما و اساتید بررسی کننده بستگی داره که قبول کنن یا نه

 60. باسلام
  من دانشجوی ترم اخر هستم
  برای انتخاب واحد دو درس تخصصی ساعت یکسانی دارند
  تاییده ترم اخرهم گرفتم ولی بازهم خطای کد ۱میزنه
  از کارشناسای دانشگاهم کسی پاسخگو نیست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • 1401/5/27

   سلام. احتمالا کارشناس رشتتون این محدودیت رو رفع نکرده. برین پیششون و ازش بخاین که این محدودیت رو هم براتون چک کنن

 61. سلام من ترم چهارم رشته مترجمی زبان انگلیسی هستم زمان ثبت نام نمی‌دونستم که ثبت نام الکترونیکی هم هست الان میخواستم بدونم میشه تغییر بدم و بصورت الکترونیکی ادامه بدم چون برای من مقدور نیست که سر کلاس ها حضور پیدا کنم ؟

  • 1401/5/27

   سلام. اگر دانشجوی مقطع کارشناسی پیام نور هستین، شرکت در کلاسها اجباری نیست.برای تغییر به اموزش الکترونیکی باید به کارشناس رشتتون مراجعه کنین، ولی گمون نمیکنم راهی باشه

 62. سلام بله تمام نظری هست
  ممنونم از لطفتون شاد و پیروز باشید♥

  • 1401/5/14

   موفق باشید

 63. با سلام خسته نباشید.بنده ترم۵کارشناسی حقوق هستم.دروس عملی ندارم فقد دروس نظری باقی مونده.اگه در کلاس های دروس نظری حتی یک جلسه هم شرکت نکنم یعنی اصلا نرم سر کلاس ،آیا دروس برام حذف میشه؟،؟؟لطفا پاسخ بدید مسافتم دوره مقدور نیست که حتی یکبار هم سرکلاس حضور داشته باشم .درس رو برام حذف میکنن؟یا فقط پایانی از ۲۰برام حساب میشه.ممنون

  • 1401/5/13

   سلام. اگر تمام نظری هست میتونین شرکت نکنین. امتحان نهایی براساس نمره برگه شما ضرب در 10 تقسیم بر 6 می شود.