PNUEB

معرفی به استاد در پیام نور یعنی چه و چه شرایطی دارد

1401/5/1
197
0
اطلاعاتی کامل در مورد معرفی به استاد و شرایط و نحوه اخذ آن در دانشگاه پیام نور
PnuebNews:

هر دانشجو بعد از وارد شدن به دانشگاه، باید تعداد مشخصی واحد را با یک حداقل نمره و معدل کل پاس نماید تا بتواند فارغ التحصیل شود. این تعداد واحد برای رشته ها و مقاطع مختلف، تفاوت دارد. مثلا در کارشناسی معمولا پاس کردن حدودی 135 تا 145 واحد لازم است. یا در مقطع ارشد بین 28 تا 34 واحد باید دانشجو پاس کند تا فارغ التحصیل شود.

دانشگاه پیام نور هم از این قضیه مستثنی نیست و دانشجویانش باید در همین حدود واحد را اخذ کنند.

بعد از ورود دانشجو به دانشگاه پیام نور، او موظف است که در هر ترم (بجز ترم تابستان) حداقل واحدی را بردارد. مثلا اخذ حداقل 8 تا 10 واحد در هر ترم کارشناسی الزامی است. البته اخذ واحد در هر ترم، حداکثری هم دارد که براساس معدل ترم قبل دانشجو از 14 واحد شروع می شود و تا 24 واحد نیز می توان اخذ کرد.

حال دانشجویی را در مقطع کارشناسی در نظر بگیرید که تمامی دروس خود را پاس کرده و تنها دو درس نظری باقیمانده دارد. با توجه به اینکه تعداد واحدهای درسی او به حد نصاب نمی رسد و دروسش هم نظری است و نیازی به کلاسهای عملی ندارد، او می تواند از امکان معرفی به استاد استفاده نماید.

معرفی به استاد به چه معنی است؟

در معرفی به استاد، دانشجو به جای اینکه در یک ترم عادی دروسش را بردارد و تا انتهای ترم و امتحانات پایان ترم صبر کند تا انها را پاس نماید، از دانشگاه درخواست می کند تا این دروس را بصورت مستقیم با اساتید برداشته و زودتر از امتحانات پایان ترم و هر لحظه که دانشجو و استاد صلاح دانستند امتحان دهد.

در معرفی به استاد برگزاری و نمره دهی امتحان کاملا در اختیار استاد است و دیگر خبری از امتحانات سراسری پیام نور نیست.

شرایط اخذ معرفی به استاد در دانشگاه پیام نور

مقطع کارشناسی: مهم ترین شرط اخذ درس بصورت معرفی به استاد این است که دانشجوی مقطع کارشناسی تنها و تنها دو درس باقیمانده نظری داشته باشد تا فارغ التحصیل شود.

در این جمله دو نکته مهم وجود دارد. اول اینکه دانشجو تنها دو درس باقیمانده برای فارغ التحصیلی داشته باشد و نه بیشتر (تعداد واحد مهم نیست، مهم تعداد درس است) و دوم اینکه حتما این دو درس باید نظری باشند و واحد عملی نداشته باشند.

مقطع کارشناسی ارشد: مهم ترین شرط اخذ درس بصورت معرفی به استاد این است که دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد تنها و تنها یک درس باقیمانده نظری داشته باشد تا فارغ التحصیل شود.

در این جمله دو نکته مهم وجود دارد. اول اینکه دانشجو تنها یک درس باقیمانده برای فارغ التحصیلی داشته باشد و نه بیشتر (تعداد واحد مهم نیست، مهم تعداد درس است ) و دوم اینکه حتما این یک درس باید نظری باشد و واحد عملی نداشته باشد.

مهلت و نحوه ثبت دروس بصورت معرفی به استاد در دانشگاه پیام نور

در دانشگاه پیام نور، معمولا مهلت ثبت درخواست معرفی به استاد از شروع انتخاب واحد آغاز می شود. دانشجو در شروع ترم و همزمان با انتخاب واحد، باید درخواست معرفی به استاد خود را از طریق سیستم گلستان ثبت نماید.

بعد از درخواست او، دانشگاه مورد را بررسی می کند و درصورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، با آن موافقت شده و از دانشجو و استاد خواسته می شود که زمان امتحان را هماهنگ کنند.

نحوه برگزاری آزمون و نمره دهی در معرفی به استاد

بعد از درخواست دانشجو و موافقت دانشگاه، دانشجو حتما باید هر چه زودتر با استاد تعیین شده صحبت کند و نحوه و زمان آزمون را مشخص نماید.

برگزاری آزمون و نمره دهی تماما در اختیار استاد است و استاد می تواند حتی دو روز بعد از درخواست دانشجو، امتحان را برگزار نماید.

آزمون می تواند بصورت کتبی، بصورت تهیه مقاله و یا کار تحقیقاتی باشد و دست استاد در این زمینه کاملا باز است.

بدین ترتیب بعد از شرکت دانشجو در امتحان و ثبت نمرات توسط استاد در سیستم گلستان، دانشجو فارغ التحصیل می شود.

(از ما نشنیده بگیرید، ولی معمولا اساتید لطف داشته و دانشجویانی که بدین صورت درس برمیدارند را با نمراتی نسبتا خوب پاس می کنند و زیاد سخت نمی گیرند:) )

نکات مهم در مورد معرفی به استاد  دانشگاه پیام نور

1- در معرفی به استاد، شهریه ثابت و متغیر از دانشجو دریافت می شود.

2- نمرات دروسی که با معرفی به استاد پاس می شوند با سایر دروس هیچ تفاوتی نداشته و به همان اندازه در معدل کل تاثیرگذار است.

3- به یاد داشته باشید که در معرفی به استاد، طراحی سوالات آزمون و نمره دهی تماما در اختیار استاد است. اساتید هم معمولا براساس نمونه سوالات سالهای قبل آزمون طراحی می کنند. البته ناگفته نماند که با استاد تعیین شده برای نحوه مطالعه و رفرنسی که آزمون از آن گرفته خواهد شد تعامل داشته باشید و حتما سوال کنید.


امتیاز دهید
0
0 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر