PNUEB

راه موفقیت در امتحانات حضوری پایان ترم پیام نور به همراه روش های تست زنی

1401/1/27
773
0
با حضوری شدن امتحانات پایان ترم دانشگاه پیام نور، بسیاری از دانشجویان نگران قبولی خود در امتحانات هستند
PnuebNews:

دانشگاه پیام نور بتازگی با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که تمامی امتحانات پایان ترم دانشگاه پیام نور در تمامی مقاطع و رشته ها در نیمسال دوم 01-00 کاملا بصورت حضوری، سراسری و متمرکز خواهد بود.

این موضوع ممکن است کمی نگرانی و التهاب بخصوص در دانشجویان جدیدالورودی که تابحال در امتحانات پایان ترم پیام نور بصورت حضوری شرکت نکرده اند ایجاد کند. ذر هرحال سراسری و متمرکز بودن سوالات امتحانات پایان ترم، ذهنیتی در دانشجویان ایجاد می کند که حتما امتحانات سخت است و پاس شدن در آنها کار راحتی نیست.

ولی ما اینجا هستیم که به شما بگوییم اینگونه نیست. شما می توانید براحتی در امتحانات پایان ترم پیام نور با نمرات خوب قبول شوید، فقط کافیست راه و روش آن را بدانید.

اول لازم است که برای اطلاع بیشتر دانشجویان جدیدالورود، ماهیت و نحوه برگزاری آزمون های پایان ترم دانشگاه پیام نور را توضیح دهیم.

منظور از سراسری و متمرکز بودن امتحانات دانشگاه پیام نور چیست؟

دانشگاه پیام نور به عنوان بزرگترین و پهناورترین دانشگاه نیمه دولتی کشور، بیش از سیصد هزار دانشجو دارد. این تعداد دانشجو در اقصی نقاط کشور تحصیل می کنند و حتی در محرومترین نقاط کشور، دانشگاه پیام نور وجود داشته و دانشجو دارد.

از آن جهت که عدالت آموزشی بین دانشجویان برقرار باشد، دانشگاه پیام نور از همان ابتدای ترم منابع و رفرنس دروس را مشخص کرده و از همان منابع در پایان ترم سوال طرح می نماید و در کل کشور آزمون برگزار می کند. همانند یک آزمون سراسری مثلا کنکور سراسری کارشناسی.

به این معنی که سوالات طرح شده برای یک درس، برای دانشجویان پیام نوری کل کشور است که در آن ترم همان درس را اخذ کرده اند. مثلا شما در ترم جاری درس اندیشه اسلامی را اخذ کرده اید . در روز و ساعتی که شما در جلسه آزمون اندیشه اسلامی شرکت می کنید، تمامی دانشجویانی که این درس را اخذ کرده اند ، بصورت همزمان در جلسه امتحان اندیشه شرکت کرده اند و سوالات امتحان بین شما و سایر دانشجویان یکسان است.

دانشگاه پیام نور برای اینکه سوالات آزمون پایان ترم فرم استانداردی داشته باشد، از تمامی اساتید طراح سوال می خواهد که یک سری نکات و قوانین را رعایت کنند. مثلا از قسمت های حاشیه ای کتاب سوال طرح نکنند و یا اگر سوالی بصورت تشریحی است، حتی المقدور از بین سوالات حل شده خود منبع درسی باشد و ...

این موضوع خودش اصلی ترین دلیلی است که به شما عزیزان می گوییم و در نتیجه از شما می خواهیم که اصلا نگران امتحانات حضوری نباشید. چون سوالات امتحان کاملا استاندارد است و جای نگرانی ندارد.

برای طرح سوالات پایان ترم، دانشگاه پیام نور به بانک سوالات مراجعه می کند. در هر ترم دانشگاه از اساتید مختلف کشور تقاضا می کند که برای دروس سوال طرح کرده و برای سازمان مرکزی ارسال کنند. پس از جمع آوری سوالات مختلف، دانشگاه از بین آنها یکی را انتخاب و برای آزمون پایان ترم به چاپ می رساند.

روش موفقیت در امتحانات حضوری و پایان ترم پیام نور

1- دقت کنید که سوالات آزمون پایان ترم از همان منبعی طرح می شود که در لیست وضعیت منابع به اطلاع شما رسیده است. بنابراین از مطالعه منابع و کتب مختلف پرهیز کنید.

2- همانطور که می دانید، سوالات آزمون پایان ترم پیام نور اکثرا بصورت تستی است. ولی خب سوالات تستی- تشریحی و یا تمام تشریحی هم در برخی رشته ها و دروس وجود دارد.

3- سعی کنید با جستجو در اینترنت از تکنیک های تست زنی مطلع شوید. برای مثلا در برخی سوالات شما بدون هیچ دانشی، می توانید از بین 4 گزینه دو گزینه را حذف کنید و یا با کمی دانش می توانید گزینه صحیح را انتخاب کنید.

4- سوالات آزمون پایان ترم همانطور که گفته شد استاندارد است. یعنی یک سری قوانین و پارامترها در آن رعایت می شود. شما با بررسی نمونه سوالات نیمسالهای قبل دانشگاه پیام نور دقیقا متوجه خواهید شد که این استانداردها چیست.  مثلا در آزمون های دروس پایه مثل ریاضی و فیزیک، از سوالات و مثالهای حل شده داخل کتاب در آزمون پایان ترم استفاده می شود. از تمارین و سوالاتی که جوابی به آنها داده نشده، معمولا کمتر در امتحان می آید.

5- درصد زیادی از سوالات هر ترم ، تشابه دارد به سوالات ترم های گذشته. گاها دیده شده تا بیش از 50 درصد سوالات عینا مشابه سالهای گذشته است. به همین راحتی شما می توانید با بررسی نمونه سوالات نیمسالهای قبل، تا حد زیادی خود را برای امتحان آماده نمایید.

6- برای دروس زبان انگلیسی، سعی کنید از یک کتاب راهنما برای مطالعه و کمک استفاده کنید. این کتابها با ترجمه متون کتاب اصلی، کمک زیادی به تسلط شما بر درس می نماید.

7- حتما حتما حتما در امتحانات میان ترم دروس شرکت کنید. شما با شرکت در امتحان میانترم و کسب نمره خوب، نیمی از راه قبولی در دروس خود را طی کرده اید. شما اگر 8 نمره میانترم را داشته باشید ، با کسب 2 نمره از امتحان  پایان ترم (در مقطع کارشناسی) قبول خواهید شد.

پس حتما امتحانات میانترم را جدی بگیرید، ولی اگر به هر دلیلی نتوانستید شرکت کنید، اصلا نگران نباشید. نمره نهایی شما از 20 خواهد بود و نمره برگه شما در عدد 10 ضرب و سپس بر 6 تقسیم می شود تا نمره نهایی بدست آید.

8- برای دروس تخصصی سعی کنید برای همه کتاب به یک میزان زمان مطالعه نگذارید. بخش هایی از کتاب که در سالهای قبل سوالات بیشتری از آن طرح شده و یا مباحث پیچیده تر و مفهومی تری دارد را بیشتر مطالعه نمایید.

9- اگر نمی توانید برای امتحان زیاد مطالعه کنید و منبع اصلی را بخوانید، حتما دو سه سری نمونه سوال از آن درس را بررسی کنید. در این حالت حداقل می توانید دو الی 4 نمره از برگه را اخذ کنید.

بهترین روش های تست زنی در امتحانات پیام نور

1- اول دقت داشته باشید که به هیچ وجه استرس نداشته باشید. حتی اگر مطالعه ای هم نکرده بودید، سعی کنید استرس را از خود دور کنید. استرس باعث می شود همان مطالبی را هم که بلد هستید از یاد ببرید. برای دور کردن استرس می توانید آدامس بجوید و یا یک آبنبات شیرین را در دهانتان مزه مزه کنید.

2- حتما پیش از شروع امتحان، نام و نام خانوادگی و نام و کد درس آزمون خود را که در سربرگ پاسخنامه قید شده بررسی کنید. اگر تطابق ندارد، به مراقبین جلسه بگویید تا پاسخنامه صحیح برای شما آورده شود. همچنین بعد از توزیع برگه های سوال، نام و کد درس را بررسی کنید.

3- سوالها را با دقت بخوانید. گاهی دیده می شود که در متن سوال قید یا فعلی استفاده شده که منظور طراح را به درستی بیان می کند. مثلا ممکن است طراح از فعل های منفی استفاده کند. یا اینکه در سوال بگوید مطلوب است. وفتی از کلمه مطلوب استفاده می شود منظور درست ترین و کامل ترین پاسخ است. یعنی سوال ممکن است دو تا پاسخ داشته باشد ولی شما باید درست ترین و کامل ترین آن را انتخاب نمایید.

4- پاسخ سوال را اگر پیدا کردید، همان لحظه در پاسخنامه وارد کنید. نگذارید در پایان همه پاسخها را یکجا وارد کنید، این کار اشتباهی است.

5- اگر پاسخ سوالی را اصلا نمی دانید و یا در بین گزینه ها شک دارید در کنار سوال یک علامت ضربدر بگذارید و بروید سوال بعدی. حتما برای سوالاتی که شک دارید و یا اصلا بلد نیستید زمان زیادی صرف نکنید و بروید سوال بعدی. زیرا گاها دیده شده پاسخ برخی سوالات در متن سوال دیگری آمده است. بدین ترتیب  تا انتها که سوالات را بررسی کنید شاید پاسخ موارد مشکوک را هم پیدا کردید.

بعد از اینکه یکبار سوالات را تا انتها مرور کردید، در بازگشت به سوالاتی که علامت زده اید مراجعه کنید. با توجه به اینکه در امتحانات پیام نور، سوالات نمره منفی ندارد، پس بدون نگرانی گزینه ای را که احتمال بیشتری میدهید صحیح باشد انتخاب کنید.

اینجا لازم است یک نکته کمی خنده دار را به شما بگویم که براساس تجربه بدست آمده و تا حدودی صحت دارد. اینکه اگر بین چند گزینه ای که بین آنها شک دارید، گزینه ج هم بود، همان گزینه ج را انتخاب کنید. و یا اگر دو سوال قبلی را با اطمینان پاسخ داده اید و از جواب آن مطمئن هستید، و پاسخ هردوی آنها یکی بوده، پاسخ سوال بعدی را همان گزینه سوال قبلی بزنید. مثلا دو سوال قبلی گزینه الف بوده و برای سوال بعدی شما بین دو گزینه الف و ب شک دارید. اینجا گزینه الف را بزنید.

6- در قسمت سوالات تشریحی حتما حتما اگر سوالات نیاز به فرمول دارند، فرمول آن را در پاسخنامه قید کنید. اینکه فرمولها را در پاسخنامه بنویسید دو مزیت بزرگ دارد. اول اینکه استاد متوجه می شود که شما حداقل مسیر بدست اوردن پاسخ را می دانید و اگر شما به نتیجه نهایی نرسیدید شاید بخشی از نمره را به شما بدهد. دوم اینکه همین نوشتن فرمولها باعث می شود که برای پاسخ دادن به سوال سردرگم نشوید و مسیر درست را طی کنید.

7- برای دروس زبان انگلیسی که ممکن است سوالات نیز با زبان انگلیسی طراحی شود اصلا نگرانی به خود راه ندهید. اگر به معنای کلمات تسلط دارید که خیلی عالی و مشکلی ندارید. ولی اگر به معنای کلمات مسلط نیستید، نمونه سوالات چند دوره قبل را که بررسی کنید حتما متوجه خواهید شد که ریتم سوالات به چه صورت است. مثلا در دروس زبان عمومی، معمولا چند سوال به صورت جای خالی طرح می شود که شما باید با توجه به معنای کلمات و یا گرامر مورد نظر پاسخ دهید. (با بررسی چند دوره به تعداد این سوالات پی خواهید برد)

همچنین در پایان امتحانات زبان معمولایک متن ارائه می شود که شما باید براساس متن به سوالات طرح شده پاسخ دهید. در سوالات طرح شده، یک کلمه کلیدی یا اساسی وجود دارد که عین همان کلمه در متن نیز آمده است. همان کلمه را در متن جستجو کنید تا به پاسخ سوال دست پیدا کنید.

7- یک خبر خوب اینکه در هر ترم برخی امتحانات دانشگاه پیام نور بصورت کتاب باز (Open book) برگزار می شود.

یعنی شما می توانید کتاب یا جزوه را با خود به جلسه امتحان ببرید. البته تعداد این امتحانات خیلیییییی کم است و برای امتحانات دیگر همچین اجازه ای ندارید و حتی تخلف محسوب می شود. لیست امتحانات کتاب باز را دانشگاه پیش از شروع امتحانات منتشر می کند. 

شما عزیزان می توانید با بررسی نمونه سوالات دوره های قبل هر درس به این موضوع نیز پی ببرید. اگر درسی بصورت کتاب باز باشد در بالای سربرگ سوالات آن قید شده است که می توانید از منبع و یا جزوه درسی بهره ببرید. نمونه سوالات دوره های قبل دروس خود را بررسی کنید، اگر در بالای سربرگ سوال همچین جمله ای قید شده بود احتمال زیاااد امتحان ترم جاری شما هم بصورت کتاب باز خواهد بود.

همچنین در بالای برگه سوال اگر قید شده بود استفاده از ماشین حساب مجاز است، یعنی شما می توانید برای جلسه امتحان ماشین حساب با خود همراه ببرید. این موضوع هم در نمونه سوالات دوره های قبل دیده می شود.

8- برای سوالاتی که نیاز به حل شدن دارند مثل سوالات درس ریاضی یا فیزیک و ...، شما در همان ابتدا و با مطالعه سوال می توانید یک یا دو گزینه را حذف کنید. مثلا شما می دانید که پاسخ سوال بصورت عدد مثبت خواهد بود، بنابراین اگر در گزینه ها عدد منفی وجود داشت آن را حذف کنید. همچنین اگر در بین گزینه ها یک مورد تفاوت بسیاری با بقیه داشت، می توانید ان را حذف کنید. در نظر داشته باشید که تمامی این موارد برای مواقعی است که شما پاسخ سوال را نمی دانید. اگر می دانید که با خیال راحت گزینه صحیح را انتخاب کرده و در پاسخنامه بزنید.

امیدواریم موارد گفته شده توانسته باشد به شما کمک کند تا کمی از استرس امتحانات شما کم کند. چنانچه سوال یا نظری دارید می توانید از قسمت ارسال نظر در پایین همین خبر و یا ادمین کانال تلگرام با ما در ارتباط باشید.

با آرزوی موفقیت شما در امتحانات پایان ترم

کانال تلگرام :

Pnuebchannel@

 


امتیاز دهید
5
3 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر