PNUEB

توضیحاتی در مورد دروس کارآفرینی و ارزش های دفاع مقدس

1396/7/13
22143
95
الزامی برای اخذ دروس ارزش های دفاع مقدس و کارآفرینی در دانشگاه پیام نور وجود ندارد
PnuebNews:

از ابتدای این ترم دانشجویان کارشناسی نام دو درس جدید را در لیست ارائه دروس خود مشاهده کرده اند. دروس کارآفرینی  و ارزش های دفاع مقدس

درس ارزش های دفاع مقدس همان درس آشنایی با دفاع مقدس می باشد، با همان منبع و کتاب

درس کارآفرینی هم بتازگی و براساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی آموزشی و سازمان مرکزی پیام نور به لیست دروس اختیاری اضافه شده است.

دانشجویان بسیاری در خواست داشته اند که در مورد این دروس و الزامی بودن اخذ آنها توضیحاتی ارائه کنیم.

در ابتدا لازم است که مقدار اندکی در مورد دروس اختیاری در دانشگاه پیام نور توضیح دهیم.

دروس اختیاری در پیام نور:

هر دانشجو برای فارغ التحصیل شدن می بایست تعداد معینی واحد درسی را اخذ و پاس نماید. این میزان برای رشته های مختلف متفاوت است. برای یک رشته حدود 134 واحد و برای رشته ای دیگر حدود 140 ممکن است باشد.

دروس و واحد لازم برای هر رشته مشخص می باشد که در لیست ارائه دروس آمده است. گاهی اوقات واحدهای مشخص شده برای یک رشته کمتر از حدنصاب لازم برای فارغ التحصیلی است که در این مواقع دانشگاه نسبت به ارائه دروس اختیاری برای آن رشته اقدام می کند.

دانشجویان پیام نور در برخی رشته ها برای آنکه سقف واحدهای رشته را تکمیل کند می بایست دروس اختیاری پاس کنند. در هر رشته سقف واحدهای اختیاری متفاوت است برخی رشته ها 6 واحد برخی رشته ها 9 واحد .

دانشگاه تعدادی دروس اختیاری به دانشجو ارائه می کند و خود دانشجو مختار است که کدام یک را برداشته و پاس کند. مثلا برای یک رشته ممکن است 5 الی 6 درس اختیاری معرفی شود که تنها لازم است دانشجو ار بین آنها سه تا را پاس کند. این انتخاب برعهده خود دانشجوست.

درس دیگری نیز وجود دارد بنام حفظ جز 30 قرآن کریم که درس اختیاری محسوب نمی شود و دانشجو الزامی برای برداشتن آن نیز ندارد. اما اگر برداشته و پاس نماید تاثیر مثبت بر معدل وی خواهد گذاشت.

دروس جدید معرفی شده (ارزش های دفاع مقدس و کارآفرینی) دروس مازاد بر دروس اختیاری دانشجو و بدون تاثیر بر معدل دانشجویان معرفی شدند. اما مدتی بعد بخشنامه ای دیگر صادر و اعلام شد که نمرات این دو درس بر معدل دانشجویان تاثیرگذار است.

در کل اجبار و الزامی برای اخذ و پاس کردن این دو درس توسط دانشجویان وجود ندارد.

 بخشنامه اولیه در زمینه دو درس کارآفرینی و ارزش های دفاع مقدس

 

بخشنامه پیام نور

 

بخشنامه دوم و تکمیلی در مورد دروس ارزش های دفاع مقدس و کار آفرینی

 

بخشنامه پیام نور


امتیاز دهید
4
12 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر

 1. سلام وقتتون بخیر امتحانات پایانترم دروس اختیاری مازاد مثل ارزش های دفاع مقدس و کار آفرینی مجازی هست ؟

  • 1402/10/19

   سلام. در هر ترم متفاوت است و در برنامه ازمون ها در هنگام امتحانات درج می شود

 2. سلام من‌ رشته‌ علوم تربیتی هستم ترم اول‌ هستم و ارزش های‌ دفاع مقدس برداشتم چندی روز وبگه امتحانش هست اگر من‌ امتحانش بدم و درس پاس کنم‌ دو واحد این‌ درس جزوه 10 واحدی که‌ میخوام برای‌ دروس‌ اختیاری بردارم حساب میشه؟

  • 1402/10/9

   سلام. درس ارزشهای دفاع مقدس، جزو دروس اختیاری مازاد هست و جزو دروس اختیاری رشته شما محسوب نمیشه

 3. سلام
  اگه توی چارت ترمی (مثلا ترم اول)، یه درسی اختیاری باشه، اون درس باید حتما پاس بشه، ولی اگه جلوی نوع درس نوشته باشه اختیاری و جلوی نام درس نوشته باشه «انتخاب از جدول دروس اختیاری»، اون موقعس که میتونی از بین دروس اختیاری یدونه رو انتخاب کنی
  به عبارتی در برخی رشته ها، همه دروس اختیاری رو باید پاس کنی ولی اختیاری های مازاد توی تمامی رشته ها صرفا برای بالا بردن معدله و هیچکدوم رو ملزم به پاس کردن نیستی
  درسته؟

  • 1402/6/5

   سلام.
   برخی دروس مازاد اختیاری هستند و تنها برای افزایش معدل هستند. اما دروس اختیاری رو باید پاس کنید

 4. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من ترم اخر علوم تربیتی هستم ۱۴۰ واحد پاس کردم الان معدلم شده ۱۷.۹۸ میتونم درخواست فارغ التحصیلی نکنم و دروس اختیاری مازاد بگیرم برای اینکه معدلم بالا بره هیچ درس دیگه ای نمونده پاس کنم فقط مازاد به تنهایی میشه گرفته بشه

  • 1402/4/7

   سلام. برای دروس مازاد به شما سنوات تحصیلی تعلق نخواهد گرفت. نزد کارشناس رشته خود رفته و از بپرسید ، اگر راهی باشد حتما کمک خواهد کرد.

 5. سلام وقت بخیر
  دروس اختیاری مازاد شهریه زیادی دارن؟ میگن 500 هزار هر درس اختیاری مازاد شهریه متغیر داره

  • 1402/4/3

   سلام. درس حفظ جز سی که رایگان هست.ما بقی دروس اختیاری مازاد همانند دروس عادی شهریه متغیر دارند.

 6. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید ببخشید دروس اختیاری پیام نور نظیر ارزشهای دفاع مقدس و شناخت محیط زیست و کارآفرینی وکلیات حقوق شهروندی شهریه هم باید براش بپردازیم؟ و اینکه نوشته دروس زیر به عنوان دروس اختیاري در چهار
  چوب سنوات مجاز، مازاد بر سقف واحدهاي دوره با ثبت نمره و تاثیر در معدل در کارنامه دانشجو درج می شود یعنی اگه نمراتش رو کم بیاریم و باعث کاهش معدل بشه در معدل تاثیر میگذاره؟ و در معدل کل اثر داره یا معدل ترمی؟

  • 1401/10/28

   سلام. دروس مازاد به جز درس حفظ جز سی دارای شهریه متغیر هستند. این دروس مازاد اختیاری هستند و بطور مستقیم در معدل کل شما تاثیر گذار هستند و نه در معدل ترمی. در هر صورت نمره این دروس در معدل کل شما محاسبه می شود.

 7. با سلام و خسته نباشید
  من درس کارآفرینی رو برداشتم و افتادم میخواستم ببینم اگر مجدد برش ندارم و پاسش نکنم نمره افتاده‌ی این درس در معدل کل من حساب میشود یا نه ؟
  که اگر نمره افتاده این در در معدل کل تاثیر می‌گذارد مجدد برش دارم و پاسش کنم ..
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید .

  • 1401/10/2

   سلام. این درس جزو دروس مازاد است، ولی خب نمره اون در معدل شما تاثیر گذار است.این درس رو بهتره مجدد اخذ کنین و پاس کنین

 8. سلام ببخشید من رشته ام ریاضیات و کاربردها هست و درسهای اختیاری رو باید از یکی از چهار شاخه ای که معرفی کرده باید بردارم من درسهای اختیاری رو از شاخه ریاضی کاربردی انتخاب کردم و دو درس هم از شاخه علوم کامپیوتر. در برکه ارائه دروس نوشته شده درسهای اختیاری رو از یک شاخه بردار اما در گزارش ۲۷۲ درس خارج از سرفصل ذکر نشده و مسئول فارغ التحصیلان دانشگاه هم میگه درسهایی که برداشتی مشکلی نداره و اگر مجبور بودی از یک شاخه برداری اون یک شاخه تو گزارش ۲۷۲ مثل دروس الزامی با نوار قرمز رنگ نشون میداد تا مجبور بشی بقیه درسهاتم از همون یک شاخه برداری.میخواستم ببینم ایشون درست میگن؟

  • 1401/6/5

   سلام. نکته مهم اینکه مسئولین دانشگاه بهترین اشخاص هستند برای راهنمایی و توضیحاتی که به شما ارائه داده اند معتبر است. به هرحال انها با جدیدترین دستورالعمل ها و بخشنامه ها اگاهند و براساس انها راهنمایی می کنند.

 9. سلام ببخشید من رشته ام ریاضیات و کاربردها هست و ۳۰ واحد باید درس اختیاری کهاد پاس کنم و در برکه ارائه دروس چهار شاخه معرفی کرده (آمار، ریاضی کاربردی،ریاضی محض،و علوم کامپیوتر) و گفته درسهای اختیاری کهاد رو از یکی از این شاخه ها بردار و من هم از شاخه ریاضی کاربردی برداشتم و دو درس هم از شاخه علوم کامپیوتر برداشتم و همه درسهایی که برداشتم در چارت تحصیلی هستند حالا میخواستم ببینم این دو تا درسی که از شاخه علوم کامپیوتر انتخاب کردم رو ازم قبول میکنند؟

  • 1401/6/3

   سلام. از شاخه علوم کامپیوتر رو شک دارم قبول کنه. البته بهتره با کارشناس رشتتون صحبت کنین و از ایشون سوال کنید

 10. سلام من 140واحد رشته روانشناسی رو پاس کردم و طبق تطبیق واحد فقط یه درس دو واحدی عمومی مونده یعنی از 16واحد عمومی 14واحد رو برداشتم باید حتما این درسم بردارم که فارغ التحصیل بشم؟

  • 1401/6/1

   سلام. بله، تمامی دروس عمومی باید اخذ و پاس شوند. براساس لیست ارائه دروس رشتتون شما موظف هستین تعداد معینی درس رو پاس کنین. تنها دروس اختیاری هستن که اون هم در برخی رشته ها امکانش وجود دارد که از بین انها برگزید و همه را اخذ نکرد

 11. سلام ببخشید من رشته ام ریاضیات و کاربردها است و درسهای اختیاری رو از شاخه ریاضی کاربردی انتخاب کردم و دو درس رو اشتباه از شاخه علوم کامپیوتر انتخاب کردم حالا میخواستم ببینم همین دو درس شاخه علوم کامپیوتر بی تاثیر میشن یا درسهای اختیاری شاخه ریاضی کاربردی هم بی تاثیر میشن؟

  • 1401/5/26

   سلام. نه دیگه، تنها اون درسهایی که خارج از چارت درسیتون برداشتین بی تاثیر میشن. جدیدترین چارت درسیتون (لیست ارائه دروس) رو از سایت pnu.ac.ir بخش اموزش و قسمت معرفی رشته ها دانلود بفرمایید و درسهایی که پاس کردین رو با اون تطبیق بدین و از مابقی درسهایی که باید بردارین هم اطلاع پیدا می کنین

 12. سلام.خسته نباشید.من دانشجوی ترم اول حسابداری هستم وقصدتغییررشته دارم این ترم ۱۳ واحدبرداشتم ک ۲ واحدش مبانی کارافرینی هستش ومعدلمم ۱۷ شده اطلاع نداشتم ک این درس اختیاری هستش الان یعنی واحدش برام حساب نمیشه و نمیتونم تغییررشته بدم؟ممنون میشم جواب بدید

  • 1401/5/3

   سلام. نه متاسفانه
   شما 12 واحد بدون دروس مازاد اختیاری باید پاس کنین با حداقل معدل 12

 13. کلا میتونم درخواست کنم این دروس مازاد رو برام حساب نکنن؟فقط دروس اصلی خودم؟شما اطلاعی دارید؟ممنون

  • 1401/5/2

   نه متاسفانه، اطلاعی ندارم

 14. سلام مجدد،درس های کلیات حقوق شهروندی و شناخت محیط زیست که توی چارت درسی جز دروس اختیاری مازاد هستن،من ارزش های دفاع مقدس و کارآفرینی رو هم گرفتم که نمرات اینا خوب شده اما دوتا بالایی نه،
  پس میتونم بهشون بگم در معدب کلم تاثییر ندنشون؟

  • 1401/5/2

   اینکه نمرات پایین این دروس در معدل کل شما تاثیر میزاره یا نه رو بهتره از کارشناس رشتتون بپرسین

 15. سلام،من ترم اخر هستم و دروس اختیاری مازاد برای بالا بردن معدلم گرفتم،اما حالا نمرات دو درس خوب شده و دو درس دیگه پایین،و حالا میبینم که این نمرات در معدل من تاثییر گذاشته و پایین اورده معدلم رو،میشه تاثییرشون ندن؟

  • 1401/5/1

   سلام. اون دو درس کدومها هستند؟ اگر مازاد اختیاری باشن، شاید موقع دریافت کارنامه کلی از کارشناس رشتتون برای کارهای فارغ التحصیلی بتونین درخواست کنین که اونها رو حساب نکنند

 16. سلام
  میشه واحد عملی رو افتاد و ترم بعد پیش نیاز و پس نیاز رو با هم برداشت؟

  • 1401/4/28

   سلام. اگر درسی رو در پیام نور نتونین پاس کنین، ترم های بعد میتونین با دروس هم نیاز یا پس نیازش اخذ کنین و اگر حتی اگر بازهم درس رو بیوفتین ولی درس پس نیاز رو پاس کنین باز هم مشکلی نیست. اینقدر درس رو باید بردارین تا پاس بشه

 17. سلام
  برا فارغ التحصیلی 1۴۰ واحد نیازه که من ۸ واحد مازاد پاس کردم خواستم بدونم این ۸ واحد اختیاری مازاد جز ۱۴۰ واحد حساب میشن یا باید ۸ واحد دیگه بردارم تا به حد نصاب برسم؟

  • 1401/4/19

   سلام. اگر اون 8 واحد جزو چارت درسیتون بوده باشه که درسته، ولی اگر جزو چارت درسی نباشه و یا مازاد باشه ، شما باید 140 واحد خالص براساس چارت درسیتون بردارین و پاس کنین. برین پیش کارشناس رشتتون تا بررسی کنه

 18. سلام خسته نباشید من اشتباهی دو واحد اختیاری مازاد پاس کردم و الان استخدامی قبول شدم و یک واحد برای گرفتن کاردانی کم دارم و دروس عمومی ۱۵واحد پاس کردم آیا این یک واحد از این دروس عمومی یا درس مازاد قبول می کنند تا مدرک کاردانی به من بدن و من این ترم امتحان دادم مدرک رو برای تاریخ۱۱٫۱۴۰۰ می خوام

  • 1401/4/3

   سلام. موضوع کمی پیچیده شد. شما اگر فارغ التحصیلی رو برای برج بهمن می خاین ، باید زودتر درخواست می دادین. برین پیش کارشناس رشتتون تا بررسی کنه، متاسفانه اطلاع زیادی ندارم و نمیتونم راهنمایی دقیقی داشته باشم

 19. سلام وقتتون بخیر من دانشجوی ترم آخر پیام نور هستم و تا تاییدی نمرات این ترم 139 واحد گذروندم اما هیچ کدوم از درسای اختیاری مازاد رو برنداشتم آیا میتونم فارغ التحصیل شم یا خیر؟؟

  • 1401/3/31

   سلام. بله، مشکلی نیست. همانطور که گفتین این دروس بصورت مازاد هستند و برای افزایش معدل کارایی دارند

 20. سلام خسته نباشید...ببخشید سوالم اینه من ترم بهمن ترم‌ آخرم هستش و فقط ۲۲ واحد ازم مونده آیا میتونم به صورت همزمان هم درس کارآفرینی و ارزش ها دفاع مقدس رو بردارم؟ با توجه به اینکه سقف انتخاب واحد ۲۴ واحد هست ولی اگر دو درس رو بردارم میشه ۲۶ واحد مشکلی پیش نمیاد؟

  • 1400/11/1

   سلام. نه متاسفانه، امکان پذیر نیست. شما حداکثر تا همون سقف 24 واحد میتونین بردارین

 21. سلام خسته نباشید رشته مهندسی کامپیوتر هستم درس اختیاری به نام مدیریت پروژه داریم ک این ترم من اون درسو افتادم این روی معدل من تاثیر داره ؟

  • 1400/11/1

   سلام. در معدل ترمی بله، ولی اگر مجدد اون درس رو بردارین و پاسش کنین نمره قبولی اون درس در معدل کلتون محاسبه میشه

 22. سلام وقت بخیر من درس کارآفرینی را برداشتم ولی الان نمرم پایین شده میشه تو معدلم تاثیر ندنش

  • 1400/11/1

   سلام. تو معدل ترمیتون شاید تاثیر بزاره، ولی در معدل کلتون تاثیری نداره، چون این درس با تاثیر مثبت هست .البته بهتون پیشنهاد می کنم اگر هنوز ترم باقیمانده دارین این درس رو بردارین و با نمره خوبی پاسش کنین. در معدل کل میتونه تاثیر خیلی خوبی بزاره

 23. سلام وقت بخیر.ترم اخر هستم ۱۹ واحد برداشتم که یکیش کار افرینی هست که ۱۷.۹۵ شدم تمام دروسم به جزء کارافرینی رو ۲۰ شدم ایا این درس باعث میشه که من معدلم ۲۰ نشه؟

  • 1400/10/20

   سلام. باید دید که این درس در معدل کلتون تاثیر مثبت میزاره یا نه که احتمالا هم میزاره و محاسبه خواهد شد

 24. سلام خسته نباشید،اگر درس مازاد کار آفرینی پاس نشم، نمره زیر ۱۰ بگیرم،معدلم رو پایین میاره؟

  • 1400/10/9

   سلام. این درس با تاثیر مثبت بر معدل هست، اگر باعث کاهش معدل شود محاسبه نمی شود

 25. سلام من 140واحد پاس کردم یعنی 2واحدش نوشته مازاد اختیاری وکلیات حقوق شهروندی است حالا یعنی فارغ التحصیل نمیشم 18واحد اختیاری ولی من 16واحدپاس کردم با 2واحد مازاد اختیاری

  • 1400/8/6

   سلام.دو واحد مازاد همان طوری که از اسمش مشخص هست جایگزین دروس اختیاری نمی شود، تنها برای افزایش معدل می توانید بردارید. با این حال به کارشناس رشتتون مراجعه کنین و بخاین که بررسی کنن و ببینن امکان فارغ التحصیلی شما هست یا خیز

 26. سلام.میخواستم بپرسم امکانش هست به جای یه درس دو واحدی اختیاری کارشناسی روانشناسی درس کارآفرینی رو برداشت؟

  • 1400/7/24

   سلام. درس کارافرینی درس مازاد اختیاری است و نمی تواند جایگزین درسهای اختیاری شود. این درس برای افزایش معدل به کار می رود

 27. سلام ببخشید، من چون قصد تغییر رشته رو دارم خواستم بدونم آیا این ترم درس های آسون رو بردارم یا سخت؟ و اینکه درس های اختیاری مازاد رو میشه معادل سازی کرد یا نه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • 1400/7/12

   سلام. یک نکته، درسهای اختیاری مازاد جزو دروس حدااقلی برای تغییر رشته محسوب نمی شود. شما حداقل باید 12 واحد بدون دروس مازاد پاس کرده باشید. دروس عمومی بردارین، دروس معارفی، دروس پایه و ...

 28. سلام،(همه واحد ها رو پاس کردم)برای ترم جدید میتوانم فقط درس کارآفرینی رو بردارم یا خیر؟؟

  در صورت گرفتن نمره هفده به بالا،چند صدم در معدل تاثیر میگذارد؟من فقط هفت صدم نیاز دارم????

  • 1400/6/17

   سلام. این موضوع رو کارشناس رشته باید تائید کنه. تک درس فقط میتونین معرفی به استاد بردارین و چون درس مازاد هست ممکنه موافقت نکنند

 29. سلام وقت بخیر
  ترم ۷ هستم و ۱۱ واحد بیشتر نمیتونم بردارم
  آیا دروس کارافرینی و دفاع مقدس که ۲ واحد هستند
  رو میتونم بردارم که بشه ۱۳ واحد و مجاز شم برای انتخاب واحد؟
  ممنون میشم بگید خیلی استرس دارم

  • 1400/6/17

   سلام. اگر ترم آخر هستین، کارشناس رشتتون میتونه محدودیت اخذ درس رو براتون برداره و همون 11 واحد رو بردارین. اگر تمایل دارین که اون دو درس هم بردارین. اینجوری به معدلتون هم کمک میشه

 30. سلام من این ترم تابستان یک درس معارف برداشتم و یک درس اصلی و یک درس کارآفرینی و جز سی قران
  و کلا واحدام تموم شده
  آیا میتوانم ترم بعد ارزش های دفاع مقدس بردارم برای زیاد شدن معدلم یا خیر؟؟(با توجه به اینکه هیچ واحد دیگه ای برای اخذ ندارم)
  پیشاپیش خیلی ممنون از پاسخگوییتون

  • 1400/6/16

   سلام. دقیق این موضوع رو نمیدونم، ولی فکر میکنم نمیشه
   مگر اینکه امکان معرفی به استاد این درس وجود داشته باشه که معرفی به استاد اخذش کنین

 31. بله هم درس حفظ جز ۳۰(۲ واحد) هم درس کارآفرینی(۲واحد) درج شدن با دروس پژوهش های عملی انفرادی (۳واحد) شیوه های اصلاح وتغییر(۲) و توانبخشی افراد با نیاز های خاص(۲) ..... ولی جمعا زده دروس اخذشده ۹ واحد باید میزده ۱۱ واحد کدومو حساب نکردن چچوریه باید چیکار کنم؟

  • 1400/6/14

   واحدهای عملی رو در ستون دیگر زدن
   واحدهای عملی در تعداد واحدهای نظری محاسبه نمیشه

 32. سلام وقتتون بخیر ببخشید من ترم اخر روانشناسی هستم و 7 واحد برام مونده درسحفظ جز ۳۰ و کار افرینی هم مازاد برداشتم برای تاثیر معدل ولی وقتی گزارش ثبت نامم رو نگاه میکنم نوشته دروس اخذ شده ۹ واحد چرا ۲ واحد کارآفرینی رو اضاف نکرده مشکل پیش نمیاد؟

  • 1400/6/14

   سلام. در گزارش ثبت نام ، نام درس حفظ جز سی درج شده است یا خیر؟

 33. معدلم اگر بالای ۱۷ بشه ارشد بدون کنکور میشه ؟

  • 1400/6/13

   سلام. باید از دانشگاهتون برای رتبه الف بودن درخواست بدین. در صورت تائید میتونین

 34. تمام ۲۲ واحد دروس عمومی رو پاس کردم ۲ ترمم مونده اشکال نداره بدون درس عمومی باشه این ۲ ترم یا حتما باید از درسهای عمومی دیگه که هستن بردارم ؟

  • 1400/6/13

   سلام. نه ان شاالله مشکلی پیش نمیاد
   اگر مشکلی بود اجازه اخذ بهتون داده نمیشه
   باز هم از کارشناس رشتتون سوال کنین تا مطمئن شوید

 35. سلام من کلا ۴۱ واحد مونده پاس کنم در ۲ ترم و ۱۴۰ واحد پاس میسه و معدلم خوب هست میتونم دروس جز ۳۰ و ارزشهای دفاع و کارافرینی رو اخذ نکنم و آیا همین ۴۱ واحد کافی هست و اجباری در پاس کردن این دروس نیست یعنی اگر من این چند درس که مازاد هست رو انتخاب و پاس نکنم بازم فارغ التحصیل میشم ؟

  • 1400/6/13

   سلام. خیر مشکلی پیش نمیاد
   همونطور که خودتون هم گفتین این دروس مازاد هستن

 36. سلام وقتتون بخیر ببخشید یه سوالی داشتم میشه جوابم بدهید درس دفاع مقدس وکارآفراینی مازاد اختیاری هست برای افزایش معدل کل ام برداشتم حالا درس دفاع مقدس وکارآفراینی جز واحد ها حساب میشه؟ نمره این درس رو جمع نمرات اضافه میشه؟ چند صدم رو معدل کل تاثیر داره میشه جواب بدهید؟

  • 1400/6/10

   سلام. بله، جزو واحدها اضافه میشه و نمراتش در معدل محسوب میشه. درصدش رو اطلاعی ندارم

 37. سلام وقتتون بخیر ببخشید درس دفاع مقدس وکارآفراینی چند صدم رو معدل کل تاثیر داره؟ الان معدل کل من 13.93 هست چقدر تغییر میکنه

  • 1400/6/8

   سلام. این دروس یک واحدی هستند و مجموع دو درس اندازه دو واحد تاثیر می گذارد. براساس درصد اطلاعی ندارم

 38. سلام دروس کارآفرینی و ارزش دفاع مقدس تاثیر مثبت داره یانه ینی من بردارم یوقت ۱۰ بگیرم معدلمو نیاره پایین تو صحبتای دوسه سال پیش گفتین میاره جدیدا گفتین تاثیرش مثبته منم ترم آخرم اگ کم بگیرم نمیتونم دوباره بردارم چکار کنم؟؟؟؟

  • 1400/4/21

   سلام. طبق اعلام خود دانشگاه پیام نور این دروس جزو دروس مازاد اختیاری است و تنها با تاثیر مثبت در معدل محسوب می شوند

 39. سلام یه سوالی داشتم میشه جوابم بدهید
  من درس حسابداری پیشرفته 2 رو برداشتم تا فاراغ تحصیل بهشه ام
  چون معدل کل ام پایین هست درسای دفاع مقدس وکارآفراینی رو برداشتم تا معدل کل ام به 14 برسه الان دانشگاه میگه شما باید درس حسابداری پیشرفته 2 رو معرف به استاد بردارید باید چیکار کنم
  جمع انتخاب واحد ام میشه 7واحد

  • 1400/4/21

   سلام. شما دو درس میتونی معرفی به استاد بگیری.چون تعداد درسایی که مونده کمه، تنها راهش همون معرفی به استاد هست

 40. کل واحد رشته حسابداری 136واحد هست خب

  من این دو درس اختیاری رو می خواهم بردارم درس دفاع مقدس وکارآفراینی رو بردارم
  برای معدل کل ام به دست بیاد
  جمع نمره ام تقسیم بر 136میشه یا 140

  • 1400/4/19

   سلام. کاربر عزیز
   نمره هر درسی که در معدل گیری محاسبه شود ، واحد آن نیز محاسبه می شود

 41. سلام .خواستم بپرسم اگه این سه درس دروس اخیاری مازاد را انتخاب کنیم و در ان نمره کامل کسب نکنیم ایا می شود در ترم بعد دوباره این سه درس را انتخاب کرد یا مانند سایر دروس بعد ثبت نمرات دیگر قابلیت اخذ ندارند.
  سوال دیگری که داشتم در مورد نحوه محاسبه معدل ترم تابستان در معدل کل می باشد ممنون می شوم نحوه محاسبه ان را بفرمایید.ممنون

  • 1400/4/17

   سلام. بله؛ شما می توانید دروس مازاد رو مجدد بردارید تا نمره بهتری کسب کنید.
   نمرات دروس ترم تابستان مانند سایر ترم ها در معدل کل به همراه واحدشان تاثیر می گذارند

 42. سلام درس دفاع مقدس وکارآفراینی رو معدل کل تاثیر داره؟؟

  • 1400/4/17

   سلام. بله، تاثیر مثبت

 43. سلام وقتتون بخیر ببخشید مزاحمتون شدم من می خواهم درس دفاع مقدس وکارآفراینی رو بردارم ولی تو لیست انتخاب واحد نبود حال چیکار کنم؟؟

  • 1400/4/17

   سلام. فردا یا پس فردا مجدد امتحان بفرمایید ، شاید اضافه بشه

 44. سلام خسته نباشید من باید ۱۳۲ واحد بگذرونم که تا حالا ۱۰۸ تا رو گذروندم از این ۱۰۸ تا ۲ واحد ش اختیاری مازاد حالا می خوام بدونم که اون ۲ واحد بم جز اون ۱۳۲ تاست یانه

  • 1400/3/18

   سلام. کاربر گرامی
   2 واحدی که می فرمایید مازاد هست در واحدهای لازم برای فارغ التحصیلی محاسبه نمی شود

 45. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم معنای تاثیر مثبت در معدل چیه برای این دروس... یعنی من ک معدلم 18/61 هست اینها رو بردارم و مثلا 18 بشم ک از معدل خودم کمتره برام سودی داره؟ یا اینطور بپرسم هر نمره ای بگیرم حتی 10 این دروس رو بازم تاثیر مثبت داره؟

  • 1400/3/14

   سلام. یعنی اگر باعث افزایش معدل شما بشه تاثیر میزاره، در غیر این صورت خیر.

 46. سلام .من یه واحد مازاد اختیار برداشتم
  فردا هم امتحان دارم
  اگه ندم مشکلی پیش میاد و یا در معدل تاثیری دارد ؟؟

  • 1400/2/10

   سلام. منظورتون از مازاد چی هست؟ اختیازی مازاد؟ چه درسی؟معرفی به استاد اخذ کردین یا خیر؟
   کاربر عزیز، موارد متعددی موثره در این سوال شما که من بدون داشتن اطلاعات نمیتونم زیاد کمکتون کنم
   ولی کلا دروس اختیاری تنها با تاثیر مثبت در معدل هستند و نمره ردی انها محسوب نمی شود.

 47. سلام من دانشجوی کارشناسی هستم این ترم 23واحد برداشتم ومیخاهم تابستان8واحد دیگه بردارم که اگه پاس شم 8واد دیگه میمونه میخام بدونم میتونم 8واحد دیگه را معرفی به استاد بگیرم

  • 1400/2/3

   سلام. اگر در قالب دو درس باشه امکان پذیره، ولی اگر بیشتر از دو درس هست و یا واحد عملی دارد، نمی توانید معرفی به استاد بردارید

 48. سلام من دانشجویی ترم اخرم درس کار افرینی رو بردلشتم اما پاسش نکردم ایا باید دوباره برشدارم تا مشروطیم حذف شه یا نه

  • 1399/12/6

   سلام. متوجه منظورتون نشدم. یعنی چه که مشروط شدین؟ این درس مازاد اختیاری است، در آزمون شرکت نکنین مشکلی پیش نمیاد. ولی اگر مشروط شدین یا معدل نهاییتون کمه که با استاد راهنماتون مشورت کنین تا راهنمایی کنن

 49. سلام من دانشجوی ترم آخر مدیریت بازرگانی هستم و ۲ واحد درس اختیاری مونده که بردارم تو چارت درس سمینار نوشته شده ولی من به جاش کارآفرینی برداشتم . آیا نمیتونم اخیاری های مازاد رو به جای سمینار که تو چارتم هست بردارم یا فرقی نمیکنه ؟

  • 1399/11/30

   سلام. درس کارافرینی درس مازاد اختیاری محسوب میشه. جزو دروس اصلی اختیاری نیست و شما باید 2 واحد اختیاری پاس کنین. دروس حفظ جز سی و کارافرینی و ارزش های دفاع مقدس دروس مازاد اختیاری و برای افزایش معدل هستند.

 50. سلام من ترم اول دروس زبان عمومی واساسی۱ را افتادم ولی ترم بعدپاس کردم ولی همین دو نمره باعث پایین شدن نمره ترم اولم شده ومعدلمو اورده پایین نسبت به معدل بقیه ترم هایی که داشتم میخاستم بدونم هیچجوره معدل ترم ۱ تغییرنمیکنه یانمیتونم مجدد همه اون درس های ترم۱ رو بردارم وپاس کنم تااون معدل ترم۱ کلاحذف بشه؟
  میخاستم اگه امکان داره بهم راهنمایی کنیدکه میشه کاری کرد یانه

  • 1399/11/26

   سلام. اگر معدل شما کمتر از حد نصاب باشه، میتونین دروس جبران معدل بردارین. ولی اگر معدلتون بیشتر از حداقل باشه نمیتونین دروس پاس شده رو مجدد پاس کنین، مگر دروسی مثل حفظ جز سی یا ارزش های دفاع مقدس و کارافرینی

 51. درس ارزش های دفاع مقدس مثل درس حفظ جز 30 هست؟
  نمرش در 2 ضرب میشه و با جمع کل نمره های دانشجو جمع میشه ولی واحد اون با جمع کل واحدای دانشجو جمع نمیشه تاثیر مثبتش اینجوریه ؟ یا مثل بقیه درساست و معمولیه

  • 1399/11/24

   سلام. درس ارزش های دفاع مقدس هم یک درس مازاد اختیاری است .

 52. سلام ببخشید الان من درس آشنایی با دفاع مقدس رو پاس کردم ۲ واحد از ۸ واحد دروس اختیاری که باید بگذرونم حساب میشه؟ مدیریت صنعتی هستم

  • 1399/11/21

   سلام. خیر، این درس جزو دروس مازاد اختیاری محسابه میشه و جزو دروس اصلی نیست.

 53. سلام عرض ادب و احترام خدمت شما : بنده 140 واحد دروس رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی رو پاس کردم که شامل (16 واحد عمومی + 10 واحد اختیاری + 72 واحد پایه + 36 واحد تخصصی + 6 واحد اخلاق - انقلاب - منابع اسلامی) مطابق با چارت اصلی ... علاوه بر این از دورس اختیاری مازاد کارآفرینی + دفاع مقدس هم این ترم پاس کردم در سیستم گلستان برای من زده 144 واحد !!! میخواستم بپرسم برای فارغ التحصیلی مشکلی پیش نمیاد چون بیش از 140 واحد شده و در حالی که در بخشنامه اختیاری مازاد گفته شده مازاد بر سقف واحد های دروه با ثبت نمره و تاثیر در معدل درج میشود ؟

  • 1399/11/12

   سلام خدمت شما. نه مشکلی پیش نمیاد. دروس کارافرینی و دفاع مقدس مازاد هستند و تنها برای افزایش معدل کارایی دارند.

 54. سلام من دانشجو حسابداری هستم دو ترم مابقی دارم بعلاوه یک ترم تابستان که اگه برگزار بشه...۴۷ واحد پاس نکرده دارم که ۸ واحد اون اختیاری مازاد هست ،۲واحد اون فرهنگی و بقیه واحدهای عمومی و اصلی هستن ..یه راهنمایی میخواستم که چطوری این واحد هارو در این ترم ها پاس کنم که معدل خوب بگیرم و ازشون رو زمین نمونه..تشکر
  راستی تو سیستم واحد های اختیاری مازاد رو زده : ۰ واحد پاس شده از ۸ واحد ..یعنی ۸ واحد تمام رو باید پاس کنم ؟اجباریه؟

  • 1399/11/10

   سلام خدمت شما. اخذ دروس از بین دروس اختیاری به تعداد مشخص شده در لیست ارائه دروستون اجباری هست.
   سعی کنین دروس عمومی رو حتمابا دروس اختصاصی و اختیاری بردارین ونزارین همرو توی یک ترم پاس کنین. هم ممکنه به مشکل بخورین، هم ممکنه براتون ارائه نشه و ...
   این ترم 20 واحد رو بردارین، تابستان هم 8 واحد بردارین.الباقیش ترم اخر
   تابستان امسال احتمالا درسهای زیادی ارائه بشه و مشکلی نباشه برای انتخاب واحد. ولی خب دروس اختیاری بردارین و اگر ارائه شد دروس عمومی

 55. باسلام من ترم اخر هستم و چند ترم پیش درس دفاع مقدس و کار افرینی رو برداشتم هر کدام ۱۰شدم حالا میخوام بدونم میتونم دوباره بردارم تا تاثیر مثبت رو معدلم داشته باشه؟؟؟

  • 1399/11/5

   سلام. اره میتونین مجدد برداشته و با نمره بهتر پاس کنین. نمره بهتر برای شما درنظر گرفته می شود

 56. سلام ،من الان ترم ۷ هستم و هنوز نمرات ۱۰ واحد این ترممو نزدن ،و ۲۳ واحد دیگه به جز ۱۰ واحد این ترم دارم ،معدل فعلیم هم تو سیستم گلستان زده ۱۵/۶۷،،۹ واحد هم درس افتاده داشتم ک با نمره عالی پاسشون کردم میخوام بدونم با تمام این شرایطی ک واستون گفتم و ۲ درس مازاد هم بردارم ،معدل من میتونه به ۱۷ برسه یان ؟....

  • 1399/10/14

   سلام. اصلا نمیتوان فهمید. معدلتون افزایش پیدا میکنه، ولی اینکه به 17 برسه نمیدونم

 57. سلام معدل من 16و ترم آخرم یخ راهنمایی کنید من بتونم معدل رو به 17برسونم و آیا میشه، دروس عمومی نمره ام زیر 12درخواست حرف بدم و دوباره امتحان بدم

  • 1399/9/23

   سلام. دروس جبران معدل تنها برای معدلهای کمتر از 12 ارائه می شود. می توانید دروس حفظ جز 30 یا کارافرینی یا اشنایی با دفاع مقدس بردارید

 58. سلام وقت بخیر من ترم اخر هستم ترم بعد البته کلا حساب کردم معدلم 16/25میشه درس جز سی رو قبلا برداشتم اما نمرشو حساب نکردم و 19گرفتم ازش حالا اگه ترم اخر دو تا درس اختیاری مازاد بر دارم معدلم 17میشه؟

  • 1399/9/21

   سلام. نمیدونم و اینجوری نمیشه نظر داد. دروس مازاد اختیاری واحدهای کمی دارند و تاثیرشان در حد زیاد نیست

 59. با عرض سلام و احترام
  آیا بدون گذراندن درس کارآفرینی و دفاع مقدس میشه فارغ الاتحصیل شد?
  تعداد کل واحد های لازم برای دریافت کارشناسی رشته برنامه ریزی اجتماعی و تعاون چقدر است?

  • 1399/7/20

   سلام. بله ، میتونین فارغ التحصیل بشین. این دروس جزو دروس مازاد اختیاری هست که باعث افزایش معدل می شود. برای اینکه بدونین چند واحد باید پاس کنین برای فارغ التحصیلی، لیست ارائه دروس رشتتون رو بررسی بفرمایید

 60. تعداد واحدهای لازم برای گذراندن کارشناسی رشته برنامه ریزی اجتماعی و تعاون چقدر است?

  • 1399/7/19

   سلام. کاربر عزیز
   لیست ارائه دروس رشتتون رو بررسی بفرمایید

 61. سلام.اگه کسی دروس ارزشهای دفاع مقدس و کلیات حقوق شهروندی رو در ترمهای گذشته انتخاب کرده باشه ولی نمره قبولی نگرفته باشه و رد شده باشه می تونه این دو درس رو مجدد انتخاب کنه؟از نظر اختیاری بودنشون می پرسم.

  • 1399/7/13

   سلام. اره میتونین و منعی نداره

 62. سلام وقت بخیر من بهمن ۹۸ فارغ التحصیل شدم تابستان قبل فارغ التحصیلی درس دفاع مقدس رو برداشتم ماذا بر سقف واحد رشتم چون سقف واحد رشته ی تحصیلی من ۱۳۶ واحد بود ولی بااین فکر که تاثیر مثبت بر معدلم می زاره این درس رو پاس کردم حالا می خواستم بدونم جمع نمراتم تقسیم بر ۱۳۶ واحد میشه یا ۱۳۸ چون نمره ی این درس بالا نشده امکان داره تاثیر منفی توی معدلم داشته باشه ممنون میشم به سوالم جواب بدید تشکر .

  • 1399/7/12

   سلام. اگر تاثیر منفی داشته باشه حذف میشه . تقسیم بر تعداد کل واحدهای پاس شده شما می شود

 63. سلام.می خواستم بدونم ایا تو یک ترم می تونم 4درس اختیاری مازاد رو(ارزشهای دفاع مقدس،کلیات حقوق شهروندی،کارآفرینی،شناخت محیط زیست)با هم انتخاب واحد بکنم یا باید جدا جدا تو ترم های مختلف باشه؟

  • 1399/7/1

   سلام. تا جایی که من میدونم اجازه دو درس بیشتر رو نمیدن

 64. سلام من ترم اخرم و۱۳۷ واحد رسته م و پاس کردم ولی الان متوجه سدم از۱۳۷ واحد۲واحد اختیاری مازاد گذروندم سوالم اینه این دوواحد جز واحدهای من حساب میشن بامن باید دوباره به خاطر دوواحد درس اختیاری شهریه پرداخت کنم؟؟؟

  • 1399/6/19

   سلام. متاسفانه دروس مازاد در واحد شماری محاسبه نمی شوند و برای افزایش معدل هستند.
   با این حال با کارشناس رشته خود مشورت کنید

 65. با سلام و عرض ادب
  اینجانب در مقطع کارشناسی در حال تحصیل می باشم و همین دی ماه 1399 ، 24 واحد برایم باقی می ماند که 23 واحد آن دروس آزمایشگاهی و تخصصی می باشد و 1 واحد باقی مانده جزو دروس اختیاری اجباری رشته ام می باشد.
  اما برای انتخاب 1 واحد درس اختیاری اجباری با مشکل نبود درس یک واحدی مواجهه شده ام چون بقیه دروس اختیاری اجباری 2 و یا 3 واحدی می باشند و من از بین 17 واحد اختیاری اجباری 16 واحد را طی نمودم و اگر این مشکل رفع شود بعنوان ترم آخری محسوب می شوم.
  لطفا برای رفع این مشکل باید چکار کنم از کارشناسان دانشگاه هم که می پرسم میگویند ما نمی دونیم ، منتظر جوابگویی شما بزرگواران می باشم .
  باتشکر

  • 1399/4/18

   سلام. کاربر عزیز
   راهی به ذهن منم نمیرسه راهنمایی کنم
   شاید مجبور بشین یک درس دو واحدی بردارین

 66. سلام خدا قوت
  من الان دو رشته همزمان کارشناسی می خونم و در رشته اول حدود 60 واحد تا 140 واحد برایم تا نیم سال اول 99-400 پاس نشده باقی می ماند و دوره معافیت تحصیلی بنده به پایان می رسد و احتمالا با سنوات 2 ترمه هم چند واحد برای دریافت مدرک کارشناسی بماند و به همین دلیل به بنده سنوات ندهند ، اما در رشته دوم تا یم سال اول 99-400 فقط 3 واحد یعنی 3 درس عملی آزمایشگاهی باقی خواهد ماند .
  سوال اینجانب این می باشد که آیا برای اتمام رشته دوم یک ترم بهم سنوات می دهند با وجود اینکه بر اساس رشته اول سنوات می دهند یا باید بعد سربازی برای اتمام رشته دوم اقدام کنم ؟
  با تشکر

  • 1399/4/9

   سلام. مهم محاسبه سنوات شما از زمانی است که در اولین دانشگاه ثبت نام کرده اید.
   پیشنهاد میشه با کارشناسان دانشگاهتون و یا پلیس +10 نیز مشورت کنید

 67. سلام خسته نباشید من ترم اخرم یعنی تموم شده دودرس مونده برای ارایه ب استاد ولی معدلم بااون دو درس میشه 13/84واینجوری 16صدم کم میارم میخواستم جز30روبردارم وکارافرینی وحقوق شهروندی رو ولی یهم کفتن نمره منفی داره اکه کم بگیری میخواستم بدونم یعنی اگه نمره زیر 10 باشه تاثیر منفی میذاره یازیر یه نمره خاص واون نمره خاص چنده

  • 1398/12/14

   سلام. اگر نمره اون درسا بجز درس حفظ جز 30 باعث کاهش معدلتون بشه محسوب میشه. فقط درس حفظ جز 30 بدون تاثیر منفی هست

 68. سلام من معدلم ۱۱/۱۴میخام درس حفظ جز سی و ارزشهای دفاع مقدس و کارآفرینی رو بردارم معدلم به ۱۲میرسه ؟؟؟

  • 1398/12/3

   سلام. اگر نمراتتون بالای 18 باشد ان شاالله

 69. باسلام و خسته نباشید....بنده ترم آخر رشته حقوق هستم و درس کارآفرینی رو به جهت اینکه فکر میکردم جزو دروس اختیاری باش در ترم های قبل پاس کردم و حال متوجه شدم که جزو دروس مازاد می باشد و نمره آن هم کم شدم حالا میخواستم بدونم آیا میشه این درس رو حذف کرد یا نه؟
  با تشکر

  • 1398/11/29

   سلام. پیشنهاد من اینه که مجدد درس رو بردارین تا با یک نمره بهتر پاس کنین. اینجوری برای معدلتون هم بهتره

 70. با سلام و خسته نباشید
  من سوالم اینه که اگر از سه درس اختیاری و 2 واحدی(ارزشهای دفاع مقدس،کارآفرینی،کلیات حقوق شهروندی)رو بردارم از مجموع واحد هایی که برای من(139) است باید گذرانده بشه، کم میشه یا نه؟

  • 1398/11/10

   سلام. کاربر عزیز
   این دروس ، دروس مازاد اختیاری هستند و تنها برای افزایش معدل بکار می ایند

 71. سلام، تاثیر نمره درس کارآفرینی چطوره؟ منظور از تاثیر مثبت چی هست؟ من مجموعا ۲۳ واحد این ترم دارم(با کارآفرینی) / نمره کارآفرینی با نمرات دیگه جمع میشه تقسیم بر ۲۳ میشه یا اینکه تقسیم بر ۲۲؟ چطور حساب میشه این تاثیر مثبت؟

  • 1398/10/6

   سلام. منظور این است که اگر باعث افزایش معدل بشه محاسبه میشه

 72. باسلام……من دانشجوی ترم اخر رشته حقوق هستم و ده واحد اختیاری باید پاس کنم و تا الان هشت واحد پاس کردم و دو واحد هم درس کارآفرینی قبلا پاس کردم آیا این درس جز دروس اختیاری محسوب میشه یا خیر؟

  • 1398/6/31

   سلام.
   این درس جزو دروس مازاد اختیاری است و شما باید از بین سایر دروس اختیاری دو واحد دیگر پاس نمایید

 73. با سلام و خسته نباشید بنده این ترم می خواستم علاوه بر 20 واحد که گرفتم درس کار افرینی و ارزشهای دفاع مقدس رو برای ارتقا معدل بگیرم ولی متاسفانه کارشناس ما این درس رو نداد و گفتند باید ترم اخر باشی؟ علتش چیه؟ اینکه خیلی بده..... شما که از ترم اخر بودن چیزی نگفتید؟

  • 1398/6/23

   سلام. شما سقف انتخاب واحد خود را پر کرده اید. مگر نه محدودیتی برای اخذ دروس اشاره شده وجود ندارد. شما در ترم آخر می توانید تا سقف 24 واحد بدون محدودیت بردارید

 74. با سلام
  من باید 5 واحد درس اختیاری پاس کنم
  که این ترم یک درس 3 واحدی رو پاس کردم
  ایا برای ترم تابستان میتونم درس کارافرینی رو به جای اون دو واحد باقیمونده بردارم؟؟؟

  • 1398/4/13

   سلام.کاربر گرامی
   درس کارافرینی جزو دروس مازاد اختیاری محسوب می شود. دروس اختیاری که شما باید از بین انها مشخص کنید در لیست ارائه دروس رشتتون درج شده است

 75. سلام.من معدلم ۵ صدم از چهارده کمتر هست.همه واحد هامو پاس کردم.آیا میتونم ترم تابستان جز سی و دفاع مقدس وکار آفرینی رو با هام بگیرم برا بالا بردن معدلم؟

  • 1398/4/8

   سلام. دروس اشاره شده را در صورت ارائه و با هماهنگی کارشناس رشته می توانید بردارید. درس حفظ جز 30 هم همینطور

 76. سلام
  من تا الان 69 واحد پاس کردم
  حساب کردم تا تابستون 1399 بنده 133 واحد از 137 واحد برای فارق التحصیلی رو پاس میکنم
  و باز باید پاییز 99 باقیمانده رو بردارم فقط 5 واحد میمونه!
  الان موندم اون 5 واحد منو یکسال از شرکت تو ازمون وکالت عقب مینداز |:
  میشه راهنمایی کنید..شاید بتونم دروس اختیاری رشته حقوق رو برندارم

  • 1398/4/1

   سلام.کاربر گرامی
   اخذ تعداد معینی واحد از دروس اختیاری واجب است. شما می توانید در ترم تاستان هم درس اخذ کنید.

 77. سلام من ترم این ترم دفاع مقدس حفظ جز 30 و کارافرینی برداشتم برای اینکه معدلم برسه به 14 الان متاسفانه توی دفاع مقدس و حفظ جز 30 نمره نیاوردم و افتادم میخاستم بدونم اگه کارافرینی نمره بالا بیارم تو معدل کلم تاثیر میزاره معدلم 13.99 بود بخاطر یکصدم این ترمو موندم و اینکه اون دوتا درس که افتادم تو فارغ التحصیلیم مشکل به وجود نمیاره که؟

  • 1398/3/20

   سلام.کاربر گرامی
   طبق گفته های خود دانشگاه، این دروس تنها با تاثیر مثبت بر معدل هستند. اگر ترم اخر هستید و فرصت اخذ دوباره دروس را ندارید، پیشنهاد میشه از کارشناس رشته خودتون هم سوال کنید

 78. سلام و خسته نباشید،ببخشید من دروس کارآفرینی و ارزش های دفاع مقدس رو به خاطر این که در سیستم گلستان اختیاری قرار داده بودن گرفته ام،و فکر میکردم اختیاری باشه نه مازاد بر سقف،این دروس به عنوان اختیاری برام محاسبه نمیشه؟

  • 1398/2/14

   سلام.کاربر عزیز
   این دروس ، دروس مازاد هستند و تنها با تاثیر مثبت بر معدل می باشند

 79. سلام
  چرا سوال های مرا جواب نمیدهید و نشانش نمی دهید?
  این چه برخوردی است?

  • 1397/11/22

   باسلام.کاربر گرامی
   زین پس سوالات دانشجویی کاربرانی که ایمیل معتبر نداشته باشند، پاسخ داده نمی شود و پاک می شود. حتما ایمیل خود را بصورت صحیح در فرم ارسال نظر وارد کنید . همچنین به دلیل حجم بالای سوالات و عدم امکان پاسخ به همه آنها، اولویت پاسخ با سوالات کاربران سایت است. پاسخ بقیه عزیزان ممکن است دیرتر پاسخ داده شود

 80. سلام
  من درس ارزشهای دفاع مقدس رو پاس کردم که اختیاریه و من برای کمک به معدلم پاسش کردم.الان نمرش اومده و تایید شده ولی نمرش پایینه و معدلمو پایینتر آورده.حالا میخوام این نمره رو حذف کنم آیا چنین چیزی امکانپذیره که کامل نمرشو برام حذف کنن تا این ترم مثلا بازم ارزشها یا کارآفرینی رو بردارم,حذفش میکنند برام?

  • 1397/11/21

   سلام.کاربر گرامی
   طبق اطلاع رسانی های قبلی دانشگاه، این درس تنها با تاثیر مثبت بر معدل است. یعنی اگر باعث کاهش معدل شود محسوب نمی شود. اما جدیدا خبرهایی رسیده که نمره آن حساب شده در معدل ترمی و خب بیم آن می رود که در معدل کل هم تاثیر بگذارد.
   عملا امکان حذف نمره درسی وجود ندارد، ولی شما می توانید با کارشناس رشته خود صحبت کنید تا در صورت امکان این درس را مجدد در پورتال شما آورده تا بتوانید اخذ کنید و نمره بهتری کسب کنید.

 81. سلام.خسته نباشید
  من ترم آخر رشته حسابداری هستم و ۲۲ واحد برداشتم دروس کارآفرینی و دفاع مقدس هم برامون اختیاریه.ترم پیش ارزشهای دفاع مقدس رو پاس کردم و حالا این ترم که میخوام کارآفرینی رو بردارم دانشگاه میگه این درس برای شما نیست و برام خطاش رو برنمیداره که بگیرمش.بنظرتون واقعا امکانش نیست که برش دارم با اینکه الان دارم تو لیست ارائه انتخاب واحد میبینمش یا خود دانشگاه سرخود این خطا رو برام برنمیداره??
  لطفا بگید کجا مراجعه کنم و چکار کنم چون برای ارتقای معدلم میخوام حتما برش دارم
  ممنون

  • 1397/11/21

   سلام.کاربر گرامی
   در نهایت این مسئولین دانشگاه شما هستن که باید این محدودیت رو بردارن. البته اگر واحد اختیاری خود را تمام و کمال پاس کردین، اینکه از بین این دو درس تنها یک درس را اجازه دهند امری معمولی و طبیعی است. در صورت تمایل و برای افزایش معدل شما می توانید درس حفظ جز 30 را بردارید

 82. سلام.خسته نباشید
  من ترم آخر رشته حسابداری هستم و ۲۲ واحد برداشتم دروس کارآفرینی و دفاع مقدس هم برامون اختیاریه.ترم پیش ارزشهای دفاع مقدس رو پاس کردم و حالا این ترم که میخوام کارآفرینی رو بردارم دانشگاه میگه این درس برای شما نیست و برام خطاش رو برنمیداره که بگیرمش.بنظرتون واقعا امکانش نیست که برش دارم با اینکه الان دارم تو لیست ارائه انتخاب واحد میبینمش یا خود دانشگاه سرخود این خطا رو برام برنمیداره??
  لطفا بگید کجا مراجعه کنم و چکار کنم چون برای ارتقای معدلم میخوام حتما برش دارم
  ممنون

  • 1397/11/21

   سلام.کاربر گرامی
   به سوالات دانشجویی که فاقد ایمیل باشند جواب داده نمی شود. لطفا ایمیل خود را در فرم ارسال نظر وارد کنید

 83. سلام
  بنده رشته ام فقه ومبانی حقوق هستش که 137 واحد رو پاس کردم میخواستم واسه گرفتن مدرک مراجعه کنم که دو درس ارزش های دفاع مقدس و کارآفرینی رو دیدم که انگار مونده میخواستم بدونم میتونم اینا رو برندارم و مدرکم رو بگیرم چون جز دروس اختیاری هستند
  ممنون از راهنماییتون

  • 1397/11/1

   سلام.کاربر گرامی
   همانطور که فرمودید این دروس جزو دروس اختیاری مازاد هست. اگر تعداد واحد لازم برای دروس اختیاری را پاس کرده اید ، برای فارغ التحصیلی مشکلی ندارید. نزد کارشناس رشته خود بروید

 84. با سلام. من این ترم درس کارآفرینی رو برداشتم و وقتی معدل ترمم رو حساب می‌کنم با نمره ی کارآفرینی معدلم کمتر می‌شه! با توجه به اینکه این درس اختیاری هست آیا می‌تونم این درس رو از کارنامه م حذف کنم؟؟؟!!!

  • 1397/11/1

   سلام.کاربر گرامی
   اگر نمره این درس باعث کاهش معدل شما شود، بالطبع توسط خود سیستم محاسبه نمی شود. اگر چنین نبود و باعث کاهش معدل شده بود، نزد کارشناس رشته خود بروید

 85. سلام وقت شما بخیر من دانشجوی رشته روانشناسی دردانشگاه پیام نور هستم.درس حفظ جز 30رواین ترم برداشتم ولی نمره خیلی پایین گرفتم میخواستم بدونم تاثیرش درمعدل چقدره.ممنون ازلطفتون

  • 1397/10/3

   سلام.کاربر گرامی
   درس حفظ جز 30 از دروس اختیاری و با تاثیر مثبت دانشگاست. اگر این درس تاثیر منفی بر معدل داشته باشد محاسبه نمی شود. همچنین شما می توانید مجدد این درس را اخذ کنید تا با کسب نمره خوب تاثیر مثبتی بر معدل شما داشته باشد

 86. سلام.وقتتون بخیر.
  من دانشجوی ترم آخر حسابداری هستم که ۲۲ واحد از درسم مونده که میخوام ترم مهر ماه بردارم.در مورد درس کارآفرینی خواستم بدونم که پاس کردنش اجباریه باید حتما به عنوان درس اختیاری پاس بشه یا نه و اینکه تویه چارت تحصیلی زده اختیاری .
  ممنون میشم از راهنماییتون.

  • 1397/5/26

   سلام.کاربر گرامی
   این درس از دروس مازاد اختیاری با تاثیر مثبت می باشد.

 87. سلام..ببخشید من هنوز متوجه نشدم‌.. من جمعا باید ۱۰ واحد اختیاری پاس کنم و تا به حال ۴ واحد اختیاری پاس کردم که ۲ واحدش مربوط به دفاع مقدسه.. الان باید ۶ واحد اختیاری دیگه پاس کنم یا ۸ واحد؟در واقع با این درس دفاع مقدس باید ۱۲ واحد اختیاری پاس کنم؟

  • 1397/5/7

   سلام.کاربر گرامی
   درس آشنایی با ارزش های دفاع مقدس جزو دروس اختیاری مازاد است. اگر این درس به عنوان اختیاری در سیستم برای شما ثبت شده باشد، جزو دروس اختیاری ملزم پاس شده شما محسوب می گردد.برای اطلاعات بیشتر به کارشناس رشته خود مراجعه کنید

 88. باسلام من 26 واحد تخصصی مانده دارم و 3 واحد اختیاری ،تا فارغ التحصیل شوم. ترم تابستانه 2 واحد تخصصی می توانم انتخاب کنم و نمی توانم بیشتر از 2 واحد اختیاری به جهت تلاقی و همزمانی ساعت برگزاری امتحانات انتخاب کنم از طرفی درس کار آفرینی را می تواند انتخاب کنم بدین ترتیت در صورت قبولی در امتحان با توجه به اینکه باید 10 واحد اختیاری بگذرانم آیا درس کار آفرینی جزو واحد اختیاری گذرانده شده برایم محاسبه می شود یا خیر

  • 1397/4/25

   سلام.کاربر گرامی
   درس کارفرینی جزو دروس اختیاری مازاد می باشد. شما می توانید آن را اخذ کنید. اما از سقف واحد مورد نیاز اختیاری شما فراتر نخواهد رفت

 89. من دقیقا ۸ واحد درسم مونده تا فارغ التحصیل شوم و میخواهم این ۸ واحد را در ترم تابستان تمام کنم . اما ۲ واحد از این ۸ واحد مربوط به درس اندیشه اسلامی۲ هستش که در ترم تابستان ارائه نمی‌شود چون مربوط به گروه معارف است . اما ۶ واحد مانده را در ترم تابستان برداشته ام .
  آیا باید به خاطر ۲ واحد که مربوط به درس اندیشه ۲ است و در تابستان ارائه نمی‌شود بمانم برای ترم بعد؟

  • 1397/4/25

   سلام.کاربر گرامی
   شما می توانید در طرح ضیافت اندیشه شرکت کنید و تا دورس معارفی را با آن تطبیق بزنید. در همین زمینه مقاله ای بتازگی تهیه شده که در وبلاگ سایت قرار دارد. مقاله طرح ضیافت اندیشه را حتما مطالعه کنید

 90. باسلام،آیا برای جبران معدل من می توانم دروس ارزشهای دفاع مقدس وکارآفرینی را اخذ نمایم

  • 1397/4/24

   سلام.کاربر گرامی
   این دروس ، جزو دروس مازاد اختیاری می باشد. از نحوه تاثیر آن بر معدل، مازاد از دروس الزامی اطلاعی ندارم.

 91. سلام
  من دانشجوی رشته حقوق هستم که باید ۶ واحد اختیاری پاس کنم ایا درس ارزشهای دفاع مقدس را میتوان بعنوان ۲ واحد درسی از این ۶ واحد پاس نمود ؟

  • 1397/3/18

   باسلام.کاربر گرامی
   به لیست ارائه دروس رشته خودتان مراجعه کنید. در آن دروس اختیاری درج شده و شما می توانید از بین آنها انتخاب کنید

 92. خسته نباشید و پیشاپیش بابت پاسخگوییتون بینهایت سپاس
  توی لیست اراِئه دروس رشته من که مهندسی مکانیک هستش کل واحدهارو 139 اعلام کردن
  که با حذف درس ارزش های دفاع مقدس میشه 137 واحد و باعث میشه من ترم اخر 5واحد برام بمونه و معرفی به استاد بگیرم
  آیا انچنین هست یا نه باید 139واحد پاس بشه؟َ!

  • 1397/3/3

   باسلام.کاربر گرامی
   دو نکته : اول اینکه لیست ارائه دروس جدید مربوط به رشته خود را دریافت کنید. در انتهای لیست تعداد واحدی که باید اخذ کنید نوشته شده است. دوم اینکه شما برای فارغ التحصیلی نیاز دارید تا تعداد واحدهای لازم را پاس کنید. درس ارزش های دفاع مقدس یکی از درسهای مازاد اختیاری است. برای کسب اطلاعات بیشتر به کارشناس رشته خود حتما مراجعه کنید

 93. سلام من دانشجوی رشته حقوق دانشگاه پیام نور هستم که با محاسبات خودم ترم جاری می بایست با ۲۴ واحد باقی مانده ترم اخری محسوب شده بدون رعایت پیش نیاز ها کلیه واحدها رو اخذ می کردم و فارق التحصیل میشدم منتها در کارتکس من مشخص شد ۲ واحد اختیاری هم پاس نکردم که جمعا شد ۲۶ واحد و اصولا فارق التحصیلی من افتاد برای پاییز سال بعد . سوال من اینه که ایا میشه من درس دفاع مقدس رو چون نوشته خارج از سقف مجاز دوره علاوه بر اون ۲۴ واحد بردارم ؟؟

  • 1396/12/3

   سلام.کاربر گرامی
   درس ارزش های دفاع مقدس جزو دروس مازاد اختیاری می باشد با تاثیر مثبت در معدل. شما می توانید اخذ کنید. البته با یک برنامه ریزی و انتخاب درست درس نیز می توانید در ترم تابستان فارغ التحصیل شوید

 94. مثل حفظ قران تاثیر مثبت داره ؟

  • 1396/10/18

   باسلام.کاربر گرامی
   این دروس تازه در این ترم ارائه شده و مازاد بر دروس اختیاری اعلام شده است. باید منتظر ماند و دید که تاثیر آن در معدل چگونه خواهد بود. احتمال فراوان تنها با تاثیر مثبت می باشد

 95. باتشکر از توضیحاتتان