PNUEB

نحوه برگزاری کلاسها و امتحانات ترم اول 01-02 پیام نور و نکته مهم انتخاب واحد

1401/5/13
324
2
تمامی کلاسهای دانشگاه پیام نور در ترم اول 1401-1402 در صورتی که به حدنصاب برسد بصورت
PnuebNews:

در اسفند سال 98 بود که با اعلام شیوع بیماری کرونا، تمامی دانشگاه ها و مدارس تعطیل شد. بعد از گذشت چند ماه وقتی مسئولین متوجه شدند که ریشه کنی این بیماری ممکن است سالها زمان ببرد، تصمیم گرفتند کلاسها و امتحانات را مجدد دایر کنند ولی اینبار بصورت غیرحضوری و آنلاین.

به هرسختی و مشکل و ماجرایی که بود این قضیه تقریبا دو سال ادامه پیدا کرد و کلاسها و امتحانات بصورت غیرحضوری برگزار می شد. تا اینکه در سال 1400 با آرام تر شدن شرایط کرونایی کشور، وزارت علوم به دانشگاه ها این اختیار را داد که کلاسها و امتحانات را میتوانند حضوری نیز برگزار نمایند. اکثر دانشگاه های کشور روال عادی تحصیل را به سیستم آموزشی خود برگرداندند، ولی دانشگاه پیام نور تصمیم گرفت که تنها امتحانات پایان ترم را حضوری نماید.

این موضوع که برگزاری آنلاین کلاسها با برگزاری امتحانات سراسری و حضوری در دانشگاه پیام نور هم خوانی ندارد و بدور از عدالت آموزشی است سبب شد تا دانشگاه برای ترم اول 1401-1402 تصمیم جدیدی اعلام نماید.

نحوه برگزاری کلاسها و آزمون های نیمسال اول 1401-1402 دانشگاه پیام نور

در اطلاعیه جدید صادر شده توسط سازمان مرکزی پیام نور آمده است که با توجه به بهتر شدن شرایط کرونایی کشور و لزوم برگزاری کلاسهای درسی برای دانشجویان، در نیمسال اول 1401-1402 تمامی کلاسهای دروس در تمامی مقاطع و رشته ها، در صورت به حدنصاب رسیدن تعداد دانشجویان بصورت حضوری برگزار خواهد شد.

بدین ترتیب بعد از حدود 30 ماه از لغو کلاسهای حضوری، دانشگاه پیام نور کاملا به روال عادی برگشته و تصمیم دارد کلاسها را بصورت حضوری برگزار نماید.

اما همانطور که در بالا ذکر شد، دانشگاه برگزاری کلاسها را منوط به حدنصاب رسیدن دانشجویان کرده است. حال منظور از حدنصاب دانشجویان چیست؟

به احتمال بسیار قوی حدنصاب برگزاری حضوری کلاسها در مقطع کارشناسی برای هر درس این است که حداقل 15 نفر در آن ترم درس را برداشته باشند و برای مقطع ارشد اخذ حداقل 6 نفر می باشد. در صورتی که حدنصاب هر درس به مقدار تعیین شده نرسد، کلاسها بصورت تجمیعی و استانی و بصورت آنلاین و مجازی برگزار می شود. البته لازم به توضیح است تمامی دروسی که واحد عملی دارند با هر تعداد دانشجو بصورت حضوری برگزار می شود.

به عنوان مثال در نظر بگیرید دانشگاه پیام نور شهر کرج را. اگر در این دانشگاه برای درسی بیش از 15 نفر انتخاب واحد کرده باشند، این کلاس حضوری خواهد بود. ولی اگر کمتر از 15 نفر درسی را برداشته باشند کلاس آن درس در دانشگاه کرج بصورت مجازی و آنلاین و بصورت استانی برگزار می شود.

همچنین تمامی امتحانات پایان ترم اول 1401-1402 دانشگاه پیام نور نیز بصورت حضوری و سراسری برگزار می شود.

جلسات دفاع مقطع ارشد هم بصورت حضوری برگزار می شود، مگر اینکه بنا به صلاحدید اساتید راهنما یا مشاور و بخاطر بعد مسافت بصورت مجازی برگزار شود.

 نکته مهم: کلاسهای درسی دانشجویان مقطع ارشد که به صورت الکترونیکی پذیرفته شده اند، بصورت مجازی و انلاین برگزار خواهد شد.

شرکت در کلاسهای پیام نور اختیاری است یا اجباری؟

با عادی شدن برگزاری کلاسها، سوال پیش می آید که آیا می توان درکلاسهای حضوری شرکت نکرد.

در جواب باید گفت که همچنان و طبق سنوات گذشته، شرکت در کلاسهای تمام تئوری و نظری دانشگاه پیام نور اختیاری است. دانشجو می تواند در کلاسهای درسی شرکت کند و یا نکند، ولی در صورتی که شرکت نکند، استاد درس می تواند از در نظر گرفتن نمره میانترم برای وی خودداری کند. این نکته را در نظر بگیرید که نمرات میانترم تاثیر بسزایی در نمره نهایی شما دارد و باعث قبولی راحت تر درس و افزایش معدل شما می شود. (توصیه ما این است که حتی المقدور در کلاسها شرکت کنید، شاید استاد نمره تمام میانترم را در گرو حضور در کلاسها بداند و یا یک کار تحقیقی  و...)

ولی شرکت در کلاسهای عملی و یا تئوری-عملی مانند آزمایشگاه و تربیت بدنی، اجباری است و دانشجو باید شرکت کند و درصورت غیبت بیشتر از سه جلسه، درس وی حذف می شود.

نکته خیلی مهم در مورد انتخاب واحد نیمسال اول 1401-1402 پیام نور

حتما می دانید که انتخاب واحد نیمسال اول 1401-1402 پیام نور از روز 18 مرداد ماه آغاز می شود. ولی شاید نکته ای که ندانید و این برای اولین بار است که در پیام نور رخ می دهد آن است که اگر شما در مهلت انتخاب واحد نسبت به برداشتن دروس اقدام نکنید، در مهلت حذف و اضافه اجازه اخذ دروس و بقولی انتخاب واحد را نخواهید داشت.

در سالهای گذشته اینطور بود که اگر دانشجویی در مهلت انتخاب واحد درسی برنمیداشت، در مهلت حذف و اضافه می توانست انتخاب واحد نماید. ولی از ترم جاری دیگر اینگونه نخواهد بود و دانشجو اگر در مهلت اولیه درسی برندارد، دیگر اجازه اخذ واحد نخواهد داشت و باید ترم را مرخصی بگیرد.

بنابراین حتما حتما حتما در مهلت اولیه انتخاب واحد که از روز 18 مرداد آغاز می شود، درس بردارید. حتی اگر منتظر اعلام نمرات ترم تابستان هم هستید، باز هم درس بردارید. سپس در مهلت حذف و اضافه که از 7 مهر آغاز می شود می توانید دروس را کم و زیاد کنید. (این موضوع رو به تمامی دوستانتان نیز اعلام کنید)

زمان شروع کلاسهای حضوری دانشگاه پیام نور در ترم اول 1401-1402

کلاسهای درسی دانشگاه پیام نور در نیمسال اول 01-02 از روز 12 شهریور آغاز می شود.

برنامه کلاسی دروس از طریق سیستم گلستان و همان برگه انتخاب واحد قابل مشاهده است.

در پایان امیدواریم ترم اول 1401-1402 بخوبی و خوشی و بدون هیچ مشکل و بیماری سپری شود و ان شالله پس از سالها شاهد بازگشت شوروشوق به محیطهای آموزشی پیام نور باشیم.


امتیاز دهید
3
1 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر

 1. سلام بله تمام نظری هست
  ممنونم از لطفتون شاد و پیروز باشید♥

  • 1401/5/14

   موفق باشید

 2. با سلام خسته نباشید.بنده ترم۵کارشناسی حقوق هستم.دروس عملی ندارم فقد دروس نظری باقی مونده.اگه در کلاس های دروس نظری حتی یک جلسه هم شرکت نکنم یعنی اصلا نرم سر کلاس ،آیا دروس برام حذف میشه؟،؟؟لطفا پاسخ بدید مسافتم دوره مقدور نیست که حتی یکبار هم سرکلاس حضور داشته باشم .درس رو برام حذف میکنن؟یا فقط پایانی از ۲۰برام حساب میشه.ممنون

  • 1401/5/13

   سلام. اگر تمام نظری هست میتونین شرکت نکنین. امتحان نهایی براساس نمره برگه شما ضرب در 10 تقسیم بر 6 می شود.