PNUEB

جزئیاتی از پذیرش بدون کنکور کارشناسی سال 1402 دانشگاه پیام نور

1402/2/16
648
1
اگر می خواهید در مورد پذیرش بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی بیشتر بدانید ، بهتر است...
PnuebNews:

چند سالی هست که ظرفیت های دانشگاهی در مقطع کارشناسی بیشتر از تعداد داوطلبان آن شده و به همین جهت رقابتی در بین اکثر رشته محل های مقطع کارشناسی وجود ندارد.

البته هنوز هم رقابت در رشته های دانشگاه های دولتی و برخی رشته های مهم دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی و پیام نور وجود دارد و کنکور سراسری نقش بسیار تعیین کننده ای در قبولی افراد دارد، ولی می توان گفت در حدود 70 درصد رشته محل های مقطع کارشناسی از طریق پذیرش بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرند.

این موضوع، اتفاق بسیار خوبی است. پذیرش بدون کنکور یکی از اصلی ترین دلایل گستردگی آموزش عالی در ایران است که این چند ساله به خوبی رشد داشته است. در پذیرش بدون کنکور که ملاک قبولی معدل کل و کتبی دیپلم می باشد، سوابق تحصیلی دانشجو تاثیرگذارتر است و بنظر روش صحیح تری برای انتخاب دانشجوست.

شرایط قبولی در پذیرش بدون کنکور و براساس سوابق مقطع کارشناسی

داوطلبانی که قصد ورود به دانشگاه از طریق پذیرش بدون کنکور و براساس سوابق را دارند، باید بدانند که قبولی از این طریق خیلی راحت و تضمین شده هم نیست. البته خیلی راحت تر از کنکور سراسری است و شانس قبولی بالاست، ولی یک سری شرایط وجود دارد که داوطلب باید داشته باشد.

الف - داشتن مدرک دیپلم نظام قدیم، پیش دانشگاهی، دیپلم نظام جدید 6-3-3 و یا مدرک کاردانی

تبصره 1 :  برخی دانشگاه ها و موسسات علمی برای پذیرش در مقطع کارشناسی، داشتن پیش دانشگاهی برای محصلین نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی را ضروری می دانند. مثل دانشگاه پیام نور. ولی برخی دیگر مدرک پیش دانشگاهی را ضروری نمی دانند و مدرک دیپلم برایشان کافی است.

تبصره 2 : دانشگاه پیام نور برای دانشجویانی که با مدرک کاردانی (بدون پیش دانشگاهی) و از طریق پذیرش بدون کنکور وارد این دانشگاه می شوند، تطبیق واحد دروس پاس شده انجام نمی دهد.(البته این قانون بتازگی در حال بازنگری است). ولی کسانی که با مدرک کاردانی (به همراه پیش دانشگاهی) و یا کارشناسی دانشگاه پیام نور می شوند، می توانند درخواست تطبیق دروس پاس شده را بدهند.

ب - داوطلبان پسر مشمول سربازی، در زمان ثبت نام نباید مشکل سربازی داشته باشند و یا وارد دوره غیبت شده باشند.

تبصره 1 : با قبولی در دانشگاه پیام نور، برای مشمولین سربازی همانند سایر قبول شدگان از طریق کنکور، معافیت تحصیلی داده می شود. ولی اگر فرد وارد مرحله غیبت شده باشد، قبولی وی لغو خواهد شد.

ج - داوطلب در زمان قبولی و ثبت نام در خود دانشگاه، نباید درس باقیمانده از مقطع دیپلم یا پیش دانشگاهی داشته باشد.

تبصره 1: چنانچه داوطلبی برای ترم پاییز قبول شود، ولی یک یا دو درس وی باقیمانده باشد، و اگر احتمال بدهد که در امتحانات دی ماه دروس باقیمانده خودش را پاس می کند، می تواند به دانشگاهی که قبول شده مراجعه کند و درخواست وقت نماید تا در دی ماه برای ثبت نام مراجعه کند. دانشگاه در صورت امکان با درخواست وی موافقت خواهد کرد.

د - چنانچه دانشجویی در پذیرش بدون کنکور قبول شود و برای ثبت نام در دانشگاه مراجعه نکند، مشکلی برای شرکت وی در کنکور و آزمون ها و پذیرش های بعدی رخ نمی دهد.

هـ - برای اکثر رشته های دانشگاهی، داشتن معدل دیپلم 12 به بالا ضروری است. برای برخی رشته های پرمتقاضی مثل حقوق و روانشناسی معدل باید بالای 14 باشد.

و - کسانی که می خواهند در یک رشته دیگر و بطور همزمان در مقطع کارشناسی تحصیل کنند، بخاطر داشته باشند که بهتر است در همان سال اول قبولی در مقطع کارشناسی این کار را نکنند.

زمان و مهلت پذیرش بدون کنکور مقطع کارشناسی سال 1402

پذیرش بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی معمولا هرساله و همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سایت سنجش به نشانی sanjesh.org آغاز می شود.

برای سال 1402 هم این موضوع محتمل تر است که در مرداد ماه و همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری، پذیرش بدون کنکور و براساس سوابق دانشگاه ها و موسسات علمی آغاز شود.

اعلام نتایج پذیرش بدون کنکور و براساس سوابق کارشناسی سال 1402

نتایج درخواستهای پذیرش بدون کنکور و براساس سوابق، هر ساله همزمان با اعلام نتایج کنکور سراسری و از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می شود.

برای سال 1402 هم احتمالا نتایج پذیرش بدون کنکور در اواخر شهریور ماه و یا اوایل مهرماه منتشر خواهد شد.

 

شما عزیزان اگر سوال یا نظری در مورد پذیرش بدون کنکور سال 1402 دارید، می توانید از طریق بخش ارسال نظر در پایین همین خبر با ما در ارتباط باشید.


امتیاز دهید
3
1 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر

  1. سلام خسته نباشین
    من برای فارغ التحصیلی به دانشگاه مراجعه کردم بعد از تسویه با امور مالی یدونه برگه دادن با عنوان آخرین وضعیت دانشجو که نوشته تو فلان تاریخ فارغ التحصیل شدم یعنی الان کار تمومه چون تو گلستان فارغ التحصیل نزده ؟

    • 1402/5/2

      سلام. به شما یک برگه می دهند که باید تمامی امضاها و تسویه حسابهای لازم رو انجام بدین. بعد از اینکه تمامی اقدامات رو انجام بدین به شما یک برگه بسیار موقت می دهند که اگر خواستین جایی مشغول به کار بشین و یا برای سربازی، مدرکی داشته باشین. بعد از حدود دو الی سه ماه، مدرک موقت شما اماده می شود که باید به دانشگاه مراجعه کنید و تحویل بگیرید و کارهای لازم رو برای دریافت مدرک اصلی انجام بدین