PNUEB

نحوه اطلاع از حذفیات دروس دانشگاه پیام نور

1401/8/3
2505
1
دانشگاه پیام نور به عنوان اولین و تنهاترین دانشگاه کتاب محور ایران شناخته می شود.
PnuebNews:

دانشگاه پیام نور به عنوان اولین و تنهاترین دانشگاه کتاب محور ایران شناخته می شود.

در این دانشگاه اکثر دروس دارای یک منبع مشخص و از پیش تعیین شده هست و امتحان پایان ترم هم براساس همان منبع طراحی می شود. این موضوع دو مزیت و دو عیب بسیار بزرگ دارد.

معایب این موضوع برمی گردد به عدم دسترسی به کتب توسط دانشجویان در اقصی نقاط کشور و دوم حجیم بودن منابع و سختی مطالعه آنها.

مزایای این طرح را می توان آشنایی بیشتر دانشجویان با مطالب علمی و آمادگی بهتر آنها برای آزمون های مقاطع بالاتر دانست.

در مورد عدم دسترسی به کتب در کشور چند سالی است که دانشگاه سعی کرده با توزیع متناسب و ایجاد فروشگاه های اینترنتی تهیه کتاب، این عیب را برطرف نماید.

ولی در مورد حجم کتابها، هنوز اقدامات متناسبی رخ نداده است. اکثر دانشجویان پیام نور بر حجیم بودن و گاها بی استفاده بودن بخشی از مطالب کتاب متفق القول هستند و حجم بالای منابع را سبب ایجاد استرس و ناامیدی می شمارند.

این نگرانی کاملا بجاست. برخی دروس دانشگاه پیام نور کتابهایی دارد با حجم بیش از 400 صفحه و یا حتی برای برخی دروس دو یا سه کتاب باید مطالعه شود. این در حالی است که اگر در منابع بخوبی دقت شود می توان بسیاری از بخش های آن را حذف نمود و یا به کتابهایی مفهومی تر و البته کوتاه تر نیز پسنده کرد.

البته لازم به ذکر است که چندین سال هست که سازمان مرکزی پیام نور به فکر تغییر در کتب می باشد و سعی در بهینه سازی منابع گرفته است. از همین رو یا منابع برخی دروس را تغییر داده و کتب کم حجم تر را معرفی نموده و یا بخش هایی از منابع درسی را حذف و به دانشجویان اعلام کرده است.

سوالی که پیش می آید این است که چگونه می توان حذفیات منابع درسی را متوجه شد؟

نحوه اطلاع از حذفیات منابع درسی دانشگاه پیام نور

در دانشگاه پیام نور هر رشته دارای دو لیست مجزا می باشد. لیست ارائه دروس و لیست وضعیت منابع.

لیستی که به ما برای اطلاع از حذفیات دروس کمک می کند، لیست وضعیت منابع می باشد. در لیست وضعیت منابع که بصورت یک جدول با چندین ستون می باشد، ستون نهایی جدول که با نام شرح پیوست مشخص شده، برای اطلاع از حذفیات دروس است.

اگر منبع درسی دارای حذفیات باشد و یا بخش هایی از کتاب تنها لازم است که برای امتحان پایان ترم مطالعه شود، در ستون آخر لیست وضعیت منابع درج می شود.

برای مثال در تصویر زیر، ستون نهایی مشخص کننده حذفیات هر درس رشته حقوق برای ورودی های سال 95 به بعد است.

لیست حذفیات پیام نور

کافیست شما لیست بروز و جدید وضعیت منابع رشته خود را براساس سال ورود، از سایت دانشگاه پیام نور دریافت کنید. در این لیست حذفیات دروس در صورت وجود درج شده است.(در گوشه سسمت چپ بالای لیست وضعیت منابع، تاریخ انتشار درج شده است. حتما دقت کنید که برای ابتدای ترم به بعد باشد. مثلا برای ترم لول از شهریور به بعد و برای ترم دوم از دی به بعد باشد).

همچنین برای ترم تابستان، لیست وضعیت منابع و ارائه دروس براساس لیست های منتشر شده برای ترم دوم می باشد و برای تابستان آپدیت نمی شوند.

بغیر از حذفیات اعلام شده در لیست وضعیت منابع، هر بخش حذف شده دیگر فاقد اعتبار است و به آن استناد نکنید.

برای اطلاع از نحوه دریافت جدیدترین لیست ارائه دروس و وضعیت منابع رشته خود، برروی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت جدیدترین لیست وضعیت منابع و لیست ارائه دروس دانشگاه پیام نور

 

نکته خیلی مهم: به یاد داشته باشید که حتما جدیدترین لیست وضعیت منابع رشته خود را براساس سال ورود و گرایش دریافت نمایید. احتمال تغییر لیست های وضعیت منابع در طول ترم نیز وجود دارد. پس حتما پیش از ایام امتحانات، لیست وضعیت منابع رشته خود را مجددا بررسی کنید.

 


امتیاز دهید
5
1 رای

فروشگاه کتاب دیجیتالی کتابچین


کتابچین یک اپلیکیشن کتابخوان است که امکان مطالعه ی هزاران کتاب الکترونیک و صوتی را در هر زمان و مکان فراهم می کند.
در کتابچین شما می توانید نسخه الکترونیک کتابها را با یک سوم قیمت چاپی آنها خریداری نمایید . همچنین کتابهای رایگان زیادی نیز در دسترس شما خواهد بود که به راحتی می توانید دانلود و مطالعه کنید.


اپلیکیشن کتابچین در تمامی گوشی ها (اندروید و آی او اس) و همچنین کامپیوتر و لپ تاپ قابل اجراست.


دانلود کتابچین

ارسال نظر

  1. سلام. در قسمت حذفیات برای یکی از درسهای اینجوری درج شده فصل های 1و2و4 مطالعه شود.
    الان یعنی فصل 3 هم حذف شده یا باید بخونم؟

    • 1401/8/3

      سلام. به نحوی که دانشگاه درج کرده فصل 3 حذف می باشد و نیازی به مطالعه نیست. معمولا دانشگاه به تمامی فصولی که حذف شده و یا باید مطالعه شود اشاره می کند و به این صورت که مثلا بگوید از فصل 4 تا 8 و یا به هر نحوی که اشاره به چندین فصل باشد در لیست وضعیت منابع درج نمی کند. اگر قرار بر مطالعه فصل 3 هم بوده، نوشته می شد فصول 1 و2و 3و4