PNUEB

تعیین صفحات منابع درسی پیام نور براساس واحد

1396/9/20
10369
5
تعیین تعداد صفحات منابع درسی براساس واحد در برخی رشته ها در همین ترم اجرایی شد
PnuebNews:

همانطور که قبلا هم اطلاع رسانی شده بود، دانشگاه پیام نور مصوبه ای داشته مبنی براینکه تعداد صفحات منابع درسی که برای امتحان پایان ترم نیاز است دانشجو مطالعه کند، به نسبت تعداد واحد درس تعیین شود.

بدین صورت که برای دانشجویان کارشناسی به ازای هر واحد 100 صفحه کتاب و برای دانشجویان ارشد به ازای هر واحد 120 صفحه کتاب مطالعه شود.

یعنی اگر درسی سه واحد دارد، برای دانشجویان کارشناسی لازم است که 300 صفحه و دانشجویان ارشد 360 صفحه از کتاب را مطالعه کنند.

این موضوع در سازمان مرکزی پیام نور تصویب شد، اما زمان اجرایی شدن آن مشخص نشد.

اما چند روزی است دانشگاه پیام نور با ارسال بخشنامه هایی به واحدهای خود اعلام کرده  برای نیمسال اول 97-96 و برخی دروس اطلاع رسانی کنند که تعداد صفحات منابع درسی آنها کاهش یافته است.

رشته ها و دروس اصلاح شده :

1- برای درس نظریه های پیشرفته مشاوره و روان درمانی  با کد 1211514 که منبع آن کتاب نظریه و کاربست مشاوره و روان درمانی است ( در کلیه رشته های مشاوره مدرسه، مشاوره و راهنمایی، مشاوره خانواده، مشاوره شغلی و مشاوره توانبخشی) اعلام شده که برای امتحان پایان ترم تنها فصل های 3،5،6،7،8 مطالعه شود.

2- منابع درسی رشته های جمعیت شناسی، جامعه شناسی، برنامه ریزی رفاه اجتماعی و علوم اجتماعی گرایش مطالعات فرهنگی نیز اصلاح گردد.(نحوه چونگی اصلاح منابع درسی رشته های اشاره شده هنوز بطور رسمی اعلام نشده است)

3- درس الکتروشیمی تجزیه ای صرفا در همین نیمسال اول 97-96 ، سه فصل آخر کتاب حذف می گردد.

این اطلاعیه ها نشان از آن دارد که احتمالا موضوع اصلاح منابع درسی براساس واحد از همین ترم اول 97-96 اجرایی شود.

اما هنوز برای تمامی رشته های و مقاطع اعلام نشده است و دانشجویان سایر مقاطع و رشته ها تا زمان اعلام اجرایی شدن این بخشنامه برای آنها باید براساس شرح پیوست لیست وضعیت منابع، دروس خود را مطالعه نمایند.

به محض دریافت جدیدترین اخبار در این زمینه و اجرایی شدن مصوبه تعیین صفحات براساس واحد در همه رشته ها، حتما از طریق همین صفحه و یا کانال تلگرام اطلاع رسانی خواهیم نمود.

 

برای حمایت از ما کافیست، Pnueb را به دوستانتان معرفی کنید.


امتیاز دهید
4.5
12 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر

 1. سلام
  در خبری که در این زمینه منتشر شده بود به صراحت گفته شده بود در صورت تعیین تکلیف نشدن منابع، 100 صفخه اول هر کتاب مد نظر خواهد بود
  حالا نمیدونم چرا این قضیه اعمال نمیشه
  یعنی براحتی میشه گفت 100 یا 200 صفحه اول مطالعه بشه

  • 1396/10/15

   سلام.کاربر گرامی
   چون بصورت قطعی و برای همه دروس و رشته ها اعلام نشده نمی توان اظهار نظر کرد. بهتر است شما برساس لیست وضعیت منابع رشته خود فعلا مطالعه کنید تا در صورت سوال آمدن متضرر نشوید

 2. سلام من رشته ام علوم اجتماعی پژوهشگری هست ازکجابدانم چه صفحاتی حذف شده برای امتحان اخه گزینه2به من مربوط میشه نفهمیدم که چی گفتن لطفا راهنمایی کنید.

  • 1396/9/27

   سلام.کاربر گرامی، لیست وضعیت منابع رشته خود را مشاهده کنید. هنوز برای این رشته ها بطور واضح مشخص نشده است، اما به هر حال تا قبل مشخص شدن آن ملاک شرح پیوست درج شده در لیست وضعیت منابع است

 3. با سلام
  مطالعه کتاب درسی باید بر اساس سرفصل تعیین شده از سوی وزارت علوم و تحقیقات باشد نه بر اساس 1واحد 100صفحه یا 2واحد 200صفحه . این معیار وجبی است و بعضی کتابها صفحاتش در ظاهرکم است امامختصرش از مفصلش نیازبیشتر ی به توضیح دارد مثل اغلب کتابهای رشته فقه و حقوق همچون کتاب الوسیط در اصول

 4. سلام.لطفا برای رشته حسابداری نیز این بخشنامه را اجرا نمایید .درس مدیریت تولید نویسنده بابک کاظمی که این درس مربوط به رشته بازرگانی نیز هست وسه واحد نیز می‌باشد اما تعداد صفحاتش 476صفحه دقیقا می‌باشد ..لطفا به مسولان بفرمایید تا برنامه ریزی کامل درمورد کاهش صفحات کتاب در این رشته حسابداری انجام دهند

  • 1396/9/21

   سلام.کاربر گرامی، امیدواریم این موضوع هر چه سریعتر برای تمامی رشته ها اجرایی شود. دانشگاه پیام نور فعلا برای تعدادی از دروس و رشته ها این موضوع را اجرایی کرده است.

 5. با سلام و خسته نباشيد.
  كاش مي‌شد فهميد كساني كه اين بخش‌نامه‌ها را تصويب مي‌كنند، سواد و درك و فهمشان در چه حدي‌است؟ من تقريبا دو هفته ديگه امتحاناتم شروع مي‌شه. براي مثال براي درس رياضي عمومي 2 رشته فيزيك 4 واحدي، حدود 680 صفحه را بايد بخونم و حدود 300 صفحه‌اي كه حذف كردند پيش‌نياز همون 700 صفحه است كه اگر ياد نگيريم، بقيه‌اش هم هيچ. در عمل براي يك درس 4 واحدي نزديك به 1000 صفحه را بايد مطالعه كنيم. دانشجويان رشته فيزيك دقيقا مي‌دونن كه من چي مي‌گم. حال كه امتحانات نزديك شده تازه يادشون اومده كه اين مصوبه را عملي كنن؟ پس زماني‌كه من از وقت درس‌هاي ديگه‌ام زدم و براي اين درس گذاشتم چي؟ آخر ترم يادشون اومده كه مصوبه را اجرا كنن؟ بماند كه من شاغل، چون سر كلاس‌ها نمي‌خواستم حاضر شوم، اومدم پيام نور وگرنه با يكي از همكارام درس معادلات ديفرانسيل را برداشتيم. اون در دانشگاه آزاد بايد يك جزوه بسيار ساده 80 صفحه‌اي را پاس كنه و من كتاب 277 صفحه‌اي دكتر هادي رحماني فضلي. اگه بنا بر اين بود كه سر كلاس حاضر شم، چرا اومدم پيام نور؟ معدل بچه‌هاي دانشگاه‌هاي ديگه بالاي 17 و ما پيام نوري‌ها بين 11 تا 13 در رفت و برگشته.
  با تشكر فراوان

  • 1396/9/20

   سلام. حرف شما سخن تعداد زیادی از دانشجویان است که گاها برای ما نیز ارسال می کنند. هنوز این بخشنامه مربوط به کاهش صفحات منابع درسی براساس تعداد واحد بطور کامل در تمامی رشته ها اجرایی نشده است. اما امید است هرچه سریعتر و با اجرایی شدن کامل آن بتوان این قضیه حجم منابع درسی هم برنامه ریزی کرد