PNUEB

اطلاعیه جدید دانشگاه درباره حضوری شدن امتحانات پایان ترم مقطع ارشد

1400/8/25
1116
12
امتحانات مقطع ارشد پیام نور در ترم اول 1400-1401 بصورت سراسری و حضوری برگزار خواهد شد
PnuebNews:

بعد از مدتها گمانه زنی و انتشار شایعات مختلف، در نهایت دانشگاه پیام نور به مصوبه وزارت علوم مبنی بر حضوری شدن امتحانات پایان ترم مهر تائید زد و با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که امتحانات پایان ترم اول 1400-1401 برای مقطع ارشد به روال سابق برگشته و بصورت سراسری-حضوری برگزار خواهد شد.

حضوری شدن کلاسها و امتحانات پایان ترم موضوعی است که وزارت علوم برآن تاکید دارد و با توجه به مساعد شدن شرایط کشور از لحاظ کرونا می خواهد که روند آموزش به حالت سابق برگردد و کلاسها و امتحانات دانشگاه ها حضوری شود. از همین نظر مصوبه ای را اعلام کرده که دانشگاه ها امکانات لازم برای حضوری شدن کلاسها و امتحانات را برای همین ترم فراهم کنند. در این میان دانشگاه پیام نور ولی نظر دیگری داشت.

دانشگاه پیام نور شرایط متفاوتی نسبت به سایر دانشگاه های کشور دارد. از تعداد بالای دانشجویان و واحدها گرفته تا پوشش سراسری این دانشگاه در تمامی نقاط کشور و همین موضوع سبب می شود که نتوان یک تصمیم کلی را برای این دانشگاه به اجرا درآورد.

همانطور که می دانید در دانشگاه پیام نور امتحانات پایان ترم سراسری است. به عبارتی در پیام نور ، آزمون پایان ترم با سوالاتی یکسان، در یک روز و یک ساعت و درکل کشور برگزار می شود، همانند کنکور سراسری. حال اگر قرار باشد امتحانات دانشگاه حضوری شود، باید امکانات برگزاری امتحان در سراسر کشور بصورت یکسان وجود داشته باشد .برای مثال اگر منطقه ای از کشور در وضعیت قرمز کرونایی باشد هم باید همپا با سایر نقاط کشور بصورت حضوری امتحانات را برگزار کند و این موضوع خود جای بحث و چالش دارد.

همچنین مورد دیگری که وجود دارد و جای بحث خیلی از دانشجویان است، قبولی برخی از دانشجویان در دانشگاه های پیام نور خارج از محل زندگی آنهاست. بسیاری از دانشجویان بخصوص دانشجویان جدید الورود با توجه به مجازی بودن کلاسها  و امتحانات در ترم جاری، در ابتدای ترم درخواست مهمانی نداده اند ، چون لزومی برای آن حس نمی کرده اند. اگر قرار باشد امتحانات حضوری و سراسری شود، این دسته از دانشجویان چه باید بکنند.

اطلاعیه دانشگاه پیام نور در زمینه حضوری شدن امتحانات پایان ترم اول 1400-1401

دانشگاه پیام نور در اطلاعیه خود تاکید کرده که به دلیل مصوبه ستاد کرونا و تائید وزارت علوم، تصمیم گرفته که امتحانات پایان ترم اول 1400-1401 تنها و تنها برای مقطع ارشد بصورت حضوری و سراسری برگزار شود. آزمون دانشجویان مقطع کارشناسی همانند چند ترم گذشته بصورت مجازی و غیرمتمرکز برگزار شده و ان شاالله از ترم آینده برای تمامی مقاطع آزمون ها و کلاسها به روال سابق بازخواهد گشت.

با پیگیری های صورت گرفته توسط ما مشخص شد که دانشگاه پیام نور تمام تلاش خودش را به کار بسته تا امتحانات این ترم هم بصورت مجازی برگزار شود، ولی در هر صورت این مصوبه تائیدیه ستاد کرونا و وزارت علوم را دارد و نمی توان در برابر آن زیاد مقاومت کرد.

حضوری شدن کلاسها و امتحانات موضوعی اجتناب ناپذیر است.  به هرحال نمی توان تا ابد کلاسها و امتحانات را بصورت مجازی برگزار کرد و باید از زمانی روند عادی سازی شروع شود. ولی باید تمهیداتی اندیشید که هیچ مشکل یا خدای نکرده خطری، دانشجویان و خانواده آنان را تهدید نکند. در این زمینه هم دانشگاه پیام نور با تصمیمی درست فعلا برای مقطع ارشد، امتحانات را به حالت عادی برگردانده و برای مقطع کارشناسی درخواست کرده تا ترم بعد صورت پذیرد.

نکته خیلی مهم برای دانشجویانی که در خارج از شهر محل سکونت پذیرش شده اند

دانشجویان عزیزی که در شهرهای دور و خارج از محل زندگی قبول شده اند و مشغول به تحصیل هستند، اصلا و ابدا نگران امتحانات پایان ترم نباشند. دانشگاه پیام نور امکانی دارد به نام تعیین محل آزمون یا مهمان اضطراری که براساس آن دانشجویان می توانند درخواست دهند امتحانات پایان ترم را در شهر خود شرکت کنند. این امکان از قدیم در پیام نور بوده و دانشجویان قدیمی احتمالا آن را می دانند.

برای مثال شما در شهر همدان ساکن هستید و دانشجوی پیام نور تهران هستید. در زمان در نظر گرفته شده برای تعیین محل آزمون که حدودا یک ماه قبل از شروع امتحانات پایان ترم است، شما می توانید با مراجعه به سایت گلستان درخواست دهید تا امتحانات را در شهر خودتان یعنی همدان شرکت کنید. درخواست محل آزمون هیچ محدودیتی از نظر اینکه رشته شما در شهرتان وجود داشته باشد یا خیرندارد . کافیست در شهر شما دانشگاه پیام نور باشد، آنگاه می توانید درخواست دهید که در شهر خودتان در امتحانات پایان ترم شرکت کنید.

در پایان امیدواریم که این تصمیم با تکمیل و تمهید امکانات لازم با کمترین مشکل و آسیب اجرا شود و به امید خدا هرچه زودتر تمام شرایط کشور به حالت عادی برگردد.

شما دانشجویان عزیز چنانچه نظر، پیشنهاد، انتقاد و یا دغدغه ای در این زمینه دارید، می توانید از طریق بخش ارسال نظر همین خبر در پایین صفحه برای ما ارسال کنید. خوشحال می شویم از دغدغه های شما عزیزان مطلع شویم، شاید بتوانیم پیگیری هایی هم داشته باشیم برای حل مشکلات.


امتیاز دهید
3
3 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر

 1. اصراردانشجویان برمجازی برگزارشدن امتحانات پایان ترم چه توجیهی به جزتقلب دارد؟
  دوستان عزیز شمادانشجوهستیدودیگرنبایدخودتان راگول بزنید.
  مدرک گرایی اصلا صحیح نیست.

 2. سلام خسته نباشید ببخشید من لیسانس شیمی دارم پیام نور
  میخاستم بپرسم الان میشه ب عنوان کاراموز دانشگاه فعالیت کنم؟ک سابقه کار بشه؟اگه میشه شرایطشو میگین

  • 1400/9/8

   سلام. برای این مورد با امور فرهنگی دانشگاهتون صحبت کنین

 3. آخه اول سال پیام نور با جدیت گفت امتحانات پایان ترم مجازیه، ما هم به شیوه ای که استاد ها گفتن تشریحی خوندیم حتی بعضی جاها رو استادا حذف کردن، بعدش یهو یکماه مونده به امتحان گفتن حضوری، بعدشم وقتی آموزش مجازی بوده و اکثرا صدای استادا بی کیفیت بود تو کلاس، نباید وقتی آموزش مجازی بوده امتحان حضوری باشه، به نظر من بزارن ترم بعد هم کلاس هم امتحان حضوری بشه، این ترم هم مثل قبلا مجازی باشه

  • 1400/9/2

   سلام. امیدواریم با این شرایط، اساتید با توجه بیشتری نسبت به دادن نمرات میانترم اقدام کنند و کمی به دانشجویان کمک کنند.

 4. با عرض سلام و احترام
  امتحانات ارشد که تصمیم بر حضوری بودن گرفته شده باز هم به صورت تستی برگزار خواهد شد؟؟؟!

  • 1400/9/2

   سلام. براساس مورد درج شده در لیست وضعیت منابع خواهد بود. لیست وضعیت منابع رشتتون رو دانلود کنین. در یکی از ستون ها در مورد امتحان پایان ترم نوشته شده است که تستی خواهد بود یا تشریحی و یا هر دو

 5. ما درخواست وام دانشجویی صندوق دادیم هنوز واسمون واریز نشده و شهریه متغییر پرداخت نشده و تعیین محل آزمون از 1 تا 8 اعلام شد حالا من باید از خودم شهریه متغییر بدم تا بتونم محل آزمون رو انتخاب کنم اخه این چه برنامه ریزی هستش ؟

  • 1400/9/2

   سلام. موردی که می فرمایید کاملا درست و بحق هست. حتما این موضوع رو از دانشگاهتون پیگیری کنین. ما هم در حد توان پیگیر موضوع برای تمامی دوستانی که درخواست وام داده اند هستیم. به امید خدا که زودتر شهریه شما پرداخت شده تا بتوانید درخواست مهمان اضطراری خود را ثبت کنید

 6. این نامردیه باید ابتدای ترم اعلام میکردن من اعتراض دارم

  • 1400/8/28

   سلام. موردی که می فرمایید صحیح است. ولی به هرحال شرایط کشور از لحاظ کرونایی متفاوت شده و خب تصمیمات نیز بر همین اساس گرفته شده است.

 7. ترم قبل که اومدن امتحانات رو یک ماه انداختن جلو. اصلا وقت نشد درس بخونیم. این ترم هم که اینجوری.
  ترم بعد هم یجور دیگه برگامون رو میریزن.

  • 1400/8/25

   اره متاسفانه، ترم قبل هم برای امتحانات ناهماهنگی بدی رخ داد. نه دیگه ان شاالله . بنظرم غافلگیری دیگری در کار نخواهد بود

 8. من هم با اقا خلیل موافقم.
  من شنیدم برخی اساتید اصلا امتحان نمیگیرن یا امتحانات اسون میگیرن. بعد اساتید ما هم امتحان، هم تحقیق
  اصلا عدالتی در کار نبود، مخصوصا در رشته ما (حقوق) که درسا سنگینه و باید کلی مطالعه کنی. بعدشم الان وضعیت کرونا خداروشکر خیلی بهتر شده. اکثرا واکسن زدن، تا کی میخاست مجازی باشه.

  • 1400/8/25

   سلام. اره خداروشکر. وضعیت کشور از لحاظ کرونا خیلی بهتره و باید کم کم بسمتی بریم که شرایط به قبل کرونا برگرده. مساله اساسی در این زمینه تنها همون اطلاع اون در اواسط ترم میتونه باشه. بهر حال اگر از ابتدای ترم زمینه چینی میشد میتونست خیلی بهتر باشه

 9. با سلام
  به نظر من هم باید از اول ترم اعلام میشد که دانشجو در مورد انتخاب تعداد واحد تصمیم درست بگیرد . از اول ترم همش اعلام میشد که تمام فرایند های آموزشی در بستر مجازی است. الان برای این ترم باید به همین نحو می بود و از ترم بعد با اعلام قبلی حضوری میشد.از نظر احتمال ابتلا به کرونا فرقی بین دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد نیست. الان من و خیلی از دانشجویان دیگر باید با استرس احتمال ابتلا به کرونا سر جلسه امتحان شرکت کنیم.بخصوص اینکه احتمال وقوع پیک ششم هم هست. واقعا این درست نیست.

  • 1400/8/25

   سلام . یک توضیحی بدم برای موضوع اینکه چرا فقط کارشناسی ارشد رو حضوری کردن. تعداد دانشجویان کارشناسی بسیار زیاده و اگر دانشگاه بخاد اونارو هم حضوری کنه هم امکانت رعایت پروتکل هارو نداره و هم شاید زمان امتحانات خیلی طولانی بشه. با همین امکانات فعلی تصمیم گرفتن که مقطع ارشد رو فعلا حضوری کنند تا دانشجوها با خیال راحت تر و با رعایت فاصله بتونن امتحان بدن. ولی این نکته ای که می فرمایید از ابتدای ترم باید اعلام می شد کاملا درست و متین هست. دانشجوها براساس این گفته مسئولان، انتخاب واحد کرده اند. امتحان حضوری یعنی امتحان از خود منبع معرفی شده و این یعنی حجم مطالعه بیشتر. برای این مورد باید تمهیدی سنجیده بشه که دانشجوها بتونن با اعمال برگشت شهریه، درساشون رو حذف کنند

 10. واقعا کار خوبی کردن
  بخدا تو مجازی خیلیا نمره الکی میگرفتن
  استادای ما که سخت می گرفتن ما متضرر میشدیم
  الان اینجوری شرایط یکسانه برای همه

  • 1400/8/25

   سلام. موردی که شما می فرمایید صحیح است و اینجوری شرایط برای همه مساوی خواهد بود.
   مساله اساسی اینه که اگر ابتدای ترم و همون موقع که بحثش زیاد بود اطلاع داده می شد بهتر بود

 11. اصلا فکر کردن ما خانوما چجوری بریم شهر دیگه امتحان بدیم
  اصلا دانشجوها به ... نیستن

  • 1400/8/25

   سلام. نگران نباشین خانوم
   همونطور که گفتم شما در تعیین محل ازمون میتونین درخواست بدین بیان شهر خودتون امتحان بدین
   موقع درخواست محل ازمون که شد میزارم تو سایت روشش رو

 12. سلام به شما
  واقعا الان این انصافه
  من این ترم سقف واحمو پر کردم براساس مجازی بودن، الان حضوری بشه که نمیتونم خود منابع رو بخونم
  الان بخام درسامم حذف کنم نمیشه، باید شهریشو به هرحال بدم
  این انصاف نیست

  • 1400/8/25

   سلام .
   حق دارین شما
   این مورد شاید اجحاف بزرگی باشه در حق دانشجویان. بهتر بود که ابتدای ترم اعلام میشد